Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιούλ 2023, 17:30

nowhere έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 17:00
Λοξίας έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 16:49
Δεν σε καταλαβαίνω...
Ζήτησες να έρθω στο θέμα που έλεγε για τον "αλήτη Μπουμπούκο" και να τα "χώσω στον βλάκα". Σωστά; Σωστά!
Ε τι να υποθέσω, αν όχι να τα χώσω τον βλάκα τον Μπουμπούκο;
Αυτό υποδήλωνες με τέτοιο λινκ...
Αν ήθελες κάτι άλλο, ας έγραφες αυτό το κάτι άλλο.
όχι εννοώ τον ανασφάλιστο βλάκα,όπως λες,που πήγε και πέθανε.τι λες θα έπρεπε να πάρει σύνταξη στα 67?
Κάνε μου την χάρη και να μένεις σε αυτά που λέει ο συνομιλητής σου και όχι σε αυτά που φαντάζεσαι ότι λέει...
Φυσικά και θα πάρει την κρατική σύνταξη αυτός. Την κρατική.
Εξ άλλου, ο άνθρωπος ήταν ΑΜΕΑ και έχει ιδιαίτερη μέριμνα.
Ούτε εφαρμόζονται τα ίδια κριτήρια που εφαρμόζονται για τους άλλους και ιδιαίτερα για τα παράσιτα...

Και είπαμε...
Το να γαυγίζεις τους απέναντι, δεν σημαίνει πως γαυγίζεις σωστά...χρειάζονται και οι "δικοί" σου γαύγισμα, αλλιώς καταντάς οπαδος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Ιούλ 2023, 17:31

Λοξίας έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 16:58
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 16:48
Λοξίας έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 16:41

Μου επιτρέπεις να μαντέψω;
Δεν θα πρέπει να έχεις γνωρίσει (πόσω μάλλον να έχεις φίλο/συγγενή) ένα παράσιτο, έτσι;
Έχω, αλλά αυτοί νοικιάζουν σπίτια, δε νομίζω να τους καίει η σύνταξη.
Ωραία, τότε δεν μιλάμε για αυτούς που έχουν αρκετά για το ζειν.
Μιλάμε για παράσιτα που όλη τους την ζωή την έβγαζαν με δανεικά (κι αγύριστα), τα οποία απαιτούσαν με επιμονή και θύμωναν αν δεν τους έδινες.
Για εγωϊστές που όταν έπιαναν κάνα φράγκο το ξετίναζαν στην διασκέδαση και το καλοκαίρι απαιτούσαν να τους δώσεις λεφτά να πάνε διακοπές...
Για κακοήθη άτομα που επειδή δεν τους έδωσες λεφτά για διακοπές, γύριζαν σε όλους τους γνωστούς, συγγενείς και φίλους και σε έβριζαν.
Για κακεντρεχή άτομα που σε κορόιδευαν κατάμουτρα επειδή δούλευες και σε αποκαλούσαν αλλοτριωμένο σκλαβάκι του συστήματος.
Αλλά όταν είσαι 30, 40 και 50, στα παπάρια σου...
Τώρα στα 67 τι ακριβώς θέλεις; Κρατική σύνταξη από τα λεφτά των φορολογουμένων έτσι;
Για άλλη μια φορά "εις υγείαν των κορόιδων και των αλλοτριωμένων σκλάβων του συστήματος" ε;
Αλλιώς δεν έχω ενσυναίσθηση;
Ωραία ας τους κατακρίνουμε παρέα.

Εσύ όμως δεν θες μόνο αυτό, τι άλλο θέλεις; Καρμική δικαιοσύνη; Να ζήσεις τη χαρά της δικαίωσης του μέρμηγκα στα γεράματα; Να φορτωθούν σε κάποιον άλλο συγγενή;
Εσύ θα νιώσεις κορόιδο λοιπόν αν αυτός τώρα πάρει τα 413 ευρώ το μήνα; Γιατί, ήθελες να ζήσεις σαν αυτόν;

Στο τέλος της μέρας, μιλάμε για κάποιον που πλέον δεν μπορεί να συντηρήσει τον εαυτό του, και γενικά αυτούς δεν τους παρατάμε στα τσακάλια πια. Κρίμα που δεν συντηρούσε τον εαυτό του ούτε όταν μπορούσε, αλλά τι να κάνουμε. Μπορείς να τον βάλεις μικροψυχα να κάνει ότι δουλεύει, ή να το αποδεχθείς να τελειώνουμε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Μπεκρής
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2019, 15:34

Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπεκρής » 22 Ιούλ 2023, 17:45

Beria έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 13:00
nowhere έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 12:59
εσύ τι προτείνεις.αν του πάρουμε τα νεφρά είσαι ικανοποιημένη?
Η ερώτηση πάντως, περιέργως, δεν αφορά τα νεφρά του.
Αφορά αν θα μείνει με τα 360 της εθνικής σύνταξης ή θα πάρει παραπάνω, με κάποιου τύπου απασχόληση.

Πού διαφωνείς;
Για να λάβει κάποιος εθνική σύνταξη θα πρέπει να έχει 4500 ένσημα, δηλαδή 15 έτη εργασίας.

Υπάρχει το επίδομα ανασφαλιστων υπερηλίκων, άλλα μπαινουν εισοδηματικά κριτήρια και περιουσιακά.

Μόνο ευπαθείς και ομογενείς από την ΕΣΣΔ ουσιαστικά το λαμβάνουν.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 22 Ιούλ 2023, 18:17

nowhere έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 14:57
SpoilerShow
Allah έγραψε:
22 Ιούλ 2023, 13:33
Επίσης ξεφτίλα είναι να λειτουργεί μια κοινωνία με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούν κάτι κοπρόσκυλα κηφήνες να φτάνουν μέχρι την ηλικία των 67 χωρίς να έχουν κάνει εστω αυτά τα 15 γαμωχρόνια εργασίας. Και με το που θα πιάσουν τα 67 να μετατρέπονται αυτόματα σε "άκακα, καημένα γεροντάκια", που πρέπει σώνει και καλά να φάνε από το μερίδιο των συνομηλίκων τους που δούλευαν σαν σκυλιά 20-65. Και να θεωρείται και θεμιτό να χαντακώνονται οι επόμενες γενιές με φόρους, χρέη και ελλείματα για να συνταξιοδοτούνται όλοι αυτοί οι κοπρίτες. Αυτό είναι ξεφτίλα.

Και οχι, δεν εννοώ αυτούς που για σοβαρούς λόγους (π.χ. υγείας) δεν μπορούσαν να δουλεψουν, εννοώ τους εκ πεποιθήσεως άεργους. Κανένας οίκτος για αυτούς. Ας σέρνονται σε χαμαλοδουλειές στα γεράματα. Ή ας λιμοκτονήσουν. Ας πρόσεχαν.
μαλακίες
φυσικά.τα ένσημα δεν έχουν καμία σχέση με τα χρόνια εργασίας
SpoilerShow
αλλά ακόμα και την εκδοχή σου να πάρουμε δεν τους χαρίζει κανείς τίποτα.ζητιάνος να είσαι 67 χρόνια έχεις χρηματοδοτήσει το κράτος με κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σ αυτό το διάστημα
:o
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Λοξίας
    Δημοσιεύσεις: 6691
    Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
    Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιούλ 2023, 19:16

    Dwarven Blacksmith έγραψε:
    22 Ιούλ 2023, 17:31
    Λοξίας έγραψε:
    22 Ιούλ 2023, 16:58
    Dwarven Blacksmith έγραψε:
    22 Ιούλ 2023, 16:48

    Έχω, αλλά αυτοί νοικιάζουν σπίτια, δε νομίζω να τους καίει η σύνταξη.
    Ωραία, τότε δεν μιλάμε για αυτούς που έχουν αρκετά για το ζειν.
    Μιλάμε για παράσιτα που όλη τους την ζωή την έβγαζαν με δανεικά (κι αγύριστα), τα οποία απαιτούσαν με επιμονή και θύμωναν αν δεν τους έδινες.
    Για εγωϊστές που όταν έπιαναν κάνα φράγκο το ξετίναζαν στην διασκέδαση και το καλοκαίρι απαιτούσαν να τους δώσεις λεφτά να πάνε διακοπές...
    Για κακοήθη άτομα που επειδή δεν τους έδωσες λεφτά για διακοπές, γύριζαν σε όλους τους γνωστούς, συγγενείς και φίλους και σε έβριζαν.
    Για κακεντρεχή άτομα που σε κορόιδευαν κατάμουτρα επειδή δούλευες και σε αποκαλούσαν αλλοτριωμένο σκλαβάκι του συστήματος.
    Αλλά όταν είσαι 30, 40 και 50, στα παπάρια σου...
    Τώρα στα 67 τι ακριβώς θέλεις; Κρατική σύνταξη από τα λεφτά των φορολογουμένων έτσι;
    Για άλλη μια φορά "εις υγείαν των κορόιδων και των αλλοτριωμένων σκλάβων του συστήματος" ε;
    Αλλιώς δεν έχω ενσυναίσθηση;
    Ωραία ας τους κατακρίνουμε παρέα.

    Εσύ όμως δεν θες μόνο αυτό, τι άλλο θέλεις; Καρμική δικαιοσύνη; Να ζήσεις τη χαρά της δικαίωσης του μέρμηγκα στα γεράματα; Να φορτωθούν σε κάποιον άλλο συγγενή;
    Εσύ θα νιώσεις κορόιδο λοιπόν αν αυτός τώρα πάρει τα 413 ευρώ το μήνα; Γιατί, ήθελες να ζήσεις σαν αυτόν;

    Στο τέλος της μέρας, μιλάμε για κάποιον που πλέον δεν μπορεί να συντηρήσει τον εαυτό του, και γενικά αυτούς δεν τους παρατάμε στα τσακάλια πια. Κρίμα που δεν συντηρούσε τον εαυτό του ούτε όταν μπορούσε, αλλά τι να κάνουμε. Μπορείς να τον βάλεις μικροψυχα να κάνει ότι δουλεύει, ή να το αποδεχθείς να τελειώνουμε.
    Όχι, δεν ζητώ καρμική δικαίωση, καθώς δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Ή, τουλάχιστον, δεν έχει αποδειχθεί...
    Όχι, δεν ήθελα να ζήσω σαν και αυτόν, όπως και αυτός δεν ήθελε να ζήσει σαν και εμένα.
    Ο καθένας έζησε και ζει σύμφωνα με την φιλοσοφία ζωής που έχει και σύμφωνα με τις επιλογές του.
    Οι οποίες, επιλογές, έχουν και τις επιπτώσεις/συνέπειες. Τις οποίες δεν προτίθεμαι να φορτωθώ εγώ.
    Και, όπως συντηρούσε τον εαυτό του μέχρι τα 67 του χρόνια, ας συνεχίσει να το κάνει και "στο τέλος της ημέρας".
    Δηλαδή όταν ήταν ένας εγωίσταρος, κακεντρεχής και κακοήθης 30άρης, 40άρης ή 50άρης, που ζούσε εις βάρος των άλλων, τους οποίους, μάλιστα, χαρακτήριζε ως τα απόλυτα κορόιδα, ήταν όλα καλά;
    Και όταν έγινε 67άρης, μετατράπηκε σε έναν άκακο γεροντάκι που χρήζει της στήριξής μας;

    Σημειωτέον...
    Από όσους έχουν πραγματική ανάγκη, η μεγάλη τους πλειοψηφία την λαμβάνει την κρατική υποστήριξη...

    ΥΓ.
    Όπως κατάλαβες, έχω μεταφέρει την συζήτηση από το γενικό στο ειδικό, διότι αυτό έχω ως παράδειγμα.

    ΥΓ 2
    Επίσης δεν μου είπες αν έχεις καταλάβει ότι μιλούσες για το επίδομα ανασφάλιστων υπερηλίκων και όχι για την εθνική σύνταξη.
    Για το πρώτο, όπως σου έγραψα και εγώ και άλλος, υπάρχουν εισοδηματκά κριτήρια για το αν το δικαιούσαι.
    Οπότε όχι! Δεν παίρνει "αυτόματα" ο καθένας που κλείνει τα 67 χρόνια, "σύνταξη"...

    Άβαταρ μέλους
    Frappezitis
    Δημοσιεύσεις: 8173
    Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 22 Ιούλ 2023, 19:46

    ΟΙ δεξιοι υπαλληλοι των καπιταληστων ανεβάζουν το όριο συνταξιοδότησης στα 74 έτη. Σε συνδυασμό με την ανυπαρξία μέτρων προστασίας της ζωής, της κατοικίας, της χλωρίδας και πανίδας αυτού του τόπου, όσοι ψήφισαν ΝΔ και δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη πρέπει να νιώθουν τουλάχιστον εξαπατημένοι δις.
    Και το δις εξαμαρτείν δεν είναι σοφή επιλογή...
    Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

    nowhere
    Δημοσιεύσεις: 14618
    Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 22 Ιούλ 2023, 22:58

    Λοξίας έγραψε:
    22 Ιούλ 2023, 17:30
    Κάνε μου την χάρη και να μένεις σε αυτά που λέει ο συνομιλητής σου και όχι σε αυτά που φαντάζεσαι ότι λέει...
    Φυσικά και θα πάρει την κρατική σύνταξη αυτός. Την κρατική.
    Εξ άλλου, ο άνθρωπος ήταν ΑΜΕΑ και έχει ιδιαίτερη μέριμνα.
    Ούτε εφαρμόζονται τα ίδια κριτήρια που εφαρμόζονται για τους άλλους και ιδιαίτερα για τα παράσιτα...

    Και είπαμε...
    Το να γαυγίζεις τους απέναντι, δεν σημαίνει πως γαυγίζεις σωστά...χρειάζονται και οι "δικοί" σου γαύγισμα, αλλιώς καταντάς οπαδος.
    άνθρωπε μου καταλαβαίνεις καθόλου τι διαβάζεις?

    Άβαταρ μέλους
    Λοξίας
    Δημοσιεύσεις: 6691
    Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
    Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Ιούλ 2023, 00:31

    nowhere έγραψε:
    22 Ιούλ 2023, 22:58
    Λοξίας έγραψε:
    22 Ιούλ 2023, 17:30
    Κάνε μου την χάρη και να μένεις σε αυτά που λέει ο συνομιλητής σου και όχι σε αυτά που φαντάζεσαι ότι λέει...
    Φυσικά και θα πάρει την κρατική σύνταξη αυτός. Την κρατική.
    Εξ άλλου, ο άνθρωπος ήταν ΑΜΕΑ και έχει ιδιαίτερη μέριμνα.
    Ούτε εφαρμόζονται τα ίδια κριτήρια που εφαρμόζονται για τους άλλους και ιδιαίτερα για τα παράσιτα...

    Και είπαμε...
    Το να γαυγίζεις τους απέναντι, δεν σημαίνει πως γαυγίζεις σωστά...χρειάζονται και οι "δικοί" σου γαύγισμα, αλλιώς καταντάς οπαδος.
    άνθρωπε μου καταλαβαίνεις καθόλου τι διαβάζεις?
    Τα δικά σου γραπτά δεν είμαι σίγουρος πως τα καταλαβαίνω...
    Δοκίμασε πάλι.

    Άβαταρ μέλους
    έργο_μακέτο
    Δημοσιεύσεις: 4355
    Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
    Phorum.gr user: έργο μακέτο

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 23 Ιούλ 2023, 03:18

    Που θα βρει δουλειά ο κόσμος δεν μας είπαν. Δεν είναι όλοι στα 50 και τα 60 διατεθιμένοι να αποκτήσουν νέα skills για να διεκδικήσουν τις όλο και λιγότερες διαθέσιμες θέσεις εργασίας.
    - Have you been to Samos ?
    - Yes, I was one of the first.
    - No, you have not been to Samos!
    - Yes I have!
    - Look, you are not here today to insult me.

    nowhere
    Δημοσιεύσεις: 14618
    Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Ιούλ 2023, 06:07

    Λοξίας έγραψε:
    23 Ιούλ 2023, 00:31
    Τα δικά σου γραπτά δεν είμαι σίγουρος πως τα καταλαβαίνω...
    Δοκίμασε πάλι.
    άντε να δοκιμάσω.πες μου τι σε δυσκολεύει στα ακατανόητα που έγραψα να βοηθήσω αν μπορώ.ότι τα ένσημα δείχνουν πόσα χρονια δηλωμένης εργασίας έχεις και όχι αν είσαι τεμπέλης?το ότι είναι υποκριτκό να κλαις στο ένα νήμα τον ανασφάλιστο ντελιβερά και στο άλλο να σου φαίνεται σωστό και δίκαιο 75χρονοι να συμπληρώνουν ένσημα στα γεράματα σερνάμενοι ή για να είμαι πιο ακριβής να την παίζεις με την ιδέα?κάτι άλλο?

    Άβαταρ μέλους
    Unique
    Δημοσιεύσεις: 7289
    Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 23 Ιούλ 2023, 06:08

    Σταματήστε με τις συντάξεις. Τις φάγανε οι 45χρονοι πασόκοι.
    Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

    Θάνος Τζήμερος.

    Άβαταρ μέλους
    Λοξίας
    Δημοσιεύσεις: 6691
    Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
    Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Ιούλ 2023, 10:46

    nowhere έγραψε:
    23 Ιούλ 2023, 06:07
    Λοξίας έγραψε:
    23 Ιούλ 2023, 00:31
    Τα δικά σου γραπτά δεν είμαι σίγουρος πως τα καταλαβαίνω...
    Δοκίμασε πάλι.
    άντε να δοκιμάσω.πες μου τι σε δυσκολεύει στα ακατανόητα που έγραψα να βοηθήσω αν μπορώ.ότι τα ένσημα δείχνουν πόσα χρονια δηλωμένης εργασίας έχεις και όχι αν είσαι τεμπέλης?το ότι είναι υποκριτκό να κλαις στο ένα νήμα τον ανασφάλιστο ντελιβερά και στο άλλο να σου φαίνεται σωστό και δίκαιο 75χρονοι να συμπληρώνουν ένσημα στα γεράματα σερνάμενοι ή για να είμαι πιο ακριβής να την παίζεις με την ιδέα?κάτι άλλο?
    Εκτιμώ την προσπάθεια.

    Λοιπόν, η αρχική σου δήλωση ήταν αυτή: "
    ...τα ένσημα δεν έχουν καμία σχέση με τα χρόνια εργασίας..."
    Επειδή αυτή η δήλωση ειναι λανθασμένη (και πιστεύω να το καταλαβαίνεις τώρα), σου έγραψα:
    Τα ένσημα είναι αλληλένδετα με τα χρόνια εργασίας!
    Τόσα χρόνια εργασίας = τόσα ένσημα (ανάλογα το είδος εργασίας).
    Δεν υπάρχουν ένσημα χωρίς χρόνια εργασίας...
    Εγώ (νομίζω και κανείς άλλος), δεν θα μπορούσα να αποκρυπτογραφήσω πως με αυτήν την φράση εννοούσες τα "δηλωμένα χρόνια εργασίας"!

    Μετά, γράφεις:
    ζητιάνος να είσαι 67 χρόνια έχεις χρηματοδοτήσει το κράτος με κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σ αυτό το διάστημα
    αν τρώει-πίνει-καπνίζει-αγοράζει-υπάρχει πόσα χιλιάρικα δίνει τον χρόνο στο κράτος κοπροσκυλιάζοντας νομίζεις?
    Νομίζω ότι καταλαβαίνεις πως αυτή η δήλωση είναι γεμάτη υπερβολή...
    Είναι εντελώς παράλογο να υποστηρίζεις πως όποιος τρώει, πίνει, καπνίζει και αγοράζει, τότε χηρματοδοτεί το κράτος και έτσι δικαιούται σύνταξης ανεξάρτητα από το αν έχει ένσημα ή όχι!

    Στο τέλος, μου βάζεις ένα λινκ με ενδότιτλο "Ο αλήτης Μπουμπούκος έλεγε οτι ο διανομέας που πέθανε δεν ήταν διανομέας"
    και την προτροπή: "μάλιστα.έλα κι από δω να τα χώσεις στον βλάκα"
    Το λινκ οδηγεί στο νήμα με τον αντίστοιχο τίτλο και υπέθεσα πως θέλεις να τα χώσω στον "βλάκα", αφού σε ΑΥΤΟΝ παραπέμπει το λινκ.

    Εν κατακλείδι, επίδομα ανασφάλιστου υπερηλίκου δικαιούνται όσοι εμπίπτουν στις κατηγορίες που αναφέρουν οι σχετικοί νόμοι.
    ΔΕΝ δικαιούται ο καθένας που έχει συμπληρώσει τα 67 χρόνια και δεν έχει κατοχυρώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα.
    Όποιος το δικαιούται, να το πάρει, με γεια του και χαρά του...

    Για το αν είναι δίκαιο ή όχι, να το πάρουν απαξάπαντες που συμπληρώνουν τα 67 χωρίς να έχουν τα απαιτούμενα συνταξιοδοτικά δικαιώματα, είναι ένα άλλο θέμα και χρειάζεται άλλη συζήτηση.

    Έχεις έναν κάπως "τηλεγραφικό" τρόπο να διατυπώνεις ό,τι θέλεις να πεις και σε ένα φόρουμ (που λείπει ο τόνος της φωνής), αυτό δεν είναι προς όφελος της συζήτησης, διότι δημιουργούνται παρανοήσεις όπως πιο πάνω.

    nowhere
    Δημοσιεύσεις: 14618
    Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Ιούλ 2023, 13:11

    Λοξίας έγραψε:
    23 Ιούλ 2023, 10:46
    Λοιπόν, η αρχική σου δήλωση ήταν αυτή: "
    ...τα ένσημα δεν έχουν καμία σχέση με τα χρόνια εργασίας..."
    Επειδή αυτή η δήλωση ειναι λανθασμένη (και πιστεύω να το καταλαβαίνεις τώρα), σου έγραψα:
    Τα ένσημα είναι αλληλένδετα με τα χρόνια εργασίας!
    Τόσα χρόνια εργασίας = τόσα ένσημα (ανάλογα το είδος εργασίας).
    Δεν υπάρχουν ένσημα χωρίς χρόνια εργασίας...
    Εγώ (νομίζω και κανείς άλλος), δεν θα μπορούσα να αποκρυπτογραφήσω πως με αυτήν την φράση εννοούσες τα "δηλωμένα χρόνια εργασίας"!
    :smt005: μπορούσες να γράψεις μόνο αυτό.χάθηκε το αστείο στο σεντόνι

    Άβαταρ μέλους
    The Rebel
    Δημοσιεύσεις: 29214
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
    Phorum.gr user: Wild Rebel

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 30 Ιούλ 2023, 18:47

    George_V έγραψε:
    21 Ιούλ 2023, 22:30
    Μισο λεπτο.

    Οκ ειναι παπαρες στην κυβερνηση με αρχιπαπαρα τον Μητσοτάκη αλλα το χαρτι δε λεει αυτο.

    Λεει οτι οποιος δεν εχει τον συντάξιμο χρονο που απαιτειται και ειναι πανω απο 67 ετων μπορει να ενταχθει στο προγραμμα μακροχρονια ανεργων για καθως η προηγουμενη διαταξη εβαζε ανωτατο οριο τα 67 για να μπεις στο προγραμμα.

    Εικόνα

    Ζενίθεδρος έγραψε:
    21 Ιούλ 2023, 22:33
    Φυσικά και να δουλέψουν οι 67χρονοι για να μαζέψουν τα απαραίτητα ένσημα μέχρι τα 74. Να τους στείλουμε να κάνουν ντελίβερι με ποδήλατο;

    Εικόνα

    Άβαταρ μέλους
    Εκτωρ
    Δημοσιεύσεις: 2395
    Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
    Phorum.gr user: Έκτωρ

    Re: Σύνταξη; Ξέχνα το! Δουλειά μέχρι τα βαθιά γεράματα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 30 Ιούλ 2023, 18:53

    nikos p 2020 έγραψε:
    21 Ιούλ 2023, 22:22
    Τον πούλο. Μητσοτάκη δε θέλατε; :smt005::smt005::smt005:

    https://www.pronews.gr/oikonomia/ellini ... o-eggrafo/
    Με το μέσο όρο ζωής να έχει φτάσει τα 90, δε νομίζω ότι είναι παράλογο να λέει κάποιος ότι πρέπει να αυξηθούν τα όρια ηλικίας.

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών