Βγήκαν τα μαχαίρια στη Μεσσηνία.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13508
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Βγήκαν τα μαχαίρια στη Μεσσηνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Ιούλ 2023, 12:36

Ε ρε καψερέ Νίκα, σάμπως δεν ήξερες (το ήξερες πολύ καλά την περίοδο του μέλιτος), ότι στην Μεσσηνία δεν κουνιέται φύλλο χωρίς την έγκριση του Σαμαρά. Τώρα που σε σχόλασε το θυμήθηκες;
Ο Νίκας αποκαλύπτει το σύστημα Σαμαρά με καταγγελίες για έργα και ημέρες του πρώην πρωθυπουργού

(...)

Μιλώντας για τις εκλογές ο κ. Νίκας είπε ότι οι σύμβουλοι της παράταξης του είναι ελεύθεροι να πάνε σε όποιον συνδυασμό επιθυμούν, ενώ απαντώντας σε σχετική ερώτηση είπε ότι θα είναι ουδέτερος απέναντι στο σχηματισμό του Δημήτρη Πτωχού.

Ο κ. Νίκας είπε ότι υπονομεύτηκε από την ομάδα Σαμαρά επειδή δεν συμμορφώθηκε στις υποδείξεις για το Φυσικό Αέριο, το Παναρκαδικό Νοσοκομείο και το αντιπλημμυρικό της Καλαμάτας. Ο περιφερειάρχης είπε πως είχε ενημερώσει τον πρωθυπουργό ένα χρόνο πριν πως δεν θα είναι υποψήφιος στις φετινές εκλογές. Ταυτόχρονα πρότεινε να είναι υποψήφιος περιφερειάρχης, κάποιος νυν σύμβουλος της παράταξης για να αξιοποιηθεί η αυτοδιοικητική του πορεία. Ο κ. Νίκας είπε πως στις 21 Μάϊου ανήμερα των εκλογών, ανακοίνωσε πως θα είναι υποψήφιος, αν και δεν το πίστευε, για να ανακόψει το εξωθεσμικο κύμα που ήθελε να επιβάλει τη δική του επιλογή. Για την εκχώρηση της Πελοποννήσου στον κ. Σαμαρά, ο περιφερειάρχης άφησε να εννοηθεί ότι γίνεται από τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη επειδή πρέπει να επιτευχθούν «αναγκαίες ισορροπίες για μείζονα ζητήματα». Εμμέσως πλην σαφώς όμως ο κ. Νίκας αμφισβήτησε τη σταθερότητα αυτών των ισορροπιών θυμίζοντας ότι το 1993 ο Αντώνης Σαμαράς έριξε την κυβέρνηση του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη.

τη συνέχεια ο κ. Νίκας μίλησε για την πίεση που του άσκησε η ομάδα Σαμαρά: «Γιατί έκανα αυτή την κίνηση; Πέρα από το γεγονός ότι για όλους και για όλα υπάρχει τέλος εποχής. Από την αρχή που ήρθα εδώ υπέστην μια φοβερή πίεση από το σύστημα Σαμαρά και την ομάδα του. Από την αρχή μου ζήτησαν ποιοι θα μπουν αντιπεριφερειάρχες και ποιοι δεν θα μπουν, σε μια συνάντηση που εγώ πήγα με πολύ καλή πρόθεση στην Κηφισιά. Και ακολούθησαν ζητήματα μείζονος σημασίας όπως είναι το Φυσικό Αέριο και η στάση μου, η οποία ήταν υπέρ του δημοσίου συμφέροντος. Ζητήματα, άλλα με το Παναρκαδικό να είναι κέντρο αναφοράς, όπου υπέστη βασανισμό χωρίς προηγούμενο και μια εχθρική στάση σε πολλά ζητήματα από αυτούς και τα μέσα μαζικής ενημέρωσης τα οποία επηρεάζουν. Και μάλιστα καταλυτικά.

Είπα: Φεύγω, ησυχάστε. Για να μπορέσουμε να κάνουμε τη δουλειά μας. Δεν μπορούσα να το πω δημοσίως. Γιατί υπήρχε μια παράταξη και έπρεπε ένα έργο να γίνει. Θα διαλύονταν τα πάντα. Το καταλαβαίνετε, με μια σκληρή αντιπολίτευση από την άλλη πλευρά που να ρωτά σε κάθε συνεδρίαση «κατεβαίνεις ή δεν κατεβαίνεις». Και έλεγα διάφορα. Εσείς κατεβαίνετε ή δεν κατεβαίνετε; Κάτι τέτοια…

Και επειδή είπα φεύγω, ησυχάστε και λοιπόν; Το αντίθετο συνέβη. Μάθαινα «εξώδικα», ποτέ επίσημα ότι επελέγη για περιφερειάρχης κ. Βλάσης, βουλευτής Αρκαδίας, καταξιωμένος παρακαλώ σε 2 εκλογές. Δεν θα μου πούνε τίποτα; Έβλεπα εξελισσόμενο ένα μηχανισμό φθοράς, μια προσπάθεια διάλυσης της παράταξης. Ακουγα ότι συγκροτείται συνδυασμός. Διάβαζα σε αθηναϊκές εφημερίδες στο «Θεωρείο» της «Καθημερινής» στα «Νέα», διάβαζα διαφορά. Μου φαινόντανε παράξενα. Λέω ένας βουλευτής καταξιωμένος, στην Αθήνα με ακαδημαϊκή καριέρα, με νίκη και αποδοχή του αρκαδικού λαού. Παραξενευόμουν. Ώσπου ξαφνικά κάποιος τράβηξε το καλώδιο από την πρίζα. Κάποιος τον παρουσίασε ως… λαγό. Με συγχωρείς Θανάση, μεταφορικά το είπα . Και λες τι συνέβη βρε αδερφέ; Τι έγινε; Γιατί αυτός ο διασυρμός; Τι συνέβη ακριβώς;

Μέσα σε αυτή την όλη κατάσταση συναισθανόμουν ότι δεν είμαι μόνος μου. Ξέρετε την μεγάλη πίεση δεν την αισθάνθηκα από τον Τατούλη. Ούτε από την αντιπολίτευση. Από αλλού.

Στις 21 Μαΐου το μεσημέρι των εκλογών ανακοίνωσα υποψηφιότητα. Τινάχτηκε το σύμπαν στον αέρα. Ήξερα ότι δεν είχε τύχη. Αλλά έβλεπα το τι ερωτηματικά υπάρχουν σε σοβαρά θεσμικά ζητήματα. Ότι υπάρχει μια ομάδα έμπειρων στελεχών οι οποίοι ξαφνικά θα μπουν στο περιθώριο ή περίπου. Εν πάση περιπτώσει, ήξερα ότι το χρίσμα δόθηκε σε νέο υποψήφιο και εγώ δεν έχω να πω κακά λόγια για κανέναν εδώ. Ιδιαίτερα για πρόσωπα. Θεσμικά μιλάω. Παρακοιμώμενος του κ. Σαμαρά, δεν έχω καταλάβει τι ιδιότητα είχε στο Μαξίμου, τι ρόλο, τι αρμοδιότητα μπορεί και να είχε. Χωρίς καμία αυτοδιοικητική εμπειρία, ούτε καν εκλεγμένος σύμβουλος κοινοτικός. Να τεθεί επικεφαλής του κ. Λαμπρόπουλου, του κ. Βερούτη, του κ. Τσουκαλά, του κ. Χρονά, του κ. Σκαντζού. Δήμαρχοι έμπειροι με σπουδές. Ισάξιες για να μη πω περισσότερες, οι οποίοι ίδρωσαν τη φανέλα και προσέφεραν καθημερινά. Το ξεπερνάω».

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΜΑΡΑ

Στη συνέχεια ο περιφερειάρχης κατάγγειλε το σύστημα Σαμαρά: «Γιατί γίνανε όλα αυτά και γιατί γίνονται όλα αυτά; Η άποψή μου η προσωπική είναι ότι η Περιφέρεια Πελοποννήσου έχει εκχωρηθεί στο σύστημα Σαμαρά. Υπάρχει κατά την άποψή μου υβριδική λειτουργία της Πολιτικής Άνοιξης. Προσέξτε αν θέλεις να είσαι διοικητής νοσοκομείου πρέπει να περάσεις από κει. Αν θέλεις να πας σε ΔΣ σε ένα νοσοκομείο, πρέπει να έχεις την έγκριση. Αν θα πας σε άλλα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου πρέπει να έχεις την έγκριση. Αν θέλεις να είσαι διευθυντής κρίσιμων μονάδων του δημοσίου τομέα πρέπει οπωσδήποτε να σε εγκρίνουν. Αν θέλεις τα ρουσφέτια σου υπάρχει ένας μηχανισμός για να μπορέσεις να τα προωθήσεις. Αν θέλεις να είσαι δήμαρχος πρέπει να λες κάθε μέρα ευχαριστώ πάρα πολύ τον αρχηγό που μου έδωσε με ενέργειες του το φωτοτυπικό ή ξέρω εγώ το ένα και το άλλο. Κατόπιν ενεργειών μας το 2023! Λοιπόν, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, απλά κάνω μια διαπίστωση.

(...)

Έχω πικρία και στενοχώρια για όλα αυτά τα οποία υπέστην. Για το συγκεκριμένο σύστημα το οποίο εξακολουθεί να υπάρχει σε υβριδική μορφή. Δεν ξέρω τα μείζονα θέματα τα οποία υπάρχουν. Να μη πω άλλα… Φυσικό αέριο, αντιπλημμυρικό Καλαμάτας. Ογδόντα εκατομμύρια ευρώ ανάθεση. Πήγα στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και πήρα επίσημη έκθεση ότι το έργο δεν χρειάζεται για να παπαγαλίζουν διάφοροι στην διάλυση της πόλης. Και νόμιζαν ότι εγώ θα το ανεχθώ αυτό επειδή ο άλλος έχει ένα μικρόφωνο και κάθεται και λέει ότι του κατέβει. Κέντρα υγείας να μην μπορώ να τα εγκαινιάσω. Αγοράσαμε οχήματα, το ΕΚΑΒ και τα μοίρασαν στην Πάτρα. Τα πλήρωσε η Περιφέρεια Πελοποννήσου και τα μοίρασαν στην Πάτρα. Εκατό τέτοιες περιπτώσεις. Για αυτό λέω. Δεν τράβηξα από την αντιπολίτευση κάτι. Ασε που συναινούσε σε πολλά θέματα. Ούτε για τον Βλάση έχω τίποτα. Δεν έχω. Εχει πάρει πιστοποίηση ως βουλευτής δυο φορές. Με συγκλόνισε ο τρόπος με τον οποίον το καλώδιο τραβήχτηκε από την πρίζα, ειλικρινά και το λέγω και δημόσια. Τους έξι μήνες που θα είμαι εδώ μπορούμε κάποια πράγματα να τα βάλουμε σε μια καλύτερη σειρά.

Θέλω να με αφήσουν ήσυχο. Τους 6 αυτούς μήνες να με αφήσουν ήσυχο. Δεν θα ανακατευτώ πουθενά. Δεν θέλω να με νεκρολογούν. Τι καλός πού ήσουνα, τι έντιμος που ήσουνα, τι πράγματα που άφησες και τέτοια πράγματα. Και κυρίως άνθρωποι που δεν έχουν προσφέρει τίποτα. Δεν θέλω, αυτό με ενοχλεί. Ξέρει ο κόσμος, δεν χρειάζεται να το λέει κανένα μέσο μαζικής ενημέρωσης.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Βγήκαν τα μαχαίρια στη Μεσσηνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 18 Ιούλ 2023, 13:17

Οι αστοί στην πολιτική.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Βγήκαν τα μαχαίρια στη Μεσσηνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Ιούλ 2023, 13:18

Που τα είδες τα μαχαίρια; Είναι ο τύπος που πέταξαν με τις κλωτσιές έξω και τώρα γυρνάει στη γειτονιά κατακόκκινος και φωνάζει και δήθεν τους ξεσκεπάζει

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Βγήκαν τα μαχαίρια στη Μεσσηνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 18 Ιούλ 2023, 13:34

Ποια Μεσσηνία;

Η Πελοπόννησος λέει ο Νικας ότι είναι φέουδο του Α.Σαμάρα, όχι μόνο η Μεσσηνία.


Ο οποίος Νίκας ήθελε να μην κατέβει ο ίδιος Περιφερειάρχης, αλλά να κατέβει ο εκλεκτός του Αντιπεριφερειάρχης ως διάδοχος του, με την επίσημη στήριξη της ΝΔ.
Ήθελε δηλαδή την Πελοπόννησο φέουδο Νικά, να γίνει ο ίδιος δηλαδή Σαμαράς στη θέση του Σαμαρά.


Περιφερειάρχης δε το 2019 βγήκε επειδή είχε την απόλυτη στήριξη του μηχανισμού της ΝΔ. Και πάλι στον πρώτο γύρο τον πέρασε ο Τατουλης.
Όχι ότι είναι άχρηστος στη θέση του, αλλά τη θέση του την οφείλει στο ότι η ΝΔ αποφάσισε να τον κάνει περιφερειάρχη.
Και τώρα η ΝΔ αποφάσισε να κάνει τον Δ. Πτωχό περιφερειάρχη.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19745
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Βγήκαν τα μαχαίρια στη Μεσσηνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 18 Ιούλ 2023, 13:56

Theseus έγραψε:
18 Ιούλ 2023, 13:34
Ποια Μεσσηνία;

Η Πελοπόννησος λέει ο Νικας ότι είναι φέουδο του Α.Σαμάρα, όχι μόνο η Μεσσηνία.


Ο οποίος Νίκας ήθελε να μην κατέβει ο ίδιος Περιφερειάρχης, αλλά να κατέβει ο εκλεκτός του Αντιπεριφερειάρχης ως διάδοχος του, με την επίσημη στήριξη της ΝΔ.
Ήθελε δηλαδή την Πελοπόννησο φέουδο Νικά, να γίνει ο ίδιος δηλαδή Σαμαράς στη θέση του Σαμαρά.


Περιφερειάρχης δε το 2019 βγήκε επειδή είχε την απόλυτη στήριξη του μηχανισμού της ΝΔ. Και πάλι στον πρώτο γύρο τον πέρασε ο Τατουλης.
Όχι ότι είναι άχρηστος στη θέση του, αλλά τη θέση του την οφείλει στο ότι η ΝΔ αποφάσισε να τον κάνει περιφερειάρχη.
Και τώρα η ΝΔ αποφάσισε να κάνει τον Δ. Πτωχό περιφερειάρχη.
Αν είναι ικανός κακώς προώθησαν άλλον και δεν τον άφησαν να ξανακατέβει, εξάλλου είθισται ο νυν να είναι πάλι υποψήφιος. Εδώ θα ξαναείναι υποψήφιος ο πανηλίθιος Στοκογιάννης στην Αθήνα για βλακοδήμαρχος.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Βγήκαν τα μαχαίρια στη Μεσσηνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 18 Ιούλ 2023, 14:05

Δε θα επιχειρηματολογήσω γιατί δεν έπρεπε ο Νίκας να ξανακατεβαινε υποψήφιος περιφερειάρχης.
Ήταν απόφαση Μητσοτακη, ας την στηρίξουν οι νεοδημοκράτες του φόρουμ.

Αλλά θα ξανατονισω ότι ο Νίκας, όπως είπε και στη χθεσινή ομιλία του, δήλωσε από πέρυσι στον Μητσοτακη ότι δεν ήθελε να ξανακατέβει, και προωθούσε έναν δικό του άνθρωπο για διάδοχο του, τον οποίο και θα έπρεπε να στηρίξει η ΝΔ γιατί έτσι.

Εμένα αυτή η συμπεριφορά μου δείχνει ότι ο Νίκας ήθελε να χτίσει δικό του σύστημα, αυτό που κατηγορεί τον Σαμάρα ότι έχει ήδη χτίσει.


Ο δε Νίκας είναι παρεπιπτόντως 72 χρόνων. Δεν είναι παράλογο η ΝΔ να θέλει να τον αλλάξει και μόνο λόγω ηλικίας.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Βγήκαν τα μαχαίρια στη Μεσσηνία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 10 Αύγ 2023, 14:32

Πολλά χρόνια και δήμαρχος Καλαμάτας ο Νίκας.
Μάλιστα, ενώ στήριξε τον διάδοχο του στο δήμο, αν θυμάμαι καλώς μετά υπήρχε διάσταση απόψεων μεταξύ τους για ορισμένα ζητήματα.

Παρεμπιπτόντως, έγινε μία μικρή και αμφίβολης σημασίας πεζοδρόμηση στην Ναυαρίνου(η παραλιακή οδός μήκους 3,5 χιλιομέτρων), γύρω στα 500 μέτρα, η οποία χρειάστηκε περί τα δύο χρόνια!
Και μάλιστα, ακόμα δεν είχαν ολοκληρωθεί τα έργα.
Και όλα αυτά, όταν υπάρχουν αρκετοί δρόμοι με λακούβες, θα έπρεπε να φτιαχτεί το οδόστρωμα τόσο για τους ντόπιους όσο και ταξιδιώτες που αφήνουμε με χαρά τα ωραία μας λεφτά στην περιοχή.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών