Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9310
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 11 Σεπ 2023, 10:29

Έχω που να μείνω. Μένω τώρα στον πρώτο με τους γονείς μου. Πριν εμένα κάτω στο ημιυπόγειο, αυτό που πλημμύρισε. Δεν έχω θέμα άμεσο. Στο γραφείο ευτυχώς έσωσα τον σκληρό δίσκο αλλά συμβόλαια που είχα σε ντουλάπες κάτω η σε τραπέζια βράχηκαν. Και έχω αρχείο από το 1949.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70083
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Σεπ 2023, 10:47

Arisvilla έγραψε:
11 Σεπ 2023, 10:29
Έχω που να μείνω. Μένω τώρα στον πρώτο με τους γονείς μου. Πριν εμένα κάτω στο ημιυπόγειο, αυτό που πλημμύρισε. Δεν έχω θέμα άμεσο. Στο γραφείο ευτυχώς έσωσα τον σκληρό δίσκο αλλά συμβόλαια που είχα σε ντουλάπες κάτω η σε τραπέζια βράχηκαν. Και έχω αρχείο από το 1949.
Καλή δύναμη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6698
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 11 Σεπ 2023, 10:50

Arisvilla έγραψε:
11 Σεπ 2023, 07:11
Παιδιά Καλημέρα. Εγώ έχω χάσει το σπίτι που εμένα και το γραφείο μου ουσιαστικά. Τεράστιες ζημιές πιθανόν δεκάδων χιλιάδων ευρώ. Το σοκ τεράστιο. Το τι έχω ζήσει δεν περιγράφεται. Νεκροί υπάρχουν αρκετοί ειδικά στην περιοχή Παλαμά Μεταμόρφωσης. Βρίσκουν πτώματα μέχρι τη Φαρκαδονα από εκεί. Για τις ευθύνες τι να πεις? Ανύπαρκτη η κεντρική διοίκηση και η τοπική αυτοδιοίκηση. Σε εμένα ενώ το νερό είχε φτάσει και είχε πλημμυρίσει το σπίτι ήρθε μήνυμα για να εκκενωσουμε τα ισόγεια και τα υπόγεια.
Κουράγιο και καλή δύναμη για την συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39740
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Σεπ 2023, 05:34

O τυπος ειπε συγκεκριμενα πραγματα που κανεις δεν τολμησε να πει μεχρι σημερα.

ΟΤι γνωριζαν τι ερχεται και τα αφησαν ολα στην τυχη.



«Καλύπτετε τα καθάρματα»: Έξαλλος στην ΕΡΤ κάτοικος του Παλαμά που έχασε τη γιαγιά του

Τον «έκοψαν» στον αέρα της εκπομπής!




Ξεχειλίζει η οργή των κατοίκων, για την πρωτοφανή καταστροφή στη Θεσσαλία. Αυτή την οργή εξέφρασε στην ΕΡΤ ο κάτοικος του Παλάμα Καρδίτσας, ο Βάιος Παπαθανασίου.

«Ζήσαμε ακριβώς το όνειρο του Χόλυγουντ που ζει ο πρωθυπουργός χρόνια τώρα», ανέφερε αγανακτισμένος κάνοντας λόγο και για «ρεμπεσκέδες», με την παρέμβασή του να ενοχλεί και να τον «κόβουν» στον αέρα της εκπομπής.

Οι παρουσιαστές της εκπομπής της ΕΡΤ, Δημήτρης Κοτταρίδης και Νίνα Κασιμάτη, επιχείρησαν να τον σταματήσουν, σχολιάζοντας πως καταλαβαίνουν, αλλά δεν κατάφεραν να τον ηρεμήσουν, και ήρθε το «κόψιμο».

Ο Βάιος Παπαθανασίου είπε στην παρέμβασή του:
«Είναι μια επιτελική αλφαδιά, καταστροφή απόλυτη. Ζήσαμε ακριβώς το όνειρο του Χόλυγουντ που ζει ο πρωθυπουργός χρόνια τώρα. Εχουμε ανθρώπους οι οποίοι πνιγήκανε όπως η γιαγιά μου από την ίδια λάσπη που ζυμώνανε να μας ταϊσουν. Οι ίδιοι οι άνθρωποι που είναι υπεύθυνοι ( για την καταστροφή) και δεν μιλάω μόνο για την Δημοτική Αρχή, μιλάω για την Περιφέρεια, μιλάω για το ίδιο το κράτος που καθησύχαζε τον κόσμο ότι "δεν συμβαίνει τίποτα" ενώ ξέρανε ότι θα συμβεί ακριβώς αυτό το πράγμα, το γνωρίζανε, τοπικοί ρεμπεσκέδες παίζουν πάνω σε θύματα και καταστροφές και ζωές ανθρώπων, τοπικοί υποτιθέμενοι άρχοντες που μας πουλάνε Ελλάδα για Ελληνες δεν βοηθήσανε πουθενά και ποτέ, κοιτάξανε μόνο το δικό τους κεφάλι, μέχρι που φωτογραφιζόντουσαν με υπουργούς που οι υπουργοί οι ίδιοι λέγανε "τι να κάνουμε με 500 κυβικά νερό ανά τετραγωνικό, ανά χιλιόμετρο δεν ξέρω πως το είπε... Αυτούς έχουμε, αυτοί μας αξίζουν, αυτοί είμαστε. Μην νομίζετε πως θα αλλάξει κάτι σε αυτόν τον τόπο. Και είσαστε και εσείς υπόλογοι σε αυτό! Δεν με ενδιαφέρει αν θα πείτε ότι μου δίνετε βήμα, δεν με νοιάζει! Το βήμα το δίνετε γιατί υπάρχει απόλυτη καταστροφή. Είστε υπόλογοι, ΕΡΤ, κανάλια!

Δείχνατε στον κόσμο απ΄ότι μαθαίνω ότι πάνε όλα καλά! Βγήκε η Κεραμέως και είπε ότι όλα λειτουργούν στην εντέλεια. Και εμείς τρεις μέρες μέσα, μαθαίνανε τα παιδιά μας να πίνουν τρεις γουλιές νερό και να το γυρνάνε στο στόμα. Εσείς φταίτε, εσείς τους καλύπτετε! Δεν φταίει κανένας άλλος! Σε κάθε καταστροφή κάνετε αυτό το πράγμα. Καλύπτετε τα καθάρματα. Βγήκε το άλλο το ρεμάλι, ο εκπρόσωπος της Πυροσβεστικής και είπε πως ο Βλοχός είναι ορεινός, ο άσχετος... »

Εκείνη τη στιγμή ο Δημήτρης Κοταρίδης σχολιάζει λέγοντας «καταλαβαίνω...», για να πάρει την απάντηση: «Όχι δεν καταλαβαίνετε, ούτε εσείς, ούτε η διπλανή σας, ούτε ξέρω ποιοι είστε εκεί και δεν με νοιάζει. Δεν καταλαβαίνετε τίποτα. Βγαίνουν κάθε πρωί πολιτικοί ρεμπεσκέδες....»

https://v16-web-newkey.tiktokcdn.com/e0 ... =e00090000

https://www.newsbreak.gr/media/505648/k ... -mana-toy/

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 12 Σεπ 2023, 05:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 12 Σεπ 2023, 05:52

Μαδουραίος έγραψε:
10 Σεπ 2023, 10:19
Οι ευθύνες είναι της κυβέρνησης αλλά κυρίως του 41 τακατο.

Να γνωρίσουν ότι με την ψήφο τους έστειλαν εκατοντάδες πολίτες στον τάφο.
Εκεί που ασχολούνταν όλοι με τον βρωμόκωλο του Κασσελακι ήρθαν οι πλημμύρες να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη .
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 12 Σεπ 2023, 06:00

αν είναι ΔΥ θα πληρώνονται κανονικά , αν είναι αγρότες θα αποζημιωθούν, αν είχαν κάποια δουλειά που θα σταματήσει για μήνες θα συνεχίσουν κανονικά να πληρώνουν υποχρεώσεις και δεν θα τους κλάψει κανένας. Όταν πριν λίγα χρόνια άνθρωποι έμειναν στον άσο επειδή το κράτος έκλεισε μαζικά όλες τις επιχειρήσεις "επειδή έκλεβαν" κανένας δεν πόνεσε. Και μένα στα παπάρια μου τώρα.
Στα ρχιδια μας και μας Κωστής Παλαμάς.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Nøel
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 21 Ιαν 2019, 08:06
Phorum.gr user: Nøel

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nøel » 12 Σεπ 2023, 06:39

Δείτε πως η δημοσιογράφος του STAR ξεσκεπάζει την αναλγησία, το μπάχαλο της κύβέρνησης: :wave:


Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8184
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 12 Σεπ 2023, 06:56

Όταν ο Μπούτας και οι αγρότες της Θεσσαλίας έβγαιναν με χιλιάδες τρακτέρ στους δρόμους ενα απο τα κύρια αιτήματα που είχαν ηταν και η αντιπλημμυρική προστασία της Θεσσαλίας! Και τι εκαναν οι κυβερνώντες ; Η ΝΔ τους έστελνε τα Ματ, το ΠΑΣΟΚ τους ξεφούσκωνε τα λάστιχα και τα παπαγαλάκια στα κανάλια απ' το πρωί τσίριζαν πως οι αγρότες έκοψαν την Ελλάδα στην μέση! Και σήμερα; Σήμερα σκούζουν ολοι τους σαν τον γάτο στα κεραμίδια! Νυν και πρώην κυβερνώντες είστε ολοι σας εγκληματίες !
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 12 Σεπ 2023, 07:38

Arisvilla έγραψε:
11 Σεπ 2023, 10:29
Έχω που να μείνω. Μένω τώρα στον πρώτο με τους γονείς μου. Πριν εμένα κάτω στο ημιυπόγειο, αυτό που πλημμύρισε. Δεν έχω θέμα άμεσο. Στο γραφείο ευτυχώς έσωσα τον σκληρό δίσκο αλλά συμβόλαια που είχα σε ντουλάπες κάτω η σε τραπέζια βράχηκαν. Και έχω αρχείο από το 1949.
Όχι ρε φίλε, διάβασα και το προηγούμενο ποστ σου που λες τι έπαθες. :o

Τι να πω; Καλό κουράγιο και σου εύχομαι να επανέλθεις το ταχύτερο δυνατό.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8184
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 12 Σεπ 2023, 20:56

Τύπος στην Εύβοια "αποθεώνει" τα αντιπλημμυρικά έργα. Ακούστε τι λέει ο άνθρωπος γιατί τα ΜΜΕ θα σας λένε ότι πάλι Ρομα πήραν τα σίδερα.

Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39740
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Σεπ 2023, 06:32

Απο τα 117 εκατομμυρια για αντιπλημμυρικα, που μας ειχαν εγκρινει οι Ευρωπαιοι με το ΤΑμειο Ανακαμψης για τον καμπο μετα τον Ιανο, η απορροφηση μεχρι τον Ιουνιο ηταν 0%.



Εικόνα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Σεπ 2023, 08:23

Αρίστος έγραψε:
13 Σεπ 2023, 06:32
Απο τα 117 εκατομμυρια για αντιπλημμυρικα, που μας ειχαν εγκρινει οι Ευρωπαιοι με το ΤΑμειο Ανακαμψης για τον καμπο μετα τον Ιανο, η απορροφηση μεχρι τον Ιουνιο ηταν 0%.



Εικόνα

Bάλε και τη δική σου εφημερίδα να δέσει το γλυκό.



πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Σεπ 2023, 08:33


Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Oι κυβερνητικές ευθύνες για την τραγωδία στη Θεσσαλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 13 Σεπ 2023, 08:35

Frappezitis έγραψε:
12 Σεπ 2023, 20:56
Τύπος στην Εύβοια "αποθεώνει" τα αντιπλημμυρικά έργα. Ακούστε τι λέει ο άνθρωπος γιατί τα ΜΜΕ θα σας λένε ότι πάλι Ρομα πήραν τα σίδερα.
Σάμπως καταλαβαίνεις τι δείχνει το βίντεο και μας το σπαμαρεις;

Όσο για τους αγαπημένους σου γυφτους, κι εδώ το έβαλαν το χεράκι τους για να κάνουν την κατάσταση χειρότερη απ’ ό,τι θα ‘ταν:
Αλλεπάλληλες κλοπές μετασχηματιστών από αντλιοστάσια στην Κρανιά

24 Μαρτίου 2023,
Μάστιγα διαρκείας για το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ, αλλά και τον αγροτικό κόσμο του Νομού αποτελούν οι κλοπές μετασχηματιστών.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας άγνωστοι «χτύπησαν» στην περιοχή της Κρανιάς όπου είχαν ξαναχτυπήσει και πριν από ένα περίπου μήνα.

Όπως μας ανέφερε μάλιστα ο κ. Αλεξανδρής η πρώτη κλοπή σε μετασχηματιστή σημειώθηκε πριν από ένα περίπου μήνα, αλλά κατά τη διάρκεια της εβδομάδας σημειώθηκαν κλοπές σε άλλους 5 μετασχηματιστές, 2 εκ των οποίων ανήκουν στον ΤΟΕΒ Κρανιάς και οι άλλοι 3 ανήκουν σε ιδιώτες.

Ο ένας μάλιστα μετασχηματιστής του ΤΟΕΒ είναι στο κεντρικό αντλιοστάσιο του Οργανισμού, στον ποταμό Μέγα και όπως γίνεται αντιληπτό το πρόβλημα που δημιουργείται στη λειτουργία του αρδευτικού δικτύου του ΤΟΕΒ είναι μεγάλο.

https://www.karditsalive.net/karditsa/k ... F%84%CE%BF
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών