Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 08 Ιούλ 2023, 10:24

taxalata xalasa έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:20
dtri2020 έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:03
Δεν χάνω το χρόνο μου με άτομα που δεν μπορούν να μιλήσουν επί αυτών που λέω, σάλτα.
Δεν σου ζ'ήτησε κανείς να χάνεις τον χρόνο σου, ούτε καν να απαντήσεις.

Δεν μπορείς όμως να απαγορέψεις σε κανένα να σχολιάζει τις ιδεοληπτικές μπούρδες σου.

Μην απαντήσεις!
Σκάσε ρε Μπούα. Γράφεις συνέχεια μαλάκιες.
Καλώς τον και τον τρίτο από το τρίο Στούτζες.

Εικόνα
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 08 Ιούλ 2023, 10:33

dtri2020 έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:24
taxalata xalasa έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:20
dtri2020 έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:05


Δεν σου ζ'ήτησε κανείς να χάνεις τον χρόνο σου, ούτε καν να απαντήσεις.

Δεν μπορείς όμως να απαγορέψεις σε κανένα να σχολιάζει τις ιδεοληπτικές μπούρδες σου.

Μην απαντήσεις!
Σκάσε ρε Μπούα. Γράφεις συνέχεια μαλάκιες.
Καλώς τον και τον τρίτο από το τρίο Στούτζες.
Σκάσε ρε Μπούα. Γράφεις συνέχεια μαλάκιες.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 08 Ιούλ 2023, 11:00

Οι μηνύσεις έχουν μειωθεί έως και κατά 50% συγκριτικά με προ δεκαετίας.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7290
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 08 Ιούλ 2023, 11:07

Lord Brum έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:17
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:20
George_V έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 07:02
Επιτέλους μπας και γλιτώσουμε επιτέλους από την δικομανια των Ελλήνων (διαχρονική κατάρα από την εποχή του Αριστοφάνη. Βλ. και "Σφηκες") και τις μηνύσεις για ψύλλου πηδημα.

Μπας και ξελασπώσει επιτέλους τα δικαστήρια και αρχίσουν να δικάζουν καμία σοβαρή υπόθεση και όχι γιατί ο σκύλος του ενός έχεσε στον κηπο του γείτονα ξέρω γω...
Και τι πρεπει να γινει αν ο σκυλος σου χεζει στον κηπο μου; Να σας πλακωσω και τους δυο στο ξυλο οποτε σοβαρη μηνυση;

Το να ειναι μην ειναι "υψηλης αξιας" το διακυβευμα δε σημαινει οτι προκειται για ηλιθια μηνυση. Ηλιθια μηνυση ειναι αυτη που δε βασιζεται σε καποιο νομο.
Για αυτό είχε προτείνει καλή ιδέα ο Τζημερος, σώμα δικαστών αστυνομικών που κόβουν επί τόπου πρόστιμα για μικρές αστικές διαφορές όπως ο σκύλος σου έχασε στον κήπο.μου, ή έβαλες δυνατά τη μουσική στις 2 το βράδυ.
:+1::goodpost::bravo:

Απο το στόμα μου το πήρες.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Ιούλ 2023, 11:10

προφανώς ια παίζει ρόλο ο αριθμός και το ποσοστό που δεν πάνε για δίκη

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Ιούλ 2023, 11:29

Το σωστό θα ήταν οι μηνύσεις να περνούν από προέλεγχο πριν φτάσουν στο δικαστήριο, στην οικια του μηνυτή, από δικαστικό αντιπρόσωπο.

Εκεί, τα έξοδα κίνησης και παρουσίας του δικαστικού αντιπροσώπου θα έπρεπε να γίνονται πληρωτεα από τον μηνυτη, εάν η μήνυση καταστεί άκυρη.

Επισης, ένα σύστημα ΑΙ θα μπορούσε να δουλέψει εδώ, φιλτράροντας τις μηνύσεις...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 08 Ιούλ 2023, 11:39

Όταν ο Έλληνας είναι βλάκας και απροσαρμοστος οι μηνύσεις,τουλάχιστον οι περισσότερες,δεν είναι αβάσιμες.
Γιατί όταν ο κάθε μαλακας δεν μπορεί να συμπεριφερθεί ανθρώπινα και κόσμια ο μόνος τρόπος μπας και γλιτώσει ο λογικός είναι να του κάνει μήνυση.
Ο γιδοελ οχλαγωγει,βρωμιζει,κάνει τσαμπουκα άνευ λόγου και αιτιας,λειτουργεί σα να είναι μόνος του στον κόσμο χωρίς να σέβεται τους γύρω του και το δικαίωμα τους να ζουν ανθρώπινα.
Αλλιώς θα πάρει ο καθένας τον νόμο στα χέρια του.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιούλ 2023, 11:41

George_V έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:33
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:20
George_V έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 07:02
Επιτέλους μπας και γλιτώσουμε επιτέλους από την δικομανια των Ελλήνων (διαχρονική κατάρα από την εποχή του Αριστοφάνη. Βλ. και "Σφηκες") και τις μηνύσεις για ψύλλου πηδημα.

Μπας και ξελασπώσει επιτέλους τα δικαστήρια και αρχίσουν να δικάζουν καμία σοβαρή υπόθεση και όχι γιατί ο σκύλος του ενός έχεσε στον κηπο του γείτονα ξέρω γω...
Και τι πρεπει να γινει αν ο σκυλος σου χεζει στον κηπο μου; Να σας πλακωσω και τους δυο στο ξυλο οποτε σοβαρη μηνυση;

Το να ειναι μην ειναι "υψηλης αξιας" το διακυβευμα δε σημαινει οτι προκειται για ηλιθια μηνυση. Ηλιθια μηνυση ειναι αυτη που δε βασιζεται σε καποιο νομο.
Όταν τα δικαστήρια έχουν πήξει με μηνύσεις και αγωγές που είναι επιεικώς βλακώδεις τότε μην απορείτε γιατί σοβαρές υποθέσεις κάνουν 8 χρόνια να δικαστουν.

Και στο φινάλε μιλάμε για βλακώδεις μηνύσεις πουωθα μπορούσαν να επιλυθούν εξωδικαστικα η με μια απλή διαιτησία η έστω αστυνομική σύσταση αλλά όχι πρέπει να γίνει μηνυση και να πάμε στην δικαστική αίθουσα γιατί ο γείτονας έφτιαξε πισίνα ξέρω γω και κάθε φορά που κάνει βουτιά μου πιτσιλαει τις μπιγκονιες.
Αυτα τα πραγματα τα δικαζουν ειρηνοδικεια. Δεν εξηγουν γιατι κανει πχ 5 χρονια ενα κακουργημα ή γιατι κανει δεκα χρονια μια αστικη υποθεση 100.000 ευρω. Και ειναι πολυ επικινδυνο να κανεις δικαστη τον καθε αστυνομο, ακομα και για μικρες ιδιωτικες διαφορες.

Την καθυστερηση ομως την εξηγεί οτι το δικαστηριο εχει ωραριο 10.00-15.00, οτι ο εισαγγελεας στελνει σχεδον τα παντα σε δικη αντι να απορριψει καταφανως αβασιμη μηνυση, οτι παντα εχεις δικαιωμα σε εφεση, οτι ο δικηγορος μπορει να ζητησει αναβολη ακομα και επειδη... δεν ειχε το χρονο να διαβασει τη δικογραφια κλπ. Γενικα ολο το συστημα δουλευει με τη λογικη "χρονος για σωστη δουλεια υπαρχει, κι αν οχι τωρα σε εμενα, υπαρχει καποια αλλη μερα ή σε καποιον επομενο βαθμο, αρκει να πληρωνονται συνεχεια δικηγοροι".

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7290
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 08 Ιούλ 2023, 12:00

stergiosbik έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 11:39
Όταν ο Έλληνας είναι βλάκας και απροσαρμοστος οι μηνύσεις,τουλάχιστον οι περισσότερες,δεν είναι αβάσιμες.
Γιατί όταν ο κάθε μαλακας δεν μπορεί να συμπεριφερθεί ανθρώπινα και κόσμια ο μόνος τρόπος μπας και γλιτώσει ο λογικός είναι να του κάνει μήνυση.
Ο γιδοελ οχλαγωγει,βρωμιζει,κάνει τσαμπουκα άνευ λόγου και αιτιας,λειτουργεί σα να είναι μόνος του στον κόσμο αριστερίζει χωρίς να σέβεται τους γύρω του και το δικαίωμα τους να ζουν ανθρώπινα.
Αλλιώς θα πάρει ο καθένας τον νόμο στα χέρια του.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιούλ 2023, 12:16

Lord Brum έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:17
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:20
George_V έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 07:02
Επιτέλους μπας και γλιτώσουμε επιτέλους από την δικομανια των Ελλήνων (διαχρονική κατάρα από την εποχή του Αριστοφάνη. Βλ. και "Σφηκες") και τις μηνύσεις για ψύλλου πηδημα.

Μπας και ξελασπώσει επιτέλους τα δικαστήρια και αρχίσουν να δικάζουν καμία σοβαρή υπόθεση και όχι γιατί ο σκύλος του ενός έχεσε στον κηπο του γείτονα ξέρω γω...
Και τι πρεπει να γινει αν ο σκυλος σου χεζει στον κηπο μου; Να σας πλακωσω και τους δυο στο ξυλο οποτε σοβαρη μηνυση;

Το να ειναι μην ειναι "υψηλης αξιας" το διακυβευμα δε σημαινει οτι προκειται για ηλιθια μηνυση. Ηλιθια μηνυση ειναι αυτη που δε βασιζεται σε καποιο νομο.
Για αυτό είχε προτείνει καλή ιδέα ο Τζημερος, σώμα δικαστών αστυνομικών που κόβουν επί τόπου πρόστιμα για μικρές αστικές διαφορές όπως ο σκύλος σου έχασε στον κήπο.μου, ή έβαλες δυνατά τη μουσική στις 2 το βράδυ.
Ο σκυλος σου εχεσε στον κηπο μου ειναι ιδιωτικη διαφορα (εισβολή στην περιουσια μου, φθορα, ενδεχομενος κινδυνος). Η φασαρια ειναι διοικητικη παραβαση. Η φασαρια εχει προστιμο, η ιδιωτική διαφορα ομως εχει αποζημιωση/μοιρασια. Δε μπορει ο αστυνομικος να διαταξει να μου πληρωσεις τα εξοδα για τον καθαρισμο του κηπου ή να φτιαξουμε 50-50 εναν φραχτη. Πρεπει να το κανει δικαστης.

Ο αστυνομικος ετσι κι αλλιως πρεπει να κοβει προστιμα για διοικητικες παραβασεις. Βεβαια συνηθως απλα δεν ερχεται.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω την προταση.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7290
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 08 Ιούλ 2023, 12:35

foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 12:16
Lord Brum έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:17
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:20


Και τι πρεπει να γινει αν ο σκυλος σου χεζει στον κηπο μου; Να σας πλακωσω και τους δυο στο ξυλο οποτε σοβαρη μηνυση;

Το να ειναι μην ειναι "υψηλης αξιας" το διακυβευμα δε σημαινει οτι προκειται για ηλιθια μηνυση. Ηλιθια μηνυση ειναι αυτη που δε βασιζεται σε καποιο νομο.
Για αυτό είχε προτείνει καλή ιδέα ο Τζημερος, σώμα δικαστών αστυνομικών που κόβουν επί τόπου πρόστιμα για μικρές αστικές διαφορές όπως ο σκύλος σου έχασε στον κήπο.μου, ή έβαλες δυνατά τη μουσική στις 2 το βράδυ.
Ο σκυλος σου εχεσε στον κηπο μου ειναι ιδιωτικη διαφορα (εισβολή στην περιουσια μου, φθορα, ενδεχομενος κινδυνος). Η φασαρια ειναι διοικητικη παραβαση. Η φασαρια εχει προστιμο, η ιδιωτική διαφορα ομως εχει αποζημιωση/μοιρασια. Δε μπορει ο αστυνομικος να διαταξει να μου πληρωσεις τα εξοδα για τον καθαρισμο του κηπου ή να φτιαξουμε 50-50 εναν φραχτη. Πρεπει να το κανει δικαστης.

Ο αστυνομικος ετσι κι αλλιως πρεπει να κοβει προστιμα για διοικητικες παραβασεις. Βεβαια συνηθως απλα δεν ερχεται.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω την προταση.


"Είχα προτείνει, εδώ και χρόνια, τον θεσμό του «νομικού-αστυνομικού». Ενός αστυνομικού με σπουδές νομικής, ο οποίος μετά από ειδική εκπαίδευση και εφοδιασμένος με κάμερα, θα έδινε επί τόπου λύση σε θέματα μικρής παραβατικότητας. Με τα ανάλογα, προ-νομοθετημένα πρόστιμα, διότι αυτά «τσούζουν» (η καταδίκη σε 6 μήνες με αναστολή δεν «λέει» τίποτε). Θα αρχειοθετούσε το καταγεγραμμένο υλικό, μαζί με την ετυμηγορία του, όχι στη σκάλα του κτηρίου 13, αλλά σε ηλεκτρονική μορφή στον server του Υπουργείου Δικαιοσύνης, ώστε οι Δικαστικοί Επιθεωρητές να μπορούν να ελέγξουν, δειγματοληπτικά, την ευθυκρισία του. Ένα σώμα ικανών νομικών-αστυνομικών σε όλη τη χώρα, θα μπορούσε να γλυτώσει τη Δικαιοσύνη από δεκάδες χιλιάδες ώρες «ακροατηρίου», τις… τουαλέτες της από χιλιάδες φακέλους, και τους πολίτες από χιλιάδες, αθροιστικά, χρόνια αναμονής." .

Απο το "Δικαιοσύνη Αφοδευουσα" . https://www.thepresident.gr/2022/06/29/ ... -tzimeros/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Unique την 08 Ιούλ 2023, 12:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27037
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Ιούλ 2023, 12:36

George_V έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 08:12
Unique έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 07:40
Ξερουμε αν αυτο θα εφαρμοστεί αναδρόμικα?

Σκέφτομαι αν ο κ. Βαγγέλης Μαρινάκης θα πρέπει να ζητήσει αποζημίωση για την υπόθεση της εγκληματικής οργάνωσης που μπήκε στο αρχείο λόγω του ότι πέρασαν 8 χρόνια απο την καταθεσή της.
Άλλο αυτό.

Το νομοσχέδιο προφανώς αναφέρεται στις μηνύσεις που γίνονται για ότι μαλακια του καβλωσει του καθενός και το 90% αυτών κρίνονται ως αβάσιμες.

Άλλο αν μια υπόθεση μπει στο αρχείο λόγω παραγραφής η μετατροπής κατηγορίας και Άλλο αν ο εισαγγελέας κρίνει ότι είναι μια αβασιμη μπούρδα.

Στην πρώτη περίπτωση δεν θα προβλέπεται πρόστιμο. Στην δεύτερη περίπτωση όμως πρέπει ο μήνυσης να τρώει πρόστιμο για να μην ξανακάνει μαλακισμενη μηνυση καθώς είναι σχεδόν ισοδύναμο με obstruction of Justice.
Κάπου διάβασα ότι στις ΗΠΑ πέρασαν νόμο ή ετοιμάζουν, να πέφτει πρόστιμο σε όσους καλούν το 911 χωρίς πραγματικό emergency.
Για να σταματήσουν τις διάφορες Karens.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Ιούλ 2023, 13:12

Lord Brum έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:17
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:20
George_V έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 07:02
Επιτέλους μπας και γλιτώσουμε επιτέλους από την δικομανια των Ελλήνων (διαχρονική κατάρα από την εποχή του Αριστοφάνη. Βλ. και "Σφηκες") και τις μηνύσεις για ψύλλου πηδημα.

Μπας και ξελασπώσει επιτέλους τα δικαστήρια και αρχίσουν να δικάζουν καμία σοβαρή υπόθεση και όχι γιατί ο σκύλος του ενός έχεσε στον κηπο του γείτονα ξέρω γω...
Και τι πρεπει να γινει αν ο σκυλος σου χεζει στον κηπο μου; Να σας πλακωσω και τους δυο στο ξυλο οποτε σοβαρη μηνυση;

Το να ειναι μην ειναι "υψηλης αξιας" το διακυβευμα δε σημαινει οτι προκειται για ηλιθια μηνυση. Ηλιθια μηνυση ειναι αυτη που δε βασιζεται σε καποιο νομο.
Για αυτό είχε προτείνει καλή ιδέα ο Τζημερος, σώμα δικαστών αστυνομικών που κόβουν επί τόπου πρόστιμα για μικρές αστικές διαφορές όπως ο σκύλος σου έχασε στον κήπο.μου, ή έβαλες δυνατά τη μουσική στις 2 το βράδυ.
Έτσι ξεκινάνε όλα. Από τις κουράδες των σκύλων. Και πριν το πάρεις είδηση, έχεις...

Εικόνα
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 08 Ιούλ 2023, 16:38

taxalata xalasa έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:33
dtri2020 έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:24
taxalata xalasa έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 10:20


Σκάσε ρε Μπούα. Γράφεις συνέχεια μαλάκιες.
Καλώς τον και τον τρίτο από το τρίο Στούτζες.
Σκάσε ρε Μπούα. Γράφεις συνέχεια μαλάκιες.
Κουβαδάκια και διαλέγεις άλλη παραλία.
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μηνύσεις που τίθενται στο αρχείο θ' ακολουθούνται από πρόστιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 08 Ιούλ 2023, 18:06

foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 11:41
George_V έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:33
foscilis έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 09:20


Και τι πρεπει να γινει αν ο σκυλος σου χεζει στον κηπο μου; Να σας πλακωσω και τους δυο στο ξυλο οποτε σοβαρη μηνυση;

Το να ειναι μην ειναι "υψηλης αξιας" το διακυβευμα δε σημαινει οτι προκειται για ηλιθια μηνυση. Ηλιθια μηνυση ειναι αυτη που δε βασιζεται σε καποιο νομο.
Όταν τα δικαστήρια έχουν πήξει με μηνύσεις και αγωγές που είναι επιεικώς βλακώδεις τότε μην απορείτε γιατί σοβαρές υποθέσεις κάνουν 8 χρόνια να δικαστουν.

Και στο φινάλε μιλάμε για βλακώδεις μηνύσεις πουωθα μπορούσαν να επιλυθούν εξωδικαστικα η με μια απλή διαιτησία η έστω αστυνομική σύσταση αλλά όχι πρέπει να γίνει μηνυση και να πάμε στην δικαστική αίθουσα γιατί ο γείτονας έφτιαξε πισίνα ξέρω γω και κάθε φορά που κάνει βουτιά μου πιτσιλαει τις μπιγκονιες.
Αυτα τα πραγματα τα δικαζουν ειρηνοδικεια. Δεν εξηγουν γιατι κανει πχ 5 χρονια ενα κακουργημα ή γιατι κανει δεκα χρονια μια αστικη υποθεση 100.000 ευρω. Και ειναι πολυ επικινδυνο να κανεις δικαστη τον καθε αστυνομο, ακομα και για μικρες ιδιωτικες διαφορες.

Την καθυστερηση ομως την εξηγεί οτι το δικαστηριο εχει ωραριο 10.00-15.00, οτι ο εισαγγελεας στελνει σχεδον τα παντα σε δικη αντι να απορριψει καταφανως αβασιμη μηνυση, οτι παντα εχεις δικαιωμα σε εφεση, οτι ο δικηγορος μπορει να ζητησει αναβολη ακομα και επειδη... δεν ειχε το χρονο να διαβασει τη δικογραφια κλπ. Γενικα ολο το συστημα δουλευει με τη λογικη "χρονος για σωστη δουλεια υπαρχει, κι αν οχι τωρα σε εμενα, υπαρχει καποια αλλη μερα ή σε καποιον επομενο βαθμο, αρκει να πληρωνονται συνεχεια δικηγοροι".
:goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών