Πρωτιά με το σπαθί μας-άριστα στην κυβέρνηση

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24877
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πρωτιά με το σπαθί μας-άριστα στην κυβέρνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιαν 2024, 11:22

Otto Weininger έγραψε:
21 Ιαν 2024, 11:15
Στην Ελλάδα έχεις πρόσβαση σε κάθε ειδικότητα, άμεσα.
Ακόμα και ιδιώτης. Μόνο κάτι γέροι που έχουν μείνει στο μεσαίωνα ή κάτι τσιφουτηδες* περιμένουν μήνες για να κάνουν κάτι.


* πελάτισσα στο ένα φαρμακείο, αφού έχει σηκώσει ο,τι καλλυντικό της Darphin έχουμε μέσα, έβριζε γιατί έπρεπε να περιμένει γύρω στις 50 μέρες για μια μαγνητική στον αυχένα που της έγραψε ο ορθοπεδικός. Και της λέω γιατί δεν πάτε σε ένα από τα τόσα διαγνωστικά που έχουμε εδώ γύρω; και μου απαντάει "εκεί θέλουν συμμετοχή".

Ε άντε και γαμήσου.
Για κάποιο λόγο ο άνθρωπος θεωρει οτιδεν πρέπει να πληρώσει λεφτά για την υγεία του
Δεν έχει θέμα να σκάσει 2000ε για νέα τηλεόραση, 40000ε για νέο αυοτκινητο, 2000ε για νέο καναπέ αλλά 300ε για εξετάσεις δεν θα δώσει

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20229
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πρωτιά με το σπαθί μας-άριστα στην κυβέρνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 21 Ιαν 2024, 11:25

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
21 Ιαν 2024, 10:37
Yochanan έγραψε:
21 Ιαν 2024, 10:15
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
21 Ιαν 2024, 09:35
Το πρόβλημα είναι σύνθετο.

Και κυρίως είναι θέμα νοοτροπίας.

Θα πάει η μανούλα το παιδί με ίωση στον γιατρό δε θα του δώσει αντιβίωση, θα πάει στον επόμενο ιδιώτη που θα δώσει. Η ίωση θα περάσει όπως θα περνούσε έτσι κι αλλιώς και θα πει η μανούλα, μας έσωσε ο δεύτερος γιατρός.
Ο πρώτος γιατρός θα πει, τι μαλακας που ήμουν , δεν έδινα κι εγώ;

Θα πεθάνει ένα παιδί από στρεπτόκοκκο, θα βουιξει το ιντερνέτ και η τηλεόραση, θα κάνουν μήνυση και αγωγή στους γιατρούς οι γονείς ,θα σπεύσουν όλες οι μανουλες να απαιτήσουν αντιβίωση με τα πρώτα δεκατα.
Αγγλία είδα τεράστια διαφορά σε αυτό, πραγματικά. Ακόμα και σε private GP είναι πολύ ρεγουλαρισμένα όλα. Από Ελλάδα έχω 4ης γενιάς για άλογα, εδώ πολύ περιορισμένο access.
Για να λέμε και τα άλλα όμως...στην Αγγλία έχει κάτι επιπλοκαρες ΝΑ.
Λιβανιζει το περιστατικό ο GP, στέλνει γράμμα ,περιστέρι, δίνει κινινο και μπουκώματα με αλατόνερο και όταν τελικα δει το περιστατικό ο ειδικός πρέπει να του κόψει το μισό κεφάλι.

Στα δικά μας, τις επιπλοκές λοιμώξεων που είδα τα τελευταία 3 χρόνια, δεν τις είχα δει τα προηγούμενα 20.
Λίγο ο κοβιντ, λίγο που η αντιβίωση έχει γίνει με συνταγή και ο άλλος δεν έχει να πληρώσει επίσκεψη , τα αποστήματα έχουν κάνει πάρτυ.
Δείτε το περιστατικό που ανέφερα παραπάνω με την κόρη του ξεδέρφου μου στην Ολλανδία. Δημοκράτης εκεί δεν είσαι και εσύ;

Είναι τραγικό αυτό που συνέβη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 21 Ιαν 2024, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25446
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Πρωτιά με το σπαθί μας-άριστα στην κυβέρνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 21 Ιαν 2024, 11:45

Yochanan έγραψε:
21 Ιαν 2024, 10:39
Ναι λογικό. Από Ελλάδα για αυτό κρατάω μαζί μου - εδώ κυριολεκτικά ΔΕ δίνουν αν δεν είσαι του θανατά και ακόμα και τότε ... Και οι τόρυζ θέλουν να το κάνουν σε φάση ΗΠΑ το NHSάκι μας. Προσωπικά όσο και να κράζουν διάφοροι το NHS δουλεύει - ειδικά αμα το συγκρίνεις με Ελλαδα ΕΣΥ
Θα υπαρξει τεραστιο προβλημα με τους Physician assistants που τους βαφτισαν associates και παιζουν το γιατρο.
Παει ο ασθενης, νομιζει οτι βλεπει γιατρο και βλεπει ενα τυπο με πτυχιο κομμωτικης και κατι youtube courses


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24877
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πρωτιά με το σπαθί μας-άριστα στην κυβέρνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιαν 2024, 15:46

Green Dragon έγραψε:
21 Ιαν 2024, 11:25
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
21 Ιαν 2024, 10:37
Yochanan έγραψε:
21 Ιαν 2024, 10:15


Αγγλία είδα τεράστια διαφορά σε αυτό, πραγματικά. Ακόμα και σε private GP είναι πολύ ρεγουλαρισμένα όλα. Από Ελλάδα έχω 4ης γενιάς για άλογα, εδώ πολύ περιορισμένο access.
Για να λέμε και τα άλλα όμως...στην Αγγλία έχει κάτι επιπλοκαρες ΝΑ.
Λιβανιζει το περιστατικό ο GP, στέλνει γράμμα ,περιστέρι, δίνει κινινο και μπουκώματα με αλατόνερο και όταν τελικα δει το περιστατικό ο ειδικός πρέπει να του κόψει το μισό κεφάλι.

Στα δικά μας, τις επιπλοκές λοιμώξεων που είδα τα τελευταία 3 χρόνια, δεν τις είχα δει τα προηγούμενα 20.
Λίγο ο κοβιντ, λίγο που η αντιβίωση έχει γίνει με συνταγή και ο άλλος δεν έχει να πληρώσει επίσκεψη , τα αποστήματα έχουν κάνει πάρτυ.
Δείτε το περιστατικό που ανέφερα παραπάνω με την κόρη του ξεδέρφου μου στην Ολλανδία. Δημοκράτης εκεί δεν είσαι καιι εσύ;

Είναι τραγικό αυτό που συνέβη.
Κάπως έτσι είναι η κατάσταση και στην Ολλανδία

Βασικά σκέψου ότι στην Ολλανδία ακόμα και οδοντίατρο να χρειάζεσαι για να συμβάλει η ασφάλεια σου πρώτα θα πας στον gp να γράψει οδοντίατρο και μετά πας στον οδοντιατρο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών