Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2023, 12:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:24
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:10

Θα μου πεις, ο Σούνακ προσβάλλει εμάς γιατί εμείς διαλέξαμε τον Μητσοτάκη για πρωθυπουργό, αλλά απ' αυτήν την οπτική δικαίως μάς προσβάλλει γιατί επιλέξαμε έναν κλόουν να μας εκπροσωπεί.
Έχουν τεράστιο ενδιαφέρον όλα αυτά όταν μιλάμε για επιλογές όπου το αντίπαλο δέος του Μητσοτάκη ήταν ο Τσίπρας.

Γροθιά στο στομάχι.
Οπότε δεν μας πειράζει που είναι γύφτος και κλόουν ο πρωθυπουργός γιατί ήταν και ο Τσίπρας. Ας έχουμε πάντα κλόουν και να είμαστε ικανοποιημένοι.

Γροθιά στα αρχίδια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Νοέμ 2023, 12:44

talaipwros έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:28
George_V έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:24


Έχουν τεράστιο ενδιαφέρον όλα αυτά όταν μιλάμε για επιλογές όπου το αντίπαλο δέος του Μητσοτάκη ήταν ο Τσίπρας.
Οταν οι επιλογες σου ειναι το Τριο Στουτζες και πρεπει να διαλεξεις εναν τι κανεις?
Οταν γινει κατι τετοιο, το συζητάμε.
Τωρα ειχες να διαλεξεις αναμεσα στον statesman Μητσοτάκη και στο τσίρκο μεντρανο

Βασικα οι επιλογες μας ηταν Cirque de Soleil και Τσιρκο Μεντρανο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25249
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 29 Νοέμ 2023, 12:48

πατησιωτης έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:39
talaipwros έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:28
George_V έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:26


Οταν οι επιλογες σου ειναι το Τριο Στουτζες και πρεπει να διαλεξεις εναν τι κανεις?
Οταν γινει κατι τετοιο, το συζητάμε.
Τωρα ειχες να διαλεξεις αναμεσα στον statesman Μητσοτάκη και στο τσίρκο μεντρανο
Ο Μητσοτάκης καλό είναι να παραδειγματισθεί από τον πατέρα του και να μη συνεχίζει ψευδοεθνικά θέματα που δημιούργησε ο Παπανδρέου για δικές του πολιτικές σκοπιμότητες και ένα από αυτά είναι και το ζήτημα των Ελγινείων.Δεν χρειάζεται να πει δεν τα ζητάμε πια,χρειάζεται να το αφήσει το θέμα και αν θέλουν ας το συνεχίσουν αυτοί που το ξεκίνησαν.
Πρόκειται για θέμα παγίδα που το άνοιξαν μόνο και μόνο για να προκαλούν τριβές μεταξύ Ελλάδος και Βρεταννίας και θα το δεις αυτό στην επόμενη φάση.Η επόμενη φάση ίσως θα περιλαμβάνει κάποια συμφωνία για δανεισμό αορίστου χρόνου :lol: των μαρμάρων που θα την καταγγείλουν όσοι άνοιξαν το θέμα - ήδη έχουν αρχίσει από τώρα - ως προδοτική διότι δεν θα αναγνωρίζει ότι τα μάρμαρα εκλάπησαν,πράγμα που φυσικά και είναι αλήθεια αφού τα πήραν με φιρμάνι των Οθωμανών.Δεν πιστεύω ότι ακόμη και εάν αποφασίσουν οι Άγγλοι να τα δώσουν ότι θα παραδεχθούν ότι είχαν κλαπεί.
Βέβαια ο πατέρας Μητσοτάκης είχε ζήσει σε άλλη εποχή και δεν τσίμπαγε από ψευοεθνικισμούς.
Καλα, οι ελεεινοί ζαιοι ακομα και στο μουσειο να τα φερει ο Μητσοτάκης θα γκρινιαζουν που δεν μας πλήρωσαν νοίκι. Ειναι αθλιοι και δεν αξιζει να ασχολείται κανεις μαζι τους.

Αυτο που ειπε ο Μητσοτάκης και ηταν εξαιρετικά ευφυές ηταν το παράδειγμα της Μονα Λιζα που χλευασαν οι γνωστοι ηλίθιοι.

Τους είπε οτι δεν είναι ζήτημα ιδιοκτησίας, αλλα ζητημα ενοποίησης του μνημειου για λογους πληρότητας/τέχνης κλπ.

Αρα μπορεί να ερθει στην Αθηνα ωστε να ειναι πλήρες και ας ανηκει στα χαρτιά στην Αγγλία.

Βέβαια τα ζωα που περιμένανε τα 600 δις του Σωρρα θα γκρινιάζουν μαλλον ακομα και τοτε, αλλα αυτο δεν κανει την δηλωση Μητσοτάκη λιγότερο ευφυή.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Νοέμ 2023, 12:48

πατησιωτης έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:39
talaipwros έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:28
George_V έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:26


Οταν οι επιλογες σου ειναι το Τριο Στουτζες και πρεπει να διαλεξεις εναν τι κανεις?
Οταν γινει κατι τετοιο, το συζητάμε.
Τωρα ειχες να διαλεξεις αναμεσα στον statesman Μητσοτάκη και στο τσίρκο μεντρανο
Ο Μητσοτάκης καλό είναι να παραδειγματισθεί από τον πατέρα του και να μη συνεχίζει ψευδοεθνικά θέματα που δημιούργησε ο Παπανδρέου για δικές του πολιτικές σκοπιμότητες και ένα από αυτά είναι και το ζήτημα των Ελγινείων.Δεν χρειάζεται να πει δεν τα ζητάμε πια,χρειάζεται να το αφήσει το θέμα και αν θέλουν ας το συνεχίσουν αυτοί που το ξεκίνησαν.
Πρόκειται για θέμα παγίδα που το άνοιξαν μόνο και μόνο για να προκαλούν τριβές μεταξύ Ελλάδος και Βρεταννίας και θα το δεις αυτό στην επόμενη φάση.Η επόμενη φάση ίσως θα περιλαμβάνει κάποια συμφωνία για δανεισμό αορίστου χρόνου :lol: των μαρμάρων που θα την καταγγείλουν όσοι άνοιξαν το θέμα - ήδη έχουν αρχίσει από τώρα - ως προδοτική διότι δεν θα αναγνωρίζει ότι τα μάρμαρα εκλάπησαν,πράγμα που φυσικά και είναι αλήθεια αφού τα πήραν με φιρμάνι των Οθωμανών.Δεν πιστεύω ότι ακόμη και εάν αποφασίσουν οι Άγγλοι να τα δώσουν ότι θα παραδεχθούν ότι είχαν κλαπεί.
Βέβαια ο πατέρας Μητσοτάκης είχε ζήσει σε άλλη εποχή και δεν τσίμπαγε από ψευοεθνικισμούς.
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση, ότι ο τρόπος που εξελίχθηκε το θέμα, στο επικοινωνιακό τουλάχιστον επίπεδο δεν ήταν και τόσο κακός για τον Μητσοτάκη.

Και δεν αναφέρομαι στους δικούς μας κομπλεξικούς και αφανείς κομματικά ήρωες :lol: αλλά στα βρεττανικά μμε.



ΥΓ. Το ότι το όλο σκηνικό είναι παντελώς αδιάφορο σε ό,τι αφορά τα ουσιαστικά οικονομικά και γεωπολιτικά θέματα και επιφανειακές συμπάθειες ή αντιπάθειες, είναι δεδομένο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2023, 12:48

Gherschaagk έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:40
Γιατί συμπεριφέρθηκε σαν γύφτος ο Μητσοτάκης κι όχι οι Άγγλοι που λένε πως απαγορεύεται να γυρίσουν τα μάρμαρα Ελλάδα, αλλά μπορούν πχ να πάνε Ρωσία, όπως έγινε το 2014, είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνω. Αν μπορείς να το εξηγήσεις λίγο.
Σαν γύφτος συμπεριφέρθηκε γιατί τον κάλεσε ο άλλος να μιλήσουν για σοβαρά θέματα και αυτός πήγε να ζητιανέψει μάρμαρα για να κάνει μικροπολιτικό λαϊκίστικο θέατρο για τον λαό του. Όπως τότε που ο Σημίτης παρακάλεσε τον Μπλερ να κάνει κάποια νύξη στο θέμα για να χαρούν οι ηλίθιοι ψηφοφόροι του επειδή περιμέναμε εκλογές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 29 Νοέμ 2023, 12:49



ακραια συκοφαντικος ο τιτλος του νηματος,να αλλαξει αμεσα παραυτα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39726
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Νοέμ 2023, 12:49

Λεει σημερα ο Χαρβαλιας στη Δημοκρατια.

Η επισκεψη του Μητσοτακη στο Λονδινου ηταν ΙΔΙΩΤΙΚΗ...

δεν ειχε συμφωνηθει συναντηση με τον Σουνακ...

ουτε καποιο πρωτοκολλο.

Και επιπλεον ο Μητσοτακης πριν ζητησει να δει τον Σουνακ τον προκαλεσε με δυο τροπους...

ειδε πρωτα τον αρχηγο της αξιωματικης αντιπολιτευσης...

εκανε τη δηλωση για τα Ελγινεια με παραδειγμα τη Μονα και τη Λιζα...

Η λεξη ερασιτεχνισμος ειναι λιγη, μιλαμε για καφενειο που προσβαλει ολη την ιστορια της ελληνικης διπλωματιας.

.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 29 Νοέμ 2023, 12:50

Δεν έχω διαβάσει το νήμα, πάλι διακορεύει ο Ελληγεννής ΝΔκράτες;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Νοέμ 2023, 12:51

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:24
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:10

Θα μου πεις, ο Σούνακ προσβάλλει εμάς γιατί εμείς διαλέξαμε τον Μητσοτάκη για πρωθυπουργό, αλλά απ' αυτήν την οπτική δικαίως μάς προσβάλλει γιατί επιλέξαμε έναν κλόουν να μας εκπροσωπεί.
Έχουν τεράστιο ενδιαφέρον όλα αυτά όταν μιλάμε για επιλογές όπου το αντίπαλο δέος του Μητσοτάκη ήταν ο Τσίπρας.

Γροθιά στο στομάχι.
Οπότε δεν μας πειράζει που είναι γύφτος και κλόουν ο πρωθυπουργός γιατί ήταν και ο Τσίπρας. Ας έχουμε πάντα κλόουν και να είμαστε ικανοποιημένοι.

Γροθιά στα αρχίδια.
Ποια αρχίδια βρε χέλι μου; Αυτών που δεν λένε καν ποιον ψήφισαν (και τον τρόμο που θα προκαλούσε το κύρος του στον Σούνακ) ή των απεχόντων; :lol:

Χαλαρώστε λίγο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2023, 12:51

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 18:49
dna replication έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 17:41
Libre arbitre έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 16:58

Δεν έχουν αρχαία οι Βρετανοί.
πολύ ουσιαστική η διευκρίνιση, βάζει τα πράγματα στη θέση τους, αποκρυπτογραφεί και εκλαϊκευει το χιούμορ του πρωθυπουργού
όνιον είναι. ρε σεις τους φύγατε ή σας αμόλησαν; γίνεται λοβοτομή άμα τη πρόσληψη στο χαμασοπουτιναριό;
Μπαμ κάνει. Σιγά μην ήταν ικανός ο κουλάκος για φλεγματικό χιούμορ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34856
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Νοέμ 2023, 12:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:48
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση, ότι ο τρόπος που εξελίχθηκε το θέμα, στο επικοινωνιακό τουλάχιστον επίπεδο δεν ήταν και τόσο κακός για τον Μητσοτάκη.
Τώρα ναι,αλλά μακροπρόθεσμα μόνο μπελάδες θα φέρει το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 29 Νοέμ 2023, 12:53

Bazoomba έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:50
Δεν έχω διαβάσει το νήμα, πάλι διακορεύει ο Ελληγεννής ΝΔκράτες;
ριαλ επιχειρηματα για υπερασπιστες φεικ πολιτικαντηδων :p8:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25249
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 29 Νοέμ 2023, 12:53

πατησιωτης έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:48
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση, ότι ο τρόπος που εξελίχθηκε το θέμα, στο επικοινωνιακό τουλάχιστον επίπεδο δεν ήταν και τόσο κακός για τον Μητσοτάκη.
Τώρα ναι,αλλά μακροπρόθεσμα μόνο μπελάδες θα φέρει το θέμα.
Μπα, οι Αγγλοι πολιτες ειναι υπερ της επιστροφής.

Έρχονται στο Μουσείο, ανοίγουμε διπλα και ενα δωματιο με θεμα το Βρετανικό Μουσείο και πως τα διαφυλαξε τοσα χρόνια και God Bless the King και ολοι ευχαριστημένοι

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39726
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Νοέμ 2023, 12:55

Ο βασικος λογος που πηγε ο Μητσοτακης Λονδινο λεει η Δημοκρατια...

ηταν για να εκφωνησει λογο στη διασκεψη της Morgan Stanley...

και για προσωπικες δουλειες.

Ειπε να πιει και ενα καφεδακι με τον Τζορτζ Οσμπορν, παλιο του φιλο, που τωρα ειναι διευθυντης του Βρετανικου Μουσειου και να τον ψαρεψει για τα γλυπτα.

Συναντησε και τον προεδρο της αξιωματικης αντιπολιτευσης...

και μετα απο αυτα θυμηθηκε να ζητησει συναντηση απο το Σουνακ.

Και η αντιδραση του Βρετανου πρωθυπουργου ηταν απολυτα λογικη.

Ρε καφετζη πρωτα θα κλεινεις μερες πριν ραντεβου μαζι μου, θα ανταλλασσουν οι διπλωματες μας την ατζεντα και δεν θα με ζητας αναμεσα στα ψωνια σου και τις δημοσιες σου σχεσεις λες και ειμαι καποιος υποτακτικος σου και οχι πρωθυπουργος της Βρετανιας.

.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 29 Νοέμ 2023, 12:57

talaipwros έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:48
Καλα, οι ελεεινοί ζαιοι ακομα και στο μουσειο να τα φερει ο Μητσοτάκης θα γκρινιαζουν που δεν μας πλήρωσαν νοίκι.
Ενα ποσοστό απτά εισιτήρια θα έπρεπε να το παίρνουμε.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών