Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2023, 21:18

Esperos έγραψε:
16 Δεκ 2023, 19:08
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 14:37

Εξαρτάται. Υπάρχουν και οι τσιρικιτζήδες...
Δεν νομίζω όμως πως φταίει το ΠΑΜΕ για το στρεβλό οικονομικό κλίμα. Δεν έχει τόσο μεγάλη δύναμη για να μπορεί να επιβάλλει πράγματα σε τέτοια έκταση.
Ναι βρε pylothess , θα το γράψω άλλη μία φορά.
Σε μια ελεύθερη οικονομία, τα περιθώρια για τσιρικιτζήδες περιορίζονται,
οι επιλογές για νέες εταιρίες με αξιόλογες θέσεις εργασίας, πολλαπλασιάζονται.

Σε μια σοσιαλμανιακή κοινωνία, σαν αυτή που ζούμε με κυβέρνση το μπλε πασόκ (κΝεΔ),
κουμάντο κάνουν οι υπόγειες σχέσεις μεταξύ του "λογιστή" με τους υπαλλήλους της επιθεώρησης
εργασίας, οι κομματικές σχέσεις, η απάτη στα φορολογικά φοροτεχνικά, εκεί έχουν καλύτερες
επιδόσεις και μέλλον οι "τσιρικιτζήδες"

Με τα "ΠΑΜΕ" και την δράση του, το καπακαπα και λοιποί προβοκάτορες, απλώς υποβοηθούμε
το στρεβλό οικονομικό κλίμα να στρεβλώνεται ακόμη περισσότερο.
Για τον κλάδο των λογιστών θεωρώ πως είναι καλύτερα να μην μιλήσω. Είμαι λογιστής . Ο Κλάδος ούτως η άλλως έχει πολλά προβλήματα.
Σε μια τελείως νεοφιλελεύθερη οικονομία δεν θα χρειάζονται οι πελατειακές σχέσεις . Γιατί θα μπορεί ο εργοδότης να εκβιάσει με νόμιμο τρόπο ακόμη περισσότερο τους εργαζομένους. Είναι καθαρά ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Όσο μεγαλύτερη προσφερόμενη ποσότητα εργασίας υπάρχει τόσο περισσότερο πέφτουν οι μισθοί. Είναι θέμα διαπραγμάτευσης. Όταν π.χ. έχουμε εξαθλιωμένους εργαζομένους που παρακαλούνε να δουλέψουν για ένα πιάτο μπιζέλια και δυο ελιές πέφτουν και οι μισθοί. Θα σου πει ο εργοδότης βούλωσε το και δούλεψε. Εγώ τόσα μπορώ να δώσω. Άμα δεν σου αρέσει τον πούλο, κοίτα πόσοι περιμένουν μετά από εσένα. Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Οι νεοφιλελεύθεροι μιλούνε για κατάργηση των συλλογικών συβμάσεων , για ευέλικτα ωράρια εργασίας κ.τ.λ.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2023, 21:28

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:11
έτσι είναι αν οι εργαζόμενοι έχουν εργασιακή ασφάλεια η κερδοφορία του κεφαλαίου μειώνεται. Επομένως το κεφάλαιο έχει κερδοφορία όταν οι εργαζόμενοι ζουν σε εργασιακή ανασφάλεια.
Αφού οι εργαζόμενοι πουλάνε την εργατική τους δύναμη , στην ουσία παρέχουν υπηρεσίες. Πρέπει να αλλαξουν νοοτροπία οι εργαζόμενοι. Να μην σκέφτονται σαν ζητιάνοι και παθητικά να ζητάνε δουλειά αλλά να καταλάβουν ότι πρέπει να "πουλήσουν" ή έστω να προμοτάρουν τον εαυτό τους.
Αφοί οι ίδιοι εργαζόμενοι πουλάνε τον εαυτό τους, είναι ουσιαστικά επιχειρηματίες , αφεντικά του εαυτού τους πρέπει να κάνουν έναρξη ατομικής επιχείρησης στην εφορία και να δουλεύουν με μπλοκ παροχής υπηρεσιών.

Επίσης καλό θα ήταν να απαγκιστρωθούμε από Σοβιετικές αντιλήψεις για το κράτος. Δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από το κράτος. Μην ρωτάς τι μπορεί να κάνει η πατρίδα σου για εσένα. Ρώτα τι μπορείς να κάνεις εσύ για την πατρίδα σου. Πρέπει να ξελαφρώσει το κράτος από τον βραχνά της δημόσιας υγείας και εκπαίδευσης. Αυτός ο κρατισμός είναι που πνίγει την ελεύθερη οικονομία. Το ξέρετε ότι δεν μπορούν να δουλέψουν αυτοί που έχουν ιδιωτικά σχολεία γιατί ο περισσότερος κόσμος στέλνει τα παιδιά του στα δημόσια; Άσε που εν τοις πράγμασοι έχει επιβληθεί De facto η ιδιωτκή παιδεία όταν το συντριπτικό ποσοστά της μαθητιώσας νεολαίας τρέχει στα φροντιστήρια ,σε μεταλυκειακά κέντρα σπουδών για επανακάταρτιση κ.τ.λ.
Τα κρατικά εκπαιδευτικά ιδρύματα παράγουν άνεργους πτυχιούχους. Μόνο με την ιδιωτικοποίηση της παιδείας θα υπάρχει σύνδεση με την αγορά της εργασίας. Ακόμη και το νηπιαγωγείο πρέπει να το πληρώνει ο γονιός για να καταλάβουν καλύτερα αυτός και τα παιδιά του πως πρέπει να σέβονται την ξένη περιουσία .

Στις ΗΠΑ βλάκες είναι που η υγεία είναι ιδιωτική; Τι νομίζετε, πως οι ΗΠΑ είναι σαν την Κούβα όπου οι γιατροί της κάνουν περιοδεία σε όλο τον κόσμο και παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες δωρεάν στους απόρους; Αν η υγεία ήταν ιδιωτική δεν θα χρειαζόταν να παίρνουν φακελάκια οι γιατροί.

Ούτε ο Άδωνις Γεωργιάδης δεν θα τολμούσε να πει όλα αυτά...

Στην τελικά ο δυνατός θα επιβιώσει ο αδύναμος θα πεθάνει. Αλλά θα σωθεί η οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 16 Δεκ 2023, 21:32

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:28
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:11
έτσι είναι αν οι εργαζόμενοι έχουν εργασιακή ασφάλεια η κερδοφορία του κεφαλαίου μειώνεται. Επομένως το κεφάλαιο έχει κερδοφορία όταν οι εργαζόμενοι ζουν σε εργασιακή ανασφάλεια.
Αφού οι εργαζόμενοι πουλάνε την εργατική τους δύναμη , στην ουσία παρέχουν υπηρεσίες. Πρέπει να αλλαξουν νοοτροπία οι εργαζόμενοι. Να μην σκέφτονται σαν ζητιάνοι και παθητικά να ζητάνε δουλειά αλλά να καταλάβουν ότι πρέπει να "πουλήσουν" ή έστω να προμοτάρουν τον εαυτό τους.
Αφοί οι ίδιοι εργαζόμενοι πουλάνε τον εαυτό τους, είναι ουσιαστικά επιχειρηματίες , αφεντικά του εαυτού τους πρέπει να κάνουν έναρξη ατομικής επιχείρησης στην εφορία και να δουλεύουν με μπλοκ παροχής υπηρεσιών.

Επίσης καλό θα ήταν να απαγκιστρωθούμε από Σοβιετικές αντιλήψεις για το κράτος. Δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από το κράτος. Μην ρωτάς τι μπορεί να κάνει η πατρίδα σου για εσένα. Ρώτα τι μπορείς να κάνεις εσύ για την πατρίδα σου. Πρέπει να ξελαφρώσει το κράτος από τον βραχνά της δημόσιας υγείας και εκπαίδευσης. Αυτός ο κρατισμός είναι που πνίγει την ελεύθερη οικονομία. Το ξέρετε ότι δεν μπορούν να δουλέψουν αυτοί που έχουν ιδιωτικά σχολεία γιατί ο περισσότερος κόσμος στέλνει τα παιδιά του στα δημόσια; Άσε που εν τοις πράγμασοι έχει επιβληθεί De facto η ιδιωτκή παιδεία όταν το συντριπτικό ποσοστά της μαθητιώσας νεολαίας τρέχει στα φροντιστήρια ,σε μεταλυκειακά κέντρα σπουδών για επανακάταρτιση κ.τ.λ.
Τα κρατικά εκπαιδευτικά ιδρύματα παράγουν άνεργους πτυχιούχους. Μόνο με την ιδιωτικοποίηση της παιδείας θα υπάρχει σύνδεση με την αγορά της εργασίας. Ακόμη και το νηπιαγωγείο πρέπει να το πληρώνει ο γονιός για να καταλάβουν καλύτερα αυτός και τα παιδιά του πως πρέπει να σέβονται την ξένη περιουσία .

Στις ΗΠΑ βλάκες είναι που η υγεία είναι ιδιωτική; Τι νομίζετε, πως οι ΗΠΑ είναι σαν την Κούβα όπου οι γιατροί της κάνουν περιοδεία σε όλο τον κόσμο και παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες δωρεάν στους απόρους; Αν η υγεία ήταν ιδιωτική δεν θα χρειαζόταν να παίρνουν φακελάκια οι γιατροί.

Ούτε ο Άδωνις Γεωργιάδης δεν θα τολμούσε να πει όλα αυτά...

Στην τελικά ο δυνατός θα επιβιώσει ο αδύναμος θα πεθάνει. Αλλά θα σωθεί η οικονομία.
και τι είμαστε ζούγκλα; Εξου και ο καπιταλισμός είναι η τελευταία ζωώδης κοινωνία.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 16 Δεκ 2023, 21:34

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:28
Τι νομίζετε, πως οι ΗΠΑ είναι σαν την Κούβα όπου οι γιατροί της κάνουν περιοδεία σε όλο τον κόσμο και παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες δωρεάν στους απόρους;
Που την διάβασες αυτήν την μπαρούφα ?
Οι Κουβανοί γιατροί, μισθώνονται απ το κόμμα σε διάφορες χώρες έναντι αδράς αμοιβής που τσεπώνει το κόμμα, σε δολλάρια φυσικά, οι γιατροί πληρώνωνται σε πέσος αν πληρωθουν. Επίσης πρόκειται για γιατρούς αλμπάνηδες, περίπου κομπογιαννίτες
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2023, 21:36

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:32
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:28
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:11
έτσι είναι αν οι εργαζόμενοι έχουν εργασιακή ασφάλεια η κερδοφορία του κεφαλαίου μειώνεται. Επομένως το κεφάλαιο έχει κερδοφορία όταν οι εργαζόμενοι ζουν σε εργασιακή ανασφάλεια.
Αφού οι εργαζόμενοι πουλάνε την εργατική τους δύναμη , στην ουσία παρέχουν υπηρεσίες. Πρέπει να αλλαξουν νοοτροπία οι εργαζόμενοι. Να μην σκέφτονται σαν ζητιάνοι και παθητικά να ζητάνε δουλειά αλλά να καταλάβουν ότι πρέπει να "πουλήσουν" ή έστω να προμοτάρουν τον εαυτό τους.
Αφοί οι ίδιοι εργαζόμενοι πουλάνε τον εαυτό τους, είναι ουσιαστικά επιχειρηματίες , αφεντικά του εαυτού τους πρέπει να κάνουν έναρξη ατομικής επιχείρησης στην εφορία και να δουλεύουν με μπλοκ παροχής υπηρεσιών.

Επίσης καλό θα ήταν να απαγκιστρωθούμε από Σοβιετικές αντιλήψεις για το κράτος. Δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από το κράτος. Μην ρωτάς τι μπορεί να κάνει η πατρίδα σου για εσένα. Ρώτα τι μπορείς να κάνεις εσύ για την πατρίδα σου. Πρέπει να ξελαφρώσει το κράτος από τον βραχνά της δημόσιας υγείας και εκπαίδευσης. Αυτός ο κρατισμός είναι που πνίγει την ελεύθερη οικονομία. Το ξέρετε ότι δεν μπορούν να δουλέψουν αυτοί που έχουν ιδιωτικά σχολεία γιατί ο περισσότερος κόσμος στέλνει τα παιδιά του στα δημόσια; Άσε που εν τοις πράγμασοι έχει επιβληθεί De facto η ιδιωτκή παιδεία όταν το συντριπτικό ποσοστά της μαθητιώσας νεολαίας τρέχει στα φροντιστήρια ,σε μεταλυκειακά κέντρα σπουδών για επανακάταρτιση κ.τ.λ.
Τα κρατικά εκπαιδευτικά ιδρύματα παράγουν άνεργους πτυχιούχους. Μόνο με την ιδιωτικοποίηση της παιδείας θα υπάρχει σύνδεση με την αγορά της εργασίας. Ακόμη και το νηπιαγωγείο πρέπει να το πληρώνει ο γονιός για να καταλάβουν καλύτερα αυτός και τα παιδιά του πως πρέπει να σέβονται την ξένη περιουσία .

Στις ΗΠΑ βλάκες είναι που η υγεία είναι ιδιωτική; Τι νομίζετε, πως οι ΗΠΑ είναι σαν την Κούβα όπου οι γιατροί της κάνουν περιοδεία σε όλο τον κόσμο και παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες δωρεάν στους απόρους; Αν η υγεία ήταν ιδιωτική δεν θα χρειαζόταν να παίρνουν φακελάκια οι γιατροί.

Ούτε ο Άδωνις Γεωργιάδης δεν θα τολμούσε να πει όλα αυτά...

Στην τελικά ο δυνατός θα επιβιώσει ο αδύναμος θα πεθάνει. Αλλά θα σωθεί η οικονομία.
και τι είμαστε ζούγκλα; Εξου και ο καπιταλισμός είναι η τελευταία ζωώδης κοινωνία.
Ο εργοδότης θα σου πει κύριε μου στα @@ μου. Εγώ είμαι επιχειρηματίας. Δεν βγαίνω. Τόσα μπορώ να σου δώσω και άμα σου αρέσει.
Καλά ρε συ σφε, δεν ξέρεις ότι πολλοί τον έχουν πάγια τακτική να εκμεταλλεύονται προγράμματα του ΔΥΠΑ, Voucher προγράμματα μαθητείας για να προσλαβάνουν νεαρούς ,πρακτικάριους , να βγάλουν την "λάντζα", ημιανειδίκευτους για να μην απασχολούνται οι πεπειραμένοι;

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 16 Δεκ 2023, 21:37

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:18
Οι νεοφιλελεύθεροι μιλούνε για κατάργηση των συλλογικών συβμάσεων , για ευέλικτα ωράρια εργασίας κ.τ.λ.
Την δεκαετία του 90', η ελλάδα είχε ΑΕΠ περίπου ίσο με της Τουρκίας και όλες μαζί οι χώρες των βαλκανίων, είχαν μικρότερο του ελληνικού.
Η ελλάδα είχε μεγαλύτερο ΑΕΠ και απ την Ιρλανδία.

Σήμερα είμαστε το 1/4 της χρεοκοπημένης Τουρκίας και η Ρουμανία μας έχει ξεπεράσει.
Όλα αυτά τα χρόνια, μια χαρά συλλογικές συμβάσεις είχαμε και δικαιώματα και 24ωρες πανελλαδικές απεργίες και απόλα.

Αφήστε την ιδεοληπτική σοσιαλμανιακή μαστούρα .
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 16 Δεκ 2023, 21:40

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:36

Ο εργοδότης θα σου πει κύριε μου στα @@ μου. Εγώ είμαι επιχειρηματίας. Δεν βγαίνω. Τόσα μπορώ να σου δώσω και άμα σου αρέσει.
Την φιλελεύθερη κεντρική ιδέα που σου έχω εξηγήσει, αρνείσαι πεισματικά να την αγγίξεις και όλο επιστρέφεις στις ίδιες μπούρδες.
Σε διαφορετικό φιλελεύθερο οικονομικό κλίμα, φιλικό προς επενδύσεις, οι "προλετάριοι" θα μπορούν να επιλέγουν την καλύτερη
θέση εργασίας , οι περίεργοι εργοδότες απλώς δεν θα βρίσκουν μισθωτούς.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 16 Δεκ 2023, 21:41

Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μια ερώτηση προς τον νηματοθέτη,
γιατί μόλις 13ος, 14ος μισθός ρε φιλαράκι και όχι 15ος και 16ος ?
Γιατί βάζετε τέτοιους περιορισμούς?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2023, 21:43

Esperos έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:34
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:28
Τι νομίζετε, πως οι ΗΠΑ είναι σαν την Κούβα όπου οι γιατροί της κάνουν περιοδεία σε όλο τον κόσμο και παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες δωρεάν στους απόρους;
Που την διάβασες αυτήν την μπαρούφα ?
Οι Κουβανοί γιατροί, μισθώνονται απ το κόμμα σε διάφορες χώρες έναντι αδράς αμοιβής που τσεπώνει το κόμμα, σε δολλάρια φυσικά, οι γιατροί πληρώνωνται σε πέσος αν πληρωθουν. Επίσης πρόκειται για γιατρούς αλμπάνηδες, περίπου κομπογιαννίτες
Ναι ,πιθανώς είνα κομπογιαννίτες. Όπως κομπογιαννίτες είναι και οι δικοί μας γιατροί που μόλις έχουν τελειώσει το πανεπιστήμιο και δεν έχουν προλάβει να αποκτήσουν αρκετή εμπειρία.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2023, 21:46

Esperos έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:40
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:36

Ο εργοδότης θα σου πει κύριε μου στα @@ μου. Εγώ είμαι επιχειρηματίας. Δεν βγαίνω. Τόσα μπορώ να σου δώσω και άμα σου αρέσει.
Την φιλελεύθερη κεντρική ιδέα που σου έχω εξηγήσει, αρνείσαι πεισματικά να την αγγίξεις και όλο επιστρέφεις στις ίδιες μπούρδες.
Σε διαφορετικό φιλελεύθερο οικονομικό κλίμα, φιλικό προς επενδύσεις, οι "προλετάριοι" θα μπορούν να επιλέγουν την καλύτερη
θέση εργασίας , οι περίεργοι εργοδότες απλώς δεν θα βρίσκουν μισθωτούς.
Το προσεγγίζεις πολύ επιφανειακά. Δεν μπορείς να το δεις στην ολότητά του. Όπως θα έλεγε και ο Fluffy ο αστυνόμος είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο. Ο Αστυνόμος είναι μπουζούκι.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 16 Δεκ 2023, 21:48

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:43
Esperos έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:34
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:28
Τι νομίζετε, πως οι ΗΠΑ είναι σαν την Κούβα όπου οι γιατροί της κάνουν περιοδεία σε όλο τον κόσμο και παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες δωρεάν στους απόρους;
Που την διάβασες αυτήν την μπαρούφα ?
Οι Κουβανοί γιατροί, μισθώνονται απ το κόμμα σε διάφορες χώρες έναντι αδράς αμοιβής που τσεπώνει το κόμμα, σε δολλάρια φυσικά, οι γιατροί πληρώνωνται σε πέσος αν πληρωθουν. Επίσης πρόκειται για γιατρούς αλμπάνηδες, περίπου κομπογιαννίτες
Ναι ,πιθανώς είνα κομπογιαννίτες. Όπως κομπογιαννίτες είναι και οι δικοί μας γιατροί που μόλις έχουν τελειώσει το πανεπιστήμιο και δεν έχουν προλάβει να αποκτήσουν αρκετή εμπειρία.
Καλά, το "κομπογιανίτες" είναι δική μου εκτίμιση, αυτό που αξίζει να σκεφτείς και να σχολιάσεις αν ισχύει το "δωρεάν", ή αν ισχύει
ότι τους μισθώνει το κόμμα σαν κολίγους, το κόμμα εισπράτει δολαρια και επιστρέφει στους κουβανούς ψίχουλα και ασφάλεια στην οικογένειά τους που είναι "όμηροι" στην Αβάνα. Αυτό πρέπει να σχολιάσει ο τολμηρός , όχι το κομπογιαννίτης.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 16 Δεκ 2023, 21:49

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:46
Esperos έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:40
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:36

Ο εργοδότης θα σου πει κύριε μου στα @@ μου. Εγώ είμαι επιχειρηματίας. Δεν βγαίνω. Τόσα μπορώ να σου δώσω και άμα σου αρέσει.
Την φιλελεύθερη κεντρική ιδέα που σου έχω εξηγήσει, αρνείσαι πεισματικά να την αγγίξεις και όλο επιστρέφεις στις ίδιες μπούρδες.
Σε διαφορετικό φιλελεύθερο οικονομικό κλίμα, φιλικό προς επενδύσεις, οι "προλετάριοι" θα μπορούν να επιλέγουν την καλύτερη
θέση εργασίας , οι περίεργοι εργοδότες απλώς δεν θα βρίσκουν μισθωτούς.
Το προσεγγίζεις πολύ επιφανειακά. Δεν μπορείς να το δεις στην ολότητά του. Όπως θα έλεγε και ο Fluffy ο αστυνόμος είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο. Ο Αστυνόμος είναι μπουζούκι.
Ναι, εντάξει, αφού το βλέπεις εσύ στον ολότητά του, μπράβο σου, συνέχισε
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2023, 21:56

Esperos έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:37
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:18
Οι νεοφιλελεύθεροι μιλούνε για κατάργηση των συλλογικών συβμάσεων , για ευέλικτα ωράρια εργασίας κ.τ.λ.
Την δεκαετία του 90', η ελλάδα είχε ΑΕΠ περίπου ίσο με της Τουρκίας και όλες μαζί οι χώρες των βαλκανίων, είχαν μικρότερο του ελληνικού.
Η ελλάδα είχε μεγαλύτερο ΑΕΠ και απ την Ιρλανδία.

Σήμερα είμαστε το 1/4 της χρεοκοπημένης Τουρκίας και η Ρουμανία μας έχει ξεπεράσει.
Όλα αυτά τα χρόνια, μια χαρά συλλογικές συμβάσεις είχαμε και δικαιώματα και 24ωρες πανελλαδικές απεργίες και απόλα.

Αφήστε την ιδεοληπτική σοσιαλμανιακή μαστούρα .
Ρε φιλάρα με μπέρδεψες. Τελικά είσαι νεοφιλελεύθερος ή σοσιαλδημοκρράτης;
Αν ήσουν πραγματικός φιλελε θα έγραφες ότι εξαιτίας αυτών επτωχεύσαμε.
Ανεξάρτητα από το τι λέει το κόμμα , του οποίου δεν είμαι πια μέλος , η Ελλάδα ήταν μια αποτυχημένη απόπειρα εφαρμογής μιας κακής εκδοχής του σοσιαλισμού. Είχε όλα τα αρνητικά του σοσιαλισμού και όλα τα αρνητικά του καπιταλισμού ταυτόχρονα. Ο γιαλαντζί σοσιαλισμός είναι χειρότερος από τον νεοφιλελευθερισμό. Ο νεοφιελελυθερισμός τουλάχιστον στρώνει την οικονομία. Παίρνει σκληρά μέτρα αλλά η οικονομία παίρνει μπροστά. Ο γιαλαντζί σοσιαλισμός δίνει λεφτά με το τσουβάλι και καταχρεώνει το κράτος, πνίγει την ιδιωτική πρωτοβουλία ενώ παράλληλα καλλιεργεί αυταπάτες στον κόσμο για οικοδόμηση σοσιαλισμού εντός του σοσιαλσμού. Για την κατάντια της Ελλάδας φταίει περισσότερο το ΠΑΣΟΚ παρά η ΝΔ. Όχι ότι η ΝΔ είναι αθώα.Είναι σαν λέμε ότι η ΝΔ φταίει 49% το ΠΑΣΟΚ 51%.

Τώρα βγες και πες ότι το ΚΚΕ είναι ο νεροκουβαλητής της ΝΔ. Είναι αλήθεια ότι η ΝΔ συγκυριακά ωφελείται από το ΚΚΕ, επειδή κλέβει ψήφους από ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ. Το ΚΚΕ δεν μπορεί να κερδίσει εκλογές οπότε δεν απειλεί την ΝΔ. Άσε που παριστάνουν και τους δημοκρατικούς.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2023, 22:03

Esperos έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:48
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:43
Esperos έγραψε:
16 Δεκ 2023, 21:34


Που την διάβασες αυτήν την μπαρούφα ?
Οι Κουβανοί γιατροί, μισθώνονται απ το κόμμα σε διάφορες χώρες έναντι αδράς αμοιβής που τσεπώνει το κόμμα, σε δολλάρια φυσικά, οι γιατροί πληρώνωνται σε πέσος αν πληρωθουν. Επίσης πρόκειται για γιατρούς αλμπάνηδες, περίπου κομπογιαννίτες
Ναι ,πιθανώς είνα κομπογιαννίτες. Όπως κομπογιαννίτες είναι και οι δικοί μας γιατροί που μόλις έχουν τελειώσει το πανεπιστήμιο και δεν έχουν προλάβει να αποκτήσουν αρκετή εμπειρία.
Καλά, το "κομπογιανίτες" είναι δική μου εκτίμιση, αυτό που αξίζει να σκεφτείς και να σχολιάσεις αν ισχύει το "δωρεάν", ή αν ισχύει
ότι τους μισθώνει το κόμμα σαν κολίγους, το κόμμα εισπράτει δολαρια και επιστρέφει στους κουβανούς ψίχουλα και ασφάλεια στην οικογένειά τους που είναι "όμηροι" στην Αβάνα. Αυτό πρέπει να σχολιάσει ο τολμηρός , όχι το κομπογιαννίτης.
Το κομπογιαννίτης έχει να κάνει με τον γιατρό. Έτυχε να με εξετάσουν φοιτητούδια για Covid , εικοσάχρονα που προφανώς δεν ήξεραν πολλά . Μόλις τέλειωσαν την σχολή. Αλλά επειδή ήταν ψαρωμένοι μου έκαναν ένα γενικό Chek up ,μέτρηση αρτηριακής πίεσης, καρδιογράφημα, γενικές αίματος.
Σε άλλη δομή υγείας που με είχαν εξετάσει πάλι για Covid ,μετά την διάγνωση απλώς μου συνέστησαν κατ'οίκον καραντίνα και τίποτα περισσότερο και ήταν πεπειραμένοι.

Προφανώς η νοοτροπία στον σοσιαλισμό είναι διαφορετική .Στον σοσιαλισμό εργάζεσαι, για την κοινωνία , για τον λαό, για την πατρίδα. Αυτή είναι η έννοια του σοσιαλισμού. Δεν υπάρχει η έννοια του ατομικού πλουτισμού. Αλλά στον σοσιαλισμό δεν χρειάζονται και πολλά αφού τα περισσότερα τα παρέχει το κράτος.

Τώρα ότι πληρώνεται το Κόμμα αυτό δεν το γνωρίζω. Πιθανώς να ισχύει.

https://tvxs.gr/news/kosmos/i-koyba-ste ... ei-bombes/

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τροπολογία ΚΚΕ: επαναφορά 13ου, 14ου μισθού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2023, 22:04


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών