Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8066
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 08 Οκτ 2023, 03:04

mao mao έγραψε:
08 Οκτ 2023, 02:56

ε τι να κάνουμε. εμείς που υπεφεύγουμε είμαστε και κατά αυτών που κάνει η Χαμάς, και κατά των βομβαρδισμών στη Γάζα. Εσύ που υποστηρίζεις τους νεκρούς αμάχους στη Γάζα επείδη είναι το συμφέρον της Ελλάδος, πέσε για ύπνο ήσυχος.
Δεν θυμάμαι να έχω γράψει ποτέ ότι είμαι υπέρ των νεκρών αμάχων στη Γάζα και θα παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός όταν μιλάμε μαζί.

Αυτό που λέω είναι ότι κατά την άποψή μου το συμφέρον της Ελλάδας είναι να μην είναι αντίθετο στη Δύση και στο Ισραήλ, αυτό που λέει ο Βαρουφάκης και εσύ συμφωνείς είναι ουσιαστικά ότι ευθύνεται το Ισραήλ, άρα μην το γυρίζεις στον άνθρωπο κλπ γιατί αυτή η θέση είναι πολύ συγκεκριμένη με πολύ συγκεκριμένες συνέπειες.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 08 Οκτ 2023, 03:09

kameron έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:04


Αυτό που λέω είναι ότι κατά την άποψή μου το συμφέρον της Ελλάδας είναι να μην είναι αντίθετο στη Δύση και στο Ισραήλ
Αυτό δεν μας εμποδίζει να βλέπουμε πως οι ισραηλινοί είναι τα καθίκια ύπόθεσης

Ούτε μας αναγκάζει να ποστάρουμε τουιτ της Ντόρας Μητσοτάκη, επαγγελματίας πολιτικού , ελλεειν'ης καραπουτάνας

Κάνουμε μόκο, ακολουθούμε την δύση ως ανήμπορα πουτανάκια γιατί μας συμφέρει αλλά μέχρι εκεί ! φτάνει
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24446
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Οκτ 2023, 03:22

mao mao έγραψε:
08 Οκτ 2023, 02:56
ε τι να κάνουμε. εμείς που υπεφεύγουμε είμαστε και κατά αυτών που κάνει η Χαμάς, και κατά των βομβαρδισμών στη Γάζα.
Και στο παρελθόν οι διενέξεις μεταξύ Ισραήλ και Παλαιστινίων οδήγησαν πολλές φορές σε ακραίο βρισίδι, καυγάδες και νεύρα τους φορουμίτες.

Κι εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω επίσης. Αγριότητες και κυρίως αυτές εναντίων γυναικών και παιδιών γίνονται και από τις δύο πλευρές. Γιατί σώνει και καλά θα πρέπει κάποιος να ακολουθήσει φανατικά την μία;

Το πολύ πολύ να δεχθώ αυτό που λέει ο Μπίστης. Ότι δεδομένων των συμμαχιών μας, θα δηλώσουμε στήριξη προς το Ισραήλ. Αλλά να παρακαλάμε να σκοτωθούν, να αφανιστούν άνθρωποι και να αναφερόμαστε σε αυτούς ως κατσαρίδες, μου φαίνεται προσβλητικό, για εμάς κυρίως.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5827
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 08 Οκτ 2023, 03:41

ST48410 έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:22
Αλλά να παρακαλάμε να σκοτωθούν, να αφανιστούν άνθρωποι και να αναφερόμαστε σε αυτούς ως κατσαρίδες, μου φαίνεται προσβλητικό, για εμάς κυρίως.
Συγκεκριμενους που διαπομπευουν νεκρους ομηρους πως θα τους αποκαλουσες εσυ;
Να αναφερομαστε σε ''παρορμητικους'' ή ''παρεξηγημενους'' για λογους πολιτικης ορθοτητας;
Σκουπιδια ειναι

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4240
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Οκτ 2023, 03:42

Σύμφωνα με την αμερικανική πρεσβεία όπως ανέλαβε το φασιστικό μόρφωμα.σπαρτιατες.να.μεταφερθει πρόκειται για επίθεση των φιλοτουρκων της χαμας.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7944
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 08 Οκτ 2023, 03:47

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7438
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 08 Οκτ 2023, 03:50

Ο μέσος μαλάκας ελληνάρας που δεν έχει διαβάσει ούτε την δική του ιστορία επιλέγει την πλευρά την Χαμάς κ την Παλαιστίνη κ ας μη ξέρει καν που πέφτει απλά γιατί από την μεταπολίτευση θεωρεί τον εαυτό του αγωνιστή κ αδικημένο κ ταυτίζεται με μια ιδεοληψία αριστερής προπαγάνδας.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7438
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 08 Οκτ 2023, 03:54

Το Ισραήλ θα τους εξαφανίσει. Μόλις όπλισαν το χέρι ακόμα και του πιο μετριοπαθούς Ισραηλινού.

Οι μέρες που θα ακολουθήσουν θα είναι τρομακτικές. Θα έχει δουλεια ο Γιάσονας να μαζευει πτώματα κατσαρίδων της χαμας και της φαταχ
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7438
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 08 Οκτ 2023, 03:56

Συμπτωματικά και ο πόλεμος του Γιόμ Κιπούρ είχε ξεκινήσει την ίδια ημέρα πρίν απο ακριβώς 50 χρόνια. Και εκεί αιφνιδιάστηκε το Ισραήλ και το αποτέλεσμα το ξέρουμε.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24446
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Οκτ 2023, 03:57

Zelda έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:41
ST48410 έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:22
Αλλά να παρακαλάμε να σκοτωθούν, να αφανιστούν άνθρωποι και να αναφερόμαστε σε αυτούς ως κατσαρίδες, μου φαίνεται προσβλητικό, για εμάς κυρίως.
Συγκεκριμενους που διαπομπευουν νεκρους ομηρους πως θα τους αποκαλουσες εσυ;
Να αναφερομαστε σε ''παρορμητικους'' ή ''παρεξηγημενους'' για λογους πολιτικης ορθοτητας;
Σκουπιδια ειναι
Δεν αναφερόμουν σε αυτούς. Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος, αρκετοί χρήστες καλούν σε αφανισμό όλων των Παλαιστινίων ή σε αντίποινα εναντίον και των αμάχων Ισραηλιτών, ανεξαιρέτως.

Ωστόσο. Θα έχεις δει φωτογραφίες από τον δικό μας εμφύλιο με ξεκοιλιασμένα σώματα ή κομμένα και παλουκωμένα κεφάλια σε πασσάλους. Τι ήταν αυτοί που τα έκαναν; Χοντρικά παππούδες μας από τη μια ή την άλλη πλευρά. Όταν έχεις χάσει τη μάνα, τον αδελφό, το παιδί σου, όταν έχεις μάθει για εκτελέσεις και βιασμούς σε γνωστούς σου, συγγενείς και φίλους, γίνεσαι ζώο από τον πόνο και η μόνη ικανοποίηση που μπορείς να νιώσεις είναι η εκδίκηση. Αυτό δεν είναι δικαιολογία που απαλλάσσει από ευθύνες αυτόν που το κάνει. Ίσως μια κάποια εξήγηση για τις ακρότητες που συμβαίνουν εκεί.

Εμείς όμως δεν είμαστε μέρος αυτής της διένεξης. Δεν δικαιολογείται ο τόσος φανατισμός μεταξύ μας. Αν μου δείξεις ένα νεκρό παιδί από σφαίρα, είναι ένα λυπηρό και αποτρόπαιο θέαμα. Δεν με νοιάζει αν ανήκει στη μία ή την άλλη πλευρά. Μου φτάνει που είναι παιδί.


Zelda
Δημοσιεύσεις: 5827
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 08 Οκτ 2023, 04:13

ST48410 έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:57
Zelda έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:41
ST48410 έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:22
Αλλά να παρακαλάμε να σκοτωθούν, να αφανιστούν άνθρωποι και να αναφερόμαστε σε αυτούς ως κατσαρίδες, μου φαίνεται προσβλητικό, για εμάς κυρίως.
Συγκεκριμενους που διαπομπευουν νεκρους ομηρους πως θα τους αποκαλουσες εσυ;
Να αναφερομαστε σε ''παρορμητικους'' ή ''παρεξηγημενους'' για λογους πολιτικης ορθοτητας;
Σκουπιδια ειναι
Δεν αναφερόμουν σε αυτούς. Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος, αρκετοί χρήστες καλούν σε αφανισμό όλων των Παλαιστινίων ή σε αντίποινα εναντίον και των αμάχων Ισραηλιτών, ανεξαιρέτως.

Ωστόσο. Θα έχεις δει φωτογραφίες από τον δικό μας εμφύλιο με ξεκοιλιασμένα σώματα ή κομμένα και παλουκωμένα κεφάλια σε πασσάλους. Τι ήταν αυτοί που τα έκαναν; Χοντρικά παππούδες μας από τη μια ή την άλλη πλευρά. Όταν έχεις χάσει τη μάνα, τον αδελφό, το παιδί σου, όταν έχεις μάθει για εκτελέσεις και βιασμούς σε γνωστούς σου, συγγενείς και φίλους, γίνεσαι ζώο από τον πόνο και η μόνη ικανοποίηση που μπορείς να νιώσεις είναι η εκδίκηση. Αυτό δεν είναι δικαιολογία που απαλλάσσει από ευθύνες αυτόν που το κάνει. Ίσως μια κάποια εξήγηση για τις ακρότητες που συμβαίνουν εκεί.

Εμείς όμως δεν είμαστε μέρος αυτής της διένεξης. Δεν δικαιολογείται ο τόσος φανατισμός μεταξύ μας. Αν μου δείξεις ένα νεκρό παιδί από σφαίρα, είναι ένα λυπηρό και αποτρόπαιο θέαμα. Δεν με νοιάζει αν ανήκει στη μία ή την άλλη πλευρά. Μου φτάνει που είναι παιδί.
Η Χαμας δεν ειναι απλοι μεμονωμενοι τρομοκρατες ή μειοψηφία ή ''ακρότητες'' καποιων που ξεφευγουν απο τις διαταγες ανωτερων
Ειναι πολιτικη διοικηση στη Γαζα και ουσιαστικα κρατικη οντοτητα χωρις αναγνωριση
Αποδεκτη απο τον τοπικο πληθυσμο και εχει τον απολυτο ελεγχο
Οι μεθοδοί της εχουν συνέπειες για τον τοπικο πληθυσμο απο τη στιγμη που συμμετεχει ενεργα
Αυτοι επιλεγουν τον τροπο που θα αγωνιστουν

Και οι ακροτητες δε γινονται απο φανατισμο καποιων
Επιθυμουν την οσο γινεται μεγαλυτερη εκδικηση του Ισραηλ και το θανατο αμαχων
Τους δικους τους τους εχουν γραμμενους
Ανθρωπινες ασπιδες ή αναλωσιμοι
Αν τους ενοιαζε δε θα εκαναν ολα τα νοσοκομεια στη Γαζα βαση εκτοξευσης πυραυλων

Στοχος ειναι να αποφευχθει η προσεγγιση Ισραηλ με Σ. Αραβια και αλλα κρατη της περιοχης που εμποδιζεται λογω του Παλαιστινιακου
Κατι που θελει η Τουρκια πρωτιστως

Και η Χαμας δεν ειναι παλι κατι μεμονωμενο
Αποτελει μερος του δικτυου μιας πολυς σκοτεινης για την ανθρωποτητα καταστασης
Που φθανει απο διαφορες μορφες τζιχαντιστων μεχρι τον ΙΣΙΣ και τη Μποκο Χαραμ, με διαφορετικο περιτυλιγμα καθε φορα
Ομαδες που σημερα χρησιμοποιουν και χρηματοδοτουν για τα συμφεροντα τους κρατη οπως η Τουρκια, το Ιραν, η Ρωσια (στην Αφρικη), το Πακισταν κλπ
Οπως το εχουν κανει και δυτικα κρατη στο παρελθον

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7473
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Οκτ 2023, 04:24

kameron έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:04
mao mao έγραψε:
08 Οκτ 2023, 02:56

ε τι να κάνουμε. εμείς που υπεφεύγουμε είμαστε και κατά αυτών που κάνει η Χαμάς, και κατά των βομβαρδισμών στη Γάζα. Εσύ που υποστηρίζεις τους νεκρούς αμάχους στη Γάζα επείδη είναι το συμφέρον της Ελλάδος, πέσε για ύπνο ήσυχος.
Δεν θυμάμαι να έχω γράψει ποτέ ότι είμαι υπέρ των νεκρών αμάχων στη Γάζα και θα παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός όταν μιλάμε μαζί.

Αυτό που λέω είναι ότι κατά την άποψή μου το συμφέρον της Ελλάδας είναι να μην είναι αντίθετο στη Δύση και στο Ισραήλ, αυτό που λέει ο Βαρουφάκης και εσύ συμφωνείς είναι ουσιαστικά ότι ευθύνεται το Ισραήλ, άρα μην το γυρίζεις στον άνθρωπο κλπ γιατί αυτή η θέση είναι πολύ συγκεκριμένη με πολύ συγκεκριμένες συνέπειες.
Kαταδικάζεις πχ τους σημερινούς βομβαρδισμούς στη Γάζα. Ισοπεδώθηκε κτίριο live on camera.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Οκτ 2023, 04:26

ST48410 έγραψε:
08 Οκτ 2023, 03:22
Το πολύ πολύ να δεχθώ αυτό που λέει ο Μπίστης. Ότι δεδομένων των συμμαχιών μας, θα δηλώσουμε στήριξη προς το Ισραήλ. Αλλά να παρακαλάμε να σκοτωθούν, να αφανιστούν άνθρωποι και να αναφερόμαστε σε αυτούς ως κατσαρίδες, μου φαίνεται προσβλητικό, για εμάς κυρίως.
Οφείλεται στο ότι είναι μουσουλμάνοι. Στον φτωχό νοητικό μικρόκοσμο του μέσου Νεοέλληνα, μουσουλμάνος σημαίνει αγράμματος, φανατικός, τρομοκράτης, λαθροεισβολέας, πολεμοχαρής, εγκληματίας, βρομιάρης κλπ. Αν π.χ. οι Παλαιστίνιοι ήταν βουδιστές δεν θα έβλεπες τους χαρακτηρισμούς που σε σοκάρουν, τουλάχιστον όχι στην ίδια έκταση.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8066
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Έλληνες πολιτικοί και τρομοκρατική επίθεση Χαμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 08 Οκτ 2023, 04:45

mao mao έγραψε:
08 Οκτ 2023, 04:24

Kαταδικάζεις πχ τους σημερινούς βομβαρδισμούς στη Γάζα. Ισοπεδώθηκε κτίριο live on camera.
Βεβαίως καταδικάζω το συγκεκριμένο και όχι μόνο αυτό από ισραηλινής πλευράς. Όπως και τη Χαμάς και των υποστηρικτών της που βρίσκονται δυο αιώνες πίσω στην εξέλιξη.

Πλην όμως ο Βαρουφάκης στο κείμενό του που επικρότησες αποδίδει με κατηγορηματικό τρόπο την ευθύνη μόνο στο Ισραήλ, άρα εδώ δεν ισχύουν τα "με τον άνθρωπο".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών