Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Ποσο πιθανο θεωρειται το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

1. Ναι
31
67%
2. Οχι
13
28%
3. ΔΞ
2
4%
 
Σύνολο ψήφων: 46

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8057
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Δεκ 2023, 06:56

Ας δούμε τι λέει και ο economist για την ελληνική οικονομία. 'Οχι τίποτα αλλά όπως και να το κάνουμε μάλλον περισσότεροι διεθνείς επενδυτές επηρεάζονται από το ecomonist παρά από το ίδρυμα πχόρουμ:

Για δεύτερη συνεχή χρονιά, «σε ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα για μια οικονομία που ήταν μέχρι πρόσφατα συνώνυμο της κακοδιαχείρισης», η Ελλάδα κατέλαβε και το 2023 την πρώτη θέση μεταξύ 35 ισχυρών οικονομιών του πλανήτη που αξιολόγησε ο Economist με βάση πέντε δείκτες:

τον πληθωρισμό,
το «εύρος του πληθωρισμού»,
το ΑΕΠ,
τις θέσεις εργασίας και
την απόδοση του τοπικού χρηματιστηρίου.

Με την εξαίρεση της Νότιας Κορέας, οι περισσότερες από τις οικονομίες που παρουσίασαν πέρυσι υψηλές επιδόσεις με βάση τους πέντε δείκτες βρίσκονται στην αμερικανική ήπειρο. Οι ΗΠΑ βρίσκονται στην τρίτη θέση, με τον Καναδά και την Χιλή στην 6η και στην 7η θέση, αντίστοιχα. Η Πορτογαλία στην 8η και η Ισπανία στην 9η θέση με τον ευρωπαϊκό Νότο να δείχνει σημάδια αντοχής σε μια χρονιά που πολλοί στοιχημάτιζαν πως θα κλείσει με ύφεση. Στον αντίποδα, Βρετανία, Γερμανία, Σουηδία και Φινλανδία βρέθηκαν στις τελευταίες θέσεις του πίνακα με τις φετινές επιδόσεις.



© The Economist
«Για κορυφαίες μετοχικές αποδόσεις κοιτάξτε χιλιάδες μίλια δυτικά (σ.σ. από τις ΗΠΑ), στην Ελλάδα» γράφει ο Economist. Στη χώρα, η χρηματιστηριακή αξία της αγοράς ενισχύθηκε φέτος κατά περισσότερο από 40%. Οι επενδυτές έβαλαν στο στόχαστρο τις ελληνικές εταιρείες, «καθώς η κυβέρνηση προωθεί μια σειρά μεταρρυθμίσεων φιλικών προς την αγορά». Όπως επισημαίνεται, αν και η χώρα παραμένει αρκετά φτωχότερη σε σχέση με την περίοδο πριν από τη μεγάλη κατάρρευση της οικονομίας στις αρχές του 2010, σε μια πρόσφατη έκθεση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου (ΔΝΤ), που για καιρό είχε επιβάλλει αυστηρούς όρους στην Ελλάδα, τόνιζε τον «ψηφιακό μετασχηματισμό της οικονομίας» και την «ενίσχυση του ανταγωνισμού». Το ρεπορτάζ καταλήγει με μια αναφορά στις χαμηλές επιδόσεις της Φινλανδίας και συστήνει στον υπόλοιπο κόσμο «να πιεί ένα ποτήρι ούζο για τον πλέον απίθανο πρωταθλητή», την ελληνική οικονομία.


Η μεγάλη πρόκληση της χρονιάς που φεύγει, σύμφωνα με τον Economist, ήταν η αναχαίτιση του πληθωρισμού. Έτσι, ο πρώτος δείκτης μετράει τον δείκτη τιμών καταναλωτή χωρίς τα εύκολα κυμαινόμενα «μέτωπα», όπως η ενέργεια και οι τιμές των ειδών πρώτης ανάγκης. Στην Ελλάδα αυτός ο δείκτης ανέβηκε φέτος κατά 3,4%, αλλά ο δείκτης που μετράει το «εύρος του πληθωρισμού», δηλαδή το ποσοστό προϊόντων ή υπηρεσιών που παρουσίασαν ετήσια άνοδο μεγαλύτερη του 2%, μειώθηκε φέτος κατά 13,3%, μία από τις μεγαλύτερες μειώσεις μεταξύ των χωρών που περιλαμβάνονται στον πίνακα.


Εξαιρετική επίδοση καταγράφει η Ελλάδα και στον δείκτη των θέσεων εργασίας, καθώς η απασχόληση αυξήθηκε κατά 1,1%.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Δεκ 2023, 07:03

Αφού ο Έλληνας αρθρογράφος του Economist έγραψε διθυραμβικά λόγια με βάση τα λαστιχένια στατιστικά της ΕΛΣΤΑΤ για τον πληθωρισμό, όταν για μια ακόμη φορά έχουν εκτοξευτεί οι τιμές σε δυσθεώρητα ύψη, όλα καλά.

Άλλωστε αποδεικνύεται από την επιβράβευση που πήρε η ΝΔ στις εκλογές με μείον 135 χιλιάδες ψήφους από το 2019.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8057
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Δεκ 2023, 07:11

Αναξιόπιστος και ο Economist, ο συντάκτης τους συγκρίνει με άλλες 35 χώρες γιατί είναι ...Έλληνας (;), μόνο πχόρουνομικς!
Η Eurostat αναξιόπιστη και αυτή, ακούς εκεί να δέχεται τα στοιχεία της Ελλάδας, όταν δεν μας αρέσουν τα στοιχεία, τόσο το χειρότερο για τα στοιχεία!!
Στις πρώτες εκλογές 300.000 ψήφισαν Ν.Δ. για χαβαλέ, δεν μετράνε αυτοί!!

Διαδώστε!!!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29846
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Δεκ 2023, 07:23

Βρήκε νέο θύμα ο Χέλης :lol:
Προσπαθεί να μας εξοντώσει έναν έναν.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Δεκ 2023, 09:17

Ανυπόγραφα άρθρα εννοείται ότι είναι αναξιόπιστα. Τα δε στατιστικά της ΕΛΣΤΑΤ έχω πει πολλές φορές ότι είναι παντελώς αναξιόπιστα όσον αφορά την εκτίμηση του πληθωρισμού, με πλείστα μαγειρέματα για τα οποία άλλωστε μπήκαμε και σε επιτήρηση, καθώς και για την στατιστική απασχόλησης.

Στα υπόλοιπα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ έχω εμπιστοσύνη, είναι κυρίως απογραφικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Δεκ 2023, 11:50

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
16 Δεκ 2023, 23:24
axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2023, 11:57
γ) δεν εχει ανεκμεταλλευτα στρατηγικα πλεονεκτηματα η χωρα σε τετοιο βαθμο που θα της επιτρεψει να βρεθει 'απο πανω' απο αλλες χωρες.
Σε αυτό διαφωνώ. Η Ελλάδα θα μπορούσε άνετα να στοχεύει να γίνει προορισμός μόνιμης κατοικίας για εύπορους συνταξιούχους. Ο καιρός είναι εξαιρετικός, υπάρχουν πολλά για ένα συνταξιούχο για να κάνει/δει και το κόστος ζωής είναι σχετικά χαμηλό για κάποιον με δυτικό εισόδημα/σύνταξη. Επίσης οι συνταξιούχοι συνήθως δεν προτιμούν συνωστισμό (Αθήνα), άρα θα μπορούσαν να αναζωογονήσουν την ύπαιθρο. Το βασικό πρόβλημα είναι η έλλειψη εύκολης πρόσβασης σε ποιοτικές υποδομές υγείας, το οποίο είναι βασικό ζητούμενο για κάθε συνταξιούχο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο μέλλον στην Ελλάδα (και παντού αλλού βέβαια) θα υπάρχει όλο και αυξανόμενη ζήτηση για υπηρεσίες περιποίησης ηλικιωμένων και αυτή είναι μια «βιομηχανία» που θα μπορούσε η Ελλάδα να την εκμεταλλευτεί.
Ναι, ειναι πλεονεκτημα ο καιρος.

Δεν θα της επιτρεψει ομως να βρεθει πανω απο τις αλλες χωρες οικονομικα.

Λιγοι συγκριτικα θα προτιμησουν να ερθουν Ελλαδα.

Διοτι μονο τον καιρο εχουμε, τα υπολοιπα δεν τα εχουμε, οπως ευστοχα λες.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Δεκ 2023, 11:53

Οργισμένος έγραψε:
16 Δεκ 2023, 19:18
axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2023, 11:57
Οργισμένος έγραψε:
16 Δεκ 2023, 11:43


Σιγουρσκι ε;
Απο τωρα το τσεκαρουν οι αριστοι...
Θα φατε καλα.

Η χωρα αν οικονομικα και διαρθρωτικσ δεν αλλα ξει τελειως ροτα κινδυνευει με νεα χρεοκοπια εντος δεκαετιας 30.

Γιατι; Διοτι απλα δεν υπαρχει ελπιδα σε μια οικονομια διχως ισχυρη παραγωγικη βαση και δη τεχνολογικη.
Το οποιο δεν προκειται να γινει ποτε, καθως

α) υπαρχει τεραστια υστερηση στον πληθυσμο σε θεματα οικονομιας και επιχειρηματικοτητας.

β) υπαρχει τεραστια υστερηση ως χωρα σε επιπεδο υποδομων.

γ) δεν εχει ανεκμεταλλευτα στρατηγικα πλεονεκτηματα η χωρα σε τετοιο βαθμο που θα της επιτρεψει να βρεθει 'απο πανω' απο αλλες χωρες.

Κοινως, ειμαστε καταδικασμενοι.
Moirolatres tου πεουλα ναι, εισαστε αλλα οχι καταδικασμενοι. Βοδαροι, θελει τεχνολογικη παραγωγικοτητα και ειναι κατι που χρειαζεται μινιμουμ 10 χρονια για να αποδωσει καρπους . Βοδια μοιρολατρικα και πσεκασμενα.
Φυσικο να ειμαστε μοιρολατρες, οπως πανε τα πραγματα.

Με το επιπεδο των ανθρωπων που εχουμε ως χωρα, το οποιο συνεχως πεφτει, δεν υπαρχει ελπιδα.

Ουτε με την συνεχη φτωχοποιηση.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Δεκ 2023, 11:55

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 12:00
axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2023, 11:57
Οργισμένος έγραψε:
16 Δεκ 2023, 11:43


Σιγουρσκι ε;
Απο τωρα το τσεκαρουν οι αριστοι...
Θα φατε καλα.

Η χωρα αν οικονομικα και διαρθρωτικσ δεν αλλα ξει τελειως ροτα κινδυνευει με νεα χρεοκοπια εντος δεκαετιας 30.

Γιατι; Διοτι απλα δεν υπαρχει ελπιδα σε μια οικονομια διχως ισχυρη παραγωγικη βαση και δη τεχνολογικη.
Το οποιο δεν προκειται να γινει ποτε, καθως

α) υπαρχει τεραστια υστερηση στον πληθυσμο σε θεματα οικονομιας και επιχειρηματικοτητας.

β) υπαρχει τεραστια υστερηση ως χωρα σε επιπεδο υποδομων.

γ) δεν εχει ανεκμεταλλευτα στρατηγικα πλεονεκτηματα η χωρα σε τετοιο βαθμο που θα της επιτρεψει να βρεθει 'απο πανω' απο αλλες χωρες.

Κοινως, ειμαστε καταδικασμενοι.
παντα εντος καπιταλιστικου πλαισιου βεβαιως :102:
Και κομμουνιστικου. Εκει τα πραγματα θα ηταν χειροτερα απο οτι ειναι τωρα.

Βαρια κουβεντα, μπορω να στην αναλυσω, εαν θελεις. Δεν θα πω ομως πρωτοτυπα πραγματα που δεν εχεις ακουσει.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Δεκ 2023, 12:02

plouf έγραψε:
17 Δεκ 2023, 08:50
Ο καθενας με της ψωλης του τον χαβα.
οταν μιλας με φιλελεδες ειναι σαν να μιλας με αυτιστικους και εμμονικους μπουμερς οποτε καθεσαι σε μια γωνια και τρως πατατακια αντι να (λεμε τωρα) συνδιαλλεγεσαι με οποιονδηποτε απο αυτους :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Δεκ 2023, 12:04

BillSeism έγραψε:
16 Δεκ 2023, 19:43
Είναι πιθανό αν παραμείνει ο τουρισμός η μοναδική μας βιομηχανία. Θέλει παραγωγή και στροφή στη τεχνολογία επιστήμες (π.χ. AI).

Όσον' αφορά τις συγκρίσεις είναι σίγουρο ότι το 2006 π.χ. ο μέσος έλληνας ζούσε πολύ καλύτερα. Και το 1999 ή 2000 ακόμα πιο πολύ. Μην το συζητάμε. Τα θυμάμαι από προσωπική πείρα από τη ζωή τη δική μου και κυρίως τον γονιών μου και του κύκλου τους. Δεν νομίζω σήμερα η πλειοψηφία των 40-50άρηδων να πηγαίνουν κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα διακοπές (και εξωτερικό), το καλοκαίρι σε τουλάχιστον 2 διαφορετικά μέρη διάρκειας 1 μηνός και κάθε μα κάθε ΣΚ σε ταβέρνες. Αυτή τη ζωή είχανε τότε και το θεωρούσαν και νορμάλ. Εγώ δεν μπορώ να την έχω σήμερα (είμα πολύ πιο νέος) και πιθανώς δεν θα την έχω και ποτέ. Η μόνη έννοια ήταν που θα πάνε διακοπές (μακροπρόθεσμα σχέδια), ποιά ταβέρνα έχει τα καλύτερα, και που θα βρουν εισιτήρια για γήπεδο (τότε εποχές οσφπ, παο Τσουλου στο ΟΑΚΑ). Και είχανε και παιδιά πως τα βγάζανε; Η μεσαία τάξη ήτανε ή τότε.
ευρω και ξερο ψωμι τυπε :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Δεκ 2023, 12:05

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:04
BillSeism έγραψε:
16 Δεκ 2023, 19:43
Είναι πιθανό αν παραμείνει ο τουρισμός η μοναδική μας βιομηχανία. Θέλει παραγωγή και στροφή στη τεχνολογία επιστήμες (π.χ. AI).

Όσον' αφορά τις συγκρίσεις είναι σίγουρο ότι το 2006 π.χ. ο μέσος έλληνας ζούσε πολύ καλύτερα. Και το 1999 ή 2000 ακόμα πιο πολύ. Μην το συζητάμε. Τα θυμάμαι από προσωπική πείρα από τη ζωή τη δική μου και κυρίως τον γονιών μου και του κύκλου τους. Δεν νομίζω σήμερα η πλειοψηφία των 40-50άρηδων να πηγαίνουν κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα διακοπές (και εξωτερικό), το καλοκαίρι σε τουλάχιστον 2 διαφορετικά μέρη διάρκειας 1 μηνός και κάθε μα κάθε ΣΚ σε ταβέρνες. Αυτή τη ζωή είχανε τότε και το θεωρούσαν και νορμάλ. Εγώ δεν μπορώ να την έχω σήμερα (είμα πολύ πιο νέος) και πιθανώς δεν θα την έχω και ποτέ. Η μόνη έννοια ήταν που θα πάνε διακοπές (μακροπρόθεσμα σχέδια), ποιά ταβέρνα έχει τα καλύτερα, και που θα βρουν εισιτήρια για γήπεδο (τότε εποχές οσφπ, παο Τσουλου στο ΟΑΚΑ). Και είχανε και παιδιά πως τα βγάζανε; Η μεσαία τάξη ήτανε ή τότε.
ευρω και ξερο ψωμι τυπε :giggle:
Δες τι περναει η Αργεντινη με το δικο της νομισμα...

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Δεκ 2023, 12:07

axilmar έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:05
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:04
BillSeism έγραψε:
16 Δεκ 2023, 19:43
Είναι πιθανό αν παραμείνει ο τουρισμός η μοναδική μας βιομηχανία. Θέλει παραγωγή και στροφή στη τεχνολογία επιστήμες (π.χ. AI).

Όσον' αφορά τις συγκρίσεις είναι σίγουρο ότι το 2006 π.χ. ο μέσος έλληνας ζούσε πολύ καλύτερα. Και το 1999 ή 2000 ακόμα πιο πολύ. Μην το συζητάμε. Τα θυμάμαι από προσωπική πείρα από τη ζωή τη δική μου και κυρίως τον γονιών μου και του κύκλου τους. Δεν νομίζω σήμερα η πλειοψηφία των 40-50άρηδων να πηγαίνουν κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα διακοπές (και εξωτερικό), το καλοκαίρι σε τουλάχιστον 2 διαφορετικά μέρη διάρκειας 1 μηνός και κάθε μα κάθε ΣΚ σε ταβέρνες. Αυτή τη ζωή είχανε τότε και το θεωρούσαν και νορμάλ. Εγώ δεν μπορώ να την έχω σήμερα (είμα πολύ πιο νέος) και πιθανώς δεν θα την έχω και ποτέ. Η μόνη έννοια ήταν που θα πάνε διακοπές (μακροπρόθεσμα σχέδια), ποιά ταβέρνα έχει τα καλύτερα, και που θα βρουν εισιτήρια για γήπεδο (τότε εποχές οσφπ, παο Τσουλου στο ΟΑΚΑ). Και είχανε και παιδιά πως τα βγάζανε; Η μεσαία τάξη ήτανε ή τότε.
ευρω και ξερο ψωμι τυπε :giggle:
Δες τι περναει η Αργεντινη με το δικο της νομισμα...
και ποιος ειπε οτι αν ασκησεις φιλελε πολιτικες στο δικο σου νομισμα δεν θα εχεις τα ιδια χαλια? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Δεκ 2023, 12:19

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:07
axilmar έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:05
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:04


ευρω και ξερο ψωμι τυπε :giggle:
Δες τι περναει η Αργεντινη με το δικο της νομισμα...
και ποιος ειπε οτι αν ασκησεις φιλελε πολιτικες στο δικο σου νομισμα δεν θα εχεις τα ιδια χαλια? :102:
Και αριστερες πολιτικες να εφαρμοσεις, στα ιδια χαλια θα εισαι.

Το κυριως προβλημα ειναι το τι παραγεις. Εαν δεν παραγεις, τι να μοιρασεις; το αριστερα/δεξια αφορα την μοιρασια μετα την παραγωγη.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Δεκ 2023, 12:32

axilmar έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:19
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:07
axilmar έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:05


Δες τι περναει η Αργεντινη με το δικο της νομισμα...
και ποιος ειπε οτι αν ασκησεις φιλελε πολιτικες στο δικο σου νομισμα δεν θα εχεις τα ιδια χαλια? :102:
Και αριστερες πολιτικες να εφαρμοσεις, στα ιδια χαλια θα εισαι.

Το κυριως προβλημα ειναι το τι παραγεις. Εαν δεν παραγεις, τι να μοιρασεις; το αριστερα/δεξια αφορα την μοιρασια μετα την παραγωγη.
αρα καταληγουμε οτι εντος καπιταλισμου και των καπιταλιστικων δεσμευσεων στα ιδια χαλια θα εισαι οπως ειπα στην αρχη :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Ποσο πιθανο θεωρειτε το ενδεχομενο νεας χρεοκοπιας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 18 Δεκ 2023, 12:37

Αν το χρεος ειναι επονείδιστο και το διεγραφαν,σε ποσο καιρο θα χρεωνομασταν ξανα,μια δεκαετια,δυο δεκαετιες,τρεις δεκαετιες,μια πενταετια?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών