Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 16 Αύγ 2023, 14:01

Τον δεξιό βόθρο
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 16 Αύγ 2023, 14:09

Sol έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:01
Αλλους βλέπουμε να χεζοβολανε
Καθάρισε τις τσίμπλες
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Αύγ 2023, 14:37

Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:51
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:43
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:22

Μα, ούτε κι εγώ έχω πρόβλημα. Γι' αυτό και συζητάμε άλλωστε και δεν μουγκανίζουμε.

Απλά, βλέπω ότι η στάση σου δεν συνάδει με αυτά που λες κατά καιρούς πως κριτικάρεις δίκαια και δεν έχεις πρόβλημα να παραδεχτείς κάτι σωστό κλπ. Κι αυτό, επειδή έχεις "κλειδώσει" την άποψή σου, τους θεωρείς εκ προοιμίου evil με τον πιο προκατειλημμένο τρόπο μάλιστα, και σε οποιαδήποτε κίνησή τους ψάχνεις να βρεις ποια κρυφή ατζέντα υπάρχει από πίσω και γιατί κάνουν ό,τι κάνουν, ώστε να την βγάλεις σκάρτη. Άσχετα αν το αποτέλεσμα μπορεί να είναι θετικό ή όχι. Πχ σ' αυτήν την φάση, που όντως μπορεί η Μενδώνη να κινήθηκε από ταπεινά και προσωπικά ελατήρια, η κίνησή της είναι ακριβώς αυτή που θα επικροτούσες σε άλλη περίπτωση. Ακριβώς όμως. Αντί όμως να εξετάζεις την ενέργεια αυτή καθ' αυτή, σ' ενδιαφέρει ο λόγος που την οδήγησε να την κάνει και ξαφνικά βρίσκεσαι απέναντι να πετροβολείς.

Δες το λίγο αυτό αν θες, γιατί επηρεάζει πάρα πολύ την αντικειμενικότητά των λόγων σου. Και δεν σου το λέει κάποιος απ' αυτούς που βρίζεσαι εδώ μέσα, σου το λέω εγώ, που (θέλω να πιστεύω ότι) έχει άλλη βαρύτητα, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Κάθε δευτερόλεπτο το βλέπω αυτό και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και ισχύει ότι έχει άλλη βαρύτητα ο λόγος σου.
Η κριτική όμως έχει και κρίση, πάει αμφίδρομα λοιπόν και είναι θέμα οπτικής όπως όλα τα πράγματα. Ε λοιπόν από την δική μου οπτική είναι όπως σου τα έγραψα και συμφώνησες ότι τα κριτήρια "ΜΠΟΡΕΙ" να είναι και τα προσωπικά της κόμπλεξ, εγώ απλά έχω ξεπεράσει το στάδιο του "μπορεί" και του δίνω την ανάλογη σημασία διότι θεωρώ ότι καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα σε μεγάλο βαθμό. Είναι πραγματικά τόσο απλό για εμένα. Αυτά λοιπόν που γράφεις για εμένα μπορούν κάλλιστα να ισχύουν και για εσένα, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι για τους δικούς σου λόγους επιλέγεις να "υπερασπιστείς" την Χ κατάσταση απλά και μόνο για να εκλογικεύσεις τις επιλογές σου και να αποφύγεις το buyers remorse που λέμε και στο χωριό.
Μα, εννοείται ότι ισχύουν και για μένα. Ποτέ δεν το αρνήθηκα, άλλωστε. Και σίγουρα θα λειάνω πολύ περισσότερο τις γωνίες όταν θέλω να σχολιάσω ή να κριτικάρω κάτι, κάτι που πιστεύω ότι είναι αρκετά λογικό για κάποιον που τους ψήφισε (κάτι που είπα και πριν λίγο καιρό σε άλλη συζήτηση και παρεξηγήθηκε), όπως επίσης είναι πολύ πιθανό σε κάποια κυβερνητική ενέργεια που *εσύ θα ψάξεις να βρεις κρυφές ατζέντες με δόλιο σκοπό εγώ να κάνω ακριβώς το αντίθετο, να ξεκινήσω δηλαδή από την πιθανότητα να υπάρχουν κάποιες θετικές προθέσεις από πίσω της.

Η μόνη διαφορά που βρίσκω μέχρι τώρα μεταξύ μας, είναι ότι εγώ σε κάποιες (έστω λίγες) περιπτώσεις μέχρι τώρα, δεν είχα πρόβλημα να πω ότι θεωρώ κάτι στραβό ή λάθος ή μαλακία ή αβλεψία ή... διάφορα (ναι ξέρω, δεν τους τα χώνω όπως εσύ ή η άλλη η λουλού, αλλά είπαμε... τους ψήφισα κιόλας). :wink
*γιατί καλέ εγώ να ψάχνω για κρυφές ατζέντες;
:)
Όλες τις μαλακίες φανερά τις κάνουνε και τις βλέπουμε, άλλο το πως τις ερμηνεύουμε, φανερά γίνονται οπότε θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα "ψάχνω για κρυφές ατζέντες" αλλά καθαρά θέμα ερμηνείας.
Θετικές προθέσεις ή/και αποτελέσματά μόνον από σπόντα βλέπω να προκύπτουν από αυτό το πλέον διεφθαρμένο κομμάτι της κοινωνίας μας το οποίον βγάζει ξανά και ξανά πρώτο σε ψήφους το σόι Καραμανλή, Μητσοτάκη κτλ, είσαι ελεύθερος να κριτικάρεις όσο τραβάει η ψυχή σου, όσο όμως δεν αντικρούεις με λογικά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα το ότι ΔΕΝ είναι διεφθαρμένη του πούστη αυτή η κοινωνική ομάδα το να με λες εμένανε προκατειλλημένο ε δε μου λέει και τίποτα, ναι, θα μπορούσα να είμαι, όπως μπορεί να είσαι και εσύ αντίστοιχα, αλλά δυστυχώς δεν είμαι και αυτό φαίνεται εκ του αποτελέσματος, δεν σκοτώθηκαν 60 νέοι άνθρωποι σε σύγκρουση μέσων σταθερής τροχιάς επειδής είμαι εγώ ή οποιαδήποτε άλλος "προκατειλλημένος" αλλά επειδή κάποιοι τρώνε τρώνε τρώνε χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτα χρήσιμο για την κοινωνία, για την ακρίβεια ταΐζουν τον παχύσαρκο πάτο τους εις βάρος της κοινωνίας και αυτό είναι δεδομένο για όποιον έχει μάτια και βλέπει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Αύγ 2023, 14:47

sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:37
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:51
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:43

Κάθε δευτερόλεπτο το βλέπω αυτό και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και ισχύει ότι έχει άλλη βαρύτητα ο λόγος σου.
Η κριτική όμως έχει και κρίση, πάει αμφίδρομα λοιπόν και είναι θέμα οπτικής όπως όλα τα πράγματα. Ε λοιπόν από την δική μου οπτική είναι όπως σου τα έγραψα και συμφώνησες ότι τα κριτήρια "ΜΠΟΡΕΙ" να είναι και τα προσωπικά της κόμπλεξ, εγώ απλά έχω ξεπεράσει το στάδιο του "μπορεί" και του δίνω την ανάλογη σημασία διότι θεωρώ ότι καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα σε μεγάλο βαθμό. Είναι πραγματικά τόσο απλό για εμένα. Αυτά λοιπόν που γράφεις για εμένα μπορούν κάλλιστα να ισχύουν και για εσένα, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι για τους δικούς σου λόγους επιλέγεις να "υπερασπιστείς" την Χ κατάσταση απλά και μόνο για να εκλογικεύσεις τις επιλογές σου και να αποφύγεις το buyers remorse που λέμε και στο χωριό.
Μα, εννοείται ότι ισχύουν και για μένα. Ποτέ δεν το αρνήθηκα, άλλωστε. Και σίγουρα θα λειάνω πολύ περισσότερο τις γωνίες όταν θέλω να σχολιάσω ή να κριτικάρω κάτι, κάτι που πιστεύω ότι είναι αρκετά λογικό για κάποιον που τους ψήφισε (κάτι που είπα και πριν λίγο καιρό σε άλλη συζήτηση και παρεξηγήθηκε), όπως επίσης είναι πολύ πιθανό σε κάποια κυβερνητική ενέργεια που *εσύ θα ψάξεις να βρεις κρυφές ατζέντες με δόλιο σκοπό εγώ να κάνω ακριβώς το αντίθετο, να ξεκινήσω δηλαδή από την πιθανότητα να υπάρχουν κάποιες θετικές προθέσεις από πίσω της.

Η μόνη διαφορά που βρίσκω μέχρι τώρα μεταξύ μας, είναι ότι εγώ σε κάποιες (έστω λίγες) περιπτώσεις μέχρι τώρα, δεν είχα πρόβλημα να πω ότι θεωρώ κάτι στραβό ή λάθος ή μαλακία ή αβλεψία ή... διάφορα (ναι ξέρω, δεν τους τα χώνω όπως εσύ ή η άλλη η λουλού, αλλά είπαμε... τους ψήφισα κιόλας). :wink
*γιατί καλέ εγώ να ψάχνω για κρυφές ατζέντες;
:)
Όλες τις μαλακίες φανερά τις κάνουνε και τις βλέπουμε, άλλο το πως τις ερμηνεύουμε, φανερά γίνονται οπότε θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα "ψάχνω για κρυφές ατζέντες" αλλά καθαρά θέμα ερμηνείας.
Θετικές προθέσεις ή/και αποτελέσματά μόνον από σπόντα βλέπω να προκύπτουν από αυτό το πλέον διεφθαρμένο κομμάτι της κοινωνίας μας το οποίον βγάζει ξανά και ξανά πρώτο σε ψήφους το σόι Καραμανλή, Μητσοτάκη κτλ, είσαι ελεύθερος να κριτικάρεις όσο τραβάει η ψυχή σου, όσο όμως δεν αντικρούεις με λογικά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα το ότι ΔΕΝ είναι διεφθαρμένη του πούστη αυτή η κοινωνική ομάδα το να με λες εμένανε προκατειλλημένο ε δε μου λέει και τίποτα, ναι, θα μπορούσα να είμαι, όπως μπορεί να είσαι και εσύ αντίστοιχα, αλλά δυστυχώς δεν είμαι και αυτό φαίνεται εκ του αποτελέσματος, δεν σκοτώθηκαν 60 νέοι άνθρωποι σε σύγκρουση μέσων σταθερής τροχιάς επειδής είμαι εγώ ή οποιαδήποτε άλλος "προκατειλλημένος" αλλά επειδή κάποιοι τρώνε τρώνε τρώνε χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτα χρήσιμο για την κοινωνία, για την ακρίβεια ταΐζουν τον παχύσαρκο πάτο τους εις βάρος της κοινωνίας και αυτό είναι δεδομένο για όποιον έχει μάτια και βλέπει.
Μαζί σου σε όλα. Και για τους νεκρούς, και για το φάγωμα και για όλα.

Πες μου όμως, με το χέρι στην καρδιά και μια που ανέφερες τα Τέμπη. Ήταν ή δεν ήταν θέμα "τύχης" (με πολλά εισαγωγικά αυτό, για να μην παρεξηγθώ) ότι έκατσε σ' αυτούς και όχι πχ στους προηγούμενους ή στους προ-προηγούμενους ένα τόσο τραγικό δυστύχημα; Να το πω αλλιώς, αν στο Άδενδρο το 2017 ήταν λίιιιιγο διαφορετικές οι συνθήκες, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε έναν εξίσου μεγάλο αριθμό θυμάτων; (Υπ' όψιν, αυτήν τη μαλακία την είπε ο ίδιος ο Σπίρτζης προς υπεράσπισή του, ε;). Από την άλλη βέβαια, αυτοί εδώ οι "άχρηστοι και ανίκανοι", μπορούν κάλλιστα να βγουν και να πουν (το κάνουν ήδη) "μάγκες, κάηκε η μισή Ελλάδα κι εμείς δεν είχαμε νεκρούς λόγω των ενεργειών και των προτεραιοτήτων μας". Οπότε;...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Αύγ 2023, 15:47

Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:47
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:37
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:51

Μα, εννοείται ότι ισχύουν και για μένα. Ποτέ δεν το αρνήθηκα, άλλωστε. Και σίγουρα θα λειάνω πολύ περισσότερο τις γωνίες όταν θέλω να σχολιάσω ή να κριτικάρω κάτι, κάτι που πιστεύω ότι είναι αρκετά λογικό για κάποιον που τους ψήφισε (κάτι που είπα και πριν λίγο καιρό σε άλλη συζήτηση και παρεξηγήθηκε), όπως επίσης είναι πολύ πιθανό σε κάποια κυβερνητική ενέργεια που *εσύ θα ψάξεις να βρεις κρυφές ατζέντες με δόλιο σκοπό εγώ να κάνω ακριβώς το αντίθετο, να ξεκινήσω δηλαδή από την πιθανότητα να υπάρχουν κάποιες θετικές προθέσεις από πίσω της.

Η μόνη διαφορά που βρίσκω μέχρι τώρα μεταξύ μας, είναι ότι εγώ σε κάποιες (έστω λίγες) περιπτώσεις μέχρι τώρα, δεν είχα πρόβλημα να πω ότι θεωρώ κάτι στραβό ή λάθος ή μαλακία ή αβλεψία ή... διάφορα (ναι ξέρω, δεν τους τα χώνω όπως εσύ ή η άλλη η λουλού, αλλά είπαμε... τους ψήφισα κιόλας). :wink
*γιατί καλέ εγώ να ψάχνω για κρυφές ατζέντες;
:)
Όλες τις μαλακίες φανερά τις κάνουνε και τις βλέπουμε, άλλο το πως τις ερμηνεύουμε, φανερά γίνονται οπότε θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα "ψάχνω για κρυφές ατζέντες" αλλά καθαρά θέμα ερμηνείας.
Θετικές προθέσεις ή/και αποτελέσματά μόνον από σπόντα βλέπω να προκύπτουν από αυτό το πλέον διεφθαρμένο κομμάτι της κοινωνίας μας το οποίον βγάζει ξανά και ξανά πρώτο σε ψήφους το σόι Καραμανλή, Μητσοτάκη κτλ, είσαι ελεύθερος να κριτικάρεις όσο τραβάει η ψυχή σου, όσο όμως δεν αντικρούεις με λογικά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα το ότι ΔΕΝ είναι διεφθαρμένη του πούστη αυτή η κοινωνική ομάδα το να με λες εμένανε προκατειλλημένο ε δε μου λέει και τίποτα, ναι, θα μπορούσα να είμαι, όπως μπορεί να είσαι και εσύ αντίστοιχα, αλλά δυστυχώς δεν είμαι και αυτό φαίνεται εκ του αποτελέσματος, δεν σκοτώθηκαν 60 νέοι άνθρωποι σε σύγκρουση μέσων σταθερής τροχιάς επειδής είμαι εγώ ή οποιαδήποτε άλλος "προκατειλλημένος" αλλά επειδή κάποιοι τρώνε τρώνε τρώνε χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτα χρήσιμο για την κοινωνία, για την ακρίβεια ταΐζουν τον παχύσαρκο πάτο τους εις βάρος της κοινωνίας και αυτό είναι δεδομένο για όποιον έχει μάτια και βλέπει.
Μαζί σου σε όλα. Και για τους νεκρούς, και για το φάγωμα και για όλα.

Πες μου όμως, με το χέρι στην καρδιά και μια που ανέφερες τα Τέμπη. Ήταν ή δεν ήταν θέμα "τύχης" (με πολλά εισαγωγικά αυτό, για να μην παρεξηγθώ) ότι έκατσε σ' αυτούς και όχι πχ στους προηγούμενους ή στους προ-προηγούμενους ένα τόσο τραγικό δυστύχημα; Να το πω αλλιώς, αν στο Άδενδρο το 2017 ήταν λίιιιιγο διαφορετικές οι συνθήκες, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε έναν εξίσου μεγάλο αριθμό θυμάτων; (Υπ' όψιν, αυτήν τη μαλακία την είπε ο ίδιος ο Σπίρτζης προς υπεράσπισή του, ε;). Από την άλλη βέβαια, αυτοί εδώ οι "άχρηστοι και ανίκανοι", μπορούν κάλλιστα να βγουν και να πουν (το κάνουν ήδη) "μάγκες, κάηκε η μισή Ελλάδα κι εμείς δεν είχαμε νεκρούς λόγω των ενεργειών και των προτεραιοτήτων μας". Οπότε;...
"Με το χέρι στην καρδιά" και κυρίως με πολύ ψυχραιμία σου απαντώ ότι πραγματικά δεν ξέρω, θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί και στην προηγούμενη "βάρδια" αλλά δεν συνέβη είτε από τύχη είτε επειδή σε αυτόν τον συγκεκριμένο τομέα κάνανε κάτι καλλίτερα (μάλλον το δεύτερο). Νεκρούς είχαμε από τις φωτιές, επιτελικό κράτος δεν έχουμε στα μέτρα που το πληρώνουμε. Έχουμε το μεγαλύτερο αστυνομικό σώμα κατ' αναλογίαν πολίτη/αστυνόμου στην Ευρώπη νομίζω αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Κροάτες πχ να κάνουν "εκδρομούλα" και να τα γαμήσουνε τη μανούλα στο κέντρο της πρωτεύουσας και φυσικά οι πολιτικοί προϊστάμενοι της αστυνομίας παραμένουν στις θέσεις τους να συνεχίσουν το έργο τους. Καλά μας πάει αυτό, δε λέω, και σίγουρα καλά θα μας πάει και στο μέλλον, αν γίνει κι άλλη, κι άλλη, κι άλλη στραβή θα φταίει ο Χατζηπετρής, όχι οι πολιτικοί προϊστάμενοι γι' αυτό λέω να τους ξαναψηφίσουμε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Αύγ 2023, 16:18

Παρακαλώ τις γενικότητες για τη ΝΔ, τα Τέμπη και δεν ξέρω τι άλλο τι

να πάτε να τις συζητήσετε αλλού

Εδώ είμαστε για να υμνήσουμε την Μενδωναρα που σοδομιζει τα ζαια

εεεεεε ....για να κατακρίνουμε την Τσιμενδωνη που καταλύει την ελευθερία του συνδικαλίζεστε και προσβάλει τη θέληση της Μελινας....ήθελα να πω

:g030::g030::g030:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 16 Αύγ 2023, 19:15

Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2023, 19:48

Sol έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:01
Αλλους βλέπουμε να χεζοβολανε
Να ποιοι το έχουν χεζοβολήσει!

Εικόνα
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Αύγ 2023, 23:51


Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Αύγ 2023, 00:10

sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:47
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:47
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:37


*γιατί καλέ εγώ να ψάχνω για κρυφές ατζέντες;
:)
Όλες τις μαλακίες φανερά τις κάνουνε και τις βλέπουμε, άλλο το πως τις ερμηνεύουμε, φανερά γίνονται οπότε θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα "ψάχνω για κρυφές ατζέντες" αλλά καθαρά θέμα ερμηνείας.
Θετικές προθέσεις ή/και αποτελέσματά μόνον από σπόντα βλέπω να προκύπτουν από αυτό το πλέον διεφθαρμένο κομμάτι της κοινωνίας μας το οποίον βγάζει ξανά και ξανά πρώτο σε ψήφους το σόι Καραμανλή, Μητσοτάκη κτλ, είσαι ελεύθερος να κριτικάρεις όσο τραβάει η ψυχή σου, όσο όμως δεν αντικρούεις με λογικά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα το ότι ΔΕΝ είναι διεφθαρμένη του πούστη αυτή η κοινωνική ομάδα το να με λες εμένανε προκατειλλημένο ε δε μου λέει και τίποτα, ναι, θα μπορούσα να είμαι, όπως μπορεί να είσαι και εσύ αντίστοιχα, αλλά δυστυχώς δεν είμαι και αυτό φαίνεται εκ του αποτελέσματος, δεν σκοτώθηκαν 60 νέοι άνθρωποι σε σύγκρουση μέσων σταθερής τροχιάς επειδής είμαι εγώ ή οποιαδήποτε άλλος "προκατειλλημένος" αλλά επειδή κάποιοι τρώνε τρώνε τρώνε χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτα χρήσιμο για την κοινωνία, για την ακρίβεια ταΐζουν τον παχύσαρκο πάτο τους εις βάρος της κοινωνίας και αυτό είναι δεδομένο για όποιον έχει μάτια και βλέπει.
Μαζί σου σε όλα. Και για τους νεκρούς, και για το φάγωμα και για όλα.

Πες μου όμως, με το χέρι στην καρδιά και μια που ανέφερες τα Τέμπη. Ήταν ή δεν ήταν θέμα "τύχης" (με πολλά εισαγωγικά αυτό, για να μην παρεξηγθώ) ότι έκατσε σ' αυτούς και όχι πχ στους προηγούμενους ή στους προ-προηγούμενους ένα τόσο τραγικό δυστύχημα; Να το πω αλλιώς, αν στο Άδενδρο το 2017 ήταν λίιιιιγο διαφορετικές οι συνθήκες, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε έναν εξίσου μεγάλο αριθμό θυμάτων; (Υπ' όψιν, αυτήν τη μαλακία την είπε ο ίδιος ο Σπίρτζης προς υπεράσπισή του, ε;). Από την άλλη βέβαια, αυτοί εδώ οι "άχρηστοι και ανίκανοι", μπορούν κάλλιστα να βγουν και να πουν (το κάνουν ήδη) "μάγκες, κάηκε η μισή Ελλάδα κι εμείς δεν είχαμε νεκρούς λόγω των ενεργειών και των προτεραιοτήτων μας". Οπότε;...
"Με το χέρι στην καρδιά" και κυρίως με πολύ ψυχραιμία σου απαντώ ότι πραγματικά δεν ξέρω, θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί και στην προηγούμενη "βάρδια" αλλά δεν συνέβη είτε από τύχη είτε επειδή σε αυτόν τον συγκεκριμένο τομέα κάνανε κάτι καλλίτερα (μάλλον το δεύτερο). Νεκρούς είχαμε από τις φωτιές, επιτελικό κράτος δεν έχουμε στα μέτρα που το πληρώνουμε. Έχουμε το μεγαλύτερο αστυνομικό σώμα κατ' αναλογίαν πολίτη/αστυνόμου στην Ευρώπη νομίζω αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Κροάτες πχ να κάνουν "εκδρομούλα" και να τα γαμήσουνε τη μανούλα στο κέντρο της πρωτεύουσας και φυσικά οι πολιτικοί προϊστάμενοι της αστυνομίας παραμένουν στις θέσεις τους να συνεχίσουν το έργο τους. Καλά μας πάει αυτό, δε λέω, και σίγουρα καλά θα μας πάει και στο μέλλον, αν γίνει κι άλλη, κι άλλη, κι άλλη στραβή θα φταίει ο Χατζηπετρής, όχι οι πολιτικοί προϊστάμενοι γι' αυτό λέω να τους ξαναψηφίσουμε.
Ένα-ένα τα γεγονότα. Όσον αφορά το δυστύχημα, τι ακριβώς "κάνανε καλύτερα"; Κρεμάσανε πέταλα στον συρμό ή βάλανε τετράφυλλα τριφύλλια στη μηχανή; Εκτροχιάστηκε τρένο κι έπεσε πάνω σε σπίτι. Από καθαρή τύχη είχαμε μόνο 3 νεκρούς κι όχι πολύ περισσότερους.

Στις πυρκαγιές δεν είχαμε νεκρούς. Και μη μου πεις το κλασικό "κι ένας νεκρός μετράει", αφ' ενός το ξες ότι δεν ισχύει σε τέτοια έκταση καταστροφής και επιχειρήσεων, αφ' ετέρου αν πας να ισοφαρήσεις τους 5-6 με τους 100+ τότε ακυρώνεις το προηγούμενο με τα τρένα.

Για το θέμα με τους Κροάτες, ναι έχεις δίκιο. Μελανό σημείο και τον παίξανε απίστευτα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 17 Αύγ 2023, 01:29

πατησιωτης έγραψε:
16 Αύγ 2023, 23:51
Ηταν ενας χωρος ελευθερης εκφρασης. Νεοχουντικα ξερασματα, ξερετε τι σημαινει ελευθερη εκφραση;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Αύγ 2023, 02:30

Υδράργυρος έγραψε:
17 Αύγ 2023, 01:29
πατησιωτης έγραψε:
16 Αύγ 2023, 23:51
Ηταν ενας χωρος ελευθερης εκφρασης. Νεοχουντικα ξερασματα, ξερετε τι σημαινει ελευθερη εκφραση;
Υποτίθεται ο χώρος αυτός τους παραχωρήθηκε απο το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα για να ασχολούνται με τα συνδικαλιστικά τους. Τί σχέση έχει ο συνδικαλισμός με την κομματική προπαγάνδα υπερ της Αριστεράς;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 17 Αύγ 2023, 04:03

πατησιωτης έγραψε:
16 Αύγ 2023, 23:51
:smt005::smt005:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 17 Αύγ 2023, 04:03

Υδράργυρος έγραψε:
17 Αύγ 2023, 01:29
πατησιωτης έγραψε:
16 Αύγ 2023, 23:51
Ηταν ενας χωρος ελευθερης εκφρασης. Νεοχουντικα ξερασματα, ξερετε τι σημαινει ελευθερη εκφραση;
:smt005::smt005::smt005::smt005:

πόσο γλυκά δάκρυα :romance-hearteyes:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μενδώνη vs Δέσποινα Κουτσούμπα 1-0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Αύγ 2023, 07:14

Golden Age έγραψε:
17 Αύγ 2023, 02:30
Τί σχέση έχει ο συνδικαλισμός με την κομματική προπαγάνδα υπερ της Αριστεράς;
O oποίος συνδικαλισμός είναι ένα από τα τρία βάθρα της δημοκρατίας έλεγε ο Ανδρέας. :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών