Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 12 Αύγ 2023, 11:45

Antares έγραψε:
12 Αύγ 2023, 11:41
Έχω περάσει επτά εβδομάδες στην Πάτρα αλλά έκανα εργαστήρια. Ωραία πόλη μου φάνηκε (από το λίγο που είδα), έχει θάλασσα, μου αρέσουν οι περιοχές γύρω από την πόλη.
Είναι επίσης φοιτητούπολη. Δίνει άλλη ζωή στην πόλη όπως οι φοιτητές δίνουν ζωή στα Γιάννενα άλλη μια παλιά φοιτητούπολη ή την Χαϊδεμβέργη της Γερμανίας (όπου βρέθηκα επίσης).
Έχει πολλές δυνατότητες ανάπτυξης. Μπορεί να δούμε μια μεγαλούπολη στο μέλλον εκεί.
Μια Μιναρουπολη θα δούμε
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 12 Αύγ 2023, 11:47

Beria έγραψε:
12 Αύγ 2023, 11:45

Μια Μιναρουπολη θα δούμε
Το απεύχομαι. Γιατί;

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 12 Αύγ 2023, 11:50

Πατρινοι και Πυργιωτες είναι οι μεγαλύτερες σκατοφαρες στην Ελλάδα
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 12 Αύγ 2023, 12:31

Όσο και να σκούζετε κάποιοι, εμείς τα τέκνα της Μιναρούπολης, είμεθα γαμωατομάρες. Πήξτε κακιόσες στρίγγλες. :p4:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 12 Αύγ 2023, 12:48

Frappezitis έγραψε:
12 Αύγ 2023, 09:36

Εικόνα
Τι αδιανόητες παπαριές θεέ μου.
Στα βήματα της Μενδώνη

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9169
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 12 Αύγ 2023, 14:15

Έχω μείνει συνολικά πέντε χρόνια στην Πάτρα.
Στα υπέρ οι χαμηλές τιμές για φαγητό και η εύκολη πρόσβαση στην εξοχή.
Στα κατά η εμπειρία της οδήγησης μέσα στην πόλη (ειδικά στα Ζαρουχλέικα) και η δυσκολία να σε δεχτούν οι πατρινοί στον κύκλο τους. Αλλά μπορεί να φταίω εγώ, δεν ξέρω.
Γενικά είναι άδικο να σαβουριαζουμε αβασανιστα μια πόλη και τους κατοίκους της...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 12 Αύγ 2023, 15:14

Airman68 έγραψε:
12 Αύγ 2023, 14:15
Έχω μείνει συνολικά πέντε χρόνια στην Πάτρα.
Στα υπέρ οι χαμηλές τιμές για φαγητό και η εύκολη πρόσβαση στην εξοχή.
Στα κατά η εμπειρία της οδήγησης μέσα στην πόλη (ειδικά στα Ζαρουχλέικα) και η δυσκολία να σε δεχτούν οι πατρινοί στον κύκλο τους. Αλλά μπορεί να φταίω εγώ, δεν ξέρω.
Γενικά είναι άδικο να σαβουριαζουμε αβασανιστα μια πόλη και τους κατοίκους της...
Μπορεί να έπεσες σε περίπτωση με ανθρώπους που δυσκολεύονταν περισσότερο στις κοινωνικές επαφές. :102:
Στο μπολνταρισμένο...εχμμμ, στα Ζαρουχλέϊκα, έχουν δικό τους θεό.. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 12 Αύγ 2023, 15:16

Frappezitis έγραψε:
12 Αύγ 2023, 09:09
Έχει πέσει ΄΄σύρμα΄΄ να παρουσιάζουν την πόλη - μέσω των δικών τους μμε - ως ΄΄άθλια΄΄ (έτσι κατάντησε στα χέρια των κομμουνιστών...)
Το αφήγημα της ΄΄άθλιας πόλης΄΄ δεν τους βγαίνει, ενίοτε γυρνάει σε μπούμερανγκ !
Τις προάλλες ήρθε στην Πάτρα ο θρύλος του παγκόσμιου τένις, ο Ναδάλ.
Έκανε μια βόλτα στο κέντρο, τον ρώτησαν τι είδε κι αυτός είπε :
΄΄όμορφη πόλη, μου άρεσε πολύ΄΄ !
Αυτές τις μέρες βρίσκεται στην πόλη ο γνωστός ηθοποιός Γ. Παπαπαύλου. Έδωσε και συνέντευξη στην εφημερίδα ΄΄Π΄΄ και δήλωσε :
΄΄Είμαι ξετρελαμένος με την Πάτρα : Έχω έρθει για διακοπές και περνάω υπέροχα. Καλώ τους φίλους μου να έρθουν εδώ να κάνουμε μαζί διακοπές΄΄.

Βρε βαλτοί είστε όλοι ; Πουληθήκατε στους μπολσεβίκους μωρέ !!

(Υ.Γ. Δεν ξεχνάμε τους Σέρβους διεθνείς μαραθωνοδρόμους , οι οποίοι ήταν προσφάτως στην Πάτρα και είπαν οι...αθεόφοβοι ΄΄πάθαμε την πλάκα μας με την Πάτρα΄΄ και μόνο που δεν τους έβρισαν !)

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 6387254019
Άλλοι πάλι διαδίδουν ότι κατέρρευσε η Σοβιετική Ένωση. Μην τους πιστέυεις, προπαγάνδα αθλίων σύντροφε.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 12 Αύγ 2023, 15:17

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Αύγ 2023, 11:22
First we take Patras, then the world
:003:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34894
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Αύγ 2023, 19:43


Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 17 Αύγ 2023, 07:48

Το Αρσάκειο στην Πάτρα ήθελαν οι προηγούμενοι δήμαρχοι να το γκρεμίσουν για να γίνει εμπορικό κέντρο.(τι πρωτοτυπο...κανεις Λατσης δεν θα το χει σκεφτει)
Όταν ήρθε ο Πελετιδης έβαλε μηχανικούς το έλεγξαν και είπαν ότι στατικά δεν έχει πρόβλημα. Και τώρα γίνεται το νέο Δημαρχείο. Ένα κτήριο καλύτερο και απο την βουλή .θα ανεβάσω και φώτο σε λίγους μήνες...
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 17 Αύγ 2023, 08:35

Frappezitis έγραψε:
17 Αύγ 2023, 07:48
Το Αρσάκειο στην Πάτρα ήθελαν οι προηγούμενοι δήμαρχοι να το γκρεμίσουν για να γίνει εμπορικό κέντρο.(τι πρωτοτυπο...κανεις Λατσης δεν θα το χει σκεφτει)
Όταν ήρθε ο Πελετιδης έβαλε μηχανικούς το έλεγξαν και είπαν ότι στατικά δεν έχει πρόβλημα. Και τώρα γίνεται το νέο Δημαρχείο. Ένα κτήριο καλύτερο και απο την βουλή .θα ανεβάσω και φώτο σε λίγους μήνες...
Εντάξει τώρα..εχχχμμ, μην τα παραλέμε. :lol:

Να μου έλεγες καλλίτερο απ'τη βουλή το δικαστικό μέγαρο, να σου πω ναι ρε φίλε, σωστός..
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 18 Αύγ 2023, 07:16

Υγράεριο 7,2 τόνων μετέφερε το βυτιοφόρο που πήρε φωτιά στην Αθηνών-Κορίνθου - Κλειστή η Εθνική

Φωτιά σε βυτιοφόρο: Χάος για επτά ώρες στην Αθηνών-Κορίνθου - Ουρές χιλιομέτρων και εγκλωβισμένοι οδηγοί
Λίγο μετά τις 19.30 άνοιξε η παλιά εθνική οδός και στα δύο ρεύματα ενώ λίγο μετά τις 20.30 άνοιξε και η νέα εθνική οδός στο ρεύμα προς Αθήνα - Επανεκκίνηση δρομολογίων του Προαστιακού στη γραμμή Πειραιάς - Κιάτο - Πειραιάς



Η ... ΄΄ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ΄΄ !
Λόγω επικαιρότητας, είναι ώρα να θυμηθούμε ποιοι πρωτοστατούσαν πριν 3 χρόνια στην Πάτρα, για την εγκατάσταση δεξαμενών υγροποιημένου φυσικού αερίου και διανομή με βυτιοφόρα μες στην πόλη για τις ανάγκες μερικών επιχειρήσεων.
Πρώτη και καλύτερη ήταν η Περιφέρεια του Νεκ. Φαρμάκη, από κοντά το ΤΕΕ Δυτικής Ελλάδας και όλα τ΄άλλα επιμελητήρια, σύσσωμη η αντιπολίτευση στο δήμο, πλην Χρ. Πατούχα και αρκετοί ακόμη φορείς.
Αντίθετη ήταν μόνο η δημοτική αρχή Πελετίδη , η οποία δεν συναινούσε, για χάρη οικονομικών συμφερόντων, ΄΄να γίνει η Πάτρα...Βηρυτός΄΄, όπως έλεγε ο Δήμαρχος.
Υπέρ της θέσης του Δημάρχου είχε ταχθεί και ο καθηγητής σεισμολογίας, Άκης Τσελέντης με την εξής δήλωση : ΄΄Έχει δίκιο ο Πελετίδης, η Πάτρα είναι σεισμογενής περιοχή με ενεργά ρήγματα, η εγκατάσταση δεξαμενών LNG θα είναι εφιάλτης΄΄.
Τρία χρόνια μετά, οι ΄΄αναπτυξιολόγοι΄΄ συνεχίζουν να μιλάνε για τη ΄΄χαμένη ευκαιρία΄΄...
Αν και οι αρμόδιοι το πήραν απόφαση και θα φτιάξουν τώρα τις δεξαμενές στη ΒΙ-ΠΕ επειδή ο δήμος αρνήθηκε να χωροθετήσει την εγκατάσταση στα γεωγραφικά του όρια.
Η μία μάλιστα δεξαμενή ήταν σχεδιασμένη σε απόσταση 500 μέτρων από το Νοσοκομείο Ρίου !
Αντιλαμβάνεστε ότι, αν δεν ήταν δημοτική αρχή η ΄΄Λαική Συσπείρωση΄΄ οι δεξαμενές LNG θα είχαν ήδη στηθεί και βυτιοφόρα θα έμπαιναν κάθε μέρα στην κυκλοφορία για τη διανομή.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 6387254019
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 18 Αύγ 2023, 08:37

Frappezitis έγραψε:
18 Αύγ 2023, 07:16
Υγράεριο 7,2 τόνων μετέφερε το βυτιοφόρο που πήρε φωτιά στην Αθηνών-Κορίνθου - Κλειστή η Εθνική

Φωτιά σε βυτιοφόρο: Χάος για επτά ώρες στην Αθηνών-Κορίνθου - Ουρές χιλιομέτρων και εγκλωβισμένοι οδηγοί
Λίγο μετά τις 19.30 άνοιξε η παλιά εθνική οδός και στα δύο ρεύματα ενώ λίγο μετά τις 20.30 άνοιξε και η νέα εθνική οδός στο ρεύμα προς Αθήνα - Επανεκκίνηση δρομολογίων του Προαστιακού στη γραμμή Πειραιάς - Κιάτο - Πειραιάς



Η ... ΄΄ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ΄΄ !
Λόγω επικαιρότητας, είναι ώρα να θυμηθούμε ποιοι πρωτοστατούσαν πριν 3 χρόνια στην Πάτρα, για την εγκατάσταση δεξαμενών υγροποιημένου φυσικού αερίου και διανομή με βυτιοφόρα μες στην πόλη για τις ανάγκες μερικών επιχειρήσεων.
Πρώτη και καλύτερη ήταν η Περιφέρεια του Νεκ. Φαρμάκη, από κοντά το ΤΕΕ Δυτικής Ελλάδας και όλα τ΄άλλα επιμελητήρια, σύσσωμη η αντιπολίτευση στο δήμο, πλην Χρ. Πατούχα και αρκετοί ακόμη φορείς.
Αντίθετη ήταν μόνο η δημοτική αρχή Πελετίδη , η οποία δεν συναινούσε, για χάρη οικονομικών συμφερόντων, ΄΄να γίνει η Πάτρα...Βηρυτός΄΄, όπως έλεγε ο Δήμαρχος.
Υπέρ της θέσης του Δημάρχου είχε ταχθεί και ο καθηγητής σεισμολογίας, Άκης Τσελέντης με την εξής δήλωση : ΄΄Έχει δίκιο ο Πελετίδης, η Πάτρα είναι σεισμογενής περιοχή με ενεργά ρήγματα, η εγκατάσταση δεξαμενών LNG θα είναι εφιάλτης΄΄.
Τρία χρόνια μετά, οι ΄΄αναπτυξιολόγοι΄΄ συνεχίζουν να μιλάνε για τη ΄΄χαμένη ευκαιρία΄΄...
Αν και οι αρμόδιοι το πήραν απόφαση και θα φτιάξουν τώρα τις δεξαμενές στη ΒΙ-ΠΕ επειδή ο δήμος αρνήθηκε να χωροθετήσει την εγκατάσταση στα γεωγραφικά του όρια.
Η μία μάλιστα δεξαμενή ήταν σχεδιασμένη σε απόσταση 500 μέτρων από το Νοσοκομείο Ρίου !
Αντιλαμβάνεστε ότι, αν δεν ήταν δημοτική αρχή η ΄΄Λαική Συσπείρωση΄΄ οι δεξαμενές LNG θα είχαν ήδη στηθεί και βυτιοφόρα θα έμπαιναν κάθε μέρα στην κυκλοφορία για τη διανομή.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 6387254019
Τι μαλακίες διαβάζουμε, Θεούλη μου!
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ζούμε απίθανες στιγμές στην Πάτρα !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 18 Αύγ 2023, 08:43

Frappezitis έγραψε:
17 Αύγ 2023, 07:48
Το Αρσάκειο στην Πάτρα ήθελαν οι προηγούμενοι δήμαρχοι να το γκρεμίσουν για να γίνει εμπορικό κέντρο.(τι πρωτοτυπο...κανεις Λατσης δεν θα το χει σκεφτει)
Όταν ήρθε ο Πελετιδης έβαλε μηχανικούς το έλεγξαν και είπαν ότι στατικά δεν έχει πρόβλημα. Και τώρα γίνεται το νέο Δημαρχείο. Ένα κτήριο καλύτερο και απο την βουλή .θα ανεβάσω και φώτο σε λίγους μήνες...
Πάλι ψέμματα (αντι)γράφεις; Όλα ψέμματα στο παραπάνω ποστ, ούτε μια λέξη δεν είναι αλήθεια
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών