MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 26 Αύγ 2023, 22:58

hellegennes έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:44
...
Να η Χιροσίμα σήμερα:

Εικόνα

Πότε πρόλαβαν και την ξαναέχτισαν και πού είναι η περίφημη ραδιενέργεια που τάχα μου αποτρέπει τους κατοίκους του Τσέρνομπιλ να γυρίσουν στα σπίτια τους; Πώς ζούνε στην Χιροσίμα οι Χιρόσιμοι και οι Χιροσιμιές;
...
Χα, μου θυμίζει αυτό το δεξιό meme που είναι p. funny, αν και δεν συμφωνώ απαραίτητα.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Lt Aldo Raine
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 08 Ιουν 2023, 10:04

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lt Aldo Raine » 26 Αύγ 2023, 23:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:47
ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:34
paul25 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:21


Για τα πουλιά ισχύει και δεν είναι χαζομαρα. Ισχύει όμως για τα μεγάλα πουλιά όπως πχ ο Αλευροπαρης. Οι ανεμογεννήτριες στην σειρά τον διαχωρίζουν και τον αποκλείουν από τον οικότοπο που κυνηγάει, είναι σαν τοίχος που φοβάται να το περάσει και περιορίζεται το ενδιαίτημα του. Επίσης επειδή είναι μεγάλα πουλιά και όχι ευέλικτα δεν προλαβαίνουν να περάσουν ανάμεσα στους έλικες, έχουν βάλει σε πολλές ανεμογεννήτριες αισθητήρα κίνησης και καθυστερεί τα πτερύγια αλλά για την περίπτωση αετού δεν είναι αποδοτικό γιατί είναι πολύ μεγάλη η ταχύτητα τους και δεν προλαβαίνει το μηχάνημα να κόψει.
Στάσου γιατί εγώ λέω κάτι άλλο. Το ότι σκοτώνουν οι ανεμογεννήτριες πουλιά είναι ευρέως γνωστό. Εγώ δεν δέχομαι όμως ως επιχείρημα πως καίει κάποιος το δάσος για να μην υπάρχουν πουλιά τριγύρω να σκοτωθούν και να προκληθεί ξεσηκωμός των οικολόγων. Δηλαδή η καταστροφή του δάσους δεν θα ξεσηκώσει οικολόγους και θα ξεσηκώσει ο θάνατος των πουλιών;
Όλως τυχαίως, όσοι δεν θέλουν ανεμογεννήτριες "για να μην καταστραφεί το φυσικό περιβάλλον" είναι οι ίδιοι που τα βάζουν με τους οικολόγους που προσπαθούν να διασώσουν την πανίδα του φυσικού περιβάλλοντος στην καθημερινότητα και όχι σε φάσεις πυρκαγιάς.

Με λίγα λόγια, είναι λίγο ασαφές το τι θεωρεί ο καθένας "φυσικό περιβάλλον"...
Τα κωλόγα ειναι ένας συνδυασμος ηλίθιων και τσάτσων.

Το Μπέρμποκ ειναι χαρακτηριστικο παράδειγμα που καταλήγουν.Ή ο Φισερ,για οσους πρόλαβαν.

Εσωτερικάκηδες φάση.Ολοι μα όλοι.

Άβαταρ μέλους
Lt Aldo Raine
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 08 Ιουν 2023, 10:04

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lt Aldo Raine » 26 Αύγ 2023, 23:04

masterridley έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:58
hellegennes έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:44
...
Να η Χιροσίμα σήμερα:

Εικόνα

Πότε πρόλαβαν και την ξαναέχτισαν και πού είναι η περίφημη ραδιενέργεια που τάχα μου αποτρέπει τους κατοίκους του Τσέρνομπιλ να γυρίσουν στα σπίτια τους; Πώς ζούνε στην Χιροσίμα οι Χιρόσιμοι και οι Χιροσιμιές;
...
Χα, μου θυμίζει αυτό το δεξιό meme που είναι p. funny, αν και δεν συμφωνώ απαραίτητα.

Εικόνα
Χιροσιμα ή βομβα ήταν "εγκαιροφλεγής",προγραμματισμενη να εκραγει στον αέρα,οπως και έγινε.

Στη νησο Μπικινι εσκασε στο έδαφος,και το μερος έχει αδειασει απο κατοικους.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18232
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 26 Αύγ 2023, 23:10

παμε παλι μπας και καταλαβει και ο τελευταιος καθυστερας

Εικόνα


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Αύγ 2023, 23:13

Lt Aldo Raine έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:47
ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:34


Στάσου γιατί εγώ λέω κάτι άλλο. Το ότι σκοτώνουν οι ανεμογεννήτριες πουλιά είναι ευρέως γνωστό. Εγώ δεν δέχομαι όμως ως επιχείρημα πως καίει κάποιος το δάσος για να μην υπάρχουν πουλιά τριγύρω να σκοτωθούν και να προκληθεί ξεσηκωμός των οικολόγων. Δηλαδή η καταστροφή του δάσους δεν θα ξεσηκώσει οικολόγους και θα ξεσηκώσει ο θάνατος των πουλιών;
Όλως τυχαίως, όσοι δεν θέλουν ανεμογεννήτριες "για να μην καταστραφεί το φυσικό περιβάλλον" είναι οι ίδιοι που τα βάζουν με τους οικολόγους που προσπαθούν να διασώσουν την πανίδα του φυσικού περιβάλλοντος στην καθημερινότητα και όχι σε φάσεις πυρκαγιάς.

Με λίγα λόγια, είναι λίγο ασαφές το τι θεωρεί ο καθένας "φυσικό περιβάλλον"...
Τα κωλόγα ειναι ένας συνδυασμος ηλίθιων και τσάτσων.

Το Μπέρμποκ ειναι χαρακτηριστικο παράδειγμα που καταλήγουν.Ή ο Φισερ,για οσους πρόλαβαν.

Εσωτερικάκηδες φάση.Ολοι μα όλοι.
Μα δεν διαφωνώ στο ότι πολλοί οικολόγοι παίζουν στο πρότζεκ των μκο. Το τί ακριβώς θεωρούν "φυσικό περιβάλλον" όσοι το καταπατούν ή το χρησιμοποιούν μόνον για πάρτη τους, θεωρώντας εχθρικό το οποιοδήποτε άλλο φυσικό είδος κατοικεί σ' αυτό και απειλεί τον δικό τους "αυθαίρετο" χώρο αναφέρομαι. Και δεν εννοώ μόνον τα σπίτια.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43445
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Αύγ 2023, 23:14

πήζον bot έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:10
παμε παλι μπας και καταλαβει και ο τελευταιος καθυστερας

[img]https://i.postimg.cc/9fw9f685/F4c- ... .jpg[/img]
Ευτυχώς έχουμε και τους Συριζαίους να μας καθυσηχάζουν ότι η κυβέρνηση δεν είναι ανίκανη, απλά έχει άλλα σχέδια.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18232
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 26 Αύγ 2023, 23:19

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:14
πήζον bot έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:10
παμε παλι μπας και καταλαβει και ο τελευταιος καθυστερας

[img]https://i.postimg.cc/9fw9f685/F4c- ... .jpg[/img]
Ευτυχώς έχουμε και τους Συριζαίους να μας καθυσηχάζουν ότι η κυβέρνηση δεν είναι ανίκανη, απλά έχει άλλα σχέδια.
νοπ
και τα δυο ισχυουν.
αυτοι που πραγματικα κυβερνουν διαλεγουν ανικανους αυτοφωρακηδες γιεσμεν.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18232
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 26 Αύγ 2023, 23:24

το υπουργειο της μιζας (υγειας) με νδ ειχε
αδωνη (φιλολογος)
βοριδη (δικηγορος)
πλευρη (δικηγορος)
χρυσοχοιδης (δικηγορος)
μονο μαριονετες μονο αυτοφωρακηδες


Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38073
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Αύγ 2023, 23:26

paul25 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:43
sys3x έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:28
ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:58


Στάσου ρε πήζον. Κάποιος πρέπει να φέρνει σοβαρά επιχειρήματα και η αρχική ανάρτηση δεν το κάνει. Αφού η απόφαση είχε ήδη ληφθεί από τον Ιούνιο γιατί έπρεπε να καούν εκ των υστέρων οι περιοχές; Δουλεύουν οι ανεμογγενήτριες αποδοτικότερα με καμένο δάσος τριγύρω; Επιτρέπεται διάνοιξη δρόμων εκεί που απαγορευόταν πριν; Είναι οικονομικότερη η κατασκευή δρόμου στο καμένο δάσος; Αντιμετωπίζεται διαφορετικά από νομικής απόψεως ένα καμένο δάσος και δίνεται άδεια για οτιδήποτε δεν θα δινόταν πριν; Σε τι ακριβώς βοηθάει όλη αυτή η καταστροφή;
Ναι.
Από τότε που τροποποιήθηκε το άρθρο 24 μπορείς να βάλεις αβέρτα α/γ ΚΑΙ στα καμένα, αυτό γίνεται εκτός από την Ελλάδα στην Μάλτα και στην Κύπρο, πουθενά αλλού.
Επίσης ναι, είναι πολύ πολύ πιο εύκολο να κάνεις διάνοιξη δρόμου σε ένα καμένο από ένα πυκνό δάσος, το κόστος διάνοιξης οδών σε τέτοια μέρη είναι από τα μεγαλύτερα για αυτού του είδους τα πρότζεκτ.
Ο πήζον χωρίς να το ξέρει συνομιλεί με τον γιάννννη, όπως και εσύ άλλως τε.
:wave:
Ας βάλουμε και το άρθρο 117 Παρ 3 για να σε βάλω λίγο στην φαινομενική παράνοια της Ελληνικής εννομης τάξης. Μόνο εγώ θα καίγομαι... :P

Δημόσια ή ιδιωτικά δάση και δασικές εκτάσεις που καταστράφηκαν ή καταστρέφονται από πυρκαγιά ή που με άλλο τρόπο αποψιλώθηκαν ή αποψιλώνονται δεν αποβάλλουν για το λόγο αυτό το χαρακτήρα που είχαν πριν καταστραφούν, κηρύσσονται υποχρεωτικά αναδασωτέες και αποκλείεται να διατεθούν για άλλο προορισμό.
Διάβασε το ολόκληρο αν θέλεις.
Μια χαρά νόμιμα πλέον μπαίνουν α/γ και όχι μόνον, αυτά μόνον στη Μάλτα και στην Κύπρο εκτός από το Ελλαδιστάν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.


Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Αύγ 2023, 23:44

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:32
Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:17
Μπορε3ίς να τα φιλτράρεις. Αυτά με τα πουλιά και η μετέπειτα υπόθεση πάνω στην υπόθεση και πάει λέγοντας είναι βλακεία και το αφήνεις. Αλλά το βάζουν φωτιές για ξενοδοχεία ή πάρκα είναι μία λογική υποψία που μπορείς να έχεις.


Χαίρομαι που σε βρίσκω κιόλας :D Εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά.
Κι εγώ. Καλώς ξανάρθες. :wave:

Τι να φιλτράρω όμως; Η συγκεκριμένη φωτιά με έχει απασχολήσει πολύ καθώς κινδύνεψε και σπίτι δικού μου ανθρώπου. Οι πιθανές αιτίες που ακούστηκαν:

1. Από ξηρή καταιγίδα και κεραυνούς.
2. Από μετανάστες που ανάβουν φωτιά τη νύχτα για να ζεσταθούν στο δάσος (έχει χαμηλές θερμοκρασίες) ή να ζεστάνουν γάλα για παιδιά κλπ
3. Από μετανάστες που θέλουν να δημιουργήσουν χάος για να μην πιαστούν
4. Από μετανάστες που τους βάζουν οι διακινητές απειλώντας τους ότι αν δεν το κάνουν, θα τους δώσουν στις αρχές
5. Από τον Πούτιν ως αντίποινα για τη βοήθεια προς τον Ουκρανό
6. Από τους Αμερικάνους που θέλουν να ανοίξουν χώρο για να φτιάξουν στρατιωτικό αεροδρόμιο κοντά στις βάσεις τους στην Αλεξανδρούπολη
7. Από τις εταιρείες με τις ανεμογεννήτριες
8. Από αυτούς που προσβλέπουν σε οικόπεδα για τουριστική χρήση.
9. Από Τούρκους πράκτορες που θέλουν να προκαλέσουν ζημιά

και τα παραπάνω τα συζητάνε σοβαρά και άτομα που κατά κάποιο τρόπο εκτιμώ. Το δε επίσημο σενάριο της φωτιάς από κεραυνό δεν θέλουν καν να το ακούσουν γιατί υποστηρίζουν ότι φωτιές από κεραυνούς είχαν πολλές φορές στο παρελθόν, όχι όμως σε τόσο πολλές εστίες που να περικυκλώνουν την πόλη και να δημιουργούν ένα τέτοιο τεράστιο μέτωπο. Είναι πεπεισμένοι ότι πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο εμπρησμού. Εγώ πάλι είμαι σκεπτικός αφού σήμερα είχαμε στη Βάρη νομίζω 5-6 εστίες από κεραυνούς.

Δεν ξέρω πως μπορώ να φιλτράρω τα παραπάνω. Θέλω να ακούσω σοβαρά επιχειρήματα για το σε τι θα βοηθούσε η καταστροφή του δάσους την τοποθέτηση των ανεμογεννητριών από αυτούς που το υποστηρίζουν. Γενικά έχουμε μια προδιάθεση προς συνωμοσιολογικές θεωρίες, στην πράξη όμως συλλαμβάνονται κάτι περίεργοι με ψυχολογικά και κάτι γιαγιάδες που ανάβουν φωτιές.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε αλλά δεν είμαστε και υποχρεωμένοι φίλε μου να επιλέξουμε τη σωστή απάντηση περιμένοντας να κριθούμε :102: Όλα αυτά όσο συνομωσιολογικά και να φαίνονται, δεν παύουν να είναι λογικά και πιθανά. Οπότε κρατάς στάση γάτας του Σρέντιτζερ. Αποκλείεις την προοπτική ξενοδοχείων και μια σιωπηρή συμμαχία με κυβερνητικούς; Αποκλείεις Τούρκους; Εγώ όχι.
Ξέρεις καμιά φορά μπαίνεις στη φάση να ετεροπροσδιορίζεσαι. Δεν είναι εξ ορισμού σφάλμα αυτό. Όταν βλέπω τον αριστερό να σε βρίζει επειδή πιθανολογείς τον μετανάστη ως ένοχο, μου βγαίνει να συμαχήσω εκείνη τη στιγμή με τον εθνικιστή, φια να κρατήσω απλά ζωντανή την πιθανότητα. Το ίδιο κι όταν γίνεται λόγος για σχέδιο της εξουσίας.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2023, 23:49

Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:44
Δεν μπορούμε να ξέρουμε αλλά δεν είμαστε και υποχρεωμένοι φίλε μου να επιλέξουμε τη σωστή απάντηση περιμένοντας να κριθούμε :102: Όλα αυτά όσο συνομωσιολογικά και να φαίνονται, δεν παύουν να είναι λογικά και πιθανά. Οπότε κρατάς στάση γάτας του Σρέντιτζερ. Αποκλείεις την προοπτική ξενοδοχείων και μια σιωπηρή συμμαχία με κυβερνητικούς; Αποκλείεις Τούρκους; Εγώ όχι.
Ξέρεις καμιά φορά μπαίνεις στη φάση να ετεροπροσδιορίζεσαι. Δεν είναι εξ ορισμού σφάλμα αυτό. Όταν βλέπω τον αριστερό να σε βρίζει επειδή πιθανολογείς τον μετανάστη ως ένοχο, μου βγαίνει να συμαχήσω εκείνη τη στιγμή με τον εθνικιστή, φια να κρατήσω απλά ζωντανή την πιθανότητα. Το ίδιο κι όταν γίνεται λόγος για σχέδιο της εξουσίας.
Δεκτά αυτά. Αφού δεν ξέρω ούτε εγώ μπορώ να αποκλείσω οτιδήποτε αν και κάποια σενάρια μου φαίνονται πιο απίθανα. Ωστόσο ενοχλεί η συζήτηση με φίλους όταν ανάλογα με την πολιτική τους τοποθέτηση έχουν λάβει συγκεκριμένη θέση και απορρίπτουν ή υποστηρίζουν σενάρια που εξυπηρετούν το κομματικό τους αφήγημα.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 26 Αύγ 2023, 23:49

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:42
sys3x έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:28
Ναι.
Από τότε που τροποποιήθηκε το άρθρο 24 μπορείς να βάλεις αβέρτα α/γ ΚΑΙ στα καμένα, αυτό γίνεται εκτός από την Ελλάδα στην Μάλτα και στην Κύπρο, πουθενά αλλού.
Επίσης ναι, είναι πολύ πολύ πιο εύκολο να κάνεις διάνοιξη δρόμου σε ένα καμένο από ένα πυκνό δάσος, το κόστος διάνοιξης οδών σε τέτοια μέρη είναι από τα μεγαλύτερα για αυτού του είδους τα πρότζεκτ.
Ο πήζον χωρίς να το ξέρει συνομιλεί με τον γιάννννη, όπως και εσύ άλλως τε.
:wave:
Για το Γιάννη το κατάλαβα από το άλλο νήμα που ζήτησε πηγή. :) Άλλωστε δεν φαίνεται να ήθελε να το κρύψει. Δεν το κάνει.

Μου έστειλαν τις προηγούμενες μέρες αυτό.
[Αθήνα, 26/7/2023]
Τις τελευταίες μέρες γίνεται μεγάλη συζήτηση για τη σχέση των ΔΑΣΙΚΩΝ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ με την ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΑΝΑΔΑΣΩΤΕΑ. Η σχέση υπάρχει και είναι άμεση, αλλά δεν είναι αυτή που υπολαμβάνουν πολλοί. Τα δάση δεν καίγονται προκειμένου να τοποθετηθούν σ’ αυτά ανεμογεννήτριες, αφού αιολικά πάρκα μπορούν ούτως ή άλλως να κατασκευάζονται μέσα σε δάση και δασικές εκτάσεις. Το επιτρέπει η δασική νομοθεσία, η οποία δυστυχώς τα τελευταία 15 χρόνια, με αλλεπάλληλες τροποποιήσεις, έχει σε μεγάλο βαθμό εξουδετερώσει την συνταγματική προστασία των δασών. Μέσα στα δάση επιτρέπονται πλέον κάθε είδους χρήσεις, από τουριστικές εγκαταστάσεις και επιχειρηματικά πάρκα μέχρι δεξαμενές αποθήκευσης πετρελαιοειδών, εκπαιδευτήρια, θεραπευτήρια κ.λπ., συμπεριλαμβανομένων και των ανεμογεννητριών.
Το πρόβλημα σε σχέση με τις ανεμογεννήτριες ήταν αλλού. Σύμφωνα με το ΑΡΘΡΟ 117 ΠΑΡ. 3 ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, από τη στιγμή που ένα δάσος καεί και κηρυχθεί υποχρεωτικά αναδασωτέο, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΚΟΠΟ ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗΣ. Xρήσεις δηλαδή οι οποίες, καλώς ή κακώς, επιτρέπονται μέσα στα δάση, απαγορεύονται στα αναδασωτέα μέχρι να ολοκληρωθεί η αναδάσωση, μέχρι δηλαδή τα καμένα να ξαναγίνουν πραγματικό δάσος. Στο μεγάλο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί τα αναδασωτέα οφείλουν να παραμείνουν ήσυχα, απάτητα και εκτός κάθε μορφής εκμετάλλευσης. Το «εμπόδιο» αυτό ήρθε να άρει η γνωστή ΑΠΟΦΑΣΗ 2499/2012 ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ, η οποία, παρά την κατηγορηματικά αντίθετη διάταξη του Συντάγματος, έκρινε ότι στα αναδασωτέα επιτρέπεται να εγκαθίστανται όχι μόνο ανεμογεννήτριες αλλά και κάθε «έργο το οποίο αποβλέπει την εξυπηρέτηση ανάγκης με ιδιαίτερη κοινωνική, εθνική ή οικονομική σημασία».
Με την απόφαση αυτή έγινε μια ριζική τομή στο άβατο των αναδασωτέων. Από κει και πέρα, όταν ένα δάσος καεί, όπως συμβαίνει όλο και συχνότερα εξαιτίας των πάγιων και αδιόρθωτων αδυναμιών του κρατικού μηχανισμού, ο κάθε επίδοξος επενδυτής ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗΣ. Η εκμετάλλευση των αναδασωτέων μπορεί να ξεκινήσει την επομένη κιόλας της φωτιάς και μάλιστα με μεγαλύτερη ένταση απ’ ό,τι αν επρόκειτο για δάση, αφού η διατύπωση «έργο το οποίο αποβλέπει την εξυπηρέτηση ανάγκης με ιδιαίτερη κοινωνική, εθνική ή οικονομική σημασία» αφήνει περιθώρια για πολλές ερμηνείες.
Το μέλλον, λοιπόν, για τα δάση της χώρας διαγράφεται ζοφερότερο από ποτέ. Τα δάση μας δεν κινδυνεύουν πλέον μόνο από τις πυρκαγιές, τυχαίες ή μη, ούτε από την ανικανότητα του κράτους για την πρόληψη και καταστολή τους. Πλήττονται περισσότερο και δη ανεπανόρθωτα από τις δικές μας συνειδητές και καθόλου τυχαίες νομικές επιλογές.
Μαρία Καραμανώφ
Αντιπρόεδρος ΣτΕ ε.τ.
Πρόεδρος Επιμελητηρίου Περιβάλλοντος και Βιωσιμότητος
Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα. Αφού μπορούν και σε δάσος να εγκαταστήσουν γιατί σώνει και καλά να το θέλουν καμένο πρώτα;

Σε αυτό που λες για το κόστος διάνοιξης οδών, είχε γραφτεί σε άλλο νήμα ότι η κατασκευή δρόμου σε περιοχή που υπάρχει καμένο δάσος κοστίζει παραπάνω γιατί πρέπει να γίνουν και εργασίες συγκράτησης του εδάφους από διάβρωση αφού δεν υπάρχει δάσος πλέον να συγκρατεί το νερό της βροχής. Δεν είμαι μηχανικός ούτε έχω ιδέα για το κόστος αντιπλημμυρικών έργων να κρίνω αν κάτι τέτοιο ευσταθεί.
Λοιπόν, θα στο εξηγήσω απλά, πρώτα όμως θα πρέπει να σου πω δυο λόγια για το Σύνταγμα.

Το Σύνταγμα είναι ένας θεσμός που έχει μεγάλη χρονική διάρκεια κατά την οποία επεμβαίνουν με αναθεωρήσεις διάφορες κυβερνήσεις σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Αυτή η αποσπασματική επέμβαση σε διάφορες χρονικές περιόδους όπως είναι φυσικό κάνει πολλά άρθρα να παρουσιάζουν εκ πρώτης αντιθέσεις. Ωστόσο στην Νομική το να δεχθείς ότι τα άρθρα του Συντάγματος αντιμάχονται το ένα το άλλο είναι απαράδεκτο σαν σκέψη λόγω πολλών επιπλοκών και εγκυρότητας. Έτσι, αυτό που κάθε φορά γίνεται είναι να βρεθεί μια λογική εξήγηση που να συνδέει τα φαινομενικά αντίθετα άρθρα και αν είναι στέρεα αυτή η λογική τότε γίνονται αποδεκτά. Σε αυτό βοηθά η τακτική των Συνταγματολόγων να μην μένουν κολλημένοι μόνο στην γραμματική ερμηνεία αλλά να χρησιμοποιούν και άλλους τύπους ερμηνειών που τους βοηθάνε να ξεπερνάνε τέτοια και άλλα εμπόδια.

Η παρούσα απόφαση του δικαστηρίου είναι ακριβώς αυτό, μια εξήγηση του πως συνδέονται αυτά τα δύο φαινομενικά αντίθετα άρθρα μεταξύ τους τα 24 & 117 και τον πετυχαίνουν καλά ενώ παράλληλα πετυχαίνουν και αυστηρότερη δικαιολόγηση για την εγκατάσταση ΑΠΕ σε καμένες εκτάσεις.

Το ΣτΕ λοιπόν ανέτρεξε στα πρακτικά της Βουλής του 75 για να βρει σχόλια του Νομοθέτη για το άρθρο 117 και διαπίστωσε ότι όταν το έγραφε την δεκαετία του 70 η απειλή ήταν η οικοπεδοποίηση (την οποία ένας από τους βουλευτές την αναφέρει ως παράδειγμα) επομένως δεν υπάρχει εμπόδιο για τις ΑΠΕ. Δεν υπάρχει εμπόδιο για τις ΑΠΕ διότι θα ήταν αδύνατον αν το 117 είχε απόλυτη ισχύ για κάθε χρήση, αφού θα απέκλειε το 24 και κυρίως το Δημόσιο Συμφέρον που το 24 υπερασπίζεται. Διότι ένα δάσος για να φτάσει σε μια πολύ καλή κατάσταση μπορεί να χρειάζεται και 40-50 χρόνια, τι θα γίνει αν εκεί πχ απαιτείται από το δημόσιο συμφέρον να εγκατασταθεί μια στρατιωτική βάση επειδή το απαιτούν οι συνθήκες; Θα περιμένει το έθνος το δάσος; Ακόμα χειρότερα, αν κάποιος ξέρει ότι κάπου σε κάποιο δάσος επίκειται να χτιστεί μια εγκατάσταση Εθνικού σκοπού μπορεί εσκεμμένα να πάει να βάλει φωτιά για να σταματήσει το έργο. Είναι σαν το Σύνταγμα έτσι να αποτελεί λόγο να προκαλούνται φωτιές και αυτό θα ήταν μια στρέβλωση. Εδώ βέβαια οι δικαστές εκκινούν από την θέση ότι λόγω κλιματικής αλλαγής και διεθνών υποχρεώσεων οι ΑΠΕ είναι μέρος του δημοσίου συμφέροντος.

Έτσι αυτό που κατάφερε το ΣτΕ ήταν να συνδυάσει αυτά τα δύο άρθρα και παράλληλα να θέσει πιο αυστηρά κριτήρια για την εγκατάσταση ΑΠΕ σε αναδασωτέες εκτάσεις. Απαιτεί πέρα από τεχνοιοκονομική μελέτη ειδικές επιπλέον αιτιολογήσεις για τα κριτήρια και την αναγκαιότητα του έργου καθώς και υποχρεωτική άμεση αποκατάσταση της περιοχής με την παύση λειτουργίας του.

Η Καραμανώφ ήταν στην μειοψηφία που ήταν εναντίον της απόφασης ενώ να αναφέρουμε για την ιστορία οτι η Σακελλαροπούλου ήταν στην πλειοψηφούσα πλευρά.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών