Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 01 Ιαν 2024, 18:17

sharp έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:12
Αρίστος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:09
Η μονη κατευθυνση που ηθελαν να δωσουν ηταν στις τσεπες τους.

Ο Ευαγγελος Γιαννοπουλος ως υπουργος του Σημιτη ειχε καπου 80 γραμματεις στο πολιτικο του γραφειο στο υπουργειο Δικαιοσυνης.

.
Το θαύμα της Πρωτοχρονιάς. Επικροτώ ποστ Αρίστου (ισχύει για όλο το Πασοκ φυσικα)

:+1::goodpost::bravo:


Τα λεφτα που φαγωθηκαν τοτε ηταν διαστημικα.

Καθε υπουργος του Πασοκ διοριζε εκατονταδες κολλητους του, συγγενεις και γκομενες, σε ενα σωρο αργομισθες θεσεις με μισθους που ξεπερνουσαν τα 2000.

.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Ιαν 2024, 18:17

Αρίστος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:13
Αυτοι θα μας εβαζαν σε ταξη;


ΦΩτογραφια του υπουργου Δικαιοσυνης Ευαγγελου Γιαννοπουλου να διασκεδαζει με στριπερ σε σκυλαδικο (τα αποκαλουσε πολιτιστικα κεντρα).


Εικόνα
:smt005: ωραίος

και δεύτερο ποστ

:+1::goodpost::bravo:

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Ιαν 2024, 18:17

Αρίστος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:09
Η μονη κατευθυνση που ηθελαν να δωσουν ηταν στις τσεπες τους.

Ο Ευαγγελος Γιαννοπουλος ως υπουργος του Σημιτη ειχε καπου 80 γραμματεις στο πολιτικο του γραφειο στο υπουργειο Δικαιοσυνης.

.
:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34849
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιαν 2024, 18:18

έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:06
πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:03
Tι ερώτηση είναι αυτή;είναι προφανές το τι ήθελε και τι έκανε.Αλλά η μεταβολή δεν συνέβη από τον Σημίτη αλλά από πριν,από τον Παπανδρέου.
Πόσες φορές θα πούμε ότι την πολιτική Σημίτη την άρχισε ο Παπανδρέου το 1993-1996 και ότι πριν ακόμη αναλάβει είχε ψηφίσει το 1992 ως αντιπολίτευση τη συνθήκη του Μάαστριχτ;
Και ποιός είπε ότι η τριτοδρομική πολιτική ισχυροποιεί μια χώρα;
O Παπανδρέου ήξερε ότι αναγκαία προυπόθεση για τα τσαλίμια του ήταν η παρουσία του ανατολικού μπλοκ και όταν αυτό διελύθη τα έκοψε.Συνέχισαν διάφοροι οπαδοί του μέσα και έξω από το ΠΑΣΟΚ να παριστάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν - και τώρα το συνεχίζουν - μέχρι που έφεραν τον Τσίπρα στην κυβέρνηση.Εάν δεν κατάλαβαν τίποτε και μετά την κωλοτούμπα είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως.
Έχω παρακολουθήσει συνεντεύξεις του Σημίτη που έδωσε στις αρχές της δεκαετείας του 90 και διαφαίνεται μια κατεύθυνση διαφορετική μέσα στο ΠΑΣΟΚ που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται.
Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 01 Ιαν 2024, 18:19

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:14
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:03
Parrot έγραψε:
01 Ιαν 2024, 17:59
Να μπει σε μια τάξη η χώρα γενικά, δεν είναι τυχαίο που είχε δοθεί πράσινο φως για μεταρρύθμιση Γιαννίτση αλλά αυτό βρήκε σθεναρή αντίσταση απ' την κοινωνία και τελικά αποσύρθηκε..
Ο Σημίτης ήταν η τελευταία μας ελπίδα πριν τα μνημόνια..
Κάποιοι υποστηρίζουν ότι αν ο Σημίτης είχε αφεθεί να προχωρήσει σε περισσότερο εξορθολογισμό της οικονομίας (στην οποία συγκαταλέγεται και και η μεταρρύθμιση Γιαννίτση) μπορεί να έχει αποφευχθεί η χρεοκοπία και τα μνημόνια ;
Ποιός δεν τον άφησε;το κόμμα του και οι συνδικαλιστές του ή πιθανότατα ο ίδιος δεν ήταν για τα δύακολα.
Είναι πολύ απλά τα πράγματα.Η συνθήκη του Μάαστριχτ υπεγράφη το 1992 και η διεθνής κρίση συνέβη το 2008.Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ είχαν 16 χρόνια για να πετύχουν δημοσιονομικά νούμερα ανάλογα της Ιταλίας και δεν το έκαναν.Όταν λέω δημοσιονομικά νούμερα δεν εννοώ βιοτικό επίπεδο ή ΑΕΠ,προφανώς αυτό δεν γινόταν αλλά ποσοστό ελλείμματος στον προυπολογισμό και ποσοστό χρέους στο ΑΕΠ.Αυτά φυσικά και γίνονταν με μικρές οικονομίες.Για παράδειγμα το ποσοστό χρέους/ΑΕΠ της Ιταλίας ήταν ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ από την Ελλάδος όταν υπεγράφη η συνθήκη.Επειδή λοιπόν η Ιταλία δεν γινόταν να μείνει εκτός ευρωζώνης την έβαλαν παρά το τεράστιο χρέος της και δεν μπορούσαν να αφήσουν έξω την Ελλάδα που είχε μικρότερο.
Το ίδιο θα συνέβαινε και στην κρίση χρέους του 2008,το ίδιο θα συμβεί και στο μέλλον.Καθώς η Ιταλία είναι too big to fail εάν μπει νερό στο κρασί της συνθήκης θα μπει για χάρη της και αναγκαστικά θα περιλάβει όλους όσους έχουν ίσο ή μικρότερο έλλειμμα και χρέος.Εάν όμως η Ελλάδα είναι ξεκάρφωτα πολύ πιο ασχημα από την Ιταλία θα έχουμε Σόιμπλε.
Εάν είχαν κοπεί οι συντάξεις από την εποχή Γιαννίτση το 2001 προφανώς δεν θα χρεωκοπούσαμε το 2010.
Η ΝΔ τι ειπε για τις προτασεις Γιαννιτση επι του ασφαλιστικου;;; Στηριξε Γιαννιτση και εξωρθολογισμο ή εκαμε τα συνηθη καταστροφικα;;;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 01 Ιαν 2024, 18:19

Ίμια και διαφθορά. Η Ελλάδα θα πήγαινε καλλίτερα
Εάν ο Έβερτ είχε νικήσει το 1996
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Ιαν 2024, 18:20

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:18
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:06
πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:03
Tι ερώτηση είναι αυτή;είναι προφανές το τι ήθελε και τι έκανε.Αλλά η μεταβολή δεν συνέβη από τον Σημίτη αλλά από πριν,από τον Παπανδρέου.
Πόσες φορές θα πούμε ότι την πολιτική Σημίτη την άρχισε ο Παπανδρέου το 1993-1996 και ότι πριν ακόμη αναλάβει είχε ψηφίσει το 1992 ως αντιπολίτευση τη συνθήκη του Μάαστριχτ;
Και ποιός είπε ότι η τριτοδρομική πολιτική ισχυροποιεί μια χώρα;
O Παπανδρέου ήξερε ότι αναγκαία προυπόθεση για τα τσαλίμια του ήταν η παρουσία του ανατολικού μπλοκ και όταν αυτό διελύθη τα έκοψε.Συνέχισαν διάφοροι οπαδοί του μέσα και έξω από το ΠΑΣΟΚ να παριστάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν - και τώρα το συνεχίζουν - μέχρι που έφεραν τον Τσίπρα στην κυβέρνηση.Εάν δεν κατάλαβαν τίποτε και μετά την κωλοτούμπα είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως.
Έχω παρακολουθήσει συνεντεύξεις του Σημίτη που έδωσε στις αρχές της δεκαετείας του 90 και διαφαίνεται μια κατεύθυνση διαφορετική μέσα στο ΠΑΣΟΚ που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται.
Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.
πατ εισαι καλα? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 01 Ιαν 2024, 18:21

ΑΝΑΜΟΡΦΩΤΕΣ_ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΣ_ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΤΕΣ



Μόνο το 2000 φαίνεται να διακινήθηκαν περί τα 16 δισεκατομμύρια δραχμές στα ταμεία του ΠΑΣΟΚ προερχόμενα από ιδιωτική χρηματοδότηση εταιριών σύμφωνα με τα όσα αποκάλυψε σήμερα (13/2) στην απολογία του για την υπόθεση της Siemens ο Θόδωρος Τσουκάτος.

Ο άλλοτε «στρατηγός» του ΠΑΣΟΚ, ο οποίος κατηγορείται ότι έλαβε 1 εκατομμύριο μάρκα (420.000 ευρώ) από τον γερμανικό κολοσσό το 1999, ώστε να μεσολαβήσει για την υπογραφή της περίφημη σύμβασης 8002 για την ψηφιοποίηση του ΟΤΕ, παραδέχτηκε ότι έλαβε το ποσό αυτό το οποίο όμως κατέληξε στα ταμεία του κόμματος στο πλαίσιο «των δημοσίων σχέσεων που έκανε η εταιρία με το τότε κυβερνών κόμμα».


https://www.cnn.gr/ellada/story/165599/ ... po-idiotes

.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 01 Ιαν 2024, 18:21

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:18
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:06
πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:03
Tι ερώτηση είναι αυτή;είναι προφανές το τι ήθελε και τι έκανε.Αλλά η μεταβολή δεν συνέβη από τον Σημίτη αλλά από πριν,από τον Παπανδρέου.
Πόσες φορές θα πούμε ότι την πολιτική Σημίτη την άρχισε ο Παπανδρέου το 1993-1996 και ότι πριν ακόμη αναλάβει είχε ψηφίσει το 1992 ως αντιπολίτευση τη συνθήκη του Μάαστριχτ;
Και ποιός είπε ότι η τριτοδρομική πολιτική ισχυροποιεί μια χώρα;
O Παπανδρέου ήξερε ότι αναγκαία προυπόθεση για τα τσαλίμια του ήταν η παρουσία του ανατολικού μπλοκ και όταν αυτό διελύθη τα έκοψε.Συνέχισαν διάφοροι οπαδοί του μέσα και έξω από το ΠΑΣΟΚ να παριστάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν - και τώρα το συνεχίζουν - μέχρι που έφεραν τον Τσίπρα στην κυβέρνηση.Εάν δεν κατάλαβαν τίποτε και μετά την κωλοτούμπα είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως.
Έχω παρακολουθήσει συνεντεύξεις του Σημίτη που έδωσε στις αρχές της δεκαετείας του 90 και διαφαίνεται μια κατεύθυνση διαφορετική μέσα στο ΠΑΣΟΚ που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται.
Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.
Ναι ισχυει αλλα ως π/θ ηταν μακραν ο πιο ευρωπαιστης π/θ που εχαμε ποτε. Περαν αυτων εκαμε τεραστιο εργο οντας μεσα σε ενα ζεχνων πασοκ τσοχατζοππουλαιων και λοιπων γελοιων τρωκτικων. Που ηταν η νδ τοτε;;; Τερμα λαικοδεξια και ανδρεικια ηταν και το απεδειξε περιτρανα αυτο λιγα χρονια μετα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Ιαν 2024, 18:23

Αρίστος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:17
sharp έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:12
Αρίστος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:09
Η μονη κατευθυνση που ηθελαν να δωσουν ηταν στις τσεπες τους.

Ο Ευαγγελος Γιαννοπουλος ως υπουργος του Σημιτη ειχε καπου 80 γραμματεις στο πολιτικο του γραφειο στο υπουργειο Δικαιοσυνης.

.
Το θαύμα της Πρωτοχρονιάς. Επικροτώ ποστ Αρίστου (ισχύει για όλο το Πασοκ φυσικα)

:+1::goodpost::bravo:


Τα λεφτα που φαγωθηκαν τοτε ηταν διαστημικα.

Καθε υπουργος του Πασοκ διοριζε εκατονταδες κολλητους του, συγγενεις και γκομενες, σε ενα σωρο αργομισθες θεσεις με μισθους που ξεπερνουσαν τα 2000.

.
Σε μένα τα λες; Γνωρίζω άτομα ικανότατα που έφαγαν πόδι, επειδή "δεν είναι δικοί μας". Δεν ήταν καν ΝΔ, απλώς δεν ήταν ΠΑΣΟΚ. Τη θέση τους πήραν άσχετοι με το αντικείμενο και μετά απορούμε γιατί η χώρα έφτασε στο σημερινό χάλι.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 01 Ιαν 2024, 18:23

Ανθρωποι με οραμα για τη χωρα. :003:



22 χρόνια στη φυλακή ο Γιάννης Σμπώκος για την υπόθεση των TorM1

«Δώστε μου ένα όραμα. Μη μου κόψετε τα φτερά» είπε και γλίτωσε τα ισόβια

Εικόνα

https://www.athensvoice.gr/epikairotita ... ton-torm1/

.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Ιαν 2024, 18:24

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:20
πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:18
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:06

Έχω παρακολουθήσει συνεντεύξεις του Σημίτη που έδωσε στις αρχές της δεκαετείας του 90 και διαφαίνεται μια κατεύθυνση διαφορετική μέσα στο ΠΑΣΟΚ που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται.
Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.
πατ εισαι καλα? :102:
Γιατί; Εμένα δεν με παραξενεύουν αυτά που λέει. Εσείς μάλλον δεν τον καταλαβαίνετε, λόγω χρωματιστών γυαλιών που φοράτε :wink

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34849
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιαν 2024, 18:25

Οργισμένος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:19
Η ΝΔ τι ειπε για τις προτασεις Γιαννιτση επι του ασφαλιστικου;;; Στηριξε Γιαννιτση και εξωρθολογισμο ή εκαμε τα συνηθη καταστροφικα;;;
Όχι.Δεν έχω ξανακούσει αντιπολίτευση να στηρίζει περικοπές συντάξεων όμως.Η ΝΔ είχε κάνει περικοπές το 1992 με τον Σιούφα.Η πτώση του Τείχους επέδρασε και στη ΝΔ και είχαμε το φαινόμενο Καραμανλή.Το δόγμα Καραμανλή ήταν ότι ελλείψει κομμουνισμού στη Ρωσία,η ΝΔ δεν έχει κανένα λόγο να εμφανίζεται πιο "αντιλαική" από το ΠΑΣΟΚ και αυτό ακολούθησε και το 2008.Γιατί να χρεωθώ εγώ τα μέτρα και όχι το ΠΑΣΟΚ που έχει πλέον τους περισσότερους ΔΥ και τους πιο διαπλεκόμενους επιχειρηματίες;αυτή ήταν η στάση του και επί Γιαννίτση.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 01 Ιαν 2024, 18:25

sharp έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:23


Σε μένα τα λες; Γνωρίζω άτομα ικανότατα που έφαγαν πόδι, επειδή "δεν είναι δικοί μας". Δεν ήταν καν ΝΔ, απλώς δεν ήταν ΠΑΣΟΚ. Τη θέση τους πήραν άσχετοι με το αντικείμενο και μετά απορούμε γιατί η χώρα έφτασε στο σημερινό χάλι.


Αν ησουν πολυ κολλητος σε εβαζαν μεταφραστη πρεσβειας σε βορειοευρωπαικη χωρα. Επαιρνες το αντιστοιχο των 4000 ευρω μηνιαιο μισθο και η μιλημενη απο το κομμα πρεσβεια σου ζητουσε να μεταφρασεις δυο φορες το χρονο απο μια μιαμιση σελιδα τη φορα. Εννοειται οτι δεν χρειαζοταν καν να δινεις παρουσια σε καποιο γραφειο.

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34849
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιαν 2024, 18:26

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:20
πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:18
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:06

Έχω παρακολουθήσει συνεντεύξεις του Σημίτη που έδωσε στις αρχές της δεκαετείας του 90 και διαφαίνεται μια κατεύθυνση διαφορετική μέσα στο ΠΑΣΟΚ που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται.
Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.
πατ εισαι καλα? :102:
Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα με αυτά που γράφω;συνέβησαν.Αν δεν τα πιστεύεις κάνεις λάθος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών