Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19750
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 15 Ιαν 2024, 12:22

nowhere έγραψε:
14 Ιαν 2024, 22:59
τις μαλακίες ενός μαλάκα που έκαναν την δουλειά του κάποιοι άλλοι και φάνηκε πόσο μαλάκας είναι
:+1::goodpost::bravo:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Ιαν 2024, 12:22

nowhere έγραψε:
14 Ιαν 2024, 23:13
ο τύπος είναι τόσο μαλάκας που μπορεί να έστειλε συνεργείο να την ξανανοίξει μέχρι να βρεθεί ποιος είναι αρμόδιος να κλείνει τρύπες
:lol:

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Ιαν 2024, 12:27

Green Dragon έγραψε:
15 Ιαν 2024, 12:22
nowhere έγραψε:
14 Ιαν 2024, 22:59
τις μαλακίες ενός μαλάκα που έκαναν την δουλειά του κάποιοι άλλοι και φάνηκε πόσο μαλάκας είναι
:+1::goodpost::bravo:
Μάλλον έκαναν ρεζίλι τον περιφερειάρχη , του χάλασαν την εικόνα του και θίχτηκε .
Θα με ενδιέφερε πάντως να ακούσω και τον άποψη κάποιου νομικού για το θέμα.
Γιατί έχω την εντύπωση ότι από καθαρά νομική άποψη , οι μπάτσοι ήταν παράνομοι.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Ιαν 2024, 12:29

Εντάξει, είχε ξεκινήσει ο περιφερειάρχης να μπαζώσει τη λακούβα, το μυστρί το πιλοφόρι το δισάκι του στον ώμο για τον δρόμο-για τον δρόμο, περπατούσε ένα εξάμηνο για να φτάσει στο μέρος που ήταν η λακούβα, τρύπησαν τα χιλιομπαλωμένα του παπούτσια, κι όταν κάποτε έφτασε εξαντλημένος αγωνιώντας να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, είδε δύο μπάτσους να του κλέβουν τη δόξα.
Ζαβολιά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Ιαν 2024, 12:29

OANNHSEA έγραψε:
15 Ιαν 2024, 12:22
Otto Weininger έγραψε:
14 Ιαν 2024, 22:31
Μπράβο στο Χατζημαρκο. Ο λαϊκισμός πρέπει να πατασσεται από όπου και αν προέρχεται
Δεν πας καλά...
Λίγο ακόμα και θα θυμίζεις υπάλληλο της Cheka...


.
Θα διαβάσω ένα βιβλίο ιολογιας και θα έρθω στα ίσα μου


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Ιαν 2024, 12:33

Οι νόμοι και η γραφειοκρατία είναι αρκετά περίπλοκοι.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Ιαν 2024, 12:39

Άραγε ,άμα έβλεπε κάποιους αστυνομικούς ο περιφερειάρχης να κάνουν κατάχρηση εξουσίας ή αν ήξερε περιστατικά διαφθοράς από αστυνομικούς θα έκανε καταγγελία;

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14118
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 15 Ιαν 2024, 12:39

Εντωμεταξύ αυτος ο περιφερειαρχης ειναι εντελως ηλιθιος. Απο εκει που οι αστυνομικοι ανεβασαν μια φωτο η οποια θα επαιρνε μια 500ρια λαικ και θα περναγε στα ψιλα αν δεν ασχολουνταν, καταφερε να τον μαθει ολη η Ελλάδα και να τον βριζει.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Ιαν 2024, 12:49

Κι ο εργολάβος που είχε πάρει τη δουλειά από την περιφέρεια, κλέφτης θα γίνει; Άμα είναι να μας χαλάνε κάθε φορά δύο μπάτσοι τις μπίζνες, θα καταρρεύσει το κράτος.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Ιαν 2024, 12:55

Ναύτης έγραψε:
15 Ιαν 2024, 12:49
Κι ο εργολάβος που είχε πάρει τη δουλειά από την περιφέρεια, κλέφτης θα γίνει; Άμα είναι να μας χαλάνε κάθε φορά δύο μπάτσοι τις μπίζνες, θα καταρρεύσει το κράτος.
Ναι , από νομικής πλευράς μπορεί να έχουν και άδικο οι μπάτσοι.
Από ηθικής πλευράς είναι αξιοθαύμαστη η πρωτοβουλία που πήρανε.
Από νομικής δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14621
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 15 Ιαν 2024, 12:57

είπε κι αυτός ο καψερός να εκμεταλλευτεί το ακαμπάδικο ρεύμα αλλά το έκανε άτσαλα χωρίς να πολιτικοποιήσει την λακούβα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιαν 2024, 13:01

foscilis έγραψε:
14 Ιαν 2024, 23:24
Προβληματίζομαι λίγο, γιατί έχω τη συνήθεια όταν περπατάω μέχρι το γυμναστήριο αν είναι κανένα πακέτο τσιγάρα ή καμια παρόμοια μαλακία να το παίρνω και να το κουβαλάω μέχρι τον κάδο. Μήπως αυτοδικώ.
:smt005::smt005::smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Ιαν 2024, 13:02

pylothess έγραψε:
15 Ιαν 2024, 12:55
Ναύτης έγραψε:
15 Ιαν 2024, 12:49
Κι ο εργολάβος που είχε πάρει τη δουλειά από την περιφέρεια, κλέφτης θα γίνει; Άμα είναι να μας χαλάνε κάθε φορά δύο μπάτσοι τις μπίζνες, θα καταρρεύσει το κράτος.
Ναι , από νομικής πλευράς μπορεί να έχουν και άδικο οι μπάτσοι.
Από ηθικής πλευράς είναι αξιοθαύμαστη η πρωτοβουλία που πήρανε.
Από νομικής δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
Κι από νομικής άποψης ποιο είναι το επιλήψιμο; Σταμάτησαν μια διερχόμενη μπετονιέρα και παρακάλεσαν να ρίξει μισό κυβικό στη λακούβα, πήραν ένα φτυάρι και το αλφάδιασαν και γλίτωσε ο κόσμος που κινδύνευε επί μήνες. Ποιο είναι το παράπτωμά τους, ότι χάλασαν τη μπίζνα; Θα μου πεις, βγάλανε και φωτό κι έγινε ρεντίκουλο ο περιφερειάρχης. Ε καλά, δεν θα ξαναβγάλουν.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14893
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 15 Ιαν 2024, 13:12

μιλαμε για ολυμπιονίκη της μλκιας
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απέραντο φρενοκομείο: ΕΔΕ για αστυνομικούς που έκλεισαν λακκούβα με τσιμέντο στην Κω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιαν 2024, 13:12

Ναύτης έγραψε:
15 Ιαν 2024, 13:02
pylothess έγραψε:
15 Ιαν 2024, 12:55
Ναύτης έγραψε:
15 Ιαν 2024, 12:49
Κι ο εργολάβος που είχε πάρει τη δουλειά από την περιφέρεια, κλέφτης θα γίνει; Άμα είναι να μας χαλάνε κάθε φορά δύο μπάτσοι τις μπίζνες, θα καταρρεύσει το κράτος.
Ναι , από νομικής πλευράς μπορεί να έχουν και άδικο οι μπάτσοι.
Από ηθικής πλευράς είναι αξιοθαύμαστη η πρωτοβουλία που πήρανε.
Από νομικής δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
Κι από νομικής άποψης ποιο είναι το επιλήψιμο; Σταμάτησαν μια διερχόμενη μπετονιέρα και παρακάλεσαν να ρίξει μισό κυβικό στη λακούβα, πήραν ένα φτυάρι και το αλφάδιασαν και γλίτωσε ο κόσμος που κινδύνευε επί μήνες. Ποιο είναι το παράπτωμά τους, ότι χάλασαν τη μπίζνα; Θα μου πεις, βγάλανε και φωτό κι έγινε ρεντίκουλο ο περιφερειάρχης. Ε καλά, δεν θα ξαναβγάλουν.
Όχι, ότι έχει μια διαδικασία ένα τεχνικό έργο. Έχει άδεια, προδιαγραφές κατασκευής, προδιαγραφές ασφαλείας για τους εργαζόμενους, κτλ.

Από αυτήν την άποψη είναι παράνομο να κάνεις μόνο σου διορθωτικές εργασίες, το είχα γράψει και στο νήμα που έλεγα ότι έφτιαξα μόνος μου το πεζοδρόμιο μπροστά από το μαγαζί μου, αφού με έγραφε για χρόνια ο δήμος. Όλοι ξέρουμε πόσο στ' αρχίδια τους είναι οι δήμοι για τέτοια πράγματα. Ουσιαστικά αν και είναι παράνομο, οι πολίτες πολλές φορές παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες.

Αυτό λέγεται αυθαίρετη πρωτοβουλία, όχι αυτοδικία, βεβαίως, και το αν είναι δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη εξαρτάται από την περίπτωση. Σε αυτήν την περίπτωση ήταν 100% δικαιολογημένη γιατί η περιφέρεια έγραφε στα παπάρια της για μήνες αυτήν την λακούβα και είναι τυχεροί που δεν πέθανε κανείς εξαιτίας της.

Να προβείς σε ΕΔΕ επειδή κάποιος την διόρθωσε μόνος του, όποιος κι αν ήταν αυτός, είναι χυδαιότητα του μέγιστου βαθμού. Ο τύπος πρέπει να παραιτηθεί πάραυτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών