MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8176
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 26 Αύγ 2023, 21:04

Ο Έβρος ενημερωτικά είναι ΠΑΠ = Περιοχή Αιολικής Προτεραιότητας
Σύμφωνα με σχετική μελέτη στη χώρα υπάρχουν τρεις βασικές Περιοχές Αιολικής Προτεραιότητας (ΠΑΠ) και συγκεκριμένα:

-ΠΑΠ 1 στη Βόρειο Ελλάδα, στους νομούς Έβρου και Ροδόπης, όπου προβλέπεται ότι μπορούν να εγκατασταθούν 480 τυπικές ανεμογεννήτριες ισχύος 960 MW. (Να σημειώσουμε ότι τυπική ανεμογεννήτρια» θεωρείται αυτή που έχει διάμετρο φτερωτής 85 μ. και παράγει ισχύ 2 MW.)

https://www.euro2day.gr/news/economy/ar ... s-ape.html
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 26 Αύγ 2023, 21:08

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:58
πήζον bot έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:52
Γκοτζμπενι έγραψε:
25 Αύγ 2023, 08:09
Τα καμμενα ξαναφυτρωνουν,Και δεν θα ξανακαουν:
1.Γιατι θα εχουν μπει ανεμογεννητριες αρα δεν χρειαζεται να ξανακαουν.
2.Γιατι δεν θα πρεπει να καουν οι εγκατεστημενες ανεμογεννητριες.
Σε 30 χρονια η Ελλαδα θα ειναι σαν τον Αμαζονιο.

Οποιος δεν θελει ανεμογεννητριες ειναι υπερ της ερημοποιησης της χωρας.
φουκαρας εμμισθος φιλε?
ποσα?
Στάσου ρε πήζον. Κάποιος πρέπει να φέρνει σοβαρά επιχειρήματα και η αρχική ανάρτηση δεν το κάνει. Αφού η απόφαση είχε ήδη ληφθεί από τον Ιούνιο γιατί έπρεπε να καούν εκ των υστέρων οι περιοχές; Δουλεύουν οι ανεμογγενήτριες αποδοτικότερα με καμένο δάσος τριγύρω; Επιτρέπεται διάνοιξη δρόμων εκεί που απαγορευόταν πριν; Είναι οικονομικότερη η κατασκευή δρόμου στο καμένο δάσος; Αντιμετωπίζεται διαφορετικά από νομικής απόψεως ένα καμένο δάσος και δίνεται άδεια για οτιδήποτε δεν θα δινόταν πριν; Σε τι ακριβώς βοηθάει όλη αυτή η καταστροφή;
"τραγικο, ειναι να προσπαθεις να αποδειξεις το προφανες". \
ο προυστ νομιζω το ειπε? καποιος αλλος? δεν θυμαμαι...

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 26 Αύγ 2023, 21:09

πέφτω από τα σύννεφα τυχαίο θαναι σίγουρα
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 26 Αύγ 2023, 21:10

όλοι πρέπει να κάνουμε θυσίες για τον ζελενσκι για να μην πουλάει φυσικό αέριο ο Πούτιν.θυσιαστηκαν κόποι χρόνων και δάση!!μια μικρή προσφορά στο τάγμα αζοφ.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2023, 21:13

πήζον bot έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:08
"τραγικο, ειναι να προσπαθεις να αποδειξεις το προφανες". \
ο προυστ νομιζω το ειπε? καποιος αλλος? δεν θυμαμαι...
ρε συ σοβαρά ρωτάω. Στεναχωριέμαι πολύ με τη φωτιά στον Έβρο που καίει (τώρα στη Ροδόπη) για 8η μέρα. Η καταστροφή είναι ασύλληπτη. Αλλά έχω διαβάσει ένα σωρό βλακείες. Μεταξύ αυτών και το ακόλουθο:

"οι ανεμογεννήτριες σκοτώνουν τα πουλιά. Τις φωτιές τις βάζουν αυτοί που θέλουν να εγκαταστήσουν ανεμογεννήτριες ώστε να μην υπάρχει δάσος δίπλα και άρα ούτε πουλιά, γιατί κάθε φορά που θα σκοτώνονται πουλιά, θα ξεσηκώνονται οι οικολόγοι εναντίον των αιολικών πάρκων".

Δεν θέλω να γίνεται η συζήτηση σε τέτοιο επίπεδο. Υπάρχει σοβαρό επιχείρημα του γιατί να μπει φωτιά;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Αύγ 2023, 21:17

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:13
πήζον bot έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:08
"τραγικο, ειναι να προσπαθεις να αποδειξεις το προφανες". \
ο προυστ νομιζω το ειπε? καποιος αλλος? δεν θυμαμαι...
ρε συ σοβαρά ρωτάω. Στεναχωριέμαι πολύ με τη φωτιά στον Έβρο που καίει (τώρα στη Ροδόπη) για 8η μέρα. Η καταστροφή είναι ασύλληπτη. Αλλά έχω διαβάσει ένα σωρό βλακείες. Μεταξύ αυτών και το ακόλουθο:

"οι ανεμογεννήτριες σκοτώνουν τα πουλιά. Τις φωτιές τις βάζουν αυτοί που θέλουν να εγκαταστήσουν ανεμογεννήτριες ώστε να μην υπάρχει δάσος δίπλα και άρα ούτε πουλιά, γιατί κάθε φορά που θα σκοτώνονται πουλιά, θα ξεσηκώνονται οι οικολόγοι εναντίον των αιολικών πάρκων".

Δεν θέλω να γίνεται η συζήτηση σε τέτοιο επίπεδο. Υπάρχει σοβαρό επιχείρημα του γιατί να μπει φωτιά;

Μπορε3ίς να τα φιλτράρεις. Αυτά με τα πουλιά και η μετέπειτα υπόθεση πάνω στην υπόθεση και πάει λέγοντας είναι βλακεία και το αφήνεις. Αλλά το βάζουν φωτιές για ξενοδοχεία ή πάρκα είναι μία λογική υποψία που μπορείς να έχεις.


Χαίρομαι που σε βρίσκω κιόλας :D Εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 26 Αύγ 2023, 21:27

μα γιατι τις κρυβουν τις φωτιες αυτοι που εμπλεκονται με τις πρασινες μπιζνες?
δυσκολο ερωτημα.
θελει αικιου πανω απο 55


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2023, 21:32

Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:17
Μπορε3ίς να τα φιλτράρεις. Αυτά με τα πουλιά και η μετέπειτα υπόθεση πάνω στην υπόθεση και πάει λέγοντας είναι βλακεία και το αφήνεις. Αλλά το βάζουν φωτιές για ξενοδοχεία ή πάρκα είναι μία λογική υποψία που μπορείς να έχεις.


Χαίρομαι που σε βρίσκω κιόλας :D Εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά.
Κι εγώ. Καλώς ξανάρθες. :wave:

Τι να φιλτράρω όμως; Η συγκεκριμένη φωτιά με έχει απασχολήσει πολύ καθώς κινδύνεψε και σπίτι δικού μου ανθρώπου. Οι πιθανές αιτίες που ακούστηκαν:

1. Από ξηρή καταιγίδα και κεραυνούς.
2. Από μετανάστες που ανάβουν φωτιά τη νύχτα για να ζεσταθούν στο δάσος (έχει χαμηλές θερμοκρασίες) ή να ζεστάνουν γάλα για παιδιά κλπ
3. Από μετανάστες που θέλουν να δημιουργήσουν χάος για να μην πιαστούν
4. Από μετανάστες που τους βάζουν οι διακινητές απειλώντας τους ότι αν δεν το κάνουν, θα τους δώσουν στις αρχές
5. Από τον Πούτιν ως αντίποινα για τη βοήθεια προς τον Ουκρανό
6. Από τους Αμερικάνους που θέλουν να ανοίξουν χώρο για να φτιάξουν στρατιωτικό αεροδρόμιο κοντά στις βάσεις τους στην Αλεξανδρούπολη
7. Από τις εταιρείες με τις ανεμογεννήτριες
8. Από αυτούς που προσβλέπουν σε οικόπεδα για τουριστική χρήση.
9. Από Τούρκους πράκτορες που θέλουν να προκαλέσουν ζημιά

και τα παραπάνω τα συζητάνε σοβαρά και άτομα που κατά κάποιο τρόπο εκτιμώ. Το δε επίσημο σενάριο της φωτιάς από κεραυνό δεν θέλουν καν να το ακούσουν γιατί υποστηρίζουν ότι φωτιές από κεραυνούς είχαν πολλές φορές στο παρελθόν, όχι όμως σε τόσο πολλές εστίες που να περικυκλώνουν την πόλη και να δημιουργούν ένα τέτοιο τεράστιο μέτωπο. Είναι πεπεισμένοι ότι πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο εμπρησμού. Εγώ πάλι είμαι σκεπτικός αφού σήμερα είχαμε στη Βάρη νομίζω 5-6 εστίες από κεραυνούς.

Δεν ξέρω πως μπορώ να φιλτράρω τα παραπάνω. Θέλω να ακούσω σοβαρά επιχειρήματα για το σε τι θα βοηθούσε η καταστροφή του δάσους την τοποθέτηση των ανεμογεννητριών από αυτούς που το υποστηρίζουν. Γενικά έχουμε μια προδιάθεση προς συνωμοσιολογικές θεωρίες, στην πράξη όμως συλλαμβάνονται κάτι περίεργοι με ψυχολογικά και κάτι γιαγιάδες που ανάβουν φωτιές.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2023, 21:35

πήζον bot έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:27
μα γιατι τις κρυβουν τις φωτιες αυτοι που εμπλεκονται με τις πρασινες μπιζνες?
δυσκολο ερωτημα.
θελει αικιου πανω απο 55
Πως τις κρύβουν δηλαδή; Το protothema τι είναι; Δεν είναι από το πιο συστημικά ΜΜΕ;

https://www.protothema.gr/greece/articl ... opuroseis/

Πόσος κόσμος ενημερώνεται αποκλειστικά από τις ειδήσεις στην TV για να μην διαβάσει ότι καίει ακόμα εκεί;

ΥΓ. Όταν μια φωτιά καίει τόσες μέρες, κάτι δεν γίνεται σωστά. Να κάνετε αντιπολίτευση αλλά να είναι τουλάχιστον σοβαρή. Ένα μάθημα από τις προηγούμενες εκλογές που φαίνεται να μην πήρε κανείς.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 26 Αύγ 2023, 21:38

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:35
πήζον bot έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:27
μα γιατι τις κρυβουν τις φωτιες αυτοι που εμπλεκονται με τις πρασινες μπιζνες?
δυσκολο ερωτημα.
θελει αικιου πανω απο 55
Πως τις κρύβουν δηλαδή; Το protothema τι είναι; Δεν είναι από το πιο συστημικά ΜΜΕ;

https://www.protothema.gr/greece/articl ... opuroseis/

Πόσος κόσμος ενημερώνεται αποκλειστικά από τις ειδήσεις στην TV για να μην διαβάσει ότι καίει ακόμα εκεί;

ΥΓ. Όταν μια φωτιά καίει τόσες μέρες, κάτι δεν γίνεται σωστά. Να κάνετε αντιπολίτευση αλλά να είναι τουλάχιστον σοβαρή. Ένα μάθημα από τις προηγούμενες εκλογές που φαίνεται να μην πήρε κανείς.
ωχ θεε μου

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Αύγ 2023, 21:40

Πλέον όμως παρέσυραν στην ασοβαροτητα και τους ΚΚΕδες
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 26 Αύγ 2023, 21:43

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:32
Το δε επίσημο σενάριο της φωτιάς από κεραυνό δεν θέλουν καν να το ακούσουν γιατί υποστηρίζουν ότι φωτιές από κεραυνούς είχαν πολλές φορές στο παρελθόν, όχι όμως σε τόσο πολλές εστίες που να περικυκλώνουν την πόλη και να δημιουργούν ένα τέτοιο τεράστιο μέτωπο. Είναι πεπεισμένοι ότι πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο εμπρησμού. Εγώ πάλι είμαι σκεπτικός αφού σήμερα είχαμε στη Βάρη νομίζω 5-6 εστίες από κεραυνούς.
Η φωτιές στο δάσος της Δαδιάς ξεκίνησαν την Δευτέρα, χωρίς κεραυνούς.
Η φωτιά που ξεκίνησε το Σάββατο από την Μελία πιθανόν να ξεκίνησε από κεραυνό, γιατί υπήρχαν κεραυνοί την νύχτα.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι μόνο μία η αιτία.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.


Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 26 Αύγ 2023, 22:13

Frappezitis έγραψε:
25 Αύγ 2023, 06:46
Μπα ?

Και άλλη σύμπτωση


Εικόνα
Τι σχέση έχει αυτό με τις φωτιές; Ξέρεις εσύ αν προστάτευε την Πάρνηθα από φωτιές αυτός ο οργανισμός για να χρειαστεί να καταργηθει; Γιατί δεν το νομίζω. Επίσης δεν είναι κατάργηση, είναι συγχωνευση, τα κτίρια παραμένουν στο ίδιο σημείο με το ίδιο προσωπικό και οι αρμοδιότητες πάνε κεντρικά, ούτε αυτές δηλαδή καταργούνται. Πως όλα αυτά έχουν σχέση με την φωτιά;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: MORE: Έλαβε το «πράσινο φως» για νέο αιολικό πάρκο 53,6 MW σε Ροδόπη και Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2023, 22:15

vagabondo έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:43
Η φωτιές στο δάσος της Δαδιάς ξεκίνησαν την Δευτέρα, χωρίς κεραυνούς.
Η φωτιά που ξεκίνησε το Σάββατο από την Μελία πιθανόν να ξεκίνησε από κεραυνό, γιατί υπήρχαν κεραυνοί την νύχτα.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι μόνο μία η αιτία.
Σωστά. Για τις φωτιές στη Μελία μου λένε ότι δεν πιστεύουν την επίσημη εκδοχή των κεραυνών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών