Τα αφεντικά του μητσοτάκη είναι ικανοποιημένα με την διαχείρηση των υποθέσεων τους

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8186
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Τα αφεντικά του μητσοτάκη είναι ικανοποιημένα με την διαχείρηση των υποθέσεων τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 10 Ιαν 2024, 20:20

Ακούστε τώρα γιατί δεν πρόκειται να ελεγθεί ποτέ η ακρίβεια με το "πλαφόν κέρδους" (η πρακτική που περιγράφω ίσχυε πριν αρκετά χρόνια πριν και την είδα με τα μάτια μου κάποτε είχαν πει οτι θα την απαγορεύσουν αλλά δεν νομίζω οτι έγινε).
Η πρακτική αυτή λέγεται "πιστωτικό έκπτωσης λόγω τζίρου"
Ήμουν που λέτε στη μηχανογράφηση εταιρίας χοντρικών πωλήσεων τροφίμων η οποία ήταν και αποκλειστικός αντιπρόσωπος μιας συγκεκριμένης δημοφιλούς κονσέρβας οπότε προμήθευε όλα τα γνωστά σούπερ μάρκετ
Η τιμή πώλησης προς τα σούπερ μάρκετ ας πούμε οτι ήταν 1€, η τιμή λιανικής στο ράφι στο σούπερ μάρκετ ήταν 1,01€ (ναι μιλάμε για 1%).
Φυσικά αναρρωτήθηκα γι αυτό και μου εξήγησαν οτι κάθε τέλος του μήνα (ή εξαμήνου ή χρόνου) κόβονται πιστωτικά τζίρου στον κάθε πελάτη που πολλές φορές φτάνουν και το 50% του συνολικού τζίρου
Αυτά τα πιστωτικά δεν αναγράφουν το είδος το οποίο αφορά η έκπτωση οπότε δεν είναι δυνατόν να διαπιστωθεί το κέρδος του σούπερ μαρκετ από το συγκεκριμένο προϊόν
Αναλυτικά, αγοράζω ως σούπερ μάρκετ 1000 τεμάχια για 1€, τα πουλάω 1,01€ άρα φαίνεται οτι έχω κέρδος 1% και στο τέλος του μήνα ο προμηθευτής μου επιστρέφει 400€ λόγω τζίρου (καλό ε)
Μιά άλλη επίσης ωραία μέθοδος είναι τα "έξοδα προβολής". Τα σούπερ μαρκετ υποχρεώνουν προμηθευτές να πληρώνουν "διαφημιστικά έξοδα" επειδή βάζουν τα προϊόντα τους σε καλύτερο ράφι 😉
Φυσικά υπάρχουν άπειρα τέτοια κόλπα (πχ μέσω θυγατρικών, offshore κλπ) που χρησιμοποιούνται για να φανούν μειωμένα τα ποσοστά κέρδους τελικά των σούπερ μάρκετ
Η μόνη λύση θα ήταν αυστηρός έλεγχος για πρακτικές καρτέλ αλλά αυτό ξεχάστε το δεν θα γίνει ποτέ.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 6094607884
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4134
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Τα αφεντικά του μητσοτάκη είναι ικανοποιημένα με την διαχείρηση των υποθέσεων τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Ιαν 2024, 22:23


25.08.2023


Κατ’ αρχήν συμφωνία για τη σύσταση κοινοπραξίας η οποία θα λειτουργήσει ανώτατη πανεπιστημιακή σχολή στην Αθήνα έχουν υπογράψει το αμερικανικό επενδυτικό κεφάλαιο CVC Capital Partners και το μεγαλύτερο κυπριακό πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας (University of Nicosia – UNIC).

Η συμφωνία αφορά την προοπτική λειτουργίας πανεπιστημιακού τμήματος ιατρικής σχολής, που θα λειτουργήσει σε πρώτη φάση σε εγκαταστάσεις στην ευρύτερη περιοχή του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού. Ειδικότερα, υπάρχει ήδη συμφωνία για την αγορά των εγκαταστάσεων της πρώην Olympic Catering, οι οποίες διαθέτουν δομημένη επιφάνεια της τάξης των 8.000 τετραγωνικών μέτρων. Η πανεπιστημιακή σχολή ιατρικής του UNIC σχεδιάζεται να λειτουργήσει με τα αυστηρότατα πρότυπα που λειτουργεί και στη Λευκωσία και σε συνεργασία με τις κλινικές που ελέγχει η CVC Capital στην Αθήνα όπου οι φοιτητές θα μπορούν να παρακολουθήσουν τα τμήματα που απαιτούν παρουσία και μαθητεία σε νοσοκομείο.
https://www.kathimerini.gr/society/5625 ... -elliniko/


120χιλιάδες τα δίδακτρα
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών