Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 15 Αύγ 2023, 19:11

πατησιωτης έγραψε:
15 Αύγ 2023, 10:39
Βέβαια η φωτογραφία του κτιρίου είναι χωρίς γκράφιτι,μάλλον όπως ήταν επί της δεξιάς πριν τους το δώσει η Μελίνα και όχι όπως το κατάντησαν τώρα.
Έλα πατησιωτη, σου βρήκα και φωτο που παρουσιάζει ανάγλυφα τη φροντίδα της Κουτσουμπα και της παρέας στο κτίριο :g030:


Τα μέλη του Συνδέσμου Φυλακισθέντων & Εξορισθέντων Αντιστασιακών :o
κάνουν καλέσματα αντίστασης στην έξωση του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων
:smt005:

Εικόνα
https://www.efsyn.gr/tehnes/art-nea/400 ... rhaiologon
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 15 Αύγ 2023, 19:21

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 15 Αύγ 2023, 19:24

Eχμμμμμ..... δίκαιος :roll:

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Αύγ 2023, 21:24

sys3x έγραψε:
15 Αύγ 2023, 19:01
Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:53
sys3x έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:42


Σου απάντησα από την πρώτη στιγμή ασχέτως τι κατάλαβες εσύ, σου έγραψα ναι και ότι θεωρώ ότι είναι τέρμα κομπλεξική αυτή η απόφαση (και προσθέτω εδώ, ασχέτως νομιμότητας της αποφάσεως).
:wave:
Είπες ένα ξερό "ναι", χωρίς να διευκρινίσεις σε ποιο από τα 2-3 ερωτήματα που έθεσα αφορούσε. Οπότε, τι να καταλάβω; Ναι, συμφωνώ με τη Μενδώνη; Ναι, θα έλεγα το ίδιο όποια κι αν ήταν; Ναι, ο ΣΕΑ ασχολείται με τον πολιτισμό;...

Απαντάς όμως εδώ ξεκάθαρα, ότι δεν σ' ενδιαφέρει η νομιμότητα της μίας πλευράς,, άρα και οι παρανομίες/παρατυπίες της άλλης. Οκ λοιπόν, σόου ματς γουίθ αντικειμενικότητα στην κριτική σου...
Από όσο γνωρίζω η φάση αυτή με το κτίριο παίζει από το 1980, κανένα ΠΑΣΟΚομμα δεν τους κούνησε όλα αυτά τα χρόνια και μιλάμε για αρκετά χρόνια, ο μόνος λόγος που βλέπω λοιπόν για να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο η κυρία Μενδώνη, μια από τα πλέον αχρηστοανίκανα στελέχη του συγκεκριμένου ολονπασοκικού ιτερέησο, είναι το τεράστιο κόμπλεξ και όχι η νομιμότητα ή μη της λειτουργίας του όπως σου έχω αποδείξει ήδη. Με ρωτάς λοιπόν αν συμφωνώ με αυτό, όχι βέβαια, καθώς αυτό θα μπορούσε είτε να μην είχε παραχωρηθεί εξαρχής είτε να είχε λήξει πολύ νωρίτερα για *λόγους νομιμότητας, δεν είναι λοιπόν θέμα νομιμότητας, είναι θέμα κόμπλεξ, ειδικότερα η νουδού ξέρουμε όλοι μας πάρα πολύ καλά που έχει γραμμένη την νομιμότητα εμπρός στα στενά μικροκομματικά και μη συμφέροντα της.
Μάλιστα. Άρα, καταλήγουμε στα εξής:

- Αφήνει κάποιος να διαιωνίζεται μια στρεβλή κατάσταση: είναι άχρηστοι, ανίκανοι, δεν μπορούν να επέμβουν στο βαθύ κράτος, οι κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές τους κάνουν ό,τι θέλουν, φταίνει η πασοκική νοοτροπία τους κλπ κλπ.
- Κάνει κάποια κίνηση για να διορθώσει έστω κάτι, παίρνοντας πίσω ένα ακίνητο που παραχωρήθηκε για άλλους σκοπούς και χρησιμοποείται αλλιώς: είναι άχρηστοι, ανίκανοι, κομπλεξικοί, δεν τους ενδιαφέρει η νομιμότητα, θα μπορούσαν να το είχαν κάνει και παλιότερα και δεν το 'καναν οπότε τώρα που το κάνουνε τρώνε Χ κλπ κλπ.

Ευτυχώς που δεν είσαι προκατειλημμένος δηλαδή και τα βλέπεις όλα με κριτική, αλλά δίκαιη ματιά και που δεν έχεις πρόβλημα να αναφέρεις κάτι θετικό αν το δεις. Και όσο για τις διάφορες παθογένειες του κράτους, αφού δεν έπρεπε καν να υπάρχουν ή αφού δεν τις άγγιξε κανείς ακριβώς στον χρόνο που έχεις εσύ στο μυαλό σου ότι έπρεπε να τις έχει πειράξει, τώρα να τις αφήσουν στην ησυχία τους γιατί ξεκάθαρα και αποδεδειγμένα * το κάνουν από κομπλεξισμό.


* Μια απόδειξη που δεν είδα πουθενά βέβαια, αλλά δεν γαμείς;...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 15 Αύγ 2023, 23:49


Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 15 Αύγ 2023, 23:53

Ενοχλούνται που επιστήμονες ασχολούνται με κοινωνικά ζητήματα, θέλουν να τα επισκιάσει η εκκλησία μάλλον.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Αύγ 2023, 05:47

Εικόνα
https://www.protagon.gr/apopseis/i-mend ... 4342773974

Σας λένε μήπως κάτι, οι ακόλουθες ομάδες ανθρώπων ή οργανώσεις ή σύλλογοι ή όπως αλλιώς θέλετε να τους/τις αποκαλέσετε; «Κατάληψη Στέγης Προσφύγων/Μεταναστών». «Αντισώματα». :p2:

Οχι; Κακώς, διότι στον Σύλλογο Ελλήνων Αρχαιολόγων (*), οι ομάδες αυτές όχι μόνο είναι γνωστές και μη εξαιρετέες, αλλά δικαιούνται να λαμβάνουν και τελεσίδικες δικαστικού χαρακτήρα αποφάσεις επί κορυφαίων ζητημάτων που απασχόλησαν την ελληνική και ευρωπαϊκή κοινή γνώμη. :g030:

Ο Σύλλογος λοιπόν και οι ομάδες έχουν κάθε δικαίωμα επί του νεοκλασικού οικήματος, μόνο το υπουργείο στο οποίο ανήκει το ακίνητο και η υπουργός του δεν διαθέτουν τοιούτο δικαίωμα. :g030:

Όπερ δεν νομιμοποιούνται και να άρουν την παραχώρηση. :g030:

Διότι ως γνωστόν, το αναφαίρετο δικαίωμα των ομάδων είναι να κατηγορούν (εντός και εκτός της χώρας) τους «εγκληματίες» του ελληνικού κράτους, οι δε κρατικοί «εγκληματίες» έχουν την υποχρέωση αφού πρώτα παραχωρήσουν αμισθί δικό τους χώρο στις ομάδες, να δέχονται μέσα από την ίδια τους την ιδιοκτησία αδιαμαρτύρητα τις κατηγορίες που εκτοξεύουν αυτές εναντίον τους. :g030:


(*) Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων: Σύλλογος που έχουν θεσπίσει κάποιοι αρχαιολόγοι, μέλη του οποίου είναι μόνο αρχαιολόγοι-δημόσιοι υπάλληλοι του υπουργείου Πολιτισμού, όχι όλοι οι αρχαιολόγοι της χώρας. :o
Για να γίνεις μέλος του, πρέπει να σε προτείνουν δύο ήδη μέλη και να σε αποδεχτεί το Διοικητικό Συμβούλιο. :o

Ούτε μασονική στοά. Κάτι τέτοια ακούνε τα πραγματικά συνδικαλιστικά σωματεία και ανατριχιάζουν.
:goodpost::bravo::+1:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Αύγ 2023, 11:49

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Αύγ 2023, 13:12

Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 21:24
sys3x έγραψε:
15 Αύγ 2023, 19:01
Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:53

Είπες ένα ξερό "ναι", χωρίς να διευκρινίσεις σε ποιο από τα 2-3 ερωτήματα που έθεσα αφορούσε. Οπότε, τι να καταλάβω; Ναι, συμφωνώ με τη Μενδώνη; Ναι, θα έλεγα το ίδιο όποια κι αν ήταν; Ναι, ο ΣΕΑ ασχολείται με τον πολιτισμό;...

Απαντάς όμως εδώ ξεκάθαρα, ότι δεν σ' ενδιαφέρει η νομιμότητα της μίας πλευράς,, άρα και οι παρανομίες/παρατυπίες της άλλης. Οκ λοιπόν, σόου ματς γουίθ αντικειμενικότητα στην κριτική σου...
Από όσο γνωρίζω η φάση αυτή με το κτίριο παίζει από το 1980, κανένα ΠΑΣΟΚομμα δεν τους κούνησε όλα αυτά τα χρόνια και μιλάμε για αρκετά χρόνια, ο μόνος λόγος που βλέπω λοιπόν για να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο η κυρία Μενδώνη, μια από τα πλέον αχρηστοανίκανα στελέχη του συγκεκριμένου ολονπασοκικού ιτερέησο, είναι το τεράστιο κόμπλεξ και όχι η νομιμότητα ή μη της λειτουργίας του όπως σου έχω αποδείξει ήδη. Με ρωτάς λοιπόν αν συμφωνώ με αυτό, όχι βέβαια, καθώς αυτό θα μπορούσε είτε να μην είχε παραχωρηθεί εξαρχής είτε να είχε λήξει πολύ νωρίτερα για *λόγους νομιμότητας, δεν είναι λοιπόν θέμα νομιμότητας, είναι θέμα κόμπλεξ, ειδικότερα η νουδού ξέρουμε όλοι μας πάρα πολύ καλά που έχει γραμμένη την νομιμότητα εμπρός στα στενά μικροκομματικά και μη συμφέροντα της.
Μάλιστα. Άρα, καταλήγουμε στα εξής:

- Αφήνει κάποιος να διαιωνίζεται μια στρεβλή κατάσταση: είναι άχρηστοι, ανίκανοι, δεν μπορούν να επέμβουν στο βαθύ κράτος, οι κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές τους κάνουν ό,τι θέλουν, φταίνει η πασοκική νοοτροπία τους κλπ κλπ.
- Κάνει κάποια κίνηση για να διορθώσει έστω κάτι, παίρνοντας πίσω ένα ακίνητο που παραχωρήθηκε για άλλους σκοπούς και χρησιμοποείται αλλιώς: είναι άχρηστοι, ανίκανοι, κομπλεξικοί, δεν τους ενδιαφέρει η νομιμότητα, θα μπορούσαν να το είχαν κάνει και παλιότερα και δεν το 'καναν οπότε τώρα που το κάνουνε τρώνε Χ κλπ κλπ.

*Ευτυχώς που δεν είσαι προκατειλημμένος δηλαδή και τα βλέπεις όλα με κριτική, αλλά δίκαιη ματιά και που δεν έχεις πρόβλημα να αναφέρεις κάτι θετικό αν το δεις. **Και όσο για τις διάφορες παθογένειες του κράτους, αφού δεν έπρεπε καν να υπάρχουν ή αφού δεν τις άγγιξε κανείς ακριβώς στον χρόνο που έχεις εσύ στο μυαλό σου ότι έπρεπε να τις έχει πειράξει, τώρα να τις αφήσουν στην ησυχία τους γιατί ξεκάθαρα και αποδεδειγμένα * το κάνουν από κομπλεξισμό.


* Μια απόδειξη που δεν είδα πουθενά βέβαια, αλλά δεν γαμείς;...
**Τα συμπεράσματα είναι δικά σου φίλε μου, δεν με αφορούν, δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, με ρώτησες την γνώμη μου και σου την είπα.
Το ότι η νέα Δημοκρατία αποτελείται από τέρμα διεφθαρμένους ανθρώπους που θρέφονται από τα κρατικά ταμεία χωρίς να επιστρέφουν κάτι ωφέλιμο στην κοινωνία των πολιτών δεν είναι γνώμη μου, είναι πραγματικότητα, δυστυχώς.
Και ναι, δεν προσπαθεί να διορθώσει τίποτε, κόμπλεξ βγάζει, τόσο απλά, απλά δεν το καταλαβαίνεις.
*Ευτυχώς-δυστυχώς όσον αφορά αυτά τα θέματά δεν βάζω το προσωπικό συμφέρον πάνω από το κοινό συμφέρον και προσπαθώ να βλέπω όσο πιο αντικειμενικά μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου τα πράγματα, δεκτή η κριτική και η ειρωνεία σου αλλά δεν βοηθάει σε κάτι εκτός αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλλίτερα, συνέχισε λοιπόν να υπερασπίζεσαι τον αντικειμενικά δίκαιο αγώνα της κυρίας Μενδώνη που διορθώνει τις παθογένειες που κατατρώγουν την φυλή μας τόσα χρόνια, από μένα είσαι ελεύθερος, και βάλτα όσο θέλεις μαζί μου, όπως σου είπα δεν έχω πρόβλημα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Αύγ 2023, 13:22

sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:12
Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 21:24
sys3x έγραψε:
15 Αύγ 2023, 19:01


Από όσο γνωρίζω η φάση αυτή με το κτίριο παίζει από το 1980, κανένα ΠΑΣΟΚομμα δεν τους κούνησε όλα αυτά τα χρόνια και μιλάμε για αρκετά χρόνια, ο μόνος λόγος που βλέπω λοιπόν για να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο η κυρία Μενδώνη, μια από τα πλέον αχρηστοανίκανα στελέχη του συγκεκριμένου ολονπασοκικού ιτερέησο, είναι το τεράστιο κόμπλεξ και όχι η νομιμότητα ή μη της λειτουργίας του όπως σου έχω αποδείξει ήδη. Με ρωτάς λοιπόν αν συμφωνώ με αυτό, όχι βέβαια, καθώς αυτό θα μπορούσε είτε να μην είχε παραχωρηθεί εξαρχής είτε να είχε λήξει πολύ νωρίτερα για *λόγους νομιμότητας, δεν είναι λοιπόν θέμα νομιμότητας, είναι θέμα κόμπλεξ, ειδικότερα η νουδού ξέρουμε όλοι μας πάρα πολύ καλά που έχει γραμμένη την νομιμότητα εμπρός στα στενά μικροκομματικά και μη συμφέροντα της.
Μάλιστα. Άρα, καταλήγουμε στα εξής:

- Αφήνει κάποιος να διαιωνίζεται μια στρεβλή κατάσταση: είναι άχρηστοι, ανίκανοι, δεν μπορούν να επέμβουν στο βαθύ κράτος, οι κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές τους κάνουν ό,τι θέλουν, φταίνει η πασοκική νοοτροπία τους κλπ κλπ.
- Κάνει κάποια κίνηση για να διορθώσει έστω κάτι, παίρνοντας πίσω ένα ακίνητο που παραχωρήθηκε για άλλους σκοπούς και χρησιμοποείται αλλιώς: είναι άχρηστοι, ανίκανοι, κομπλεξικοί, δεν τους ενδιαφέρει η νομιμότητα, θα μπορούσαν να το είχαν κάνει και παλιότερα και δεν το 'καναν οπότε τώρα που το κάνουνε τρώνε Χ κλπ κλπ.

*Ευτυχώς που δεν είσαι προκατειλημμένος δηλαδή και τα βλέπεις όλα με κριτική, αλλά δίκαιη ματιά και που δεν έχεις πρόβλημα να αναφέρεις κάτι θετικό αν το δεις. **Και όσο για τις διάφορες παθογένειες του κράτους, αφού δεν έπρεπε καν να υπάρχουν ή αφού δεν τις άγγιξε κανείς ακριβώς στον χρόνο που έχεις εσύ στο μυαλό σου ότι έπρεπε να τις έχει πειράξει, τώρα να τις αφήσουν στην ησυχία τους γιατί ξεκάθαρα και αποδεδειγμένα * το κάνουν από κομπλεξισμό.


* Μια απόδειξη που δεν είδα πουθενά βέβαια, αλλά δεν γαμείς;...
**Τα συμπεράσματα είναι δικά σου φίλε μου, δεν με αφορούν, δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, με ρώτησες την γνώμη μου και σου την είπα.
Το ότι η νέα Δημοκρατία αποτελείται από τέρμα διεφθαρμένους ανθρώπους που θρέφονται από τα κρατικά ταμεία χωρίς να επιστρέφουν κάτι ωφέλιμο στην κοινωνία των πολιτών δεν είναι γνώμη μου, είναι πραγματικότητα, δυστυχώς.
Και ναι, δεν προσπαθεί να διορθώσει τίποτε, κόμπλεξ βγάζει, τόσο απλά, απλά δεν το καταλαβαίνεις.
*Ευτυχώς-δυστυχώς όσον αφορά αυτά τα θέματά δεν βάζω το προσωπικό συμφέρον πάνω από το κοινό συμφέρον και προσπαθώ να βλέπω όσο πιο αντικειμενικά μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου τα πράγματα, δεκτή η κριτική και η ειρωνεία σου αλλά δεν βοηθάει σε κάτι εκτός αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλλίτερα, συνέχισε λοιπόν να υπερασπίζεσαι τον αντικειμενικά δίκαιο αγώνα της κυρίας Μενδώνη που διορθώνει τις παθογένειες που κατατρώγουν την φυλή μας τόσα χρόνια, από μένα είσαι ελεύθερος, και βάλτα όσο θέλεις μαζί μου, όπως σου είπα δεν έχω πρόβλημα.
Μα, ούτε κι εγώ έχω πρόβλημα. Γι' αυτό και συζητάμε άλλωστε και δεν μουγκανίζουμε.

Απλά, βλέπω ότι η στάση σου δεν συνάδει με αυτά που λες κατά καιρούς πως κριτικάρεις δίκαια και δεν έχεις πρόβλημα να παραδεχτείς κάτι σωστό κλπ. Κι αυτό, επειδή έχεις "κλειδώσει" την άποψή σου, τους θεωρείς εκ προοιμίου evil με τον πιο προκατειλημμένο τρόπο μάλιστα, και σε οποιαδήποτε κίνησή τους ψάχνεις να βρεις ποια κρυφή ατζέντα υπάρχει από πίσω και γιατί κάνουν ό,τι κάνουν, ώστε να την βγάλεις σκάρτη. Άσχετα αν το αποτέλεσμα μπορεί να είναι θετικό ή όχι. Πχ σ' αυτήν την φάση, που όντως μπορεί η Μενδώνη να κινήθηκε από ταπεινά και προσωπικά ελατήρια, η κίνησή της είναι ακριβώς αυτή που θα επικροτούσες σε άλλη περίπτωση. Ακριβώς όμως. Αντί όμως να εξετάζεις την ενέργεια αυτή καθ' αυτή, σ' ενδιαφέρει ο λόγος που την οδήγησε να την κάνει και ξαφνικά βρίσκεσαι απέναντι να πετροβολείς.

Δες το λίγο αυτό αν θες, γιατί επηρεάζει πάρα πολύ την αντικειμενικότητά των λόγων σου. Και δεν σου το λέει κάποιος απ' αυτούς που βρίζεσαι εδώ μέσα, σου το λέω εγώ, που (θέλω να πιστεύω ότι) έχει άλλη βαρύτητα, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Αύγ 2023, 13:43

Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:22
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:12
Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 21:24

Μάλιστα. Άρα, καταλήγουμε στα εξής:

- Αφήνει κάποιος να διαιωνίζεται μια στρεβλή κατάσταση: είναι άχρηστοι, ανίκανοι, δεν μπορούν να επέμβουν στο βαθύ κράτος, οι κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές τους κάνουν ό,τι θέλουν, φταίνει η πασοκική νοοτροπία τους κλπ κλπ.
- Κάνει κάποια κίνηση για να διορθώσει έστω κάτι, παίρνοντας πίσω ένα ακίνητο που παραχωρήθηκε για άλλους σκοπούς και χρησιμοποείται αλλιώς: είναι άχρηστοι, ανίκανοι, κομπλεξικοί, δεν τους ενδιαφέρει η νομιμότητα, θα μπορούσαν να το είχαν κάνει και παλιότερα και δεν το 'καναν οπότε τώρα που το κάνουνε τρώνε Χ κλπ κλπ.

*Ευτυχώς που δεν είσαι προκατειλημμένος δηλαδή και τα βλέπεις όλα με κριτική, αλλά δίκαιη ματιά και που δεν έχεις πρόβλημα να αναφέρεις κάτι θετικό αν το δεις. **Και όσο για τις διάφορες παθογένειες του κράτους, αφού δεν έπρεπε καν να υπάρχουν ή αφού δεν τις άγγιξε κανείς ακριβώς στον χρόνο που έχεις εσύ στο μυαλό σου ότι έπρεπε να τις έχει πειράξει, τώρα να τις αφήσουν στην ησυχία τους γιατί ξεκάθαρα και αποδεδειγμένα * το κάνουν από κομπλεξισμό.


* Μια απόδειξη που δεν είδα πουθενά βέβαια, αλλά δεν γαμείς;...
**Τα συμπεράσματα είναι δικά σου φίλε μου, δεν με αφορούν, δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, με ρώτησες την γνώμη μου και σου την είπα.
Το ότι η νέα Δημοκρατία αποτελείται από τέρμα διεφθαρμένους ανθρώπους που θρέφονται από τα κρατικά ταμεία χωρίς να επιστρέφουν κάτι ωφέλιμο στην κοινωνία των πολιτών δεν είναι γνώμη μου, είναι πραγματικότητα, δυστυχώς.
Και ναι, δεν προσπαθεί να διορθώσει τίποτε, κόμπλεξ βγάζει, τόσο απλά, απλά δεν το καταλαβαίνεις.
*Ευτυχώς-δυστυχώς όσον αφορά αυτά τα θέματά δεν βάζω το προσωπικό συμφέρον πάνω από το κοινό συμφέρον και προσπαθώ να βλέπω όσο πιο αντικειμενικά μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου τα πράγματα, δεκτή η κριτική και η ειρωνεία σου αλλά δεν βοηθάει σε κάτι εκτός αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλλίτερα, συνέχισε λοιπόν να υπερασπίζεσαι τον αντικειμενικά δίκαιο αγώνα της κυρίας Μενδώνη που διορθώνει τις παθογένειες που κατατρώγουν την φυλή μας τόσα χρόνια, από μένα είσαι ελεύθερος, και βάλτα όσο θέλεις μαζί μου, όπως σου είπα δεν έχω πρόβλημα.
Μα, ούτε κι εγώ έχω πρόβλημα. Γι' αυτό και συζητάμε άλλωστε και δεν μουγκανίζουμε.

Απλά, βλέπω ότι η στάση σου δεν συνάδει με αυτά που λες κατά καιρούς πως κριτικάρεις δίκαια και δεν έχεις πρόβλημα να παραδεχτείς κάτι σωστό κλπ. Κι αυτό, επειδή έχεις "κλειδώσει" την άποψή σου, τους θεωρείς εκ προοιμίου evil με τον πιο προκατειλημμένο τρόπο μάλιστα, και σε οποιαδήποτε κίνησή τους ψάχνεις να βρεις ποια κρυφή ατζέντα υπάρχει από πίσω και γιατί κάνουν ό,τι κάνουν, ώστε να την βγάλεις σκάρτη. Άσχετα αν το αποτέλεσμα μπορεί να είναι θετικό ή όχι. Πχ σ' αυτήν την φάση, που όντως μπορεί η Μενδώνη να κινήθηκε από ταπεινά και προσωπικά ελατήρια, η κίνησή της είναι ακριβώς αυτή που θα επικροτούσες σε άλλη περίπτωση. Ακριβώς όμως. Αντί όμως να εξετάζεις την ενέργεια αυτή καθ' αυτή, σ' ενδιαφέρει ο λόγος που την οδήγησε να την κάνει και ξαφνικά βρίσκεσαι απέναντι να πετροβολείς.

Δες το λίγο αυτό αν θες, γιατί επηρεάζει πάρα πολύ την αντικειμενικότητά των λόγων σου. Και δεν σου το λέει κάποιος απ' αυτούς που βρίζεσαι εδώ μέσα, σου το λέω εγώ, που (θέλω να πιστεύω ότι) έχει άλλη βαρύτητα, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Κάθε δευτερόλεπτο το βλέπω αυτό και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και ισχύει ότι έχει άλλη βαρύτητα ο λόγος σου.
Η κριτική όμως έχει και κρίση, πάει αμφίδρομα λοιπόν και είναι θέμα οπτικής όπως όλα τα πράγματα. Ε λοιπόν από την δική μου οπτική είναι όπως σου τα έγραψα και συμφώνησες ότι τα κριτήρια "ΜΠΟΡΕΙ" να είναι και τα προσωπικά της κόμπλεξ, εγώ απλά έχω ξεπεράσει το στάδιο του "μπορεί" και του δίνω την ανάλογη σημασία διότι θεωρώ ότι καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα σε μεγάλο βαθμό. Είναι πραγματικά τόσο απλό για εμένα. Αυτά λοιπόν που γράφεις για εμένα μπορούν κάλλιστα να ισχύουν και για εσένα, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι για τους δικούς σου λόγους επιλέγεις να "υπερασπιστείς" την Χ κατάσταση απλά και μόνο για να εκλογικεύσεις τις επιλογές σου και να αποφύγεις το buyers remorse που λέμε και στο χωριό.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Αύγ 2023, 13:51

sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:43
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:22
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:12


**Τα συμπεράσματα είναι δικά σου φίλε μου, δεν με αφορούν, δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, με ρώτησες την γνώμη μου και σου την είπα.
Το ότι η νέα Δημοκρατία αποτελείται από τέρμα διεφθαρμένους ανθρώπους που θρέφονται από τα κρατικά ταμεία χωρίς να επιστρέφουν κάτι ωφέλιμο στην κοινωνία των πολιτών δεν είναι γνώμη μου, είναι πραγματικότητα, δυστυχώς.
Και ναι, δεν προσπαθεί να διορθώσει τίποτε, κόμπλεξ βγάζει, τόσο απλά, απλά δεν το καταλαβαίνεις.
*Ευτυχώς-δυστυχώς όσον αφορά αυτά τα θέματά δεν βάζω το προσωπικό συμφέρον πάνω από το κοινό συμφέρον και προσπαθώ να βλέπω όσο πιο αντικειμενικά μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου τα πράγματα, δεκτή η κριτική και η ειρωνεία σου αλλά δεν βοηθάει σε κάτι εκτός αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλλίτερα, συνέχισε λοιπόν να υπερασπίζεσαι τον αντικειμενικά δίκαιο αγώνα της κυρίας Μενδώνη που διορθώνει τις παθογένειες που κατατρώγουν την φυλή μας τόσα χρόνια, από μένα είσαι ελεύθερος, και βάλτα όσο θέλεις μαζί μου, όπως σου είπα δεν έχω πρόβλημα.
Μα, ούτε κι εγώ έχω πρόβλημα. Γι' αυτό και συζητάμε άλλωστε και δεν μουγκανίζουμε.

Απλά, βλέπω ότι η στάση σου δεν συνάδει με αυτά που λες κατά καιρούς πως κριτικάρεις δίκαια και δεν έχεις πρόβλημα να παραδεχτείς κάτι σωστό κλπ. Κι αυτό, επειδή έχεις "κλειδώσει" την άποψή σου, τους θεωρείς εκ προοιμίου evil με τον πιο προκατειλημμένο τρόπο μάλιστα, και σε οποιαδήποτε κίνησή τους ψάχνεις να βρεις ποια κρυφή ατζέντα υπάρχει από πίσω και γιατί κάνουν ό,τι κάνουν, ώστε να την βγάλεις σκάρτη. Άσχετα αν το αποτέλεσμα μπορεί να είναι θετικό ή όχι. Πχ σ' αυτήν την φάση, που όντως μπορεί η Μενδώνη να κινήθηκε από ταπεινά και προσωπικά ελατήρια, η κίνησή της είναι ακριβώς αυτή που θα επικροτούσες σε άλλη περίπτωση. Ακριβώς όμως. Αντί όμως να εξετάζεις την ενέργεια αυτή καθ' αυτή, σ' ενδιαφέρει ο λόγος που την οδήγησε να την κάνει και ξαφνικά βρίσκεσαι απέναντι να πετροβολείς.

Δες το λίγο αυτό αν θες, γιατί επηρεάζει πάρα πολύ την αντικειμενικότητά των λόγων σου. Και δεν σου το λέει κάποιος απ' αυτούς που βρίζεσαι εδώ μέσα, σου το λέω εγώ, που (θέλω να πιστεύω ότι) έχει άλλη βαρύτητα, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Κάθε δευτερόλεπτο το βλέπω αυτό και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και ισχύει ότι έχει άλλη βαρύτητα ο λόγος σου.
Η κριτική όμως έχει και κρίση, πάει αμφίδρομα λοιπόν και είναι θέμα οπτικής όπως όλα τα πράγματα. Ε λοιπόν από την δική μου οπτική είναι όπως σου τα έγραψα και συμφώνησες ότι τα κριτήρια "ΜΠΟΡΕΙ" να είναι και τα προσωπικά της κόμπλεξ, εγώ απλά έχω ξεπεράσει το στάδιο του "μπορεί" και του δίνω την ανάλογη σημασία διότι θεωρώ ότι καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα σε μεγάλο βαθμό. Είναι πραγματικά τόσο απλό για εμένα. Αυτά λοιπόν που γράφεις για εμένα μπορούν κάλλιστα να ισχύουν και για εσένα, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι για τους δικούς σου λόγους επιλέγεις να "υπερασπιστείς" την Χ κατάσταση απλά και μόνο για να εκλογικεύσεις τις επιλογές σου και να αποφύγεις το buyers remorse που λέμε και στο χωριό.
Μα, εννοείται ότι ισχύουν και για μένα. Ποτέ δεν το αρνήθηκα, άλλωστε. Και σίγουρα θα λειάνω πολύ περισσότερο τις γωνίες όταν θέλω να σχολιάσω ή να κριτικάρω κάτι, κάτι που πιστεύω ότι είναι αρκετά λογικό για κάποιον που τους ψήφισε (κάτι που είπα και πριν λίγο καιρό σε άλλη συζήτηση και παρεξηγήθηκε), όπως επίσης είναι πολύ πιθανό σε κάποια κυβερνητική ενέργεια που εσύ θα ψάξεις να βρεις κρυφές ατζέντες με δόλιο σκοπό εγώ να κάνω ακριβώς το αντίθετο, να ξεκινήσω δηλαδή από την πιθανότητα να υπάρχουν κάποιες θετικές προθέσεις από πίσω της.

Η μόνη διαφορά που βρίσκω μέχρι τώρα μεταξύ μας, είναι ότι εγώ σε κάποιες (έστω λίγες) περιπτώσεις μέχρι τώρα, δεν είχα πρόβλημα να πω ότι θεωρώ κάτι στραβό ή λάθος ή μαλακία ή αβλεψία ή... διάφορα (ναι ξέρω, δεν τους τα χώνω όπως εσύ ή η άλλη η λουλού, αλλά είπαμε... τους ψήφισα κιόλας). :wink
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 16 Αύγ 2023, 13:58

Πως και δεν βαλαν τον σεσημασμενο δήμαρχο να χεσει στην πόρτα;
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 16 Αύγ 2023, 14:00

Sol έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:58
Πως και δεν βαλαν τον σεσημασμενο δήμαρχο να χεσει στην πόρτα;
Έχουν ήδη χεσει και κατουρήσει οι σύντροφοι σου, οχι μόνον στην πόρτα αλλά και μέσα στους διαδρόμους.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 16 Αύγ 2023, 14:01

Αλλους βλέπουμε να χεζοβολανε
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών