Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48701
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Δεκ 2023, 18:49

Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 05 Δεκ 2023, 13:53

Garcia έγραψε:
02 Δεκ 2023, 19:48
talaipwros έγραψε:
02 Δεκ 2023, 19:40

λολσγουατ;
Τι λολγουατ,τι δεν καταλαβαίνεις ταλαιπωρε,τα λεφτά έχουν χάσει αξία,το χιλιάρικο σήμερα με το κόστος ζωής που υπάρχει,είναι σαν να παίρνεις απλά ένα βασικό.
με τρολαιπωρο μιλας :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 06 Δεκ 2023, 14:48

Το 90% των νεοελλήνων είναι τεμπέληδες,με ένα φραπέ και ένα ναργιλέ στο χέρι και με το ινσταγραμ 24/7 να ανεβάζουν στορις.

Όλοι πηγαίνετε στις οικοδομές,στα χωράφια,να μαζέψετε φράουλες και ελιές για 2-3€/ώρα και αφήστε τις σαιζόν στα νησιά και το βολεμα με το ταμείο ανεργίας.Δουλειες υπάρχουν άλλα δεν πάει κανείς,όλοι μαζί μπορούμε να μειώσουμε τα ποσοστά ανεργίας.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 11 Δεκ 2023, 23:55

Έλλειμμα-μαμούθ ύψους 548.655.055 ευρώ στον ΟΑΕΔ!
Ενώ στον προϋπολογισμό του φορέα για το έτος 2023 είχε εκτιμηθεί... πλεόνασμα 163.000.000€, τελικά διαπιστώθηκε δημοσιονομική αναντιστοιχία συνολικά 711.655.055€!

https://www.newsbreak.gr/ellada/539585/ ... ston-oaed/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29878
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Δεκ 2023, 00:03

Αρχέλαος έγραψε:
11 Δεκ 2023, 23:55
Έλλειμμα-μαμούθ ύψους 548.655.055 ευρώ στον ΟΑΕΔ!
Ενώ στον προϋπολογισμό του φορέα για το έτος 2023 είχε εκτιμηθεί... πλεόνασμα 163.000.000€, τελικά διαπιστώθηκε δημοσιονομική αναντιστοιχία συνολικά 711.655.055€!

https://www.newsbreak.gr/ellada/539585/ ... ston-oaed/
μπούρδες και σάλτσες


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 12 Δεκ 2023, 16:54

Επίδομα και δεύτερη δουλειά part time μαύρα,μαζί τα φάγαμε version ΔΥΠΑ.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 12 Δεκ 2023, 17:23

Πτολεμαίος έγραψε:
03 Δεκ 2023, 09:12
Ο Ελ είναι ΤΕΜΠΕΛΗΣ.
ΤΕΛΟΣ.

Δεν ήταν έτσι. Τελευταία 40 χρόνια περίπου έχει εξελιχθεί αυτό το χάλι.
Εντάξει,αφού το λες εσύ,έτσι θα είναι,επειδή εσύ δούλευες οικοδομή,δεν σημαίνει αυτομάτως ότι αυτός που δεν το έκανε η δεν το επέλεξε,η δεν γουστάρει βρε φίλε στην τελική,πως είναι τεμπελχανας.
:p2:

Πριν 30-40 έτη,τα παιδιά των αγροτών έκαναν δουλειές όπως να μαζεύουν τις ελιές,τις φράουλες,τα σταφύλια,να κουβαλούν τις αχυρομπαλες,όταν έφυγαν οι μετέπειτα γενιές από τα χωριά τους,για να κατέβουν στις πόλεις μπας και μάθουν καμιά τέχνη ώστε να ξεφύγουν από τις χαμαλοδουλειες,τότε έδωσε δανεικό φαι ο Ανδρέας,καλοβολευτηκαν στα καφενεία κάποιοι και ήρθαν οι αλλοδαποί να καλύψουν το κενό.
πατησιωτης έγραψε:
03 Δεκ 2023, 10:09
Οπότε η ανάγκη εισαγωγής ξένου εργατικού δυναμικού προκύπτει αυτομάτως.
Στο πλυντήριο αυτοκινήτων που πηγαίνω το αμάξι,δουλεύουν μόνο Πακιστανοί.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 12 Δεκ 2023, 21:04

Garcia έγραψε:
12 Δεκ 2023, 17:23
Πτολεμαίος έγραψε:
03 Δεκ 2023, 09:12
Ο Ελ είναι ΤΕΜΠΕΛΗΣ.
ΤΕΛΟΣ.

Δεν ήταν έτσι. Τελευταία 40 χρόνια περίπου έχει εξελιχθεί αυτό το χάλι.
Εντάξει,αφού το λες εσύ,έτσι θα είναι,επειδή εσύ δούλευες οικοδομή,δεν σημαίνει αυτομάτως ότι αυτός που δεν το έκανε η δεν το επέλεξε,η δεν γουστάρει βρε φίλε στην τελική,πως είναι τεμπελχανας.
:p2:
Ας διαβάζει οποιος δεν θέλει να κάνει "χαμαλοδουλειες" ακριβώς για να μην έρθει στην ανάγκη να τις κάνει.
Όποιος δεν διαβάζει , δεν δικαιούται να γκρινιάζει για το "σκληρόν" μιας εργασίας. Δεν δικαιούται να "μη γουστάρει βρε αδερφέ" (όπως χαρακτηριστικά λες).

Σήμερα μου ήρθε ένας νέος στη δουλειά και μου λέει "πω ρε φίλε, πολλή ορθοστασία". Του λέω "σεκιουριτι είμαστε, τι θες, να σου έχουμε πουτανες να σου χαϊδεύουν το καβλι; Με βάση τις δουλειές που έχω κάνει στη ζωή μου, ξέρεις πως την βλέπω αυτή τη δουλειά; Για τα αρχιδια μου"
Και μου λέει "εγώ δεν έχω εμπειρίες από άλλες δουλειές, μόνο αυτή έχω κανει".
Ε, πάρε κατάλαβε περί τινους αχρήστων κορμιών μιλάμε.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7075
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 12 Δεκ 2023, 21:21

Πτολεμαίος έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:04
Ας διαβάζει οποιος δεν θέλει να κάνει "χαμαλοδουλειες" ακριβώς για να μην έρθει στην ανάγκη να τις κάνει.
Όποιος δεν διαβάζει , δεν δικαιούται να γκρινιάζει για το "σκληρόν" μιας εργασίας. Δεν δικαιούται να "μη γουστάρει βρε αδερφέ" (όπως χαρακτηριστικά λες).

Σήμερα μου ήρθε ένας νέος στη δουλειά και μου λέει "πω ρε φίλε, πολλή ορθοστασία". Του λέω "σεκιουριτι είμαστε, τι θες, να σου έχουμε πουτανες να σου χαϊδεύουν το καβλι; Με βάση τις δουλειές που έχω κάνει στη ζωή μου, ξέρεις πως την βλέπω αυτή τη δουλειά; Για τα αρχιδια μου"
Και μου λέει "εγώ δεν έχω εμπειρίες από άλλες δουλειές, μόνο αυτή έχω κανει".
Ε, πάρε κατάλαβε περί τινους αχρήστων κορμιών μιλάμε.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πράγματι οι νέες γενιές θέλουν πιο ξεκούραστες δουλειές και πάρα πολλοί και είναι φυγόπονοι, αλλά αν το δεις μακροσκοπικά πάντα έτσι ήταν ο άνθρωπος.
Το ίδιο δεν έκαναν και οι μπούμερς γονείς μας που έφυγαν απ' τα χωριά τους να έρθουν Αθήνα για πιο άνετη ζωή, μακριά απ' την αγροτιά..;
Αν ναι, τότε και αυτοί ήταν εξίσου τεμπέληδες! Αν όχι, τότε γιατί έφυγαν απ' τα χωριά..;
Σου λέει σήμερα ο νέος, με μισθούς δυο τρία κατοστάρικα πάνω απ' το μέσο νοίκι και με 0 προοπτικές στον ορίζοντα, πώς θα ζήσω ανεξάρτητα..;
Και έχει ένα δίκιο.
Βέβαια, και εγώ κάποτε βάραγα 12ωρα για 400 ευρώ, αλλά τί να κάνουμε έτσι είναι η ζωή.. :102:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Δεκ 2023, 21:42

nyxtovios έγραψε:
02 Δεκ 2023, 19:38
Μονοψήφια πλέον και στις καταθέσεις των ελληνιάρηδων. Εύγε Κυριάκο.
11/12/2023
ΕΛΛΑΔΑ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ.
Η χώρα της ντροπής.
Η Ελλάδα είναι μία πάμπλουτη χώρα που μπορεί εύκολα να ευημερήσει εν τούτοις χρεοκόπησε και θα χρεοκοπήσει ξανά – ακόμη μία φορά λόγω της κακοδιαχείρισης των κυβερνήσεων της.

Εικόνα
https://primenews.press/i-chora-tis-ntropis/

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 13 Δεκ 2023, 04:51

Parrot έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:21
Πτολεμαίος έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:04
Ας διαβάζει οποιος δεν θέλει να κάνει "χαμαλοδουλειες" ακριβώς για να μην έρθει στην ανάγκη να τις κάνει.
Όποιος δεν διαβάζει , δεν δικαιούται να γκρινιάζει για το "σκληρόν" μιας εργασίας. Δεν δικαιούται να "μη γουστάρει βρε αδερφέ" (όπως χαρακτηριστικά λες).

Σήμερα μου ήρθε ένας νέος στη δουλειά και μου λέει "πω ρε φίλε, πολλή ορθοστασία". Του λέω "σεκιουριτι είμαστε, τι θες, να σου έχουμε πουτανες να σου χαϊδεύουν το καβλι; Με βάση τις δουλειές που έχω κάνει στη ζωή μου, ξέρεις πως την βλέπω αυτή τη δουλειά; Για τα αρχιδια μου"
Και μου λέει "εγώ δεν έχω εμπειρίες από άλλες δουλειές, μόνο αυτή έχω κανει".
Ε, πάρε κατάλαβε περί τινους αχρήστων κορμιών μιλάμε.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πράγματι οι νέες γενιές θέλουν πιο ξεκούραστες δουλειές και πάρα πολλοί και είναι φυγόπονοι, αλλά αν το δεις μακροσκοπικά πάντα έτσι ήταν ο άνθρωπος.
Το ίδιο δεν έκαναν και οι μπούμερς γονείς μας που έφυγαν απ' τα χωριά τους να έρθουν Αθήνα για πιο άνετη ζωή, μακριά απ' την αγροτιά..;
Αν ναι, τότε και αυτοί ήταν εξίσου τεμπέληδες! Αν όχι, τότε γιατί έφυγαν απ' τα χωριά..;
Σου λέει σήμερα ο νέος, με μισθούς δυο τρία κατοστάρικα πάνω απ' το μέσο νοίκι και με 0 προοπτικές στον ορίζοντα, πώς θα ζήσω ανεξάρτητα..;
Και έχει ένα δίκιο.
Βέβαια, και εγώ κάποτε βάραγα 12ωρα για 400 ευρώ, αλλά τί να κάνουμε έτσι είναι η ζωή.. :102:
Έφευγαν από τα χωριά για να βρουν δουλειά. Διότι στα χωριά απλά δεν υπήρχε. Και αν υπήρχε δεν ήταν σταθερή αλλά μια στο τόσο. Σφύριζε μου να χορεύω φάση.
Εγώ δεν λέω να πας πχ να σκάβεις σε χωράφι και αν δεν πας είσαι πχ τεμπέλης.
Εγώ λέω να μπορείς να κάνεις μια γαμημενη δουλειά που δεν είναι καθιστική, πόσο μάλλον αν ήσουν σκράπας στο σχολείο και πόσο μάλλον αν έχεις ήδη επιλέξει δουλειά που είναι εξ ορισμού "όρθια" (σεκιουριτι στη προκειμενη). Που σημειωτέον δεν απαιτεί καμία άλλη σωματική ταλαιπωρία πλην ορθιστασιας και περπατήματος.

Και δεν μιλάμε για 12ωρα και 400 ευρώ, αυτό είναι δουλεία ουσιαστικά. Εκεί που δουλεύω θα κάνουμε περιστασιακά 12ωρα επειδή κάποιος θα λείπει με αναρρωτική (ωω τι έκπληξις). Το καλοκαίρι που δεν είχαμε άτομα, ο επόπτης μας είπε ότι κάποια γκρουπ (συγκεκριμένα πόστα) θα χρειαστεί να κάνουν 12ωρα για να βγουνν15νθημερες άδειες. Ειδεμη θα παίρναμε 7-8 μέρες.
Ο άνθρωπος μας ρώτησε αν δεχόμαστε, δεχτήκαμε και κάναμε 30 12ωρα σε διάρκεια 2 μηνών (20 το μήνα).
Πήραμε τις άδειες κανονικά και 12 κατοστάρικα το μήνα για 20 12ωρα.. Τίμιο.

Μιλαμε βλέπω τον αποπατο της κοινωνίας εκεί που δουλεύω (καλά, όχι ότι περίμενα να δω τίποτα Οπενχαιμερς, για σεκιουριτι μιλάμε).
Δεν νοείται άτομα που έχουν οικογένεια και παιδι/α να έχουν τέτοια αντίληψη.
Όταν μεγαλώνεις παιδιά και έχεις τέτοιες ευθύνες, δεν αποζητάς "καθιστική" δουλειά όταν είσαι ήδη αγράμματο στουρναρι.
Αυτο εννοώ και έχω απόλυτο δίκιο.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 17 Δεκ 2023, 13:13

Πτολεμαίος έγραψε:
13 Δεκ 2023, 04:51

Εγώ δεν λέω να πας πχ να σκάβεις σε χωράφι και αν δεν πας είσαι πχ τεμπέλης.
Εγώ λέω να μπορείς να κάνεις μια γαμημενη δουλειά που δεν είναι καθιστική, πόσο μάλλον αν ήσουν σκράπας στο σχολείο και πόσο μάλλον αν έχεις ήδη επιλέξει δουλειά που είναι εξ ορισμού "όρθια" (σεκιουριτι στη προκειμενη). Που σημειωτέον δεν απαιτεί καμία άλλη σωματική ταλαιπωρία πλην ορθιστασιας και περπατήματος.

Και δεν μιλάμε για 12ωρα και 400 ευρώ, αυτό είναι δουλεία ουσιαστικά. Εκεί που δουλεύω θα κάνουμε περιστασιακά 12ωρα επειδή κάποιος θα λείπει με αναρρωτική (ωω τι έκπληξις). Το καλοκαίρι που δεν είχαμε άτομα, ο επόπτης μας είπε ότι κάποια γκρουπ (συγκεκριμένα πόστα) θα χρειαστεί να κάνουν 12ωρα για να βγουνν15νθημερες άδειες. Ειδεμη θα παίρναμε 7-8 μέρες.

Ο άνθρωπος μας ρώτησε αν δεχόμαστε, δεχτήκαμε και κάναμε 30 12ωρα σε διάρκεια 2 μηνών (20 το μήνα).
Πήραμε τις άδειες κανονικά και 12 κατοστάρικα το μήνα για 20 12ωρα.. Τίμιο.
Yπαρχουν και βυσματικες φυλαξεις με καθισιο,αραλικι,αιρκοντισιο,wifi,αλλα αυτες τις παιρνουν τα βυσματα και τα στουρναρια των διευθυνταδων και των εποπτων των εταιρειων.Καθολου τιμιο δεν βλεπω να δεχτεις να κανεις 20 12ωρα για 2 μηνες επειδη του αφεντικου δεν του βγαινουν οι αδειες και δεν θελει να προσλαβει προσωπικο για να του βγουν κανονικα οι αδειες.Τωρα αν βγεις και πεις,οτι εσυ που δεχτηκες εισαι εργατικος και ο αλλος που μπορει να ελεγε οχι δεν κανω 20 12ωρα,ειναι τεμπελχανας.. :xena::smt018

Το σεκιουριτιλικι ειναι απο τις ποιο κακοπληρωμενες και αθλιες δουλειες στην Ελλαδα,με πολλους απατεωνες και κλεφτες στο χωρο,μιλωντας για εποπτες,διευθυντες,αφεντικα που κατακλεβουν τα νομιμα,η δικη σου ισως ειναι η εξαιρεση στον κανονα.
:a108:

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2388
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 17 Δεκ 2023, 13:55

Η αξιοπιστία των στατιστικών που παρέχει η ελληνική στατιστική υπηρεσία έχει προκαλέσει ανησυχίες στο παρελθόν.
Δηλαδή, τι ανησυχίες; Έχει γελοιοποιηθεί ολόκληρη η χώρα απ τα καμώματά τους.
Πριν αρχίσει να μας ανακοινώνει θετικά στοιχεία, καλό θα ήταν πρώτα να φροντίσει να αποκαταστήσει την αξιοπιστία της,
να ζητήσει συγνώμη για την ταλαιπωρία του κυρίου Γεωργίου και να τον αποζημιώσει, να βρει ποιοι ήταν οι εγκέφαλοι
των greek statistics και να τους τιμωρήσει παραδειγματικά, να βρει τα σκοτεινά κέντρα αποφάσεων που καταδίωξαν
με φθόνο τον κ. Γεωργίου.

Να μας πείσει πως έχουν επενδύσει σε διαφάνεια και ανεξάρτητο έλεγχο , μετά ας μας ανακοινώσει στοιχεία που θα πρέπει ο λαός
να εκλάβει καλόπιστα ως αληθή και το συζητάμε.

Στην παρούσα φάση, τον Γεωργίου, τον καταδιώκουν ακόμη.

Ποιοι εθνοπροδότες από σκοτεινά δωμάτια, συντονίζουν την τύχη του κ.Γεωργίου και ρυθμίζουν τα greek statistics, ακόμη δεν το μάθαμε.
Γιατί υποτιμούν την νοημοσύνη μας και μας πλασάρουν τέτοια στατιστικά; Ουστ προβοκάτορες κΝεΔ με τα δεκανίκια του το καπακαπα.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 17 Δεκ 2023, 16:38

Garcia έγραψε:
17 Δεκ 2023, 13:13
Πτολεμαίος έγραψε:
13 Δεκ 2023, 04:51

Εγώ δεν λέω να πας πχ να σκάβεις σε χωράφι και αν δεν πας είσαι πχ τεμπέλης.
Εγώ λέω να μπορείς να κάνεις μια γαμημενη δουλειά που δεν είναι καθιστική, πόσο μάλλον αν ήσουν σκράπας στο σχολείο και πόσο μάλλον αν έχεις ήδη επιλέξει δουλειά που είναι εξ ορισμού "όρθια" (σεκιουριτι στη προκειμενη). Που σημειωτέον δεν απαιτεί καμία άλλη σωματική ταλαιπωρία πλην ορθιστασιας και περπατήματος.

Και δεν μιλάμε για 12ωρα και 400 ευρώ, αυτό είναι δουλεία ουσιαστικά. Εκεί που δουλεύω θα κάνουμε περιστασιακά 12ωρα επειδή κάποιος θα λείπει με αναρρωτική (ωω τι έκπληξις). Το καλοκαίρι που δεν είχαμε άτομα, ο επόπτης μας είπε ότι κάποια γκρουπ (συγκεκριμένα πόστα) θα χρειαστεί να κάνουν 12ωρα για να βγουνν15νθημερες άδειες. Ειδεμη θα παίρναμε 7-8 μέρες.

Ο άνθρωπος μας ρώτησε αν δεχόμαστε, δεχτήκαμε και κάναμε 30 12ωρα σε διάρκεια 2 μηνών (20 το μήνα).
Πήραμε τις άδειες κανονικά και 12 κατοστάρικα το μήνα για 20 12ωρα.. Τίμιο.
Yπαρχουν και βυσματικες φυλαξεις με καθισιο,αραλικι,αιρκοντισιο,wifi,αλλα αυτες τις παιρνουν τα βυσματα και τα στουρναρια των διευθυνταδων και των εποπτων των εταιρειων.Καθολου τιμιο δεν βλεπω να δεχτεις να κανεις 20 12ωρα για 2 μηνες επειδη του αφεντικου δεν του βγαινουν οι αδειες και δεν θελει να προσλαβει προσωπικο για να του βγουν κανονικα οι αδειες.Τωρα αν βγεις και πεις,οτι εσυ που δεχτηκες εισαι εργατικος και ο αλλος που μπορει να ελεγε οχι δεν κανω 20 12ωρα,ειναι τεμπελχανας.. :xena::smt018

Το σεκιουριτιλικι ειναι απο τις ποιο κακοπληρωμενες και αθλιες δουλειες στην Ελλαδα,με πολλους απατεωνες και κλεφτες στο χωρο,μιλωντας για εποπτες,διευθυντες,αφεντικα που κατακλεβουν τα νομιμα,η δικη σου ισως ειναι η εξαιρεση στον κανονα.
:a108:
Το αφεντικό στη δική μας φύλαξη "που δεν προσλαμβάνει κόσμο για να βγουν οι άδειες" δεν είναι άλλο από ένας απλός επόπτης.
Αυτό μπορούσε να κάνει, αυτό έκανε. Αν δεν το έκανε, θα μας έλεγε η εταιρεία "παιδιά, δεν έχω κόσμο να βγουν οι άδειες, δεν θα πάρετε άδειες και θα σας τις πληρώσω"
Εγώ όμως δεν θέλω λεφτά, θέλω την άδεια για να πάω να δω τους δικούς μου και να κάνω τα μπάνια με το κορίτσι μου, τι να τα κάνω τα λεφτά.
Η εταιρεία προσλαμβάνει κόσμο όχι ο επόπτης. Στις 2000 εταιρείες σεκιουριτι στην Ελλάδα, αντε οι 5 να είναι κάπως σωστές.
Οι υπόλοιπες προσλαμβάνουν κυρίως αμεα κυριολεκτικά, τον απόπατο της κοινωνίας.
Εξ'ου και το ότι είναι κακοπληρωμένη δουλεια. Έχεις ένα μάτσο ανειδίκευτους, χοντρούς, τεμπέληδες, νοητικά ανεπαρκείς. Δεν θα σου διεκδικήσουν και πολλά.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Δεκ 2023, 21:34

17.12.2023
Πρώτη η Ελλάδα σε μειώσεις μισθών στην Ευρώπη Δεύτερη η Τουρκία αλλά σε… αυξήσεις μισθών!
Μετά τη χώρα μας ακολουθεί η Ισπανία.

Εικόνα

Την πρωτιά στις μειώσεις μισθών στην Ευρώπη κατέχει η Ελλάδα, την ώρα που η γειτονική Τουρκία βρίσκεται στην δεύτερη θέση αλλά… στις αυξήσεις των εισοδημάτων!


Συγκεκριμένα, την τριετία 2019 έως 2022, καταγράφηκε μεταβολή στις ετήσιες καθαρές απολαβές ενός εργαζομένου χωρίς παιδιά με τον μέσο μισθό.



Η Ελλάδα (-1,3%) είναι μαζί με την Ισπανία (-0,4%) οι μόνες χώρες όπου εμφανίζεται μείωση σε σχέση με το 2019.

Στην πλειοψηφία των χωρών εμφανίζεται αύσηξη (από 2% έως 18,5%) στις ετήσιες καθαρές αποδοχές ενός εργαζομένου με τον μέσο μισθό, ενώ υπάρχουν και κάποιες χώρες όπου η αύξηση αυτή αγγίζει, στην τριετία, το 27%!

Εικόνα
https://www.pronews.gr/oikonomia/ellini ... s-misthon/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών