Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Ιούλ 2023, 18:34

Scouser έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 18:21
vantono έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 18:07
Scouser έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 18:02

Εσύ μπορείς να λες ο,τι θες. Η επίσημη θέση της κυβερνησεως είναι "γαμώ τη Ρωσία" και "Τούρκοι φίλοι και σύμμαχοί μας, ευχαριστούμε για τη βοήθεια".
Καλά κάνει η κυβέρνηση. Εμένα δεν με χαλάει.
Καλά, μη νομίζεις, και εμένα στα @@ μου. Απλά να ξέρουμε τι λέμε.
Ποσο πολυ πονας;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Ιούλ 2023, 18:37

Οργισμένος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 18:30
αυτο το σοβιετικο απολιθωμα
Φωνή αφηγητή:
Πρώτη πτήση το 2004.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Ιούλ 2023, 19:01

Μερικές πληροφορίες ακόμα:
- Η πιστοποίηση πτήσης του Beriev-200 ανεκλήθει από την ευρωπαϊκή υπηρεσία οπότε ο Κούλης δεν μπορεί να τα φέρει έτσι κι αλλιώς.
- Το 2025 θα είναι πολύ καλό έτος για τα εναέρια μέσα πυρόσβεσης καθώς θα αρχίσουν να κατασκευάζονται όχι μόνο τα νέα Canadair αλλά και τα κινεζικά AG600 aka Kulong.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Ιούλ 2023, 19:12

.
Το 1904 οι καφενόβιοι Έλληνες έδιναν οδηγίες «δεξιότερα Κουροπάτκιν» στον Ρώσο στρατηγό. Δεν τους άκουσε και ηττήθηκε. :smt077:
Το 2023 οι αντίστοιχοι παπαρολόγοι του πχόρουμ, ως μέγιστοι στρατηγοί της πυρόσβεσης, επιλέγουν Μπεριέφ, αλλά οι ειδικοί δεν ακούν.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Ιούλ 2023, 19:22

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 18:37
Οργισμένος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 18:30
αυτο το σοβιετικο απολιθωμα
Φωνή αφηγητή:
Πρώτη πτήση το 2004.
Development. Initiated in 1989.
In Perestroika-era Russia, Beriev needed funds to develop the new aircraft, and turned to the Irkutsk Aircraft Production Association.
First flight 24 September 1998.

Όντως σοβιετικό απολίθωμα.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Ιούλ 2023, 20:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 18:37
Οργισμένος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 18:30
αυτο το σοβιετικο απολιθωμα
Φωνή αφηγητή:
Πρώτη πτήση το 2004.
Afoy τελειωσαν τα τσαμπα λεφτα , αυτοι ηταν ικανοι να το απογειωσουν και το 2050, δεν λεει κατι αυτο,
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Ιούλ 2023, 20:40

Nandros έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 19:22
Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 18:37
Οργισμένος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 18:30
αυτο το σοβιετικο απολιθωμα
Φωνή αφηγητή:
Πρώτη πτήση το 2004.
Development. Initiated in 1989.
In Perestroika-era Russia, Beriev needed funds to develop the new aircraft, and turned to the Irkutsk Aircraft Production Association.
First flight 24 September 1998.

Όντως σοβιετικό απολίθωμα.
Apomeinari και απογονος των εκρανοπλανων που κανεις δεν καταλαβε που χρησιμευσαν. Αλλα η αιωνια πσεκα δεν χαμπαριαζει απο τετοια . Οχι ο νανος , αυτη ειναι δικια μας , απλα πολεμαει το τερας εκ των εσω, δυναμεις 5ης φαλλαγγας κι ετσι ναουμ...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Ιούλ 2023, 20:42

Jimmy81 έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 04:02
Ανεξάρτητα απ' το αν συμπαθούμε την πουτινική Ρωσία ή όχι (εγώ την απεχθάνομαι), νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα ο Maspoli εκφράζει ορθό λόγο. Δεν γίνεται να απαντάμε με συνθηματολογίες του στιλ "πουτινάκια πήζετε" κλπ χωρίς ουσιαστικο αντεπιχείρημα π.χ. για την περίπτωση των πυρκαγιών της Αττικής του 2021 και του αιτήματος για ένα ακόμα ρωσικό αεροσκάφος από τον Δένδια τότε όπως αναφέρθηκε. Έτσι πέφτει το επίπεδο της συζήτησης.

Εδώ η υπενθύμιση του συμβάντος.
https://www.ertnews.gr/eidiseis/ellada/ ... -i-ellada/

https://www.ethnos.gr/greece/article/17 ... tospititoy

Το ρωσικό αεροσκάφος είχε ξαναχρησιμοποιηθεί στην Ελλάδα στις πυρκαγιές του 2007.
https://en.wikipedia.org/wiki/Beriev_Be ... ug2007.jpg
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE ... E%B9%CE%B1
Ρωσία – Πέντε ελικόπτερα Kamov Ka-27, έξι ελικόπτερα Mil Mi-26, δύο ελικόπτερα Mil Mi-8 και ένα πυροσβεστικό αεροσκάφος Beriev Be-200[27][17]
Κατανοουμε ολοι αγαπητε, ΠΟΣΟ πολυ απεχθανεσαι τη Ρωσια αλλα με φασιστικα καθεστωτα δεν συζηταμε που να καει και το τελευταιο δενδρο. ΕΠισης το ποσο χρησιμο στις φωτιες ειναι το Βeriev, υφισταται μονο στη δικη σας φαντασια.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Ιούλ 2023, 20:43

Πτολεμαίος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 04:05
stergiosbik έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 14:00
Αυτοί που θέλουν κράξιμο είναι οι καρεκλοκενταυροι των Βρυξελλών.
Διαχειρίζονται άπειρα δις και δεν θεωρούν λογικό και πρέπον να δημιουργηθεί ένας στόλος 30-40 ξέρω γω πυροσβεστικών αεροσκαφών και άλλων τόσων πυροσβεστικών ελικοπτέρων,ώστε να συνδραμουν το καλοκαιρι στις προσπάθειες κατάσβεσης των εκάστοτε κρατικών πυροσβεστικών μέσων.
Θα ήταν τεράστια ανακούφιση για τον ευρωπαϊκό Νότο.
Αυτό θα ήταν μια καλή λύση. Μια πανευρωπαϊκή δύναμη έτοιμη να επιχειρησει οπουδήποτε στην Ευρώπη. Προφανώς και θα πρέπει να μεριμνήσει και για σχεδιαση/κατασκευή ενός νέου αεροπλανου. Με κινητήρες turboprop. Οι τζετ δεν κάνουν, όχι για Ελλάδα τουλάχιστον.

Επίσης θεωρώ ότι με κατασκευή δεξαμενών είτε στα βουνά, είτε σχετικά πλησίον αυτών, θα μπορούσαμε να έχουμε κρίσιμη παροχή νερού. Με διαστάσεις 20x20x10 έχεις 4 χιλιάδες κυβικά νερό και άμεση παροχή του. Με υδροφόρες και τρακτερια δουλειά δεν γίνεται.

Drone να επιτηρούν τις επικίνδυνες περιοχές.
Σε όσα σεμινάρια πυρόσβεσης έχω κάνει, η βασική οδηγία είναι η εξής απλή :Πρόλαβε τη φωτιά όταν είναι στα γεννοφάσκια της. Αν επεκταθεί τη γαμησες.
Η φωτιά δεν είναι παίξε γέλασε και όποιος κάνει κριτική από τον κλιματιζουμενο καναπέ του είναι απλά άσχετος.
Όποιος από δω μέσα έχει βρεθεί σε φωτιά ξέρει τι λέω. Όποιος δεν έχει δει φωτιά να λαμπαδιαζει και να φτάνει σε ύψος τα 30 τουλάχιστον μέτρα δεν ξέρει τι εννοώ.
Επίσης όσοι κάνουν κομματικό αγώνα είναι μαλακες. "Φταίει ο Κούλης - Ναι αλλά στο Μάτι".
ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις φταίνε.

Επίσης, φυτέψτε και κάνα κυπαρίσσι και κάνα πουρνάρι ρε πουστη μου. Πευκα,πευκα, πευκα.
Υπαρχουν οι τουρμποπροπ, οι τουρμποτζετ, οι τουρμποφαν, και οι σκετοι τουρμπο...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10004
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Ιούλ 2023, 20:52

Οργισμένος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 18:30
independent44 έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 02:09
πατησιωτης έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:50


Αυτά μπορούν να κάνουν ελιγμούς σε χαράδρες;το ρωτήσατε αυτό;μήπως υπάρχει λόγος που πάντα έπαιρνε μικρά αεροπλάνα ή ελικόπτερα η Ελλάδα;
διότι εδώ δεν υπάρχουν οι πεδιάδες της Νεμπράσκα ή της Σιβηρίας που καίγονται και πάει το άλλο και ρίχνει τόννους νερό σε ευθεία γραμμή αλλά στενά βουνά και λόγγοι μέσα σε χαράδρες που πιάνουν φωτιά.
Χθες είχαμε 61 μέτωπα και προφανώς το καθένα έχει τις ιδιαιτερότητές του.
Ένα αεροπλάνο που μπορεί να κάνει ρίψη όσο 10 canadair θα χρειαζόταν.
Θα έπρεπε μετά από τόσες δεκαετίες να έχουμε μια υποδειγματική πυροσβεστική υπηρεσία και να έρχονται ξένοι εδώ να εκπαιδεύονται αντί να ζητιανεύουμε πάντοτε τελευταία στιγμή ...και να βγαίνει ο Κούλης να λέει thank you Egypt και μαλακίες.
Και δεν κολλάμε εκεί.. δεν σ΄αρέσει το ρώσικο, είπαμε, πάρε αμερικάνικο.
Δεν σου αρέσει που είναι μεγάλο; Πάρε μικρά.
Κάνε κάτι όμως. Αυτοί δεν έκαναν τίποτα
Να ενημερωσω τα καθε λογοις ψεκια οτι ενα beriev μπορει να μεταφερει μετα βιας 12 τονους νερο δλδ ουτε το διπλασιο απο ενα cl415 , κανοντας ομως 1.ριψη σε πολλαπλασιους χρονους οντας μαλιστα και πολυ πιο κοστοβορο αυτο το σοβιετικο απολιθωμα και ιπταμενο φερετρο. Εν ολιγοις εντος μιας ημερας ενα cl415 μεταφερει και αποθετει πολυ μεγαλυτερο ογκο νερου , το οποιο ειναι το ζητουμενο, σε πυρκαγιες, με πολυ μικροτερο κοστος, με πολυ μεγαλυτερη ευελιξια αλλα και 20 φορες καλυτερη στοχευση που ειναι και πολυ σημαντικο. Αλλα τι να πεις με πονεμενους πσεκες της κακιας ωρας...Περαστικα παιδια, θα νικησει ο τραμπαλουλας
Τι να ενημερώσεις ρε ταλαίπωρε; :lol:
20 φορές καλύτερη στόχευση λέει... :lol:
https://el.wikipedia.org/wiki/Beriev_Be-200
https://el.wikipedia.org/wiki/Canadair_CL-415



Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4530
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 24 Ιούλ 2023, 21:16

Οργισμένος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 20:43
Πτολεμαίος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 04:05
stergiosbik έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 14:00
Αυτοί που θέλουν κράξιμο είναι οι καρεκλοκενταυροι των Βρυξελλών.
Διαχειρίζονται άπειρα δις και δεν θεωρούν λογικό και πρέπον να δημιουργηθεί ένας στόλος 30-40 ξέρω γω πυροσβεστικών αεροσκαφών και άλλων τόσων πυροσβεστικών ελικοπτέρων,ώστε να συνδραμουν το καλοκαιρι στις προσπάθειες κατάσβεσης των εκάστοτε κρατικών πυροσβεστικών μέσων.
Θα ήταν τεράστια ανακούφιση για τον ευρωπαϊκό Νότο.
Αυτό θα ήταν μια καλή λύση. Μια πανευρωπαϊκή δύναμη έτοιμη να επιχειρησει οπουδήποτε στην Ευρώπη. Προφανώς και θα πρέπει να μεριμνήσει και για σχεδιαση/κατασκευή ενός νέου αεροπλανου. Με κινητήρες turboprop. Οι τζετ δεν κάνουν, όχι για Ελλάδα τουλάχιστον.

Επίσης θεωρώ ότι με κατασκευή δεξαμενών είτε στα βουνά, είτε σχετικά πλησίον αυτών, θα μπορούσαμε να έχουμε κρίσιμη παροχή νερού. Με διαστάσεις 20x20x10 έχεις 4 χιλιάδες κυβικά νερό και άμεση παροχή του. Με υδροφόρες και τρακτερια δουλειά δεν γίνεται.

Drone να επιτηρούν τις επικίνδυνες περιοχές.
Σε όσα σεμινάρια πυρόσβεσης έχω κάνει, η βασική οδηγία είναι η εξής απλή :Πρόλαβε τη φωτιά όταν είναι στα γεννοφάσκια της. Αν επεκταθεί τη γαμησες.
Η φωτιά δεν είναι παίξε γέλασε και όποιος κάνει κριτική από τον κλιματιζουμενο καναπέ του είναι απλά άσχετος.
Όποιος από δω μέσα έχει βρεθεί σε φωτιά ξέρει τι λέω. Όποιος δεν έχει δει φωτιά να λαμπαδιαζει και να φτάνει σε ύψος τα 30 τουλάχιστον μέτρα δεν ξέρει τι εννοώ.
Επίσης όσοι κάνουν κομματικό αγώνα είναι μαλακες. "Φταίει ο Κούλης - Ναι αλλά στο Μάτι".
ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις φταίνε.

Επίσης, φυτέψτε και κάνα κυπαρίσσι και κάνα πουρνάρι ρε πουστη μου. Πευκα,πευκα, πευκα.
Υπαρχουν οι τουρμποπροπ, οι τουρμποτζετ, οι τουρμποφαν, και οι σκετοι τουρμπο...
Τουρμποφαν/τουρμποτζετ είναι τζετ. Οι τουρμποπροπ είναι με έλικες και επίσης υπάρχουν και οι ραμτζετ που είναι για υπερηχητικες ταχύτητες :D
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 24 Ιούλ 2023, 21:47

Δεν πείθομαι ιδιαίτερα απ'αυτό που λέει ο πατησιωτης, ότι δεν τα παίρνουμε γιατί δεν πάνε στις χαράδρες.

Γιατί κάποια στιγμή φεύγει η φωτιά απ'την χαράδρα και κατεβαίνει την πλαγιά να κάψει κόσμο. Τότε είναι που θες ένα beriev.

Δέχομαι ότι δεν μπορούμε να τα πάρουμε λόγω έλλειψης χρημάτων, ανταλλακτικών, ακόμα και ότι δεν υπάρχουν για να μας τα δώσουν οι ρώσοι. Αλλά όχι ότι δεν θα μας έδιναν κάποιο αβαντάζ.

Το 1ο άρθρο που άνοιξα είναι αυτό https://armynow.gr/canadair-cl-415-beri ... ko-ellada/
όπου ένας συνταγματάρχης (προ πολέμου Ουκρανίας) λέει:
Beriev = διπλάσια χωρητ νερού, διπλάσια ταχύτητα, αλλά διπλάσια κατανάλωση, χειρότερος ελιγμός.

Στο τέλος προτείνει έναν συνδυασμό αεροσκαφών, αλλά λέει είναι δύσκολο λόγω δεινής οικονομικής θέσης.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 24 Ιούλ 2023, 21:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 19:01
Μερικές πληροφορίες ακόμα:
- Η πιστοποίηση πτήσης του Beriev-200 ανεκλήθει από την ευρωπαϊκή υπηρεσία οπότε ο Κούλης δεν μπορεί να τα φέρει έτσι κι αλλιώς.
Στα πλαισια των κυρώσεων, οχι για άλλους λόγους. Να πιεσει να πάρει εξαίρεση για μισθωση.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10004
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Ιούλ 2023, 21:56

masterridley έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 21:47
Δεν πείθομαι ιδιαίτερα απ'αυτό που λέει ο πατησιωτης, ότι δεν τα παίρνουμε γιατί δεν πάνε στις χαράδρες.

Γιατί κάποια στιγμή φεύγει η φωτιά απ'την χαράδρα και κατεβαίνει την πλαγιά να κάψει κόσμο. Τότε είναι που θες ένα beriev.

Δέχομαι ότι δεν μπορούμε να τα πάρουμε λόγω έλλειψης χρημάτων, ανταλλακτικών, ακόμα και ότι δεν υπάρχουν για να μας τα δώσουν οι ρώσοι. Αλλά όχι ότι δεν θα μας έδιναν κάποιο αβαντάζ.

Το 1ο άρθρο που άνοιξα είναι αυτό https://armynow.gr/canadair-cl-415-beri ... ko-ellada/
όπου ένας συνταγματάρχης (προ πολέμου Ουκρανίας) λέει:
Beriev = διπλάσια χωρητ νερού, διπλάσια ταχύτητα, αλλά διπλάσια κατανάλωση, χειρότερος ελιγμός.

Στο τέλος προτείνει έναν συνδυασμό αεροσκαφών, αλλά λέει είναι δύσκολο λόγω δεινής οικονομικής θέσης.
Από το site που παρέθεσες :

Εικόνα
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Να μισθώσει αμεσα η χωρα Beriev-200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 24 Ιούλ 2023, 22:26

Ρε πάρτε πρώτα κανένα πυροσβεστικό που είναι 50 χρονών και στάζουν στο δρόμο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών