Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 04 Ιαν 2024, 21:34

Αζ ιφ δις ιζ σαρκασμ.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιαν 2024, 21:35

enaon έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:26
μου αρέσει που κανεις και ανάλυση ρε χελη, πρεπει να εισαι τυφλός να μην το δεις.
Δεν είναι αυτό, μ' αρέσει να κάνω επίδειξη της παρατηρητικότητάς μου και της ετοιμότητάς μου να αναλύω χειρόγραφα. Είναι πράγματα που τα παρατηρώ αμέσως, όπως ασυνέπειες στην μορφή των γραμμάτων ή θηλυκά χαρακτηριστικά, όπως το κάπα που μοιάζει με u (σε κάποια σημεία του κειμένου τής έχει ξεφύγει) ή πόσο συμμετρική είναι η γραφή, κατά πόσο τα γράμματα έχουν ίδιο μέγεθος και η γραμμή είναι ίσια.

Όλα αυτά είναι θηλυκά χαρακτηριστικά. Οι άντρες σπάνια γράφουν πάνω στην ίδια γραμμή χωρίς να ξεφεύγουν, ακόμη κι σε τετράδιο με γραμμές. πόσο μάλλον σε μιλιμετρέ που δεν έχει λευκό φόντο μόνο με οριζόντιες γραμμές. Επίσης το μέγεθος των γραμμάτων στους άντρες είναι ασυνεπές, υπάρχει συστηματική ασυμμετρία, όπως υπάρχει και στα κενά μεταξύ λέξεων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιαν 2024, 21:40

hellegennes έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:35
enaon έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:26
μου αρέσει που κανεις και ανάλυση ρε χελη, πρεπει να εισαι τυφλός να μην το δεις.
Δεν είναι αυτό, μ' αρέσει να κάνω επίδειξη της παρατηρητικότητάς μου και της ετοιμότητάς μου να αναλύω χειρόγραφα.

Οι άντρες σπάνια γράφουν πάνω στην ίδια γραμμή χωρίς να ξεφεύγουν
σιγα την επίδειξη σε αυτο το νημα, κλεβεις και γλυφιτζουρια απο παιδάκια; Παντως ενδιαφέρον αυτο που λες, να το δοκιμασουμε πιο μετα, γραφω με 5-6 τρόπους, καποτε που εγραφα εννοω, και δεν χανω χιλιοστό αν θέλω, να σε τεσταρουμε αν θες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιαν 2024, 21:45

enaon έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:40
σιγα την επίδειξη σε αυτο το νημα, κλεβεις και γλυφιτζουρια απο παιδάκια; Παντως ενδιαφέρον αυτο που λες, να το δοκιμασουμε πιο μετα, γραφω με 5-6 τρόπους, καποτε που εγραφα εννοω, και δεν χανω χιλιοστό αν θέλω, να σε τεσταρουμε αν θες.
Βρε, οποιοσδήποτε δεν έχει κινητικό πρόβλημα αν θέλει δεν χάνει χιλιοστό. Εδώ μιλάμε για φυσική γραφή. Πώς γράφει κανείς όταν δεν μπαίνει στον κόπο για κάποιον λόγο να κάνει καλλιγραφική δουλειά.

Και ο μεγάλος μου αδερφός λέει ότι είναι ασυνεπής η γραφή του, ότι δεν γράφει πάντα ίδια, αλλά μπορώ 100% να καταλάβω τα γράμματά του, όσο διαφορετικά κι αν είναι. Το ίδιο μπορώ να καταλάβω και το σχέδιό του. Μπορώ να καταλάβω αν κάτι το ζωγράφισε αυτός. Στα κόμικς Ντίσνεϋ που διάβαζα ήταν ένα από τα πράγματα που με διασκέδαζε να καταλαβαίνω ποιος ήταν ο σχεδιαστής (κάποτε έγραφαν στο κάτω μέρος της πρώτης σελίδας ποιος σχεδίασε και ποιος έγραψε το κείμενο). Συνήθως το καταλάβαινα από το πρώτο καρέ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιαν 2024, 21:49

hellegennes έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:45
enaon έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:40
σιγα την επίδειξη σε αυτο το νημα, κλεβεις και γλυφιτζουρια απο παιδάκια; Παντως ενδιαφέρον αυτο που λες, να το δοκιμασουμε πιο μετα, γραφω με 5-6 τρόπους, καποτε που εγραφα εννοω, και δεν χανω χιλιοστό αν θέλω, να σε τεσταρουμε αν θες.
Βρε, οποιοσδήποτε δεν έχει κινητικό πρόβλημα αν θέλει δεν χάνει χιλιοστό. Εδώ μιλάμε για φυσική γραφή. Πώς γράφει κανείς όταν δεν μπαίνει στον κόπο για κάποιον λόγο να κάνει καλλιγραφική δουλειά.

Και ο μεγάλος μου αδερφός λέει ότι είναι ασυνεπής η γραφή του, ότι δεν γράφει πάντα ίδια, αλλά μπορώ 100% να καταλάβω τα γράμματά του, όσο διαφορετικά κι αν είναι. Το ίδιο μπορώ να καταλάβω και το σχέδιό του. Μπορώ να καταλάβω αν κάτι το ζωγράφισε αυτός. Στα κόμικς Ντίσνεϋ που διάβαζα ήταν ένα από τα πράγματα που με διασκέδαζε να καταλαβαίνω ποιος ήταν ο σχεδιαστής (κάποτε έγραφαν στο κάτω μέρος της πρώτης σελίδας ποιος σχεδίασε και ποιος έγραψε το κείμενο). Συνήθως το καταλάβαινα από το πρώτο καρέ.
οκ ωραια και εμενα μου αρεσει να τα κοιταω αυτά, καποτε εδωσα σημασια να μπορώ να μην μοιαζουν, νομιζω δεν γινεται να το καταλαβεις, αλλάζω φοντ και εχω ιταλικς δεξια ή αριστερά, αλλα πως θα το δοκιμασουμε;

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 04 Ιαν 2024, 21:51

Θα μας δώσει ο Ελληγενής ένα κομμάτι κειμένου και θα τον διαψευσουμε
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιαν 2024, 21:51

enaon έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:49
hellegennes έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:45
enaon έγραψε:
04 Ιαν 2024, 21:40
σιγα την επίδειξη σε αυτο το νημα, κλεβεις και γλυφιτζουρια απο παιδάκια; Παντως ενδιαφέρον αυτο που λες, να το δοκιμασουμε πιο μετα, γραφω με 5-6 τρόπους, καποτε που εγραφα εννοω, και δεν χανω χιλιοστό αν θέλω, να σε τεσταρουμε αν θες.
Βρε, οποιοσδήποτε δεν έχει κινητικό πρόβλημα αν θέλει δεν χάνει χιλιοστό. Εδώ μιλάμε για φυσική γραφή. Πώς γράφει κανείς όταν δεν μπαίνει στον κόπο για κάποιον λόγο να κάνει καλλιγραφική δουλειά.

Και ο μεγάλος μου αδερφός λέει ότι είναι ασυνεπής η γραφή του, ότι δεν γράφει πάντα ίδια, αλλά μπορώ 100% να καταλάβω τα γράμματά του, όσο διαφορετικά κι αν είναι. Το ίδιο μπορώ να καταλάβω και το σχέδιό του. Μπορώ να καταλάβω αν κάτι το ζωγράφισε αυτός. Στα κόμικς Ντίσνεϋ που διάβαζα ήταν ένα από τα πράγματα που με διασκέδαζε να καταλαβαίνω ποιος ήταν ο σχεδιαστής (κάποτε έγραφαν στο κάτω μέρος της πρώτης σελίδας ποιος σχεδίασε και ποιος έγραψε το κείμενο). Συνήθως το καταλάβαινα από το πρώτο καρέ.
οκ ωραια και εμενα μου αρεσει να τα κοιταω αυτά, καποτε εδωσα σημασια να μπορώ να μην μοιαζουν, νομιζω δεν γινεται να το καταλαβεις, αλλάζω φοντ και εχω ιταλικς δεξια ή αριστερά, αλλα πως θα το δοκιμασουμε;
Ανέβασε δυο κείμενα που έχεις ήδη γράψει, να σου πω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μαθητική έκθεση για Μητσοτάκη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιαν 2024, 21:54

καλα θα σου στειλω πμ πιο μετα μην το ξεφτιλίζουμε, σε εμπιστεύομαι οτι θα πεις αληθεια αν μπορεις. :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών