Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19785
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Δεκ 2023, 12:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 11:21
Εγώ συνεχίζω να έχω μια άλυτη απορία.

Μπορεί κάποιος από όσους ισχυρίζονται ότι αυτοί που προτιμούν τα ιδιωτικά είναι ανίκανοι βλάκες, να μου εξηγήσει με στοιχειωδώς κατανοητό τρόπο για ποιο λόγο λειτουργούν εδώ και χρόνια τα φροντιστήρια για πανελλήνιες και ξένες γλώσσες, από τη στιγμή που στην υπέροχη κρατική εκπαίδευση, διδάσκονται ακριβώς το ίδιο;

Ή εννοείτε ότι και όλα αυτά τα παιδιά, είναι ντουγάνια;
Γιατί προσπαθούν να πάρουν πλεονέκτημα με περισσότερη ή/και καλύτερη διδασκαλία. Οι θέσεις είναι συγκεκριμένες και περνάνε οι πρώτοι.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 19 Δεκ 2023, 13:31

Αφήνω αυτό εδώ να υπάρχει.


Εικόνα
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2023, 16:05

Green Dragon έγραψε:
19 Δεκ 2023, 12:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 11:21
Εγώ συνεχίζω να έχω μια άλυτη απορία.

Μπορεί κάποιος από όσους ισχυρίζονται ότι αυτοί που προτιμούν τα ιδιωτικά είναι ανίκανοι βλάκες, να μου εξηγήσει με στοιχειωδώς κατανοητό τρόπο για ποιο λόγο λειτουργούν εδώ και χρόνια τα φροντιστήρια για πανελλήνιες και ξένες γλώσσες, από τη στιγμή που στην υπέροχη κρατική εκπαίδευση, διδάσκονται ακριβώς το ίδιο;

Ή εννοείτε ότι και όλα αυτά τα παιδιά, είναι ντουγάνια;
Γιατί προσπαθούν να πάρουν πλεονέκτημα με περισσότερη ή/και καλύτερη διδασκαλία. Οι θέσεις είναι συγκεκριμένες και περνάνε οι πρώτοι.
Για το ποιοι είναι βλάκες και ποιοι όχι, ρώτησα. Το ότι υπάρχουν καλά δημόσια και καλά ιδιωτικά, όπως και το αντίθετο, το ξέρουν όλοι.

Ή να υποθέσω ότι αυτοί που μπήκαν με τις κατώτατες βάσεις σε επαρχιακά πανεπιστήμια, είναι αστέρια; Να είναι στην πόλη τους το καταλαβαίνω. Το να πληρώνουν οι γονείς τους φροντιστήρια στη δευτοροβάθμια, καπάκι τα φοιτητικά έξοδα για αορίστου χρόνου σπουδές σε άλλη πόλη και μετά να κλαίγονται για τα ανίκανα ντουγάνια που δεν ήταν άξια να πιάσουν τον χαμηλό βαθμό που απαιτείται για την εισαγωγή στο οποιοδήποτε περιφερειακό δημόσιο πανεπιστήμιο, δεν το καταλαβαίνω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Δεκ 2023, 16:12

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
19 Δεκ 2023, 07:07
Αν το δεξιό ντουγάνι δεν μπορεί να αγοράσει πτυχίο εντός Ελλάδας, θα το κάνει στη Ρουμανία. Πάλι τα ίδια δικαιώματα θα έχει (τα οποία το κράτος μπορεί να περιορίσει ανεξάρτητα του αν υπάρχουν ιδιωτικά ή όχι στην Ελλάδα). Μόνη διαφορά το ότι χιλιάδες ξένοι θα που θέλουν να κάνουν το ίδιο, θα αφήσουν τα λεφτά τους στη Ρουμανία αντί της Ελλάδας. Έλεος πια με αυτό το ηλίθιο επιχείρημα.

Πάρτε χαμπάρι επιτέλους ότι ο υπόλοιπος κόσμος λειτουργεί με ένα συγκεκριμένο τρόπο που δεν συμβαδίζει με τις ιδεοληψίες σας, και είτε τον ακολουθείς κι εσύ είτε αφανίζεσαι.
Ξέρω αρκετά αριστερά ντουγανια που πήραν πτυχίο από Ρουμανία, Βουλγαρία κτλ

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Δεκ 2023, 16:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 11:21
Εγώ συνεχίζω να έχω μια άλυτη απορία.

Μπορεί κάποιος από όσους ισχυρίζονται ότι αυτοί που προτιμούν τα ιδιωτικά είναι ανίκανοι βλάκες, να μου εξηγήσει με στοιχειωδώς κατανοητό τρόπο για ποιο λόγο λειτουργούν εδώ και χρόνια τα φροντιστήρια για πανελλήνιες και ξένες γλώσσες, από τη στιγμή που στην υπέροχη κρατική εκπαίδευση, διδάσκονται ακριβώς το ίδιο;

Ή εννοείτε ότι και όλα αυτά τα παιδιά, είναι ντουγάνια;
Δεν τα προτιμούν οι ανίκανοι βλακες, απλά δεν έχουν άλλη επιλογή. Αν μπορούσαν θα σπουδαζαν Ψυχολογία στο Παντειο αντί για το New York College :102:

Τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα για τις πανελλήνιες σε τεράστιο βαθμό λειτουργούν επειδή το επίπεδο που δουλεύουν είναι πιο κοντά σε αυτό της σχολής οδηγών. Δηλαδή σε προετοιμάζουν για μια standardized διαδικασία εξέτασης και στην πράξη είναι αδιάφορο πόσο καλά ξέρεις αυτό για το οποίο εξετάζεσαι. Απλά δίνεις μια γελοία εξέταση και παίρνεις δίπλωμα οδήγησης. Τώρα αν θα βγεις στον δρόμο να θεριζεις, πουτσα της σχολής οδηγών και πουτσα των εξεταστων. Θεωρητικά όμως το πανεπιστήμιο (α) σε διδάσκει πιο αφηρημένα πράγματα (πχ ένας προγραμματιστης που γνωρίζω που δουλεύει στον εφκα σήμερα δε διδάχθηκε ποτέ τη γλώσσα προγραμματισμού στην οποία δουλεύει σήμερα γιατί σπούδασε πληροφορική πριν 200 χρόνια). Και (β) πάει α λα μπρατσετα με άλλα πράγματα (έρευνα κτλ)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2023, 16:17

Το κύριο πόιντ είναι ότι μόνον οι δεξιοί είναι ντουγάνια.

Και με κάθε ευκαιρία βάζουν τις υγιείς, ευφυείς και κυρίως παραγωγικές δυνάμεις του τόπου, στη γωνία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2023, 16:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Δεκ 2023, 16:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 11:21
Εγώ συνεχίζω να έχω μια άλυτη απορία.

Μπορεί κάποιος από όσους ισχυρίζονται ότι αυτοί που προτιμούν τα ιδιωτικά είναι ανίκανοι βλάκες, να μου εξηγήσει με στοιχειωδώς κατανοητό τρόπο για ποιο λόγο λειτουργούν εδώ και χρόνια τα φροντιστήρια για πανελλήνιες και ξένες γλώσσες, από τη στιγμή που στην υπέροχη κρατική εκπαίδευση, διδάσκονται ακριβώς το ίδιο;

Ή εννοείτε ότι και όλα αυτά τα παιδιά, είναι ντουγάνια;
Δεν τα προτιμούν οι ανίκανοι βλακες, απλά δεν έχουν άλλη επιλογή. Αν μπορούσαν θα σπουδαζαν Ψυχολογία στο Παντειο αντί για το New York College :102:

Τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα για τις πανελλήνιες σε τεράστιο βαθμό λειτουργούν επειδή το επίπεδο που δουλεύουν είναι πιο κοντά σε αυτό της σχολής οδηγών. Δηλαδή σε προετοιμάζουν για μια standardized διαδικασία εξέτασης και στην πράξη είναι αδιάφορο πόσο καλά ξέρεις αυτό για το οποίο εξετάζεσαι. Απλά δίνεις μια γελοία εξέταση και παίρνεις δίπλωμα οδήγησης. Τώρα αν θα βγεις στον δρόμο να θεριζεις, πουτσα της σχολής οδηγών και πουτσα των εξεταστων. Θεωρητικά όμως το πανεπιστήμιο (α) σε διδάσκει πιο αφηρημένα πράγματα (πχ ένας προγραμματιστης που γνωρίζω που δουλεύει στον εφκα σήμερα δε διδάχθηκε ποτέ τη γλώσσα προγραμματισμού στην οποία δουλεύει σήμερα γιατί σπούδασε πληροφορική πριν 200 χρόνια). Και (β) πάει α λα μπρατσετα με άλλα πράγματα (έρευνα κτλ)
Ακριβώς, αυτή είναι η ακαδημαϊκότητα των δημόσιων που έχω αναφέρει. Το ζητούμενο είναι τι γίνεται όταν ο ιδιώτης εργοδότης δεν θέλει ανάπτυξη θεωριών αλλά άμεσες και πρακτικές λύσεις σε ένα συγκεκριμένο ανταγωνιστικό πλαίσιο.

Σαφώς και δεν υποτιμώ τα δημόσια πανεπιστήμια αλλά οκ, δεν θα τα βάλω όλα στο ίδιο τσουβάλι.

Απλώς γιατί ουδείς θα πάει να σπουδάσει γιατρός ή φυσικός στο NYC. Kαι άλλο ψυχολόγος από το Πάντειο, άλλο νευρολόγος, έτσι; Οι νευρολόγοι έχουν και άμεση γνώση ψυχολογίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Δεκ 2023, 16:29

Αυτά τα master εξ αποστάσεως δηλαδή του John Hopkins είναι πτυχία άνευ αξίας; Αναφέρθηκε αυτό το πανεπιστήμιο σε άλλο νήμα και είδα ότι έχει πολλά εξ αποστάσεως μάστερ στις θετικές επιστήμες. Πιθανό να έχουν και άλλα αμερικανικά πανεπιστήμια.
Απλά δεν ξέρω αν αναγνωρίζονται στις ΗΠΑ σαν το κανονικό αντίστοιχο master και αν σου δίνουν visa μετά για να πας εκεί για Phd. Πληροφοριακά ρωτάω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2023, 16:32

Κατά τα άλλα, για τις εταιρίες που προσφέρουν επί πληρωμή εργασίες (διπλωματικές ή μη) για τις εξετάσεις σε δημόσια, δεν έχετε ακούσει ποτέ κάτι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Δεκ 2023, 16:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 16:32
Κατά τα άλλα, για τις εταιρίες που προσφέρουν επί πληρωμή εργασίες (διπλωματικές ή μη) για τις εξετάσεις σε δημόσια, δεν έχετε ακούσει ποτέ κάτι; :lol:
Εγώ να σου πω τι έπαθα! Πήγα Αγγλία για μεταπτυχιακό και γνωρίζω τύπο Έλληνα από το ίδιο ίδρυμα . Μλκ μου λέω είμαστε συνάδελφοι. Έδινες το τάδε μάθημα, καθοσουν δίπλα μου, σε θυμαμαι γιατί έδινα πτυχίο τελευταίο το συγκεκριμένο και επειδή υπήρχε θέμα σε μια άσκηση είχαμε και οι δυο ζητήσει να μπει ο καθηγητής μέσα για διευκρίνιση. Ο τύπος άλλαξε 15 χρώματα. Δεν ήταν συμφοιτητής μου, ήταν ηλεκτρολόγος που είχε πληρωθεί να μπει να δώσει για άλλον. :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Δεκ 2023, 16:37

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 08:10
Ήδη διαμαρτύρεστε ότι έχουμε πολλούς πτυχιούχος, αλλά ταυτόχρονα είστε υπέρ της λειτουργίας περισσότερων πανεπιστημίων. Βέβαια, ίσως, φαντασιώνεστε ότι δεν θα γεμίσουμε με 3-4 νομικές σχολές ακόμη, ή φιλολογικές ή κοινωνιολογικές ή σχολές ψυχολογίας ή Τουριστικές, αλλά ότι θα ανοίξουν Σχολές Τεχνολογίας.

Επίσης, για κάποιον ανεξήγητο λόγο θεωρείτε ότι αυτές οι ιδιωτικές σχολές δεν θα απομυζούν μεγάλες κρατικές επιδοτήσεις και ότι θα στηρίζονται στα δίδακτρα αποκλειστικά.
Ας γίνουν 103 νέες νομικές και ιατρικές
Κανένα προβλημα

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Δεκ 2023, 16:39

Δημοκράτης έγραψε:
19 Δεκ 2023, 16:37
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 08:10
Ήδη διαμαρτύρεστε ότι έχουμε πολλούς πτυχιούχος, αλλά ταυτόχρονα είστε υπέρ της λειτουργίας περισσότερων πανεπιστημίων. Βέβαια, ίσως, φαντασιώνεστε ότι δεν θα γεμίσουμε με 3-4 νομικές σχολές ακόμη, ή φιλολογικές ή κοινωνιολογικές ή σχολές ψυχολογίας ή Τουριστικές, αλλά ότι θα ανοίξουν Σχολές Τεχνολογίας.

Επίσης, για κάποιον ανεξήγητο λόγο θεωρείτε ότι αυτές οι ιδιωτικές σχολές δεν θα απομυζούν μεγάλες κρατικές επιδοτήσεις και ότι θα στηρίζονται στα δίδακτρα αποκλειστικά.
Ας γίνουν 103 νέες νομικές και ιατρικές
Κανένα προβλημα
500 αρκεί να μην τις πληρώνουμε από τη φορολογία μας.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

zteo
Δημοσιεύσεις: 10214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 19 Δεκ 2023, 16:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 16:32
Κατά τα άλλα, για τις εταιρίες που προσφέρουν επί πληρωμή εργασίες (διπλωματικές ή μη) για τις εξετάσεις σε δημόσια, δεν έχετε ακούσει ποτέ κάτι; :lol:
Πληροφορίες για όλα αυτά μπορείς να απευθυνθείς στην ΔΑΠ Α.Ε. την παράταξη που είναι υπέρμαχος των ιδιωτικών πανεπηστιμιων.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Δεκ 2023, 16:43

Cecily Anne έγραψε:
19 Δεκ 2023, 16:39
Δημοκράτης έγραψε:
19 Δεκ 2023, 16:37
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 08:10
Ήδη διαμαρτύρεστε ότι έχουμε πολλούς πτυχιούχος, αλλά ταυτόχρονα είστε υπέρ της λειτουργίας περισσότερων πανεπιστημίων. Βέβαια, ίσως, φαντασιώνεστε ότι δεν θα γεμίσουμε με 3-4 νομικές σχολές ακόμη, ή φιλολογικές ή κοινωνιολογικές ή σχολές ψυχολογίας ή Τουριστικές, αλλά ότι θα ανοίξουν Σχολές Τεχνολογίας.

Επίσης, για κάποιον ανεξήγητο λόγο θεωρείτε ότι αυτές οι ιδιωτικές σχολές δεν θα απομυζούν μεγάλες κρατικές επιδοτήσεις και ότι θα στηρίζονται στα δίδακτρα αποκλειστικά.
Ας γίνουν 103 νέες νομικές και ιατρικές
Κανένα προβλημα
500 αρκεί να μην τις πληρώνουμε από τη φορολογία μας.
:+1::goodpost:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαίνεται ότι με Πανελλήνιες θα μπαίνει κανείς στα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2023, 16:44

Cecily Anne έγραψε:
19 Δεκ 2023, 16:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2023, 16:32
Κατά τα άλλα, για τις εταιρίες που προσφέρουν επί πληρωμή εργασίες (διπλωματικές ή μη) για τις εξετάσεις σε δημόσια, δεν έχετε ακούσει ποτέ κάτι; :lol:
Εγώ να σου πω τι έπαθα! Πήγα Αγγλία για μεταπτυχιακό και γνωρίζω τύπο Έλληνα από το ίδιο ίδρυμα . Μλκ μου λέω είμαστε συνάδελφοι. Έδινες το τάδε μάθημα, καθοσουν δίπλα μου, σε θυμαμαι γιατί έδινα πτυχίο τελευταίο το συγκεκριμένο και επειδή υπήρχε θέμα σε μια άσκηση είχαμε και οι δυο ζητήσει να μπει ο καθηγητής μέσα για διευκρίνιση. Ο τύπος άλλαξε 15 χρώματα. Δεν ήταν συμφοιτητής μου, ήταν ηλεκτρολόγος που είχε πληρωθεί να μπει να δώσει για άλλον. :smt005:
Αν δεν κάνω λάθος, είσαι χημικός μηχανικός. Υποθέτω λοιπόν ότι το μεταπτυχιακό σου, δεν θα ήταν κάτι τύπου "οι έμφυλες διαστάσεις στη χημική ανάλυση των προϊόντων" ή κάτι τέτοιο. Ενιγουέι, εδώ που φτάσαμε δε'ν' κακό να τσεκάρεις αν παίζει και κάτι τέτοιο. Μάθε τέχνη κι άστηνε και αν τη θέλεις, πιάστηνε, ποτέ δεν ξέρεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών