Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Ιούλ 2023, 13:39

Εγώ με κάρτα παίρνω αλλά αν δουλεύεις απ' το σπίτι πολλές μέρες, why bother με τη θυρίδα; Σπίτι απευθείας.

Τεσπα, τα ΕΛΤΑ όπως σωστά έχει ειπωθεί είναι από τα πιο πλέον αξιόπιστα σε σχέση με ό,τι άλλο κυκλοφορεί, οπότε ας ελπίσουμε να μην τα απαξιώσουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Ιούλ 2023, 13:39

Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 12:13
foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 09:09
Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 07:42
Πάμε σε αυτόματη θυριδοποίηση πλέον στυλ Box Now, οι υπόλοιποι ψόφο ή συρρίκνωση και περιορισμός σε εξειδικευμένες αποστολές.
Δεν πρόκειται να γίνει όσο υπάρχει το έθιμο της αντικαταβολής. Η μάζα θα συνεχίσει να πορεύεται με κούριερ για τον ίδιο λόγο που συνεχίζει να πορεύεται με μετρητά ή χωρίς κάμερες στους δρόμους ==> είναι ένοχοι.
Γιατί ρε, ελέγχει κανένας το περιεχόμενο των δεμάτων στις θυρίδες του Box Now; Ακόμα πιο απρόσωπο και ανώνυμο είναι.
Δεν είναι θέμα περιεχομένου. Είναι θέμα ότι ελαχιστοποιείς τη δυνατότητα να στην παίξει ο έμπορος ή η μεταφορική και ταυτόχρονα μεγιστοποιείς τη δυνατότητα να τους την παίξεις εσύ ("αρνούμαι να παραλάβω"). Επίσης είναι ο μόνος τρόπος που επιτρέπει μετρητά, που συνήθως είναι και το μόνο είδος χρήματος που έχεις ως κινούμενος στη μαύρη οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Ιούλ 2023, 13:41

foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:35
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:29
όταν έχεις επιλέξει αντικαταβολή, σε εξυπηρετούν καλύτερα γιατί δεν έχουν πάρει φράγκο.
Όπως είπα, κοινωνία ενόχων που κοιτούν πώς να μην τους φάει ο άλλος ένοχος.
κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.

επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Ιούλ 2023, 13:47

enaon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:26
Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 12:16
Πάτε καλά ρε;

Μην αρχίσω τώρα, ήδη μου ανεβαίνει η πίεση με τους μπάσταρδους!

:smt013
μηπως εχεις καιρό να τους χρησιμοποιήσεις; Πλεόν εχουν λιβε τρακινγκ, το καλύτερο που εχω δει γιατί εχει και την προγραμματισμένη πορεια στον χαρτη, βλεπεις που ειναι, εκτιμώμενη ωρα παράδοσης και την διαδρομή που θα κανει μεχρι να ερθει.
Χωρίς κάποια εξτρα χρέωση όλα αυτα?
Μπορει και να ειναι ετσι, δεν ξερω, σπάνια εχω να κανω με acs, και πλέον με το acs point κοντα στην περιοχη μου βαζω παραλαβη απο θυρίδες και δεν εχω να κανω με κουριερ.

Μου φαινεται αρκετά βελτιωμενη τα τελευταια 2 χρονια γενικα, αλλα μεχρι εκει.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Ιούλ 2023, 13:51

Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:35
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:29
όταν έχεις επιλέξει αντικαταβολή, σε εξυπηρετούν καλύτερα γιατί δεν έχουν πάρει φράγκο.
Όπως είπα, κοινωνία ενόχων που κοιτούν πώς να μην τους φάει ο άλλος ένοχος.
κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.

επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.
Αυτο μου το εκανε η ΓΤ μολις τις προάλλες, ενω ηταν η μοναδικη φορά μετά απο χρονια που εβαλα τροπο πληρωμης αντικαταβολη, γιατι ειχε θεμα η καρτα μου(η το τραπεζικο συστημα, δεν ξερω) εκεινη την ωρα που εκανα την παραγγελια.
Ειχα ατομο σπιτι, ειχα αφησει και λεφτά, το ατομο αυτο δεν ακουσε ποτέ κουδουνι, και μου εστειλαν ειδοποιητηριο οταν δεν με βρηκαν και να παρω τηλ να δρομολογησω την αποστολη καποια άλλη μερα.

Και μου το εχει ξανακανει κι αλλες φορες παλιοτερα αυτο η ΓΤ, ειτε με καρτα ειτε με αντικαταβολη.

Ενώ με courier center που καθε φορά πληρώνω με κάρτα, μονο τσιμπουκια δεν μου κανουν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Ιούλ 2023, 13:57

vantono έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:47
Χωρίς κάποια εξτρα χρέωση όλα αυτα?
ναι, ουτε αππ δεν θελουν, στελνουν λινκ με σμς, εχεις και επιλογή να αλλαξεις ημερα και ώρα. Κατι αλλαξαν τελευταια, αναβάθμιση.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Ιούλ 2023, 13:59

Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:35
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:29
όταν έχεις επιλέξει αντικαταβολή, σε εξυπηρετούν καλύτερα γιατί δεν έχουν πάρει φράγκο.
Όπως είπα, κοινωνία ενόχων που κοιτούν πώς να μην τους φάει ο άλλος ένοχος.
κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.
Το λογικό θα ήταν την πρώτη φορά που το έκαναν αυτό να τους έκλειναν σε ειδικά σχολεία που θα τους μάθουν για την αξία της ειλικρίνειας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Ιούλ 2023, 14:02

Και αυτο το "να στηθεις ουρα για να παρεις δεμα", περιεργο μου ακουγεται.
Ακομα και η ΓΤ δηλαδη, που την θεωρώ απόπατο των κουριερς, μου στελνει να παρω τηλ για να δρομολογήσω την αποστολή κάποια άλλη μερα και ωρα. Σιγά μην παω να στηθώ και ουρά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Ιούλ 2023, 14:04

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:59
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:35


Όπως είπα, κοινωνία ενόχων που κοιτούν πώς να μην τους φάει ο άλλος ένοχος.
κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.
Το λογικό θα ήταν την πρώτη φορά που το έκαναν αυτό να τους έκλειναν σε ειδικά σχολεία που θα τους μάθουν για την αξία της ειλικρίνειας.
Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Ιούλ 2023, 14:06

παντως τωρα με τα βοχακια που εχουν γεμίσει την αθήνα, ειναι καιρός να μπουνε τα εφοοντ, γουαλτ κλπ.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Ιούλ 2023, 15:26

enaon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:26
Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 12:16
Πάτε καλά ρε;

Μην αρχίσω τώρα, ήδη μου ανεβαίνει η πίεση με τους μπάσταρδους!

:smt013
μηπως εχεις καιρό να τους χρησιμοποιήσεις; Πλεόν εχουν λιβε τρακινγκ, το καλύτερο που εχω δει γιατί εχει και την προγραμματισμένη πορεια στον χαρτη, βλεπεις που ειναι, εκτιμώμενη ωρα παράδοσης και την διαδρομή που θα κανει μεχρι να ερθει.
Όταν έχουν το θράσος να σου λένε 'ο διανομέας δεν σας βρήκε στο σπίτι' την στιγμή που όχι μόνο υπήρχαν και άλλοι στο σπίτι αλλά εγώ ήμουν απ' έξω που να πάρει και δεν άφησαν καν ειδοποίηση και τους παίρνεις τηλέφωνο και σου λένε ότι το GPS τους δείχνει πως ο διανομέας πέρασε (λες και η δουλειά του είναι να περνάει έξω από τα σπίτια), όταν έχουν το θράσος να μην σε ενημερώνουν ποτέ ότι έχεις δέμα που φυσικά ποτέ δεν έφεραν και γύρισε πίσω Αγγλία κοστίζοντάς μου 35 ευρώ κερατιάτικα, τότε να πάνε στον διάβολο άπαξ και δια παντός. Δεν πα να γίνουν η καλύτερη υπηρεσία, από εμένα δεν παίρνουν ΦΡΑΓΚΟ!

Δεν ανέχομαι την κοροϊδία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 07 Ιούλ 2023, 15:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Ιούλ 2023, 15:28

Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:35
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:29
όταν έχεις επιλέξει αντικαταβολή, σε εξυπηρετούν καλύτερα γιατί δεν έχουν πάρει φράγκο.
Όπως είπα, κοινωνία ενόχων που κοιτούν πώς να μην τους φάει ο άλλος ένοχος.
κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.

επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.
Ακριβώς αυτό είχα φάει στην μάπα ουκ ολίγες φορές από την ACS.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 07 Ιούλ 2023, 15:34

Otto Weininger έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 23:33
- 4% για την ΝΔ
+ 7% για τον συριζα
+ 11,2% για τους σπαρτιάτες
:smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Ιούλ 2023, 15:35

Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:26
Όταν έχουν το θράσος να σου λένε 'ο διανομέας δεν σας βρήκε στο σπίτι' την στιγμή
οκ μια χαρά, πράγματι παλια ηταν λιγο οτι ναναι, πλεον ομως εχουν λιβε τρακινγκ, τον βλεπεις να στρίβει στο στενό.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κλείνουν 25 καταστήματα των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Ιούλ 2023, 15:48

Green Dragon έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 15:28
Otto Weininger έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:41
foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2023, 13:35


Όπως είπα, κοινωνία ενόχων που κοιτούν πώς να μην τους φάει ο άλλος ένοχος.
κοινωνία λογικών. Όταν έχω πλερώσει με κάρτα μπροστάτζα και το Χ κούριερ με δουλεύει ότι τάχα πέρασε και δεν με βρήκε, αναγκάζοντάς με να πάω εγώ από το κούριερ στο τέλος, να στηθώ στην ουρά για να πάρω το δέμα, προφανώς θα επιλέξω αντικαταβολή για να τους πω "βάλτε το στον πάτο σας" και στο καπάκι να παραγγείλω ξανά το ίδιο πράγμα από αλλού.

επίσης, οι γερμανοί πχ έβαλαν ελάχιστο όριο για την κάρτα. Όχι σαν εδώ που έρχεται ο κάθε λεμούτσης, ζητάει μια μάσκα των 10 λεπτών και "εεε, με κάρτα". Βρε αγαμήσου, του απαντάς και τελειώνει το θέμα. Και ας πάει να με καταγγείλει.
Ακριβώς αυτό είχα φάει στην μάπα ουκ ολίγες φορές από την ACS.
Η ACS το είχε κάνει σύστημα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών