Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13502
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Νοέμ 2023, 12:34

Γαληνός έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:29
(...) Επίσης ο Πολάκης δεν είναι ουσιαστικά γιατρός (τυπικά είναι) είναι χειρουργός, κατά την Ιταλική πχ σχολή (Ιατρική και Χειρουργική Σχολη!)
Μια που φαίνεται να είσαι του χώρου, διευκρίνησέ μου κάτι. Στο βιογραφικό του γράφει χειρουργός-εντατικολόγος. Αυτό σημαίνει ότι πήρε δυο ειδικότητες; Γιατί εξ' όσων γνωρίζω -και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος- οι εντατικολόγοι είναι εξειδικευμένοι παθολόγοι.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 08 Νοέμ 2023, 12:40

Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:34
Γαληνός έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:29
(...) Επίσης ο Πολάκης δεν είναι ουσιαστικά γιατρός (τυπικά είναι) είναι χειρουργός, κατά την Ιταλική πχ σχολή (Ιατρική και Χειρουργική Σχολη!)
Μια που φαίνεται να είσαι του χώρου, διευκρίνησέ μου κάτι. Στο βιογραφικό του γράφει χειρουργός-εντατικολόγος. Αυτό σημαίνει ότι πήρε δυο ειδικότητες; Γιατί εξ' όσων γνωρίζω -και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος- οι εντατικολόγοι είναι εξειδικευμένοι παθολόγοι.
Πιθανολογώ (σχεδόν σίγουρος είμαι) , έκανε εξειδίκευση στην ΜΕΘ, αφου τελείωσε την χειρουργική ειδικότητα.

Η ΜΕΘ ήταν (και νομίζω είναι) εξειδίκευση. Για την οποία δικαίωμα έχουν μόνο οι παρακατω ειδικότητες: Αναισθησιολόγος (συνήθως αρκετοί ), πνευμονολογος (πολλοι την κάνουν), αλλά πιο σπάνια, χειρουργός (! ), παθολογος (!! ) ή καρδιολογος. (Δεν ξέρω αν μου ξεφευγει καμια άλλη). Σπάνια θα την κάνουν παθολογοι ή χειρουργοί ομως.

Τώρα στην εποχή του τι ίσχυε δεν ξέρω.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13502
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Νοέμ 2023, 12:42

Γαληνός έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:40
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:34
Γαληνός έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:29
(...) Επίσης ο Πολάκης δεν είναι ουσιαστικά γιατρός (τυπικά είναι) είναι χειρουργός, κατά την Ιταλική πχ σχολή (Ιατρική και Χειρουργική Σχολη!)
Μια που φαίνεται να είσαι του χώρου, διευκρίνησέ μου κάτι. Στο βιογραφικό του γράφει χειρουργός-εντατικολόγος. Αυτό σημαίνει ότι πήρε δυο ειδικότητες; Γιατί εξ' όσων γνωρίζω -και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος- οι εντατικολόγοι είναι εξειδικευμένοι παθολόγοι.
Πιθανολογώ (σχεδόν σίγουρος είμαι) , έκανε εξειδίκευση στην ΜΕΘ, αφου τελείωσε την χειρουργική ειδικότητα.

Η ΜΕΘ ήταν (και νομίζω είναι) εξειδίκευση. Για την οποία δικαίωμα έχουν μόνο οι παρακατω ειδικότητες: Αναισθησιολόγος (συνήθως αρκετοί ), πνευμονολογος (πολλοι την κάνουν), αλλά πιο σπάνια, χειρουργός (! ), παθολογος (!! ) ή καρδιολογος. (Δεν ξέρω αν μου ξεφευγει καμια άλλη). Σπάνια θα την κάνουν παθολογοι ή χειρουργοί ομως.

Τώρα στην εποχή του τι ίσχυε δεν ξέρω.
ΟΚ, σε ευχαριστώ.
Επί του προκειμένου, αν κατάλαβα καλά έγραψες ότι ο γυναικολόγος νομιμοποιείται να συνταγογραφήσει την συγκεκριμένη εξέταση σε άντρα, αλλά επέλεξε λάθος κωδικό-αιτιολογία στο σύστημα;

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Νοέμ 2023, 12:47

Γαληνός έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:29
Στο icd 10 μπαινουν πολλες φορες ο, τι να ναι διαγνώσεις. (Από λάθος, βαρεμάρα, έλλειψη χρόνου)

Πχ: διαταραχές μεγάλων χειλέων αιδοίου σε άντρα εκ παραδρομής ή λάθος παθηση/ icd-10 που να δικαιολογεί την εξέταση στο συστημα

.
Η πιο συνηθισμένη είναι εξής:

Διάγνωση: πόνος
Φάρμακο: αντιβίωση

Καλλιτέχνης: random οδοντίατρος


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 08 Νοέμ 2023, 12:59

Εικόνα

https://www.acog.org/womens-health/faqs ... ve%20birth.

Εδώ κάποιες οδηγίες των γυναικολόγων ΗΠΑ και ποιος πρεπει να ελεγχθεί πριν την γεννά. (Άντρας, γυναίκα ή και οι δυο.)
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Νοέμ 2023, 13:05

Otto Weininger έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 10:00
Εδώ το ζαιοτρολ, ανεβάζει "αποκαλυψη" του Πολάκη. Αφήνω πρώτα τους γιατρούς του φόρουμ να κρίνουν και μετά θα εξηγήσουμε.


Δεν προσέχεις και θα σε μαλώσω.
Το όνομα του ασθενούς δεν το πρόσεξες;
Του την έκανε την ζημιά ο Τάυλερ! :smt077:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Νοέμ 2023, 13:22

Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:29
Σενέκας έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:27
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:25
Χωρίς να είμαι γιατρός, είναι σίγουρο ότι τέτοιου είδους εξετάσεις -προγεννητικός γονιδιακός έλεγχος για κυστική ίνωση- μπορεί να τις συνταγογραφήσει για έναν άντρα ένας μαιευτήρας-γυναικολόγος;
ε προφανώς, δεν είναι πυρηνική φυσική, η γυναίκα του είναι έγκυος και στείλανε τον άνθρωπο για προγεννητικό έλεγχο, είτε γιατί βρήκαν κάτι στο μωρό είτε γιατί υπάρχει κάποιο ιστορικό στην οικογένεια
Είπα εξ' αρχής ότι δεν διαθέτω εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος, γι' αυτό ρώτησα. Θέλω να πω, η εξέταση είναι ΟΚ, αλλά μπορεί -νομιμοποιείται δηλαδή- η συγκεκριμένη ειδικότητα γιατρού να συνταγογραφεί την εξέταση αυτή για έναν άντρα;
Ο προγεννητικος έλεγχος για το γονίδιο της κυστικής ίνωσης που συνταγογραφειται είναι αυτός για το 50% του γονιδιου και συνήθως το κάνει μόνο η γυναίκα και αν βγει θετική ψάχνεται υποχρεωτικά και ο άντρας. Επίσης με κακή β'επιπεδου πρέπει να ψαχτει και ο αντρας υποχρεωτικα. Είναι από τις περιπτώσεις που αν βγει θετικο και από τους δύο η έκτρωση είναι μονοδρομος. Το συγκεκριμένο εδώ είναι ο "λάιτ έλεγχος", τον ολοκληρωμένο (για όλο το γονίδιο) δεν τον καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ καθόλου. Επίσης συχνά, άσχετα με εγκυμοσύνη, θα δεις να συνταγογραφει και αντιβίωση για άντρα, διότι πολλές θεραπειες πρέπει να γίνουν και από τους δύο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13502
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Νοέμ 2023, 13:25

Cecily Anne έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:22
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:29
Σενέκας έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:27


ε προφανώς, δεν είναι πυρηνική φυσική, η γυναίκα του είναι έγκυος και στείλανε τον άνθρωπο για προγεννητικό έλεγχο, είτε γιατί βρήκαν κάτι στο μωρό είτε γιατί υπάρχει κάποιο ιστορικό στην οικογένεια
Είπα εξ' αρχής ότι δεν διαθέτω εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος, γι' αυτό ρώτησα. Θέλω να πω, η εξέταση είναι ΟΚ, αλλά μπορεί -νομιμοποιείται δηλαδή- η συγκεκριμένη ειδικότητα γιατρού να συνταγογραφεί την εξέταση αυτή για έναν άντρα;
Ο προγεννητικος έλεγχος για το γονίδιο της κυστικής ίνωσης που συνταγογραφειται είναι αυτός για το 50% του γονιδιου και συνήθως το κάνει μόνο η γυναίκα. Σε συνδυασμό με κακή β'επιπεδου πρέπει να ψαχτει και ο αντρας υποχρεωτικα. Είναι από τις περιπτώσεις που αν βγει θετικο και από τους δύο η έκτρωση είναι μονοδρομος. Το συγκεκριμένο εδώ είναι ο "λάιτ έλεγχος", τον ολοκληρωμένο (για όλο το γονίδιο) δεν τον καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ καθόλου. Επίσης συχνά, άσχετα με εγκυμοσύνη, θα δεις να συνταγογραφει και αντιβίωση για άντρα, διότι πολλές θεραπειες πρέπει να γίνουν και από τους δύο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν έχω καταλάβει σωστά, ο γυναικολόγος μπορεί να συνταγογραφήσει την συγκεκριμένη εξέταση σ' έναν άντρα, αλλά επέλεξε μαλακία αιτιολογία στο σύστημα.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Νοέμ 2023, 13:28

Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:25
Cecily Anne έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:22
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 12:29

Είπα εξ' αρχής ότι δεν διαθέτω εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος, γι' αυτό ρώτησα. Θέλω να πω, η εξέταση είναι ΟΚ, αλλά μπορεί -νομιμοποιείται δηλαδή- η συγκεκριμένη ειδικότητα γιατρού να συνταγογραφεί την εξέταση αυτή για έναν άντρα;
Ο προγεννητικος έλεγχος για το γονίδιο της κυστικής ίνωσης που συνταγογραφειται είναι αυτός για το 50% του γονιδιου και συνήθως το κάνει μόνο η γυναίκα. Σε συνδυασμό με κακή β'επιπεδου πρέπει να ψαχτει και ο αντρας υποχρεωτικα. Είναι από τις περιπτώσεις που αν βγει θετικο και από τους δύο η έκτρωση είναι μονοδρομος. Το συγκεκριμένο εδώ είναι ο "λάιτ έλεγχος", τον ολοκληρωμένο (για όλο το γονίδιο) δεν τον καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ καθόλου. Επίσης συχνά, άσχετα με εγκυμοσύνη, θα δεις να συνταγογραφει και αντιβίωση για άντρα, διότι πολλές θεραπειες πρέπει να γίνουν και από τους δύο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν έχω καταλάβει σωστά, ο γυναικολόγος μπορεί να συνταγογραφήσει την συγκεκριμένη εξέταση σ' έναν άντρα, αλλά επέλεξε μαλακία αιτιολογία στο σύστημα.
Δεν ξερω αν υπάρχει η επιλογή "σύζυγος εγκυμονούσας" αλλά εμένα δεν μου φαίνεται παράλογη η αιτιολογία! Διότι έχει διαφορα ο προγεννητικος σε υπάρχουσα εγκυμοσύνη και ο προγεννητικός γιατί θέλουμε να κάνουμε παιδί. Οποτε το σύστημα μπορεί να δίνει για παράδειγμα δύο επιλογές τέτοιου τύπου και τίποτα άλλο. Σε αυτό μόνο κάποιος που μπορεί να μπει, μπορεί να απαντήσει.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13502
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Νοέμ 2023, 13:35

Cecily Anne έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:28
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:25
Cecily Anne έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:22

Ο προγεννητικος έλεγχος για το γονίδιο της κυστικής ίνωσης που συνταγογραφειται είναι αυτός για το 50% του γονιδιου και συνήθως το κάνει μόνο η γυναίκα. Σε συνδυασμό με κακή β'επιπεδου πρέπει να ψαχτει και ο αντρας υποχρεωτικα. Είναι από τις περιπτώσεις που αν βγει θετικο και από τους δύο η έκτρωση είναι μονοδρομος. Το συγκεκριμένο εδώ είναι ο "λάιτ έλεγχος", τον ολοκληρωμένο (για όλο το γονίδιο) δεν τον καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ καθόλου. Επίσης συχνά, άσχετα με εγκυμοσύνη, θα δεις να συνταγογραφει και αντιβίωση για άντρα, διότι πολλές θεραπειες πρέπει να γίνουν και από τους δύο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν έχω καταλάβει σωστά, ο γυναικολόγος μπορεί να συνταγογραφήσει την συγκεκριμένη εξέταση σ' έναν άντρα, αλλά επέλεξε μαλακία αιτιολογία στο σύστημα.
Δεν ξερω αν υπάρχει η επιλογή "σύζυγος εγκυμονούσας" αλλά εμένα δεν μου φαίνεται παράλογη η αιτιολογία! Διότι έχει διαφορα ο προγεννητικος σε υπάρχουσα εγκυμοσύνη και ο προγεννητικός γιατί θέλουμε να κάνουμε παιδί. Οποτε το σύστημα μπορεί να δίνει για παράδειγμα δύο επιλογές τέτοιου τύπου και τίποτα άλλο. Σε αυτό μόνο κάποιος που μπορεί να μπει, μπορεί να απαντήσει.
Ρε συ, στη συνταγογράφηση γράφει αιτιολογία: κύηση-έλεγχος κυστικής ίνωσης και διάγνωση: κοιλιακή κύηση. Δεν ξέρω, μπορεί έτσι να συνταγογραφείται, πάντως φαίνεται κάπως κουλό (για τον τύπο, όχι για την ουσία).
Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν είναι λάθος η αιτιολογία (αν υπάρχει δηλαδή άλλη περιγραφή για τους άντρες) ο Πολάκης (ή οι συνεργάτες του που διαχειρίζονται τα προφίλ του στα ΜΚΔ) βιάστηκαν να κάνουν (μαλακισμένο) σαματά, μια που καθώς όλοι ξέρουμε 9 φορές στις 10 τις ηλεκτρονικές συνταγογραφήσεις τις φτιάχνουν οι γραμματείς των γιατρών. Περί όνου σκιάς όλη η μανούρα δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Νοέμ 2023, 13:37

Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:35
Cecily Anne έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:28
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:25

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν έχω καταλάβει σωστά, ο γυναικολόγος μπορεί να συνταγογραφήσει την συγκεκριμένη εξέταση σ' έναν άντρα, αλλά επέλεξε μαλακία αιτιολογία στο σύστημα.
Δεν ξερω αν υπάρχει η επιλογή "σύζυγος εγκυμονούσας" αλλά εμένα δεν μου φαίνεται παράλογη η αιτιολογία! Διότι έχει διαφορα ο προγεννητικος σε υπάρχουσα εγκυμοσύνη και ο προγεννητικός γιατί θέλουμε να κάνουμε παιδί. Οποτε το σύστημα μπορεί να δίνει για παράδειγμα δύο επιλογές τέτοιου τύπου και τίποτα άλλο. Σε αυτό μόνο κάποιος που μπορεί να μπει, μπορεί να απαντήσει.
Ρε συ, στη συνταγογράφηση γράφει αιτιολογία: κύηση-έλεγχος κυστικής ίνωσης και διάγνωση: κοιλιακή κύηση. Δεν ξέρω, μπορεί έτσι να συνταγογραφείται, πάντως φαίνεται κάπως κουλό (για τον τύπο, όχι για την ουσία).
Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν είναι λάθος η αιτιολογία (αν υπάρχει δηλαδή άλλη περιγραφή για τους άντρες) ο Πολάκης (ή οι συνεργάτες του που διαχειρίζονται τα προφίλ του στα ΜΚΔ) βιάστηκαν να κάνουν (μαλακισμένο) σαματά, μια που καθώς όλοι ξέρουμε 9 φορές στις 10 τις ηλεκτρονικές συνταγογραφήσεις τις φτιάχνουν οι γραμματείς των γιατρών. Περί όνου σκιάς όλη η μανούρα δηλαδή.
Δεν είναι κουλο αν το σύστημα σου δίνει επιλογές όπως κοιλιακή κυηση, εξωμήτρια κύηση κλπ. Σκέψου ότι πιθανα ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει εξετάσεις μόνο για την κοιλιακή κυηση για παράδειγμα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Νοέμ 2023, 13:44

Τελικά τι έγινε, πάλι κουβά ο Αψίκορος;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13502
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Νοέμ 2023, 13:45

Cecily Anne έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:37
Ναύτης έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:35
Cecily Anne έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:28


Δεν ξερω αν υπάρχει η επιλογή "σύζυγος εγκυμονούσας" αλλά εμένα δεν μου φαίνεται παράλογη η αιτιολογία! Διότι έχει διαφορα ο προγεννητικος σε υπάρχουσα εγκυμοσύνη και ο προγεννητικός γιατί θέλουμε να κάνουμε παιδί. Οποτε το σύστημα μπορεί να δίνει για παράδειγμα δύο επιλογές τέτοιου τύπου και τίποτα άλλο. Σε αυτό μόνο κάποιος που μπορεί να μπει, μπορεί να απαντήσει.
Ρε συ, στη συνταγογράφηση γράφει αιτιολογία: κύηση-έλεγχος κυστικής ίνωσης και διάγνωση: κοιλιακή κύηση. Δεν ξέρω, μπορεί έτσι να συνταγογραφείται, πάντως φαίνεται κάπως κουλό (για τον τύπο, όχι για την ουσία).
Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν είναι λάθος η αιτιολογία (αν υπάρχει δηλαδή άλλη περιγραφή για τους άντρες) ο Πολάκης (ή οι συνεργάτες του που διαχειρίζονται τα προφίλ του στα ΜΚΔ) βιάστηκαν να κάνουν (μαλακισμένο) σαματά, μια που καθώς όλοι ξέρουμε 9 φορές στις 10 τις ηλεκτρονικές συνταγογραφήσεις τις φτιάχνουν οι γραμματείς των γιατρών. Περί όνου σκιάς όλη η μανούρα δηλαδή.
Δεν είναι κουλο αν το σύστημα σου δίνει επιλογές όπως κοιλιακή κυηση, εξωμήτρια κύηση κλπ. Σκέψου ότι πιθανα ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει εξετάσεις μόνο για την κοιλιακή κυηση για παράδειγμα.
Ε τότε έκανε πεπονιά ο Παυλής.
Όταν ήμουν νεαρός (πριν από 5-6 χρόνια δηλαδή) και ήθελα να πάω κόντρα στον πατέρα μου για τα πολιτικά, άρχιζα τις σχοινοτενείς πολιτικές θεωρίες -πιο πολύ για να τον πικάρω. Με κοίταζε υπομονετικά ο γέρος, άμα κάποια στιγμή έκανα διάλειμμα, γύριζε και μου έλεγε (σοβαρά-σοβαρά): κοίτα, ακόμα κι ο Σωκράτης ο σοφός στις 100 κουβέντες έλεγε και καμιά μαλακία. Φαντάσου εσύ, που δεν είσαι ο Σωκράτης και λες χίλιες κουβέντες.
Νομίζω ισχύει και για τον Πολάκη.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Νοέμ 2023, 13:46

Isildur έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:44
Τελικά τι έγινε, πάλι κουβά ο Αψίκορος;
Εδώ το σκανδαλο είναι ότι κάνουν το ιατρικό απόρρητο δημοσιογραφικό υλικό και όχι ότι τόσο το ότι δεν ηξερε τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου. Στην εποχή του δεν τις έκαναν καν αυτές τις εξετάσεις.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15050
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Πολάκης: ο γιατρός που όλοι αγαπήσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 08 Νοέμ 2023, 13:51

Cecily Anne έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:46
Isildur έγραψε:
08 Νοέμ 2023, 13:44
Τελικά τι έγινε, πάλι κουβά ο Αψίκορος;
Εδώ το σκανδαλο είναι ότι κάνουν το ιατρικό απόρρητο δημοσιογραφικό υλικό και όχι ότι τόσο το ότι δεν ηξερε τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου. Στην εποχή του δεν τις έκαναν καν αυτές τις εξετάσεις.
αυτό λέω κι εγώ απο την αρχή. Ακόμα και με τα στοιχεία μαυρισμένα, αυτό είναι ιατρικό απόρρητο που μάλιστα αποκτήθηκε μάλλον παράνομα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών