δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38084
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Αύγ 2023, 14:39

Bill Hicks έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:34
Sol έγραψε:
08 Αύγ 2023, 13:52
δύσκολο ν'αποφασίσεις ποιος είναι πιο καθυστερημένος. ο Άδωνις που το είπε ή το ΠΑΜΕ που το πίστεψε; :smt017
Αυτό ρε μλκ, αυτό ακριβώς!
Όχι, δεν θα πω πάλι "που ζούμε ρε πστμου", όλοι ξέρουμε πλέον, μέχρι και η τελευταία κουράδα.
Με το φτυάρι τα σκατά, να δούμε πότε θα χορτάσουνε.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Αύγ 2023, 14:41

sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:37
Μόνον για γέλια πχια Μπιλλάρα, όχι άλλο δάκρυα.
Να πα να γαμηθεί, να καεί το τριμπούρδελο.
Λέω να μεταφέρω τα δικαιώματα μου στα Σέρρας μλκ μου, να ψηφίζω Καραμανλήδες μέχρι να φτάσει ολάκερο το συν παν στους - 273,3, έτσι να γουστάρουμε ναούμε.
:lol:
:wave:
Εμένα πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η πατάτα. Πολλά μπορείς να κατηγορήσεις τον Άδωνι, αλλά σπανίως ήταν απροετοίμαστος και αδιάβαστος.

Έχει καμιά καλή μπάντα στις Σέρρες; :lol:

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 08 Αύγ 2023, 14:42

ST48410 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:36
Sol έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:30
και γιατι πιάνουν δευτερη δουλεια; μήπως γιατί δεν μπορούν να ζήσουν αξιοπρεπώς με την πρώτη;
Επειδή τα κάνατε όπως τα κάνατε στην Σοβιετική Ένωση και παίζει πλέον μπάλα ο καπιταλισμός χωρίς αντίπαλο δέος.
Αν σε ενδιαφέρει η κουβέντα υπάρχει σχετικό νήμα Γιατί βαθαίνει ο εργασιακός μεσαίωνας
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38084
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Αύγ 2023, 14:57

ST48410 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:41
sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:37
Μόνον για γέλια πχια Μπιλλάρα, όχι άλλο δάκρυα.
Να πα να γαμηθεί, να καεί το τριμπούρδελο.
Λέω να μεταφέρω τα δικαιώματα μου στα Σέρρας μλκ μου, να ψηφίζω Καραμανλήδες μέχρι να φτάσει ολάκερο το συν παν στους - 273,3, έτσι να γουστάρουμε ναούμε.
:lol:
:wave:
Εμένα πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η πατάτα. Πολλά μπορείς να κατηγορήσεις τον Άδωνι, αλλά σπανίως ήταν απροετοίμαστος και αδιάβαστος.

Έχει καμιά καλή μπάντα στις Σέρρες; :lol:
Οι Σερραίες στις Σέρρες είναι λίγο πιο δύσκολες πάντως, αυτό ξέρω να σου πω.
Κατά τα άλλα ναι, δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε πλέον τον κύριο υπουργό για τίποτε, ούτε καν για αυτήν την "πατάτα", για τους ψηφοφόρους του όμως δεν μπορούμε να πούμε δεν ήξεραν δεν είδανε. Ξέρουνε και γουστάρουνε κιόλα την φάση. Οπότε εγώ λέω να καεί μια ώρα αρχύτερα το μπουρδελάκι μας, δε γαμιέται, σιγά, στη τελική χρόνο γλιτώνουμε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 08 Αύγ 2023, 15:06

sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:57
ST48410 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:41
sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:37
Μόνον για γέλια πχια Μπιλλάρα, όχι άλλο δάκρυα.
Να πα να γαμηθεί, να καεί το τριμπούρδελο.
Λέω να μεταφέρω τα δικαιώματα μου στα Σέρρας μλκ μου, να ψηφίζω Καραμανλήδες μέχρι να φτάσει ολάκερο το συν παν στους - 273,3, έτσι να γουστάρουμε ναούμε.
:lol:
:wave:
Εμένα πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η πατάτα. Πολλά μπορείς να κατηγορήσεις τον Άδωνι, αλλά σπανίως ήταν απροετοίμαστος και αδιάβαστος.

Έχει καμιά καλή μπάντα στις Σέρρες; :lol:
Οι Σερραίες στις Σέρρες είναι λίγο πιο δύσκολες πάντως, αυτό ξέρω να σου πω.
Κατά τα άλλα ναι, δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε πλέον τον κύριο υπουργό για τίποτε, ούτε καν για αυτήν την "πατάτα", για τους ψηφοφόρους του όμως δεν μπορούμε να πούμε δεν ήξεραν δεν είδανε. Ξέρουνε και γουστάρουνε κιόλα την φάση. Οπότε εγώ λέω να καεί μια ώρα αρχύτερα το μπουρδελάκι μας, δε γαμιέται, σιγά, στη τελική χρόνο γλιτώνουμε.
Erdogan σώσε μας κι έτσι; :p2:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38084
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Αύγ 2023, 15:24

plouf έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:06
sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:57
ST48410 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:41


Εμένα πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η πατάτα. Πολλά μπορείς να κατηγορήσεις τον Άδωνι, αλλά σπανίως ήταν απροετοίμαστος και αδιάβαστος.

Έχει καμιά καλή μπάντα στις Σέρρες; :lol:
Οι Σερραίες στις Σέρρες είναι λίγο πιο δύσκολες πάντως, αυτό ξέρω να σου πω.
Κατά τα άλλα ναι, δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε πλέον τον κύριο υπουργό για τίποτε, ούτε καν για αυτήν την "πατάτα", για τους ψηφοφόρους του όμως δεν μπορούμε να πούμε δεν ήξεραν δεν είδανε. Ξέρουνε και γουστάρουνε κιόλα την φάση. Οπότε εγώ λέω να καεί μια ώρα αρχύτερα το μπουρδελάκι μας, δε γαμιέται, σιγά, στη τελική χρόνο γλιτώνουμε.
Erdogan σώσε μας κι έτσι; :p2:
Ποιος Ερντογάναρος ρε φιλάριουμ, εδώ η φάση είναι δεν θα μας την πάρουνε, θα τους την δώκουμε λαίμαι...
Που ζεις;
Τέσπα, εγώ πλέον απλά γελώ κι όσο περισσότερα τέτοια σκηνικά τόσο περισσότερο γέλιο.
Τα παλιά πεθάνανε, να πάνε να γαμηθούνε όλοι οι αχρηστοανίκανοι. Φωτιά; το μπουρδέλο καίγεται, τραγούδια και χαρά από εμένα.
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4938
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Αύγ 2023, 15:34

ST48410 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:30
Bill Hicks έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:57
πείστηκες απ'τα τουίτς ότι γίνεται/συμφέρει αυτό; :roll:
Δεν ξέρω. Δεν μου φαίνεται απίθανο. Όχι για κάθε εταιρεία βέβαια. Συμβαίνει ήδη κάτι παρεμφερές.
Έχω ακούσει από άτομο που εργάζεται σε εταιρείες που αναλαμβάνουν υπεργολαβία την τηλεφωνική εξυπηρέτηση τρίτων, ότι τα συμβόλαια είναι ορισμένου χρόνου, μερικών μηνών. Όταν επαναληφθούν τέτοια συμβόλαια για κάποιο σεβαστό χρονικό διάστημα και φτάσει η ώρα να πρέπει να σου δώσουν υποχρεωτικά αορίστου, σε περνάνε σε άλλη εταιρεία, με άλλο ΑΦΜ και συνεχίζεις να κάνεις ακριβώς το ίδιο.

Γιατί λοιπόν κι εδώ να μην γίνει το ίδιο; Η όποια υπερωριακή σου απασχόληση αντί να πληρώνεται αυξημένη όπως ορίζει ο νόμος, θα πληρώνεται από το άλλο ΑΦΜ. Βλέπεις κάποιο κώλυμα ή κάποιο επιπλέον κόστος σε μια τέτοια κίνηση; Θα υπάρχει μεγαλύτερο κόστος ασφαλίστρων συνολικά; Ίσως λίγο πιο περισσότερη χαρτούρα για το λογιστήριο αλλά είναι τόσο αυτοματοποιημένα τα πράγματα σε τέτοιες εταιρείες που αυτό μοιάζει αμελητέο. Μοιάζει να υπαινίσσεσαι ότι υπάρχει κάποιο αντικίνητρο. Για πες;

ΥΓ. Οι παραπάνω εταιρείες απασχολούν χιλιάδες εργαζόμενους. Αν όντως γίνει αυτό που λέω θα έχει μεγάλη επίπτωση σε πολλούς.
δεν βγάζει νόημα το πρώτο. αν τα συμβόλαια είναι μερικών μηνών, μπορούν να κάνουν αορίστου χρόνου και να σε απολύσουν χωρίς αποζημείωση.

Όταν η διάρκεια της σύμβασης εργασίας είναι μικρότερη του 1 έτους, ο εργοδότης οφείλει να καταγγείλει εγγράφως τη σύμβαση εργασίας, δηλαδή οφείλει να επιδώσει έγγραφη καταγγελία, χωρίς όμως να υποχρεούται να καταβάλει αποζημίωση.

αν η σύμβαση ορισμένου χρόνου σχετίζεται με συγκεκριμένες υπεργολαβίες, όπως θα'πρεπε, μπορεί να ανανεώνεται κανονικότατα χωρίς περιορισμό.

Η χωρίς περιορισμό ανανέωση συμβάσεων εργασίας ορισμένου χρόνου είναι επιτρεπτή, αν δικαιολογείται από έναν αντικειμενικό λόγο. Αντικειμενικός λόγος υφίσταται ιδίως: Αν δικαιολογείται από τη μορφή ή το είδος ή τη δραστηριότητα του εργοδότη ή της επιχείρησης, [...] ή γίνεται για την πραγματοποίηση συγκεκριμένου έργου ή προγράμματος [...].

απ'την άλλη πώς «σε περνάνε σε άλλη εταιρεία, με άλλο ΑΦΜ» που δεν έχει σύμβαση για την υπεργολαβία; έχουν πλέγμα επιχειρήσεων που χρεώνει η μία την άλλη; αν συμβαίνει, με φαίνεται κλασική ΕΛ κουτοπονηριά και παρανομία by default, χωρίς κάποιο ουσιαστικό όφελος.

για το δεύτερο, δεν μπορεί «Η όποια υπερωριακή σου απασχόληση» να πληρώνεται από το άλλο ΑΦΜ. πρέπει να συναφθεί σύμβαση και οι «υπερωρίες» θα πληρώνονται πάγια και όχι μόνο όταν χρειάζεται + ασφάλιση + άδεια + διπλή αποζημείωση αν σε απολύσουν κλπ. βασικά μάλλον ο εργαζόμενος θα πληρωνόταν περισσότερο από όσο θα'παιρνε για τις επιτρεπόμενες υπερωρίες και ο εργοδότης θα επιβαρυνόταν περισσότερο. μόνο σαν ΕΛ κουτοπονηριά μπορώ να το φανταστώ κι αυτό.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4938
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Αύγ 2023, 15:38

sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:37

:smt005:🤣🤣🤣

Μόνον για γέλια πχια Μπιλλάρα, όχι άλλο δάκρυα.
:smt023:smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Αύγ 2023, 16:01

Bill Hicks έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:34
δεν βγάζει νόημα το πρώτο. αν τα συμβόλαια είναι μερικών μηνών, μπορούν να κάνουν αορίστου χρόνου και να σε απολύσουν χωρίς αποζημείωση.

Όταν η διάρκεια της σύμβασης εργασίας είναι μικρότερη του 1 έτους, ο εργοδότης οφείλει να καταγγείλει εγγράφως τη σύμβαση εργασίας, δηλαδή οφείλει να επιδώσει έγγραφη καταγγελία, χωρίς όμως να υποχρεούται να καταβάλει αποζημίωση.

αν η σύμβαση ορισμένου χρόνου σχετίζεται με συγκεκριμένες υπεργολαβίες, όπως θα'πρεπε, μπορεί να ανανεώνεται κανονικότατα χωρίς περιορισμό.

Η χωρίς περιορισμό ανανέωση συμβάσεων εργασίας ορισμένου χρόνου είναι επιτρεπτή, αν δικαιολογείται από έναν αντικειμενικό λόγο. Αντικειμενικός λόγος υφίσταται ιδίως: Αν δικαιολογείται από τη μορφή ή το είδος ή τη δραστηριότητα του εργοδότη ή της επιχείρησης, [...] ή γίνεται για την πραγματοποίηση συγκεκριμένου έργου ή προγράμματος [...].

απ'την άλλη πώς «σε περνάνε σε άλλη εταιρεία, με άλλο ΑΦΜ» που δεν έχει σύμβαση για την υπεργολαβία; έχουν πλέγμα επιχειρήσεων που χρεώνει η μία την άλλη; αν συμβαίνει, με φαίνεται κλασική ΕΛ κουτοπονηριά και παρανομία by default, χωρίς κάποιο ουσιαστικό όφελος.

για το δεύτερο, δεν μπορεί «Η όποια υπερωριακή σου απασχόληση» να πληρώνεται από το άλλο ΑΦΜ. πρέπει να συναφθεί σύμβαση και οι «υπερωρίες» θα πληρώνονται πάγια και όχι μόνο όταν χρειάζεται + ασφάλιση + άδεια + διπλή αποζημείωση αν σε απολύσουν κλπ. βασικά μάλλον ο εργαζόμενος θα πληρωνόταν περισσότερο από όσο θα'παιρνε για τις επιτρεπόμενες υπερωρίες και ο εργοδότης θα επιβαρυνόταν περισσότερο. μόνο σαν ΕΛ κουτοπονηριά μπορώ να το φανταστώ κι αυτό.
Ας γίνουμε λίγο πρακτικοί γιατί το αντικείμενο δεν το γνωρίζω σε βάθος καλά και μπορεί να γράφω ανοησίες.

Είχα φίλο με παιδικό σταθμό που λειτουργούσε 11 από τους 12 μήνες το χρόνο. Όταν έπαιρνε δασκάλες με σύμβαση για 11 μήνες και τις ξαναέπαιρνε συνεχόμενες χρονιές, υποχρεούνταν από το νόμο (μετά από δύο χρόνια νομίζω) να προχωρήσει σε σύμβαση αορίστου. Προφανώς η σύμβαση αορίστου έχει ένα σωρό πλεονεκτήματα για τον εργαζόμενο που θα ήθελε να αποφύγει ο οποιοσδήποτε εργοδότης. Οι εταιρείες τηλεφωνικής εξυπηρέτησης άκουσα ότι το κάνουν με τράμπα σε 2-3 ΑΦΜ, όχι γιατί λήγει το συγκεκριμένο έργο και δεν σε χρειάζονται πια (αφού ουσιαστικά σε ανανεώνουν άμεσα και συνεχίζεις να κάνεις την ίδια ακριβώς δουλειά), αλλά για να μην μπορείς να κατοχυρώσεις αποζημίωση. Κυρίως για αυτό αλλά και για να σε έχουν στην ανασφάλεια του αν θα ξαναδουλέψεις και να είσαι τυπικός και εργατικός.

Αυτό έχει και άλλα προβλήματα. Με τις τρίμηνες και τετράμηνες ανανεώσεις, παίρνεις κατακερματισμένη την άδεια σου και ποτέ δεν μπορείς να συμπληρώσεις αρκετές μέρες το καλοκαίρι να περάσεις κάποιες εβδομάδες με την οικογένειά σου. Αν κάνει και η σύζυγος μια τέτοια δουλειά, κλάφτα.

Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι η δεύτερη εργασία δεν θα ασφαλίζει. Άλλο λέω παραπάνω. Αν έχω σύμβαση για 40ωρο και το υπερβώ κατά 20 ώρες, θα πρέπει κάποιες από αυτές τις έξτρα ώρες να πληρωθούν προσαυξημένες. Αν όμως είναι σπασμένες σε 8ωρη απασχόληση και έξτρα 4ωρη σε άλλο εργοδότη, θα πληρωθούν όλες στο βασικό. Άρα συνολικά για την ίδια εργασία θα πάρεις λιγότερα. Πιθανόν και επειδή θα υπάρχει το δεύτερο ΑΦΜ με ό,τι αυτό συνεπάγεται, σε εποχές του χρόνου που δεν θα χρειάζονται έξτρα ώρες να γίνεται τράμπα από το ένα ΑΦΜ στο άλλο για μικρά διαστήματα για να μην μπορείς να κατοχυρώσεις ποτέ δικαιώματα αποζημίωσης.

Μπορεί να λέω βλακείες. Θα δούμε στην πράξη. Για την ώρα είμαι πολύ επιφυλακτικός. Και ενώ δεν είμαι γενικά αντίθετος στο να μπορεί κάποιος να εργάζεται νόμιμα σε περισσότερους του ενός εργοδότες, όταν υπάρχει τόσο μεγάλη ανεργία, δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα είναι για καλό ή για κακό.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4938
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Αύγ 2023, 16:46

ST48410 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 16:01
SpoilerShow
Bill Hicks έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:34
δεν βγάζει νόημα το πρώτο. αν τα συμβόλαια είναι μερικών μηνών, μπορούν να κάνουν αορίστου χρόνου και να σε απολύσουν χωρίς αποζημείωση.

Όταν η διάρκεια της σύμβασης εργασίας είναι μικρότερη του 1 έτους, ο εργοδότης οφείλει να καταγγείλει εγγράφως τη σύμβαση εργασίας, δηλαδή οφείλει να επιδώσει έγγραφη καταγγελία, χωρίς όμως να υποχρεούται να καταβάλει αποζημίωση.

αν η σύμβαση ορισμένου χρόνου σχετίζεται με συγκεκριμένες υπεργολαβίες, όπως θα'πρεπε, μπορεί να ανανεώνεται κανονικότατα χωρίς περιορισμό.

Η χωρίς περιορισμό ανανέωση συμβάσεων εργασίας ορισμένου χρόνου είναι επιτρεπτή, αν δικαιολογείται από έναν αντικειμενικό λόγο. Αντικειμενικός λόγος υφίσταται ιδίως: Αν δικαιολογείται από τη μορφή ή το είδος ή τη δραστηριότητα του εργοδότη ή της επιχείρησης, [...] ή γίνεται για την πραγματοποίηση συγκεκριμένου έργου ή προγράμματος [...].

απ'την άλλη πώς «σε περνάνε σε άλλη εταιρεία, με άλλο ΑΦΜ» που δεν έχει σύμβαση για την υπεργολαβία; έχουν πλέγμα επιχειρήσεων που χρεώνει η μία την άλλη; αν συμβαίνει, με φαίνεται κλασική ΕΛ κουτοπονηριά και παρανομία by default, χωρίς κάποιο ουσιαστικό όφελος.

για το δεύτερο, δεν μπορεί «Η όποια υπερωριακή σου απασχόληση» να πληρώνεται από το άλλο ΑΦΜ. πρέπει να συναφθεί σύμβαση και οι «υπερωρίες» θα πληρώνονται πάγια και όχι μόνο όταν χρειάζεται + ασφάλιση + άδεια + διπλή αποζημείωση αν σε απολύσουν κλπ. βασικά μάλλον ο εργαζόμενος θα πληρωνόταν περισσότερο από όσο θα'παιρνε για τις επιτρεπόμενες υπερωρίες και ο εργοδότης θα επιβαρυνόταν περισσότερο. μόνο σαν ΕΛ κουτοπονηριά μπορώ να το φανταστώ κι αυτό.
Ας γίνουμε λίγο πρακτικοί γιατί το αντικείμενο δεν το γνωρίζω σε βάθος καλά και μπορεί να γράφω ανοησίες.

Είχα φίλο με παιδικό σταθμό που λειτουργούσε 11 από τους 12 μήνες το χρόνο. Όταν έπαιρνε δασκάλες με σύμβαση για 11 μήνες και τις ξαναέπαιρνε συνεχόμενες χρονιές, υποχρεούνταν από το νόμο (μετά από δύο χρόνια νομίζω) να προχωρήσει σε σύμβαση αορίστου. Προφανώς η σύμβαση αορίστου έχει ένα σωρό πλεονεκτήματα για τον εργαζόμενο που θα ήθελε να αποφύγει ο οποιοσδήποτε εργοδότης. Οι εταιρείες τηλεφωνικής εξυπηρέτησης άκουσα ότι το κάνουν με τράμπα σε 2-3 ΑΦΜ, όχι γιατί λήγει το συγκεκριμένο έργο και δεν σε χρειάζονται πια (αφού ουσιαστικά σε ανανεώνουν άμεσα και συνεχίζεις να κάνεις την ίδια ακριβώς δουλειά), αλλά για να μην μπορείς να κατοχυρώσεις αποζημίωση. Κυρίως για αυτό αλλά και για να σε έχουν στην ανασφάλεια του αν θα ξαναδουλέψεις και να είσαι τυπικός και εργατικός.

Αυτό έχει και άλλα προβλήματα. Με τις τρίμηνες και τετράμηνες ανανεώσεις, παίρνεις κατακερματισμένη την άδεια σου και ποτέ δεν μπορείς να συμπληρώσεις αρκετές μέρες το καλοκαίρι να περάσεις κάποιες εβδομάδες με την οικογένειά σου. Αν κάνει και η σύζυγος μια τέτοια δουλειά, κλάφτα.

Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι η δεύτερη εργασία δεν θα ασφαλίζει. Άλλο λέω παραπάνω. Αν έχω σύμβαση για 40ωρο και το υπερβώ κατά 20 ώρες, θα πρέπει κάποιες από αυτές τις έξτρα ώρες να πληρωθούν προσαυξημένες. Αν όμως είναι σπασμένες σε 8ωρη απασχόληση και έξτρα 4ωρη σε άλλο εργοδότη, θα πληρωθούν όλες στο βασικό. Άρα συνολικά για την ίδια εργασία θα πάρεις λιγότερα. Πιθανόν και επειδή θα υπάρχει το δεύτερο ΑΦΜ με ό,τι αυτό συνεπάγεται, σε εποχές του χρόνου που δεν θα χρειάζονται έξτρα ώρες να γίνεται τράμπα από το ένα ΑΦΜ στο άλλο για μικρά διαστήματα για να μην μπορείς να κατοχυρώσεις ποτέ δικαιώματα αποζημίωσης.
Μπορεί να λέω βλακείες.
SpoilerShow
Θα δούμε στην πράξη. Για την ώρα είμαι πολύ επιφυλακτικός. Και ενώ δεν είμαι γενικά αντίθετος στο να μπορεί κάποιος να εργάζεται νόμιμα σε περισσότερους του ενός εργοδότες, όταν υπάρχει τόσο μεγάλη ανεργία, δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα είναι για καλό ή για κακό.
:003:

σρυ βαριέμαι τα πολλά μπλα μπλα.

ο φίλος σου έκανε κουτοπονηριές φοβούμενος μην πληρώσει κάνα μήνα άδεια τοκετού, για τις τηλεφωνικές είπαμε και για τις υπερωρίες λες πίπες.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 09 Αύγ 2023, 00:28

sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:24
plouf έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:06
sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 14:57


Οι Σερραίες στις Σέρρες είναι λίγο πιο δύσκολες πάντως, αυτό ξέρω να σου πω.
Κατά τα άλλα ναι, δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε πλέον τον κύριο υπουργό για τίποτε, ούτε καν για αυτήν την "πατάτα", για τους ψηφοφόρους του όμως δεν μπορούμε να πούμε δεν ήξεραν δεν είδανε. Ξέρουνε και γουστάρουνε κιόλα την φάση. Οπότε εγώ λέω να καεί μια ώρα αρχύτερα το μπουρδελάκι μας, δε γαμιέται, σιγά, στη τελική χρόνο γλιτώνουμε.
Erdogan σώσε μας κι έτσι; :p2:
Ποιος Ερντογάναρος ρε φιλάριουμ, εδώ η φάση είναι δεν θα μας την πάρουνε, θα τους την δώκουμε λαίμαι...
Που ζεις;
Τέσπα, εγώ πλέον απλά γελώ κι όσο περισσότερα τέτοια σκηνικά τόσο περισσότερο γέλιο.
Τα παλιά πεθάνανε, να πάνε να γαμηθούνε όλοι οι αχρηστοανίκανοι. Φωτιά; το μπουρδέλο καίγεται, τραγούδια και χαρά από εμένα.
:wave:
Okey κατανοητό αλλά βέβαια θα μου πεις και το KK€ το αριστερό δεκανίκι της Δεξιάς
είναι κι αυτό μόνο οι χαχόλοι που το ψηφίζουν πιστεύουν τα παραμύθια του ρολεξάτου
Κουτσούμπα. :102:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38084
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Αύγ 2023, 04:02

plouf έγραψε:
09 Αύγ 2023, 00:28
sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:24
plouf έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:06

Erdogan σώσε μας κι έτσι; :p2:
Ποιος Ερντογάναρος ρε φιλάριουμ, εδώ η φάση είναι δεν θα μας την πάρουνε, θα τους την δώκουμε λαίμαι...
Που ζεις;
Τέσπα, εγώ πλέον απλά γελώ κι όσο περισσότερα τέτοια σκηνικά τόσο περισσότερο γέλιο.
Τα παλιά πεθάνανε, να πάνε να γαμηθούνε όλοι οι αχρηστοανίκανοι. Φωτιά; το μπουρδέλο καίγεται, τραγούδια και χαρά από εμένα.
:wave:
Okey κατανοητό αλλά βέβαια θα μου πεις και το KK€ το αριστερό δεκανίκι της Δεξιάς
είναι κι αυτό μόνο οι χαχόλοι που το ψηφίζουν πιστεύουν τα παραμύθια του ρολεξάτου
Κουτσούμπα. :102:
Ρε έχει βαρέσει διάλυση το μαγαζί, τρακάρουν με σύνολο δύο γραμμές σταθερής τροχιάς τρένα σε ευρωπαϊκή τεμέκ χώρα εν έτει 2023, δικαιοσύνη ούτε για ανέκδοτα, φωτιές αρχίδια μύδια, δεν τους νοιάζει ρε μλκ, εμένα γιατί να με νοιάζει; με το ζόρι ανθρώποι; δε γίνεται και δε με νοιάζει κιόλα.
Δουλεύει ότι δουλεύει είτε κατά τύχη είτε γιατί το χρησιμοποιούν για εξυπηρέτηση στενών συμφερόντων τα τζιμάνια μας, όχι πάντως προς το δημόσιο ΕΘΝΙΚΟ συμφέρον.
Αυτά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 09 Αύγ 2023, 05:43

nyxtovios έγραψε:
04 Αύγ 2023, 23:38
Αυτοί που ψηφίζουν αυτό το τρωκτικό είναι εχθροί του έθνους.
Χίλιες φορές να δώσουμε την κυβέρνηση στον Ερντογάν.
Μαζί σου. Όταν μας επιτεθούν οι Τούρκοι, λιποτακτήστε όλοι. Όλοι όμως, αλλιώς δε βγαίνει τίποτα.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 09 Αύγ 2023, 07:44

sys3x έγραψε:
09 Αύγ 2023, 04:02
plouf έγραψε:
09 Αύγ 2023, 00:28
sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:24


Ποιος Ερντογάναρος ρε φιλάριουμ, εδώ η φάση είναι δεν θα μας την πάρουνε, θα τους την δώκουμε λαίμαι...
Που ζεις;
Τέσπα, εγώ πλέον απλά γελώ κι όσο περισσότερα τέτοια σκηνικά τόσο περισσότερο γέλιο.
Τα παλιά πεθάνανε, να πάνε να γαμηθούνε όλοι οι αχρηστοανίκανοι. Φωτιά; το μπουρδέλο καίγεται, τραγούδια και χαρά από εμένα.
:wave:
Okey κατανοητό αλλά βέβαια θα μου πεις και το KK€ το αριστερό δεκανίκι της Δεξιάς
είναι κι αυτό μόνο οι χαχόλοι που το ψηφίζουν πιστεύουν τα παραμύθια του ρολεξάτου
Κουτσούμπα. :102:
Ρε έχει βαρέσει διάλυση το μαγαζί, τρακάρουν με σύνολο δύο γραμμές σταθερής τροχιάς τρένα σε ευρωπαϊκή τεμέκ χώρα εν έτει 2023, δικαιοσύνη ούτε για ανέκδοτα, φωτιές αρχίδια μύδια, δεν τους νοιάζει ρε μλκ, εμένα γιατί να με νοιάζει; με το ζόρι ανθρώποι; δε γίνεται και δε με νοιάζει κιόλα.
Δουλεύει ότι δουλεύει είτε κατά τύχη είτε γιατί το χρησιμοποιούν για εξυπηρέτηση στενών συμφερόντων τα τζιμάνια μας, όχι πάντως προς το δημόσιο ΕΘΝΙΚΟ συμφέρον.
Αυτά.
Eιδικα για το μπολνταρισμενο συμφωνω απολυτως. :goodpost:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32944
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: δύο οκτάωρα εργασίας την ημέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Αύγ 2023, 08:15

ST48410 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:20
BOOMER έγραψε:
08 Αύγ 2023, 11:41
Ο κλασσικός ,ο τεμπελχανάς ζαίος. Από εκεί και πέρα ο νόμος εκπληρώνει κάτι που περίμενε καιρό και η αγορά και οι εργαζόμενοι. Κάποιος που δουλεύει 8 ωρο πχ στη Ζάκυνθο που διατηρώ τουριστική επιχείρηση ,θα μπορεί να εργαστεί και 4-5 ώρες τα απογεύματα νομιμότατα σε μια ταβέρνα ,που παρακαλάνε για υπαλλήλους ,ώστε να συμπληρώσει εισόδημα για τον χειμώνα που ψαρεύει μόνος του (η μαζί μου αν πάω βόλτα). Σε όποιον δεν αρέσει ,να ψηφίσει στις εκλογές του 2027 τον ..Πολάκη για να το αλλάξει.
Τι θα γίνει όμως με τις εταιρείες που θα σπάνε σε δύο ΑΦΜ και θα περνάνε την υπερωριακή εργασία στο δεύτερο ώστε να αποφεύγουν να πληρώνουν υπερωρίες; Πρακτικά κάποιοι που δούλευαν παραπάνω μέρες και ώρες για να φτάσουν να έχουν ένα μισθό επιβίωσης θα τον χάσουν κι αυτόν.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η παντελής απουσία ελεγκτικών μηχανισμών ή οποία οδηγεί σε συνεχείς και μακροχρόνιες αυθαιρεσίες από την πλευρά της εργοδοσίας. Δεν αρκεί πχ να βγει κάποιος και να πει σήμερα ότι στην παραπάνω περίπτωση που σου ανέφερα θα τιμωρηθεί με πρόστιμα η εταιρεία. Όλοι ξέρουμε ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των εταιρειών που θα το κάνουν, δεν θα υπάρξουν πρόστιμα ή δεν θα πληρωθούν ποτέ.

Για αυτό κάθε μέτρο που δυνητικά μπορεί να επιδεινώσει την θέση του εργαζόμενου, είναι προς την λάθος κατεύθυνση.
αν και αυτο που λες ειναι λογικο και πολυ πιθανον να γινει, η απορια μου ειναι γιατι να μπει η εταιρεια στο κοπο να κανει διπλο αφμ για να προσλαμβανει το ιδιο προσωπο αντι απλως να προσλαβει καποιο αλλο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών