ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 25 Ιούλ 2023, 17:15

phorumaster έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 14:39
talaipwros έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 12:56
Scouser έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 12:51

Άλλος ένας καλός λόγος να είναι κανείς αναφανδόν υπέρ της ρύθμισης. :smt023
https://ekloges.ypes.gr/current/v/home/continents/2/


:romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:

Εικόνα
:-?

Εικόνα
τρολοψήφοι αποδείχθηκαν.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19745
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 25 Ιούλ 2023, 17:32

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 12:47
Green Dragon έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 11:40
Πως θα σου φαινόταν να έρθω εγώ στην επιχείρησή σου (υποθέτουμε ότι έχεις χάριν συζητήσεως) και να σου κανονίζω ποιούς πελάτες θα δέχεσαι, ποιές ώρες θα δουλεύεις, πόσο θα αγοράζεις υλικά, τι μισθούς θα πληρώνεις κλπ. Εγώ που δεν έχω καμία σχέση με την επιχείρησή σου, δεν είμαι καν πελάτης, δεν είμαι τίποτα. Λογικό ε;

Και πες μου και το εξής, ο Μπιλ Γκέϊτς πρέπει να έχει δικαίωμα να ψηφίζει στην Ελλάδα ή όχι;
Aν είσαι τίμιος με την αντίληψη ότι δεν υπάρχουν έθνη,ότι είναι τεχνητά κατασκευάσματα και οι εκλογές αφορούν μόνο την ΤΣΕΠΗ και το πορτοφόλι αυτών που ζουν σε ένα τόπο,τότε πρέπει να συνταχθείς πλήρως με την αριστερά και να ζητήσεις να δοθεί ψήφος και σε όσους ξένους μετανάστες ζουν εδώ διότι και αυτοί ζουν με βάση την κυβέρνηση που βγαίνει από τις εκλογές αυτές.
Εσύ όμως και οι άλλοι δεξιοί οχιτζήδες δεν το κάνετε αυτό.Λέτε όχι στον Ελληνοαμερικανό διότι δεν ζει εδώ παρ ότι είναι Έλληνας και λέτε και όχι και στον Αλβανό που ζει εδώ γιατί ξαφνικά ανακαλύπτετε ότι δεν είναι ίδιος με σας. :D Πως δηλαδή δεν είναι ίδιος,δεν παίρνει το ίδιο λεωφορείο και το ίδιο μετρό,δεν αγοράζει από τα ίδια σούπερ μάρκετ;ξαφνικά ανακαλύπτετε ότι υπάρχουν έθνη και εθνικές διαφορές.
Όταν δηλαδή βολεύει τους Σπαρτιάτες και τους Βελόπουλους δεν υπάρχουν έθνη και ο Έλληνας της Αμερικής ή της Γερμανίας δεν πρέπει να έχει λόγο στις ελληνικές εκλογές γιατί είναι Αμερικανός και Γερμανός και όχι Έλληνας αφού δεν ζει εδώ,αλλά αιφνιδίως όταν τους βολεύει ξαναεμφανίζονται τα έθνη και δεν πρέπει ούτε ο Αλβανός ούτε ο Πακιστανός της Ελλάδος να ψηφίζει παρ ότι ζει εδώ και η δική του τσέπη και πορτοφόλι επηρεάζονται για να μείνουμε μόνοι μας εμείς με τους πόρους του κράτους.
Αυτό δεν λέγεται βέβαια ούτε διεθνισμός ούτε πατριωτισμός αλλά παρτακισμός.Θέλουμε όλα τα ελλείμματα του κράτους να δουλεύουν για μας και για κανένα άλλο. :D
Τους Έλληνες του εξωτερικού δεν τους θέλετε διότι δεν έχουν ανάγκη τα "πατριωτικά ελλείμματα" και μπορούν να ψηφίσουν κάποιον που θα τα περιορίσει και εσείς θέλετε να φάτε από αυτά και τους Αλβανοπακιστανούς της Ελλάδος δεν τους θέλετε για να τα τρώτε μόνοι σας.
Μετά όμως μην κλαίτε που δεν έχετε ούτε Λεπέν ούτε Μελόνι στην Ελλάδα αλλά μόνο γυφτοκασιδιάρηδες.
Έχετε αυτό που είναι οι ψηφοφόροι του χώρου.
Πολύ όμορφα έπεσες μέσα στην παγίδα και γλιτώνω ένα επιπλέον post που θα έπρεπε κανονικά να κάνω. Ναι, το να ψηφίζει ο Αλβανός είναι πιο λογικό από το να ψηφίζει κάποιος λόγω 'αίματος' που δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του στην Ελλάδα ή έρχεται μόνο για διακοπές. Εγώ φυσικά δεν θέλω να ψηφίζει ούτε ο Αλβανός, για διαφορετικούς λόγους από αυτούς για τους οποίους δεν θέλω να ψηφίζει αυτός που δεν ζει εδώ.

Και μου αρέσει που περιμένεις από τους Έλληνες του εξωτερικού να φέρουν την Ελληνίδα Λεπέν ή Μελόνι, λες και ξέρεις τι πρόκειται να ψηφίσουν, πήρες μήπως συνέντευξη και από τα 10 εκατομμύρια που υποτίθεται πως είναι; Ξεχνάς βέβαια ότι έδωσαν 11% στον Βαρουφάκη :102:

Αυτό με τα ελλείμματα κράτα το για την πάρτη σου και το κόμμα σου που μοίρασε επιδόματα δεξιά και αριστερά, στο επιστρέφω. Άκου 'πατριωτικά ελλείμματα' :smt005: Είναι βέβαια πρόδηλο ότι νιώθεις ενόχληση πλέον από τους εθνικά σκεπτόμενους, ίσως δεν το έχεις καταλάβει ακόμα λόγω προτέρου εντίμου βίου και κεκτημένης ταχύτητας, γι' αυτό και αποτελούν τον βασικό στόχο της κριτικής σου, ενοχλούν το νεόκοπο διεθνισμό σου. Ακριβώς όπως και εγώ φώναζα χρόνια για τους απατεώνες νεοφιλελεύθερους και πως αυτοί είναι υπεύθυνοι για τα δεινά της παγκοσμιοποίησης και όχι η σαχλοαριστερά (αυτό πλεόν έχει αλλάξει). Η μάχη είναι εθνικισμός-διεθνισμός, το ξέρω, το ξέρεις, ντρέπεσαι να το πεις καθαρά ότι ανήκεις 'εις τους διεθνιστάς' πλεόν, ή ίσως να μην το έχεις συνειδητοποιήσει και 100% ακόμα. Soon...

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3678
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 25 Ιούλ 2023, 18:17

πατησιωτης έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 23:52
Λάκισαν και οι νεοναζί,μάλλον μετά από εντολή του Κασιδιάρη από τη φυλακή. :D "Πατριωτικά" κόμματα της Ρωσίας. :lol: Να δούμε τι θα κάνει ο δάσκαλος Νατσιός.
Να δείτε που εάν επιμείνει,οι άλλοι σλαβοπατριώτες θα τον κατηγορήσουν ότι αυτός φταίει επειδή θα ψηφίζουν οι Ελληνοαμερικάνοι. :D
κούρασε το ποίημα με τη ρωσία παντού σε όλα τα θέματα. ούτε εγώ συμπαθώ πλέον τον καγκεμπιτη πούτιν ειδικά στο θέμα της ουκρανιας .είναι τα κόμματα δεξιά της νδ πουτινοφιλα;ναι είναι και σε αυτό παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες δύο από αυτούς ότι αντλούν ψήφους και από σοβιετοθρεμμενους πόντιους και ότι οι πιο συντηρητικοί κύκλοι της εκκλησίας σχετίζονται με τη Ρωσία.
αντίστοιχα δε σε κάνει πατριώτη βέβαια ούτε το να είσαι αμερικανοπατριωτης .

τωρα αυτό που γίνεται είναι καθαρή προσπάθεια αλλοίωσης των εκλογών από το μητσοτακη και σε βάρος των δεξιών ή εθνικιστικών κομμάτων με πολλούς αστερίσκους βέβαια για την ποιότητά τους. για κάποιον λόγο θα πρέπει ο βελόπουλος και ο κασιδιαρης να είναι και χρήσιμοι ηλίθιοι από πάνω για να πάρουν 1% μαζί?

άμα πονάς τον τόπο που ερημώνει δεν τον εγκαταλείπεις ή αν το κάνεις λόγω ανωτέρας βίας γυρνάς μετα από ένα εύλογο διάστημα.υπσρχουν και εξαιρέσεις βέβαια.και υπάρχει όντως θέμα άμα δεν επηρεάζεσαι από το τι κάνει η εκλεγμένη κυβέρνηση.μπορει κάποιος να είναι όντως φιλόπατρις και να έχει συνείδηση έστω αλλά και πάλι δε θα βιώσει στο πετσί του τι συμβαίνει.τωρα για τους υπόλοιπους που παίρνουν δικαίωμα ψήφου με απόλυτη ευκολία η ψήφος θα είναι μια πλακιτσα σε όλα τα επίπεδα.οσο για το γιατί πήρε 9% ο Βελόπουλος στον Έβρο και κάτω της μονάδας στο εξωτερικό σε βλέπω έτοιμο να βάλεις ταμπέλα ρωσοφιλου αποσυναγωγου στους εβριτες που έχουν απομείνει.στο κάτω κάτω και το κκε και το μερα25 που πήραν πολύ υψηλά διψήφια ποσοστά στο εξωτερικό αλλά χαμηλά στον Έβρο δε νομίζω ότι είχαν καμία φανατική αντιρωσικη στάση.

εν τέλει ακόμα χειρότερα τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια γενική τάση αριστερισμού και φιλελευθεροδιεθνισμού σε αυτούς που πάνε προς το εξωτερικό και σε αυτές τις χώρες που πάνε καλλιεργούνται αντίστοιχες νοοτροπίες.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34867
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιούλ 2023, 18:58

Green Dragon έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:32
Πολύ όμορφα έπεσες μέσα στην παγίδα και γλιτώνω ένα επιπλέον post που θα έπρεπε κανονικά να κάνω. Ναι, το να ψηφίζει ο Αλβανός είναι πιο λογικό από το να ψηφίζει κάποιος λόγω 'αίματος' που δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του στην Ελλάδα ή έρχεται μόνο για διακοπές. Εγώ φυσικά δεν θέλω να ψηφίζει ούτε ο Αλβανός, για διαφορετικούς λόγους από αυτούς για τους οποίους δεν θέλω να ψηφίζει αυτός που δεν ζει εδώ.

Δεν βλέπω πως έπεσα σε κάποια παγίδα όταν δεν μου λες τους "διαφορετικούς λόγους" για τους οποίους δεν θέλεις να ψηφίζει στην Ελλάδα ο Αλβανός. :D
Ποιοί είναι αυτοί οι λόγοι;γιατί δεν τους εξηγείς;
Οι εθνικές εκλογές είναι είτε εκλογές που βγάζουν την κυβέρνηση του έθνους των Ελλήνων και σε αυτή την περίπτωση ψηφίζουν όλοι οι Έλληνες ανεξαρτήτως τόπου κατοικίας τους είτε είναι εκλογές σαν αυτές για τον διαχειριστή πολυκατοικίας που έχουν μόνο οικονομική σημασία για το ποιός θα διαχειριστεί τα έξοδα και έσοδα οπότε πρέπει να ψηφίζουν όλοι οι κάτοικοι της χώρας ανεξαρτήτως εθνότητος όπως οι ένοικοι μιας πολυκατοικίας.
Να είναι όποτε θέλεις εθνικές εκλογές και όποτε θέλεις διαχειριστικές δεν γίνεται. :D
Οπότε πριν την εξήγηση των διαφορετικών λόγων δεν έχεις εξηγήσει κάτι και εννοείται ότι οποιαδήποτε εξήγηση που δεν έχει οικονομικά αίτια αλλά περιέχει έννοιες τύπου έθνους αντιφάσκει με την προηγούμενη.
Σε πολλές ανεπτυγμένες χώρες μάλιστα διαχωρίζονται ακριβώς έτσι οι δημοτικές από τις εθνικές εκλογές.
Στις δημοτικές εκλογές που τις θεωρούν διαχείριση πολυκατοικίας έχουν δικαίωμα ψήφου και οι μετανάστες αλλά στις εθνικές που βγάζουν εκτός των άλλων και υπουργούς Εξωτερικών και κυβερνήσεις που αποφασίζουν για πόλεμο και ειρήνη,μόνο όσοι έχουν την ιθαγένεια.
Όσο για τη διαμάχη εθνικισμού - διεθνισμού,άνθρωπος που δεν θέλει να ψηφίζουν οι ομοεθνείς του στις εκλογές δεν μπορεί να θεωρηθεί εθνικιστής εκ των πραγμάτων.
Όσο για μένα προσωπικά θεωρώ ότι η αντίθεσή μου στον συγκεκριμένο "πατριωτικό χώρο" προέρχεται από εθνικιστικά κριτήρια διότι είμαι βέβαιος ότι θα προκαλέσουν εθνική καταστροφή εάν ποτέ αναλάβουν χωρίς φυσικά να αλλάξουν την πορεία των πραγμάτων στο παραμικρό διότι είναι παρτάκηδες πολύ χειρότεροι από τους άλλους πολιτικούς και αυτό φαίνεται και από το θέμα αυτό.
Το ότι μετά θα απαλλαγούμε από αυτούς για καμμιά εικοσαετία όπως συνέβη το 1974 δεν αντισταθμίζει την καταστροφή που θα επιφέρουν.Θα λουφάξουν όπως λούφαξαν το 1974 και μετά θα περιμένουν την επόμενη γενιά να ξεχάσει όσα έκαναν και να ξαναρχίσουν κάποιοι διάδοχοί τους τα ίδια.
Σκέψου μονάχα που θα είμαστε εάν στη θέση του Τσίπρα δεν ήταν κάποιος φοβισμένος αριστερός αλλά κανένας "πατριώτης" που θα έβγαζε την Ελλάδα από την ΕΕ.
Η διαμάχη διεθνισμού - εθνικισμού μπορεί να αφορά όλη την υδρόγειο σφαίρα αλλά την Ελλάδα την αφορά άμεσα το στρατόπεδο και οι συμμαχίες που επιλέγει και οι συνέπειες εξ αυτού.
Έτσι καταλαβαίνουμε και πιο εύκολα γιατί τα συγκεκριμένα "πατριωτικά" κόμματα δεν θέλουν την ψήφο των αποδήμων,μάλλον επειδή προτιμούν συμμαχίες με χώρες στις οποίες για κάποιο λόγο αποφεύγουν να πηγαίνουν Έλληνες να ζήσουν και δεν ελπίζουν σε ψήφους. :D

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34867
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιούλ 2023, 19:01

metaxoskolikas έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:17
τωρα αυτό που γίνεται είναι καθαρή προσπάθεια αλλοίωσης των εκλογών από το μητσοτακη και σε βάρος των δεξιών ή εθνικιστικών κομμάτων με πολλούς αστερίσκους βέβαια για την ποιότητά τους. για κάποιον λόγο θα πρέπει ο βελόπουλος και ο κασιδιαρης να είναι και χρήσιμοι ηλίθιοι από πάνω για να πάρουν 1% μαζί?

Λογικό αυτό αλλά γιατί τότε στην προηγούμενη βουλή ο Βελόπουλος ψήφισε αυτήν ακριβώς τη διάταξη;
επειδή δεν είχε τότε ελπίδες να συγκεντρώσει 200 ψήφους αλλά ήθελε να λέει ότι ενδιαφέρεται για τους Έλληνες του εξωτερικού. :wink

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Ιούλ 2023, 19:05

Green Dragon έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 10:01
Otto Weininger έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 09:58
Green Dragon έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 09:41


Δεν συμφωνώ καθόλου. Ο Κουφοντίνας, ότι κι αν είναι, ζει εδώ, αυτοί όχι.

Δεν εξετάζω την ψήφο με βάση την 'ποιότητα' του άλλου αλλά με βάση την λογική. Εγώ δεν θέλω ν' αποφασίζει για εμένα κάποιος που δεν ζει εδώ και δεν έχει ούτε ιδέα ούτε συνέπειες αν κάνει λάθος επιλογές. Εκεί που ζουν δεν ψηφίζουν;
Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να έχουν παραπάνω ιδέα τι συμβαίνει εδώ, από ότι παρά πολλοί που ζουν εδώ;

Επίσης η συντριπτική πλειοψηφία ποσών είναι έξω, δεν θα ψηφίσει τις αρλούμπες που ψηφίζουν εδώ (σύριζα συμπεριλαμβανομένου)
Κατά μέσο όρο έχουν πολύ πιο λάθος εικόνα γιατί δεν ζουν εδώ, δεν γίνεται να ισχύει κάτι άλλο. Και δεν είναι σωστό να υπόκειμαι εγώ σε συνέπειες και όχι αυτοί. Πούστης με ξένο κώλο που λένε.

Ούτε να βάζεις στοίχημα για το τι θα ψήφιζαν, δεν το ξέρεις αυτό αλλά δεν είναι και κριτήριο αυτό για ν' αποφασίσουμε αν θέλουμε να ψηφίζουν ή όχι. Γιατί αν το πας έτσι τότε και η αριστερά δικαιούται να λέει 'ψήφο στους Πακιστανούς'.
Δε δικαιούται γιατί δεν είναι Έλληνες. Είναι λαθρο και κάνουν εποικισμό.
Τον πουλο όλοι τους.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19745
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 25 Ιούλ 2023, 19:08

Otto Weininger έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 19:05
Green Dragon έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 10:01
Otto Weininger έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 09:58


Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να έχουν παραπάνω ιδέα τι συμβαίνει εδώ, από ότι παρά πολλοί που ζουν εδώ;

Επίσης η συντριπτική πλειοψηφία ποσών είναι έξω, δεν θα ψηφίσει τις αρλούμπες που ψηφίζουν εδώ (σύριζα συμπεριλαμβανομένου)
Κατά μέσο όρο έχουν πολύ πιο λάθος εικόνα γιατί δεν ζουν εδώ, δεν γίνεται να ισχύει κάτι άλλο. Και δεν είναι σωστό να υπόκειμαι εγώ σε συνέπειες και όχι αυτοί. Πούστης με ξένο κώλο που λένε.

Ούτε να βάζεις στοίχημα για το τι θα ψήφιζαν, δεν το ξέρεις αυτό αλλά δεν είναι και κριτήριο αυτό για ν' αποφασίσουμε αν θέλουμε να ψηφίζουν ή όχι. Γιατί αν το πας έτσι τότε και η αριστερά δικαιούται να λέει 'ψήφο στους Πακιστανούς'.
Δε δικαιούται γιατί δεν είναι Έλληνες. Είναι λαθρο και κάνουν εποικισμό.
Τον πουλο όλοι τους.
Μα συμφωνώ εννοείται.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19745
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 25 Ιούλ 2023, 19:10

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:58
Green Dragon έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:32
Πολύ όμορφα έπεσες μέσα στην παγίδα και γλιτώνω ένα επιπλέον post που θα έπρεπε κανονικά να κάνω. Ναι, το να ψηφίζει ο Αλβανός είναι πιο λογικό από το να ψηφίζει κάποιος λόγω 'αίματος' που δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του στην Ελλάδα ή έρχεται μόνο για διακοπές. Εγώ φυσικά δεν θέλω να ψηφίζει ούτε ο Αλβανός, για διαφορετικούς λόγους από αυτούς για τους οποίους δεν θέλω να ψηφίζει αυτός που δεν ζει εδώ.

Δεν βλέπω πως έπεσα σε κάποια παγίδα όταν δεν μου λες τους "διαφορετικούς λόγους" για τους οποίους δεν θέλεις να ψηφίζει στην Ελλάδα ο Αλβανός. :D
Ποιοί είναι αυτοί οι λόγοι;γιατί δεν τους εξηγείς;
Οι εθνικές εκλογές είναι είτε εκλογές που βγάζουν την κυβέρνηση του έθνους των Ελλήνων και σε αυτή την περίπτωση ψηφίζουν όλοι οι Έλληνες ανεξαρτήτως τόπου κατοικίας τους είτε είναι εκλογές σαν αυτές για τον διαχειριστή πολυκατοικίας που έχουν μόνο οικονομική σημασία για το ποιός θα διαχειριστεί τα έξοδα και έσοδα οπότε πρέπει να ψηφίζουν όλοι οι κάτοικοι της χώρας ανεξαρτήτως εθνότητος όπως οι ένοικοι μιας πολυκατοικίας.
Να είναι όποτε θέλεις εθνικές εκλογές και όποτε θέλεις διαχειριστικές δεν γίνεται. :D
Οπότε πριν την εξήγηση των διαφορετικών λόγων δεν έχεις εξηγήσει κάτι και εννοείται ότι οποιαδήποτε εξήγηση που δεν έχει οικονομικά αίτια αλλά περιέχει έννοιες τύπου έθνους αντιφάσκει με την προηγούμενη.
Σε πολλές ανεπτυγμένες χώρες μάλιστα διαχωρίζονται ακριβώς έτσι οι δημοτικές από τις εθνικές εκλογές.
Στις δημοτικές εκλογές που τις θεωρούν διαχείριση πολυκατοικίας έχουν δικαίωμα ψήφου και οι μετανάστες αλλά στις εθνικές που βγάζουν εκτός των άλλων και υπουργούς Εξωτερικών και κυβερνήσεις που αποφασίζουν για πόλεμο και ειρήνη,μόνο όσοι έχουν την ιθαγένεια.
Όσο για τη διαμάχη εθνικισμού - διεθνισμού,άνθρωπος που δεν θέλει να ψηφίζουν οι ομοεθνείς του στις εκλογές δεν μπορεί να θεωρηθεί εθνικιστής εκ των πραγμάτων.
Όσο για μένα προσωπικά θεωρώ ότι η αντίθεσή μου στον συγκεκριμένο "πατριωτικό χώρο" προέρχεται από εθνικιστικά κριτήρια διότι είμαι βέβαιος ότι θα προκαλέσουν εθνική καταστροφή εάν ποτέ αναλάβουν χωρίς φυσικά να αλλάξουν την πορεία των πραγμάτων στο παραμικρό διότι είναι παρτάκηδες πολύ χειρότεροι από τους άλλους πολιτικούς και αυτό φαίνεται και από το θέμα αυτό.
Το ότι μετά θα απαλλαγούμε από αυτούς για καμμιά εικοσαετία όπως συνέβη το 1974 δεν αντισταθμίζει την καταστροφή που θα επιφέρουν.Θα λουφάξουν όπως λούφαξαν το 1974 και μετά θα περιμένουν την επόμενη γενιά να ξεχάσει όσα έκαναν και να ξαναρχίσουν κάποιοι διάδοχοί τους τα ίδια.
Σκέψου μονάχα που θα είμαστε εάν στη θέση του Τσίπρα δεν ήταν κάποιος φοβισμένος αριστερός αλλά κανένας "πατριώτης" που θα έβγαζε την Ελλάδα από την ΕΕ.
Η διαμάχη διεθνισμού - εθνικισμού μπορεί να αφορά όλη την υδρόγειο σφαίρα αλλά την Ελλάδα την αφορά άμεσα το στρατόπεδο και οι συμμαχίες που επιλέγει και οι συνέπειες εξ αυτού.
Έτσι καταλαβαίνουμε και πιο εύκολα γιατί τα συγκεκριμένα "πατριωτικά" κόμματα δεν θέλουν την ψήφο των αποδήμων,μάλλον επειδή προτιμούν συμμαχίες με χώρες στις οποίες για κάποιο λόγο αποφεύγουν να πηγαίνουν Έλληνες να ζήσουν και δεν ελπίζουν σε ψήφους. :D
Δεν θέλω να ψηφίζουν οι μετανάστες γιατί δεν ανήκουν στο έθνος. Οι Έλληνες της διασποράς δεν είναι σωστό να ψηφίζουν γιατί δεν ζουν εδώ. Πρέπει να ισχύουν και οι 2 προϋποθέσεις.

Για το θέμα της Ρωσίας συμφωνώ κι εγώ, τα έχουμε ξαναπεί αλλά δυστυχώς το Εθνικό Μέτωπο που δεν έχει το εν λόγω κόλλημα δεν κατάφερε τίποτα...

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Πλεύση, Νίκη υπέρ του νομοσχεδίου για τους απόδημους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 25 Ιούλ 2023, 23:40

Επιτελους, για πρωτη φορα ο Ελληνισμος γιγαντωνεται
Με 208 ψήφους «υπέρ», έναντι 68 «κατά» και 24 «παρών» ψηφίστηκε από την Ολομέλεια της Βουλής το σχέδιο νόμου του υπουργείου Εσωτερικών για την «Αρση των περιορισμών για την εγγραφή στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους εκλογέων εξωτερικού», υπερβαίνοντας το μέτρο των τουλάχιστον 200 θετικών ψήφων που απαιτεί η συνταγματική διάταξη.
καντε οσες απεργιες θετε με αιτημα να γινουν οι τυροπιτες τριγωνες, ο Μειζονας Ελληνισμος φυλαει πλεον Θερμοπυλες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών