ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Αύγ 2023, 00:07

Από τον αριστερισμό νομίζω:

Ποιες βασικές απαιτήσεις πρέπει να προβάλει κάθε μαρξιστής κατά την εξέταση του ζητήματος των μορφών πάλης; Πρώτο, ο μαρξισμός διαφέρει απ’ όλες τις πρωτόγονες μορφές σοσιαλισμού κατά το ότι δεν δεσμεύει το κίνημα με μια οποιαδήποτε καθορισμένη μορφή πάλης. Παραδέχεται τις πιο διαφορετικές μορφές πάλης, όμως δεν τις “επινοεί”, αλλά μόνο γενικεύει, οργανώνει, προσδίνει συνειδητότητα σε εκείνες τις μορφές πάλης των επαναστατικών τάξεων που εμφανίζονται μόνες τους στην πορεία του κινήματος. Ο μαρξισμός που αναμφισβήτητα είναι εχθρός κάθε αφηρημένης διατύπωσης, κάθε δογματικής συνταγής, απαιτεί να μελετάμε προσεκτικά τη διεξαγόμενη μαζική πάλη, που με την ανάπτυξη του κινήματος, με το ανέβασμα της συνειδητότητας των μαζών, με την όξυνση των οικονομικών και πολιτικών κρίσεων γεννά συνεχώς όλο και νέους, όλο και πιο ποικίλους τρόπους άμυνας και επίθεσης. Γι’ αυτό ο μαρξισμός δεν απορρίπτει καμιά μορφή πάλης.

Δεύτερο, ο μαρξισμός απαιτεί αναμφισβήτητα την ιστορική εξέταση του ζητήματος των μορφών πάλης. [...] Στις διαφορετικές στιγμές της οικονομικής εξέλιξης, σε εξάρτηση από τους διαφορετικούς όρους πολιτικούς, εθνικοπολιτιστικούς, βιοτικούς, κλπ., οι διαφορετικές μορφές πάλης προωθούνται στην πρώτη γραμμή, γίνονται οι κύριες μορφές πάλης, και σε συνάρτηση μ’ αυτό, αλλάζουν με τη σειρά τους και οι δευτερεύουσες οι επικουρικές μορφές πάλης»
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Αύγ 2023, 00:09

George_V έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:05
Sol έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:59
George_V έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:53


Δεν το ξερω.

Οταν το προτεινα προπηλακιστηκα απο τα μελη του ΚΚΕ και η προταση που τέθηκε σε ψηφοφορια ηταν μονο η δικη τους για 1 μερα. Η δικια μας για διαρκη απεργια δεν περασε καν ψηφοφορια.
δεν την ξέρω την υπόθεση μπορεί να ήταν και λάθος των κομμουνιστων (ολα κρίνονται). Από την εκτίμηση σου με τους συναδέλφους πως εβλεπαν την προταση σου;
Βασικα θα σου κανω μια ερωτηση.

Οταν εισαι απληρωτος (με προοπτικη να παραμεινεις απληρωτος) και θες να διεκδικησεις το δικιο σου τι εχεις να χάσεις με απεργια διαρκειας?

Τους μισθους σου? Η την (απληρωτη) δουλεια σου?

Οσο για την ψηφοφορια μια προταση τέθηκε και μια ψηφιστηκε. Το δευτερο ερωτημα ειναι γιατι το ΚΚΕ φοβηθηκε την απεργια διαρκειας? Η μηπως δεν την φοβηθηκε και απλα προπηλακιστηκα γιατι το εθεσα εγω το θεμα και οχι αυτοι?

Γιατι μια απο τις κατηγοριες που ακουσα ηταν οτι ειμαι διασπαστικος στο εργατικο κινημα.
Μια εικασία μονο μπορω να κάνω, πως συζήτησαν με τους συναδέλφους και είδαν ότι ήταν διαθετιμένοι μέχρι εκεί να πάνε, οι συνάδελφοι. Αλλα πες μου εσύ που συζητούσες με τους συναδελφους ότι είχαν διάθεση για περισσότερα και τους έκοψαν οι κομμουνιστές.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Αύγ 2023, 00:13

Ο «αριστερός» οπορτουνισμός εκδηλώνεται με υποτίμηση των αντικειμενικών νόμων της κοινωνικής εξέλιξης, με αδυναμία κατανόησης και εκτίμησης των εξελίξεων στη συνείδηση της εργατικής τάξης και των λαϊκών στρωμάτων, με τακτική τεχνητής «επιτάχυνσης» της επανάστασης, με τυχοδιωκτισμό.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Αύγ 2023, 00:14

Sol έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:09
George_V έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:05
Sol έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:59

δεν την ξέρω την υπόθεση μπορεί να ήταν και λάθος των κομμουνιστων (ολα κρίνονται). Από την εκτίμηση σου με τους συναδέλφους πως εβλεπαν την προταση σου;
Βασικα θα σου κανω μια ερωτηση.

Οταν εισαι απληρωτος (με προοπτικη να παραμεινεις απληρωτος) και θες να διεκδικησεις το δικιο σου τι εχεις να χάσεις με απεργια διαρκειας?

Τους μισθους σου? Η την (απληρωτη) δουλεια σου?

Οσο για την ψηφοφορια μια προταση τέθηκε και μια ψηφιστηκε. Το δευτερο ερωτημα ειναι γιατι το ΚΚΕ φοβηθηκε την απεργια διαρκειας? Η μηπως δεν την φοβηθηκε και απλα προπηλακιστηκα γιατι το εθεσα εγω το θεμα και οχι αυτοι?

Γιατι μια απο τις κατηγοριες που ακουσα ηταν οτι ειμαι διασπαστικος στο εργατικο κινημα.
Μια εικασία μονο μπορω να κάνω, πως συζήτησαν με τους συναδέλφους και είδαν ότι ήταν διαθετιμένοι μέχρι εκεί να πάνε, οι συνάδελφοι. Αλλα πες μου εσύ που συζητούσες με τους συναδελφους ότι είχαν διάθεση για περισσότερα και τους έκοψαν οι κομμουνιστές.
Οταν εκανα την προταση αρκετοι συμφωνησαν δια βοης μαζι μου. Εν τουτοις με διεκοψαν του ΚΚΕ και με κατηγορησαν για διασπαστικο (επειδη εξεφρασα προταση για απεργια διαρκειας) και πως παιζω με το ψωμι του εργάτη.

Οταν τους ειπα πιο ψωμι? Αυτο που δεν βλέπουμε και πως δεν εχουμε τιποτα να χάσουμε (παρα μονο τις αλυσιδες μας) επικράτησε πανδαιμονιο στην αιθουσα και μου ζητηθηκε να αποχωρησω αλλιως θα με απέβαλλαν απο τη συνεδριαση.

Οταν εφυγα η συνεδριαση ειχε μεινει μιση. Αποχωρησαν και αλλοι.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Αύγ 2023, 00:15

ε σου είπα μπορει να είχαν λάθος
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Αύγ 2023, 00:19

Sol έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:15
ε σου είπα μπορει να είχαν λάθος
Οποτε λοιπον ποιος εγγυαται οτι με τις ημερησιες απεργιες κερδιζουμε κατι?

Το βλεπουμε ηδη εδω και 30 χρονια οτι το συστημα αυτο ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Εκτονωνεται ο λαος με 1 μερα απεργια και τις αλλες 300 σκυβει το κεφάλι σε κυβερνηση και εργοδοσια.

Αρα η το κανουμε πιο ριζοσπαστικο η το παιρνουμε αποφαση οτι αποτυχαμε και κατεβαζουμε ρολα.

Τι απο τα δυο προτιματε?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Αύγ 2023, 00:23

George_V έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:19
Sol έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:15
ε σου είπα μπορει να είχαν λάθος
Οποτε λοιπον ποιος εγγυαται οτι με τις ημερησιες απεργιες κερδιζουμε κατι?

Το βλεπουμε ηδη εδω και 30 χρονια οτι το συστημα αυτο ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Εκτονωνεται ο λαος με 1 μερα απεργια και τις αλλες 300 σκυβει το κεφάλι σε κυβερνηση και εργοδοσια.

Αρα η το κανουμε πιο ριζοσπαστικοη το παιρνουμε αποφαση οτι αποτυχαμε και κατεβαζουμε ρολα.

Τι απο τα δυο προτιματε?
Α εκεί καταλήγουμε, στην διασπορά της απογοήτευσης. :smt023
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 27 Αύγ 2023, 00:30

Sol έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:13
Ο «αριστερός» οπορτουνισμός εκδηλώνεται με υποτίμηση των αντικειμενικών νόμων της κοινωνικής εξέλιξης, με αδυναμία κατανόησης και εκτίμησης των εξελίξεων στη συνείδηση της εργατικής τάξης και των λαϊκών στρωμάτων, με τακτική τεχνητής «επιτάχυνσης» της επανάστασης, με τυχοδιωκτισμό.
Και αν δεν κάτσει αυτη η βουλησιαρχική φάση «επανάσταση θέλω, τώρα θέλω», «θέλω απεργια μέχρι να βγάλει κέρατα ο ήλιος» μετατρεπεται σε απογοήτευση «δεν κερδίζουμε τίποτα», «ας κ'ατσουμε στα αβγά μας»
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Αύγ 2023, 00:36

Sol έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:23
George_V έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:19
Sol έγραψε:
27 Αύγ 2023, 00:15
ε σου είπα μπορει να είχαν λάθος
Οποτε λοιπον ποιος εγγυαται οτι με τις ημερησιες απεργιες κερδιζουμε κατι?

Το βλεπουμε ηδη εδω και 30 χρονια οτι το συστημα αυτο ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Εκτονωνεται ο λαος με 1 μερα απεργια και τις αλλες 300 σκυβει το κεφάλι σε κυβερνηση και εργοδοσια.

Αρα η το κανουμε πιο ριζοσπαστικοη το παιρνουμε αποφαση οτι αποτυχαμε και κατεβαζουμε ρολα.

Τι απο τα δυο προτιματε?
Α εκεί καταλήγουμε, στην διασπορά της απογοήτευσης. :smt023
Kοιτα αν εσυ το θεωρεις απογοητευση ειναι δικο σου θεμα.

Γιατι εγω το βλεπω σαν προκληση και καλεσμα για ριζοσπαστικοποιηση. Ο καθενας το βλεπει οπως επιλεγει να το δει.

Τωρα αν φοβαστε την ριζοσπαστικοποιηση ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και κατι που πρεπει να το δειτε μεταξυ σας. Στο μεταξυ ομως οι ημερησιες απεργιες δουλευουν προς ωφελος της κυβερνησης και της εργοδοσιας παρα για τον εργατη. Λαβετε το λιγο υποψιν σας.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών