Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29856
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Σεπ 2023, 19:04

Meanwhile ο Παπαδημουλης παίρνει μια γεύση απο την σκατιλα του κόμματος του.



"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3063
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 18 Σεπ 2023, 19:18

πατησιωτης έγραψε:
18 Σεπ 2023, 17:35
Green Dragon έγραψε:
18 Σεπ 2023, 16:52
Αρίστος έγραψε:
18 Σεπ 2023, 16:49
Να πατε να πειτε αυτο το περι ψυχοπαθολογιας στους Βολιωτες.

Με Κουλη:

α) πρωτα τους εκαψαν ολο το νομο Μαγνησιας.

β) μετα τους επνιξαν.

γ) και τωρα δεν εχουν νερο για 13η μερα.

.
Άρα η πολιτική σου θέση είναι αντι-νΔ; Κολντρονίστική;

Είναι ώριμη πολιτική σκέψη το 'να φύγει ο Μητσοτάκης';
Είναι αυτό που έχει μείνει από το συνονθύλευμα συριζανέλ.Το συνονθύλευμα νόμισε όταν έφθασε στην εξουσία ότι θα μείνει πολλά χρόνια.Ο Μητσοτάκης τότε δεν ήταν καν στον ορίζοντα.Βγήκε όμως και τους πήρε αυτό που περίμεναν ότι θα έχουν για χρόνια.Ξέχασαν και τον αντισαμαρισμό και τον αντιμερκελισμό και τα πάντα.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να βρουν τρόπο να απαλλαγούν από τον Μητσοτάκη.
Και όμως, ξέρω ουκ ολίγους συριζανελ που έπεσαν στον αντισαμαρισμό και τον αντιμερκελισμό και τα πάντα το 15 όχι για να πάρουν αυτοί την κουτάλα αλλά τρώγοντας την παραμύθα για μια κάπως καλύτερη και αξιοκρατική ζωή για τους περισσότερους. Οι οποίοι το 19 πλέον ψήφισαν ολόκαρδα μητσοκούλι έχοντας και σοβαρές προσδοκίες ότι η μαλακία που έκαναν ψηφίζοντας το άχρηστο μπουρδέλο - σχολική εκδρομή, θα αντιστραφεί από τον νέο μωυσή μιας και οι φρούδες ελπίδες έπρεπε να αντικατασταθούν από πραγματισμό. Και στην αρχή ήταν και πολύ περήφανοι για την επιλογή τους....δόξα τον Θεό που ήρθε αυτός έλεγαν...(μάλιστα ξέρω και δύο που πήγαν και τον ψήφισαν και στις εσωκομματικές)

Τώρα πλέον...αν και δεν μετανιώνουν για την ψήφο του 19 (έχουν γίνει κύπριοι, δεν ξεχνώ) δεν τον ξαναψηφίζουν δεν πα να κατεβαίνει μόνος του απέναντι στον βεργή.
Δεν την ξαναπατάνε μεν με "αντιμητσοτακισμό και όποιος να ναι ας έρθει", όπως την πάτησαν το 15, βάζοντας νέες ελπίδες σε καινοφανείς κασσελοπολάκηδες μεσσίες. Αλλά δεν το ξαναρίχνουν κούλι δεν πα να τους απειλήσεις με ολική καταστροφή. Η νέα αυτή κουλο-ταλαιπωριακή δημοκρατία που εγκαθίδρυσε... δεν τους λέει και πολλά. :078:

...και μεταξύ εμετών... κάπως δεν βγαίνει πλέον η επιλογή "ο λιγότερο ξινός και αηδιαστικός" από τους δύο διαθέσιμους.

ΥΓ. Αυτοί φυσικό είναι να μην σε απασχολούν στατιστικά σαν τεχνοκρατικό στέλεχος μιας και αφού δεν το ρίχνουν κασσελάκι είναι σαν χ εκτός έδρας στη νέα φιλαδέλφεια. Αλλά υπάρχουν και αυτοί και δεν είναι και λίγοι. Δεν ήταν βλέπεις όλοι οι συριζανελ σαν το συνοθύλευμα που έχεις δημιουργήσει στο μυαλό σου...όπως δεν είναι και όλοι όσοι στραβώνουν με τη δημοκρατία που τους επιβάλλεται με πρωτοστάτη τον βραβευμένο του wef, ψεκ.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3063
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 18 Σεπ 2023, 19:28

Saturn έγραψε:
18 Σεπ 2023, 18:35
student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 18:33
Saturn έγραψε:
18 Σεπ 2023, 17:51


Να το κάνουμε στοίχημα; Tί θα καταστραφεί πρώτα, η αριστερά ή η χώρα; (η χώρα έχει ήδη καταστραφεί, ρητορικό είναι)
Ποια αριστερά ρε παίδες? Πάτε καλά?

ΥΓ. Δεδομένου ότι μιλάμε με την ίδια έννοια της αριστεράς και όχι με double speak. Αριστερά είναι και ο μπάιντεν, αριστερά ήταν κι ο αλ6ς αριστερά είναι + το casselακις...ότι επιτάσσει το σύγχρονο πολιτικαλ μάρκετινγκ/ποζιτιονινγκ
ναι ρε αδελφέ, έτσι είναι, τα ξαναπαμε πιο πάνω, πιο παραδίπλα
ρητορικά λέμε ρωτάμε πια για τα πάντα :102:
Ρώτα ρε bro συνέχεια, (αν και το ξέρεις κι εσύ, δεν αλλάζει η φρίκη όσα ρητορικά και αν ρωτήσουμε). Ρώτα εσύ τα ρητορικά, να κάνω εγώ ότι βρίσκω την απάντηση, και πιο πάνω, πιο παραδίπλα... :lol:
μπας και μας μαλακώνει λίγο, προσωρινά, η αηδία για αυτό που μας περιβάλει όλο και πιο ασφυκτικά. Και γι αυτό που θα ζήσουν, όσο το ζήσουν, τα παιδιά μας.

ΥΓ. Δόξα τον Κύριο, μέσα σε όλη αυτή την αηδία της (κατ εμέ πάντα) ανθρώπινης κατάντιας, προσωπικά τουλάχιστον, ζω ακόμα με μπόλικη χαρά και απολύτως ευτυχισμένος στον μικρόκοσμό μου. Εύχομαι το ίδιο σε όλους.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Σεπ 2023, 19:29

student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 16:57
talaipwros έγραψε:
18 Σεπ 2023, 16:34
student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 16:04


Και να το που ξεπηδάει ήδη το νέο αφήγημα με βάση το νέο δίπολο που δημιουργείται.
Οι νδούδες στρίβουν άμεσα προς τις ντεμέκ "δεξιές" τους καταβολές που μέχρι τώρα κορόιδευαν σαν μπλε πασόκ και αρχίζουν οι έμμεσοι/άμεσοι εκβιασμοί. Όπως ακριβώς αναμενόταν.
αναλαμβανεις την ευθυνη της επιλογης σου

Έτσι έτσι ακριβώς... ο μπαμπούλας έρχεται μαντρωθείτε γίδια να μην καταστραφούμε :smt005:

Πόσο προβλέψιμοι και γραφικοί έχετε καταντήσει. Οι χθεσινοί ψεκ που χλευάζετε σαν απόπατο και τους θεωρείτε ότι χειρότερο υπάρχει γίνονται ξαφνικά αναγκαίοι συναγωνιστές ενάντια στον ερεβώδη κακό... λόγω των ψεκ πιστεύω τους κι όλας. Και τώρα πρέπει να ψηφίσουν αυτόν που τους πρωτοονόμασε ψεκ και τους έκανε περίγελο των πάντων, για να αντισταθούμε στο έρεβος.

Την αναλαμβάνω λοιπόν την ευθύνη του να μην ψηφίσω το κούλι σου, μαζί με την ευθύνη να μην καυλώνω με τα κωλοδάχτυλα και τον χλευασμό που εισπράττω από εσένα και τους ομοίους σου τόσο καιρό... όπως θεωρητικά τις αναλαμβάνει τις ευθύνες του και ο καθένας μας....
Το κρίσιμο ερώτημα παραμένει όμως...τελικά θα δώσει κανείς λόγο για όλες αυτές τις επιλογές που έκανε και θα κάνει...? Και κυρίως για τα κριτήρια και τα κίνητρα με τα οποία τις έκανε?

ΥΓ. κασσελάκι δεν πρόκειται φυσικά επίσης να επιλέξω, που να μου κοπεί το χέρι. Αλλά καταλαβαίνω βαθύτατα όλους αυτούς που θα το κάνουν είτε με χαρά είτε ακόμα και με βαριά καρδιά γιατί απλά σιχαίνονται τη στάση και την έπαρση τη δική σου και των ομοίων σου. Όπως σιχαίνονται βαθύτατα και όλη αυτήν την υποκρισία περί του υποτιθέμενου καλού της χώρας όταν το μόνο που ενδιαφέρει είναι η διατήρηση των προνομίων και της ελιτίστικης θέσης.
Μ' αρέσεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3063
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 18 Σεπ 2023, 19:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2023, 18:38
student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 18:33
Saturn έγραψε:
18 Σεπ 2023, 17:51


Να το κάνουμε στοίχημα; Tί θα καταστραφεί πρώτα, η αριστερά ή η χώρα; (η χώρα έχει ήδη καταστραφεί, ρητορικό είναι)
Ποια αριστερά ρε παίδες? Πάτε καλά?

ΥΓ. Δεδομένου ότι μιλάμε με την ίδια έννοια της αριστεράς και όχι με double speak. Αριστερά είναι και ο μπάιντεν, αριστερά ήταν κι ο αλ6ς αριστερά είναι + το casselακις...ότι επιτάσσει το σύγχρονο πολιτικαλ μάρκετινγκ/ποζιτιονινγκ
Δεν νομίζω ότι υπάρχει και μεγάλη σχέση μεταξύ των δημοκρατικών στις ΗΠΑ και της αριστεράς στην Ευρώπη. Το ότι τα τελευταία χρόνια η ευρωπαϊκή αριστερά επικεντρώνεται κυρίως στους δικαιωματισμούς, το προσφυγικό κλπ και όχι στα εργασιακά δικαιώματα, όπως στο παρελθόν, είναι άλλο θέμα.
Είναι άλλο θέμα? Τώρα που προσγειώθηκε και σ εμάς αυτή η νέα αριστερά που "επικεντρώνεται κυρίως στους δικαιωματισμούς, το προσφυγικό κλπ και όχι στα εργασιακά δικαιώματα, όπως στο παρελθόν" παραμένει ακόμα άλλο θέμα? Σε τί διαφέρει δηλαδή ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ (όχι στη ρητορική) η αριστερά της ευρώπης πλέον από τους δημοκρατικούς της αμέρικα? Και σε τί θα διαφέρει η Ν.Α.(ριστερά) του cassel? ΝΔ vs NA. Σε τί διαφέρει από το ελέφαντας vs γάιδαρος των ούσων?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Σεπ 2023, 19:38

student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 19:28


Ρώτα ρε bro συνέχεια, (αν και το ξέρεις κι εσύ, δεν αλλάζει η φρίκη όσα ρητορικά και αν ρωτήσουμε). Ρώτα εσύ τα ρητορικά, να κάνω εγώ ότι βρίσκω την απάντηση ...
οκ, μπρο, :lol: , θα ρωτάω, γιατί μου αρέσουν οι απαντήσεις σου

Νομίζω δηλαδή, δεν αρέσουν μόνο σε εμένα
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12816
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 18 Σεπ 2023, 19:39

sys3x έγραψε:
18 Σεπ 2023, 15:25
nyxtovios έγραψε:
18 Σεπ 2023, 00:12
Στρακαστρουκας έγραψε:
18 Σεπ 2023, 00:09


Αφου ειναι ανοιχτες οι εκλογες στο Συριζα, και δεξιος να εισαι, μπορεις να πας να ψηφισεις
Σόρρυ ρε τύπε. Σου κουβαλάν έναν που μέχρι 3 βδομάδες πριν δεν τον είχες ακούσει ξανά.
Δηλώνει εφοπλιστής που πολεμά το κεφάλαιο, δηλαδή σαν να σε κοροιδεύει.
Και πας και τον ψηφίζεις; Δηλάδή μάλλον ξεπερνάν σε ηλιθιότητα και τους ψηφοφόρους της ΝΔ που περιμένουν ότι όταν βγει θα διώξει τους δημοσίους υπαλλήλους.
Κανένα νουδουλικό δεν περιμένει να διώξει δυ η νουδούλα, είτε πρόσληψη περιμένει, είτε ευνοϊκή μετάθεση - απόσπαση είτε για τον ίδιο είτε για κάποιο άλλο παχύσαρκο μέλος της οικογένειας - παράσιτο.
Δεν ξέρω άμα το περιμένει όντως, αλλά έτσι λένε. Δες π.χ. εδώ μέσα πόσα νδουλικά πιστεύουν ότι το πασοκ και ο σύριζα διορίζουν, παρόλο που όταν βγαίνει η νδούλα διορίζει ακόμα περισσότερους.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3063
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 18 Σεπ 2023, 19:50

nyxtovios έγραψε:
18 Σεπ 2023, 19:39
sys3x έγραψε:
18 Σεπ 2023, 15:25
nyxtovios έγραψε:
18 Σεπ 2023, 00:12

Σόρρυ ρε τύπε. Σου κουβαλάν έναν που μέχρι 3 βδομάδες πριν δεν τον είχες ακούσει ξανά.
Δηλώνει εφοπλιστής που πολεμά το κεφάλαιο, δηλαδή σαν να σε κοροιδεύει.
Και πας και τον ψηφίζεις; Δηλάδή μάλλον ξεπερνάν σε ηλιθιότητα και τους ψηφοφόρους της ΝΔ που περιμένουν ότι όταν βγει θα διώξει τους δημοσίους υπαλλήλους.
Κανένα νουδουλικό δεν περιμένει να διώξει δυ η νουδούλα, είτε πρόσληψη περιμένει, είτε ευνοϊκή μετάθεση - απόσπαση είτε για τον ίδιο είτε για κάποιο άλλο παχύσαρκο μέλος της οικογένειας - παράσιτο.
Δεν ξέρω άμα το περιμένει όντως, αλλά έτσι λένε. Δες π.χ. εδώ μέσα πόσα νδουλικά πιστεύουν ότι το πασοκ και ο σύριζα διορίζουν, παρόλο που όταν βγαίνει η νδούλα διορίζει ακόμα περισσότερους.
Προκατάληψη επιβεβαίωσης ονομάζεται η τάση ενός ατόμου να αναζητήσει, να ερμηνεύσει, να ευνοήσει και να ανακαλέσει πληροφορίες με τρόπο που να επιβεβαιώνει τις προϋπάρχουσες πεποιθήσεις ή υποθέσεις του. Είναι ένας τύπος γνωστικής προκατάληψης και ένα συστηματικό σφάλμα του επαγωγικού συλλογισμού. Οι άνθρωποι εμφανίζουν αυτή την προκατάληψη όταν συγκεντρώνουν ή θυμούνται πληροφορίες επιλεκτικά ή όταν τις ερμηνεύουν με μεροληπτικό τρόπο. Το φαινόμενο είναι ισχυρότερο για συναισθηματικά φορτισμένα θέματα και για βαθιά ριζωμένες πεποιθήσεις. I

Elementary my dear watson...όλοι είμαστε δυνητικά θύματα του γεγονότος...
after all...perception is reality!
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23279
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Σεπ 2023, 19:54

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις όπου ένα κόμμα έχει πάει χάλια στις εκλογές, εμφανίζεται ένας καινούργιος, παρθένος, "ανανεωτής", νέο πρόσωπο, προωθημένο από κύκλους (και συνήθως έρχεται απ' έξω).

Αν προτιμηθεί έναντι των παλαιών υποψηφίων που είναι γνωστοί στο κοινό, αυτό σημαίνει ότι το κόμμα είναι τόσο χάλια, που ακόμη κι ένα νέο πρόσωπο θα προτιμηθεί έναντι των παλιών.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2023, 20:01

student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 19:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2023, 18:38
student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 18:33


Ποια αριστερά ρε παίδες? Πάτε καλά?

ΥΓ. Δεδομένου ότι μιλάμε με την ίδια έννοια της αριστεράς και όχι με double speak. Αριστερά είναι και ο μπάιντεν, αριστερά ήταν κι ο αλ6ς αριστερά είναι + το casselακις...ότι επιτάσσει το σύγχρονο πολιτικαλ μάρκετινγκ/ποζιτιονινγκ
Δεν νομίζω ότι υπάρχει και μεγάλη σχέση μεταξύ των δημοκρατικών στις ΗΠΑ και της αριστεράς στην Ευρώπη. Το ότι τα τελευταία χρόνια η ευρωπαϊκή αριστερά επικεντρώνεται κυρίως στους δικαιωματισμούς, το προσφυγικό κλπ και όχι στα εργασιακά δικαιώματα, όπως στο παρελθόν, είναι άλλο θέμα.
Είναι άλλο θέμα? Τώρα που προσγειώθηκε και σ εμάς αυτή η νέα αριστερά που "επικεντρώνεται κυρίως στους δικαιωματισμούς, το προσφυγικό κλπ και όχι στα εργασιακά δικαιώματα, όπως στο παρελθόν" παραμένει ακόμα άλλο θέμα? Σε τί διαφέρει δηλαδή ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ (όχι στη ρητορική) η αριστερά της ευρώπης πλέον από τους δημοκρατικούς της αμέρικα? Και σε τί θα διαφέρει η Ν.Α.(ριστερά) του cassel? ΝΔ vs NA. Σε τί διαφέρει από το ελέφαντας vs γάιδαρος των ούσων?
Ok, μάλλον δεν το διευκρίνησα και φταίω εγώ. Αυτό που εννοώ είναι ότι στο παρελθόν η αριστερά ήταν πάντα κατά των ΗΠΑ, του ΝΑΤΟ κλπ

Το αν ο πλανητάρχης ήταν δημοκρατικός ή ρεπουμπλικάνος δεν είχε και τόση σημασία. Τώρα όντως το πράγμα τείνει προς την πλήρη αμερικανοποίηση των ελληνικών "δημοκρατικών" δεδομένων.

Οπότε, το ζητούμενο είναι προς τί ο καημός αν το ζητούμενο του μεγαλύτερου αριστερού κόμματος στην Ελλάδα είναι μια πιο χαριτωμένη έκδοση του Μητσοτάκη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Σεπ 2023, 20:10

student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 19:50
nyxtovios έγραψε:
18 Σεπ 2023, 19:39
sys3x έγραψε:
18 Σεπ 2023, 15:25


Κανένα νουδουλικό δεν περιμένει να διώξει δυ η νουδούλα, είτε πρόσληψη περιμένει, είτε ευνοϊκή μετάθεση - απόσπαση είτε για τον ίδιο είτε για κάποιο άλλο παχύσαρκο μέλος της οικογένειας - παράσιτο.
Δεν ξέρω άμα το περιμένει όντως, αλλά έτσι λένε. Δες π.χ. εδώ μέσα πόσα νδουλικά πιστεύουν ότι το πασοκ και ο σύριζα διορίζουν, παρόλο που όταν βγαίνει η νδούλα διορίζει ακόμα περισσότερους.
Προκατάληψη επιβεβαίωσης ονομάζεται η τάση ενός ατόμου να αναζητήσει, να ερμηνεύσει, να ευνοήσει και να ανακαλέσει πληροφορίες με τρόπο που να επιβεβαιώνει τις προϋπάρχουσες πεποιθήσεις ή υποθέσεις του. Είναι ένας τύπος γνωστικής προκατάληψης και ένα συστηματικό σφάλμα του επαγωγικού συλλογισμού. Οι άνθρωποι εμφανίζουν αυτή την προκατάληψη όταν συγκεντρώνουν ή θυμούνται πληροφορίες επιλεκτικά ή όταν τις ερμηνεύουν με μεροληπτικό τρόπο. Το φαινόμενο είναι ισχυρότερο για συναισθηματικά φορτισμένα θέματα και για βαθιά ριζωμένες πεποιθήσεις. I

Elementary my dear watson...όλοι είμαστε δυνητικά θύματα του γεγονότος...
after all...perception is reality!

Ή για βαθειά ριζωμένα συμφέροντα

Όπως και να έχει, αυτό ξεκίνησα να γράφω πριν, με αφορμή ΝΔιτες από το στενό ή πιο μακρυνό μου περιβάλλον, με κάποιους εξ αυτών σχετιζόμενους και με πολιτικούς με τον α ή β τρόπο. Δεν κάθομαι να ξαναγράψω τώρα προσωπικές εμπειρίες αλλά όταν μιλώ μαζί τους είναι σαν να τους βάζεις μια εικόνα μπροστά τους και εκείνοι να αρνούνται να την κοιτάξουν ή μάλλον να την κοιτούν αλλά να την διαπερνά το βλέμμα σαν να είναι γυαλί και τα μάτια να έχουν μια περίεργη, ανατριχιαστική λάμψη...αυτό, με έχει τρομάξει κάπως, δεν ξέρω, περισσότερο από όσο θα με τρόμαζε παλιότερα γιατί τώρα η εικόνα αυτή αναδεικνύει το απόλυτο χάος.
Δηλαδή, να σου πω την αλήθεια, είναι λίγο κάπως ας πούμε, να χαίρεσαι γιατί ένας student μπόρεσε να σε κάνει για λίγο να αφήσεις έναν αναστεναγμό ανακούφισης, έστω ρε παιδί μου, για ενάμισο δεύτερο.. :lol:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3063
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 18 Σεπ 2023, 20:10

sys3x έγραψε:
18 Σεπ 2023, 19:29
student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 16:57


ΥΓ. κασσελάκι δεν πρόκειται φυσικά επίσης να επιλέξω, που να μου κοπεί το χέρι. Αλλά καταλαβαίνω βαθύτατα όλους αυτούς που θα το κάνουν είτε με χαρά είτε ακόμα και με βαριά καρδιά γιατί απλά σιχαίνονται τη στάση και την έπαρση τη δική σου και των ομοίων σου. Όπως σιχαίνονται βαθύτατα και όλη αυτήν την υποκρισία περί του υποτιθέμενου καλού της χώρας όταν το μόνο που ενδιαφέρει είναι η διατήρηση των προνομίων και της ελιτίστικης θέσης.
Μ' αρέσεις.
Κι εμένα μ αρέσεις εσύ, καιρό τώρα. Μοιραζόμαστε την ίδια αηδία και βλέπουμε το σίχαμα που μας περιβάλει διάφανα, μέχρι το μεδούλι. Σπάνιο, φθίνουσα μειοψηφία...
Ευλογία και κατάρα.

Ευτυχώς για μένα έχω ασφαλή καβάτζα τον ουρανό και βαθιά ριζωμένη ελπίδα στην επερχόμενη δικαιοσύνη Του οπότε δεν με βγάζει όλο αυτό σε ψυχοσωματικά... αντιθέτως μπορώ και κοιμάμαι ήσυχος και γαλήνιος τα βράδια και βιώνω και συχνά στιγμές χαράς και ευτυχίας μέσα στη μέρα.

Διστάζω να ρωτήσω εσύ πως την παλεύεις....?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3063
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 18 Σεπ 2023, 20:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2023, 20:01
student έγραψε:
18 Σεπ 2023, 19:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2023, 18:38


Δεν νομίζω ότι υπάρχει και μεγάλη σχέση μεταξύ των δημοκρατικών στις ΗΠΑ και της αριστεράς στην Ευρώπη. Το ότι τα τελευταία χρόνια η ευρωπαϊκή αριστερά επικεντρώνεται κυρίως στους δικαιωματισμούς, το προσφυγικό κλπ και όχι στα εργασιακά δικαιώματα, όπως στο παρελθόν, είναι άλλο θέμα.
Είναι άλλο θέμα? Τώρα που προσγειώθηκε και σ εμάς αυτή η νέα αριστερά που "επικεντρώνεται κυρίως στους δικαιωματισμούς, το προσφυγικό κλπ και όχι στα εργασιακά δικαιώματα, όπως στο παρελθόν" παραμένει ακόμα άλλο θέμα? Σε τί διαφέρει δηλαδή ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ (όχι στη ρητορική) η αριστερά της ευρώπης πλέον από τους δημοκρατικούς της αμέρικα? Και σε τί θα διαφέρει η Ν.Α.(ριστερά) του cassel? ΝΔ vs NA. Σε τί διαφέρει από το ελέφαντας vs γάιδαρος των ούσων?
Ok, μάλλον δεν το διευκρίνησα και φταίω εγώ. Αυτό που εννοώ είναι ότι στο παρελθόν η αριστερά ήταν πάντα κατά των ΗΠΑ, του ΝΑΤΟ κλπ

Το αν ο πλανητάρχης ήταν δημοκρατικός ή ρεπουμπλικάνος δεν είχε και τόση σημασία. Τώρα όντως το πράγμα τείνει προς την πλήρη αμερικανοποίηση των ελληνικών "δημοκρατικών" δεδομένων.

Οπότε, το ζητούμενο είναι προς τί ο καημός αν το ζητούμενο του μεγαλύτερου αριστερού κόμματος στην Ελλάδα είναι μια πιο χαριτωμένη έκδοση του Μητσοτάκη.
Εικόνα

:lol:

Όποιος έχει τέτοιους καημούς, ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου. Η δε απάντηση περί τοιούτων καημών είναι απλή (για εμένα πάντα)


Εικόνα
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3063
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 18 Σεπ 2023, 20:24

Saturn έγραψε:
18 Σεπ 2023, 20:10

Δηλαδή, να σου πω την αλήθεια, είναι λίγο κάπως ας πούμε, να χαίρεσαι γιατί ένας student μπόρεσε να σε κάνει για λίγο να αφήσεις έναν αναστεναγμό ανακούφισης, έστω ρε παιδί μου, για ενάμισο δεύτερο.. :lol:
Σε νιώθω. Αλλά ακόμα και αν είναι κάπως...τραγικό, είναι σημαντικό. Ένας εδώ, ένας εκεί, παίρνεις λίγο δύναμη ρε αδελφέ, δεν νιώθεις ο μόνος μαλάκας μέσα σε τόσους φωτισμένους ξερόλες...έσκασε για λίγο κι ένας μαλάκας ...κρόνος ξέρω γω...συσ3ξ ξέρω γω...πολλοί ακόμα εδώ μέσα ξέρω γω...
...έστω ρε παιδί μου και για ενάμιση δευτερόλεπτο. Δεν είναι καθόλου λίγο. :hebit:

Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ποιος προωθησε τον Κασσελακη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Σεπ 2023, 20:30

Λίγο, πολύ
Αυτό είναι
:wave:


:lol:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών