Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 08 Ιούλ 2023, 19:30

foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 12:16
Lord Brum έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:17
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:20


Και τι πρεπει να γινει αν ο σκυλος σου χεζει στον κηπο μου; Να σας πλακωσω και τους δυο στο ξυλο οποτε σοβαρη μηνυση;

Το να ειναι μην ειναι "υψηλης αξιας" το διακυβευμα δε σημαινει οτι προκειται για ηλιθια μηνυση. Ηλιθια μηνυση ειναι αυτη που δε βασιζεται σε καποιο νομο.
Για αυτό είχε προτείνει καλή ιδέα ο Τζημερος, σώμα δικαστών αστυνομικών που κόβουν επί τόπου πρόστιμα για μικρές αστικές διαφορές όπως ο σκύλος σου έχασε στον κήπο.μου, ή έβαλες δυνατά τη μουσική στις 2 το βράδυ.
Ο σκυλος σου εχεσε στον κηπο μου ειναι ιδιωτικη διαφορα (εισβολή στην περιουσια μου, φθορα, ενδεχομενος κινδυνος). Η φασαρια ειναι διοικητικη παραβαση. Η φασαρια εχει προστιμο, η ιδιωτική διαφορα ομως εχει αποζημιωση/μοιρασια. Δε μπορει ο αστυνομικος να διαταξει να μου πληρωσεις τα εξοδα για τον καθαρισμο του κηπου ή να φτιαξουμε 50-50 εναν φραχτη. Πρεπει να το κανει δικαστης.

Ο αστυνομικος ετσι κι αλλιως πρεπει να κοβει προστιμα για διοικητικες παραβασεις. Βεβαια συνηθως απλα δεν ερχεται.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω την προταση.
Απλές αστικές διαφορές να επιλύονται από τον αστυνομικό που εχε7 κάνει κάποια μαθήματα νομικής. Σιγά μην χρειάζεται να έχεις τελειώσει νομική και σχολή δικαστών για να δικάσει αποζημίωση για σκατα σκύλου. Σαν να χρειάζεσαι χειρουργό για να σου αλλάξει γαζα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών