Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13498
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Νοέμ 2023, 13:08

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 14:12
H φρειδερικη πάντως ήταν καβλα μέχρι τα 20κατι, έφερνε λίγο σε σακιρα, μετά χάλασε.
Εικόνα
Ναι, ήταν και ναζιάρικο.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Νοέμ 2023, 13:10

Αλλά είπαμε, η εκδίκηση του αμπεχωνάτου κουτουκιού/τρέντυ χίπστερς, παίζει ακόμη ως αυτό που δονεί τα δημοκρατικά πλήθη. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22810
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Νοέμ 2023, 13:18

Ναύτης έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:08
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 14:12
H φρειδερικη πάντως ήταν καβλα μέχρι τα 20κατι, έφερνε λίγο σε σακιρα, μετά χάλασε.
Εικόνα
Ναι, ήταν και ναζιάρικο.

Εικόνα
Τελικά δεν ήταν αυτή, καμία σχέση στις φωτογραφίες. Αυριανιστικη προπαγάνδα.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13498
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Νοέμ 2023, 13:26

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:18
Ναύτης έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:08
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Νοέμ 2023, 14:12
H φρειδερικη πάντως ήταν καβλα μέχρι τα 20κατι, έφερνε λίγο σε σακιρα, μετά χάλασε.
Εικόνα
Ναι, ήταν και ναζιάρικο.

Εικόνα
Τελικά δεν ήταν αυτή, καμία σχέση στις φωτογραφίες. Αυριανιστικη προπαγάνδα.
Μπα, δεν νομίζω.
Μέλος Ναζιστικής νεολαίας

Η Φρειδερίκη ευρισκόμενη στην παιδική ακόμη ηλικία έγινε μέλος της γερμανικής ναζιστικής νεολαίας, ενώ, σύμφωνα με μερικούς, ανεδείχθη σε αρχηγό της ομάδας κοριτσιών της περιοχής της. Στην εφημερίδα The New York Times, αλλά και σε άλλες πηγές, αναφέρεται ότι συμπαθούσε τις δυνάμεις του Άξονα. Η Φρειδερίκη έγινε μέλος πριν καταστεί υποχρεωτική η κατάταξη στη χιτλερική νεολαία κορασίδων, το 1936, ίσως ύστερα από υπαγόρευση της οικογένειάς της. Σε αναμνηστική καρτ-ποστάλ εικονίζεται με στολή της Γιουνγκμάντελμπουντ, της ναζιστικής οργάνωσης για κορίτσια ηλικίας 10-14 ετών, μαζί με τους αδερφούς της Γουέλφο Ερρίκο και Χριστιανό Όσκαρ, οι οποίοι είχαν στρατευθεί στη Βέρμαχτ[1].

Η Ίσις Φάχμι, η οποία γνώριζε τη Φρειδερίκη προσωπικά, αναφέρει ότι η ένταξή της στη Χιτλερική Νεολαία ήταν αναγκαστική. Η ίδια η Φρειδερίκη φέρεται να έλεγε ότι, επειδή ήταν πολύ μοναχικό παιδί που έπαιζε μόνο με παιδιά υπηρετών, όταν είδε τα άλλα παιδιά με στολή, ζήτησε να έχει και αυτή και άρχισε να παρακολουθεί τις συγκεντρώσεις τους για 6 ή 8 μήνες[2].

(...)

1↑ WELFEDÄMMERUNG; Eigentlich wollte Prinz Ernst August von Hannover nur die 1945 enteigneten Kunstschätze zuruckklagen. Doch Jetzt wird Europas ältestes Fürstengeschlecht Vergangenheit eingeholt. Alle fragen: Wie hilten es die Hoheiten mit Hitler?

2↑ Στο βιβλίο της «Μέτρον Κατανοήσεως», η ίδια η βασίλισσα Φρειδερίκη αναφέρει σχετικά με την ένταξή της στη ναζιστική νεολαία: «Μια μέρα, δύο γυναίκες με στολή έκαναν την εμφάνισή τους στο δωμάτιο των γονέων μου και οι γονείς μου μου είπαν να βγω έξω. Είχε γίνει νόμος, ότι όλα τα παιδιά έπρεπε να εγγραφούν στο Ναζιστικό Κίνημα Νεολαίας και οι γυναίκες είχαν έλθει να υπενθυμίσουν στους γονείς μου το καθήκον αυτό.
Από την ημέρα εκείνη, μία φορά την εβδομάδα, έπρεπε να φορώ μια στολή που αποτελείτο από λευκό πουκάμισο, μαύρο μαντήλι και μαύρη φούστα. Ντυμένη μ΄ αυτόν τον τρόπο κατηφόριζα από τον λόφο προς το χωριό, πηγαίνοντας σε μία άδεια αίθουσα σχολείου, όπου ήταν συγκεντρωμένη μια ομάδα κοριτσιών. Δεν μου άρεσε να φορώ τη στολή και ποτέ αργότερα δεν την αγάπησα, αλλά την έβλεπα σαν κάτι που με είχε φέρει, επιτέλους, σε επαφή με άλλα παιδιά. Πλέκαμε και τραγουδούσαμε. Το πρώτο δεν μου άρεσε, αλλά το δεύτερο το απολάμβανα. Συνήθως ένα μεγαλύτερο κορίτσι έδινε διάλεξη για κάποιο εθνικό θέμα, όμως δεν πιστεύω ότι οποιαδήποτε από μας να άκουσε ποτέ τίποτε. Ήμασταν πάρα πολύ απασχολημένες να φλυαρούμε μεταξύ μας.
Ο πατέρας μου δεν συμπαθούσε το Ναζιστικό Κίνημα, αλλ΄ αυτό δεν μπορούσε να το συζητήσει ανοιχτά. Ύστερα από δύο εβδομάδες στο Κίνημα Νεολαίας είχα μια μεγάλη ιδιαίτερη συζήτηση με τον πατέρα μου. Μου εξήγησε τι σήμαινε στην πραγματικότητα όλη αυτή η ιστορία με τις στολές και αποφασίσαμε από κοινού ότι θα ήταν καλύτερα για μένα να διακόψω κάθε σχέση μ΄ αυτήν. Εφόσον όμως βρισκόμουν στη Γερμανία, αυτό θα ήταν αδύνατον, σύμφωνα με το νόμο. Έτσι, μ΄ έστειλαν στην Αγγλία».
(...) Νομιμοποιούσε πολιτικά και ηθικά τη Φρειδερίκη την οποία αμφισβητούσε όχι μόνο η Αριστερά αλλά και μερίδα του αστικού κόσμου λόγω της γερμανικής της καταγωγής και της συμμετοχής της στη χιτλερική νεολαία (Hitler-jugend) τη δεκαετία του 1930.
Η συγκεκριμένη συμμετοχή της Φρειδερίκης δεν αμφισβητείται, άλλωστε υπάρχει και φωτογραφία της με τους αδελφούς της να φορούν τις στολές της χιτλερικής νεολαίας.

Η ίδια είχε δηλώσει ότι αναγκάστηκε από τον ναζιστικό νόμο να ενταχθεί στη χιτλερική νεολαία.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 22 Νοέμ 2023, 16:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:07


Οι μισές ευρωπαϊκές χώρες, Μονάρχες έχουν. Πόσες "ηρωϊκές" φυσιογνωμίες παίζουν στους εν λόγω;

Μόλις φάω θα σου πω. Πρώτος, ο Χριστιανός της Δανίας κατά τον Β΄Παγκόσμιο.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Νοέμ 2023, 16:24

Exodus έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 16:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:07


Οι μισές ευρωπαϊκές χώρες, Μονάρχες έχουν. Πόσες "ηρωϊκές" φυσιογνωμίες παίζουν στους εν λόγω;

Μόλις φάω θα σου πω. Πρώτος, ο Χριστιανός της Δανίας κατά τον Β΄Παγκόσμιο.
Παρακάτω;

Να υποθέσω ότι ούτε μετά τη χώνεψη δεν θα έχεις απάντηση, οπότε ασ' το.

Είπαμε, αντιλαμβάνομαι και κατανοώ απολύτως τη δικαιωματική (το εννοώ) ψιλοταύτιση/ισορροπίες με τις Κροκεές αλλά όλα έχουν και κάποιο όριο, έτσι; :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 22 Νοέμ 2023, 16:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:07
Και ας μην ξεχνάμε ότι το θέμα είναι η 'Αννα Μαρία, ως πρόσωπο. Ποιον ευαισθητοποιημένο, ενόχλησε η συνολική της παρουσία;
Πραγματικά, κανέναν. Μια αξιοπρεπής κυρία είναι. Όλη η οικογένεια είναι μια χαρά.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Νοέμ 2023, 16:35

Exodus έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 16:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:07
Και ας μην ξεχνάμε ότι το θέμα είναι η 'Αννα Μαρία, ως πρόσωπο. Ποιον ευαισθητοποιημένο, ενόχλησε η συνολική της παρουσία;
Πραγματικά, κανέναν. Μια αξιοπρεπής κυρία είναι. Όλη η οικογένεια είναι μια χαρά.
Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό.

Και η οικογένεια παρέμεινε αξιοπρεπής και όχι μόνον.

Και κάπου έχω την εντύπωση, ότι αυτό ακριβώς προκάλεσε την οργή του δημοκρατικού πλήθους.

Η σύγκριση. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 22 Νοέμ 2023, 16:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 16:35
Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό.

Και η οικογένεια παρέμεινε αξιοπρεπής και όχι μόνον.
Μια χαρά είναι, ακόμα και ο μακαρίτης μου άρεσε ως τύπος, μου θύμιζε πολύ τον πατέρα μου.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Νοέμ 2023, 16:49

Exodus έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 16:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 16:35
Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό.

Και η οικογένεια παρέμεινε αξιοπρεπής και όχι μόνον.
Μια χαρά είναι, ακόμα και ο μακαρίτης μου άρεσε ως τύπος, μου θύμιζε πολύ τον πατέρα μου.
Μεγάλη κουβέντα. Οι πατέρες γεννούν, οι μάνες σπέρνουν (συνειδητά ή μη) το σπόρο του δικού τους πατέρα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 22 Νοέμ 2023, 17:17

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:18
Ναύτης έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:08

Ναι, ήταν και ναζιάρικο.

Εικόνα
Τελικά δεν ήταν αυτή, καμία σχέση στις φωτογραφίες. Αυριανιστικη προπαγάνδα.
Το ιντερνέτ σε διαψεύδει:

https://lens.google.com/search?ep=gisbu ... p3PT0iXQ==

Excellent picture. Royalty in the Hitler Jugend.


.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22810
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Χρόνια πολλά Άννα Μαρία βασίλισσα των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Νοέμ 2023, 17:18

Nandros έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 17:17
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:18
Ναύτης έγραψε:
22 Νοέμ 2023, 13:08

Ναι, ήταν και ναζιάρικο.

Εικόνα
Τελικά δεν ήταν αυτή, καμία σχέση στις φωτογραφίες. Αυριανιστικη προπαγάνδα.
Το ιντερνέτ σε διαψεύδει:

https://lens.google.com/search?ep=gisbu ... p3PT0iXQ==

Excellent picture. Royalty in the Hitler Jugend.


.
Ο ναζισμος σε ασχημαίνει, αυτό είναι σίγουρο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών