Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 12 Οκτ 2023, 23:13

Αλήθεια, η αποζημίωση που παίρνουν τα επαγγελματικά στελέχη του ΚΚΕ από το Κόμμα, πόσα είναι; Είναι τα ίδια με αυτά που βγάζει μια μέση λαϊκή οικογένεια; :roll:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17568
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Οκτ 2023, 23:23

Σενέκας έγραψε:
11 Οκτ 2023, 18:52
Αρνείται να συνεργαστεί, αρνείται να συνομιλήσει, αρνείται να πάρει θέση, αρνείται να συνεννοηθεί, βασικά συμμετέχει απλά και μόνο για να αρνείται τη συμμετοχή του, και παρόλα αυτά απαιτεί ψήφο και απαιτεί απο ψηφοφόρους και κόμματα να συμπορευτούν μαζί του(βασικά απο κάτω του γιατί δε δέχεται καμιά άλλη στάση ως θεμιτή).
Τι αηδίες ειναι αυτές; Άκου απαιτεί; Πού το είδες αυτό το ρήμα γραμμένο και το αναφέρεις ως κατι που συμβαίνει; Κι έστω για χάρη της κουβέντας να το παραβλέψω. Απο πού κι ως πού "απαιτεί" οτιδήποτε απο αλλα κόμματα; πού το είδες αυτό;

Κοιτά. Πρόσεχε λιγακι. Πηρε 2-3% παραπανω και φαίνεται να τραβάς καποιο γερά ζόρι. Δηλαδή αν τύχαινε να πάρει κάνα πεντάρι τοις εκατό παραπανω, θα καταντούσες Nandros;

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 12 Οκτ 2023, 23:45

Σενέκας έγραψε:
11 Οκτ 2023, 18:52
Επειδή βλέπω ότι η γραμμή συνεχίζει ακάθεκτη, και να κυνηγάει κανείς τα bot απο νήμα σε νήμα, λέω να συγκεντρώσω ένα μικρό αινειανικό rant εδώ:

Προσπαθώ αλλά δυσκολεύομαι να ποιος ακριβώς είναι ο ρόλος/χρησιμότητα/θέση w/e ενός κόμματος που αρνείται ρητά και από άποψη να συμμετάσχει στο πολιτικό σύστημα, και δε μιλάω φυσικά για να πάρει κυβέρνηση, αλλά να κάνει αυτά που απαιτούνται απο ένα κόμμα που είτε το θέλει είτε όχι, έχει δηλώσει τέλος πάντων τη συμμετοχή του στο εν λόγω σύστημα: διεκδικεί μεν ψήφο αλλά οι υποχρεώσεις πρακτικά σταματάνε εκεί. Αρνείται να συνεργαστεί, αρνείται να συνομιλήσει, αρνείται να πάρει θέση, αρνείται να συνεννοηθεί, βασικά συμμετέχει απλά και μόνο για να αρνείται τη συμμετοχή του, και παρόλα αυτά απαιτεί ψήφο και απαιτεί απο ψηφοφόρους και κόμματα να συμπορευτούν μαζί του(βασικά απο κάτω του γιατί δε δέχεται καμιά άλλη στάση ως θεμιτή).

Και ερωτώ, εμένα που δεν είμαι μέλος αλλά είμαι στο πουλ των ψηφοφόρων απο το οποίο απαιτεί στήριξη, πόσο με συμφέρει τέλος πάντων να συντηρώ μέσω των φόρων μου, και πόσο μάλλον να στηρίξω και με την ψήφο μου ένα κόμμα που δε λειτουργεί σαν κόμμα αλλά παραμόνο σαν συνδικάτο που επιδιώκει την επιβίωσή του και την ευημερία των μελών του και για να με πείσει χρησιμοποιεί μια αυθαίρετη έννοια ενός προλεταριάτου που υποτίθεται ότι προστατεύει, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι παρα ένα φαντασιακό σχήμα που βασίζεται σε μια θεωρούμενη κοινωνική πραγματικότητα που μπορεί ή μπορεί να μην υπήρχε πριν 200 χρόνια; :p2:

/rant over
Θέλουν μόνο τη βουλευτική (βολευτική) αποζημίωση.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Οκτ 2023, 00:08

O ρολος του ΚΚΕ ειναι να συνεχισει να επιβιωνει περνωντας 5-10%, οσο χρειαστει μεχρι το δημοκρατικο συστημα να καταρρευσει και να καταλαβει την εξουσια ως η μονη εναλλακτικη λυση
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34891
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Οκτ 2023, 00:26

Στρακαστρουκας έγραψε:
13 Οκτ 2023, 00:08
O ρολος του ΚΚΕ ειναι να συνεχισει να επιβιωνει περνωντας 5-10%, οσο χρειαστει μεχρι το δημοκρατικο συστημα να καταρρευσει και να καταλαβει την εξουσια ως η μονη εναλλακτικη λυση
Γιατί είναι όμως η μόνη εναλλακτική λύση;υπάρχουν πολλοί άλλοι ενδιαφερόμενοι. :wink

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 13 Οκτ 2023, 00:36

...........................
συνεχιζουν να δουλευουν
(κουτσουμπας και κεντρικοι)

...... για να παρουν συνταξη .......

τι αλλο να κανουν ;;

να κανουν τους επιχειρηματιες ;;
.......... ......... ..........

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16625
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 13 Οκτ 2023, 00:48

Ο ρόλος του είναι να περιμένει να ωριμάσουν οι συνθήκες μέχρι να σβήσει ο αελιος...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Οκτ 2023, 01:32

πατησιωτης έγραψε:
13 Οκτ 2023, 00:26
Στρακαστρουκας έγραψε:
13 Οκτ 2023, 00:08
O ρολος του ΚΚΕ ειναι να συνεχισει να επιβιωνει περνωντας 5-10%, οσο χρειαστει μεχρι το δημοκρατικο συστημα να καταρρευσει και να καταλαβει την εξουσια ως η μονη εναλλακτικη λυση
Γιατί είναι όμως η μόνη εναλλακτική λύση;υπάρχουν πολλοί άλλοι ενδιαφερόμενοι. :wink
To KKE απεδειξε οτι σε συνθηκες χαους(βλεπε κατοχη)εχει την καλυτερη οργανωση για να συσπειρωσει κοσμο
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 14 Οκτ 2023, 16:19

Στρακαστρουκας έγραψε:
13 Οκτ 2023, 00:08
O ρολος του ΚΚΕ ειναι να συνεχισει να επιβιωνει περνωντας 5-10%, οσο χρειαστει μεχρι το δημοκρατικο συστημα να καταρρευσει και να καταλαβει την εξουσια ως η μονη εναλλακτικη λυση
Δεν ξέρω από πού προκύπτει ότι αυτός είναι ο ρόλος του, πάντως δε θα πρέπει να είναι αυτός.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 14 Οκτ 2023, 16:22

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Οκτ 2023, 19:00
Πως βρέθηκες εσύ στο πουλ; Γλιστρούσαν τα πλακάκια;

Τεσπα, εγώ που δεν είμαι ΚΚΕς αντιλαμβάνομαι την ψήφο μου στο ΚΚΕ αντιμετωπίζοντας τις εκλογές ως μια πιο αξιόπιστη δημοσκόπηση για το αν πρέπει να αλλάξει το σύστημα. Το ίδιο το σύστημα δεν έχει προβλέψει διαδικασία για κάτι τέτοιο, θεωρώντας τον εαυτό του αιώνιο. Απο την άλλη βέβαια η αποχή απονομιμοποιεί εξίσου το σύστημα, χωρίς να παραπέμπει σε κάποια εναλλακτική.
Υποκλίνομαι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Οκτ 2023, 16:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Οκτ 2023, 19:00
Πως βρέθηκες εσύ στο πουλ; Γλιστρούσαν τα πλακάκια;

Τεσπα, εγώ που δεν είμαι ΚΚΕς αντιλαμβάνομαι την ψήφο μου στο ΚΚΕ αντιμετωπίζοντας τις εκλογές ως μια πιο αξιόπιστη δημοσκόπηση για το αν πρέπει να αλλάξει το σύστημα. Το ίδιο το σύστημα δεν έχει προβλέψει διαδικασία για κάτι τέτοιο, θεωρώντας τον εαυτό του αιώνιο. Απο την άλλη βέβαια η αποχή απονομιμοποιεί εξίσου το σύστημα, χωρίς να παραπέμπει σε κάποια εναλλακτική.
Ενώ το ΚΚΕ έχει σαφέστατη και κυρίως λειτουργική εναλλακτική θέση. :lol:

Η πιο βολική ψήφος για όσους ποντάρουν στο πολιτικό πρότζεκτ της Ημέρας της Κρίσεως, κάπου, κάπως, κάποτε, είναι. Αρκεί να μην πετύχει η επίτευξη του οράματος, όσο είναι αυτοί εν ζωή.

Και ακριβώς γι' αυτό, γαληνεύει τις ψυχές.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών