Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Αύγ 2023, 19:26

13.08.2023
Συλλήψεις αστυνομικών στη Μύκονο.
Εργάζονταν ως σεκιούριτι σε βίλες επωνύμων.

Εικόνα

Δεν έχουν τέλος οι ατασθαλίες αστυνομικών που υπηρετούν στο “νησί των ανέμων”.


Μετά τις αποκαλύψεις της «Ζούγκλας» για τον αστυνομικό – μετρ ο οποίος εντοπίστηκε να εργάζεται σε ένα από τα πιο γνωστά εστιατόρια του νησιού ενώ είχε αναρρωτική άδεια (https://www.zougla.gr/greece/astynomiko ... s-mykonou/), η Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων φαίνεται πως έχει ξεκινήσει εξονυχιστικούς ελέγχους για τον εντοπισμό και άλλων ανδρών της ΕΛ.ΑΣ. οι οποίοι έχουν «ξεχάσει» την αστυνομική τους ιδιότητα και έχουν αναλάβει άλλα πόστα στο νησί.

Νέες πληροφορίες του zougla.gr κάνουν λόγο για τουλάχιστον τέσσερις αστυνομικούς και δύο δόκιμους που κατηγορούνται ότι έκαναν και δεύτερη δουλειά.

Καλά πληροφορημένες πηγές, λένε ότι οι αστυνομικοί ήταν στο μικροσκόπιο των Αδιάφθορων της ΕΛ.ΑΣ εδώ και τουλάχιστον τρεις μήνες. Κλιμάκιο αστυνομικών πήγε στο κοσμοπολίτικο νησί, τους παρακολούθησε και διαπίστωσε ότι έκαναν τους σεκιούριτι σε πολυτελείς βίλες ώστε να διαφυλάξουν το συνήθως πολύτιμο περιεχόμενο τους καθώς τους καλοκαιρινούς μήνες οι διαρρήκτες στο νησί εισβάλουν σε σπίτια προκειμένου να αρπάξουν ότι βρουν.

Συγκεκριμένα, οι αστυνομικοί αμείβονταν με 12 ευρώ την ώρα για να φυλάνε τα σπίτια ενός Γερμανού και τριών Ελλήνων μεταξύ των οποίων και ένας φαρμακοβιομήχανος.

Πραγματοποιήθηκαν έρευνες στα σπίτια τους ενώ θα γίνει και έλεγχος στα κινητά τους τηλέφωνα. Σε βάρος τους σχηματίστηκε δικογραφία και αναμένεται να οδηγηθούν στον Εισαγγελέα.

Στην επίσημη ανακοίνωση η ΕΛ.ΑΣ. αναφέρει:
«Από την Υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων Σωμάτων Ασφαλείας συνελήφθησαν, τις πρωινές ώρες της 13 Αυγούστου 2023, στην Αθήνα και σε νησί των Κυκλάδων, όπου υπηρετούν, 3 αστυνομικοί, από τους οποίους οι δύο Δόκιμοι Αστυφύλακες, καθώς διαπιστώθηκε ότι παρείχαν υπηρεσίες φύλαξης ιδιωτικής οικίας του νησιού, παραβαίνοντας με αυτόν τον τρόπο τα καθήκοντά τους.

Συγκατηγορούμενοι των ανωτέρω τυγχάνουν ακόμα 3 αστυνομικοί, που επίσης υπηρετούν στο ίδιο νησί.

Για τη διακρίβωση της παράνομης δραστηριότητάς τους, προηγήθηκε αρμόδια έρευνα, στο πλαίσιο της οποίας αξιοποιήθηκαν στοιχεία καθώς και το αποδεικτικό υλικό που ανέκυψε στο πλαίσιο της προανάκρισης και της φυσικής επιτήρησης.

Ειδικότερα, προέκυψε ότι οι ανωτέρω τους τελευταίους τρεις μήνες, παρείχαν υπηρεσίες φύλαξης σε ιδιωτικές οικίες στο νησί, έχοντας συγκεκριμένους ρόλους και καθορισμένες βάρδιες, οι οποίες σε ορισμένες περιπτώσεις συνέπιπταν με το ωράριο εργασίας τους, αποκομίζοντας με αυτόν τον τρόπο παράνομο οικονομικό όφελος.

Σε έρευνες που πραγματοποιήθηκαν βρέθηκαν στην κατοχή τους και κατασχέθηκαν 1.700 ευρώ και 50 δισκία συγκεκριμένης δραστικής ουσίας.

Η δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος τους αφορά στα -κατά περίπτωση – αδικήματα της παράβασης καθήκοντος, της νομοθεσίας περί ρύθμισης θεμάτων ιδιωτικών επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών ασφαλείας και γραφείων ιδιωτικών ερευνών και της νομοθεσίας για τον ερασιτεχνικό και επαγγελματικό αθλητισμό.

Οι έρευνες συνεχίζονται».
https://www.zougla.gr/greece/syllipseis ... ti-mykono/

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 14 Αύγ 2023, 19:29

Καθημερινές πια οι ιστορίες σήψης στην ΕΛ.ΑΣ.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Αύγ 2023, 20:07

22/08/2023
Χειροπέδες σε ανώτερο αξιωματικό της ΕΛ.ΑΣ. για χρηματισμό.
Υπηρετούσε σε νησί του Ιονίου - Αποκαλυπτικός διάλογος στο διαβιβαστικό των «Αδιάφθορων».

Εικόνα

Το χρηματικό ποσό των 4.000 ευρώ (σ.σ. κατ’ ελάχιστον) από κάθε κατάστημα διασκέδασης φέρεται να ζητούσε αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. για να μην πραγματοποιεί ελέγχους. Αυτό προκύπτει από τις καταγγελίες που έκαναν στη Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων δύο επιχειρηματίες από τουριστικό νησί του Ιονίου.


Ο αξιωματικός που συνελήφθη από τους «Αδιάφθορους» κατηγορείται ότι ζήτησε και έλαβε από τους δύο επιχειρηματίες για το μήνα Ιούλιο 6.400 και 4.000 ευρώ, δηλαδή 10.400 ευρώ. Οι Εσωτερικές Υποθέσεις κατέγραψαν και συμπεριέλαβαν στη δικογραφία διαλόγους μεταξύ του αξιωματικού και του καταγγέλλοντα επιχειρηματία, που «καίνε» τον αστυνομικό. Ο πρώτος απ’ αυτούς τους διαλόγους είναι διά ζώσης μεταξύ του εμπλεκόμενου αστυνομικού και του ιδιοκτήτη καταστήματος διασκέδασης. Ο αξιωματικός, σύμφωνα με το διαβιβαστικό της ΕΛ.ΑΣ., ζήτησε από τον επιχειρηματία να κλείσει το κινητό του τηλέφωνο και να το τοποθετήσει σε απόσταση.

Ο διάλογος για τα… ηχόμετρα.

Αστυνομικός:
Λοιπόν, αυτό που σου είπα και στα μηνύματα. Από τα μηνύματα δεν μπορώ να σου πω πάρα πολλά πράγματα. Το κινητό σου το έχεις εκεί μέσα;

Ιδιοκτήτης μαγαζιού: Κλειστό είναι. Το ξέρω, το ξέρω, γι’ αυτό ήρθα να τα πούμε.

Αστυνομικός: Εγώ σου εξηγήθηκα στο μέγιστο. Τι εννοώ, δεν σου έκανα ηχόμετρα καθόλου. Τα ηχόμετρα είναι όλα τα λεφτά

Αστυνομικός: Αθωώθηκε η διατάραξη ήδη πήρα τον Εισαγγελέα, γιατί με ρώτησε ο Εισαγγελέας, του λέω το μαγαζί δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα, είναι ευγενικοί (…), ο κοντός αυτός. Πήγες εσύ ή έστειλες άλλο παιδί;

Ιδιοκτήτης μαγαζιού: Έστειλα άλλο παιδί.

Αστυνομικός: Ωραία. Δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα γιατί ήθελε να βγάλει απόφαση και μετά μου είπαν τα παιδιά ότι αθωώθηκε για την διατάραξη. Το ηχόμετρο καίει γιατί το ηχόμετρο είναι πειστήριο.

Ιδιοκτήτης μαγαζιού: Είχαμε πει είναι τρεις μέσα στο καλοκαίρι και κλείνουμε τον Σεπτέμβρη και τώρα μου έχει έρθει η τρίτη για σφράγιση

Αστυνομικός: Καταρχήν τι είπαμε; Καταρχήν αυτά είναι στο περίπου δεν υπάρχει κανόνας.

Αστυνομικός: Λοιπόν, για την εφορία το κλείσαμε είχαν εμμονή αυτοί, δεν ξέρω μου το έλυσες και για αυτό εκείνο το βράδυ ψάχνονταν γιατί είναι ανοιχτό και το ένα βράδυ ήρθε και μου λέει γιατί είναι ανοιχτό; Συγγνώμη του λέω έλα κατέθεσε αφού είναι ανοιχτό γιατί μου λέει να τους πιάσετε. Περίμενε του λέω εγώ δεν το βρήκα την πρώην φορά που άνοιξες έγιναν αυτά. Του λέω τα καταθέτεις; Το έφτασα ψηλά του θέμα, λήγει αυτό. Μετά την άλλη μέρα ξαναήρθαν ένα βράδυ ενώ είχατε κλείσει. Ανοίγω ένα (ακατάληπτο)

Ιδιοκτήτης μαγαζιού: Με την σφράγιση τότε.

Αστυνομικός: Αναθέματα, έπαιρναν τηλέφωνα εγώ ήμουν σπίτι. Στείλε περιπολικό το κάνουμε ότι κάναμε και την άλλη μέρα και έχω (ακατάληπτη φράση) κάτσε ρε του λέω έχω τόσα θέματα. Στείλε μου γρήγορα το χαρτί για να κάνει καπάκι την τιμωρία την σφράγιση την επόμενη. Παίρνω τηλέφωνα, παίρνω τέτοια στο αρχηγείο, τέλος πάντων δεν μπορούσα να το καθυστερήσω τους το έκανα, έφυγε, δεν με ξαναενόχλησε η εφορία. Κλείνει η εφορία.

Ιδιοκτήτης μαγαζιού: Αυτό, εμένα με νοιάζει να τραβήξω λίγο το κλείσιμο πιο πέρα.

Αστυνομικός: Είναι δύσκολο θα το προσπαθήσουμε. Πάμε τώρα στο θέμα του (σ.σ. αναφέρει όνομα μαγαζιού). Το (…) δεν έχω κανένα πρόβλημα. Κανένα απολύτως. Γενικότερα διαμαρτυρήθηκαν πίσω από το (…) κάτι ενοικιαζόμενα. Κάτι (…) δεν θυμάμαι. Μια γυναίκα τα χει, δεν θυμάμαι. Όχι σε μένα, κάπου το είπανε εδώ ο (ακατάληπτη λέξη) έχει μουρλαθεί νομίζω και άλλος ένας είχε πάρει ένα βράδυ, δεν θυμάμαι γιατί παίρνουν στο 100. Το 100 είναι πάνω στο τέτοιο. Εγώ όταν ήρθα το πρώτο βράδυ σου έκανα ηχόμετρο εκεί. Γιατί ήρθε το περιπολικό έφυγε, μετά έπαιρναν τηλέφωνα έκανα, έφτιαχναν ένας χαμός και επειδή ήξερα ότι την άλλη έχεις party λέω κάτσε να πάμε να τον πάρουμε τώρα αυτόφωρο, ώστε την άλλη μέρα να φύγει από πάνω μου να μην με ζαλίζουν. Ήρθαν τα παιδιά και σου κάνανε ηχόμετρο και του λέω σβήσ’ το του λέω το ηχόμετρο, και να το θυμάσαι αυτό γιατί το ηχόμετρο είναι πεντοχίλιαρο, τουλάχιστον!

Τι αναφέρει η ΕΛ.ΑΣ.
Σε επιχείρηση που πραγματοποιήθηκε στο νησί συνελήφθη ο αξιωματικός μετά από συνάντηση που είχε με καταγγέλλοντα καθώς και ο ιδιώτης επιχειρηματίας, ενώ από τις έρευνες που πραγματοποιήθηκαν συνολικά βρέθηκαν και κατασχέθηκαν: το χρηματικό ποσό των -4.150- ευρώ, 3 κινητά τηλέφωνα, ακατέργαστη κάνναβη συνολικού μεικτού βάρους -16,7- γραμμαρίων και απόκομμα σελίδας ημερολογίου με ιδιόχειρες σημειώσεις.

Οι συλληφθέντες, με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος τους, οδηγούνται στην αρμόδια εισαγγελική Αρχή.
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... hrimatismo

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Αύγ 2023, 18:49

27.08.2023
Χειροπέδες σε αξιωματικό της ΕΛ.ΑΣ. για διαφθορά.
Πρόκειται για τον Διοικητή ΒΟΑΚ Χανίων - Συνελήφθη και ο γιος του, επίσης αστυνομικός - Κατηγορούνται για εκβίαση και χρηματισμό.

Εικόνα

Δεν έχει τέλος η διαφθορά στο Αστυνομικό Σώμα. Αυτή τη φορά, ο λόγος για τον Διοικητή ΒΟΑΚ Χανίων και Πρόεδρο της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Χανίων, Νικόλα Ξανθουδάκη. Δεν είναι η πρώτη φορά που ο εν λόγω Αξιωματικός απασχολεί τις Αρχές, καθώς σύμφωνα με πληροφορίες της «Ζούγκλας», εκκρεμούν σε βάρος του πολλές υποθέσεις διαφθοράς.


Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στην περιοχή Άγιοι Απόστολοι Χανίων θα διεξαγόταν διαγωνισμός για την καντίνα που υπάρχει στην περιοχή. Ο κ. Ξανθουδάκης, μυημένος όπως φαίνεται σε παιχνίδια εκβιασμού βρήκε έναν από τους ενδιαφερόμενους και του ζήτησε το ποσό των 30.000 ευρώ προκειμένου να «σπρώξει» τις διαδικασίες και να τον «βοηθήσει» να κερδίσει τον διαγωνισμό, διαφορετικά, θα τον έδινε όπως είπε σε… κάποιον δικό του.

Για κακή του τύχη, το θύμα απευθύνθηκε άμεσα στο Εσωτερικών Υποθέσεων. Δεν χάθηκε χρόνος. Αμέσως ξεκίνησε να παρακολουθείται το τηλέφωνο και το σπίτι του κ. Ξανθουδάκη, ο οποίος ωστόσο εισέπραξε το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 15.000 χιλιάδων ευρώ.

Στη συνέχεια, οι δύο άντρες επικοινώνησαν εκ νέου προκειμένου ο εκβιαστής αστυνομικός να εισπράξει και το υπόλοιπο ποσό, περίπου 8.000. Κάλεσε τον ενδιαφερόμενο της καντίνας στο σπίτι του, καθώς ο ίδιος είχε σπάσει το πόδι του κι έτσι δεν μπορούσε να μετακινηθεί.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες της «Ζούγκλας», ο Νικόλας Ξανθουδάκης έχει εντός της κατοικίας του κάμερες οι οποίες βλέπουν έξω από το σπίτι του. Κάτι τέτοιο φυσικά τον βοήθησε να αντιληφθεί ότι παρακολουθείται.

Το θύμα έφτασε ως την πόρτα του Αξιωματικού, μαζί με τα 8.000 ευρώ, τα οποία και ήταν προσημειωμένα. Την πόρτα, του άνοιξε ο γιος του Ξανθουδάκη! Επίσης αστυνομικός που υπηρετεί όμως στην Αθήνα. Πήρε τα χρήματα και κλείδωσε την πόρτα.

Η ιστορία λήγει κάπως δυσάρεστα για την οικογένεια Ξανθουδάκη, αφού αμέσως μετά η αστυνομία με παρουσία εισαγγελέα μπήκε στο σπίτι, τους συνέλαβε και τους μετέφερε στο Αστυνομικό Μέγαρο Χανίων όπου και κρατούνται.

Άραγε, το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και ο Πρωθυπουργός τα ξέρουν όλα αυτά; Οι πολίτες τελικά προστατεύονται ή εκβιάζονται;
https://www.zougla.gr/greece/cheiropede ... diafthora/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Αύγ 2023, 18:53

28.08.2023
Χαϊδεμένο παιδί της οικογένειας Μητσοτάκη ο δράστης.
Δήλωνε οπαδός της ΝΔ ως εν ενεργεία αξιωματικός - Ήθελε να βάλει και υποψηφιότητα για βουλευτής.

Εικόνα

Είχε ξεπεράσει κάθε όριο ανοχής ο Νίκος Ξανθουδάκης, Διοικητής ΒΟΑΚ Νομού Χανίων, τοπικό συνδικαλιστικό στέλεχος και «νονός» στην πιάτσα των δημόσιων διαγωνισμών του νομού.


Όπως αποκάλυψε το ρεπορτάζ της «Ζούγκλας» ο Νίκος Ξανθουδάκης έλυνε και έδενε στα Χανιά. Πρωταγωνίστησε σε σκάνδαλο διαφθοράς το οποίο έφερε στην επιφάνεια η Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛΑΣ. Έμπλεξε και τον γιο του, επίσης αστυνομικό ο οποίος συνελήφθη και αυτός.

Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά ο Νίκος Ξανθουδάκης ήθελε να γίνει και πολιτικός. Δηλώνοντας «στρατιώτης» της παράταξης της Νέας Δημοκρατίας στα Χανιά ήδη από τον Μάρτιο που μας πέρασε προσπαθούσε να διασφαλίσει συμμετοχή στο ψηφοδέλτιο για τις βουλευτικές εκλογές του περασμένου Μαΐου. Αν και εκκρεμούν εις βάρος του πολλές ποινικές υποθέσεις ο αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. θεωρούσε τον ευατό του άτρωτο. Προφανώς , όπως αποδεικνύει και το οπτικό υλικό που συνοδεύει τα δημοσιεύματα για το πρόσωπο του, ο Ξανθουδάκης φωτογραφιζόταν είτε με την Ντόρα Μπακογιάννη , είτε με τον ίδιο τον Κυριάκο Μητσοτάκη επιδεικνύοντας σχέσεις εμπιστοσύνης με την πολιτική οικογένεια των Χανίων.

Εικόνα

Εικόνα

Αποκαλυπτικό είναι το δημοσίευμα στην ιστοσελίδα «Zarpanews» από την άνοιξη που μας πέρασε και συγκεκριμένα από την 24η Μαρτίου 2023: «Στο ZARPA RADIO 89,6 φιλοξενήθηκε το πρωί ο Πρόεδρος της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Χανίων, Νίκος Ξανθουδάκης, καλεσμένος του Δημήτρη Παππά, με αφορμή την επιστολή της ένωσης προς τον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη, τον Γενικό Γραμματέα Δημόσιας Τάξης και τον Αρχηγό της Αστυνομίας, με την οποία ζητούν άμεση στελέχωση των αστυνομικών υπηρεσιών του νομού.

Εικόνα

«Πιστεύω ότι και οι τρεις βουλευτές προσπάθησαν αλλά στο δικό μας κομμάτι δεν ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα» ανέφερε, σημειώνοντας ότι «εγώ δεν το έκρυψα ποτέ ότι ανήκω σε αυτήν την παράταξη. Παραμένω ένας στρατιώτης της παράταξης».

Ως προς την ενδεχόμενη συμμετοχή του στο ψηφοδέλτιο της Νέας Δημοκρατίας στα Χανιά, καθώς το όνομά του είχε μετρηθεί στις δημοσκοπήσεις τόνισε πως: «Ναι, είχα δηλώσει επιθυμία να είμαι στο ψηφοδέλτιο, είχε ακουστεί το όνομά μου σε κάποιες δημοσκοπήσεις και μάλιστα ήμουν σε πολύ καλή θέση. Υπήρχε μια συζήτηση, με είδαν, με αξιολόγησαν. Εγώ είμαι ανοικτός αλλά είμαι και στρατιώτης.

Αν μου ζητηθεί έστω και τώρα, θα ζυγίσω τα πράγματα και θα το αξιολογήσω. Αν θα είμαι υποψήφιος» τόνισε ενώ συμπλήρωσε πως ο ίδιος λόγω επαγγέλματος έχει πλήρη γνώση των θεμάτων του νομού».

Ήταν τόσο θρασύς και προφανώς σίγουρος για τον εαυτό του που απειλούσε ακόμη και την φυσική και πολιτική ηγεσία της ΕΛ.ΑΣ. με παρέμβαση του Εισαγγελέα. Λίγους μήνες αργότερα ήταν αυτός μαζί με τον γιό που οδηγήθηκαν στη φυλακή για διαφθορά και εκβίαση. Δείτε τι έλεγε τότε ο Ξανθουδάκης : «Ζητάμε να ενισχυθεί το ΑΤ του Αερολιμένα και η Κάντανος και ο Αποκόρωνας και η Κίσαμος. Οι Βρύσες έχουν το μεγάλο πρόβλημα και εν συνέχεια η Κάντανος και η Παλαιόχωρα. Τι να κάνει ένας αστυνομικός στην Παλαιόχωρα το καλοκαίρι;» ανέφερε.

Όσο για το κατά πόσο το Υπουργείο θα λάβει υπόψη την επιστολή τους, ο κ. Ξανθουδάκης σημείωσε: « Θέλουν δεν θέλουν θα γίνει. Λέμε στην τελευταία παράγραφο ότι εμείς δεν θα παίζουμε πλέον με την ασφάλεια ούτε των συναδέλφων ούτε των πολιτών. Να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Υπάρχει και Εισαγγελέας». Όντως υπάρχει Εισαγγελέας αλλά για τον ίδιο προφανώς.
https://www.zougla.gr/greece/chaidemeno ... o-drastis/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Σεπ 2023, 21:34

16.09.2023
Διασύρει την ΕΛ.ΑΣ και το Κράτος.
Ο Πασχάλης Καλλιμάνης κατάφερε με αλλεπάλληλες αναρρωτικές άδειες να ζει στη Μύκονο και να εργάζεται αν και τυπικά στο γνωστό μαγαζί Interni.

Εικόνα

Ο Πασχάλης Καλλιμάνης μας έχει απασχολήσει ήτοι στο πρόσφατο παρελθόν. Αστυνομικός στην υπηρεσία προστασίας υψηλών προσώπων και bodyguard της διευθύντριας του πολιτικού γραφείου του Πρωθυπουργού στη Θεσσαλονίκη, Μαρία Αντωνίου η οποία εξελέγη και βουλευτής.


Κατάφερε με αλλεπάλληλες αναρρωτικές άδειες να ζει στη Μύκονο και να εργάζεται αν και τυπικά στο γνωστό μαγαζί Interni. Όταν αποκαλύφθηκε το κόλπο γκρόσο του Πασχάλη Καλλιμάνη φιλοτιμήθηκε η τοπική αστυνομική αρχή, έψαξε και βρήκε αστυνομικούς που παράνομα εργάζονται στα μαγαζιά της Μυκόνου σε διάφορες θέσεις. Δεν βρήκε ωστόσο τον Καλλιμάνη. Ο ίδιος από τότε είχε αποσυρθεί κάπου στη Βόρεια Ελλάδα, όπως λένε στη Μύκονο.

Στο μεταξύ αποκαλύφθηκε πώς αυτός ο αστυνομικός κατάφερε να εξαπατήσει και να αφαιρέσει χρήματα, να εκβιάσει και να τρομοκρατήσει μια Ελληνοαμερικάνα η οποία βρήκε το κουράγιο να πάει στα δικαστήρια. Αν και ο ίδιος παραδέχτηκε τις απάτες του τελικά καταδικάστηκε σε ένα ευτελές πρόστιμό των 100 ευρώ αφού υποχρεώθηκε να επιστρέψει μέρος του ποσού που είχε καταχραστεί από την Ελληνοαμερικάνα. Ένα μικρό μέρος, για να ακριβολογούμε.

Ο Πασχάλης Καλλιμάνης, αστυνομικός, να τον χαίρεται η ΕΛΑΣ, κατάφερε να ξεπεράσει την απλή επιτροπή υγειονομικού της αστυνομίας και επειδή δεν του ήταν αρκετό κατάφερε να πάρει αναρρωτική άδεια και από την ανώτατη επιτροπή του Σώματος.

Με αυτές τις αναρρωτικές επιδόθηκε απερίσπαστος στην καριέρα του μετρ σε μαγαζί της Μυκόνου. Δεν θα επεκταθούμε στο τι ακριβώς έκανε ως μετρ ή ως κονσιέρζ στην γαλλική ορολογία. Όλο αυτόν τον καιρό ο Πασχάλης κορόιδευε τους πάντες και κυρίως κορόιδευε την αστυνομία, την ηγεσία της, τον υπουργό της, διότι προφανώς κάποιοι τον προστατεύουν. Και για να είμαστε ειλικρινής και με τον εαυτό μας και γιατί το επιτάζει η κοινή λογική ο μόνος θεσμός που μπορεί να τον προστατεύει τόσο αποτελεσματικά ώστε να μην δίνει λογαριασμό σε κανέναν είναι το πρωθυπουργικό γραφείο.

Ο Πασχάλης Καλλιμάνης βρίσκεται ξανά στη Μύκονο και όπως επίσημα μαθαίνουμε από την αρμόδια υπηρεσία που δήθεν τάχα μου τον αναζητούσε μετά τις αποκαλύψεις της Ζούγκλας (https://www.zougla.gr/greece/astynomiko ... s-mykonou/), αυτός ο αστυνομικός βρίσκεται ξανά στη Μύκονο για διακοπές, διότι δεν καταζητείται, δεν διώκεται και απλώς μας κοροϊδεύει.

‘Οπως φαίνεται και από τη φωτογραφία που δημοσιεύουμε περνάει πολύ καλά. Όμως το να κοροϊδεύει μόνον εμάς, πάει καλά.

Όμως, ο Πασχάλης Καλλιμάνης κοροϊδεύει την ελληνική αστυνομία και προκαλεί το κοινό αίσθημα. Προφανώς κανείς από τους προϊσταμένους του δεν δίνει μια δεκάρα για τον ευτελισμό αυτόν γιατί αλλιώς κάτι θα είχαν κάνει.

Ο Πασχάλης Καλλιμάνης όπως και διάφοροι άλλοι «Καλλιμάνηδες» που έχουν καταφύγει σε αυτό το Κράτος επιβιώνουν ευτελίζοντας τους θεσμούς και τις Αρχές. Βρίσκουν και τα κάνουν.
https://www.zougla.gr/greece/diasyrei-t ... to-kratos/

Διαβάστε επίσης:
«Ο αστυνομικός με έκλεβε, με εκβίαζε και με απειλούσε».
https://www.zougla.gr/greece/o-astynomi ... apeilouse/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Σεπ 2023, 20:30

22 Σεπτεμβρίου, 2023
Συνελήφθη διοικητής αστυνομικού τμήματος νησιού των Κυκλάδων για χρηματισμό!

Εικόνα

Συνελήφθη διοικητής αστυνομικού τμήματος νησιού των Κυκλάδων και συγκεκριμένα της Ίου για χρηματισμό.


Ζητούσε 30.000 ευρώ τον χρόνο από ιδιοκτήτη νυχτερινού κέντρου διασκέδασης προκειμένου να μην κάνει ελέγχους και καταγραφή παραβάσεων. Για την επαφή διοικητή και ιδιοκτήτη κέντρου είχε μεσολαβήσει ιδιώτης.

Ο ιδιοκτήτης του νυχτερινού κέντρου απευθύνθηκε στη διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων, κλιμάκιο ταξίδεψε στο νησί, προσημειώθηκαν τα χρήματα και όταν τα παρέλαβε ο διοικητής του ΑΤ, συνελήφθη όπως και ο ιδιώτης.

Οδηγήθηκαν σήμερα στον εισαγγελέα με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος τους. Θα διαταχθεί εδε και κινούνται οι πειθαρχικές διαδικασίες.
https://lawandorder.gr/synelifthi-dioik ... rimatismo/



21/09/2023
Στον εισαγγελέα 23 αστυνομικοί που έβαλαν την υπογραφή τους για την φρουρά Φουρθιώτη!

Εικόνα

Η έρευνα στο Εσωτερικών Υποθέσεων και οι εντολές από το Μαξίμου για το αγαπημένο τους παιδί που ήθελε θωρακισμένο αυτοκίνητο και 24 φύλαξη με την μέριμνα του τότε υπερυπουργού Γεραπετρίτη.


Δυόμιση ολόκληρα χρόνια έχουν περάσει από τον Μάρτιο του 2021 όταν ξέσπασε η απίστευτη ιστορία της φρούρησης από αστυνομικούς της Γενικής Διεύθυνσης Επισήμων του Μένιου Φουρθιώτη με εντολή του Μεγάρου Μαξίμου και τότε αρχηγού της αστυνομίας Καραμανλάκη και ακόμη η υπόθεση αυτή δεν φαίνεται να έχει κλείσει.

Όπως πληροφορούμαστε στο edolio5 υπάρχει σε εξέλιξη Εισαγγελική έρευνα για τους λόγους που είχαν διατεθεί αστυνομικοί συνοδοί του Φουρθιώτη και προ ημερών ο Εισαγγελέας ζήτησε από την Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων να πάρει ανωμοτί καταθέσεις από 23 στελέχη της Γενικής Επισήμων, με συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο, προκειμένου να εξακριβωθεί για ποιους λόγους και με ποιων τις εντολές είχαν διατεθεί τέσσερις αστυνομικοί συνοδοί με θωρακισμένο αυτοκίνητο, αλλά και περιπολικά για 24ωρη περιπολία στο σπίτι και τα γραφεία της εταιρίας του.

Μάλιστα τότε είχαν αποκαλυφθεί, απίστευτες καταστάσεις, όπως για παράδειγμα η …επιθεώρηση των πολυτελών θωρακισμένων οχημάτων της Γενικής Επισήμων, που έκανε ο Μένιος Φουρθιώτης μέχρι να αποφασίσει ποιο θα επιλέξει (!), με τις πληροφορίες τότε να κάνουν λόγο για παρέμβαση του Γεραπετρίτη υπέρ του από την Κατεχάκη.

Και εάν οι τότε πληροφορίες γίνουν σήμερα, με την Εισαγγελική έρευνα, καταθέσεις, η υπόθεση αυτή θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον!! Όπως τονίζουν μάλιστα στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. στο edolio5, το γεγονός ότι οι μάρτυρες έχουν κληθεί για ανωμοτί κατάθεση, πρακτικά σημαίνει πως είναι εν δυνάμει κατηγορούμενοι. Και φυσικά κανένας δεν θα δεχθεί να κατηγορηθεί επειδή εκτέλεσε “άνωθεν εντολές”. Θα τα πουν όλα με το Ν και με το Σ.
https://katohika.gr/ellada/ston-eisange ... ourthioti/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Σεπ 2023, 21:43

24 Σεπτεμβρίου, 2023
Οι «ψίθυροι» που γίνονται… κραυγέςΗ υψηλή προστασία του πρώην διοικητή Ίου, το Μέγαρο Μαξίμου και η απομάκρυνση Σκούμα.

Εικόνα

Τα σημάδια αποσύνθεσης στην ΕΛ. ΑΣ, με συλλήψεις αστυνομικών για πλήθος παραβατικών ενεργειών, αλλά κυρίως η σύλληψη για χρηματισμό του πρώην διοικητή του αστυνομικού τμήματος Ιού, συνθέτουν ένα παζλ που βρίσκει στο κέντρο του, αξιωματικούς του σώματος με μεγάλη ισχύ και πολιτικά ερείσματα.


Τα στοιχεία που συλλέγονται από την υπόθεση χρηματισμού, αλλά κυρίως, οι αναφορές για την υψηλή κάλυψη που φέρεται να είχε ο 38χρονος αστυνόμος Β, θα πρέπει να προβληματίσουν και μάλιστα άμεσα, την πολιτική ηγεσία του υπουργείου, αλλά και το Μέγαρο Μαξίμου.

Στα γραφεία του υπουργείου προστασίας του πολίτη αλλά και στην ΓΑΔΑ, τα «πηγαδάκια» δίνουν και παίρνουν, «φωτογραφίζοντας» ως… προστάτη του 38χρουνου αστυνόμου, έναν αξιωματικό που φέρεται να έχει πρόσβαση στο Μέγαρο Μαξίμου και να έχει την δυνατότητα να «λύνει και να δένει» έχοντας άμεση επαφή με τα υψηλότερα των κλιμακίων. Μάλιστα χρεώνουν στον συγκεκριμένο αξιωματικό, ακόμη και την αποπομπή του τέως αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ, Κωσταντίνου Σκούμα, 60 μόλις ημέρες μετά την ανανέωση της θητείας του, πράγμα πρωτοφανές για την ιστορία του σώματος.

Στη μια και μοναδική δήλωση του κυρίου Σκούμα μετά την απομάκρυνσή του άλλωστε, είχε αναφερθεί σε «συγκεκριμένα κέντρα εξουσίας» αφήνοντας υπόνοιες για παρεμβάσεις ατόμων που είχαν την δύναμη να το κάνουν, «φωτογραφίζοντας» άτομα στο Μέγαρο Μαξίμου.

Μάλιστα ο κύριος Σκούμας είχε γράψει χαρακτηριστικά, «Στις τελευταίες κρίσεις αγνοήθηκαν οι, υπηρεσιακά τεκμηριωμένες, αντιρρήσεις μου για πρόσωπα σε μια πρωτοφανή απαξίωση του θεσμικού ρόλου του Αρχηγού και επομένως δεν θα αναλάβω ευθύνες του πολιτικού μου προϊσταμένου ούτε θα γίνω το εξιλαστήριο θύμα κανενός.

Τελευταία, όπως εκ του αποτελέσματος διαφαίνεται, οι αποφάσεις μου να δρω όπως το Σύνταγμα ορίζει και η Κοινωνία απαιτεί, δηλαδή με απόλυτη διαφάνεια και αξιοκρατία δεν έτυχαν της αναμενόμενης αποδοχής. Για την ακρίβεια, αυτές οι Αρχές μου είναι που προκάλεσαν έντονη δυσαρέσκεια σε συγκεκριμένα κέντρα εξουσίας, τα οποία, ως εκ του αποτελέσματος προκύπτει, οδήγησαν στη βίαιη διακοπή της θητείας μου.

Μιας θητείας, η οποία ανανεώθηκε μόλις πριν από έναν περίπου μήνα». Τότε και παρά τις αντιδράσεις που υπήρξαν από τα κόμματα της αντιπολίτευσης δεν απαντήθηκαν επαρκώς οι λόγοι της καρατόμησης του πρώην αρχηγού.

Ο Σκούμας επισημαίνουμε, ήταν το άτομο που αποφάσισε την δυσμενή μετάθεση του 38χρονου αστυνόμου, από την Μύκονο που υπηρετούσε, στην Ίο, καθώς υπήρχαν αναφορές που ενέπλεκαν τον αστυνόμο σε υποθέσεις εκβίασης. Η τότε απόφαση του, είχε προκαλέσει την έντονη δυσφορία αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ με δυνατότητα πρόσβασης στο Μέγαρο Μαξίμου, που του το κρατούσαν…

Λίγους μήνες μετά και με πρόφαση έναν… γερανό της ΕΛ.ΑΣ που λίγο έλειψε να τραυματίσει πολίτες κατά την διάρκεια πορείας στην οδό Ακαδημίας, μπήκε «ταφόπλακα» στην καριέρα του Κωσταντίνου Σκούμα. Η υπόθεση της Ιού, αναμένεται να οδηγήσει σε αποκαλύψεις που θα προκαλέσουν αλυσιδωτές αντιδράσεις οι οποίες δεν θα αφήσουν αλώβητο , όπως λένε οι γνωρίζοντες, ούτε το Μέγαρο Μαξίμου…
https://lawandorder.gr/oi-psithyroi-poy ... si-skoyma/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Σεπ 2023, 20:31

25.09.2023
Ξυλοδαρμοί κατά παραγγελία αστυνομικών – Οι άγνωστες συνομιλίες.

Εικόνα

Οι άγνωστες συνομιλίες μελών συμμορίας εκβιαστών και οι διασυνδέσεις τους με αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ. - Οι συνεννοήσεις ενστόλων και κακοποιών και τα νέα στοιχεία για την οργάνωση βίαιων επιθέσεων.


Ξυλοδαρμούς πολιτών, τους οποίους μάλιστα εκτελούσαν «νονοί της νύχτας», φέρονται να παραγγέλνουν αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. σύμφωνα με το περιεχόμενο δικογραφίας που αποκαλύπτει «Το Βήμα». Οι αξιωματικοί μάλιστα παραγγέλνουν τους ξυλοδαρμούς με διαμεσολαβητές άλλους ενστόλους που κατέχουν καίρια πόστα κι έχουν υψηλές προσβάσεις. Στο ίδιο φόντο, κακοποιοί απευθύνονται σε αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ. για να έχουν προσβάσεις σε κρατικές υπηρεσίες, να μένουν σε πολυτελή ξενοδοχεία χωρίς να πληρώνουν ή για να πληροφορούνται τυχόν έρευνες σε βάρος τους…

Τα παραπάνω είναι νέα δείγματα των συναλλαγών ανθρώπων με βαρύ ποινικό μητρώο και αστυνομικών που βρίσκονται σε κρίσιμες θέσεις, τα οποία και προκύπτουν από την περαιτέρω ανάλυση στοιχείων και απομαγνητοφωνημένων συνομιλιών δικογραφίας που σχηματίστηκε προ μερικών μηνών από την Ασφάλεια Αττικής για τη δράση του οργανωμένου εγκλήματος. Η δικογραφία, το περιεχόμενο της οποίας αποκαλύπτει σήμερα «Το Βήμα», εξετάζεται ήδη διεξοδικά από δικαστικούς λειτουργούς.

Παραμένουν στις θέσεις τους.
Ολα αυτά δε ενώ συνεχίζεται η δικαστική έρευνα από δύο εισαγγελείς της Αθήνας για την υπόθεση διαφθοράς αστυνομικών που είχε αναδειχθεί τον περασμένο Ιανουάριο. Ωστόσο, οι αστυνομικοί που καταγγέλλονται για ύποπτες συναλλαγές και συνεννοήσεις με λαθρεμπόρους καυσίμων – με βάση δεκάδες δεδομένα επικοινωνιών – ως σήμερα παραμένουν ανενόχλητοι στις θέσεις τους, παρά τη σωρεία επιβαρυντικών στοιχείων σε βάρος τους.

Την ίδια στιγμή, νέες έρευνες αποκαλύπτουν επιπλέον στοιχεία. Τον Ιούνιο το Τμήμα Δίωξης Εκβιαστών της Ασφάλειας Αττικής προχώρησε στην εξάρθρωση συμμορίας τουλάχιστον δέκα κακοποιών που εκβίαζαν ιδιοκτήτες δεκάδων καταστημάτων αλλά και προχωρούσαν σε άγριους ξυλοδαρμούς.

Πολλά από τα μέλη της συγκεκριμένης συμμορίας είχαν συμμετάσχει σε αιματηρή συμπλοκή τον Ιανουάριο του 2022 σε φούρνο στην περιοχή της Βούλας και είχαν προσαχθεί σε υπηρεσίες της Ασφάλειας Αττικής αλλά είχαν αφεθεί ελεύθεροι. Στα αρχικά έγγραφα που είχαν δημοσιοποιηθεί για το θέμα προσδιοριζόταν ο ρόλος συγκεκριμένων αστυνομικών οι οποίοι φέρεται να έδιναν πληροφορίες στα μέλη της συμμορίας (μέσα από το ειδικό ηλεκτρονικό σήμα των αρχών ασφαλείας) για τα οχήματα της ΕΛ.ΑΣ. που μπορεί να συμμετείχαν στην παρακολούθησή τους και τους καθοδηγούσαν για να περνούν απαρατήρητοι.

Καταγεγραμμένες συνομιλίες.
Στην πορεία της ίδιας δικαστικής έρευνας εντοπίστηκαν καταγεγραμμένες συνομιλίες από την ΕΛ.ΑΣ. κι άλλα στοιχεία που έδιναν νέα διάσταση στη συγκεκριμένη υπόθεση, σε σχέση με τον ρόλο σε αυτήν στελεχών των αρχών ασφαλείας.

Από τις συνομιλίες που καταγράφτηκαν, ηγετικά στελέχη της συμμορίας φέρονται να έχουν επαφές με αξιωματικό της ΕΛ.ΑΣ. που υπηρετεί στη ΓΑΔΑ, έχει συνδικαλιστική δράση και διατηρεί, εκτός των άλλων, συνεχείς επαφές με στελέχη της Αστυνομίας που κατέχουν καθοριστικές θέσεις και σχετίζονται και με τον έλεγχο της λεωφόρου Κατεχάκη.

Μάλιστα, οι συγκεκριμένοι φέρονται και να παρεμβαίνουν για αποπομπές αξιωματικών ή διευκολύνσεις άλλων, προκαλώντας δυσαρέσκεια σε ένα μεγάλο τμήμα των αρχών ασφαλείας για τον καταγγελλόμενο ρόλο τους.

Στις μαγνητοφωνημένες συνομιλίες που έχουν καταγραφεί ακούγονται κάποιοι από τους συλληφθέντες ποινικούς να συνομιλούν με συγγενικά τους πρόσωπα και να αναφέρονται επιδεικτικά για αυτές τις υψηλές γνωριμίες τους με τα στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. και τις προσβάσεις που έχουν οι τελευταίοι λόγω των θέσεων που κατέχουν. Ακόμη, διαπιστώνεται ότι οι ίδιοι ποινικοί έχουν προσβάσεις και σε γραφεία δημοσίων υπηρεσιών, με τους αστυνομικούς φίλους τους να τους εξυπηρετούν μέσω συναντήσεων με υψηλόβαθμα στελέχη υπουργείων.

Πολλοί δε εκ των ατόμων που παρακολουθούνταν φαίνεται ότι το γνώριζαν, καθώς στις συνομιλίες τους που έχουν καταγραφεί ακούγονται να λένε σε απειλητικό τόνο μιλώντας σε συγγενείς τους «όποιος με ακούει (δηλαδή ο υπεύθυνος αξιωματικός της εν λόγω αστυνομικής υπηρεσίας) να ξέρει ότι αν με συλλάβουν θα το κάνω βεντέτα. Να σκέφτονται τα μαγειρεία και τα πεσίματα…».

Οι ξυλοδαρμοί πολιτών.
Ομως αυτές οι γνωριμίες αρκετών από τους συλληφθέντες ποινικούς με αστυνομικούς αποκτούν ευρύτερες διαστάσεις με βάση τα στοιχεία που αποκαλύπτει νέα συνομιλία ενός από τα ηγετικά μέλη της συμμορίας.

Οπως σημειώνεται μάλιστα στο διαβιβαστικό έγγραφο της Ασφάλειας Αττικής «μεταξύ άλλων το ηγετικό μέλος της συμμορίας σε συνομιλία με συγγενή του στις 9 Μαρτίου 2023 περιέγραψε μεταξύ άλλων περιστατικό βαρέως ξυλοδαρμού που έλαβε χώρα σε κατάστημα εμπορίας αυτοκινήτων στο Περιστέρι, προφανώς κατά παραγγελία. Συγκεκριμένα δήλωσε (στην καταγεγραμμένη συνομιλία) ότι ο ιδιοκτήτης του εν λόγω καταστήματος χρωστούσε 15.000 ευρώ σε αστυνομικό, αναφερόμενος σε αυτόν ως διοικητή αστυνομικής υπηρεσίας (στο έγγραφο της ΕΛ.ΑΣ. αναφέρει ορισμένα προσδιοριστικά στοιχεία) ο οποίος είχε δώσει τα χρήματα ως προκαταβολή για να αγοράσει αυτοκίνητο στη σύζυγό του, επίσης αστυνομικό (για την οποία επίσης υπάρχει γενική αναφορά της υπηρεσιακής θέσης που κατέχει). Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος ούτε τους έφερε το αυτοκίνητο, ούτε τους επέστρεψε τα χρήματα της προκαταβολής κι έβαλαν τον εν λόγω κατηγορούμενο να μεσολαβήσει».

Ακολούθως, ο ίδιος ποινικός περιγράφει τον άγριο ξυλοδαρμό του εμπόρου αυτοκινήτων που έκανε «κατά παραγγελία» αστυνομικού. Στην ανατριχιαστική περιγραφή του αναφέρει ότι: «Βάζω δύο και τους λέω τώρα στείλτε τον στην Εντατική, να μη σηκωθεί. Και του σπάμε σαγόνια, χέρια, πόδια, μύτες, ζυγωματικά, όλα. Του λέω σ’ το ‘χα πει ότι θα σε στείλω στην Εντατική…».

Για τη συγκεκριμένη υπόθεση βέβαια υπάρχει περαιτέρω έρευνα των δικαστικών αρχών για να διαπιστωθεί η ακριβής ταυτότητα των αστυνομικών που ζήτησαν τον ξυλοδαρμό του εμπόρου, ενώ παραμένει άγνωστο αν αυτό ερευνήθηκε εσωτερικά από την ΕΛ.ΑΣ., όπως βεβαίως θα έπρεπε να συμβεί.

Συνδετικός κρίκος οι ένστολοι.
Οπως προκύπτει από τις ίδιες πηγές, οι αστυνομικοί που φέρονται να ενέχονται στην υπόθεση υπηρετούν σε αστυνομικές υπηρεσίες της Βορειοανατολικής Αττικής. Μάλιστα φαίνεται ότι υπάρχουν ορισμένες ενδείξεις ότι ο «συνδετικός κρίκος» μεταξύ του ζευγαριού των αστυνομικών και των μπράβων για τον άγριο ξυλοδαρμό του «ασυνεπούς» εμπόρου ήταν οι προαναφερόμενοι ένστολοι.

Στην αφανή πλευρά της δικογραφίας υπάρχουν ακόμη στιχομυθίες ορισμένων από τους συλληφθέντες για τις εκβιάσεις και τους άγριους ξυλοδαρμούς που κανονίζουν να διαμείνουν δωρεάν σε ξενοδοχεία μετά από παρεμβάσεις των αστυνομικών φίλων τους. Επίσης, φέρονται να ζητούν από συγγενείς τους να μη μιλούν στα τηλέφωνα για τους κρατικούς λειτουργούς που τους διευκόλυναν.

Ακόμη σε συνομιλίες ακούγονται να αναρωτιούνται πώς αιφνιδιάσθηκαν και συνελήφθησαν – σε επιχείρηση που έγινε με απόλυτη μυστικότητα – παρότι είχαν αυτές τις γνωριμίες στην ΕΛ.ΑΣ.

Τέλος, σε μία από τις κρίσιμες συνομιλίες υπάρχει αναφορά για σχέσεις ορισμένων από τους ποινικούς με αφανή υπεύθυνο μίας λέσχης που εμφανίζεται ότι είναι «αστυνομικός που υπηρετεί στην ΕΥΠ».
https://www.tovima.gr/print/society/ksy ... tynomikon/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Οκτ 2023, 19:37

01.10.2023
Αστυνομικός εξασφάλιζε «μηνιάτικο» από σπείρα με 44 κλοπές και απάτες.
Ο αστυνομικός εξασφάλιζε ότι τα μέλη της σπείρας θα παρέμεναν ασύλληπτα.

Εικόνα

Τα μέλη μιας εγκληματικής οργάνωσης που δρούσε σε όλη τη χώρα από τον Δεκέμβριο του 2022 και είχε αποκομίσει σχεδόν 200.000 ευρώ από 44 απάτες και κλοπές που έχουν εξιχνιαστεί ως τώρα, είχαν βάλει στο «κόλπο» και έναν αστυνομικό για να εξασφαλίζουν ότι δεν θα συλληφθούν.


Ο ένστολος εξασφάλιζε «μηνιάτικο» από τα μέλη της σπείρας για να καλύπτει τις υποθέσεις στις οποίες εμπλέκονταν και τα είχε ενημερώσει ότι αναζητούνται, τον περασμένο Ιούνιο. Η συμμετοχή του αποκαλύφθηκε από τις έρευνες της Ασφάλειας Αγρινίου που οδήγησαν στην εξάρθρωση του κυκλώματος και στη σύλληψη του συναδέλφου τους και άλλων επτά μελών της, ενώ στην δικογραφία περιλαμβάνονται και άλλα έξι άτομα.

Τα μέλη της σπείρας δρούσαν σε ολιγομελείς ομάδες, εντόπιζαν σπίτια με ηλικιωμένους ενοίκους και τους έπειθαν να τους βάλουν μέσα, παριστάνοντας τους υπάλληλους της ΔΕΗ ή του Δήμου. Με διάφορα προσχήματα, έπειθαν τα θύματα να τους δώσουν -ή έκλεβαν-χρηματικά ποσά, καθώς και τιμαλφή τα οποία μεταπωλούσαν στο κατάστημα που διατηρεί ένας από τους δράστες. Μάλιστα, είχαν ορίσει αρμοδιότητες κι έτσι άλλοι προσέγγιζαν τα θύματα, άλλοι είχαν ρόλο τσιλιαδόρου και άλλος αναλάμβανε την διαφυγή με οχήματα τα οποία άλλαζαν κάθε φορά.

Η οργάνωση εξαρθρώθηκε την Παρασκευή στο πλαίσιο επιχείρησης που εκτελέστηκε στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας από την Ασφάλεια Αγρινίου, με τη συμμετοχή αστυνομικών της Ασφάλειας Αλεξάνδρειας και της Ο.Π.Κ.Ε. Αγρινίου και Βέροιας. Μέχρι στιγμής έχουν εξιχνιαστεί 44 περιπτώσεις ληστείας, απάτης, κλοπής με λεία 195.135 ευρώ που διέπραξε η σπείρα σε Αιτωλοακαρνανία, Χαλκιδική, Άρτα, Πρέβεζα, Αχαΐα, Θεσσαλονίκη, Θεσπρωτία, Ιωάννινα, Πέλλα, Φθιώτιδα, Βοιωτία, Έδεσσα και Κιλκίς.

Σε έρευνες που ακολούθησαν σε σπίτια και στο κατάστημα των μελών του κυκλώματος, κατασχέθηκαν ένα κυνηγετικό όπλο, πέντε οχήματα, 32.500 ευρώ, επτά χρυσές λίρες, πλήθος τιμαλφή και ρολόγια συνολικής αξίας 39.700 ευρώ, πλήθος κινητά και ιδιόχειρες σημειώσεις που εξετάζονται στο πλαίσιο της προανάκρισης που συνεχίζεται για την πλήρη εξιχνίαση της δραστηριότητάς τους.

Σε βάρος του αστυνομικού, των υπόλοιπων επτά συλληφθέντων και των έξι που δεν έχουν εντοπιστεί, σχηματίστηκε δικογραφία για εγκληματική οργάνωση, διακεκριμένη κλοπή, απάτη, ληστεία, αποδοχή και διάθεση προϊόντων εγκλήματος, παράβαση καθήκοντος, δωροληψία υπαλλήλου και παραβάσεις των νόμων για το «ξέπλυμα» και τα όπλα, κατά περίπτωση και οδηγήθηκαν στον αρμόδιο εισαγγελέα.

Εικόνα
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... ai-apates/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Οκτ 2023, 20:32

2 Οκτωβρίου, 2023
Συνελήφθη αστυνομικός που βίαζε και εξέδιδε αλλοδαπή γυναίκαΤης είχε τάξει μέχρι και… γάμο, πώς έφτασε στα ίχνη του η ΕΛ.ΑΣ.

Εικόνα

Είδηση σοκ με τη σύλληψη αστυνομικού ο οποίος κατηγορείται για εμπορία ανθρώπων και βιασμό! Σοκαραστικές είναι και οι λεπτομέρειες της υπόθεσης με τον αστυνομικό, ο οποίος πλέον κρατείται…


Συγκεκριμένα, από την Υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων Σωμάτων Ασφαλείας τις απογευματινές ώρες τoυ Σαββάτου (30/9) συνελήφθη αστυνομικός για εμπορία ανθρώπων και βιασμό κατ’ εξακολούθηση.

Ειδικότερα, την ίδια ημέρα (30-09-2023) προσήλθε αυτοβούλως στην ανωτέρω υπηρεσία εκδιδόμενη αλλοδαπή γυναίκα η οποία, παρουσία πραγματογνώμονα – ψυχολόγου, κατήγγειλε ότι τουλάχιστον κατά την τελευταία διετία, ο αστυνομικός χρησιμοποιώντας απειλές καθώς και ψυχολογική και σωματική βία, προέβαινε συστηματικά στο βιασμό της, ενώ την εξέδιδε έναντι αμοιβής, παρακρατώντας για τον ίδιο χρηματικά ποσά.

Πιο αναλυτικά, ο αστυνομικός εκμεταλλευόμενος την ιδιότητά του, καθώς και το γεγονός ότι εκτελούσε υπηρεσία στην ίδια περιοχή όπου δραστηριοποιούνταν η καταγγέλλουσα, αρχικά την προσέγγισε με το πρόσχημα της παροχής προστασίας, ενώ στη συνέχεια, στο πλαίσιο της μεταξύ τους συμβίωσης, απαιτούσε και αποσπούσε μέρος ή ολόκληρες τις εισπράξεις της.

Μάλιστα, για να επιτύχει το σκοπό του, είχε υποσχεθεί ότι θα την παντρευτεί, ώστε να εξασφαλίσει τη μόνιμη διαμονή της στην Ελλάδα.

Για τον τερματισμό της παράνομης δράσης του, οργανώθηκε αστυνομική επιχείρηση, κατά την οποία ο αστυνομικός συνελήφθη αφού προηγουμένως είχε παραλάβει από την καταγγέλλουσα το προσημειωμένο χρηματικό ποσό των -500- ευρώ.

Από την επακόλουθη έρευνα που πραγματοποιήθηκε στην οικία τους, παρουσία δικαστικού λειτουργού, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν συσκευή κινητού τηλεφώνου και το χρηματικό ποσό των 3.850 ευρώ, από τα οποία τα 500 ήταν τα προσημειωμένα χαρτονομίσματα, που ο κατηγορούμενος είχε ήδη τοποθετήσει σε ειδικά διαμορφωμένο σημείο απόκρυψης, εντός χώρου στον οποίο είχε αποκλειστική πρόσβαση.

Ο συλληφθείς, με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του οδηγήθηκε στην αρμόδια εισαγγελική Αρχή και παραπέμφθηκε σε Ανακριτή.
https://lawandorder.gr/synelifthi-astyn ... hni-el-as/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Οκτ 2023, 20:31

03 Οκτωβρίου 2023
«Συνέχεια με χτυπάει, παίρνει τα λεφτά μου…» Σοκάρουν οι αποκαλύψεις της 34χρονης για τον αστυνομικό.
Η 34χρονη γυναίκα από το Καμερούν αποκάλυψε όσα ζούσε δίπλα στον 40χρονο υπαρχιφύλακα που την βίαζε και την ανάγκαζε να εκδίδεται.

Εικόνα

Το δράμα που ζούσε καθημερινά στο πλευρό του αστυνομικού που τη βίαζε και την ανάγκαζε να εκδίδεται καθημερινά αποκάλυψε η 34χρονη γυναίκα από το Καμερούν.


Λίγες ώρες μετά τη σύλληψη του 40χρονου αστυνομικού από την υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων της Ελληνικής Αστυνομίας και την απόφαση του Αρχηγείου να τεθεί σε διαθεσιμότητα, η νεαρή γυναίκα βρήκε το θάρρος να μιλήσει για όσα βίωνε καθημερινά στο πλευρό του υπαρχιφύλακα της Διεύθυνσης Περιπολιών της ΕΛ.ΑΣ.

«Ζητάει 20 ευρώ κάθε μέρα και μετά αλλάζει, λέει 50 ευρώ κάθε μέρα και μετά αλλάζει, θέλει 100 ευρώ» ανέφερε η 34χρονη για τα όσα ζούσε στο πλευρό του 40χρονου αστυνομικού.

«Ο αστυνομικός δεν ήθελε να φύγω από αυτόν. Συνέχεια με χτυπάει, παίρνει τα λεφτά μου, να του πληρώνω το σπίτι, να του πληρώνω το αμάξι…» ανέφερε αρχικά μιλώντας στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του STAR η 34χρονη.

Παράλληλα, μίλησε και για τα χρήματα που της ζητούσε ο 40χρονος για να την παντρευτεί και να μπορέσει να λάβει άδεια παραμονής στην Ελλάδα, αλλά και για όσα της έπαιρνε καθημερινά από τα ραντεβού που έκανε.

«Ήθελε 20.000 ευρώ για να παντρευτώ μαζί του, μετά λέει θέλει 50.000 για να παντρευτεί μαζί μου. Ζητάει 20 ευρώ κάθε μέρα και μετά αλλάζει, λέει 50 ευρώ κάθε μέρα και μετά αλλάζει, θέλει 100 ευρώ» πρόσθεσε.

Επίσης, η γυναίκα από το Καμερούν, που έφτασε στο Εσωτερικών Υποθέσεων αφού εξομολογήθηκε τον εφιάλτη που ζούσε σε μια φίλη της, κατήγγειλε ότι ο 40χρονος αστυνομικός της ζητούσε να συνευρεθεί ερωτικά με τον προϊστάμενό του.

«Θέλει να πάω με το αφεντικό του, που είναι αστυνομικός, να κάνω έρωτα μαζί του για να με προσέχει, γιατί είναι ένας πολύ δυνατός…» είπε η 34χρονη.

Αρνείται τα πάντα o υπαρχιφύλακας.
Οι «Αδιάφθοροι» της ΕΛ.ΑΣ. κατέστρωσαν ένα καλά οργανωμένο σχέδιο για να συλλάβουν τον αστυνομικό, με προσημειωμένα χαρτονομίσματα που είχε στην κατοχή της η 34χρονη γυναίκα.

Παράλληλα, εκτός από τα 500 ευρώ που ήταν προσημειωμένα, οι αστυνομικοί κατά την έρευνα στο σπίτι εντόπισαν και περίπου 3.000 ευρώ σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, σε δωμάτιο το οποίο ήταν πάντα κλειδωμένο.

Με αυτά τα πειστήρια ο υπαρχιφύλακας οδηγήθηκε στον εισαγγελέα που άσκησε εναντίον του κακουρηματικές διώξεις, ενώ την Τετάρτη θα οδηγηθεί στον ανακριτή.

Σύμφωνα με πληροφορίες από το περιβάλλον του, ο κατηγορούμενος αρνείται όλα όσα καταγγέλλει εναντίον του η 34χρονη από το Καμερούν.
https://www.in.gr/2023/10/03/greece/syn ... stynomiko/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Οκτ 2023, 20:32

07.10.2023
Αστυνομικός έβγαζε ταυτότητες και διαβατήρια σε Ρώσους μαφιόζους.

Εικόνα

«Ξέπλενε» τους διαβόητους «VOR» - Μέσω των συστημάτων της Ελληνικής Αστυνομίας ενημέρωνε αν υπήρχαν σε βάρος τους εκκρεμότητες - Αποκαλυπτικοί οι διάλογοι του κυκλώματος.


Ελληνικές ταυτότητες και διαβατήρια σε κακοποιούς της ρωσικής μαφίας, με υψηλή θέση στην ιεραρχία, κατηγορείται ότι εξέδιδε ένας αστυνομικός που υπηρετούσε σε τμήμα της Χαλκιδικής. Ο 58χρονος ο οποίος συνταξιοδοτήθηκε πριν από μερικούς μήνες «ξέπλενε» τους διαβόητους «VOR», όπως είναι ο τίτλος τους, και ταυτόχρονα μέσω των συστημάτων της Ελληνικής αστυνομίας ενημέρωνε αν υπήρχε σε βάρος τους κάποια εκκρεμότητα που θα μπορούσε να τους δημιουργήσει πρόβλημα. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Διεύθυνσης Εσωτερικών υποθέσεων που εξάρθρωσε το συγκεκριμένο κύκλωμα στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και ο αστυνομικός, «από την προανακριτική έρευνα προέκυψε ότι κάθε επιτυχής έκδοση ελληνικών δελτίων ταυτότητας κοστολογούνταν στα 15.000 ευρώ». Συνολικά υνελήφθησαν 12 άτομα, από τα οποία 7 ήταν μέλη της οργάνωσης. Στη δικογραφία περιλαμβάνονται ακόμα 24 άτομα.

Χαρακτηριστικός είναι ένας διάλογος μεταξύ δυο μελών του κυκλώματος που αφορούσε στην έκδοση ταυτότητας ενός μέλους της ρωσικής μαφίας.

ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕΛΟΣ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ: Αυτοί γενικά ποιοι είναι;

ΑΝΤΡΑΣ ΜΕΛΟΣ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ: Υπαρχει ενας με ψευδώνυμο «Λέκκα» και είναι VOR.

ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕΛΟΣ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ: Δηλαδή αυτοι είναι του Ρ… οι γνωστοί; Αν τους πάρεις, μπορείς να τους πεις, ότι έμαθα για την κατάσταση, ότι η γυναίκα αυτή είπε ότι τελικά τους έδωσε τα έγγραφα, αυτός τα έγγραφα τα έχει.

ΑΝΤΡΑΣ ΜΕΛΟΣ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ: Αυτή βοηθάει τέτοιους ανθρώπους που έχουν πρόβλημα με τα έγγραφα τους, έτσι και το είπα. Τέτοιους ανθρώπους, όπως και εμείς, «καλούς» τους ονομάζουν, αυτούς τους μαύρους «chormix». Έτσι λένε, βοηθάει «καλούς» ανθρώπους αυτή. Μου λέει ένας βοηθάει, τους λέω, ναι. Και αυτή έχει πολλούς γνωστούς VOR, με κατανόηση. Τότε μου λέει θα καταλάβουμε ο ένας τον άλλον όταν θα μιλάμε. Τους λέω αν θέλετε, καλέστε την και μιλήστε μαζί της, τέλος! Τίποτα άλλο και το κλείσανε.

Μετά την αρχική μετακίνηση του υπαστυνόμου και την συνταξιοδότηση του, το κύκλωμα αναδιπλώθηκε και προσπάθησε να βρει και άλλους τρόπους ώστε να εκδίδει «καθαρές» ταυτότητες στους πελάτες του. Συγκεκριμένα, «επιδιώκοντας την αρχική έκδοση δελτίων ταυτότητας με τη χρήση πιστοποιητικού απόκτησης ελληνικής ιθαγένειας που ανήκει σε άλλο πρόσωπο και το οποίο δεν έχει εκδώσει δικό του δελτίο ταυτότητας». Μάλιστα, σε μια περίπτωση και μια ακόμα, εν ενεργεία, αστυνομικός «πραγματοποίησε πληκτρολογήσεις – αναζητήσεις στην ηλεκτρονική εφαρμογή- βάση δεδομένων της Ελληνικής Αστυνομίας ενημερώνοντας σχετικά για τυχόν ύπαρξη αρχικής έκδοσης ταυτότητας». Το όνομα της Ανθυπαστυνόμου περιλαμβάνεται στη δικογραφία που σχημάτισε το Εσωτερικών Υποθέσεων.

Οι «πελάτες» απευθύνονταν στο κύκλωμα από την στιγμή που έμπαιναν στη χώρα μας νόμιμα. Το επόμενο βήμα ήταν να εκδώσουν ένα έγγραφο που θα τους εξασφάλιζε την παραμονή τους στη χώρα μας χωρίς ποτέ κανείς να μπορεί να βρει την πραγματική τους ταυτότητα καθώς στην πλειονότητά τους επρόκειτο για άτομα με πλούσιο ποινικό παρελθόν στις χώρες τους. Τα μέλη του κυκλώματος αναλάμβαναν τα υπόλοιπα.

Προχωρούσαν στην εύρεση των κατάλληλων στοιχείων ατόμων, τα χαρακτηριστικά των οποίων προσομοίαζαν με αυτά των ενδιαφερομένων αλλοδαπών και πληρούσαν τουλάχιστον μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:

-να κατέχουν ελληνική ιθαγένεια αλλά να μην είχαν εκδώσει ποτέ ελληνικό δελτίο ταυτότητας,
-να κατέχουν παλαιού τύπου δελτία ταυτότητας, οπότε δε θα γίνονταν ιδιαιτέρως αντιληπτή η διαφορά μεταξύ των χαρακτηριστικών των προσώπων τους,
-να διαμένουν μόνιμα σε χώρες του εξωτερικού ή
-να έχουν αποβιώσει στο εξωτερικό, χωρίς να δηλωθεί ο θάνατός τους στην Ελλάδα.

Το συνολικό παράνομο περιουσιακό όφελος που αποκόμισε η οργάνωση υπολογίζεται σε τουλάχιστον 210.000 ευρώ. Μέχρι στιγμής τα μέλη της οργάνωσης εμπλέκονται σε:

-14- περιπτώσεις παράνομης έκδοσης ελληνικών δελτίων ταυτότητας,
-10- περιπτώσεις παράνομης έκδοσης ελληνικών διαβατηρίων,
-8-περιπτώσεις διευκόλυνσης εξόδου αλλοδαπών και
-2-περιπτώσεις έκδοσης πλαστών διπλωμάτων άδειας οδήγησης.

Εικόνα

Στο πλαίσιο της επιχείρησης, πραγματοποιήθηκαν σωματικές έρευνες, καθώς και σε έρευνες σε οικίες και επαγγελματικούς χώρους, όπου συνολικά βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:

-6.000- δολάρια ΗΠΑ, αμφιβόλου γνησιότητας,
-11.460- ευρώ,
-108- διαβατήρια τρίτων χωρών,
-5- δελτία αστυνομικής ταυτότητας,
-2- οχήματα,
-7- κινητά τηλέφωνα,
-πλήθος φωτοαντιγράφων δελτίων ταυτότητας και λοιπών πιστοποιητικών,
-5- φυσίγγια 9mm.

Εικόνα
https://www.zougla.gr/greece/astynomiko ... mafiozous/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Οκτ 2023, 19:13

18.10.2023
Προσήχθη αστυνομικός που κυκλοφορούσε με διαρρηκτικά εργαλεία και μαχαίρι – Τι ισχυρίστηκε.
Όλα συνέβησαν κατά τη διάρκεια ελέγχου σε αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν ο αστυνομικός, ένας Γύφτος και δύο Αλβανοί.

Εικόνα

Ένας αστυνομικός που υπηρετεί στο ΑΤ Κολωνού, προσήχθη, καθώς στελέχη της ΟΠΚΕ τον εντόπισαν να επιβαίνει σε ένα αυτοκίνητο μαζί με άλλα τρία άτομα έχοντας στην κατοχή τους διαρρηκτικά εργαλεία.




Όλα συνέβησαν κατά τη διάρκεια ενός τυχαίου ελέγχου σε αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν ο αστυνομικός, ένας Γύφτος και δύο άνδρες αλβανικής καταγωγής.

Τα στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. σταμάτησαν το αυτοκίνητο και, κατά την έρευνα, εντόπισαν διαρρηκτικά εργαλεία, ενώ στη κατοχή του αστυνομικού βρέθηκε και ένα μαχαίρι.

Παράλληλα εντοπίστηκαν φωτογραφίες στις οποίες αποτυπώνεται ο ίδιος με όπλα και ημίγυμνες γυναίκες.

Πληροφορίες αναφέρουν πως κατά την εξέτασή του από τους συναδέλφους του, ο αστυνομικός ισχυρίστηκε πως άγνωστοι του έκλεψαν το μηχανάκι και απευθύνθηκε στους υπόλοιπους τρεις προκειμένου να τον βοηθήσουν να το εντοπίσει.

Να σημειωθεί πως, σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, ο εν λόγω ένστολος βρίσκεται σε διαδικασία απόταξης λόγω των συνεχών απουσιών του από την υπηρεσία του.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... xyristike/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αστυνομικός συνοδός φασίστα βουλευτή σε κομπινα με όπλα και μαυρο χρήμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Οκτ 2023, 18:59

The Rebel έγραψε:
18 Οκτ 2023, 19:13
18.10.2023
Προσήχθη αστυνομικός που κυκλοφορούσε με διαρρηκτικά εργαλεία και μαχαίρι – Τι ισχυρίστηκε.
Όλα συνέβησαν κατά τη διάρκεια ελέγχου σε αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν ο αστυνομικός, ένας Γύφτος και δύο Αλβανοί.

Εικόνα
SpoilerShow
Ένας αστυνομικός που υπηρετεί στο ΑΤ Κολωνού, προσήχθη, καθώς στελέχη της ΟΠΚΕ τον εντόπισαν να επιβαίνει σε ένα αυτοκίνητο μαζί με άλλα τρία άτομα έχοντας στην κατοχή τους διαρρηκτικά εργαλεία.



Όλα συνέβησαν κατά τη διάρκεια ενός τυχαίου ελέγχου σε αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν ο αστυνομικός, ένας Γύφτος και δύο άνδρες αλβανικής καταγωγής.

Τα στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. σταμάτησαν το αυτοκίνητο και, κατά την έρευνα, εντόπισαν διαρρηκτικά εργαλεία, ενώ στη κατοχή του αστυνομικού βρέθηκε και ένα μαχαίρι.

Παράλληλα εντοπίστηκαν φωτογραφίες στις οποίες αποτυπώνεται ο ίδιος με όπλα και ημίγυμνες γυναίκες.

Πληροφορίες αναφέρουν πως κατά την εξέτασή του από τους συναδέλφους του, ο αστυνομικός ισχυρίστηκε πως άγνωστοι του έκλεψαν το μηχανάκι και απευθύνθηκε στους υπόλοιπους τρεις προκειμένου να τον βοηθήσουν να το εντοπίσει.

Να σημειωθεί πως, σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, ο εν λόγω ένστολος βρίσκεται σε διαδικασία απόταξης λόγω των συνεχών απουσιών του από την υπηρεσία του.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... xyristike/
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023
Σύλληψη αστυνομικού για εμπορία ανθρώπων: Οι φωτογραφίες και το μήνυμα «kanesex» στο κινητό που τον πρόδωσαν.

Εικόνα

Το κινητό τηλέφωνο και όσα βρέθηκαν σε αυτό αποκάλυψαν και «πρόδωσαν» τη δράση του αστυνομικού που συνελήφθη στο κέντρο της Αθήνας για εμπορία ανθρώπων και διακίνηση ναρκωτικών. Για την υπόθεση συνελήφθη και μια 23χρονη αλλοδαπή, κατηγορούμενη ομοίως για εμπορία ανθρώπων, καθώς και για πλαστογραφία.


Το κουβάρι άρχισε να ξετυλίγεται όταν αστυνομικοί της ΟΠΚΕ σταμάτησαν έξω από τον σταθμό Σεπολίων ένα αυτοκίνητο για να το ελέγξουν. Σε αυτό επέβαινε ο αστυνομικός, ένας Γύφτος και δύο άνδρες αλβανικής καταγωγής.

Στους αστυνομικούς έκανε εντύπωση η «σύνθεση» των επιβατών. Ο αστυνομικός ισχυρίστηκε ότι του είχαν κλέψει το μηχανάκι πριν από μία ώρα για το οποίο δεν είχε δηλωθεί κλοπή και ότι ζήτησε τη βοήθειά τους προκειμένου να το εντοπίσουν. Προς επιβεβαίωση των ισχυρισμών τους, ο ίδιος και ένας από τους επιβάτες επέδειξαν στους αστυνομικούς κλήσεις από τα προσωπικά τους κινητά τηλέφωνα ότι έχουν συνομιλήσει προ μίας ώρας, πλην όμως παρατηρήθηκε ότι έχουν και άλλες συνομιλίες και προηγούμενα χρονικά διαστήματα.

Σύμφωνα με πληροφορίες του enikos.gr, οι αστυνομικοί τον ρώτησαν για την πινακίδα αλλά και για το εάν έχει κάποιο άλλο όχημα στην κατοχή του. Απάντησε ότι έχει ένα αυτοκίνητο αλλά ότι δεν θυμάται τον αριθμό κυκλοφορίας, αλλά μπορεί να τους το δείξει στη φωτογραφία που είχε στο viber.

Και κάπου εκεί αποκαλύφθηκε η δράση του. Οι αστυνομικοί είδαν ότι είχε και άλλες φωτογραφίες όπου απεικονιζόταν ένα όπλο και αναγραφόταν χρηματικό ποσό, φωτογραφίες με άλλα όπλα αλλά και ναρκωτικές ουσίες. Σύμφωνα με πληροφορίες του enikos.gr, βρέθηκαν και φωτογραφίες γυναικών με μία από αυτές να κρατά ένα φύλλο χαρτιού, το οποίο έγραφε: «Kanesex, Επαλήθευση προφίλ Ιούλιος 2.2023». Επιπλέον προέκυψαν φωτογραφίες με αναγραφόμενες τιμές για παροχή ερωτικών υπηρεσιών.

Στο τηλέφωνό του βρέθηκε και βίντεο όπου ο ίδιος απεικονίζεται να βρίσκεται σε απόμερο σημείο στα Τουρκοβούνια, να κρατά όπλο και να πυροβολεί συνεχόμενα στον αέρα.

Από τις επακόλουθες έρευνες στο σπίτι του βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:


. 33 φυσίγγια,
. γεμιστήρας,
. 3 κινητά τηλέφωνα,
. φωτοαντίγραφα διαβατηρίου και ταυτότητας και
. πλαστή ταυτότητα με στοιχεία της 23χρονης.

Σε βάρος του αστυνομικού σχηματίστηκε δικογραφία για εμπορία ανθρώπων, διακίνηση ναρκωτικών ουσιών, παραβίαση υπηρεσιακού απορρήτου, παράβαση καθήκοντος, νομοθεσία περί όπλων και πλημμελή φύλαξη οπλισμού. Σημειώνεται ότι ο αστυνομικός ελέγχεται ήδη για άλλο πειθαρχικό παράπτωμα. Οι δύο συλληφθέντες οδηγήθηκαν στην αρμόδια εισαγγελική Αρχή.

Σε βάρος του αστυνομικού εκκρεμεί πειθαρχική δίωξη με το ερώτημα της απόταξης, καθώς από τις 3 Ιουνίου 2023 έως και σήμερα είναι ανά διαστήματα αδικαιολογήτως απών από την Υπηρεσία του.
https://www.enikos.gr/society/syllipsi- ... n/2047534/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών