Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Ιούλ 2023, 16:37

Green Dragon έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 14:52
Isildur έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 13:06
Green Dragon έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 08:43
Αυτήν την στιγμή όποιος δεν θέλει με τίποτα να ψηφίσει αριστερό κόμμα έχει αυτές τις 3 επιλογές και βάφτισέ τες όπως θες. Ανεπαρκείς; Ναι, αυτές υπάρχουν όμως, λες και οι υπόλοιπες είναι επαρκείς.
Όποιος θέλει να ψηφίσει κάτι δεξιότερο της ΝΔ θες να πεις, φαντάζομαι. Εντάξει, είπαμε ότι η ΝΔ έχει στραφεί πολύ περισσότερο στο κέντρο απ' ό,τι παλιότερα, αλλά μην την ονομάσουμε και αριστερό κόμμα.
Η ΝΔ είναι κεντροαριστέρα και δεν το λέω για να πικάρω τον Ότο, το εννοώ. Φάνηκε και στις εκλογές που είχε ευθείες εισροές από Συριζα, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν. Η χώρα δεν έχει καν κεντρώο κόμμα αυτήν την στιγμή.

Δεν σου κάνει εντύπωση η ενίσχυση των πραγματικών συντηρητικών; Εδώ μπηκαν οι Σπαρτιάτες με σχεδόν 5% και η Ελληνική Λύση δεν έχασε τίποτα ενώ μπήκε και η Νίκη. Οι εισροές από την αριστερά πάνε πακέτο με εκροές από την άλλη πλευρά, δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Εγώ πάλι νομίζω ότι η χώρα έχει κυρίως κεντρώα κόμματα αυτήν τη στιγμή, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πώς αντιλαμβάνεται και αποδίδει κανείς τη συγκεκριμένη ορολογία. Και κυρίως, στα πλαίσια του σήμερα κι όχι ιστορικά τι σημαίνουν οι όροι αριστερά, δεξιά κέντρο, άκρα κλπ.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Ιούλ 2023, 16:39

Isildur έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:37
Green Dragon έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 14:52
Isildur έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 13:06

Όποιος θέλει να ψηφίσει κάτι δεξιότερο της ΝΔ θες να πεις, φαντάζομαι. Εντάξει, είπαμε ότι η ΝΔ έχει στραφεί πολύ περισσότερο στο κέντρο απ' ό,τι παλιότερα, αλλά μην την ονομάσουμε και αριστερό κόμμα.
Η ΝΔ είναι κεντροαριστέρα και δεν το λέω για να πικάρω τον Ότο, το εννοώ. Φάνηκε και στις εκλογές που είχε ευθείες εισροές από Συριζα, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν. Η χώρα δεν έχει καν κεντρώο κόμμα αυτήν την στιγμή.

Δεν σου κάνει εντύπωση η ενίσχυση των πραγματικών συντηρητικών; Εδώ μπηκαν οι Σπαρτιάτες με σχεδόν 5% και η Ελληνική Λύση δεν έχασε τίποτα ενώ μπήκε και η Νίκη. Οι εισροές από την αριστερά πάνε πακέτο με εκροές από την άλλη πλευρά, δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Εγώ πάλι νομίζω ότι η χώρα έχει κυρίως κεντρώα κόμματα αυτήν τη στιγμή, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πώς αντιλαμβάνεται και αποδίδει κανείς τη συγκεκριμένη ορολογία. Και κυρίως, στα πλαίσια του σήμερα κι όχι ιστορικά τι σημαίνουν οι όροι αριστερά, δεξιά κέντρο, άκρα κλπ.
το τι είναι η ΝΔ είναι μια συζήτηση, που όμως για να γίνει πρέπει να αναλυθεί πολύ. Διότι όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, ο καθένας λέει τον πόνο του. Γιαυτό και βλέπουμε στο ίδιο νήμα, για το ίδιο θέμα, άλλος να λέει την ΝΔ αριστερή και άλλος ακροδεξιά. Ταυτόχρονα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Ιούλ 2023, 16:40

Otto Weininger έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:39
Isildur έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:37
Green Dragon έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 14:52


Η ΝΔ είναι κεντροαριστέρα και δεν το λέω για να πικάρω τον Ότο, το εννοώ. Φάνηκε και στις εκλογές που είχε ευθείες εισροές από Συριζα, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν. Η χώρα δεν έχει καν κεντρώο κόμμα αυτήν την στιγμή.

Δεν σου κάνει εντύπωση η ενίσχυση των πραγματικών συντηρητικών; Εδώ μπηκαν οι Σπαρτιάτες με σχεδόν 5% και η Ελληνική Λύση δεν έχασε τίποτα ενώ μπήκε και η Νίκη. Οι εισροές από την αριστερά πάνε πακέτο με εκροές από την άλλη πλευρά, δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Εγώ πάλι νομίζω ότι η χώρα έχει κυρίως κεντρώα κόμματα αυτήν τη στιγμή, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πώς αντιλαμβάνεται και αποδίδει κανείς τη συγκεκριμένη ορολογία. Και κυρίως, στα πλαίσια του σήμερα κι όχι ιστορικά τι σημαίνουν οι όροι αριστερά, δεξιά κέντρο, άκρα κλπ.
το τι είναι η ΝΔ είναι μια συζήτηση, που όμως για να γίνει πρέπει να αναλυθεί πολύ. Διότι όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, ο καθένας λέει τον πόνο του. Γιαυτό και βλέπουμε στο ίδιο νήμα, για το ίδιο θέμα, άλλος να λέει την ΝΔ αριστερή και άλλος ακροδεξιά. Ταυτόχρονα.
Αυτό! :smt023
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19730
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Ιούλ 2023, 17:08

Otto Weininger έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:39
Isildur έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:37
Green Dragon έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 14:52


Η ΝΔ είναι κεντροαριστέρα και δεν το λέω για να πικάρω τον Ότο, το εννοώ. Φάνηκε και στις εκλογές που είχε ευθείες εισροές από Συριζα, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν. Η χώρα δεν έχει καν κεντρώο κόμμα αυτήν την στιγμή.

Δεν σου κάνει εντύπωση η ενίσχυση των πραγματικών συντηρητικών; Εδώ μπηκαν οι Σπαρτιάτες με σχεδόν 5% και η Ελληνική Λύση δεν έχασε τίποτα ενώ μπήκε και η Νίκη. Οι εισροές από την αριστερά πάνε πακέτο με εκροές από την άλλη πλευρά, δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Εγώ πάλι νομίζω ότι η χώρα έχει κυρίως κεντρώα κόμματα αυτήν τη στιγμή, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πώς αντιλαμβάνεται και αποδίδει κανείς τη συγκεκριμένη ορολογία. Και κυρίως, στα πλαίσια του σήμερα κι όχι ιστορικά τι σημαίνουν οι όροι αριστερά, δεξιά κέντρο, άκρα κλπ.
το τι είναι η ΝΔ είναι μια συζήτηση, που όμως για να γίνει πρέπει να αναλυθεί πολύ. Διότι όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, ο καθένας λέει τον πόνο του. Γιαυτό και βλέπουμε στο ίδιο νήμα, για το ίδιο θέμα, άλλος να λέει την ΝΔ αριστερή και άλλος ακροδεξιά. Ταυτόχρονα.
Δεν είναι ούτε αριστερή αλλά το 'ακροδεξιά' το λένε εκείνοι που βαφτίζουν έτσι οτιδήποτε βρίσκεται πέρα από τον Κουβέλη :lol: Δεν τους παίρνει κανένας στα σοβαρά.

Αν τους ρωτήσεις τι είναι ο Ορμπάν ή ο Ντούντα βγάζουν Error 404 και bluescreen μαζί, καίγεται το κοντέρ.

Εδώ κατηγορούσαν για ακροδεξιά την... Τατιάνα Στεφανίδου :p3: τότε που είχε κάνει εκείνο το σχόλιο για το ασθενοφόρο!

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 08 Ιούλ 2023, 19:55

Unique έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 07:36
Οι Φαηλοτζήμεροι δεν τα πήγαν καλά, διότι ο κίνδυνος του Τσίπρα ήταν ορατός.
Μπα, εγώ νομίζω ότι δεν πήγαν καλά γιατί:
α) Το κοινό στο οποίο απευθύνονται κατά 95% είναι Εγκλωβισμένο στη ΝΔ.
β) Ο Φαήλος αποδείχτηκε λαγός του Μητσοτάκη.
γ) Όπου φτωχός και η μοίρα του. Όταν σου ζητάνε σταυρωμένα ψηφοδέλτια για να μοιράσουν σε κόσμο και η απάντησή σου είναι ''πάρτε από τα σκουπίδια στο ΑΤ'' είναι σαφές πως δεν μπορείς να ανταγωνιστείς κόμματα που έχουν εκλογικά κέντρα σε όλη τη χώρα και λεφτά για πανάκριβες διαφημίσεις στην prime time.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 08 Ιούλ 2023, 19:56

Otto Weininger έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:39
Isildur έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:37
Green Dragon έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 14:52


Η ΝΔ είναι κεντροαριστέρα και δεν το λέω για να πικάρω τον Ότο, το εννοώ. Φάνηκε και στις εκλογές που είχε ευθείες εισροές από Συριζα, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν. Η χώρα δεν έχει καν κεντρώο κόμμα αυτήν την στιγμή.

Δεν σου κάνει εντύπωση η ενίσχυση των πραγματικών συντηρητικών; Εδώ μπηκαν οι Σπαρτιάτες με σχεδόν 5% και η Ελληνική Λύση δεν έχασε τίποτα ενώ μπήκε και η Νίκη. Οι εισροές από την αριστερά πάνε πακέτο με εκροές από την άλλη πλευρά, δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Εγώ πάλι νομίζω ότι η χώρα έχει κυρίως κεντρώα κόμματα αυτήν τη στιγμή, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πώς αντιλαμβάνεται και αποδίδει κανείς τη συγκεκριμένη ορολογία. Και κυρίως, στα πλαίσια του σήμερα κι όχι ιστορικά τι σημαίνουν οι όροι αριστερά, δεξιά κέντρο, άκρα κλπ.
το τι είναι η ΝΔ είναι μια συζήτηση, που όμως για να γίνει πρέπει να αναλυθεί πολύ. Διότι όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, ο καθένας λέει τον πόνο του. Γιαυτό και βλέπουμε στο ίδιο νήμα, για το ίδιο θέμα, άλλος να λέει την ΝΔ αριστερή και άλλος ακροδεξιά. Ταυτόχρονα.
Στο άρθρο του στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ ο Γιάννης Πρετεντέρης ανακάλεσε μια στιχομυθία του Κ. Μητσοτάκη με τον Γ. Στουρνάρα.
“Θυμήθηκα μια ιστορία του 2016. Λίγο μετά την εκλογή του στην προεδρία της ΝΔ ο Μητσοτάκης συναντιέται με τον Στουρνάρα. Ο διοικητής της ΤτΕ αραδιάζει μερικά ονόματα αξιόλογων στελεχών στον χώρο της οικονομίας.

– Γιατί δεν μου τους στέλνεις; Τον ρωτάει ο Μητσοτάκης.

– Μα είναι κεντροαριστεροί, δικαιολογείται ο Στουρνάρας.

– Κι εγώ τι είμαι; Απαντάει ο Μητσοτάκης.
https://dailypost.gr/parapolitika/otan- ... aristeros/

Εσύ βέβαια δεν είσαι κεντροαριστερός, αλλά ο Μητσοτάκης δεν δίνει δεκάρα για εσένα. Την ψήφο σου θα την πάρει όπως και να'χει.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Ιούλ 2023, 20:03

Scouser έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 19:56
Otto Weininger έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:39
Isildur έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:37

Εγώ πάλι νομίζω ότι η χώρα έχει κυρίως κεντρώα κόμματα αυτήν τη στιγμή, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πώς αντιλαμβάνεται και αποδίδει κανείς τη συγκεκριμένη ορολογία. Και κυρίως, στα πλαίσια του σήμερα κι όχι ιστορικά τι σημαίνουν οι όροι αριστερά, δεξιά κέντρο, άκρα κλπ.
το τι είναι η ΝΔ είναι μια συζήτηση, που όμως για να γίνει πρέπει να αναλυθεί πολύ. Διότι όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, ο καθένας λέει τον πόνο του. Γιαυτό και βλέπουμε στο ίδιο νήμα, για το ίδιο θέμα, άλλος να λέει την ΝΔ αριστερή και άλλος ακροδεξιά. Ταυτόχρονα.
Στο άρθρο του στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ ο Γιάννης Πρετεντέρης ανακάλεσε μια στιχομυθία του Κ. Μητσοτάκη με τον Γ. Στουρνάρα.
“Θυμήθηκα μια ιστορία του 2016. Λίγο μετά την εκλογή του στην προεδρία της ΝΔ ο Μητσοτάκης συναντιέται με τον Στουρνάρα. Ο διοικητής της ΤτΕ αραδιάζει μερικά ονόματα αξιόλογων στελεχών στον χώρο της οικονομίας.

– Γιατί δεν μου τους στέλνεις; Τον ρωτάει ο Μητσοτάκης.

– Μα είναι κεντροαριστεροί, δικαιολογείται ο Στουρνάρας.

– Κι εγώ τι είμαι; Απαντάει ο Μητσοτάκης.
https://dailypost.gr/parapolitika/otan- ... aristeros/

Εσύ βέβαια δεν είσαι κεντροαριστερός, αλλά ο Μητσοτάκης δεν δίνει δεκάρα για εσένα. Την ψήφο σου θα την πάρει όπως και να'χει.
Καλά τώρα, αυτά είναι να χαμε να λέγαμε.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 08 Ιούλ 2023, 20:09

Otto Weininger έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 20:03
Scouser έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 19:56
Otto Weininger έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:39


το τι είναι η ΝΔ είναι μια συζήτηση, που όμως για να γίνει πρέπει να αναλυθεί πολύ. Διότι όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, ο καθένας λέει τον πόνο του. Γιαυτό και βλέπουμε στο ίδιο νήμα, για το ίδιο θέμα, άλλος να λέει την ΝΔ αριστερή και άλλος ακροδεξιά. Ταυτόχρονα.
Στο άρθρο του στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ ο Γιάννης Πρετεντέρης ανακάλεσε μια στιχομυθία του Κ. Μητσοτάκη με τον Γ. Στουρνάρα.
“Θυμήθηκα μια ιστορία του 2016. Λίγο μετά την εκλογή του στην προεδρία της ΝΔ ο Μητσοτάκης συναντιέται με τον Στουρνάρα. Ο διοικητής της ΤτΕ αραδιάζει μερικά ονόματα αξιόλογων στελεχών στον χώρο της οικονομίας.

– Γιατί δεν μου τους στέλνεις; Τον ρωτάει ο Μητσοτάκης.

– Μα είναι κεντροαριστεροί, δικαιολογείται ο Στουρνάρας.

– Κι εγώ τι είμαι; Απαντάει ο Μητσοτάκης.
https://dailypost.gr/parapolitika/otan- ... aristeros/

Εσύ βέβαια δεν είσαι κεντροαριστερός, αλλά ο Μητσοτάκης δεν δίνει δεκάρα για εσένα. Την ψήφο σου θα την πάρει όπως και να'χει.
Καλά τώρα, αυτά είναι να χαμε να λέγαμε.
Πάντως φαίνονται απόλυτα ρεαλιστικά.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Ιούλ 2023, 20:12

Scouser έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 20:09
Otto Weininger έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 20:03
Scouser έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 19:56


https://dailypost.gr/parapolitika/otan- ... aristeros/

Εσύ βέβαια δεν είσαι κεντροαριστερός, αλλά ο Μητσοτάκης δεν δίνει δεκάρα για εσένα. Την ψήφο σου θα την πάρει όπως και να'χει.
Καλά τώρα, αυτά είναι να χαμε να λέγαμε.
Πάντως φαίνονται απόλυτα ρεαλιστικά.
Ναι αν μιλάς με όρους ΗΠΑ, τον λες και αριστερό. Αλλά επειδή δεν είσαι στις ΗΠΑ, πόσο μάλλον σε καμία κομητεια του Τέξας, δε ισχύει.

Και είναι μεγάλη κουβέντα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"



Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19730
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 09 Ιούλ 2023, 00:18

Scouser έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 19:56
Otto Weininger έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:39
Isildur έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 16:37

Εγώ πάλι νομίζω ότι η χώρα έχει κυρίως κεντρώα κόμματα αυτήν τη στιγμή, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το πώς αντιλαμβάνεται και αποδίδει κανείς τη συγκεκριμένη ορολογία. Και κυρίως, στα πλαίσια του σήμερα κι όχι ιστορικά τι σημαίνουν οι όροι αριστερά, δεξιά κέντρο, άκρα κλπ.
το τι είναι η ΝΔ είναι μια συζήτηση, που όμως για να γίνει πρέπει να αναλυθεί πολύ. Διότι όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, ο καθένας λέει τον πόνο του. Γιαυτό και βλέπουμε στο ίδιο νήμα, για το ίδιο θέμα, άλλος να λέει την ΝΔ αριστερή και άλλος ακροδεξιά. Ταυτόχρονα.
Στο άρθρο του στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ ο Γιάννης Πρετεντέρης ανακάλεσε μια στιχομυθία του Κ. Μητσοτάκη με τον Γ. Στουρνάρα.
“Θυμήθηκα μια ιστορία του 2016. Λίγο μετά την εκλογή του στην προεδρία της ΝΔ ο Μητσοτάκης συναντιέται με τον Στουρνάρα. Ο διοικητής της ΤτΕ αραδιάζει μερικά ονόματα αξιόλογων στελεχών στον χώρο της οικονομίας.

– Γιατί δεν μου τους στέλνεις; Τον ρωτάει ο Μητσοτάκης.

– Μα είναι κεντροαριστεροί, δικαιολογείται ο Στουρνάρας.

– Κι εγώ τι είμαι; Απαντάει ο Μητσοτάκης.
https://dailypost.gr/parapolitika/otan- ... aristeros/

Εσύ βέβαια δεν είσαι κεντροαριστερός, αλλά ο Μητσοτάκης δεν δίνει δεκάρα για εσένα. Την ψήφο σου θα την πάρει όπως και να'χει.
Καλά, κάποιοι έχουν πολύ μεγάλη φαντασία :smt005:

Σιγά μην είπε τέτοιο πράγμα.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 09 Ιούλ 2023, 08:12

Τελικά αυτά τα αστικά χωρίς κοινοβουλευτική παρουσία χανουν τον λόγο ύπαρξης.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 09 Ιούλ 2023, 11:02

Ας φτιάξει ο γυρολόγος ένα κόμμα "Μαύρος Εύζωνας" και θα τον ψηφίσω.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 09 Ιούλ 2023, 11:13

Όσο για το πού κινείται ιδεολογικά ο Μητσοτάκης (επειδή γίνετα ιδιάλογος πιο πάνω) έχω βρει κι αυτά τα ντοκουμέντα

https://voicenews.gr/mitsotakis-den-eim ... os-vinteo/#


Μάλιστα τον Μάιο του 2020 ο ίδιος ο Μητσοτάκης δήλωσε πως είναι υπέρμαχος ενός αποτελεσματικού κράτους που προστατεύει την οικονομία όταν χρειαστεί, δίχως να υπονομεύει την παραγωγική λειτουργία του ιδιωτικού τομέα.

«Είμαι φιλελεύθερος πολιτικός, δεν είμαι νεοφιλελεύθερος. Δεν πιστεύω ότι οι αγορές έχουν πάντα τη λύση. Πιστεύω ότι το κράτος έχει ρόλο να παίξει, ειδικά σε περιόδους κρίσης. Και αυτό ακριβώς κάναμε. Παρεμβήκαμε για να αντιμετωπίσουμε μία άνευ προηγουμένου κρίση. Υποστηρίξαμε το δημόσιο σύστημα υγείας», υπογράμμισε ο Κυριάκος Μητσοτάκης, προσθέτοντας ότι προτεραιότητά του είναι η προστασία του κόσμου της εργασίας και η ανάγκη να δοθεί ένα χέρι βοήθειας στην επιχειρηματικότητα ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει στο ξαφνικό, εξωγενές χτύπημα που προκάλεσε ο κορωνοϊός.



(2019)
https://www.tanea.gr/2019/07/09/politic ... mitsotaki/

Οι κεντροαριστεροί «σωματοφύλακες» του Κ. Μητσοτάκη
Τα κυβερνητικά μέλη που προέρχονται από την κεντροαριστερά σηματοδοτούν στην πράξη την διεύρυνση που είχε προαναγγείλει ο Κυριάκος Μητσοτάκης

Πρόκειται για τον κ. Χρυσοχοϊδη, τη κ. Μενδώνη, τον κ. Οικονόμου, τον κ. Λιβάνιο, τον κ. Πιερρακάκο, τον κ. Θεωδορικάκο και τον κ. Θεοχάρη.

Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Χωρίζουν» οι δρόμοι για Μπογδάνο- Εμφιετζόγλου: Διαλύεται ο Πατριωτικός Συνασπισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 09 Ιούλ 2023, 11:17

Το αντικειμενικά, όχι το τι λέει ο καθένας, η Νέα Δημοκρατία είναι μπλε ΠΑΣΟΚ, το γράφουμε πολλά χρόνια.
Στον ΣΥΡΙΖΑ έλεγαν την βλακεία ότι η Νέα Δημοκρατία ήταν νεοφιλελεύθερο ή ακραίο κόμμα. Εδώ δεν φαίνεται να πήραν χαμπάρι ότι το μαξιλάρι που είχαν αφήσει, μοιράστηκε σε επιδόματα κλπ.
Αυτά τα έχουμε συζητήσει.

Βάζω ένα παλαιότερο άρθρο.


Στο Μαξίμου πλέον δεν υπάρχει ούτε ένας από τη Νέα Δημοκρατία
1 Μαρτίου, 2021


Κάτι πραγματικά ακραίο συμβαίνει πλέον στο Μέγαρο Μαξίμου. Μετά και την παραίτηση του κυβερνητικού εκπροσώπου Χρήστου Ταραντίλη, ούτε ένας συνεργάτης του Κυριάκου Μητσοτάκη δεν προέρχεται από τη Νέα Δημοκρατία.

Με άλλα λόγια, ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας δεν βρήκε ούτε έναν άνθρωπο στο ίδιο του το κόμμα για να στελεχώσει την ομάδα ανθρώπων που κυβερνά τη χώρα.

Δίπλα στον Κυριάκο Μητσοτάκη βρίσκεται ο Γιώργος Γεραπετρίτης. Ο πολυπράγμων συνταγματολόγος ήταν φίλος και προσωπικός σύμβουλος του Γιώργου Παπανδρέου στην Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ του 2009 – 2011.

Ο Διευθυντής του γραφείου Τύπου του Πρωθυπουργού, Δημήτρης Τσιόδρας ο οποίος μετά από το πέρασμά του από την ίδια ακριβώς θέση επί κυβέρνησης Λουκά Παπαδήμου, αργότερα το 2015 πέρασε και από το Ποτάμι του Σταύρου Θεοδωράκη ως εκπρόσωπος Τύπου.

Ο Θοδωρής Λιβάνιος ο οποίος μετακόμισε μετά τον πρόσφατο ανασχηματισμό δίπλα στον Πρωθυπουργό, είχε διατελέσει σύμβουλος του Γιάννη Ραγκούση στην κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ Γιώργου Παπανδρέου αλλά και Γ.Γ του Δήμου Αθηναίων επί Καμίνη.

Ο λογογράφος και στενός σύμβουλος του Κυριάκου Μητσοτάκη, Γιάννης Βλαστάρης ο οποίος αν και ξεκίνησε από την Πανσπουδαστική (φοιτητική παράταξη του ΚΚΕ) συνέχισε μετέπειτα ως Διευθυντής της «Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας» και αργότερα στον ευρύτερο χώρο του εκσυγχρονιστικού ΠΑΣΟΚ.

Είναι ακόμη ο Άκης Σκέρτσος, υφυπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ , αρμόδιος για το συντονισμό του κυβερνητικού έργου. Ο πρώην γενικός διευθυντής του ΣΕΒ ήταν συνεργάτης του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη στην κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ 2009-2011.

Για το τέλος αφήσαμε την Αριστοτελία Πελώνη η οποία ήρθε να καλύψει το κενό που άφησε ο Χρήστος Ταραντίλης. Για όσους δεν την γνωρίζετε η κυρία Πελώνη ξεκίνησε την δημοσιογραφική διαδρομή της από “ΤΑ ΝΕΑ” και κάλυπτε για πολλά χρόνια το ρεπορτάζ του ΣΥΡΙΖΑ, μέχρι που το 2017 μεταπήδησε στην Καθημερινή, ο Κυριάκος Μητσοτάκης της πρότεινε να γίνει διευθύντρια Γραφείου Τύπου της ΝΔ αλλά εκείνη αρνήθηκε.

Τώρα θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί με το ρόλο της κυβερνητικού εκπροσώπου, την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας (;).

Θ.Ν.

https://lefkoxarti.gr/sto-maximou-pleon ... imokratia/


Όχι μόνο ακολουθώντας συγκεκριμένες προοδευτικές πολιτικές (υπέρ των δικαιωμάτων όλων των φύλων, φαρμακευτική κάνναβη κ.α) αλλά ανοίγοντας την παράταξη, εις βάρος των γαλάζιων στελεχών, σε πολιτικούς, τεχνοκράτες και άλλα στελέχη του ΠΑΣΟΚ, του Ποταμιού και άλλων πολιτικών χώρων του Κέντρου και της Κεντροαριστεράς.
Θα τα απαριθμήσουμε όλα από την αρχή ξεκινώντας από τα θεσμικά πρόσωπα:

1)Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελαροπούλου, ένα στέλεχος της Κεντροαριστεράς που παρόλο ως Δικαστικός δεν τάχθηκε με κανένα κόμμα αλλά με προοδευτικές πολιτικές όπως την ένταξη των προσφυγόπουλων στα σχολεία, υπέρ της μη αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες κ.α.
Κολλητός της ο Βαγγέλης Βενιζέλος και ο αείμνηστος Σταύρος Τσακυράκης που κατέβηκε στην ευρωβουλή με το Ποτάμι.

2)Ο Γιάννης Στουρνάρας, πνευματικό παιδί του Κώστα Σημίτη, που είναι Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας με δεύτερη θητεία την οποία ξαναπρότεινε ο Κυριάκος Μητσοτάκης, παρόλο που θα μπορούσε να προτείνει κάποιον άλλον από τους τεχνοκράτες που προέρχονται από την Κεντροδεξιά.
Επίσης, το τελευταίο διάστημα προτείνεται και σαν Πρόεδρος της Εθνικής Τράπεζας ο Γκίκας Χαρδούβελης, γνωστό σημιτικό στέλεχος.

3)Μια σειρά από συμβούλους του Πρωθυπουργού όπως ο Νίκος Αλιβιζάτος (υποψήφιος Πρόεδρος της Δημοκρατίας στηριζόμενος από ΚΙΝΑΛ-ΠΟΤΑΜΙ), πρόεδρος της νεοσυσταθείσας Επιτροπής για την παρακολούθηση της εφαρμογής των πορισμάτων του Συνηγόρου του Πολίτη, Θάνος Ντόκος, αναπληρωτής σύμβουλος Εθνικής Ασφαλείας του Πρωθυπουργού, Θόδωρος Πελαγίδης (κολλητός φίλος Βενιζέλου), σύμβουλος μακροοικονομικών του Πρωθυπουργού.

4)Κρίσιμες επιτροπές: Η επιτροπή Πισσαρίδη, το όργανο που δημιούργησε το Σχέδιο Ανάκαμψης, το αναπτυξιακό σχέδιο της επόμενης 6ετίας κυριαρχείτο από στελέχη του σημιτικού μπλοκ. (Σπινέλης, Καραμούζης, Τσακλόγλου.
Ο τελευταίος, μάλιστα, έγινε και υφυπουργός για να δημιουργήσει το νέο επικουρικό σύστημα που θα έρθει στη Βουλή τις επόμενες μέρες.
Ο κ. Τσακλόγλου έχει υπάρξει βασικός σύμβουλος των Πρωθυπουργών Γ. Παπανδρέου, Παπαδήμου.
Επίσης, η επιτροπή 2021 (για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση) αποτελείτο από στελέχη της Κεντροαριστεράς με σημείο αναφοράς τον Κώστα Σημίτη και τις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ, Μουζέλης, Τσουκαλάς, Ράπανος, Μαραβέγιας, Καλύβας.

Στο Μέγαρο Μαξίμου, οι βασικοί συνεργάτες του Πρωθυπουργού είναι πασοκικής προέλευσης:

Γιώργος Γεραπετρίτης, γενικός γραμματέας κυβέρνησης Γεωργίου Παπανδρέου.
Άκης Σκέρτσος, επιστημονικός σύμβουλος Χρυσοχοίδη επί κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ και αργότερα διευθυντής του Γραφείου του Πρωθυπουργού Λουκά Παπαδήμου.
Θόδωρος Λιβάνιος, στενός συνεργάτης Γιάννη Ραγκούση όταν ήταν Υπουργός Εσωτερικών εργάστηκε για το πρόγραμμα Καλλικράτης της Τοπικής Αυτοδιοίκησης
Κυριάκος Πιερακάκης, μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, στενός συνεργάτης της Α. Διαμαντοπούλου όταν ήταν υπουργός Παιδείας, του ανέθεσε την Διεύθυνση του Ινστιτούτου Νεολαίας και αργότερα το 2014 υποψήφιος ευρωβουλευτής με την Ελιά (Συνασπισμός κομμάτων με κυρίαρχο το ΠΑΣΟΚ).
Αριστοτελία Πελώνη, η οποία είναι σύντροφος του Γ. Μαστρογεωργίου (γενικός γραμματέας Ενημέρωσης) θεωρείται κεντρώο πρόσωπο που προέρχεται από το ευρύτερο επιτελείο συνεργατών της Α. Διαμαντοπούλου.
Γιάννης Βλαστάρης, ο κύριος λογογράφος του Πρωθυπουργού ήταν πρώην Διευθυντής Σύνταξης της Ελευθεροτυπίας, όταν η εφημερίδα αποτελούσε κύριο εκφραστή της Κεντροαριστεράς.
Δημήτρης Τσιόδρας, Διευθυντής του Γραφείου Τύπου του Πρωθυπουργού ο οποίος προέρχεται από το Ποτάμι.

Βασικοί υπουργοί, που αποτελούν τον πυρήνα της κυβέρνησης Μητσοτάκη προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ ή το Ποτάμι.

Μιχάλης Χρυσοχοίδης (πρ. υπουργός και Γεν. Γραμματέας ΠΑΣΟΚ), Λευτέρης Οικονόμου (Αρχηγός ΕΛ.ΑΣ επί κυβέρνησης ΓΑΠ), Λίνα Μενδώνη (κολλητή Βενιζέλου), Γιώργος Αμυράς (πρ.βουλευτής Ποτάμι), Χάρης Θεοχάρης (πρ.βουλευτής Ποτάμι), Νίκος Γιατρομανωλάκης (πρώην στέλεχος Ποτάμι) Παναγιώτης Πικραμένος (Αντιπρόεδρος Κυβέρνησης - της κλειστής παρέας Γεραπετρίτη που το 2019 ο ΓΑΠ τον πρότεινε πρόεδρο του Συμβουλίου της Επικρατείας και αργότερα εκ της θέσεως αυτή έγινε Υπηρεσιακός Πρωθυπουργός).

Βασικοί γενικοί γραμματείς της κυβέρνησης Μητσοτάκη προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ.

Μαστρογεωργίου, Κοντογεώργης, Αλεξανδρής, Στρατινάκη, Σδούκου, Σταμπουλίδης, Καλαντζής.
Ο κ. Σταμπουλίδης, μάλιστα, αναβαθμίστηκε και έγινε αντιπρόεδρος του ΤΑΙΠΕΔ ενώ σε τροχιά αναβάθμισης βρίσκεται και ο Θανάσης Κοντογεώργης, ο οποίος μιλάει πολύ με τον Πρωθυπουργό.

Ο κ. Κοντογεώργης ήταν σύμβουλος της κυβέρνησης ΓΑΠ , ο κ. Μαστρογεωργίου συνεργάτης της κ. Διαμαντοπούλου και ο κ. Αλεξανδρής, συνεργάτης του βουλευτή ΚΙΝΑΛ, Ανδρέα Λοβέρδου.

https://www.bankingnews.gr/politiki/art ... ntrodeksia

Προσθέστε και τον Σταύρο Μπένο και την Άννα Διαμαντοπούλου αλλά και τον βουλευτή Βασίλη Οικονόμου.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών