Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Οκτ 2023, 18:52

Επειδή βλέπω ότι η γραμμή συνεχίζει ακάθεκτη, και να κυνηγάει κανείς τα bot απο νήμα σε νήμα, λέω να συγκεντρώσω ένα μικρό αινειανικό rant εδώ:

Προσπαθώ αλλά δυσκολεύομαι να ποιος ακριβώς είναι ο ρόλος/χρησιμότητα/θέση w/e ενός κόμματος που αρνείται ρητά και από άποψη να συμμετάσχει στο πολιτικό σύστημα, και δε μιλάω φυσικά για να πάρει κυβέρνηση, αλλά να κάνει αυτά που απαιτούνται απο ένα κόμμα που είτε το θέλει είτε όχι, έχει δηλώσει τέλος πάντων τη συμμετοχή του στο εν λόγω σύστημα: διεκδικεί μεν ψήφο αλλά οι υποχρεώσεις πρακτικά σταματάνε εκεί. Αρνείται να συνεργαστεί, αρνείται να συνομιλήσει, αρνείται να πάρει θέση, αρνείται να συνεννοηθεί, βασικά συμμετέχει απλά και μόνο για να αρνείται τη συμμετοχή του, και παρόλα αυτά απαιτεί ψήφο και απαιτεί απο ψηφοφόρους και κόμματα να συμπορευτούν μαζί του(βασικά απο κάτω του γιατί δε δέχεται καμιά άλλη στάση ως θεμιτή).

Και ερωτώ, εμένα που δεν είμαι μέλος αλλά είμαι στο πουλ των ψηφοφόρων απο το οποίο απαιτεί στήριξη, πόσο με συμφέρει τέλος πάντων να συντηρώ μέσω των φόρων μου, και πόσο μάλλον να στηρίξω και με την ψήφο μου ένα κόμμα που δε λειτουργεί σαν κόμμα αλλά παραμόνο σαν συνδικάτο που επιδιώκει την επιβίωσή του και την ευημερία των μελών του και για να με πείσει χρησιμοποιεί μια αυθαίρετη έννοια ενός προλεταριάτου που υποτίθεται ότι προστατεύει, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι παρα ένα φαντασιακό σχήμα που βασίζεται σε μια θεωρούμενη κοινωνική πραγματικότητα που μπορεί ή μπορεί να μην υπήρχε πριν 200 χρόνια; :p2:

/rant over
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Οκτ 2023, 19:00

Πως βρέθηκες εσύ στο πουλ; Γλιστρούσαν τα πλακάκια;

Τεσπα, εγώ που δεν είμαι ΚΚΕς αντιλαμβάνομαι την ψήφο μου στο ΚΚΕ αντιμετωπίζοντας τις εκλογές ως μια πιο αξιόπιστη δημοσκόπηση για το αν πρέπει να αλλάξει το σύστημα. Το ίδιο το σύστημα δεν έχει προβλέψει διαδικασία για κάτι τέτοιο, θεωρώντας τον εαυτό του αιώνιο. Απο την άλλη βέβαια η αποχή απονομιμοποιεί εξίσου το σύστημα, χωρίς να παραπέμπει σε κάποια εναλλακτική.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Οκτ 2023, 19:01

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Οκτ 2023, 19:00
Πως βρέθηκες εσύ στο πουλ; Γλιστρούσαν τα πλακάκια;
ε πως, έχω δικαίωμα ψήφου :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 11 Οκτ 2023, 19:05

αριστερο δεκανικι της κνδ οποτε απολυτως χρησιμο για να χειραγωγει τις μαζες :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Οκτ 2023, 19:07

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
11 Οκτ 2023, 19:05
αριστερο δεκανικι της κνδ οποτε απολυτως χρησιμο για να χειραγωγει τις μαζες :102:
το δεκανίκι θα ήτανε χρήσιμο αλλά δε θέλει να είναι, αυτο λέμε. Συμβαίνει καμιά φορά να λειτουργεί έτσι αλλά είναι μόνο απο σπόντα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Οκτ 2023, 19:14

Το Sinn Féin στο κοινοβούλιο του ΗΒ έχει πολιτικό ρόλο; Αν ναι, το ΚΚΕ έχει μεγαλύτερο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Οκτ 2023, 19:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Οκτ 2023, 19:14
Το Sinn Féin στο κοινοβούλιο του ΗΒ έχει πολιτικό ρόλο; Αν ναι, το ΚΚΕ έχει μεγαλύτερο.
Καλή η σύγκριση με τα μειονοτικά κόμματα αλλά δε νομίζω ότι κολακεύει το κκε. Βλέπεις παρότι αρνούνται την πολιτική οντότητα που ζουν, όχι μόνο το πολιτικό σύστημα, συμμετέχουν στο σύστημα κανονικά. Σε λίγες περιπτώσεις κιόλας συμμετέχουν περιστασιακά και σε κυβερνήσεις. Εδώ δε μιλάμε για ένα κόμμα που έχει απλά μια ριζοσπαστική στάση που αρνείται το σύστημα, μιλάμε για ένα κόμμα που παίρνει μέρος σε όλους τους μηχανισμούς αλλά αρνείται να ανταποκριθεί σε οποιαδήποτε υποχρέωση θέτουν οι συγκεκριμένοι μηχανισμοί, δεν είναι κόμμα διαμαρτυρίας, είναι μαύρη τρύπα, γιατί ούτε καν τη διαμαρτυρία του δεν προωθεί ενεργά μέσω των μηχανισμών
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Οκτ 2023, 19:26

το ζήτημα δηλαδή δεν είναι τόσο για τον ρόλο των κομμάτων διαμαρτυρίας, έχει περισσότερο να κάνει με ένα κόμμα διαμαρτυρίας που έρχεται κανονικά στη δουλειά του στην οικοδομή αλλά δεν κάνει κάτι άλλο απο τα κάθεται σε μια καρέκλα και να φοράει μια ταμπέλα που να γράφει πόσο σιχαίνεται τη δουλειά στην οικοδομή. Ε, εγώ ο συνάδερφος οικοδόμος βλέπω την ταμπέλα και λέω κουλ, οκ αλλά έχω να ρίξω κάτι σακιά τώρα :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 11 Οκτ 2023, 19:29

Θα απαντούσα.

Αλλά βλέποντας τον κύριο που έχεις βάλει στο άβαταρ να ξύνει τα παπάρια του στο Παρίσι, ξέρασα και μου κόπηκε η διάθεση

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Οκτ 2023, 19:30

Οκ ας μιλήσει και κανένας κανονικός ΚΚΕ, εγώ δεν πολυκαταλαβαίνω τι σημαίνει το ζήτημα δεν είναι αυτό αλλά το άλλο, είναι ίδια για όλους τα ζητήματα δηλαδή; Can't relate.

Καλό μπάζωμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Οκτ 2023, 19:32

The Age of Aquarius έγραψε:
11 Οκτ 2023, 19:29
Θα απαντούσα.

Αλλά βλέποντας τον κύριο που έχεις βάλει στο άβαταρ να ξύνει τα παπάρια του στο Παρίσι, ξέρασα και μου κόπηκε η διάθεση
δεν τα έξυνε, έκανε καυλάντα με τον Eynard και προωθούσε τα συμφέροντα της χώρας κάνοντας κόρτε στα σαλόνια των κυριών, έτσι προέκυψε και η Ξανθή. Αυτά έχει η τιμητική εξορία
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 11 Οκτ 2023, 19:35

Ο ρόλος/λόγος ύπαρξης του ΚΚΕ είναι να συνεχίσει να υπάρχει στο διηνεκές, ώστε να συνεχίσουν τα διάφορα επαγγελματικά στελέχη τύπου Κουτσούμπα να απασχολούνται και να πληρώνονται από το Κόμμα. Από αυτή την άποψη, είναι πάρα πολύ πετυχημένο. Για όλους τους υπόλοιπους, μπορεί αυτό που έγραψα να μη βγάζει νόημα, αλλά για τον Κουτσούμπα και τον Παφίλη μια χαρά βγάζει.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Οκτ 2023, 19:39

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Οκτ 2023, 19:30
Οκ ας μιλήσει και κανένας κανονικός ΚΚΕ, εγώ δεν πολυκαταλαβαίνω τι σημαίνει το ζήτημα δεν είναι αυτό αλλά το άλλο, είναι ίδια για όλους τα ζητήματα δηλαδή; Can't relate.

Καλό μπάζωμα.
να σε πω, εγώ δεν κρίνω, προφανώς υπάρχει ένα 6-7% που αυτή η κατάσταση που περιγράφω νοιώθει ότι είναι ικανοποιητική για να προωθήσει τα συμφέροντά του, καλά κάνει, ο καθένας με το γούστο του, απλά προσπαθώ να το καταλάβω απο τη σκοπιά του εξωτερικού παρατηρητή
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 12 Οκτ 2023, 22:58

Σενέκας έγραψε:
11 Οκτ 2023, 18:52
SpoilerShow
Επειδή βλέπω ότι η γραμμή συνεχίζει ακάθεκτη, και να κυνηγάει κανείς τα bot απο νήμα σε νήμα, λέω να συγκεντρώσω ένα μικρό αινειανικό rant εδώ:

Προσπαθώ αλλά δυσκολεύομαι να ποιος ακριβώς είναι ο ρόλος/χρησιμότητα/θέση w/e ενός κόμματος που αρνείται ρητά και από άποψη να συμμετάσχει στο πολιτικό σύστημα, και δε μιλάω φυσικά για να πάρει κυβέρνηση, αλλά να κάνει αυτά που απαιτούνται απο ένα κόμμα που είτε το θέλει είτε όχι, έχει δηλώσει τέλος πάντων τη συμμετοχή του στο εν λόγω σύστημα: διεκδικεί μεν ψήφο αλλά οι υποχρεώσεις πρακτικά σταματάνε εκεί. Αρνείται να συνεργαστεί, αρνείται να συνομιλήσει, αρνείται να πάρει θέση, αρνείται να συνεννοηθεί, βασικά συμμετέχει απλά και μόνο για να αρνείται τη συμμετοχή του, και παρόλα αυτά απαιτεί ψήφο και απαιτεί απο ψηφοφόρους και κόμματα να συμπορευτούν μαζί του(βασικά απο κάτω του γιατί δε δέχεται καμιά άλλη στάση ως θεμιτή).

Και ερωτώ, εμένα που δεν είμαι μέλος αλλά είμαι στο πουλ των ψηφοφόρων απο το οποίο απαιτεί στήριξη, πόσο με συμφέρει τέλος πάντων να συντηρώ μέσω των φόρων μου, και πόσο μάλλον να στηρίξω και με την ψήφο μου ένα κόμμα που δε λειτουργεί σαν κόμμα αλλά παραμόνο σαν συνδικάτο που επιδιώκει την επιβίωσή του και την ευημερία των μελών του και για να με πείσει χρησιμοποιεί μια αυθαίρετη έννοια ενός προλεταριάτου που υποτίθεται ότι προστατεύει, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι παρα ένα φαντασιακό σχήμα που βασίζεται σε μια θεωρούμενη κοινωνική πραγματικότητα που μπορεί ή μπορεί να μην υπήρχε πριν 200 χρόνια; :p2:

/rant over
Όλα αυτά είναι απαντημένα ήδη από την εποχή του Βλαδίμηρου. Τα ΚΚ έχουν συγκεκριμένο ρόλο σε συνθήκες κοινοβουλευτισμού, αλλά η χειμερία νάρκη δεν είναι στα καθήκοντά τους, για να προλάβω τα bots :)

Δε γνωρίζω την ηλικία σου, αλλά αν πρόλαβες τη δράση του ΚΚΕ τη δεκαετία του 90, κάνε σύγκριση με το σήμερα (εδώ και 20 χρόνια βασικά) και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ας μιλήσουμε τέλος πάντων για τον πολιτικό ρόλο του ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 12 Οκτ 2023, 23:01

Scouser έγραψε:
11 Οκτ 2023, 19:35
Ο ρόλος/λόγος ύπαρξης του ΚΚΕ είναι να συνεχίσει να υπάρχει στο διηνεκές, ώστε να συνεχίσουν τα διάφορα επαγγελματικά στελέχη τύπου Κουτσούμπα να απασχολούνται και να πληρώνονται από το Κόμμα. Από αυτή την άποψη, είναι πάρα πολύ πετυχημένο. Για όλους τους υπόλοιπους, μπορεί αυτό που έγραψα να μη βγάζει νόημα, αλλά για τον Κουτσούμπα και τον Παφίλη μια χαρά βγάζει.
:goodpost:
Μονο οι αφελεις και οι ηλιθιοι πιστευουν αυτα που λενε οι κουκουέδες.
Για να μιλησουμε αντικειμενικα και δικαια αυτα που λεει ο Κουτσουμπας δε τα πιστευει ουτε ο ιδιος η βολευτικη μισθαρα να μπαινει στην τσεπη και ολα μελι γαλα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών