Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Οκτ 2023, 22:57

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:53
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:50
Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:45


Ε, ναι.

Σου έγραψα κάτι που προσπέρασες..

Και εγώ σου έγραψα κάτι αλλά δε το διάβασες η δε το κατάλαβες.
Τον γνωρίζω από το 2008. Επρόκειτο για καθυστερα που προσπαθεί να χωθεί, πολιτικός γυρολόγος που πήγε και με το Λεβέντη μπας και. Τώρα όλα του έκατσε η μπίλια. Ε αν δε καταλαβαίνεις τι λέω δε μπορώ να το σπάσω σε πιο λιανα.
για τη πασιφάη αν πεις καλημέρα σε χρυσαυγίτη, είσαι ναζι τέλος
Δεν παίζει αυτό που λες. Έχω πολύ καλή φίλη που ήταν στα μέσα και τα έξω στη ΧΑ.Και έχω ξαναγαμωπει πως ευτυχώς που ξέκοψε.
Συν τοις άλλοις εκτιμώ κι εσένα και τον Ερμή.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 28 Οκτ 2023, 23:00

Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:57
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:53
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:50

Και εγώ σου έγραψα κάτι αλλά δε το διάβασες η δε το κατάλαβες.
Τον γνωρίζω από το 2008. Επρόκειτο για καθυστερα που προσπαθεί να χωθεί, πολιτικός γυρολόγος που πήγε και με το Λεβέντη μπας και. Τώρα όλα του έκατσε η μπίλια. Ε αν δε καταλαβαίνεις τι λέω δε μπορώ να το σπάσω σε πιο λιανα.
για τη πασιφάη αν πεις καλημέρα σε χρυσαυγίτη, είσαι ναζι τέλος
Δεν παίζει αυτό που λες. Έχω πολύ καλή φίλη που ήταν στα μέσα και τα έξω στη ΧΑ.Και έχω ξαναγαμωπει πως ευτυχώς που ξέκοψε.
Συν τοις άλλοις εκτιμώ κι εσένα και τον Ερμή.
:ty:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Οκτ 2023, 23:01

Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 07:44
Αν κάποιοι όντως εξαπάτησαν αισχρά το εκλογικό σώμα τότε είναι οι εξής δύο: Παπανδρέου 2009 και Τσίπρας 2015.
Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν. Υποσχέθηκε διαπραγμάτευση, μ' αυτήν την υπόσχεση βγήκε και 6 μήνες έκανε διαπραγμάτευση. Μετά έκανε εκλογές με την προεκλογική δέσμευση να τρέξει το τρίτο μνημόνιο και αυτό έκανε αφού εκλέχθηκε.

Ο Μητσοτάκης αντιθέτως εξαπάτησε χοντρά τον ελληνικό λαό γιατί βγήκε με την υπόσχεση να μην αφήσει τα Σκόπια να μπουν στο ΝΑΤΟ και ότι «Δεν θα καλωσορίσω ποτέ Μακεδόνα πρωθυπουργό», αμφότερα των οποίων έγραψε στ' αρχίδια του άπαξ και έγινε πρωθυπουργός. Γενικά όλη η καμπάνια της ΝΔ στηρίχθηκε στον "μακεδονικό αγώνα".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Οκτ 2023, 23:03

Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 11:42
Ο Μητσοτάκης έκανε το 90% όσων υποσχέθηκε πριν τις εκλογές του 2019.
Μαλάκα, πόσο delusional είσαι; Κυριολεκτικά δεν έκανε ούτε ΕΝΑ πράγμα. Ένα γαμωπράγμα πες μου που έκανε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Οκτ 2023, 23:46

Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:54
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:50
Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:45


Ε, ναι.

Σου έγραψα κάτι που προσπέρασες..

Και εγώ σου έγραψα κάτι αλλά δε το διάβασες η δε το κατάλαβες.
Τον γνωρίζω από το 2008. Επρόκειτο για καθυστερα που προσπαθεί να χωθεί, πολιτικός γυρολόγος που πήγε και με το Λεβέντη μπας και. Τώρα όλα του έκατσε η μπίλια. Ε αν δε καταλαβαίνεις τι λέω δε μπορώ να το σπάσω σε πιο λιανα.
Δεν χρειάζεται να το ''σπάσεις'' . Δεν είμαι μαλάκας ρε. Απλά όλα αυτά που λες, δεν αναιρούν τη δική μου εκδοχή. Οι άνθρωποι ενίοτε αλλάζουν. Αυτό προσπαθώ να πω.
Εμένα με θεωρείς ναζί;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Οκτ 2023, 23:48

Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:46
Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:54
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:50

Και εγώ σου έγραψα κάτι αλλά δε το διάβασες η δε το κατάλαβες.
Τον γνωρίζω από το 2008. Επρόκειτο για καθυστερα που προσπαθεί να χωθεί, πολιτικός γυρολόγος που πήγε και με το Λεβέντη μπας και. Τώρα όλα του έκατσε η μπίλια. Ε αν δε καταλαβαίνεις τι λέω δε μπορώ να το σπάσω σε πιο λιανα.
Δεν χρειάζεται να το ''σπάσεις'' . Δεν είμαι μαλάκας ρε. Απλά όλα αυτά που λες, δεν αναιρούν τη δική μου εκδοχή. Οι άνθρωποι ενίοτε αλλάζουν. Αυτό προσπαθώ να πω.
Εμένα με θεωρείς ναζί;
Όχι. Μεταξικό.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 28 Οκτ 2023, 23:48

hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:03
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 11:42
Ο Μητσοτάκης έκανε το 90% όσων υποσχέθηκε πριν τις εκλογές του 2019.
Μαλάκα, πόσο delusional είσαι; Κυριολεκτικά δεν έκανε ούτε ΕΝΑ πράγμα. Ένα γαμωπράγμα πες μου που έκανε.
αλλιως λεγεται :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Οκτ 2023, 00:08

Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:48
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:46
Πασιφάη έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:54


Δεν χρειάζεται να το ''σπάσεις'' . Δεν είμαι μαλάκας ρε. Απλά όλα αυτά που λες, δεν αναιρούν τη δική μου εκδοχή. Οι άνθρωποι ενίοτε αλλάζουν. Αυτό προσπαθώ να πω.
Εμένα με θεωρείς ναζί;
Όχι. Μεταξικό.
Θα σου πω πως και έχω μελετήσει σε βάθος την εθνικοσοσιαλιστικη ιδεολογία, έχω μαγευτεί ιδεολογικά από το οικονομικό και προπαγανδιστικο της πρόγραμμα αλλά διαφωνούσα κάθετα στο φυλετικο κομμάτι, κάθε ιδεολογία που φαντάζει ιδανική για το λαό είναι καταδίκασμενη σε αποτυχία γιατί πολύ απλά εφαρμόζεται από ανθρώπους οι οποίοι είναι βέβαιο πως τα δικά τους συμφέροντα θα έρθουν σε σύγκρουση με τις θέσεις αυτές. Όπως στον εθνικοσοσιαλισμό υπήρχε ο Μπορμαν έτσι και στον κομμουνισμός υπήρχε ο Μπερια(ο δικός μας Χίμλερ κατά τον Στάλιν) όχι ο ο δικός μας, ο άλλος. Άλλωστε μη ξεχνάμε πως ο εθνικοσοσιαλισμός είναι καθαρα κίνημα της αριστεράς, οργανώθηκε ως λαϊκό εργατικό κόμμα το οποίο μετεξελιχθηκε σε εθνικοσοσιαλιστικο μετα την αποχώρηση Ντρεξλερ και άνοδο Χίτλερ στη θέση του προέδρου. Πρώτες ομάδες ακόμη και πριν το αποτυχημένο πραξικόπημα της μπυραρίας ήταν τα SA υπό τον Ρεμ, αυτή η παραστρατιωτικη οργάνωση αν και σφόδρα αντικομμουνιστες είχαν το παρατσούκλι "Ταταρικα μπιφτέκια" δηλαδή καφέ απέξω και κόκκινοι από μέσα, ο λόγος που τους καθάρισε ο Χίτλερ τη Νύχτα των Μεγάλων μαχαιριών(όπως και τους Στρασερικους) δεν ήταν βέβαια ότι ο Ρεμ τον έπαιρνε αλλά επειδή είχα αποκτήσει μεγάλη δυναμη που ερχόταν σε ευθεία συγκρουση με τους χρηματοδότες βιομηχανους όπως πχ Thyssen και Krupps.
Τι θέλω να πω, πως άλλο η ιδεολογία, άλλο η εφαρμογή της.
Άλλο ο ακροδεξιός, άλλο ο εθνικοσοσιαλιστης, άλλο ο νεοναζί και άλλο ο χρυσαυγιτης.
Είπες για Μεταξικο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει Μεταξικος πέρα από τη συμπάθεια προς τον Ι. Μεταξά;
Επίσης έχει τύχει να υπαρξω ανώτατο στέλεχος της νεολαίας Λάος καθώς και έχει τύχει να πίνω μπυρες με τον Παναγιώταρο. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να με χαρακτηρίσει κάνεις ναζουλο; και γιατί να μη χαρακτηρίσει κάποιος ως ναζουλα τα μέλη του ΜπλακΜπλοκ όταν στις συγκεντρώσεις της Πλατείας αλλά και στη συγκέντρωση του όχι έπιναν μπυρες σε απόσταση εκατοστών με τους χρυσαυγιτες στο ίδιο πεζούλι στην Αμαλίας;
Η πολιτική είναι πολύ περίπλοκο πράγμα και η εφαρμογή της είναι χίλιες φορές πιο περίπλοκο. Η ανθρώπινη ανάγκη κάποιων στο να βολευτούν η στο να κονομησουν η ακόμη ακόμη στο να πάρουν τα φώτα πάνω τους πίστεψε με δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το τι πιστεύει μέσα του.
Πιστεύει κανείς πως ο Μητσοτάκης έχει ουδεμία σχέση με οτιδήποτε δεξιό σε θέματα που έχουν να κάνουν με θεμελιώδεις αρχές της δεξιάς ιδεολογίας όπως αυτή οριστηκε στη Γαλλία τότε; πιστεύει κανείς πως ο Παπανδρέου είχε καμία σχέση με την διεθνιστικη αριστερά την οποία υποτίθεται πρεσβευε; οι καθαροί ιδεολόγοι είτε σαρεσει η ιδεολογία τους είτε όχι είναι αυτοί που ποτέ δε θα τους δεις πουθενά γιατί πολύ απλά σε αυτή την κούρσα ταχύτητος είναι καταδίκασμενη σε ήττα από αυτούς που έχουν δίψα για την κορυφή άνευ όρων και ηθικής. Ο Στιγκας και ο κάθε Στιγκας δεν έχει ιδεολογία μπροστά στο βόλεμα. Γιατί πιστεύεις πως ο Άδωνις έχει ιδεολογία πλέον; η μηπως πιστεύεις πως αν ο Παππάς είχε συμφέρον να προσχωρήσει στη ΝΔ δε θα το έκανε από χθες;
Και μπορώ να σου πω παραδείγματα παλιά του Λάος που προσπάθησαν και μπήκαν ακόμη και στο σύριζα. Αυτοί είναι ακροδεξιοί κατά τη γνώμη σου ή όχι; η μηπως κατά κρίνουμε τους αλεξιπτωτιστες όταν το βόλεμα πάει προς τα δεξιά;
Εύκολες οι ταμπελες και δε κοστίζουν και τίποτα.
Αυτά τα ολίγα.
hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:01
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 07:44
Αν κάποιοι όντως εξαπάτησαν αισχρά το εκλογικό σώμα τότε είναι οι εξής δύο: Παπανδρέου 2009 και Τσίπρας 2015.
Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν.
Σοβαρά τώρα; το δημοψηφισμα ποιος το έκανε και ποιος βάπτισε το Όχι ως ναι(ευτυχώς) ; οι ανουνακι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Kostas Larisa
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 25 Οκτ 2023, 21:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas Larisa » 29 Οκτ 2023, 00:20

hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:01
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 07:44
Αν κάποιοι όντως εξαπάτησαν αισχρά το εκλογικό σώμα τότε είναι οι εξής δύο: Παπανδρέου 2009 και Τσίπρας 2015.
Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν. Υποσχέθηκε διαπραγμάτευση, μ' αυτήν την υπόσχεση βγήκε και 6 μήνες έκανε διαπραγμάτευση. Μετά έκανε εκλογές με την προεκλογική δέσμευση να τρέξει το τρίτο μνημόνιο και αυτό έκανε αφού εκλέχθηκε.

Ο Μητσοτάκης αντιθέτως εξαπάτησε χοντρά τον ελληνικό λαό γιατί βγήκε με την υπόσχεση να μην αφήσει τα Σκόπια να μπουν στο ΝΑΤΟ και ότι «Δεν θα καλωσορίσω ποτέ Μακεδόνα πρωθυπουργό», αμφότερα των οποίων έγραψε στ' αρχίδια του άπαξ και έγινε πρωθυπουργός. Γενικά όλη η καμπάνια της ΝΔ στηρίχθηκε στον "μακεδονικό αγώνα".
Ούτε ο ίδιος ο Τσίπρας δεν θα έλεγε ποτέ ότι δεν εξαπάτησε κανέναν. Παίζει να είσαι ο μόνος που το πιστεύει. Σε λίγο θα μας πεις ότι περιμένεις να έρθει ο Άγιος Βασίλης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Οκτ 2023, 01:11

Ερμής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 00:08
Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν.
Σοβαρά τώρα; το δημοψηφισμα ποιος το έκανε και ποιος βάπτισε το Όχι ως ναι(ευτυχώς) ; οι ανουνακι;
Αυτό είναι απάτη αλλά όχι απάτη του εκλογικού σώματος. Ήταν κάπλικο δημοψήφισμα, δεν είχε καμμιά σχέση με εκλογές. Ούτε εξελέγη για να κάνει δημοψήφισμα ούτε υποσχέθηκε ποτέ τέτοιο πράγμα προεκλογικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Οκτ 2023, 01:24

hellegennes έγραψε:
29 Οκτ 2023, 01:11
Ερμής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 00:08
Ο Τσίπρας δεν εξαπάτησε κανέναν.
Σοβαρά τώρα; το δημοψηφισμα ποιος το έκανε και ποιος βάπτισε το Όχι ως ναι(ευτυχώς) ; οι ανουνακι;
Αυτό είναι απάτη αλλά όχι απάτη του εκλογικού σώματος. Ήταν κάπλικο δημοψήφισμα, δεν είχε καμμιά σχέση με εκλογές. Ούτε εξελέγη για να κάνει δημοψήφισμα ούτε υποσχέθηκε ποτέ τέτοιο πράγμα προεκλογικά.
Το εξήντακατι που το ψήφισε τι είναι; εκλογικό σώμα δεν είναι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Οκτ 2023, 01:45

Ερμής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 01:24
hellegennes έγραψε:
29 Οκτ 2023, 01:11
Ερμής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 00:08

Σοβαρά τώρα; το δημοψηφισμα ποιος το έκανε και ποιος βάπτισε το Όχι ως ναι(ευτυχώς) ; οι ανουνακι;
Αυτό είναι απάτη αλλά όχι απάτη του εκλογικού σώματος. Ήταν κάπλικο δημοψήφισμα, δεν είχε καμμιά σχέση με εκλογές. Ούτε εξελέγη για να κάνει δημοψήφισμα ούτε υποσχέθηκε ποτέ τέτοιο πράγμα προεκλογικά.
Το εξήντακατι που το ψήφισε τι είναι; εκλογικό σώμα δεν είναι;
Όχι, πολίτες του κράτους είναι. Εκλογικό σώμα είναι η τεχνική ονομασία που χρησιμοποιούμε για τις εκλογές, δεν μπορείς να μεταφέρεις αυτήν την ιδιότητα σε άλλες περιστάσεις. Είναι σαν να λες για το τι έκανε το "εκλογικό σώμα" αναφερόμενος σε επεισόδια οπαδών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Οκτ 2023, 07:45

hellegennes έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:03
Otto Weininger έγραψε:
26 Οκτ 2023, 11:42
Ο Μητσοτάκης έκανε το 90% όσων υποσχέθηκε πριν τις εκλογές του 2019.
Μαλάκα, πόσο delusional είσαι; Κυριολεκτικά δεν έκανε ούτε ΕΝΑ πράγμα. Ένα γαμωπράγμα πες μου που έκανε.

Το γεγονός ότι λες πράγματα που δεν λέει ούτε η Νταλαουρα στο Twitter, ότι ξεπλένεις τον ΣΥΡΙΖΑ και γενικά ότι είσαι εκτός πραγματικότητας καθοδηγούμενος απλά απο αυτά που φαντάζεσαι ότι συμβαίνουν, καθιστά εσένα delusional και όχι εμένα.

Το πρόγραμμα της ΝΔ του 2019 είναι αναρτημένο μπορεί να το δει ο καθένας και να διαπιστώσει αν και πόσα έγιναν.

Ο λόγος που δεν μπαίνω σε αναλυτικότερη συζήτηση μαζί σου είναι γιατί μετά το παραλήρημα σου στο άλλο νήμα (περί χειρότερης κυβέρνησης όλων των εποχών κλπ) απέδειξες ότι ζεις δε δικό σου κόσμο.

Δε θα πληρώσω εγώ τα απωθημένα ή τα ψυχολογικά που σου βγήκαν με την πανδημία.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 29 Οκτ 2023, 08:47

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:55
φανταστειτε αν ειχατε δικαστικη εξουσια τι θα επρεπε να κανουν για κνδ-πασοκ :102:
Αποκλεισμός από εκλογές διότι υπονομεύουν την ελεύθερη και ανεξάρτητη λειτουργία του πολιτεύματος, έχοντας αντικειμενικά ιδιοτελή λόγο να εξασφαλίζουν τη μεγαλύτερη δυνατή κρατική επιχορήγηση: την εξυπηρέτηση των χρεών τους.

Όσο για τη ΝΔ, όπως και με τον ΣΥΡΙΖΑ, το βασικό πρόβλημα δεν είναι ότι δεν τήρησε το πρόγραμμά της (για το μεγαλύτερο τμήμα του έκανε προσπάθεια) αλλά ότι... το τήρησε. Ο κόσμος δεν διαβάζει ή δεν ξέρει να διαβάζει προεκλογικά προγράμματα ούτε να πιάνει το νόημα και τις λέξεις - κλειδιά ή τελοσπαντων δεν τον απασχολεί να το κάνει όταν περιμένει διευθέτηση στο θέμα του από τον τοπικό βουλευτή. Πχ στο θέμα των Πρεσπών προφανώς η ΝΔ ήθελε να αφήσει στα λόγια την εντύπωση ότι θα παλέψει για αλλαγή των όρων της συμφωνίας αλλά στο πρόγραμμά της για το 2019 έταξε μόνο τη δημιουργία και προώθηση του σήματος Macedonia the Great, κάτι το οποίο ξεκίνησε σιγά σιγά να κάνει έστω και στη δεύτερη τετραετία τους γιατί ήδη τα σλαβομακεδονικά προϊόντα κυκλοφορούν παντού ως μακεδονικά χάρη στη συμφωνία. Ειδικά στις Πρέσπες η ΝΔ ήταν συνεπεστατη. Το ότι κάποιοι περίμεναν σοβαρή πολιτική ή αυστηρό έλεγχο της εφαρμογής της συμφωνίας δείχνει τη δική τους εξαπάτηση αυταπάτη.

Φυσικά με μια διαγώνια ματιά πιάνεις και πράγματα που δεν έγιναν πχ στη σελ. 15 τάζουν τηλεδιοίκηση στα τρένα, στη σελ. 13 τάζουν προστασία από πυρκαγιές, στη σελ. 12 αναφέρουν ότι θα μειώσουν τις "πολιτικές θέσεις" στο Δημόσιο, σελ. 6 μιλάνε για μείωση ΦΠΑ ενώ δεν το έκαναν ποτέ και απλώς πριν λίγες ημέρες, στη δεύτερη τετραετία τους, ενέταξαν ορισμένα είδη στο 13% κτλ. Αυτά, όσο και αν κόστισαν σε ανθρώπινες ζωές, τυπικά είναι μειοψηφία σε σχέση με αυτά που έγιναν έστω κι ενμέρει.

Είναι δουλειά των ΜΜΕ να βοηθάνε σε αυτό το ξεψαχνισμα - απολογισμό αλλά με οπαδικού τύπου άρθρα δεν γίνεται σοβαρο έργο. Βρείτε μου άρθρο πριν τις εκλογές του Μαϊου 2023 που να πιάνει το πρόγραμμα της ΝΔ σημείο σημείο, όχι γενικολογια, να δει αν εφαρμόστηκε. Μακάρι να υπάρχει και να μην το πήρα χαμπάρι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rakomelofronas την 29 Οκτ 2023, 08:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Εξαπάτηση εκλογικού σώματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 29 Οκτ 2023, 08:54

Rakomelofronas έγραψε:
29 Οκτ 2023, 08:47
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:55
φανταστειτε αν ειχατε δικαστικη εξουσια τι θα επρεπε να κανουν για κνδ-πασοκ :102:
Αποκλεισμός από εκλογές διότι υπονομεύουν την ελεύθερη και ανεξάρτητη λειτουργία του πολιτεύματος, έχοντας αντικειμενικά ιδιοτελή λόγο να εξασφαλίζουν τη μεγαλύτερη δυνατή κρατική επιχορήγηση: την εξυπηρέτηση των χρεών τους.

Όσο για τη ΝΔ, όπως και με τον ΣΥΡΙΖΑ, το βασικό πρόβλημα δεν είναι ότι δεν τήρησε το πρόγραμμά της (για το μεγαλύτερο τμήμα του έκανε προσπάθεια) αλλά ότι... το τήρησε. Ο κόσμος δεν διαβάζει ή δεν ξέρει να διαβάζει προεκλογικά προγράμματα ούτε να πιάνει το νόημα και τις λέξεις - κλειδιά ή τελοσπαντων δεν τον απασχολεί να το κάνει όταν περιμένει διευθέτηση στο θέμα του από τον τοπικό βουλευτή. Πχ στο θέμα των Πρεσπών προφανώς η ΝΔ ήθελε να αφήσει στα λόγια την εντύπωση ότι θα παλέψει για αλλαγή των όρων της συμφωνίας αλλά στο πρόγραμμά της για το 2019 έταξε μόνο τη δημιουργία και προώθηση του σήματος Macedonia the Great, κάτι το οποίο ξεκίνησε σιγά σιγά να κάνει έστω και στη δεύτερη τετραετία τους γιατί ήδη τα σλαβομακεδονικά προϊόντα κυκλοφορούν παντού ως μακεδονικά χάρη στη συμφωνία. Ειδικά στις Πρέσπες η ΝΔ ήταν συνεπεστατη. Το ότι κάποιοι περίμεναν σοβαρή πολιτική ή αυστηρό έλεγχο της εφαρμογής της συμφωνίας δείχνει τη δική τους εξαπάτηση.

Φυσικά με μια διαγώνια ματιά πιάνεις και πράγματα που δεν έγιναν πχ στη σελ. 15 τάζουν τηλεδιοίκηση στα τρένα, στη σελ. 13 τάζουν προστασία από πυρκαγιές, στη σελ. 12 αναφέρουν ότι θα μειώσουν τις "πολιτικές θέσεις" στο Δημόσιο, σελ. 6 μιλάνε για μείωση ΦΠΑ ενώ δεν το έκαναν ποτέ και απλώς πριν λίγες ημέρες, στη δεύτερη τετραετία τους, ενέταξαν ορισμένα είδη στο 13% κτλ. Αυτά, όσο και αν κόστισαν σε ανθρώπινες ζωές, τυπικά είναι μειοψηφία σε σχέση με αυτά που έγιναν έστω κι ενμέρει.

Είναι δουλειά των ΜΜΕ να βοηθάνε σε αυτό το ξεψαχνισμα - απολογισμό αλλά με οπαδικού τύπου άρθρα δεν γίνεται σοβαρο έργο. Βρείτε μου άρθρο πριν τις εκλογές του Μαϊου 2023 που να πιάνει το πρόγραμμα της ΝΔ σημείο σημείο, όχι γενικολογια, να δει αν εφαρμόστηκε. Μακάρι να υπάρχει και να μην το πήρα χαμπάρι.
μιλαμε τωρα για τα καλοταισμενα πετσωμενα και εχετε και προσδοκιες? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών