Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 28 Οκτ 2023, 22:21

Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:05
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 21:14
Golden Age έγραψε:
28 Οκτ 2023, 20:57


Πρωθυπουργός ήταν. Τόσο παράξενο είναι να έχει ένα καλό σπίτι ένας πρωθυπουργός;
Το αγόρασε με δάνειο και αφού πουλήθηκε το σπίτι προίκα της γυναίκας του στην Πατησίων. Δε του το χάρισαν
Δηλαδη κατι περίπου σαν το κωλόσπιτο στην Αγράμπελης
Σίγουρα όχι σαν το "Σπίτι του Λαού" που δεν θα μάθουμε ποτέ με τι χρήματα χτίστηκε...
«Ζητάει από τον Γκράτσι να περάσει στο εσωτερικό του σπιτιού και στο σαλόνι, για το οποίο ο Ιταλός διπλωμάτης δίνει μια περιγραφή υποτιμητική, αφού μάλλον δεν του άρεσαν καθόλου τα έπιπλα του σπιτιού, βρίσκοντάς το πολύ φτωχικό και όχι άξιο ενός δικτάτορα όπως ο ίδιος ήξερε από τον Μουσολίνι που έμενε στη βίλα Τορλόνια στη Ρώμη»

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8458
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 28 Οκτ 2023, 22:22

Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 20:37
Όπως δείχνει το σπίτι, το να είσαι "εθνικόφρων" ήτο προσοδοφόρο επάγγελμα
Ένα "κωλόσπιτο", κάποιου πράσινου δικτάτορα, το οποίο το πήρε με "δανεικά" και στη συνέχεια γκρεμίστηκε και χτίστηκαν 4 βιλίτσες στη θέση του, μήπως το έχεις ακουστά;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 28 Οκτ 2023, 22:26

OANNHSEA έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:22
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 20:37
Όπως δείχνει το σπίτι, το να είσαι "εθνικόφρων" ήτο προσοδοφόρο επάγγελμα
Ένα "κωλόσπιτο", κάποιου πράσινου δικτάτορα, το οποίο το πήρε με "δανεικά" και στη συνέχεια γκρεμίστηκε και χτίστηκαν 4 βιλίτσες στη θέση του, μήπως το έχεις ακουστά;;;

.
Εσύ πρέπει να είσαι άριστος στην κατανόηση κειμένου
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:05
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 21:14
Golden Age έγραψε:
28 Οκτ 2023, 20:57


Πρωθυπουργός ήταν. Τόσο παράξενο είναι να έχει ένα καλό σπίτι ένας πρωθυπουργός;
Το αγόρασε με δάνειο και αφού πουλήθηκε το σπίτι προίκα της γυναίκας του στην Πατησίων. Δε του το χάρισαν
Δηλαδη κατι περίπου σαν το κωλόσπιτο στην Αγράμπελης

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8458
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 28 Οκτ 2023, 22:35

Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:26
OANNHSEA έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:22
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 20:37
Όπως δείχνει το σπίτι, το να είσαι "εθνικόφρων" ήτο προσοδοφόρο επάγγελμα
Ένα "κωλόσπιτο", κάποιου πράσινου δικτάτορα, το οποίο το πήρε με "δανεικά" και στη συνέχεια γκρεμίστηκε και χτίστηκαν 4 βιλίτσες στη θέση του, μήπως το έχεις ακουστά;;;

.
Εσύ πρέπει να είσαι άριστος στην κατανόηση κειμένου
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:05
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 21:14


Το αγόρασε με δάνειο και αφού πουλήθηκε το σπίτι προίκα της γυναίκας του στην Πατησίων. Δε του το χάρισαν
Δηλαδη κατι περίπου σαν το κωλόσπιτο στην Αγράμπελης

Κατανόηση κειμένου δεν θα το έλεγα - θα το έλεγα "μου πιπιλάει τα αυτιά ο Μορφέας"...

ΥΓ
Πως στα κομμάτια θυμήθηκες την οδό;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 28 Οκτ 2023, 22:54

Η Ιστορία έγραψε...

Εικόνα
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Οκτ 2023, 23:08

Hector Buas έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:21
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:05
Ερμής έγραψε:
28 Οκτ 2023, 21:14


Το αγόρασε με δάνειο και αφού πουλήθηκε το σπίτι προίκα της γυναίκας του στην Πατησίων. Δε του το χάρισαν
Δηλαδη κατι περίπου σαν το κωλόσπιτο στην Αγράμπελης
Σίγουρα όχι σαν το "Σπίτι του Λαού" που δεν θα μάθουμε ποτέ με τι χρήματα χτίστηκε...
«Ζητάει από τον Γκράτσι να περάσει στο εσωτερικό του σπιτιού και στο σαλόνι, για το οποίο ο Ιταλός διπλωμάτης δίνει μια περιγραφή υποτιμητική, αφού μάλλον δεν του άρεσαν καθόλου τα έπιπλα του σπιτιού, βρίσκοντάς το πολύ φτωχικό και όχι άξιο ενός δικτάτορα όπως ο ίδιος ήξερε από τον Μουσολίνι που έμενε στη βίλα Τορλόνια στη Ρώμη»
Και είδαμε τι τέλος είχε ο Μουσολίνι και πόσο τον συμπαθούν σήμερα οι Ιταλοί σε αντίθεση με τον Μεταξά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 28 Οκτ 2023, 23:24

Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:07
Golden Age έγραψε:
28 Οκτ 2023, 20:57


Πρωθυπουργός ήταν. Τόσο παράξενο είναι να έχει ένα καλό σπίτι ένας πρωθυπουργός;
Ρε τον ιδρώτα του Πρωθυπουργού που του πρόσφερε σπίτι αντιστοιχο του να εμενε εκει ο Μπενάκης
Κανονικό σπίτι ήταν για σπίτι πρωθυπουργού.

Δεν ήταν και Στάλιν ο οποίος ήτανε "ίσος" με τον Σοβιετικό εργάτη

Joseph Stalin's Dacha: The Riches of Power Beyond Authority



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3585
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 28 Οκτ 2023, 23:57

Gherschaagk έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:08
Hector Buas έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:21
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:05

Δηλαδη κατι περίπου σαν το κωλόσπιτο στην Αγράμπελης
Σίγουρα όχι σαν το "Σπίτι του Λαού" που δεν θα μάθουμε ποτέ με τι χρήματα χτίστηκε...
«Ζητάει από τον Γκράτσι να περάσει στο εσωτερικό του σπιτιού και στο σαλόνι, για το οποίο ο Ιταλός διπλωμάτης δίνει μια περιγραφή υποτιμητική, αφού μάλλον δεν του άρεσαν καθόλου τα έπιπλα του σπιτιού, βρίσκοντάς το πολύ φτωχικό και όχι άξιο ενός δικτάτορα όπως ο ίδιος ήξερε από τον Μουσολίνι που έμενε στη βίλα Τορλόνια στη Ρώμη»
Και είδαμε τι τέλος είχε ο Μουσολίνι και πόσο τον συμπαθούν σήμερα οι Ιταλοί σε αντίθεση με τον Μεταξά.
Ποιοι έχουν θετική άποψη για τον Μεταξά;
Οι αριστεροί;ούτε καν.
Η μεταπολίτευση γενικά του έχει κολλήσει τόσες ταμπέλες,που τόσα χρόνια η προπαγάνδα ήταν απίστευτη.
Στα σχολεία ανάθεμα,αν αναφέρουν τον Μεταξά ότι είπε το όχι,μιας και οι δάσκαλοι και οι καθηγητές είναι κάτι απλυτοι υποστηρικτές συμμοριτών.
Άσε.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 29 Οκτ 2023, 00:03





τζον μεταξας ο εθνικιστης :giggle:

πιαστε ενα metaxa καλυτερα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Οκτ 2023, 00:12

Λευκός Λύκος έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:57
Gherschaagk έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:08
Hector Buas έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:21


Σίγουρα όχι σαν το "Σπίτι του Λαού" που δεν θα μάθουμε ποτέ με τι χρήματα χτίστηκε...

Και είδαμε τι τέλος είχε ο Μουσολίνι και πόσο τον συμπαθούν σήμερα οι Ιταλοί σε αντίθεση με τον Μεταξά.
Ποιοι έχουν θετική άποψη για τον Μεταξά;
Οι αριστεροί;ούτε καν.
Η μεταπολίτευση γενικά του έχει κολλήσει τόσες ταμπέλες,που τόσα χρόνια η προπαγάνδα ήταν απίστευτη.
Στα σχολεία ανάθεμα,αν αναφέρουν τον Μεταξά ότι είπε το όχι,μιας και οι δάσκαλοι και οι καθηγητές είναι κάτι απλυτοι υποστηρικτές συμμοριτών.
Άσε.
Μια χαρά τον αναφέρουν και ξέρουμε όλοι πως στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Εκτός κι αν ήταν άλλος που είπε στον Ιταλό το ζαμέ εκείνο το βράδυ. Γιατί ζαμέ του είπε που στην ουσία ήταν το όχι χωρίς μα μου.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 29 Οκτ 2023, 00:15

Gherschaagk έγραψε:
28 Οκτ 2023, 23:08
Hector Buas έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:21
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 22:05

Δηλαδη κατι περίπου σαν το κωλόσπιτο στην Αγράμπελης
Σίγουρα όχι σαν το "Σπίτι του Λαού" που δεν θα μάθουμε ποτέ με τι χρήματα χτίστηκε...
«Ζητάει από τον Γκράτσι να περάσει στο εσωτερικό του σπιτιού και στο σαλόνι, για το οποίο ο Ιταλός διπλωμάτης δίνει μια περιγραφή υποτιμητική, αφού μάλλον δεν του άρεσαν καθόλου τα έπιπλα του σπιτιού, βρίσκοντάς το πολύ φτωχικό και όχι άξιο ενός δικτάτορα όπως ο ίδιος ήξερε από τον Μουσολίνι που έμενε στη βίλα Τορλόνια στη Ρώμη»
Και είδαμε τι τέλος είχε ο Μουσολίνι και πόσο τον συμπαθούν σήμερα οι Ιταλοί σε αντίθεση με τον Μεταξά.
Η περιγραφή, από τον ίδιο τον Emanuelle Grazzi, για το έγινε το ξημέρωμα της 28ης Οκτωβρίου 1940, στο "συνηθισμένο σαλονάκι μιας μικροαστικής εξοχικής βιλίτσας", όπως περιγράφει το σπίτι του Ι. Μεταξά...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29223
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 29 Οκτ 2023, 00:17

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
29 Οκτ 2023, 00:03




τζον μεταξας ο εθνικιστης :giggle:

πιαστε ενα metaxa καλυτερα :102:
Ε άμα τον αμφισβητεί ο Χάρης...

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6353
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 29 Οκτ 2023, 05:34

Πρέπει να βάλουν στο σπίτι αποκόμματα από το ημερολόγιο του μεγάλου εθνικού ηγέτη για να γελάσουμε λίγο. :003:
Χεσμένα σώβρακα, κότα μπροστά στην τουρκική επέλαση του 1897, πλεονεξία, μικροψυχία, απόπειρα αρπαγής του αλόγου Έλληνα στρατιώτη για να σώσει το τομάρι του. Αλλά και κόμπλεξ για το χαμηλό μπόι του, ξάπλα και αραλίκι (ίσως και με λίγο με αυνανισμό)

Το «Ημερολόγιο» ενός μικρού ανδρός

«Την νύκτα απόψε μανθάνω πλέον θετικώς ότι οι Τούρκοι μας απεδίωξαν από τα Γκριτζόβαλι και την Μελούνα. Η είδησις είναι κεραυνός. Αύριο θα έχωμεν τους Τούρκους προ της Λαρίσης» (6.4.1897).
«Εξύπνησα πολύ πρωί, μετά τεταραγμένον ύπνον. Ηκούοντο μακρυνοί κανονιοβολισμοί.Αγωνία με κατέλαβε».
«Εισήλθον οι Τούρκοι διά της Μελούνας εις την πεδιάδα;»
«Εσκεπτόμην να δέσω τα πράγματά μου και να τα στείλω εις ασφαλές τι μέρος! Εχω πάρει μαζί μου την μεγάλην μου στολήν».
«Λοιπόν εσκεπτόμην πού και πώς να στείλω τας αποσκευάς και να κρατήσω μαζί μου ολίγα εσώρουχα. Εντούτοις έδεσα όλα μου τα πράγματα».


Μέγα Σάββατο του ’97, 12 Απριλίου
«Ο ίππος μου δεν ήρχετο και ήμουν τρομερά ανήσυχος».
«Εδόθη η διαταγή να ιππεύσωμεν και, μη έχων ίππον, εζήτησα από τον Λεβίδην όστις μου έδωσεν ένα πολύ καλόν. Αλλ’ εκείνην την στιγμήν καταφθάνει ο Πάλλης – ήτο ιδικός του. Εδέησε να αφιππεύσω. Ιππευσα άλλον, καταβιβάσας ένα ιππέα ότε εφάνη ο υπηρέτης μου, φέρων τον ίππον. Αφίππευσα εκ νέου τον ίππον του ιππέως έλαβε κάποιος ιατρός. Εγώ ίππευσα τον ιδικόν μου. Ετυλίχθην με το αδιάβροχόν μου και ανέμενα»
.

Νοέμβριος 1941
«δεξίωσις εις την Βρετανική πρεσβεία. Είναι όλοι εδώ. Κανείς όμως δεν μου δίνει σημασία. Δεν ομιλώ και την αγγλική. Είμαι και κοντός».

1η Οκτωβρίου 1896 ο 26χρονος ανθυπολοχαγός Ιωάννης Μεταξάς γράφει στο «Ημερολόγιό» του: «Πρέπει να προσπαθήσω να μην ξαπλώνομαι το μεσημέρι. Έχει ολέθρια αποτελέσματα για με. Θα προσπαθήσω να είναι η τελευταία φορά» σημειώνει στο ημερολόγιό του την 1η Οκτωβρίου 1896. Σε 8 ημέρες ξαναγράφει: «Οι παλαιές συνήθειες δεν κόβονται. Το ξάπλωμα του μεσημεριού πρέπει να κοπεί για τις συνέπειές του. Και πρέπει να κοπιάζω πολύ»!..
https://panusis.blogspot.com/2021/08/blog-post_66.html

Περαιτέρω αποδόμηση του Μεταξά εδώ:
https://www.militaire.gr/osa-den-mas-ec ... ni-metaxa/
https://www.cretalive.gr/istoria/o-kont ... diktatoria
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11242
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 29 Οκτ 2023, 07:04

Otto Weininger έγραψε:
28 Οκτ 2023, 17:07
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2023, 17:05
Τι μικρό σπιτάκι...
Θα παραπεσε απο τους εράνους
σας χόρτασε ρετσινόλαδο λεχρίτες
:003: Aν το ΚΚΕ εγινε το ισχυροτερο κομμα επι Κατοχης αυτο οφειλετε στον Μεταξα και μονο
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Κοσμοσυρροή στην οικία του Ιωάννου Μεταξά!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 29 Οκτ 2023, 07:09

Jimmy81 έγραψε:
29 Οκτ 2023, 05:34
Πρέπει να βάλουν στο σπίτι αποκόμματα από το ημερολόγιο του μεγάλου εθνικού ηγέτη για να γελάσουμε λίγο. :003:
Χεσμένα σώβρακα, κότα μπροστά στην τουρκική επέλαση του 1897, πλεονεξία, μικροψυχία, απόπειρα αρπαγής του αλόγου Έλληνα στρατιώτη για να σώσει το τομάρι του. Αλλά και κόμπλεξ για το χαμηλό μπόι του, ξάπλα και αραλίκι (ίσως και με λίγο με αυνανισμό)

Το «Ημερολόγιο» ενός μικρού ανδρός

«Την νύκτα απόψε μανθάνω πλέον θετικώς ότι οι Τούρκοι μας απεδίωξαν από τα Γκριτζόβαλι και την Μελούνα. Η είδησις είναι κεραυνός. Αύριο θα έχωμεν τους Τούρκους προ της Λαρίσης» (6.4.1897).
«Εξύπνησα πολύ πρωί, μετά τεταραγμένον ύπνον. Ηκούοντο μακρυνοί κανονιοβολισμοί.Αγωνία με κατέλαβε».
«Εισήλθον οι Τούρκοι διά της Μελούνας εις την πεδιάδα;»
«Εσκεπτόμην να δέσω τα πράγματά μου και να τα στείλω εις ασφαλές τι μέρος! Εχω πάρει μαζί μου την μεγάλην μου στολήν».
«Λοιπόν εσκεπτόμην πού και πώς να στείλω τας αποσκευάς και να κρατήσω μαζί μου ολίγα εσώρουχα. Εντούτοις έδεσα όλα μου τα πράγματα».


Μέγα Σάββατο του ’97, 12 Απριλίου
«Ο ίππος μου δεν ήρχετο και ήμουν τρομερά ανήσυχος».
«Εδόθη η διαταγή να ιππεύσωμεν και, μη έχων ίππον, εζήτησα από τον Λεβίδην όστις μου έδωσεν ένα πολύ καλόν. Αλλ’ εκείνην την στιγμήν καταφθάνει ο Πάλλης – ήτο ιδικός του. Εδέησε να αφιππεύσω. Ιππευσα άλλον, καταβιβάσας ένα ιππέα ότε εφάνη ο υπηρέτης μου, φέρων τον ίππον. Αφίππευσα εκ νέου τον ίππον του ιππέως έλαβε κάποιος ιατρός. Εγώ ίππευσα τον ιδικόν μου. Ετυλίχθην με το αδιάβροχόν μου και ανέμενα»
.

Νοέμβριος 1941
«δεξίωσις εις την Βρετανική πρεσβεία. Είναι όλοι εδώ. Κανείς όμως δεν μου δίνει σημασία. Δεν ομιλώ και την αγγλική. Είμαι και κοντός».

1η Οκτωβρίου 1896 ο 26χρονος ανθυπολοχαγός Ιωάννης Μεταξάς γράφει στο «Ημερολόγιό» του: «Πρέπει να προσπαθήσω να μην ξαπλώνομαι το μεσημέρι. Έχει ολέθρια αποτελέσματα για με. Θα προσπαθήσω να είναι η τελευταία φορά» σημειώνει στο ημερολόγιό του την 1η Οκτωβρίου 1896. Σε 8 ημέρες ξαναγράφει: «Οι παλαιές συνήθειες δεν κόβονται. Το ξάπλωμα του μεσημεριού πρέπει να κοπεί για τις συνέπειές του. Και πρέπει να κοπιάζω πολύ»!..
https://panusis.blogspot.com/2021/08/blog-post_66.html

Περαιτέρω αποδόμηση του Μεταξά εδώ:
https://www.militaire.gr/osa-den-mas-ec ... ni-metaxa/
https://www.cretalive.gr/istoria/o-kont ... diktatoria
Εκεί που γράφεις για τη δεξίωση στη βρετανική πρεσβεία, διόρθωσε την ημερομηνία (σίγουρα δεν ηταν Νοέμβριος του 1941)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών