Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Φεβ 2024, 12:50

pylothess έγραψε:
28 Φεβ 2024, 02:55
georgebi έγραψε:
13 Δεκ 2023, 14:59
Όλοι εμείς πάντως του αναρχικού χώρου :romance-hearteyes:

έχουμε καταλήξει σε οριστικό συμπέρασμα για το ποιοι ειναι οι υπεύθυνοι :g030:


Εικόνα
Είσαι αναρχικός;
Οχι αναρχικός :smt018

Δαπεργολακικος :g030:


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4501
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 28 Φεβ 2024, 13:05

Τι εγινε οι αναρχοαριστεροπαρακρατικοι δεν εχουν προσωπα και ονοματα?

Γιατι αρνουνται οι αρχες να τα δημοσιευσουν

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 28 Φεβ 2024, 20:39

pylothess έγραψε:
28 Φεβ 2024, 02:00
Golden Age έγραψε:
28 Φεβ 2024, 00:35
pylothess έγραψε:
27 Φεβ 2024, 21:05


Αλίμονο στους Ελληνόψυχους που είχαν για καύχημά τους τον στρατό.
Ένας άλλος υποστηρίζει ότι είναι προβοκάτσια:

pylothess έγραψε:
28 Φεβ 2024, 00:20


Επίσης , να θυμήθουμε και το σαμποτάζ του Έβρου , όπου διοικητής της 117 ήταν ο μετέπειτα δικτάτορας Γεώργιος Παπαδόπουλος.
Δεν υπονοώ τίποτα . Απλά αναφέρθηκα σε αυτό το γεγονός γιατί ο στρατός δεν είναι κάτι που προέκυψε με παρθενογέννεση. Είναι κομμάτι της ίδιας της κοινωνίας. Επομένως ότι υπάρχει στην κοινωνία υπάρχει και στον στρατό. Αν υπάρχει απόστημα στην κοινωνία θα έχει και ο στρατός. Όπως υπάρχουν αναρχικοί στον στρατό υπάρχουν και φασίστες. Το ίδιο και στην κοινωνία. Εξάλλου όπως μας έλεγαν και οι βαθμοφόροι ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας.

Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του έξω απ'εδώ . Μπορεί να είναι καλά παιδιά, μπορεί να είναι μπερδεμένα, από διαλυμενες οικογένειας. Κατανοώ την δικαιολογημένη πολλές φορές οργή τους γιατί το ίδιο οργισμένος νοιώθω και εγώ αλλά δεν θα βάλω το χέρι μου στην φωτιά ούτε το κεφάλι μου στον ντορβά για τέτοιου είδους καταστάσεις. Οι εντός εισαγωγικών κοινωνικοί επαναστάτες, που στην πραγματικότητα είναι τρομοκράτες άθελά τους μετατρέπονται σε άβουλα πιόνια του συστήματος .Έτσι γίνεται η συκοφάντηση των αγώνων του λαϊκού κινήματος.

Το ζουμί της υπόθεσης αυτό είναι . Αφορμή για νέους κατασταλτικούς νόμους. Μετά απ'αυτούς σε λίγο θα αρχίσουν να δείχνουν και τα εργατικά σωματεία ως φυτώρια τρομοκρατών. Μήπως να κατηγορήσουμε και το ΠΑΣΟΚ ως φυτώριο τρομοκρατών επειδή ο Κουφοντίνας ήταν στα νιάτα του ΠΑΣΟΚτσής;
Εγώ πάντως αν ήμοπυν στρατιωτικός και άκουγα συνάδελφο να μιλά για "ελληνμικό ιμπεριαλισμό" κλπ θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός απέναντί του μετά απο όλα αυτά. Ποιος ξέρει τί μπορεί να κρύβεται απο πίσω...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 28 Φεβ 2024, 22:52

Golden Age έγραψε:
28 Φεβ 2024, 20:39
pylothess έγραψε:
28 Φεβ 2024, 02:00
Golden Age έγραψε:
28 Φεβ 2024, 00:35


Ένας άλλος υποστηρίζει ότι είναι προβοκάτσια:


Δεν υπονοώ τίποτα . Απλά αναφέρθηκα σε αυτό το γεγονός γιατί ο στρατός δεν είναι κάτι που προέκυψε με παρθενογέννεση. Είναι κομμάτι της ίδιας της κοινωνίας. Επομένως ότι υπάρχει στην κοινωνία υπάρχει και στον στρατό. Αν υπάρχει απόστημα στην κοινωνία θα έχει και ο στρατός. Όπως υπάρχουν αναρχικοί στον στρατό υπάρχουν και φασίστες. Το ίδιο και στην κοινωνία. Εξάλλου όπως μας έλεγαν και οι βαθμοφόροι ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας.

Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του έξω απ'εδώ . Μπορεί να είναι καλά παιδιά, μπορεί να είναι μπερδεμένα, από διαλυμενες οικογένειας. Κατανοώ την δικαιολογημένη πολλές φορές οργή τους γιατί το ίδιο οργισμένος νοιώθω και εγώ αλλά δεν θα βάλω το χέρι μου στην φωτιά ούτε το κεφάλι μου στον ντορβά για τέτοιου είδους καταστάσεις. Οι εντός εισαγωγικών κοινωνικοί επαναστάτες, που στην πραγματικότητα είναι τρομοκράτες άθελά τους μετατρέπονται σε άβουλα πιόνια του συστήματος .Έτσι γίνεται η συκοφάντηση των αγώνων του λαϊκού κινήματος.

Το ζουμί της υπόθεσης αυτό είναι . Αφορμή για νέους κατασταλτικούς νόμους. Μετά απ'αυτούς σε λίγο θα αρχίσουν να δείχνουν και τα εργατικά σωματεία ως φυτώρια τρομοκρατών. Μήπως να κατηγορήσουμε και το ΠΑΣΟΚ ως φυτώριο τρομοκρατών επειδή ο Κουφοντίνας ήταν στα νιάτα του ΠΑΣΟΚτσής;
Εγώ πάντως αν ήμοπυν στρατιωτικός και άκουγα συνάδελφο να μιλά για "ελληνμικό ιμπεριαλισμό" κλπ θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός απέναντί του μετά απο όλα αυτά. Ποιος ξέρει τί μπορεί να κρύβεται απο πίσω...
Καλά θα έκανες... Τι να σου πω; Δεν είμαι στρατιωτικός δεν ξέρω. Αν ο σκύλος μου είχε κέρατα και μούσι θα ήταν τράγος.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 29 Φεβ 2024, 01:39

pylothess έγραψε:
28 Φεβ 2024, 03:09
Ο κόκκινος στρατός που βίαζε κι εξόντωνε Εβραίες στο Άουσβιτς και τα υπόλοιπα στρατόπεδα συγκέντρωσης, χωρίς τους καπιταλιστές ακόμα θα έτρεχε. Άλλωστε το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι.


Εικόνα
https://en.wikipedia.org/wiki/Lend-Lease
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 29 Φεβ 2024, 02:24

Γάταρος έγραψε:
29 Φεβ 2024, 01:39
pylothess έγραψε:
28 Φεβ 2024, 03:09
Ο κόκκινος στρατός που βίαζε κι εξόντωνε Εβραίες στο Άουσβιτς και τα υπόλοιπα στρατόπεδα συγκέντρωσης, χωρίς τους καπιταλιστές ακόμα θα έτρεχε. Άλλωστε το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι.


Εικόνα
https://en.wikipedia.org/wiki/Lend-Lease
Συγχαρητήρια για την ανακάλυψη. Μπροστά σε αυτή την ανακάλυψη. Το όνομα σου θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην αιωνιότητα.
Αλλά πέρα από αυτό ψάξε λίγο και βρες ποιοι χρηματοδότησαν τον Χίτλερ .
Αλήθεια; Ο κόκκινος στρατός βίαζε κι εξόντωνε Εβραίες στο Άουσβιτς; Μα καλά εδώ και δεκαετίας δεν μας έχετε ζαλίσει τα αυτιά ότι ο ιδρυτής του ΚΚΕ ήταν ο Εβραίος Αβραάμ Μπεναρόγια,ότι ο Μαρξ, ο Λένιν ,ο Τρότσκι ακόμη και ο Στάλιν ήταν Εβραίοι; Μήπως ο κομμουνισμός από τις επιτυχίες που ειχε έπαθε αυτοάνοσο και πολεμούσε τον εαυτό του; Έχει και η μ@λ@κ!@ τα όρια της. Ναι οι Σοβιετικοί έπασχαν από κάποιου είδους φετιχιστική παραφιλία και έβγαζε γούστα να μαμάει σκελετούς. Γιατί οι Εβραίοι στο Άουσβιτς σκελετοί ήταν όταν έφτασαν οι Σοβιετικοί. Περιττό να αναφέρουμε πόσους Εβραίους έσωσε το ΕΑΜ. Αλήθεια, οι Εβραίοι τι γύρευαν στο Άουσβιτσς; Πες μας ποιος τους έστειλε εκεί; Σε λίγο θα μας πει ότι και ο Χίτλερ ήταν κομμουνιστής και γι'αυτό εξόντωνε Εβραίους.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Μαρ 2024, 14:01

Αποκλειστικό «L&O»: Με γυναίκα αστυνομικό και κουνιάδο διοικητή αστυνομικού τμήματος ο στρατιωτικός που συνελήφθη για συμμετοχή στη «Σύμπραξη Εκδίκησης»

Σε μια αποκάλυψη που θα προκαλέσει αίσθηση προχωράει το «Law and Order». Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες, ένας εκ των εμπλεκόμενων στην υπόθεση της οργάνωσης «Σύμπραξη Εκδίκησης», έχει σύζυγο αστυνομικό που υπηρετεί σε κεντρική υπηρεσία, ενώ ο κουνιάδος του, είναι διοικητής αστυνομικού τμήματος στα Νότια Προάστια της Αττικής.

Ο συγκεκριμένος άνδρας συνελήφθη στο πλαίσιο της ευρείας επιχείρησης της αντιτρομοκρατικής στη Νέα Σμύρνη όπου και διέμενε. Υπηρετούσε στο Πεντάγωνο και είχε καταθέσει αίτηση για αποστρατεία.

Το όνομά του είχε εμπλακεί και σε βομβιστική ενέργεια που είχε αποδοθεί στην Greek Mafia, με στόχο δικαστικό, αλλά είχε προσκομίσει έγγραφα από την υπηρεσία του η οποία βεβαίωνε πως το επίμαχο χρονικό διάστημα, βρισκόταν σε αποστολή στο Αφγανιστάν.
Σε σπίτι στο Γαλάτσι ο οπλισμός της οργάνωσης

Την ίδια στιγμή, όπως προκύπτει από πηγές ενημέρωσης, ο βαρύς οπλισμός που εντοπίστηκε κατά την διάρκεια της αστυνομικής επιχείρησης την περασμένη Τρίτη, εντοπίστηκε στο σπίτι ενός 53χρονου συλληφθέντα, του Δ.Χ, ο οποίος διέμενε σε πολυκατοικία επί της οδού Δρυόπιδος στο Γαλάτσι.
Το σημειωματάριο του αρχηγού

Ιδιαίτερο ερευνητικό ενδιαφέρον για τα στελέχη της αντιτρομοκρατικής, παρουσιάζει και ένα σημειωματάριο που εντοπίστηκε στην κατοχή του 36χρονου αρχηγού της οργάνωσης.

Σε αυτό υπάρχουν αναφορές για τέσσερις εισαγγελείς, τρεις στην Θεσσαλονίκη και έναν στην Λάρισα, καθώς και για έναν αστυνομικό διευθυντή. Στελέχη της αντιτρομοκρατικής, δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο, να σχεδίαζε επιθέσεις σε βάρος τους το προσεχές διάστημα.

https://lawandorder.gr/apokleistiko-l-a ... ekdikisis/

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4858
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 07 Μαρ 2024, 16:40

Ο ΣΑΔΑΣ – Πανελλήνια Ένωση Αρχιτεκτόνων καταγγέλει τον βανδαλισμό αρχιτεκτονικού γραφείου, που έγινε μάλιστα για δεύτερη φορά. Οι άγνωστοι δράστες συνέδεσαν τη βίαιη δράση τους με τη βράβευση του γραφείου σε συγκεκριμένο Αρχιτεκτονικό Διαγωνισμό.
«Οι Ιδέες, η Δημιουργία, η Επιστημονική Άποψη, η Αρχιτεκτονική δεν τρομοκρατούνται, δεν εκφοβίζονται, δεν φιμώνονται», τονίζεται σε ανακοίνωση που εξέωσε ο ΣΑΔΑΣ ΠΕΑ, την οποία υπογράφουν ο πρόεδρος Δημήτρης Ξυνομηλάκης και η γενική γραμματέας Τζούλια Τσαλίκη. Στην ανακοίνωση σημειώνεται αναλαυτικά ότι:

-«Ο συνάδελφος Τηλέμαχος Ανδριανόπουλος, Αρχιτέκτονας, Επίκουρος Καθηγητής ΕΜΠ και ιδρυτικό μέλος των Tense Architecture Network, μαζί με τους συνεργάτες του, δέχθηκαν για δεύτερη φορά επίθεση βανδαλισμού στο αρχιτεκτονικό τους γραφείο. Οι δράστες που κρύβονται πίσω από αυτή τη βίαιη και αδιανόητη ενέργεια, προέβαλαν ως λόγο τη βράβευση του γραφείου στον Αρχιτεκτονικό Διαγωνισμό για την «Ανάπλαση της Πλατείας Εξαρχείων», εκτοξεύοντας, πάντα ανώνυμα, νέες σαφείς απειλές.
https://ecopress.gr/sadas-pea-vandalism ... 49arEPVgo8

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 08 Μαρ 2024, 14:48

Εμπρηστική επίθεση στο New Yoprk College

https://www.protothema.gr/greece/articl ... imeromata/

https://athens.indymedia.org/post/1629393/

Να υπενθυμίσω ότι οι Πυρήνες της Φωτιάς είχαν ξεπηδήσει μέσα απο έναν κύκλο διαφόρων εμπηστικών επιθέσεων που έκαναν διάφορες αναρχικές ομάδες.

Όταν υπάρχει οργασμός εμπρηστικών επιθέσεων ίσως να πρόκειται για πρόβες και δοκιμασίες για τη στρατολόγηση νέων τρομοκρατών.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 14 Μαρ 2024, 20:24

αριστερη τρομκρατια ολουθε.
κατι πρεπει να παιξει και το δελτιο να κρυψουμε την επικαιροτητα
(γκιφ τι να κανουμε?)


Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4858
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Αριστερή τρομοκρατία: Ξαναρχίσαμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 01 Απρ 2024, 09:31

Ζωγράφου: Ανάληψη ευθύνης για τα καμένα σχολικά λεωφορεία
Όπως γράφουν σε ανακοίνωση, «θέλουμε να γίνει ξεκάθαρο ότι δεν τασσόμαστε υπέρ ούτε της ιδιωτικής ούτε της δημόσιας-κρατικής εκπαίδευσης» :fp:
https://www.protothema.gr/greece/articl ... 1711921711


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών