Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17118
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 31 Δεκ 2023, 11:00

Εδώ να πω ότι μου είχε τύχει παλιά, πριν την κρίση, να μπερδέψουν το τηλέφωνό μου με αυτό κάποιου που χρωστούσε!
Απίστευτη παρενόχληση!
Έπαιρνε ένας τύπος τηλέφωνο, τον ζητούσε, του έλεγα πώς δεν υπάρχει αυτό το όνομα εδώ, έλεγε "ναι, άστα αυτά και φώναξέ τον", μου έλεγε για μια μονοκατοικία στο Παγκράτι που θα βγει σε πλειστηριασμό, έλεγα για πλάκα "και τι με νοιάζει, δεν θέλω να την αγοράσω", συνέχιζε με προσβολές, ενίοτε και προσωπικές, η συζήτηση κλιμακωνόταν απίστευτα άσχημα, ουρλιάζαμε και από τις δύο πλευρές και κατέληγα μες τα νεύρα.

Κάποια στιγμή είπα, "ναι εγώ είμαι αυτός και έκανα αλλαγή φύλου, πουλήστε τη μονοκατοικία στο Παγκράτι, δεν τη θέλω".
Τότε σταμάτησαν. Μάλλον σκέφτηκαν να τσεκάρουν ξανά το τηλέφωνο, κάτι που τους έλεγα από την πρώτη στιγμή.

Να πω λοιπόν πως ο τύπος χτυπούσε ευαίσθητες χορδές με χειρουργική ακρίβεια και δεν νομίζω να υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που μπορούν να το κάνουν αυτό σε κάποιον άγνωστο και όλοι αυτοί να εργάζονται σε εισπρακτικές.
Τους κάνουν μαθήματα πώς θα φέρουν τον άλλον σε απόγνωση για να κάνουν τη δουλειά τους.

Από τη στιγμή που δεν είχα εγώ το πρόβλημα, θα μπορούσα να τον γλεντήσω ψυχολογικά, αλλά νά που δεν μπορούσα.
Μετά την πρώτη φορά και ενώ ήμουν στρεσσαρισμένη από τη συζήτηση, είπα πως εάν τυχόν ξαναπάρει, θα τον κάνω να κλάψει. Παραλίγο να συμβεί το αντίστροφο.
Με έφερε στο σημείο να πάω στην τράπεζα να τσεκάρω το δικό μου στεγαστικό, μην έγινε κανένα μπέρδεμα και μπαίνουν αλλού οι δόσεις.
Και εάν έκανα μήνυση για παρενόχληση, στις συζητήσεις, από κάποιο σημείο και μετά, ακούγονταν οι δικές μου βρισιές προς τον ίδιο, την εταιρεία και τους οικείους τους, ενώ οι δικές του προσωπικές προσβολές ήταν στα όρια της νομιμότητας μιας εταιρείας που θέλει πίσω τα λεφτά της.

Εάν κατάφερνε κάθε φορά να μου σπάσει τα νεύρα, ενώ δεν χρωστούσα, καταλαβαίνετε γιατί αυτοί που οφείλουν, πέφτουν από τα μπαλκόνια. Εγώ που το πέρασα, απορώ πόσο δυνατοί είναι αυτοί που δεν πέφτουν.
Είμαι σίγουρη πως οι εισπρακτικές εκπαιδεύουν το προσωπικό τους να φέρνει τον άλλο σε πλήρη απόγνωση, άρα έχουν ευθύνη για τις αυτοκτονίες.
Αυτά που μου έλεγε και η μαεστρία που έφερνε τη συζήτηση όπου ήθελε, διδάσκονται και μάλιστα από άτομο που γνωρίζει το αντικείμενο.

Τέλος, το να μην σηκώνω το τηλέφωνο δεν ήταν επιλογή. Το δοκίμασα και έπαιρνε σε τέτοιες ώρες και με τέτοια συχνότητα κάθε φορά που επίσης με άγχωνε. Και αυτό ήταν υπολογισμένο, κατά τη γνώμη μου.

Και φανταστείτε τώρα, αυτός που έχασε τη μονοκατοικία στο Παγκράτι και μόλις με άφησαν ήσυχη του έσπασαν τα νεύρα, το μόνο σίγουρο, να είχε πάρει δάνειο για άρρωστο παιδί ή να μπήκε εγγυητής στο αδελφό του που χρεοκόπησε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 31 Δεκ 2023, 12:15

Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε.

Ανακτήσει: δηλαδή το σπίτι ήταν της τράπεζας, η οποία το ήθελε πίσω.
Απρόσεκτες μεταφράσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ την 31 Δεκ 2023, 12:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 31 Δεκ 2023, 12:19

Ο τύπος αντί να πουλήσει το σπίτι (το οποίο δεν ήταν δικό του, ήταν της τράπεζας) να ξοφλήσει και να συνεχίσει τη ζωή του, αποφάσισε να του βάλει φωτιά και να αυτοκτονήσει.
Γιατί;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70366
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Δεκ 2023, 12:32

Beria έγραψε:
31 Δεκ 2023, 12:19
Ο τύπος αντί να πουλήσει το σπίτι (το οποίο δεν ήταν δικό του, ήταν της τράπεζας) να ξοφλήσει και να συνεχίσει τη ζωή του, αποφάσισε να του βάλει φωτιά και να αυτοκτονήσει.
Γιατί;
Γιατί ίσως να μην ήταν το σπίτι ο κύριος λόγος της αυτοκτονίας. Αυτό είναι κάτι που μόνον με περισσότερες πληροφορίες για την οικονομική/προσωπική του ζωή και ψυχολογική κατάσταση, θα μπορούσε να διευκρινισθεί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 31 Δεκ 2023, 13:08

Πισω απο τα funds, που εχουν εδρα στη Δ. Ευρωπη, ακουω υπαρχουν και Ελληνες. Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24830
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 31 Δεκ 2023, 13:09

Beria έγραψε:
31 Δεκ 2023, 12:19
Ο τύπος αντί να πουλήσει το σπίτι (το οποίο δεν ήταν δικό του, ήταν της τράπεζας) να ξοφλήσει και να συνεχίσει τη ζωή του, αποφάσισε να του βάλει φωτιά και να αυτοκτονήσει.
Γιατί;
Γιατί πολλοί άνθρωποι δένονται με Ανούσια πράγματα και επίσης στην Ελλάδα πάρα πολλοί δεν έχουν καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει το δάνειο ,το χρέος, οι τόκοι κτλ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24830
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 31 Δεκ 2023, 13:10

Space_Passenger έγραψε:
31 Δεκ 2023, 13:08
Πισω απο τα funds, που εχουν εδρα στη Δ. Ευρωπη, ακουω υπαρχουν και Ελληνες. Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει.
Δισδωστε πριν το κατεβασουν
Αλητες Έλληνες συμμετέχουν σε funds

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29918
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 31 Δεκ 2023, 13:12

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2023, 18:45
Cecily Anne έγραψε:
30 Δεκ 2023, 18:38
Αυτο το οποίο ειναι τραγικό με την κατάσταση των funds είναι ότι δεν μπορείς να βρεις άνθρωπο να συνεννοηθείς.
Τι ακριβως να συνεννοηθείς 14 χρονια απο την τελευταια φορα που πληρωσες δοση, με τα 13.5 τουλαχιστον απο αυτα να σε ψαχνουν και να τους κλανεις;
Να συννενοηθείς όταν πληρώνεις δόσεις κανονικά, αλλάζουν τον λογαριασμό χωρίς να στο πούνε, ξαφνικά σου λένε δεν πληρώνεις, μετά από 3 ώρες στα τηλέφωνα σου λένε στείλε τα αποδεικτικά στο τάδε mail, τς στέλνεις και δεν απαντάνε ποτέ.
Συνεχίζεις να πληρώνεις και 7 μήνες μετά έρχεται διαταγή πληρωμής γιατί δεν πλήρωνες λένε τόσους μήνες.


Παράδειγμα 2.
Πληρώνεις Χ πόσο που μοιράζεται ανάλογα σε 2 δάνεια, ξαφνικά μετά από ένα χρόνο βάζουν όλο το ποσό στο ένα δάνειο, το κάνουν για 3 μήνες και ξαφνικά σου λένε ότι δεν πλήρωσες 3 μηνες το ένα δάνειο άρα ρύθμιση τέλος.
Πλακωνεσαι στα τηλέφωνα, σου απαντάνε αγενεστατοι φτωχοπουστες των 600 ευρώ στα τηλέφωνα με ύφος Βασιλιά, ο καθένας δε σου λέει και κάτι άλλο ή απαντήσεις του στυλ :

"δεν πληρώνετε".
"μα πληρώνω κάθε μήνα"
"τότε πληρώνετε λάθος"
"μα βάζω ολο το ποσό"
"πληρώνετε λάθος"
"ωραία τότε πείτε μου ποιο είναι το λάθος"
"κάντε αίτηση με mail"

2 πραγματικά παραδείγματα και υπάρχουν και άλλα. Κάθε μέρα τα ακούω στο φαρμακείο από ανθρώπους που ξέρουμε χρόνια.

Γαμησι θέλουν, ασαλιωτο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 31 Δεκ 2023, 13:19

Δημοκράτης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 13:10
Δισδωστε πριν το κατεβασουν
Αλητες Έλληνες συμμετέχουν σε funds
Ποσο βλακας εισαι. :cry

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29918
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 31 Δεκ 2023, 13:20

Δημοκράτης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 10:45
Αν είναι δυνατόν να πουλάνε τα δάνεια τους οι σλητες
Dude, αέρα πουλάνε ως επί το πλείστον.
Τρίτο παράδειγμα, γνωστού/φίλου.
Δάνειο σε ελβετικό 180.000.
Δόση 2700/μήνα.
Πληρώνεται κανονικά για 4 χρόνια. Μετά αδυνατεί να το πληρώσει ο τύπος, η δουλειά του γαμηθηκε μέσα στην κρίση.
Με την αλλαγή του Ελβετικού, του λένε ότι χρωστάει ακόμα 160.000.
Πληρώνει για άλλο 1 χρόνο ότι μπορεί, μ.ο. 800 ευρώ το μήνα.
Τώρα το αγόρασε ένα fund στο 10-12% της αξίας του έκανε και "κούρεμα" 50% και χρωστάει αλλά 70.000 περίπου που παλεύει να τα δώσει και όλο του βάζουν δυσκολίες με μηδέν συνεννόηση.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 31 Δεκ 2023, 13:21

Beria έγραψε:
31 Δεκ 2023, 12:19
Ο τύπος αντί να πουλήσει το σπίτι (το οποίο δεν ήταν δικό του, ήταν της τράπεζας) να ξοφλήσει και να συνεχίσει τη ζωή του, αποφάσισε να του βάλει φωτιά και να αυτοκτονήσει.
Γιατί;
μπορει να του ειχαν κουρδισει τα μυαλα οι διαφοροι βλαμμενοι, οτι αυτο που συμβαινει ειναι αδικο, οτι το σπιτι ειναι δικο του και του το κλεβουν και τετοια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24830
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 31 Δεκ 2023, 13:24

Otto Weininger έγραψε:
31 Δεκ 2023, 13:20
Δημοκράτης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 10:45
Αν είναι δυνατόν να πουλάνε τα δάνεια τους οι σλητες
Dude, αέρα πουλάνε ως επί το πλείστον.
Τρίτο παράδειγμα, γνωστού/φίλου.
Δάνειο σε ελβετικό 180.000.
Δόση 2700/μήνα.
Πληρώνεται κανονικά για 4 χρόνια. Μετά αδυνατεί να το πληρώσει ο τύπος, η δουλειά του γαμηθηκε μέσα στην κρίση.
Με την αλλαγή του Ελβετικού, του λένε ότι χρωστάει ακόμα 160.000.
Πληρώνει για άλλο 1 χρόνο ότι μπορεί, μ.ο. 800 ευρώ το μήνα.
Τώρα το αγόρασε ένα fund στο 10-12% της αξίας του έκανε και "κούρεμα" 50% και χρωστάει αλλά 70.000 περίπου που παλεύει να τα δώσει και όλο του βάζουν δυσκολίες με μηδέν συνεννόηση.
Και;
Τι ειναι παράλογο σε όλο αυτό;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24830
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 31 Δεκ 2023, 13:25

Space_Passenger έγραψε:
31 Δεκ 2023, 13:19
Δημοκράτης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 13:10
Δισδωστε πριν το κατεβασουν
Αλητες Έλληνες συμμετέχουν σε funds
Ποσο βλακας εισαι. :cry
Δεν κοιτάς ένα καθρέφτη και να το επαναλάβεις σιγά σιγά;

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 31 Δεκ 2023, 13:26

Δημοκράτης έγραψε:
31 Δεκ 2023, 13:25
Δεν κοιτάς ένα καθρέφτη και να το επαναλάβεις σιγά σιγά;
Τραβα μαμησου :wave:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Τραγωδία στην Ελευσίνα: 57χρονος έβαλε φωτιά στο σπίτι του για να μην το ανακτήσει η τράπεζα και αυτοκτόνησε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 31 Δεκ 2023, 13:28

Juno έγραψε:
31 Δεκ 2023, 11:00
Τους κάνουν μαθήματα πώς θα φέρουν τον άλλον σε απόγνωση για να κάνουν τη δουλειά τους.
με μένα δουλευει αντίστροφα.πιστεύω ότι έχω κάνει κόσμο να αλλάξει δουλειά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών