Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13635
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Ιαν 2024, 14:08

Ασέβαστος έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:03
Ναύτης έγραψε:
29 Ιαν 2024, 11:27
Παιδιά, τι καφέδες, πιτόγυρα, εκδρομές και δορυφορικές λέτε; Σήμερα μια 4μελής οικογένεια, χωρίς δικό της σπίτι, δεν βγαίνει με δυο βασικούς μισθούς, γονατίζει από τα βασικά έξοδα διαβίωσης: νοίκι, ρεύμα, νερό, ένδυση, σουπερμάρκετ, έξοδα μετακίνησης.
συγνωμη αλλα με το βασικο μισθο, τι τα ηθελαν τα παιδια.

δεν ειναι ολοι οι ελληνες με το βασικο. και για να κανεις οικογενεια, συνηθως εχεις εξελιχθει πρωτα μισθολογικα.
Α, να κάνουν οικογένεια στα 40 δηλαδή, που θα παίρνουν κάνα χιλιάρικο. Φίνα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13552
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Ιαν 2024, 14:08

Οι οικογένειες την βγάζουν δύσκολα πέρα. Εγώ αυτη την στιγμή δεν δουλεύω, οπότε ζούμε με έναν μισθό. Καλός μεν, αλλά δεν φτάνει να καλύψει την πλειονότητα των υποχρεώσεων που προκύπτουν, οπότε ρολάρουμε όπως μπορούμε.Τα καταφέρνουμε, η αλήθεια είναι.
Αν κάποιοι είστε όντως στα παπάκια σας ή τρωτε παντεσπάνι με λάτε και τρούφα Ολύμπου, γιατί δεν κάνετε κανα κονέ με την Ερριέτα την Κούρκουλου, που ήδη αισθάνεται άσχημα με το μπαγιόκο της;
Μας τα πρήξατε.
Η κοινωνία, σας βγάζει κοροϊδευτικά την γλώσσα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 29 Ιαν 2024, 14:12

Ασέβαστος έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:03
Ναύτης έγραψε:
29 Ιαν 2024, 11:27
Παιδιά, τι καφέδες, πιτόγυρα, εκδρομές και δορυφορικές λέτε; Σήμερα μια 4μελής οικογένεια, χωρίς δικό της σπίτι, δεν βγαίνει με δυο βασικούς μισθούς, γονατίζει από τα βασικά έξοδα διαβίωσης: νοίκι, ρεύμα, νερό, ένδυση, σουπερμάρκετ, έξοδα μετακίνησης.
συγνωμη αλλα με το βασικο μισθο, τι τα ηθελαν τα παιδια.

δεν ειναι ολοι οι ελληνες με το βασικο. και για να κανεις οικογενεια, συνηθως εχεις εξελιχθει πρωτα μισθολογικα.
Κοίτα εκεί είναι το πρόβλημα. Θα έπρεπε μια οικογένεια με δύο μισθούς να βγαίνει για να καλύψει τουλάχιστον 1 παιδί.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
unholydiver
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 21:31

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unholydiver » 29 Ιαν 2024, 14:12

Ναύτης έγραψε:
29 Ιαν 2024, 13:59
πήζον bot έγραψε:
29 Ιαν 2024, 13:56
κοβεις τον καφε, αποκτας παλατακι

Εικόνα

τρως τοστακι και χορταινει ολη η οικογενεια

Εικόνα
:lol: καλό!
Γαμάτο το studio στην πρώτη φώτο. Τρως, χέζεις και πλένεις τα πιάτα ταυτόχρονα, γιατί και Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ.
Το τοστάκι για την δεύτερη οικογένεια πρέπει να έχει φιλετάκι (3 τόννων) από δεινόσαυρο για να χορτάσουν αυτοί. Λέτε να μην ήταν κομήτης αλλά αχόρταγα nomitsotakia που τους εξαφάνισαν? :p2:
Η αστρολογία είναι περισσότερο έγκυρη από τη διατροφική "επιστήμη" :003:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 29 Ιαν 2024, 14:13

nowhere έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:07
nik_killthemall έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:03
Την ατάκα αυτή τη λέει ο άλλος απτο στούντιο.
και γιατί δε μετράει τι λέει αυτός στο στούντιο?
Γιατι ειναι η υποθετικη του φαντασια αφου αυτος δεν ακουσε ποτέ την υποθετικη κυρία που μεταφερει ο πρώτος.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14746
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 29 Ιαν 2024, 14:24

nik_killthemall έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:13
Γιατι ειναι η υποθετικη του φαντασια αφου αυτος δεν ακουσε ποτέ την υποθετικη κυρία που μεταφερει ο πρώτος.
ποια υποθετική φαντασία άνθρωπε μου,το σχόλιο του σχολιάζουμε όχι κάποια είδηση

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 29 Ιαν 2024, 14:26

Ναύτης έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:08
Ασέβαστος έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:03
Ναύτης έγραψε:
29 Ιαν 2024, 11:27
Παιδιά, τι καφέδες, πιτόγυρα, εκδρομές και δορυφορικές λέτε; Σήμερα μια 4μελής οικογένεια, χωρίς δικό της σπίτι, δεν βγαίνει με δυο βασικούς μισθούς, γονατίζει από τα βασικά έξοδα διαβίωσης: νοίκι, ρεύμα, νερό, ένδυση, σουπερμάρκετ, έξοδα μετακίνησης.
συγνωμη αλλα με το βασικο μισθο, τι τα ηθελαν τα παιδια.

δεν ειναι ολοι οι ελληνες με το βασικο. και για να κανεις οικογενεια, συνηθως εχεις εξελιχθει πρωτα μισθολογικα.
Α, να κάνουν οικογένεια στα 40 δηλαδή, που θα παίρνουν κάνα χιλιάρικο. Φίνα.
Λοιπόν, ούτε καν. Όσο ανεβαίνει η ηλικία, μακράν τόσο πιο πολλά τα έξοδα και ειναι πολυυυυ χειρότερα. Εγώ που το έκανα στα 36 κυριολεκτικά μου στοίχισε ο κούκος αηδόνι. Μόνο ο προγεννητικός, οι υποχρεωτικές α,β επιπέδου, οι εξετάσεις αίματος, το χαπακωμα που έπεσε και μετα κάτι νίλες που μας έτυχαν και άλλαξα 3 εμβρυολογους και εξειδικευμενες εξετάσεις που εννοείται δεν καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ, συν ότι και με έριξαν στο κρεβάτι 3 μήνες (οποτε έσοδα αντίο) συν το νοσοκομείο γιατί έπρεπε να μείνω μεσα συν ο πρόωρος τοκετός. Πρόωρος τοκετός σημαίνει άλλο μανίκι! Ααλλλα έξοδα από εκεί με μηχάνημα μπας και κατέβει το γάλα, του οποίου η ενοικιαση και μόνο κοστίζει ο κούκος αηδόνι, διότι με κοινά μηχανήματα της πλάκας δεν γίνεται δουλειά...Ειδικές διατροφές στο βρέφος μέχρι να έρθει το γάλα (με συνταγή γιατρού), οπότε βάλε και τον παιδιατρο κάθε τρεις και λιγο. Και σε αυτά δεν υπολογίζω έξοδα όπως κούνιες ή καρότσι ή πάνες ή ρούχα ή παιδικό δωμάτιο, άστα αυτα. Να συνοψίσω, όλα τα παραπάνω στοίχισαν κάπου 5.000. Το μαιευτήριο το πληρώνει πρακτικά το κράτος διότι δίνει 2000 για κάθε παιδί (παίρνεις 1000 τον πρώτο μήνα και άλλα 1000 το εξάμηνο), οπότε θεωρητικά έχεις για το μαιευτήριο. Δηλαδή με λίγα λόγια όχι δε συμφέρει ούτε καν σε αυτήν την ηλικία. Η αδερφή μου με παρόμοια θέματα και εκείνη, αλλά κάτω των 30 δεν χάλασε ούτε 1000 ευρώ. Διότι εκεί που κάτι δεν είναι σαφές στην κάτω των 30 λένε δεν παίζει συνεχίζουμε, σε εμένα έλεγαν κανε δέκα εξετάσεις να το τσεκαρουμε.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32944
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Ιαν 2024, 14:28

Cecily Anne έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:12
Ασέβαστος έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:03
Ναύτης έγραψε:
29 Ιαν 2024, 11:27
Παιδιά, τι καφέδες, πιτόγυρα, εκδρομές και δορυφορικές λέτε; Σήμερα μια 4μελής οικογένεια, χωρίς δικό της σπίτι, δεν βγαίνει με δυο βασικούς μισθούς, γονατίζει από τα βασικά έξοδα διαβίωσης: νοίκι, ρεύμα, νερό, ένδυση, σουπερμάρκετ, έξοδα μετακίνησης.
συγνωμη αλλα με το βασικο μισθο, τι τα ηθελαν τα παιδια.

δεν ειναι ολοι οι ελληνες με το βασικο. και για να κανεις οικογενεια, συνηθως εχεις εξελιχθει πρωτα μισθολογικα.
Κοίτα εκεί είναι το πρόβλημα. Θα έπρεπε μια οικογένεια με δύο μισθούς να βγαίνει για να καλύψει τουλάχιστον 1 παιδί.
ναι ειναι προβλημα, και ναι θα επρεπε.

αλλα και να κανεις 2 παιδια, (μην πω και ενα) ενω εισαι με το βασικο, προβλημα στον εγκεφαλο ειναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Ιαν 2024, 14:29

Ναύτης έγραψε:
29 Ιαν 2024, 11:27
Παιδιά, τι καφέδες, πιτόγυρα, εκδρομές και δορυφορικές λέτε; Σήμερα μια 4μελής οικογένεια, χωρίς δικό της σπίτι, δεν βγαίνει με δυο βασικούς μισθούς, γονατίζει από τα βασικά έξοδα διαβίωσης: νοίκι, ρεύμα, νερό, ένδυση, σουπερμάρκετ, έξοδα μετακίνησης.
Βασικά με 2 βασικούς, απλά δεν πεθαίνουν από την πείνα και μετράνε και το σεντ πριν πάρουν οτιδήποτε.

Το χειρότερο είναι ότι τέτοιες συνθήκες διαβίωσης φέρνουν πολλαπλά προβλήματα πέραν του οικονομικού.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24629
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Ιαν 2024, 14:31

Cecily Anne έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:12
Κοίτα εκεί είναι το πρόβλημα. Θα έπρεπε μια οικογένεια με δύο μισθούς να βγαίνει για να καλύψει τουλάχιστον 1 παιδί.
Ο μέσος καθαρός μισθός σε δωδεκάμηνη βάση είναι 1070 ευρώ. 2140 το μήνα χωρίς νοίκι χέστε με, φτάνει. Δηλαδή εγώ προσωπικά το έχω κάνει αυτό, 1600 εγώ, 1000 αυτή, 500 νοίκι.

Με δύο παιδιά κιόλας.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 29 Ιαν 2024, 14:47

foscilis έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:31
Cecily Anne έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:12
Κοίτα εκεί είναι το πρόβλημα. Θα έπρεπε μια οικογένεια με δύο μισθούς να βγαίνει για να καλύψει τουλάχιστον 1 παιδί.
Ο μέσος καθαρός μισθός σε δωδεκάμηνη βάση είναι 1070 ευρώ. 2140 το μήνα χωρίς νοίκι χέστε με, φτάνει. Δηλαδή εγώ προσωπικά το έχω κάνει αυτό, 1600 εγώ, 1000 αυτή, 500 νοίκι.

Με δύο παιδιά κιόλας.
Όχι μιλάμε να έχεις και νοίκι. Και υπολόγισε ότι θα κάτσει σπίτι ένα διάστημα γυναικα ή θα πληρώσεις νταντά ή βρεφονηπιακό ή θα υπάρξει κάποιος συγγενής που θα είναι στη σύνταξη και θα είσαι τυχερός.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24629
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Ιαν 2024, 14:57

Cecily Anne έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:47
foscilis έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:31
Cecily Anne έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:12
Κοίτα εκεί είναι το πρόβλημα. Θα έπρεπε μια οικογένεια με δύο μισθούς να βγαίνει για να καλύψει τουλάχιστον 1 παιδί.
Ο μέσος καθαρός μισθός σε δωδεκάμηνη βάση είναι 1070 ευρώ. 2140 το μήνα χωρίς νοίκι χέστε με, φτάνει. Δηλαδή εγώ προσωπικά το έχω κάνει αυτό, 1600 εγώ, 1000 αυτή, 500 νοίκι.

Με δύο παιδιά κιόλας.
Όχι μιλάμε να έχεις και νοίκι. Και υπολόγισε ότι θα κάτσει σπίτι ένα διάστημα γυναικα ή θα πληρώσεις νταντά ή βρεφονηπιακό ή θα υπάρξει κάποιος συγγενής που θα είναι στη σύνταξη και θα είσαι τυχερός.
Άμα έχεις νοίκι και παίρνετε και οι δύο τον βασικό και δεν υπάρχει συγγενής και είναι και ακίνητη η εγκυμοσύνη με 1002 εξετάσεις και και και ε δεν είσαι η μέση περίπτωση, είσαι μια αρκετά ακραία περίπτωση.

Η μέση περίπτωση δεν είναι κάτι νεφελώδες αλλά κάτι προσδιορίσιμο στατιστικά: το ζευγάρι παίρνει 2100 καθαρά, έχει 1 ή 2 παιδιά που το πρώτο γεννήθηκε όταν η γυναίκα ήταν 31, ιδιοκατοικούν ή πληρώνουν 60% λιγότερο νοίκι γιατί εισπράττουν και οι ίδιοι από άλλο ακίνητο, η βασική επιπλοκή στη γέννα ήταν ότι έκανε καισαρική γιατί φοβόταν για το μουνί της, υπάρχει βοήθεια από συγγενείς και τέλος είχαν καμιά 20αριά χιλιάρικα καθαρά έσοδα από το γάμο τα οποία και έφαγαν μέσα στον πρώτο χρόνο σε μαλακίες.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38084
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Ιαν 2024, 15:17

Τόση χαζαμάρα είναι απάλευτη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 29 Ιαν 2024, 15:20

foscilis έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:57
Cecily Anne έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:47
foscilis έγραψε:
29 Ιαν 2024, 14:31


Ο μέσος καθαρός μισθός σε δωδεκάμηνη βάση είναι 1070 ευρώ. 2140 το μήνα χωρίς νοίκι χέστε με, φτάνει. Δηλαδή εγώ προσωπικά το έχω κάνει αυτό, 1600 εγώ, 1000 αυτή, 500 νοίκι.

Με δύο παιδιά κιόλας.
Όχι μιλάμε να έχεις και νοίκι. Και υπολόγισε ότι θα κάτσει σπίτι ένα διάστημα γυναικα ή θα πληρώσεις νταντά ή βρεφονηπιακό ή θα υπάρξει κάποιος συγγενής που θα είναι στη σύνταξη και θα είσαι τυχερός.
Άμα έχεις νοίκι και παίρνετε και οι δύο τον βασικό και δεν υπάρχει συγγενής και είναι και ακίνητη η εγκυμοσύνη με 1002 εξετάσεις και και και ε δεν είσαι η μέση περίπτωση, είσαι μια αρκετά ακραία περίπτωση.

Η μέση περίπτωση δεν είναι κάτι νεφελώδες αλλά κάτι προσδιορίσιμο στατιστικά: το ζευγάρι παίρνει 2100 καθαρά, έχει 1 ή 2 παιδιά που το πρώτο γεννήθηκε όταν η γυναίκα ήταν 31, ιδιοκατοικούν ή πληρώνουν 60% λιγότερο νοίκι γιατί εισπράττουν και οι ίδιοι από άλλο ακίνητο, η βασική επιπλοκή στη γέννα ήταν ότι έκανε καισαρική γιατί φοβόταν για το μουνί της, υπάρχει βοήθεια από συγγενείς και τέλος είχαν καμιά 20αριά χιλιάρικα καθαρά έσοδα από το γάμο τα οποία και έφαγαν μέσα στον πρώτο χρόνο σε μαλακίες.

Δεν είναι έτσι χαρωπά τα πράγματα πάντως. Από όσες είδα εγώ σε διάφορες δουλειές, οι μισές έδιναν το μισθό σε κοπέλα να κρατάει το παιδί, ενω οι άλλες μισές κάθονταν σπίτι, γιατί δε συνέφερε και να έχουν τύψεις που είναι μακριά από το παιδί και να δίνουν το μισθό. Οπότε πάλι με ένα μισθό κατεληγαν πάνω κάτω. Ή με καμία δουλειά κάθε τόσο αν κάποια ήταν ελεύθερη επαγγελματίας.

Τώρα το μέτρο που περνάει με τα επιδόματα σε ελεύθερους επαγγελματίες είναι σίγουρα βοηθητικό.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43472
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Mε 4 τοστ χορταινει ολη η οικογενεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Ιαν 2024, 15:28

sys3x έγραψε:
29 Ιαν 2024, 15:17
Τόση χαζαμάρα είναι απάλευτη.
Δεν είναι χαζομάρα είναι ταξικό μίσος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών