Φλωρίδη δώσε πόνο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 14 Δεκ 2023, 22:46

πατησιωτης έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 23:59
Το ερώτημα είναι εάν υπάρχουν φυλακές για να μπουν όλοι αυτοί μέσα.
Την ίδια απορία έχω κι εγώ
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24841
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Δεκ 2023, 22:46

vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:43
Δημοκράτης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:34
foscilis έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:31


Κι εγω ετσι νομιζω.

Στο μεταξυ καθονται και γραφουν μυδρους οι δικηγοροι για το ποσο κακο και μεσαιωνικο πραγμα ειναι οι εξοντωτικες ποινες και οι εξοντωτικες ποινες της υποθεσης ειναι βασικα ιδιες με τις τωρινες, απλα θα εκτιονται (και ουτε καν ολόκληρες).
Ε μα αν πηγαίνει μέσα ο άλλος θα χάσει τον πελάτη για κάποια χρονια
Μπα, το αντίθετο θα συμβεί. Ανάγκη τον έχει όταν είναι στη φυλακή, όχι όταν τη σκαπουλαρει με αναστολή.
Το μέσο κλεφτρονι ας πούμε που το έχουν συλλάβει 10 φορές και τον έχουν έξω δεν θα παρανοήσεις όσο είναι σε αναστολη

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 14 Δεκ 2023, 22:49

Οι φτωχοδιάβολοι συνήθως εκπροσωπούνται μέσω της νομικής βοήθειας. Κλάιν δηλαδή.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3178
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 14 Δεκ 2023, 22:51

vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:49
Οι φτωχοδιάβολοι συνήθως εκπροσωπούνται μέσω της νομικής βοήθειας. Κλάιν δηλαδή.
Με συγχωρείτε αν σας ενοχλώ.
Ηθελα να ρωτήσω εσας που ανήκετε στην διαχείριση και στον συντονισμό.Αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται να γράψουμε με χρώμα εμείς τα μέλη στα νήματα .

ΠΧ καλημέρα
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 14 Δεκ 2023, 22:53

vag_el έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:51
vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:49
Οι φτωχοδιάβολοι συνήθως εκπροσωπούνται μέσω της νομικής βοήθειας. Κλάιν δηλαδή.
Με συγχωρείτε αν σας ενοχλώ.
Ηθελα να ρωτήσω εσας που ανήκετε στην διαχείριση και στον συντονισμό.Αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται να γράψουμε με χρώμα εμείς τα μέλη στα νήματα .

ΠΧ καλημέρα
Οχι, γιατί να μην επιτρέπεται; Απλά ίσως κάπου γίνεται κουραστικό στους αναγνώστες αν γίνεται καταχρηστικά.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 23:16

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr Socrates » 14 Δεκ 2023, 22:54

Συναντήσεις Κορυφής | Γ. Καραμπελιάς & Γ. Φλωρίδης
Φλωριδης για πολυπολιτισμικες κοινωνιες,μεταναστευτικο και για την Σουηδια,Γαλλια και Ιταλια
απο το 57:37
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dr Socrates την 14 Δεκ 2023, 22:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3178
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 14 Δεκ 2023, 22:54

vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:53
vag_el έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:51
vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:49
Οι φτωχοδιάβολοι συνήθως εκπροσωπούνται μέσω της νομικής βοήθειας. Κλάιν δηλαδή.
Με συγχωρείτε αν σας ενοχλώ.
Ηθελα να ρωτήσω εσας που ανήκετε στην διαχείριση και στον συντονισμό.Αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται να γράψουμε με χρώμα εμείς τα μέλη στα νήματα .

ΠΧ καλημέρα
Οχι, γιατί να μην επιτρέπεται; Απλά ίσως κάπου γίνεται κουραστικό στους αναγνώστες αν γίνεται καταχρηστικά.
Κάποιος χρήστης μου έκανε παρατήρηση για το χρώμα ,και είπε ότι ανήκει αυτή η ιδιότητα αποκλειστικά στην Διαχείριση.
Ευχαριστώ παντως
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 14 Δεκ 2023, 22:59

vag_el έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:54
vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:53
vag_el έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:51


Με συγχωρείτε αν σας ενοχλώ.
Ηθελα να ρωτήσω εσας που ανήκετε στην διαχείριση και στον συντονισμό.Αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται να γράψουμε με χρώμα εμείς τα μέλη στα νήματα .

ΠΧ καλημέρα
Οχι, γιατί να μην επιτρέπεται; Απλά ίσως κάπου γίνεται κουραστικό στους αναγνώστες αν γίνεται καταχρηστικά.
Κάποιος χρήστης μου έκανε παρατήρηση για το χρώμα ,και είπε ότι ανήκει αυτή η ιδιότητα αποκλειστικά στην Διαχείριση.
Ευχαριστώ παντως
Αν θες στείλε πμ με λινκ στην παρατήρηση που σου έκανε. Αν ήταν αποκλειστικό προνόμιο της διαχείρισης δε θα υπήρχε διαθέσιμο στις επιλογές μορφοποίησης κειμένου στους χρήστες :102:
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3178
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 14 Δεκ 2023, 23:06

vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:59
vag_el έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:54
vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:53


Οχι, γιατί να μην επιτρέπεται; Απλά ίσως κάπου γίνεται κουραστικό στους αναγνώστες αν γίνεται καταχρηστικά.
Κάποιος χρήστης μου έκανε παρατήρηση για το χρώμα ,και είπε ότι ανήκει αυτή η ιδιότητα αποκλειστικά στην Διαχείριση.
Ευχαριστώ παντως
Αν θες στείλε πμ με λινκ στην παρατήρηση που σου έκανε. Αν ήταν αποκλειστικό προνόμιο της διαχείρισης δε θα υπήρχε διαθέσιμο στις επιλογές μορφοποίησης κειμένου στους χρήστες :102:
Σας το έστειλα.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Δεκ 2023, 23:28

vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:45
foscilis έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:31
vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:21
Το πρόσημο είναι θετικό a mon avis
Κι εγω ετσι νομιζω.

Στο μεταξυ καθονται και γραφουν μυδρους οι δικηγοροι για το ποσο κακο και μεσαιωνικο πραγμα ειναι οι εξοντωτικες ποινες και οι εξοντωτικες ποινες της υποθεσης ειναι βασικα ιδιες με τις τωρινες, απλα θα εκτιονται (και ουτε καν ολόκληρες).
Δεν έχω προλάβει να παρακολουθήσω τι λενε, όμως δικηγόρο δεν έχουν μόνο οι θύτες, έχουν και τα θύματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να γέρνουν μονοπαντα.
Πρώτα απ' όλα υπάρχουν γενικότερες θεμελιώδεις διαφορές στη δυναμική που έχει η ποινική διαδικασία απέναντι σε θύματα και κατηγορούμενους. Ο κατηγορούμενος είναι κεντρικό πρόσωπο της δίκης, το δικαστήριο έχει συσταθεί βασικά για να πάρει μια απόφαση για το μέλλον του. Τα θύματα είναι πιο πολύ "κομμάτι της δικογραφίας". Μπορεί να μην είναι καν παρόντα προκειμένου για εγκλήματα που διώκονται αυτεπάγγελτα. Ο κατηγορούμενος από την άλλη έχει το τεκμήριο της αθωότητας και καίγεται το μουνί του να γλιτώσει φυλακή και την οποιαδήποτε άλλη ποινή. Υπάρχει πιο πολύ ψωμί εκεί.

Αλλά κατά τη γνώμη μου στην πραγματικότητα ο λόγος για το μονόπαντο είναι ότι δεν αλλάζει η ουσία της ποινικής διαδικασίας, το τι πληρώνονται από παραστάσεις στη μέση δίκη οι δικηγόροι της κάθε πλευράς. Αλλάζουν κυρίως διάφορα γύρω-γύρω όπως δυνατότητα για αναβολές και δυνατότητα αποφυγής (προσωρινής ή μόνιμης) της φυλάκισης που αποτελούν πολύ μεγάλο κομμάτι δουλίτσας το οποίο και υφίσταται μόνο για δικηγόρους "θυτών". Ξέρω γω όταν ζητάει πρόωρη αποφυλάκιση χρειάζεται δικηγόρο να γράψει το στάνταρ κωλόχαρτο σωστά, ενώ η πολιτική αγωγή του θύματος δεν έχει κανένα ρόλο στην όλη διαδικασία.

Δηλαδή αν είσαι δικηγόρος που παίρνει 90% υποθέσεις θυμάτων και 10% υποθέσεις θυτών, το 90% του εισοδήματός σου δεν εμπλέκεται καθόλου στη συζήτηση και το 10% απειλείται. Κινδυνεύεις από το 100% να πας στο 95%.. Ε, θα κλαφτείς, τι θα κάνεις, θα χαίρεσαι;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70454
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Δεκ 2023, 23:52

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 23:12
talaipwros έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 23:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 23:02
Να και κάτι που δίνει λύση στα προβλήματα της πιο καταπιεσμένης μειονότητας, της άρχουσας πολιτικής τάξης.
Ξερομε τί ισχύει στην Κινα σχετικά;
Με Κούλη θα γίνουμε Κίνα, Τουρκία και Πουτινικη Ρωσία.
Πρόσθεσε και το Ιράν και έχουμε καρρέ του άσσου για τους κοινωνικούς επαναστάται.

Αν είναι όντως έτσι, δεν καταλαβαίνω γιατί τσιρίζουν οι αντικουλικοί. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Δεκ 2023, 23:57

talaipwros έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 22:57
Γίνονται πραγματάκια
Αρκιντια...
Ο πρεζε ναναι καλα και κατα τα αλλα παπαριες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Δεκ 2023, 23:59

vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:53
vag_el έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:51
vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:49
Οι φτωχοδιάβολοι συνήθως εκπροσωπούνται μέσω της νομικής βοήθειας. Κλάιν δηλαδή.
Με συγχωρείτε αν σας ενοχλώ.
Ηθελα να ρωτήσω εσας που ανήκετε στην διαχείριση και στον συντονισμό.Αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται να γράψουμε με χρώμα εμείς τα μέλη στα νήματα .

ΠΧ καλημέρα
Οχι, γιατί να μην επιτρέπεται; Απλά ίσως κάπου γίνεται κουραστικό στους αναγνώστες αν γίνεται καταχρηστικά.
ε διεγραπσε τους, μη μασας.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Δεκ 2023, 13:40

foscilis έγραψε:
14 Δεκ 2023, 23:28
vatraxos έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:45
foscilis έγραψε:
14 Δεκ 2023, 22:31


Κι εγω ετσι νομιζω.

Στο μεταξυ καθονται και γραφουν μυδρους οι δικηγοροι για το ποσο κακο και μεσαιωνικο πραγμα ειναι οι εξοντωτικες ποινες και οι εξοντωτικες ποινες της υποθεσης ειναι βασικα ιδιες με τις τωρινες, απλα θα εκτιονται (και ουτε καν ολόκληρες).
Δεν έχω προλάβει να παρακολουθήσω τι λενε, όμως δικηγόρο δεν έχουν μόνο οι θύτες, έχουν και τα θύματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να γέρνουν μονοπαντα.
Πρώτα απ' όλα υπάρχουν γενικότερες θεμελιώδεις διαφορές στη δυναμική που έχει η ποινική διαδικασία απέναντι σε θύματα και κατηγορούμενους. Ο κατηγορούμενος είναι κεντρικό πρόσωπο της δίκης, το δικαστήριο έχει συσταθεί βασικά για να πάρει μια απόφαση για το μέλλον του. Τα θύματα είναι πιο πολύ "κομμάτι της δικογραφίας". Μπορεί να μην είναι καν παρόντα προκειμένου για εγκλήματα που διώκονται αυτεπάγγελτα. Ο κατηγορούμενος από την άλλη έχει το τεκμήριο της αθωότητας και καίγεται το μουνί του να γλιτώσει φυλακή και την οποιαδήποτε άλλη ποινή. Υπάρχει πιο πολύ ψωμί εκεί.

Αλλά κατά τη γνώμη μου στην πραγματικότητα ο λόγος για το μονόπαντο είναι ότι δεν αλλάζει η ουσία της ποινικής διαδικασίας, το τι πληρώνονται από παραστάσεις στη μέση δίκη οι δικηγόροι της κάθε πλευράς. Αλλάζουν κυρίως διάφορα γύρω-γύρω όπως δυνατότητα για αναβολές και δυνατότητα αποφυγής (προσωρινής ή μόνιμης) της φυλάκισης που αποτελούν πολύ μεγάλο κομμάτι δουλίτσας το οποίο και υφίσταται μόνο για δικηγόρους "θυτών". Ξέρω γω όταν ζητάει πρόωρη αποφυλάκιση χρειάζεται δικηγόρο να γράψει το στάνταρ κωλόχαρτο σωστά, ενώ η πολιτική αγωγή του θύματος δεν έχει κανένα ρόλο στην όλη διαδικασία.

Δηλαδή αν είσαι δικηγόρος που παίρνει 90% υποθέσεις θυμάτων και 10% υποθέσεις θυτών, το 90% του εισοδήματός σου δεν εμπλέκεται καθόλου στη συζήτηση και το 10% απειλείται. Κινδυνεύεις από το 100% να πας στο 95%.. Ε, θα κλαφτείς, τι θα κάνεις, θα χαίρεσαι;
Tο προβλημα ειναι οτι υπαρχουν πολλες επιστημονικες μελετες που αποδυκνειουν οτι δεν υφισταται κορελεησον μεταξυ μεγαλυτερων ποινων και μειωσης εγκληματος. Αυτος ειναι ο πυρηνας του θεματος που ωθει σε μειωσεις ποινων εν γενει καθως μεγαλυτερες ποινες κοστιζουν περισσοτερο στο κρατος ενω ειναι πολυ πιο πιθανη η ιδρυματοποιηση και εγκληματοποιηση των φυλακισμενων ΔΙΧΩΣ να ωθειται η κοινωνια σε μειωση εγκληαματικοτητας. Εκει ειναι το θεμα. Αλλο αυτο βεβαια και αλλο αυτο που εγινε εδω που ως συνηθως μολις ως κοινωνια βλεπομε την ευκολη λυση του δινουμε να καταλαβει, δλδ το γαμαμε το θεμα και υπερβαλλουμε σαν γνησιοι 3κοσμικοι λαικιστες και εχουμε εξω να αλωνιζουν φονιαδες και εγκληματιες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Φλωρίδη δώσε πόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Δεκ 2023, 13:43

καλα πηγε και αυτο :giggle::giggle::giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών