Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 01 Ιαν 2024, 18:29

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:18
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:06
πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:03
Tι ερώτηση είναι αυτή;είναι προφανές το τι ήθελε και τι έκανε.Αλλά η μεταβολή δεν συνέβη από τον Σημίτη αλλά από πριν,από τον Παπανδρέου.
Πόσες φορές θα πούμε ότι την πολιτική Σημίτη την άρχισε ο Παπανδρέου το 1993-1996 και ότι πριν ακόμη αναλάβει είχε ψηφίσει το 1992 ως αντιπολίτευση τη συνθήκη του Μάαστριχτ;
Και ποιός είπε ότι η τριτοδρομική πολιτική ισχυροποιεί μια χώρα;
O Παπανδρέου ήξερε ότι αναγκαία προυπόθεση για τα τσαλίμια του ήταν η παρουσία του ανατολικού μπλοκ και όταν αυτό διελύθη τα έκοψε.Συνέχισαν διάφοροι οπαδοί του μέσα και έξω από το ΠΑΣΟΚ να παριστάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν - και τώρα το συνεχίζουν - μέχρι που έφεραν τον Τσίπρα στην κυβέρνηση.Εάν δεν κατάλαβαν τίποτε και μετά την κωλοτούμπα είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως.
Έχω παρακολουθήσει συνεντεύξεις του Σημίτη που έδωσε στις αρχές της δεκαετείας του 90 και διαφαίνεται μια κατεύθυνση διαφορετική μέσα στο ΠΑΣΟΚ που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται.
Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.
Καλά αμά κρίνουμε το πολιτικό προσωπικό με βάση τι υποστήριζαν τη δεκαετεία του 70 οι μισοί θα βγούν κομμουνιστές.

Άλλο δεκαετεία 90 κι άλλο 70.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8908
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 01 Ιαν 2024, 18:29

Νομίζω το γράφει ξεκάθαρα στα βιβλία του.


Εικόνα
Z

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24767
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Ιαν 2024, 18:29

Parrot έγραψε:
01 Ιαν 2024, 17:59
Να μπει σε μια τάξη η χώρα γενικά, δεν είναι τυχαίο που είχε δοθεί πράσινο φως για μεταρρύθμιση Γιαννίτση αλλά αυτό βρήκε σθεναρή αντίσταση απ' την κοινωνία και τελικά αποσύρθηκε..
Ο Σημίτης ήταν η τελευταία μας ελπίδα πριν τα μνημόνια..
μόνο υπουγοί του κατέληξαν στην φυλακή αλλά ναι οκ, ότι πεις

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 01 Ιαν 2024, 18:31

Καραμελίτσα έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:29
Νομίζω το γράφει ξεκάθαρα στα βιβλία του.


Εικόνα
Λίγο ψεκ η εικόνα στο εξώφυλλο.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34849
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιαν 2024, 18:32

Οργισμένος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:21
Που ηταν η νδ τοτε;;; Τερμα λαικοδεξια και ανδρεικια ηταν και το απεδειξε περιτρανα αυτο λιγα χρονια μετα.
Μετά το τέλος του κομμουνισμού αυτά. :wink Το βασικό σκεπτικό του νεοκαραμανλισμού που ήταν ένας πρωτοπόρος τραμπικός ή λεπενικός ή όπως αλλιώς θες ήταν ότι δεν έχουμε εμείς οι δεξιοί πρόβλημα με τον Πούτιν όπως είχαμε με τον Μπρέζνιεφ.Άλλοι έχουν και ας τρέχουν άλλοι τώρα.
Βέβαια ο νεοκαραμανλισμός ναυάγησε λόγω της διεθνούς κρίσης αλλά το πνεύμα του ζει και βασιλεύει στην ευρωπαική και αμερικανική ακόμη δεξιά. :102:

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 01 Ιαν 2024, 18:33

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:25
Οργισμένος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:19
Η ΝΔ τι ειπε για τις προτασεις Γιαννιτση επι του ασφαλιστικου;;; Στηριξε Γιαννιτση και εξωρθολογισμο ή εκαμε τα συνηθη καταστροφικα;;;
Όχι.Δεν έχω ξανακούσει αντιπολίτευση να στηρίζει περικοπές συντάξεων όμως.Η ΝΔ είχε κάνει περικοπές το 1992 με τον Σιούφα.Η πτώση του Τείχους επέδρασε και στη ΝΔ και είχαμε το φαινόμενο Καραμανλή.Το δόγμα Καραμανλή ήταν ότι ελλείψει κομμουνισμού στη Ρωσία,η ΝΔ δεν έχει κανένα λόγο να εμφανίζεται πιο "αντιλαική" από το ΠΑΣΟΚ και αυτό ακολούθησε και το 2008.Γιατί να χρεωθώ εγώ τα μέτρα και όχι το ΠΑΣΟΚ που έχει πλέον τους περισσότερους ΔΥ και τους πιο διαπλεκόμενους επιχειρηματίες;αυτή ήταν η στάση του και επί Γιαννίτση.
Γιατι; Διοτι πανω απ ολα υπερεχει το εθνικο και κοινωνικο συμφερον. ΑΝ η ΝΔ στηριζε Γιαννιτση τα μετρα θα περνουσαν . Αυτο δεν σημαινει οτι φερει μεγαλυτερη ευθυνη απο το ΠΑΣΟΚ για το συγκεκριμενο θεμα, αλλα σιγουρα ηταν ενα τεραστιο λαθος . Ειδαμε ομως την ΑΝδρεεικια ΝΔ του 2004-2009 τι ειδους καταστροφη εφερε. Ο ΚΚ κατεστρεψε οικονομικα στη χωρα πλησιαζοντας τα επιπεδα επιπεδα καταστροφης με εκεινα του πασοκ 1981-1989, και μαλιστα διχως να καμει και τιποτα αλλο θετικο οπως εκαμε ο σιδερενιος που οντως αλλαξε κατι μουλαδικου τυπου ανοησιες που υπηρχαν στη νομοθεσια αλλα και στην κοινωνια για να ειμαστε δικαιοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Οργισμένος την 01 Ιαν 2024, 18:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34849
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιαν 2024, 18:34

έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:29
πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:18
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:06

Έχω παρακολουθήσει συνεντεύξεις του Σημίτη που έδωσε στις αρχές της δεκαετείας του 90 και διαφαίνεται μια κατεύθυνση διαφορετική μέσα στο ΠΑΣΟΚ που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται.
Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.
Καλά αμά κρίνουμε το πολιτικό προσωπικό με βάση τι υποστήριζαν τη δεκαετεία του 70 οι μισοί θα βγούν κομμουνιστές.

Άλλο δεκαετεία 90 κι άλλο 70.
Τότε όμως συζητούσαμε στα σοβαρά εάν πρέπει να μπούμε ή όχι στην ΕΟΚ.Τώρα θέλει να μπει ο κάθε πικραμένος.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 01 Ιαν 2024, 18:37

Ωστόσο, παρατηρώ ότι οι περισσότεροι δεν ασκούν κριτική στον ίδιο τον Σημίτη αλλά στα πρόσωπα που τον περιστοιχίζανε, που ήταν και υπαίτιοι για όσα σκάνδαλα έγιναν εκείνη την περίοδο.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Ιαν 2024, 18:37

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:34
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:29
πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:18


Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.
Καλά αμά κρίνουμε το πολιτικό προσωπικό με βάση τι υποστήριζαν τη δεκαετεία του 70 οι μισοί θα βγούν κομμουνιστές.

Άλλο δεκαετεία 90 κι άλλο 70.
Τότε όμως συζητούσαμε στα σοβαρά εάν πρέπει να μπούμε ή όχι στην ΕΟΚ.Τώρα θέλει να μπει ο κάθε πικραμένος.
Που σημαίνει ότι έφτασε η ώρα να βγαίνουμε :lol: Όχι η Ελλάδα βέβαια, αλλά αυτοί που μπορούν.

Μοιάζει με εκείνο το ανέκδοτο που πήγε ένας γκουρού του χρηματιστηρίου σε ράφτη για κοστούμι και ο ράφτης τον ρώτησε τι μετοχές να αγοράσει. Μόλις γύρισε στο γραφείο του τις πούλησε όλες.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34849
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιαν 2024, 18:40

Οργισμένος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:33
ΑΝ η ΝΔ στηριζε Γιαννιτση τα μετρα θα περνουσαν . Αυτο δεν σημαινει οτι φερει μεγαλυτερη ευθυνη απο το ΠΑΣΟΚ για το συγκεκριμενο θεμα, αλλα σιγουρα ηταν ενα τεραστιο λαθος
Ίσως ναι,ίσως όχι.Δεν είχε έλλειψη πλειοψηφίας στη βουλή,τις αντιδράσεις των δικών του συνδικαλιστών φοβήθηκε.Ο Καραμανλής από τη στιγμή που διέγραψε τους 6 φιλελεύθερους (Μάνος κλπ) που υπερψήφισαν τον διορισμό Άγγλου μάνατζερ στην Ολυμπιακή είχε δείξει τη γραμμή του,δεν κάνει καμμία διευκόλυνση στο ΠΑΣΟΚ.Μάλιστα ο ίδιος έκλεισε/πούλησε τελικά την Ολυμπιακή που έγινε η αφορμή για τον διωγμό των 6. :D

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Ιαν 2024, 18:41

Αρίστος έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:25
sharp έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:23


Σε μένα τα λες; Γνωρίζω άτομα ικανότατα που έφαγαν πόδι, επειδή "δεν είναι δικοί μας". Δεν ήταν καν ΝΔ, απλώς δεν ήταν ΠΑΣΟΚ. Τη θέση τους πήραν άσχετοι με το αντικείμενο και μετά απορούμε γιατί η χώρα έφτασε στο σημερινό χάλι.


Αν ησουν πολυ κολλητος σε εβαζαν μεταφραστη πρεσβειας σε βορειοευρωπαικη χωρα. Επαιρνες το αντιστοιχο των 4000 ευρω μηνιαιο μισθο και η μιλημενη απο το κομμα πρεσβεια σου ζητουσε να μεταφρασεις δυο φορες το χρονο απο μια μιαμιση σελιδα τη φορα. Εννοειται οτι δεν χρειαζοταν καν να δινεις παρουσια σε καποιο γραφειο.

.
Μια που λες για μετάφραση, πολύ φίλη μου δεν κατάφερε να πάει στην ΕΕ όπου ήθελε, επειδή ως ανόητη και ιδεολόγος δεν ήθελε να βάλει μέσο. Ξέρει ποιος πήρε τη θέση και πόσο κατώτερος ήταν.

Τι συζητάμε τώρα... Οι άνθρωποι έπεσαν σαν λιμμασμένοι και δεν τηρούσαν ούτε τα προσχήματα. Όλα για τα φράγκα και τίποτε άλλο, πουλούσαν και τη μάνα τους γι' αυτό.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Ιαν 2024, 18:42

Το ΠΑΣΟΚ είχε δημιουργήσει μια άρχουσα τάξη πασοκων δημοσίων υπαλλήλων, προμηθευτών δημοσίου, εκδοτών, επιχειρηματιών και έναν στρατό διορισμένων πρασινοφρουρών. Αυτοί ήταν ο περιούσιος λαός που θα έπρεπε να τους εξασφαλίσει ένα σίγουρο μέλλον. Έτσι θα έπρεπε τα ελληνικά πετσετακια με τα οποία πληρωνόταν να μετατραπούν, έστω και κοψοχρονιάς σε ευρωπαϊκό νόμισμα. Για τελείως διαφορετικούς λόγους το ίδιο ήθελε και η ΝΔ η οποία έβλεπε την ένταξη στο ευρώ ως κατοχύρωση της θέσης της Ελλάδας στην Ευρώπη. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν το ίδιο το ΠΑΣΟΚ επιδίωξε συνειδητά την κολοσσιαία ανακατανομή πλούτου με το χρηματιστήριο, όπου χάθηκε όλος ο πλούτος δύο γενιών σκληρά εργαζόμενων και οι αποταμιεύσεις με αίμα, ή αν τελικά αυτό έγινε λόγω βλακείας της αριστερής σαβουρας
που διοικούσε, βλέπε Βαρουφάκη χρόνια μετά, που δεν καταλάβαινε τι της γίνεται πέρα από το να διορίζει.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7066
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Ιαν 2024, 18:43

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:18
Εγώ όμως που είμαι παλιότερος έχω παρακολουθήσει και τη μονομαχία Σημίτη - Κοκκέβη τη δεκαετία του 70 για την ένταξη στην ΕΟΚ. :D Ο Κοκκέβης ήταν βουλευτής της Ένωσης Κέντρου που ήταν υπέρ της ΕΟΚ και ο Σημίτης ανέλαβε να μιλήσει κατά της ΕΟΚ λόγω ΠΑΣΟΚ. :D Αυτά ο δήθεν ευρωπαιστής Σημίτης.
Άστα καλύτερα.Τότε μετρήθηκε ποιός ήταν υπέρ και ποιός κατά.Άσε τη δεκαετία του 90.Από τη στιγμή :D που έπεσε το Τείχος διαχείριση οπαδών γινόταν,η βασική πορεία ήταν μονόδρομος.
Και ο Πάγκαλος ήταν κομμουνιστής όταν ήταν νέος, δε λέει κάτι αυτό από μόνο του..
Ο Σημίτης ήταν ευρωσοσιαλιστής, όχι κατά της Ευρωπαϊκής Ένωσης..

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Ιαν 2024, 18:56

Ήθελε να μας κάνει δουλοπάροικους, σατανικό άτομο
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ποιά ήταν η κατεύθυνση που ήθελε να δώσει στην Ελλάδα ο Κώστας Σημίτης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Ιαν 2024, 18:58

έργο_μακέτο έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:31
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Ιαν 2024, 18:29
Νομίζω το γράφει ξεκάθαρα στα βιβλία του.


Εικόνα
Λίγο ψεκ η εικόνα στο εξώφυλλο.
Λίγο σατανική ?
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών