Να φάω κρέας; Ψάρι;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 14 Δεκ 2023, 06:10

Θέμα συζήτησης το λάδι και η φέτα... Η ζέστα και το φως...όπως στην Κατοχή;
Καλούμαστε να επιλέγουμε...Να φάω κρέας; Ψάρι;
Ή καλύτερα χορταρικά και όσπρια μόνο, που είναι και υγιεινά, σύμφωνα με τις πληρωμένες έρευνες που μας θέλουν φτωχοποιημένους, ξελιγωμένους και ηλίθιους;
Θα πληρώσω τη μισή ΔΕΗ αυτό το δίμηνο και βλέπουμε έως το άλλο;
Θα βάλω την πιο φθηνή βενζίνη κι ας μην είναι ό,τι καλύτερο για το αυτοκίνητο;
Θα ρίξω και ακόμα ένα φούτερ επάνω μου προκειμένου να μην ανοίξω καλοριφέρ;
Θα αφήσω απλήρωτη τη δόση του τάδε δανείου για να πληρώσω βιβλία και φροντιστήρια; Και αναπληρώνω τον επόμενο μήνα που ποτέ δεν μπορεί να γίνει αυτό...
Να πάω οδοντίατρο ή οφθαλμίατρο τον Απρίλιο που δε θα έχω το χαράτσι της θέρμανσης;
Θα δώσουν παράταση στα τέλη κυκλοφορίας μήπως και περάσουμε Χριστούγεννα λίγο εορταστικά;
Ε ας μην το έχω ασφαλισμένο το αυτοκίνητο... Ε ας μην φτιάξουμε φέτος γλυκά για το σπίτι...
Μία τραμπάλα χωρίς καμμία ισορροπία... Και με απότομα ανεβοκατεβάσματα που μόνο πλάκα δεν έχουν...
Μία ανισόρροπη κατάσταση... Απάνθρωπη και σκληρή...
Θέμα συζήτησης το λάδι και η φέτα... Η ζέστα και το φως...όπως στην Κατοχή;
Η μόρφωση των παιδιών και η υγεία μας...
Κι όμως γίνεται κι αλλιώς!!!
Από πείνα δεν κινδυνεύουν πια οι άνεργοι μονο... Αλλά κι όλοι εμείς που δεν είχαμε ποτέ καβαντζες😉
Που ποτέ δεν είχαμε μαύρο χρήμα...
Πού είμαστε απλά εργαζόμενοι και καθόλου φραγκολησταρχοι και "νοικοκυραιοι"
Που θέλουμε να φάμε κανονικά, να πιούμε, να πάμε σινεμά και θέατρο, διακοπές να σφραγισουμε στην ώρα του το δόντι, να πάνε στον οφθαλμιατρο στην ώρα μας... κι αν μετά από 30 χρόνια φθαρεί το ύφασμα του καναπέ να μπορούμε να αλλάξουμε ύφασμα... Που θέλουμε σχολεία και νοσοκομεία...Να μορφωνομαστε όλοι και να μην πεθαίνουμε τζάμπα...
Και που ξέρουμε καλά πια ότι τα παραμύθια που πουλάνε δεκαετίες τωρα ούτε καν παραμύθια είναι...
Είναι εγκλήματα συνειδητά...


Εικόνα


https://www.facebook.com/ninetta.altani ... es8TDPTGol

Να δούμε που θα βγάλει...με την υπομονή σας.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 14 Δεκ 2023, 06:11

Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 14 Δεκ 2023, 06:31

Έπιασες πρωί το μεροκάματο
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22818
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 14 Δεκ 2023, 07:30

Εγώ έχω δικό μου σπίτι, ρεύμα πληρώνω 35 ευρώ, ευδαπ 8, ίντερνετ τηλέφωνο σπίτι 25, κινητό κάρτα 10 το δίμηνο, τον έναν μήνα δεν έχω μονάδες, μόνο δεδομένα, διασκέδαση έχω ένα σπασμένο switch μόνο το χαντχελντ, με όλα τα παιχνίδια τζάμπα που παίζω ξάπλα όλη μέρα, αν υποθέσουμε δεν είχα τη δικιά μου, θα έπαιρνα τα φαγητά που είναι για τους ανέργους στο Δήμο, ρούχα αγοράζω μονο αν σχιστουν και δε ραβονται, μια χαρά επιβιώνεις, αρκεί να είσαι εργένης και μακριά από οικογένειες, μονάχα επισκέψεις σε κυρίες.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2369
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 14 Δεκ 2023, 07:45

Γιατί πρέπει οι γονείς να ξοδεύουν χρήματα για φροντιστήρια ?
Αφού η εκπαίδευση είναι δωρεάν, κατακτημένο δικαίωμα

Γιατί οι συνικάλες της ΟΛΜΕ ΕΛΜΕ και συναφή, δεν προωθούν καλύτερη εκπαίδευση,
να μαθαίνουν τα παιδιά μας γράμματα στο σχολείο και όχι στα φροντιστήρια ?

Εκεί τσιμουδιά , τα φροντιστήρια ανθούν οι ΟΛΜΕ κονομάνε και απεργούν μόνο τα σχολεία,
τα φροντιστήρια, δεν θυμάμαι να έχουν απεργήσει ποτέ.

Ουστ χαραμοφάηδες
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 15 Δεκ 2023, 00:12

Στην πτολεμαιδα η τηλεθέρμανση ανεβηκε σχεδόν 60%,αλλα εμεις θα κανουμε βολτα με το τραινακι.Τι,του λείπει του ψωριαρη;φουντα με,μαργαριταρι. Περαστικά μας,και μετα την απομάκρυνση από την κάλπη κανενα λάθος δεν αναγνωρίζεται

Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13537
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Δεκ 2023, 08:36

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 07:30
Εγώ έχω δικό μου σπίτι, ρεύμα πληρώνω 35 ευρώ, ευδαπ 8, ίντερνετ τηλέφωνο σπίτι 25, κινητό κάρτα 10 το δίμηνο, τον έναν μήνα δεν έχω μονάδες, μόνο δεδομένα, διασκέδαση έχω ένα σπασμένο switch μόνο το χαντχελντ, με όλα τα παιχνίδια τζάμπα που παίζω ξάπλα όλη μέρα, αν υποθέσουμε δεν είχα τη δικιά μου, θα έπαιρνα τα φαγητά που είναι για τους ανέργους στο Δήμο, ρούχα αγοράζω μονο αν σχιστουν και δε ραβονται, μια χαρά επιβιώνεις, αρκεί να είσαι εργένης και μακριά από οικογένειες, μονάχα επισκέψεις σε κυρίες.
Ε καλά, με τη λογική αυτή και μ' ένα καλό χαρτόκουτο κάτω από μια γέφυρα, βασιζόμενος στη φιλανθρωπία των περαστικών και στο γενικά ήπιο κλίμα της Ελλάδας, "μια χαρά" επιβιώνεις.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22818
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 15 Δεκ 2023, 08:53

Ναύτης έγραψε:
15 Δεκ 2023, 08:36
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 07:30
Εγώ έχω δικό μου σπίτι, ρεύμα πληρώνω 35 ευρώ, ευδαπ 8, ίντερνετ τηλέφωνο σπίτι 25, κινητό κάρτα 10 το δίμηνο, τον έναν μήνα δεν έχω μονάδες, μόνο δεδομένα, διασκέδαση έχω ένα σπασμένο switch μόνο το χαντχελντ, με όλα τα παιχνίδια τζάμπα που παίζω ξάπλα όλη μέρα, αν υποθέσουμε δεν είχα τη δικιά μου, θα έπαιρνα τα φαγητά που είναι για τους ανέργους στο Δήμο, ρούχα αγοράζω μονο αν σχιστουν και δε ραβονται, μια χαρά επιβιώνεις, αρκεί να είσαι εργένης και μακριά από οικογένειες, μονάχα επισκέψεις σε κυρίες.
Ε καλά, με τη λογική αυτή και μ' ένα καλό χαρτόκουτο κάτω από μια γέφυρα, βασιζόμενος στη φιλανθρωπία των περαστικών και στο γενικά ήπιο κλίμα της Ελλάδας, "μια χαρά" επιβιώνεις.
Ολοι εργένηδες χωρίς παιδιά, ελεύθερο σεξ, ελάχιστες ανάγκες, καταλήψεις, αυτή είναι η ρεαλιστική διέξοδος. Αφού δεν γίνονται αγώνες, τι να κάνεις.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13537
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Δεκ 2023, 09:12

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
15 Δεκ 2023, 08:53
Ναύτης έγραψε:
15 Δεκ 2023, 08:36
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 07:30
Εγώ έχω δικό μου σπίτι, ρεύμα πληρώνω 35 ευρώ, ευδαπ 8, ίντερνετ τηλέφωνο σπίτι 25, κινητό κάρτα 10 το δίμηνο, τον έναν μήνα δεν έχω μονάδες, μόνο δεδομένα, διασκέδαση έχω ένα σπασμένο switch μόνο το χαντχελντ, με όλα τα παιχνίδια τζάμπα που παίζω ξάπλα όλη μέρα, αν υποθέσουμε δεν είχα τη δικιά μου, θα έπαιρνα τα φαγητά που είναι για τους ανέργους στο Δήμο, ρούχα αγοράζω μονο αν σχιστουν και δε ραβονται, μια χαρά επιβιώνεις, αρκεί να είσαι εργένης και μακριά από οικογένειες, μονάχα επισκέψεις σε κυρίες.
Ε καλά, με τη λογική αυτή και μ' ένα καλό χαρτόκουτο κάτω από μια γέφυρα, βασιζόμενος στη φιλανθρωπία των περαστικών και στο γενικά ήπιο κλίμα της Ελλάδας, "μια χαρά" επιβιώνεις.
Ολοι εργένηδες χωρίς παιδιά, ελεύθερο σεξ, ελάχιστες ανάγκες, καταλήψεις, αυτή είναι η ρεαλιστική διέξοδος. Αφού δεν γίνονται αγώνες, τι να κάνεις.
Νομίζω παρήλθε η εποχή των χίπηδων.
Για τους αγώνες που δεν γίνονται, έχεις δίκιο.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Να φάω κρέας; Ψάρι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 15 Δεκ 2023, 23:16

Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών