Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 29 Οκτ 2023, 08:58

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
29 Οκτ 2023, 08:54
μιλαμε τωρα για τα καλοταισμενα πετσωμενα και εχετε και προσδοκιες? :102:
Κάποιοι ακόμη έχουν.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 29 Οκτ 2023, 09:20

Ερμής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 00:08
Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:48
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:46

Εμένα με θεωρείς ναζί;
Όχι. Μεταξικό.
Θα σου πω πως και έχω μελετήσει σε βάθος την εθνικοσοσιαλιστικη ιδεολογία, έχω μαγευτεί ιδεολογικά από το οικονομικό και προπαγανδιστικο της πρόγραμμα αλλά διαφωνούσα κάθετα στο φυλετικο κομμάτι, κάθε ιδεολογία που φαντάζει ιδανική για το λαό είναι καταδίκασμενη σε αποτυχία γιατί πολύ απλά εφαρμόζεται από ανθρώπους οι οποίοι είναι βέβαιο πως τα δικά τους συμφέροντα θα έρθουν σε σύγκρουση με τις θέσεις αυτές. Όπως στον εθνικοσοσιαλισμό υπήρχε ο Μπορμαν έτσι και στον κομμουνισμός υπήρχε ο Μπερια(ο δικός μας Χίμλερ κατά τον Στάλιν) όχι ο ο δικός μας, ο άλλος. Άλλωστε μη ξεχνάμε πως ο εθνικοσοσιαλισμός είναι καθαρα κίνημα της αριστεράς, οργανώθηκε ως λαϊκό εργατικό κόμμα το οποίο μετεξελιχθηκε σε εθνικοσοσιαλιστικο μετα την αποχώρηση Ντρεξλερ και άνοδο Χίτλερ στη θέση του προέδρου. Πρώτες ομάδες ακόμη και πριν το αποτυχημένο πραξικόπημα της μπυραρίας ήταν τα SA υπό τον Ρεμ, αυτή η παραστρατιωτικη οργάνωση αν και σφόδρα αντικομμουνιστες είχαν το παρατσούκλι "Ταταρικα μπιφτέκια" δηλαδή καφέ απέξω και κόκκινοι από μέσα, ο λόγος που τους καθάρισε ο Χίτλερ τη Νύχτα των Μεγάλων μαχαιριών(όπως και τους Στρασερικους) δεν ήταν βέβαια ότι ο Ρεμ τον έπαιρνε αλλά επειδή είχα αποκτήσει μεγάλη δυναμη που ερχόταν σε ευθεία συγκρουση με τους χρηματοδότες βιομηχανους όπως πχ Thyssen και Krupps.
Τι θέλω να πω, πως άλλο η ιδεολογία, άλλο η εφαρμογή της.
Άλλο ο ακροδεξιός, άλλο ο εθνικοσοσιαλιστης, άλλο ο νεοναζί και άλλο ο χρυσαυγιτης.
Είπες για Μεταξικο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει Μεταξικος πέρα από τη συμπάθεια προς τον Ι. Μεταξά;
Επίσης έχει τύχει να υπαρξω ανώτατο στέλεχος της νεολαίας Λάος καθώς και έχει τύχει να πίνω μπυρες με τον Παναγιώταρο. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να με χαρακτηρίσει κάνεις ναζουλο; και γιατί να μη χαρακτηρίσει κάποιος ως ναζουλα τα μέλη του ΜπλακΜπλοκ όταν στις συγκεντρώσεις της Πλατείας αλλά και στη συγκέντρωση του όχι έπιναν μπυρες σε απόσταση εκατοστών με τους χρυσαυγιτες στο ίδιο πεζούλι στην Αμαλίας;
Η πολιτική είναι πολύ περίπλοκο πράγμα και η εφαρμογή της είναι χίλιες φορές πιο περίπλοκο. Η ανθρώπινη ανάγκη κάποιων στο να βολευτούν η στο να κονομησουν η ακόμη ακόμη στο να πάρουν τα φώτα πάνω τους πίστεψε με δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το τι πιστεύει μέσα του.
Πιστεύει κανείς πως ο Μητσοτάκης έχει ουδεμία σχέση με οτιδήποτε δεξιό σε θέματα που έχουν να κάνουν με θεμελιώδεις αρχές της δεξιάς ιδεολογίας όπως αυτή οριστηκε στη Γαλλία τότε; πιστεύει κανείς πως ο Παπανδρέου είχε καμία σχέση με την διεθνιστικη αριστερά την οποία υποτίθεται πρεσβευε; οι καθαροί ιδεολόγοι είτε σαρεσει η ιδεολογία τους είτε όχι είναι αυτοί που ποτέ δε θα τους δεις πουθενά γιατί πολύ απλά σε αυτή την κούρσα ταχύτητος είναι καταδίκασμενη σε ήττα από αυτούς που έχουν δίψα για την κορυφή άνευ όρων και ηθικής. Ο Στιγκας και ο κάθε Στιγκας δεν έχει ιδεολογία μπροστά στο βόλεμα. Γιατί πιστεύεις πως ο Άδωνις έχει ιδεολογία πλέον; η μηπως πιστεύεις πως αν ο Παππάς είχε συμφέρον να προσχωρήσει στη ΝΔ δε θα το έκανε από χθες;
Και μπορώ να σου πω παραδείγματα παλιά του Λάος που προσπάθησαν και μπήκαν ακόμη και στο σύριζα. Αυτοί είναι ακροδεξιοί κατά τη γνώμη σου ή όχι; η μηπως κατά κρίνουμε τους αλεξιπτωτιστες όταν το βόλεμα πάει προς τα δεξιά;
Εύκολες οι ταμπελες και δε κοστίζουν και τίποτα.
Αυτά τα ολίγα.
hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:01
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 07:44
Αν κάποιοι όντως εξαπάτησαν αισχρά το εκλογικό σώμα τότε είναι οι εξής δύο: Παπανδρέου 2009 και Τσίπρας 2015.
Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν.
Σοβαρά τώρα; το δημοψηφισμα ποιος το έκανε και ποιος βάπτισε το Όχι ως ναι(ευτυχώς) ; οι ανουνακι;
To οτι ηταν εθνικοσοσιαλιστες απο τα λιντλ στην ΧΑ ειναι δεδομενο, αν και καπως αδικο να κοροιδευουν μονο αυτους σε μια χωρα που ολα τα κομματα ειναι για γελια.
Εδω ειχαμε αριστερους που εκαναν ιδιωτικοποιησεις, κομμουνiστες που συγκυβερνησαν με δεξιους, και μια αυτοαποκαλουμενη φιλελευερη κυβερνηση που κυβερναει με καθε λογης pass.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 29 Οκτ 2023, 09:42

ρουφιανομαγαζο της ασφαλειας ηταν ανεκαθεν η Χ.Α. :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4501
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 29 Οκτ 2023, 10:05

Μαλλον τους μπερδευεις με τα φιλαρακια σας του παπαρικωνα

Ξες αυτοι που εχουν την γιαφκα τους στα Εξάρχεια σε κτηριο ιδιοκτησιας του δημοσιου(βοξ)


Ποιοι παρακρατικοι και απο το κρατος :smt005:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Οκτ 2023, 10:22

hellegennes έγραψε:
29 Οκτ 2023, 01:11

Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν.
Ούτε ο Παύλος Πολάκης τέτοιες μαλακιες, ούτε η Νταλαουρα στο Twitter. Ντρέπονται και αυτοί μετά από ενα σημείο, σε αντίθεση με σένα.

Ο Τσίπρας, γιγάντωσε το κίνημα "δεν πληρώνω" έταζε τα πάντα και τις εκλογές του Ιανουαρίου του 2015, δεν τις πήρε με σημαία "θα επαναδιαπραγμάτευτουμε" αλλά με σημαία σκίσιμο μνημονίων, κατάργηση ΕΝΦΙΑ και κυρίως Πρόγραμμα Θεσσαλονίκης (12 δις δημοσιονομική επέκταση).

Αφού λοιπόν έταζε όλα αυτά και εν τέλει κέρδισε, σε λιγότερο από ένα μήνα υπέγραψε ο Βαρουφάκης το κλείσιμο της 5ης αξιολόγησης.

Και δεν φτάνει αυτή η πρώτη εξαπάτηση, αλλά ήρθε η δεύτερη και μεγαλύτερη που άλλα έλεγαν στις έξω αλλά στους μέσα. Και γάμησαν την χώρα.

Συνέχισαν δε το γαμησι παντού για άλλα 4.5 έτη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Οκτ 2023, 10:38

panos291 έγραψε:
29 Οκτ 2023, 09:20
Ερμής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 00:08
Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:48


Όχι. Μεταξικό.
Θα σου πω πως και έχω μελετήσει σε βάθος την εθνικοσοσιαλιστικη ιδεολογία, έχω μαγευτεί ιδεολογικά από το οικονομικό και προπαγανδιστικο της πρόγραμμα αλλά διαφωνούσα κάθετα στο φυλετικο κομμάτι, κάθε ιδεολογία που φαντάζει ιδανική για το λαό είναι καταδίκασμενη σε αποτυχία γιατί πολύ απλά εφαρμόζεται από ανθρώπους οι οποίοι είναι βέβαιο πως τα δικά τους συμφέροντα θα έρθουν σε σύγκρουση με τις θέσεις αυτές. Όπως στον εθνικοσοσιαλισμό υπήρχε ο Μπορμαν έτσι και στον κομμουνισμός υπήρχε ο Μπερια(ο δικός μας Χίμλερ κατά τον Στάλιν) όχι ο ο δικός μας, ο άλλος. Άλλωστε μη ξεχνάμε πως ο εθνικοσοσιαλισμός είναι καθαρα κίνημα της αριστεράς, οργανώθηκε ως λαϊκό εργατικό κόμμα το οποίο μετεξελιχθηκε σε εθνικοσοσιαλιστικο μετα την αποχώρηση Ντρεξλερ και άνοδο Χίτλερ στη θέση του προέδρου. Πρώτες ομάδες ακόμη και πριν το αποτυχημένο πραξικόπημα της μπυραρίας ήταν τα SA υπό τον Ρεμ, αυτή η παραστρατιωτικη οργάνωση αν και σφόδρα αντικομμουνιστες είχαν το παρατσούκλι "Ταταρικα μπιφτέκια" δηλαδή καφέ απέξω και κόκκινοι από μέσα, ο λόγος που τους καθάρισε ο Χίτλερ τη Νύχτα των Μεγάλων μαχαιριών(όπως και τους Στρασερικους) δεν ήταν βέβαια ότι ο Ρεμ τον έπαιρνε αλλά επειδή είχα αποκτήσει μεγάλη δυναμη που ερχόταν σε ευθεία συγκρουση με τους χρηματοδότες βιομηχανους όπως πχ Thyssen και Krupps.
Τι θέλω να πω, πως άλλο η ιδεολογία, άλλο η εφαρμογή της.
Άλλο ο ακροδεξιός, άλλο ο εθνικοσοσιαλιστης, άλλο ο νεοναζί και άλλο ο χρυσαυγιτης.
Είπες για Μεταξικο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει Μεταξικος πέρα από τη συμπάθεια προς τον Ι. Μεταξά;
Επίσης έχει τύχει να υπαρξω ανώτατο στέλεχος της νεολαίας Λάος καθώς και έχει τύχει να πίνω μπυρες με τον Παναγιώταρο. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να με χαρακτηρίσει κάνεις ναζουλο; και γιατί να μη χαρακτηρίσει κάποιος ως ναζουλα τα μέλη του ΜπλακΜπλοκ όταν στις συγκεντρώσεις της Πλατείας αλλά και στη συγκέντρωση του όχι έπιναν μπυρες σε απόσταση εκατοστών με τους χρυσαυγιτες στο ίδιο πεζούλι στην Αμαλίας;
Η πολιτική είναι πολύ περίπλοκο πράγμα και η εφαρμογή της είναι χίλιες φορές πιο περίπλοκο. Η ανθρώπινη ανάγκη κάποιων στο να βολευτούν η στο να κονομησουν η ακόμη ακόμη στο να πάρουν τα φώτα πάνω τους πίστεψε με δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το τι πιστεύει μέσα του.
Πιστεύει κανείς πως ο Μητσοτάκης έχει ουδεμία σχέση με οτιδήποτε δεξιό σε θέματα που έχουν να κάνουν με θεμελιώδεις αρχές της δεξιάς ιδεολογίας όπως αυτή οριστηκε στη Γαλλία τότε; πιστεύει κανείς πως ο Παπανδρέου είχε καμία σχέση με την διεθνιστικη αριστερά την οποία υποτίθεται πρεσβευε; οι καθαροί ιδεολόγοι είτε σαρεσει η ιδεολογία τους είτε όχι είναι αυτοί που ποτέ δε θα τους δεις πουθενά γιατί πολύ απλά σε αυτή την κούρσα ταχύτητος είναι καταδίκασμενη σε ήττα από αυτούς που έχουν δίψα για την κορυφή άνευ όρων και ηθικής. Ο Στιγκας και ο κάθε Στιγκας δεν έχει ιδεολογία μπροστά στο βόλεμα. Γιατί πιστεύεις πως ο Άδωνις έχει ιδεολογία πλέον; η μηπως πιστεύεις πως αν ο Παππάς είχε συμφέρον να προσχωρήσει στη ΝΔ δε θα το έκανε από χθες;
Και μπορώ να σου πω παραδείγματα παλιά του Λάος που προσπάθησαν και μπήκαν ακόμη και στο σύριζα. Αυτοί είναι ακροδεξιοί κατά τη γνώμη σου ή όχι; η μηπως κατά κρίνουμε τους αλεξιπτωτιστες όταν το βόλεμα πάει προς τα δεξιά;
Εύκολες οι ταμπελες και δε κοστίζουν και τίποτα.
Αυτά τα ολίγα.
hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:01


Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν.
Σοβαρά τώρα; το δημοψηφισμα ποιος το έκανε και ποιος βάπτισε το Όχι ως ναι(ευτυχώς) ; οι ανουνακι;
To οτι ηταν εθνικοσοσιαλιστες απο τα λιντλ στην ΧΑ ειναι δεδομενο, αν και καπως αδικο να κοροιδευουν μονο αυτους σε μια χωρα που ολα τα κομματα ειναι για γελια.
Εδω ειχαμε αριστερους που εκαναν ιδιωτικοποιησεις, κομμουνiστες που συγκυβερνησαν με δεξιους, και μια αυτοαποκαλουμενη φιλελευερη κυβερνηση που κυβερναει με καθε λογης pass.
Μα αν είδες είπα και για τον Αντρέα. Που υποτίθεται αυτός έφερε την πρώτη φορά αριστερά
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Οκτ 2023, 10:41

panos291 έγραψε:
29 Οκτ 2023, 09:20
και μια αυτοαποκαλουμενη φιλελευερη κυβερνηση που κυβερναει με καθε λογης pass.
δεν κυβερνάει με κάθε λογής pass, ούτε τα είχε στον προεκλογικό σχεδιασμό της το 2019.
Μείωσε φόρους, ενφια και γραφειοκρατεία αλλά όταν έτυχαν 2 απανωτές παγκόσμιες κρίσεις τι έπρεπε να κάνει;
Να πει κόψτε τον σβέρκο σας; ή είναι η μόνη κίνηση που το έκανε;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Οκτ 2023, 10:44

Otto Weininger έγραψε:
29 Οκτ 2023, 10:41
panos291 έγραψε:
29 Οκτ 2023, 09:20
και μια αυτοαποκαλουμενη φιλελευερη κυβερνηση που κυβερναει με καθε λογης pass.
δεν κυβερνάει με κάθε λογής pass, ούτε τα είχε στον προεκλογικό σχεδιασμό της το 2019.
Μείωσε φόρους, ενφια και γραφειοκρατεία αλλά όταν έτυχαν 2 απανωτές παγκόσμιες κρίσεις τι έπρεπε να κάνει;
Να πει κόψτε τον σβέρκο σας; ή είναι η μόνη κίνηση που το έκανε;
Φαντάζομαι εννοεί πως μια φιλελεύθερη κυβέρνηση δεν έχει στους σκοπούς της τα pass. Το ότι τα έδωσε αυτό μας δίνει επιπλέον κίνητρο να τη στηρίζουμε
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Οκτ 2023, 11:33

Ερμής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 00:08
Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:48
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:46

Εμένα με θεωρείς ναζί;
Όχι. Μεταξικό.
Θα σου πω πως και έχω μελετήσει σε βάθος την εθνικοσοσιαλιστικη ιδεολογία, έχω μαγευτεί ιδεολογικά από το οικονομικό και προπαγανδιστικο της πρόγραμμα αλλά διαφωνούσα κάθετα στο φυλετικο κομμάτι, κάθε ιδεολογία που φαντάζει ιδανική για το λαό είναι καταδίκασμενη σε αποτυχία γιατί πολύ απλά εφαρμόζεται από ανθρώπους οι οποίοι είναι βέβαιο πως τα δικά τους συμφέροντα θα έρθουν σε σύγκρουση με τις θέσεις αυτές. Όπως στον εθνικοσοσιαλισμό υπήρχε ο Μπορμαν έτσι και στον κομμουνισμός υπήρχε ο Μπερια(ο δικός μας Χίμλερ κατά τον Στάλιν) όχι ο ο δικός μας, ο άλλος. Άλλωστε μη ξεχνάμε πως ο εθνικοσοσιαλισμός είναι καθαρα κίνημα της αριστεράς, οργανώθηκε ως λαϊκό εργατικό κόμμα το οποίο μετεξελιχθηκε σε εθνικοσοσιαλιστικο μετα την αποχώρηση Ντρεξλερ και άνοδο Χίτλερ στη θέση του προέδρου. Πρώτες ομάδες ακόμη και πριν το αποτυχημένο πραξικόπημα της μπυραρίας ήταν τα SA υπό τον Ρεμ, αυτή η παραστρατιωτικη οργάνωση αν και σφόδρα αντικομμουνιστες είχαν το παρατσούκλι "Ταταρικα μπιφτέκια" δηλαδή καφέ απέξω και κόκκινοι από μέσα, ο λόγος που τους καθάρισε ο Χίτλερ τη Νύχτα των Μεγάλων μαχαιριών(όπως και τους Στρασερικους) δεν ήταν βέβαια ότι ο Ρεμ τον έπαιρνε αλλά επειδή είχα αποκτήσει μεγάλη δυναμη που ερχόταν σε ευθεία συγκρουση με τους χρηματοδότες βιομηχανους όπως πχ Thyssen και Krupps.
Τι θέλω να πω, πως άλλο η ιδεολογία, άλλο η εφαρμογή της.
Άλλο ο ακροδεξιός, άλλο ο εθνικοσοσιαλιστης, άλλο ο νεοναζί και άλλο ο χρυσαυγιτης.
Είπες για Μεταξικο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει Μεταξικος πέρα από τη συμπάθεια προς τον Ι. Μεταξά;
Επίσης έχει τύχει να υπαρξω ανώτατο στέλεχος της νεολαίας Λάος καθώς και έχει τύχει να πίνω μπυρες με τον Παναγιώταρο. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να με χαρακτηρίσει κάνεις ναζουλο; και γιατί να μη χαρακτηρίσει κάποιος ως ναζουλα τα μέλη του ΜπλακΜπλοκ όταν στις συγκεντρώσεις της Πλατείας αλλά και στη συγκέντρωση του όχι έπιναν μπυρες σε απόσταση εκατοστών με τους χρυσαυγιτες στο ίδιο πεζούλι στην Αμαλίας;
Η πολιτική είναι πολύ περίπλοκο πράγμα και η εφαρμογή της είναι χίλιες φορές πιο περίπλοκο. Η ανθρώπινη ανάγκη κάποιων στο να βολευτούν η στο να κονομησουν η ακόμη ακόμη στο να πάρουν τα φώτα πάνω τους πίστεψε με δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το τι πιστεύει μέσα του.
Πιστεύει κανείς πως ο Μητσοτάκης έχει ουδεμία σχέση με οτιδήποτε δεξιό σε θέματα που έχουν να κάνουν με θεμελιώδεις αρχές της δεξιάς ιδεολογίας όπως αυτή οριστηκε στη Γαλλία τότε; πιστεύει κανείς πως ο Παπανδρέου είχε καμία σχέση με την διεθνιστικη αριστερά την οποία υποτίθεται πρεσβευε; οι καθαροί ιδεολόγοι είτε σαρεσει η ιδεολογία τους είτε όχι είναι αυτοί που ποτέ δε θα τους δεις πουθενά γιατί πολύ απλά σε αυτή την κούρσα ταχύτητος είναι καταδίκασμενη σε ήττα από αυτούς που έχουν δίψα για την κορυφή άνευ όρων και ηθικής. Ο Στιγκας και ο κάθε Στιγκας δεν έχει ιδεολογία μπροστά στο βόλεμα. Γιατί πιστεύεις πως ο Άδωνις έχει ιδεολογία πλέον; η μηπως πιστεύεις πως αν ο Παππάς είχε συμφέρον να προσχωρήσει στη ΝΔ δε θα το έκανε από χθες;
Και μπορώ να σου πω παραδείγματα παλιά του Λάος που προσπάθησαν και μπήκαν ακόμη και στο σύριζα. Αυτοί είναι ακροδεξιοί κατά τη γνώμη σου ή όχι; η μηπως κατά κρίνουμε τους αλεξιπτωτιστες όταν το βόλεμα πάει προς τα δεξιά;
Εύκολες οι ταμπελες και δε κοστίζουν και τίποτα.
Αυτά τα ολίγα.
Κατ'αρχάς, επειδή έκανες μια σύντομη αναδρομή στην ιδεολογικο-πολιτική σου παρουσία, δράττομαι της ευκαιρίας να σου πω κι εγώ δυο λόγια, για τη δική μου.Δεν μπήκα ποτέ σε πολιτικές ομάδες, είτε αριστερές, είτε δεξιές, είτε το κέρατό μου το τράγιο. Ήμουν ένα παιδί που αμφισβητούσα τα πάντα.Χωνόμουν σε καυγάδες εκείνα τα άγρια σχολικά χρόνια, ιδίως σε ακραίες περιπτώσεις χρυσαυγιτών, που ακόμη και τότε που είχαν εκείνο το 0,25%, ήσαν το ίδιο άνανδροι και τραμπούκοι. Δεν χρειαζόμουν κάποιο ''κομματικό κατάλυμα'', να το πράξω, έπαιζα μπαλα και μόνη μου. Ήξερα πολύ καλά τι πρεσβεύουν και αναρωτιώμουν τι διάολο ήταν αυτό, που τους ωθούσε να ασπάζονται και να φιλτράρουν όπως γουστάρουν το μόρφωμα του Εθνικοσοσιαλισμού,(που τόσο μάγευε εσένα ας πούμε).
Τις περιπτώσεις των εκάστοτε ιδεολογιών τις λαμβάνεις και τις ενστερνίζεσαι ακέραιες συνήθως. Δεν κάνεις ''εκπτώσεις'', ούτε πετάς, ό,τι δεν σ'αρέσει. Κοινώς δεν τις προσαρμόζεις κατά το δοκούν. Αυτός είναι και ένας απ'τους βασικούς λόγους, που ουδέποτε μπόρεσα να αφομοιωθώ κάπου συγκεκριμένα. Συμφωνώ πως υπάρχουν δυσκολίες στην επί του πρακτέου εφαρμογή μιας ιδεολογίας και ναι υπάρχουν πολλοί λόγοι που συμβαίνει αυτό.Ένας πολύ σημαντικός κατ'εμέ είναι πως οι ιδεολογίες είναι αποκυήματα ανθρώπων, που είτε έχουν βλέψεις παράταιρες από ένα γενικότερο καλό, είτε από άλλους που φαντάζονται έναν κόσμο όμορφα πλασμένο.Άρα είναι κυρίως πλασματικές.Τεσπα.
Πάντως, για να ξέρεις, θεωρώ τον εαυτό μου άνθρωπο, που αγαπάει βαθειά την Πατρίδα του, τον πολιτισμό και την ιστορία του τόπου του,αλλά δείχνω τον δέοντα σεβασμό στους πολιτισμούς και τις κουλτούρες των άλλων λαών που συναναστρέφομαι. Δεν υπάρχει για μένα κανενας διαχωρισμός, στο ανθρώπινο κομμάτι.Εννοείται φυσικά πως τους εγκληματίες, είτε είναι Έλληνες, είτε απ'όπουδήποτε αλλού,τους θεωρώ αποβράσματα.
Μίλησες για το όχι το Μεταξικό που σου είπα. Με ρώτησες αν σε θεωρώ ναζί. Σου απάντησα έτσι, δείχνοντάς σου την βεβαιότητά μου, γι'αυτό.Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Ούτε εννοούσα κάτι άλλο.
Θα μπορούσα να σου γράψω τριπλάσιο κατεβατό, για διάφορους τύπους που γνώρισα τόσα χρόνια,απ'τον Κασιδιάρη και τον γκόμενο της φίλης μου που ήταν κολλητός του και την τράβαγα από καφετέρια στον Πειραιά για να μην κάτσω μαζί τους, τον Ρασσιά, τον Μαρίνη και πολλούς άλλους. Δεν νομίζω όμως πως έχει και νόημα πια να τα σκαλίζω. Πάει, τέλεψαν για μένα.

Υ.γ. Ναι, θεωρώ τους Χρυσαυγίτες νοσταλγούς της πολιτικής του Αδόλφου και προφανώς Ναζί - Εθνικοσοσιαλιστές. Ασχέτως αν οι ίδιοι δεν χρησιμοποιούσαν ιδιαίτερα την πρώτη λέξη. Για τον όρο ακροδεξιός, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Οκτ 2023, 12:01

Otto Weininger έγραψε:
29 Οκτ 2023, 07:45
Το πρόγραμμα της ΝΔ του 2019 είναι αναρτημένο μπορεί να το δει ο καθένας και να διαπιστώσει αν και πόσα έγιναν.
Απολύτως τίποτα.
Otto Weininger έγραψε:
29 Οκτ 2023, 07:45
Ο λόγος που δεν μπαίνω σε αναλυτικότερη συζήτηση μαζί σου είναι γιατί
Κυριολεκτικά δεν έχεις τίποτα να πεις, κανένα στοιχείο και κανένα επιχείρημα. Απλά μηρυκάζεις την φανατική, θεολογική σου άποψη για την ΝΔ. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Οκτ 2023, 12:07

Otto Weininger έγραψε:
29 Οκτ 2023, 10:22
hellegennes έγραψε:
29 Οκτ 2023, 01:11

Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν.
Ούτε ο Παύλος Πολάκης τέτοιες μαλακιες, ούτε η Νταλαουρα στο Twitter. Ντρέπονται και αυτοί μετά από ενα σημείο, σε αντίθεση με σένα.

Ο Τσίπρας, γιγάντωσε το κίνημα "δεν πληρώνω" έταζε τα πάντα και τις εκλογές του Ιανουαρίου του 2015, δεν τις πήρε με σημαία "θα επαναδιαπραγμάτευτουμε" αλλά με σημαία σκίσιμο μνημονίων, κατάργηση ΕΝΦΙΑ και κυρίως Πρόγραμμα Θεσσαλονίκης (12 δις δημοσιονομική επέκταση).

Αφού λοιπόν έταζε όλα αυτά και εν τέλει κέρδισε, σε λιγότερο από ένα μήνα υπέγραψε ο Βαρουφάκης το κλείσιμο της 5ης αξιολόγησης.

Και δεν φτάνει αυτή η πρώτη εξαπάτηση, αλλά ήρθε η δεύτερη και μεγαλύτερη που άλλα έλεγαν στις έξω αλλά στους μέσα. Και γάμησαν την χώρα.

Συνέχισαν δε το γαμησι παντού για άλλα 4.5 έτη.
Ο Τσίπρας υποσχέθηκε επαναδιαπραγμάτευση και αυτό έκανε για 6 μήνες.-

Μετά το 2015 είχαμε διαρκώς ανάπτυξη, μέχρι που ήρθε ο Μητσοτάκης και γύρισε η αγορά σε ύφεση και γαμήθηκε πραγματικά η οικονομία. Εκτός από κομματόσκυλα της ΝΔ, δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν κλαίει για τα χαμένα εισοδήματά του και την βίαιη υποβάθμιση της ποιότητας ζωής. Δήμοι να μην ανάβουν τα φώτα στους δρόμους για να κάνουν οικονομία στο ρεύμα, μέχρι και στον περιφερειακό τα φώτα είναι χαμηλωμένα, πράγμα άκρως επικίνυδνο.

Τι να πούμε μετά; Για την ανύπαρκτη αντιμετώπιση του κράτους απέναντι σε φυσικές καταστροφές; Που πλημμύρισε όλη Θεσσαλία; Που κάηκε όλος ο Έβρος; Που δεν έχει γίνει μισό δημόσιο έργο στην χώρα; Που το χρέος προς ΑΕΠ έχει εκτοξευθεί και το μόνο που ονομαστικά και μόνο σώζει την κατάσταση είναι ο εκρηκτικός πληθωρισμός που έχει τινάξει το κόστος ζωής στην Σελήνη και η άχρηστη κυβέρνησή σου δεν έκανε τίποτα για να συγκρατήσει;

Τα οικονομικά της χώρας είναι σε άθλια κατάσταση, το ίδιο και τα οικονομικά των πολιτών. Αυτή είναι η ζοφερή πραγματικότητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Οκτ 2023, 12:53

hellegennes έγραψε:
29 Οκτ 2023, 12:07
Otto Weininger έγραψε:
29 Οκτ 2023, 10:22
hellegennes έγραψε:
29 Οκτ 2023, 01:11

Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν.
Ούτε ο Παύλος Πολάκης τέτοιες μαλακιες, ούτε η Νταλαουρα στο Twitter. Ντρέπονται και αυτοί μετά από ενα σημείο, σε αντίθεση με σένα.

Ο Τσίπρας, γιγάντωσε το κίνημα "δεν πληρώνω" έταζε τα πάντα και τις εκλογές του Ιανουαρίου του 2015, δεν τις πήρε με σημαία "θα επαναδιαπραγμάτευτουμε" αλλά με σημαία σκίσιμο μνημονίων, κατάργηση ΕΝΦΙΑ και κυρίως Πρόγραμμα Θεσσαλονίκης (12 δις δημοσιονομική επέκταση).

Αφού λοιπόν έταζε όλα αυτά και εν τέλει κέρδισε, σε λιγότερο από ένα μήνα υπέγραψε ο Βαρουφάκης το κλείσιμο της 5ης αξιολόγησης.

Και δεν φτάνει αυτή η πρώτη εξαπάτηση, αλλά ήρθε η δεύτερη και μεγαλύτερη που άλλα έλεγαν στις έξω αλλά στους μέσα. Και γάμησαν την χώρα.

Συνέχισαν δε το γαμησι παντού για άλλα 4.5 έτη.
Ο Τσίπρας υποσχέθηκε επαναδιαπραγμάτευση και αυτό έκανε για 6 μήνες.-

Μετά το 2015 είχαμε διαρκώς ανάπτυξη, μέχρι που ήρθε ο Μητσοτάκης και γύρισε η αγορά σε ύφεση και γαμήθηκε πραγματικά η οικονομία. Εκτός από κομματόσκυλα της ΝΔ, δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν κλαίει για τα χαμένα εισοδήματά του και την βίαιη υποβάθμιση της ποιότητας ζωής. Δήμοι να μην ανάβουν τα φώτα στους δρόμους για να κάνουν οικονομία στο ρεύμα, μέχρι και στον περιφερειακό τα φώτα είναι χαμηλωμένα, πράγμα άκρως επικίνυδνο.

Τι να πούμε μετά; Για την ανύπαρκτη αντιμετώπιση του κράτους απέναντι σε φυσικές καταστροφές; Που πλημμύρισε όλη Θεσσαλία; Που κάηκε όλος ο Έβρος; Που δεν έχει γίνει μισό δημόσιο έργο στην χώρα; Που το χρέος προς ΑΕΠ έχει εκτοξευθεί και το μόνο που ονομαστικά και μόνο σώζει την κατάσταση είναι ο εκρηκτικός πληθωρισμός που έχει τινάξει το κόστος ζωής στην Σελήνη και η άχρηστη κυβέρνησή σου δεν έκανε τίποτα για να συγκρατήσει;

Τα οικονομικά της χώρας είναι σε άθλια κατάσταση, το ίδιο και τα οικονομικά των πολιτών. Αυτή είναι η ζοφερή πραγματικότητα.
Θυμίζει παραληρητική διαταραχή το από πάνω. Έχεις θέματα σοβαρά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Οκτ 2023, 22:33

Είπε το μποτ της ΝΔ που δεν έχει φέρει ποτέ ένα επιχείρημα ή έναν αριθμό παρά μόνο παπαγαλίζει ότι η ΝΔ έχει κάνει ό,τι έχει υποσχεθεί και τα πάει καλά χωρίς κανένα στοιχείο να υποστηρίζει το τσιτάτο του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Οκτ 2023, 22:53

Και τώρα λίγη πραγματικότητα.

Ακαθάριστο εξωτερικό χρέος 2014 Q4 (παράδοση κυβέρνησης Σαμαρά): 424,37 δις
Ακαθάριστο εξωτερικό χρέος 2019 Q2 (παράδοση κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ): 428,18 δις

Ακαθάριστο εξωτερικό χρέος 2023 Q2 (φετινός Ιούνιος): 556,34 δις

Στοιχεία: ΤτΕ

Οι οφειλές στο ΚΕΑΟ έχουν αυξηθεί από τα 35 δις του 2019 στα 46 δις φέτος (από τις τριμηνιαίες εκθέσεις του ΚΕΑΟ).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Οκτ 2023, 23:22

hellegennes έγραψε:
29 Οκτ 2023, 22:33
Είπε το μποτ της ΝΔ που δεν έχει φέρει ποτέ ένα επιχείρημα ή έναν αριθμό παρά μόνο παπαγαλίζει ότι η ΝΔ έχει κάνει ό,τι έχει υποσχεθεί και τα πάει καλά χωρίς κανένα στοιχείο να υποστηρίζει το τσιτάτο του.
Τι επιχείρημα να φέρω ρε κακομοίρη; Έχεις πάρει γραμμή ο,τι τις μπούρδες σου δεν τις λέει ούτε ο Πολάκης;

Η ΝΔ είπε μείωσε καμία 30αρια φόρους. Φόρος επιχειρήσεων, ΕΝΦΙΑ, ασφαλιστικές εισφορές, προκαταβολή φόρου, εισφορά αλληλεγγύης, φόρος μερισμάτων, φόρος σε νησιά, φόρος μεταβίβασης και ένα σωστό άλλοι που δεν μου έρχονται τώρα.

Εσύ βέβαια βλέπεις ότι ο κόσμος πεθαίνει απο την πείνα και πάμε για τέταρτο μνημόνιο όπως έγραψες. Μόνο εσύ όμως. Σε όλο τον πλανήτη.



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ως αρρωστακι βέβαια, χρεώνεις στον Μητσοτάκη τις συνέπειες της πανδημίας ή του πολέμου στην Ουκρανία κλπ.

Παρόλα αυτά ο,τι και να γράφεις, ο,τι και να ερμηνεύσεις κατά την τρέλα σου, δείχνει να μην επηρεάζει τις αγορές, τους οίκους αξιολόγησης, το IMF κλπ. Θα το αντέξουμε, δε πειράζει.

Όσα έκανε στη εξωτερική πολιτική και την άμυνα της χώρας την προηγούμενη τετραετία, δεν έχουν γίνει τα τελευταία 20.
Αν δεν ήσουν γιωτάς εντελώς, θα το είχες διαπιστώσει.

Δεν βάζω καν μέσα gov/γραφειοκρατεία , μεταναστευτικό κλπ.

Για τις φωτιές, εισαι κλασικός λαϊκιστής που γούσταρε κυβέρνηση ΝΔ τύπου 2007 ή ΠΑΣΟΚ πιο πριν ή ΣΥΡΙΖΑ που και καιγοντουσαν τα πάντα και είχαμε δεκάδες δεκάδων νεκρούς.
Αδιάφορο όμως όπως είδες, σας έφτυσε στην μάπα ο κόσμος όλους τους λαϊκιστές στις εκλογές.

Εσύ τώρα, πιο Πολακης από τον Πολάκη, θεωρείς την κυβέρνηση του Μητσοτάκη την χειρότερη όλων.

Συγγνώμη, αλλά τέρμα η δωρεάν ψυχοθεραπεία. Οι Μαδουραιοι είναι πιο σοβαροί απο σένα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών