Ένας διάφανος αντιφασίστας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Ένας διάφανος αντιφασίστας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 29 Ιαν 2024, 13:26

Στη δαγκάνα της Αρχής για το ξέπλυμα χρήματος...
Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος: Όλο το Πόρισμα της Αρχής για το Ξέπλυμα - Τον κατηγορούν πως έβαζε τις δωρεές σε στοιχήματα

28.01.2024

Το «εγκληματικό προϊόν» υπολογίζεται σε €600.000 - Μαζί με τον Κωνσταντίνο Πολυχρονόπουλο κατηγορείται επίσης μία συγγενής του και ένας συνεργάτης του

Εναν χρόνο μετά την αποκάλυψη του σκανδάλου για όλα όσα συνέβαιναν στην Κιβωτό του Κόσμου, ένας ακόμα από τους μεγαλύτερους φιλανθρωπικούς οργανισμούς της χώρας βρίσκεται στο στόχαστρο των διωκτικών αρχών και μάλιστα με ιδιαίτερα σοβαρές κατηγορίες, γεγονός που αναμένεται να προκαλέσει νέο σοκ στην κοινωνία.

Οπως αποκαλύπτει σήμερα το «ΘΕΜΑ», πρόκειται για την κοινωνική κουζίνα «Ο Αλλος Ανθρωπος», για την οποία η Αρχή Καταπολέμησης της Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες διέταξε τη δέσμευση κάθε είδους λογαριασμών, τίτλων, επενδυτικών στοιχείων ή χρηματοπιστωτικών προϊόντων. Συγκεκριμένα, η δέσμευση αφορά τα περιουσιακά στοιχεία του Κωνσταντίνου Πολυχρονόπουλου, που είναι και ο δημιουργός της κοινωνικής κουζίνας, της συγγενούς του Παναγούλας Πολυχρονοπούλου και του Παύλου Τζίτζη, εθελοντή που συμμετέχει στις δραστηριότητες της κοινωνικής κουζίνας.

Η σχετική διάταξη που φέρει την υπογραφή του προέδρου της Αρχής και αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου Χαράλαμπου Βουρλιώτη εκδόθηκε την Τετάρτη και στο περιεχόμενό της αναφέρονται αναλυτικά οι λόγοι για τους οποίους μπήκε στο μικροσκόπιο της έρευνας η αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα «Ο Αλλος Ανθρωπος», μια πρωτοβουλία κοινωνικής αλληλεγγύης που ξεκίνησε το 2011 στην Αθήνα, με σκοπό να μαγειρεύει φαγητό σε δημόσιους χώρους αποκλειστικά για άπορους και που μέχρι σήμερα έχει προσφέρει εκατομμύρια μερίδες φαγητού σε ολόκληρη την Ελλάδα.

Πρόκειται για πρωτοβουλία που αγκαλιάστηκε από επώνυμο και ανώνυμο κόσμο, στην οποία συμμετέχουν εκατοντάδες εθελοντές, από διάσημοι τραγουδιστές μέχρι αρχηγοί πολιτικών κομμάτων. Τα τελευταία χρόνια, κατά δήλωση του εμπνευστή της Κωνσταντίνου Πολυχρονόπουλου, έχουν φάει από τα χέρια της ομάδας του πάνω από 15 εκατομμύρια άνθρωποι, ενώ ο ίδιος παραμένει σεμνός, ταπεινός, αλλά και πιο ευτυχισμένος γιατί, όπως έχει πει και στο παρελθόν, «τώρα που δεν έχω τίποτα, ταυτόχρονα τα έχω όλα».

Ωστόσο, η Αρχή για το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος δίνει μια εντελώς διαφορετική εικόνα για το τι μπορεί να συνέβαινε τα τελευταία χρόνια στα ενδότερα της κοινωνικής κουζίνας. Από τη μέχρι τώρα έρευνα που διενήργησε η Α’ Μονάδα της Αρχής έχουν προκύψει σοβαρές ενδείξεις ότι ο Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος, η Παναγούλα Πολυχρονοπούλου και ο Παύλος Τζίτζης συγκρότησαν, τουλάχιστον από τον Ιανουάριο του 2020 και μετά, ομάδα με διαρκή εγκληματική δράση και έπεισαν μεγάλο αριθμό προσώπων να δωρίσουν ποσά, παριστάνοντας ψευδώς ότι αυτά θα διατεθούν αποκλειστικά για κοινωνικό μη κερδοσκοπικό σκοπό μέσω της ομάδας κοινωνικής κουζίνας «Ο Αλλος Ανθρωπος». Αυτό όμως που προκαλεί ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση στο περιεχόμενο της σχετικής διάταξης είναι η διαδρομή του χρήματος που έπαιρναν από τις δωρεές.

Οπως χαρακτηριστικά αναφέρεται, το μεγαλύτερο μέρος των ποσών αυτών το αποκόμισαν παρανόμως οι ίδιοι, κυρίως μέσω περαιτέρω μεταφοράς του σε λογαριασμούς που τηρούνται σε εταιρείες παροχής τυχερών παιχνιδιών αλλά και μέσω αναλήψεων μετρητών, διαπράττοντας με αυτόν τον τρόπο τα αδικήματα της συγκρότησης εγκληματικής οργάνωσης ή ένταξης σε αυτή, καθώς και της απάτης.

Το εγκληματικό προϊόν που φέρεται να προέκυψε από την ως άνω εγκληματική δραστηριότητα εκτιμάται ότι ανέρχεται τουλάχιστον σε 600.000 ευρώ, αναφέρεται στη διάταξη της Αρχής.

Εικόνα

https://www.protothema.gr/greece/articl ... toihimata/

Μερικά χρόνια πριν...
«Εγώ δεν μαγειρεύω φαγητό από ακροδεξιούς και φασίστες»

6 Αυγ. 2018

Τα καζάνια της Κοινωνικής Κουζίνας «ο Άλλος Άνθρωπος» εδώ και μέρες βρίσκονται στο Μάτι. Τα στήνουν στον Ναυτικό Όμιλο, όπου λειτουργεί ένα κέντρο αλληλεγγύης, και μαγειρεύουν για τους πυρόπληκτους.

Σήμερα όμως η αστυνομία αναζητούσε τον Κώστα Πολυχρονόπουλο, τον άνθρωπο πίσω απ’ τον «Άλλο Άνθρωπο». Ο λόγος, όπως εξηγεί, είναι ότι κάποιος Πλεύρης ζητά να μάθει ποιος είναι αυτός που δεν παραλαμβάνει τα κρέατα που έστειλε.

«Ούτε 100 κιλά ούτε 100 τόνους ούτε ένα γραμμάριο δεν θα μολύνει την κατσαρόλα του “Άλλου Ανθρώπου” από μιάσματα της Χ.Α. πάρτε πίσω αυτά που φέρατε και να έχετε τα π@π@ρι@ να λέτε ποιοι είστε και όχι να κρύβεστε πίσω από άσχετα ονόματα» έγραψε στο Facebook ο Κώστας Πολυχρονόπουλος.

Μιλώντας στην «Εφ.Συν.» εξηγεί ότι ήρθε ένας μάγειρας απ’ τη Ραφήνα και ενημέρωσε πως θα φέρει κρέατα. «Λέω μια χαρά. Δεν τον ήξερα». Σήμερα, όμως, που έφτασαν στο Μάτι, κι ενώ, όπως λέει απουσίαζε ο ίδιος, ένας φίλος του τού είπε πως το φορτίο με το κρέας το στέλνει κάποιος ονόματι Πλεύρης, απ’ τη γνωστή οικογένεια ακροδεξιών, χωρίς όμως να αποσαφηνίσει αν πρόκειται για τον πατέρα (Κώστα) ή τον υιό (Θάνο, πρώην βουλευτή της Ν.Δ.).

«Άμα είναι του Πλεύρη του φασίστα δεν τα θέλω, δεν τα παραλαμβάνω» δήλωσε ο κ. Πολυχρονόπουλος απ’ το τηλέφωνο. Στη συνέχεια, προσθέτει, είπε ο μάγειρας ότι θα τα πάρει εκείνος να τα μαγειρέψει και τότε συνάντησε αντιδράσεις. «Δεν έχεις καμιά δουλειά με τον “Άλλο Άνθρωπο”, ο “Άλλος Άνθρωπος” δεν παίρνει κρέατα από ακροδεξιούς ούτε απ’ τη Χρυσή Αυγή», του είπαν, σύμφωνα πάντα με την καταγγελία.

Ο μάγειρας τότε φέρεται να απάντησε πως «άντε τώρα που γίνατε όλοι αντιεθνικιστές, και μαζευτήκατε εδώ όλοι» και αφού «έφαγε κράξιμο, έφυγε».

Η ιστορία όμως είχε και συνέχεια, αφού, όπως καταγγέλλει ο Κώστας Πολυχρονόπουλος, τον πήρε τηλέφωνο αστυνομικός για να του ζητήσει εξηγήσεις εκ μέρους κάποιου κύριου Πλεύρη γιατί δεν παραλαμβάνει τα κρέατα.

«Λέω πρώτον είναι χρυσαυγίτικα. Δεύτερον, του λέω, εγώ δεν παραλαμβάνω τίποτα από ανθρώπους που είναι φασίστες και ναζιστές. Και το πιο σημαντικό που ξέρω εγώ τι κάνουν αυτοί. Δεν θέλω τίποτα απ’ αυτούς, δεν θέλω επαφές, του είπα» σημειώνει περιγράφοντας την συνομιλία με τον αστυνομικό. Όπως αναφέρει πάντως ο κ. Πολυχρονόπουλος, ο αστυνομικός δεν του είπε ούτε ότι είναι ο γνωστός Πλεύρης αλλά ούτε ότι δεν είναι. «Ποιος άλλος όμως θα έστελνε την αστυνομία να ζητά εξηγήσεις;» διερωτάται.

Επιπλέον, αναφέρει ότι του ζητούσε στοιχεία ταυτότητας. «Γιατί να δώσω ταυτότητα; Δεν είμαι μαγαζί, ούτε είμαι υπάλληλός του».

https://tvxs.gr/news/ellada/ego-den-mag ... -fasistes/

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ένας διάφανος αντιφασίστας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 29 Ιαν 2024, 14:12

Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος: Οι αναρτήσεις με τις οποίες ζητούσε χρήματα για τον «Άλλο άνθρωπο»


Ο Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος ζητούσε έως και 100 ευρώ από 2.000 υποστηρικτές του σε λογαριασμό PayPal για να αγοράσει «σπίτι» για την κοινωνική κουζίνα

Δεκάδες αναρτήσεις στο Facebook, στο Instagram και σε άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, στις οποίες ο Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος, ο εμπνευστής της κοινωνικής κουζίνας, ζητούσε από τον κόσμο να βάζει χρήματα στον προσωπικό λογαριασμό της μητέρας του και σε λογαριασμούς στενών συνεργατών του βρίσκονται στη διάθεση της Αρχής Καταπολέμησης της Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες.

Ο «Άλλος Άνθρωπος» φέρεται να έπαιρνε τα λεφτά από τις δωρεές και να τα έπαιζε σε τυχερά παιχνίδια αποκομίζοντας κέρδη με το εγκληματικό προϊόν που φέρεται να προέκυψε από την παράνομη αυτή δραστηριότητα να ανέρχεται σε τουλάχιστον 600.00 ευρώ, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην διάταξη της Αρχής για το Ξέπλυμα που έφερε στη δημοσιότητα το Πρώτο ΘΕΜΑ.

Σε μια από τις αναρτήσεις του, ο Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος περιγράφει μια τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με το μεσιτικό γραφείο που είχε μεσολαβήσει για την ενοικίαση χώρου φιλοξενίας της κοινωνικής κουζίνας.

«Τηλέφωνο πριν από λίγο. Καλημέρα Κώστα ο Παναγιώτης είμαι, από το μεσιτικό, φίλε με πήραν τηλέφωνο οι ιδιοκτήτες και σε παρακαλούν μέχρι τέλος του μήνα να αδειάσετε το χώρο. Τα χρήματα που χρωστάτε για τα ενοίκια, βάλατε τα μισά, χρωστάτε 2650 ευρώ και σε δυο μήνες θα πρέπει να βάλετε άλλα 3.300 ευρώ». Παρακάτω, στην ίδια ανάρτηση προχωρά σε μια ανάλυση των εξόδων της κοινωνικής κουζίνας και ζητά από 50.000 υποστηρικτές του πρότζεκτ να βάλουν από 5 ευρώ ο καθένας, όσο δηλαδή είναι η ετήσια συνδρομή. «Δηλαδή αν βάλουν από τους 50.000 οι 2 με 3.000, τότε όχι μόνο θα καλύψουμε όλα τα έξοδα που χρωστάμε αλλά θα καλυφθούν κι όλες οι ανάγκες και τα έξοδα και για τον επόμενο χρόνο, χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε ανακοινώσεις συνέχεια…»

Εικόνα

Και σε αυτή τη περίπτωση, όπως και στις υπόλοιπες που θα διαβάσετε παρακάτω, ο Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος παραθέτει τον προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό της μητέρας του, Παναγούλας Πολυχρονοπούλου.

Σε άλλη ανάρτηση του στο Instagram, πάλι για να ζητήσει οικονομική βοήθεια, o Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος γράφει: «Αναρωτιέμαι όσο και το ξέρω ότι είναι δύσκολο, δεν υπάρχουν 1 άνθρωποι, που έχουν την οικονομική δυνατότητα να βάλουν από 275 ευρώ ο καθένας μέσα από 25.000 ανθρώπους;;; Μαζέψαμε άλλο ένα 275ευρώ από προσφορές ανθρώπων με 1,5,8,10,20,25,30,50,100 ευρώ ο καθένας και μας μένουν άλλα 17 275ευρα ακόμα». Και σε αυτή τη περίπτωση αναρτημένος είναι ο τραπεζικός λογαριασμός της μητέρας του.

Εικόνα

Εικόνα

Σε άλλη ανάρτηση, πάλι στο Instagram, ο Πολυχρονόπουλος ζητάει από 2.000 ανθρώπους που μπορούν και έχουν τη δυνατότητα να δώσουν 100 ευρώ μια φορά μόνο «για να αγοράσουμε το δικό μας σπίτι» προσδοκώντας σε έσοδα 200.000 ευρώ. Στη προκειμένη περίπτωση ζητά τα χρήματα να μπουν σε λογαριασμό Pay Pall.

Εικόνα

Όπως αποκάλυψε η έρευνα της Αρχής Καταπολέμησης της Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες ο Πολυχρονόπουλος είχε επιστρατεύσει και στενούς του συνεργάτες στη προσπάθεια να μαζέψει χρήματα για τις δραστηριότητες της κοινωνικής κουζίνας και όχι μόνο. Σε επίμαχη ανάρτηση ο «Άλλος Άνθρωπος» ζητάει να μπουν χρήματα στο προσωπικό λογαριασμό του συνεργάτη του, Παύλου Τζίτζη, το όνομα του οποίου περιλαμβάνεται στο πόρισμα της αρχής για το ξέπλυμα χρήματος.

Εικόνα

Εικόνα

https://www.protothema.gr/greece/articl ... -anthropo/

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ένας διάφανος αντιφασίστας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Φεβ 2024, 12:47

Ελένη Παπαδοπούλου
14 ώρ. ·



Πέσαμε από τα σύννεφα με τον "Άλλον Ανθρωπο" που έπαιζε σε φρουτάκια τις δωρεές κάποιων, που δεν σκέφτονταν ότι έβαζαν λεφτά σε ιδιωτικούς λογαριασμούς και ότι ο τύπος δεν είχε ούτε ΑΦΜ για την δράση του. Παίζει να έπαιρνε και τίποτα επιδόματα ως άπορος, αφού τα χρήματα δεν φαίνονταν σε εκείνον. Ασε που δεν τα δήλωνε και ψάχνουν τώρα από τις κινήσεις των λογαριασμών να δουν πόσα διακίνησε προς τους κουλοχέρηδες. Το σίγουρο είναι ότι διακίνησε τα λεφτά σας. Μπράβο. Τα έλεγα ότι σε αυτόν μην δίνετε τίποτα. Χαμός εδώ μέσα με την "αναισθησία μου". Δεν πειράζει. Να ζήσουν και οι πτωχοί επιχειρηματίες του ΟΠΑΠ.
Ο κύριος αυτός και η ομάδα του ήταν αγενέστατοι τσαντιρολαίοι, που αποκαλούσαν άπαντες μη τσαντιρολαίους φασίστες. Έπαιρναν καζάνες, γκάζια και κάτι κουτάλες, μαγείρευαν μακαρόνια μπλουμ μέσα σε πλατείες και κεντρικά σημεία της πόλης και έβγαζαν φωτογραφίες ότι δήθεν τάιζαν κόσμο. Οσες φορές τους είχα πετύχει δεν τάιζαν κανένα. Μια φορά στην Κυψέλη περιμένοντας για δαύτους την αστυνομία, η οποία παρεμπιπτόντως δεν ήρθε ποτέ, αφού ο κύριος είχε πλάτες, που μάλλον τώρα τον άδειασαν, κυνηγούσαν από πίσω κάτι λάθρο για να πάρουν φαγητό. Τα πήραν αυτοί και τά έδωσαν στα περιστέρια της πλατείας.
Ο εν λόγω εμφανίστηκε με τον Καμίνη, ο οποίος στήριζε όποιον κόπανο μετέτρεπε την Αθήνα σε Ουγκάντα. Τον βράβευσαν για το τσαντιροέργο του που δεν ακολουθούσε καν τις βασικές υγειονομικές προδιαγραφές. Πώς δεν ανατινάχτηκε καμία μπουκάλα. Ας πήγαινε στο εξωτερικό με τσουκάλια και φιάλες υγραερίου να στήσει τσαντίρι μέσα στον δρόμο να δω κάτι που θέλω. Αθήνα, η πόλη του μπάχαλου.
Πήγε και δυο φορές η Πρεζιντάντ να δώσει φαγητό. Τον βράβευσε κιόλας. Μπράβο της. Εξαιρετικό έργο στα φρουτάκια. 13 χρόνια αλώνιζε χωρίς να δίνει λογαριασμό και κανείς δεν είχε ασχοληθεί πώς χρηματοδοτείται. Γιατί άραγε κα Πρόεδρε; Ε;
Την μια φρουτάκια, την άλλη παιδέρες, την τρίτη απατεώνες. Έχουμε εντυπωσιαστεί πια με το ήθος των αλληλέγγυων αντιφασιστών.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 8020323341


Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ένας διάφανος αντιφασίστας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Φεβ 2024, 12:49

Συγκλονιστικές μαρτυρίες!
Καταγγελία – φωτιά από πρώην εθελοντή για τον Πολυχρονόπουλο: «Τσέπωσαν 140.000 ευρώ από δωρεά – Με απείλησαν»

Σε καταγγελίες – φωτιά για τον Κωνσταντίνο Πολυχρονόπουλο και τη δράση του μέσω της οργάνωσης «Άλλος Άνθρωπος» προχώρησε ο κ. Γιώργος που ήταν εθελοντής επί έναν χρόνο στην «Κοινωνική Κουζίνα». Η συγκεκριμένη καταγγελία έρχεται την ώρα που ο Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος και οι δωρεές εκατοντάδων χιλιάδων και το πού αυτές κατέληγαν βρίσκονται στο μικροσκόπιο των ελεγκτικών Αρχών.
Πολυχρονόπουλος: «Συντελείται μία ανθρωποφαγία, δεν υπάρχουν παικτικοί λογαριασμοί» τόνισε ο δικηγόρος του

Ο κ. Γιώργος περιέγραψε τι ακριβώς είδε ο ίδιος όσο εργάστηκε εθελοντικά στην «Κοινωνική Κουζίνα». Μιλώντας στο MEGA υποστήριξε μεταξύ άλλων ότι «μας έλεγαν να μη δώσουμε τα τρόφιμα και το κρέας που έφερνε ο κόσμος» και ότι «τράβηξαν χρήματα και έκαναν λογαριασμό 7.500 ευρώ στα μπουζούκια».

«Ήμουν εθελοντής έναν χρόνο στον «Άλλο Άνθρωπο», αυτό που αντίκριζα ήταν εντελώς εξωπραγματικό για μένα. Θα μιλήσω για τα ψώνια που έφερνε ο κόσμος επί καθημερινής βάσης, κρέατα, τρόφιμα και άλλα είδη, τα οποία έφερναν για να τα παίρνουν οι άνθρωποι που είχαν ανάγκη, και τα οποία δεν τα έδιναν, μας έλεγαν να μην δίνουμε τίποτα σε κανέναν μόνο σε άτομα του οικογενειακού κύκλου του. Το φαγητό γινόταν από προϊόντα που μας έφερνε ο κόσμος. Το κρέας το μοίραζαν σταδιακά άτομα του οικογενειακού του κύκλου, αμφιβάλλω αν είχαν αγοράσει ποτέ κρέας», είπε αρχικά ο κ. Γιώργος και συνέχισε λέγοντας:

«Με όποιον δεν άκουγε αυτά που ήθελε, ο Πολυχρονόπουλος είχε μία στάση επιθετική, να φωνάζει και να βρίζει. Αναφορικά με τα χρήματα, παρουσίαζαν κάποια κουτιά σε διάφορα μαγαζιά και αυτά που μαζεύονταν, όταν τα έφερναν στην «Κοινωνική Κουζίνα» τα μοιράζονταν μεταξύ τους τα άτομα που δούλευαν στην «Κοινωνική Κουζίνα» και σταματούσε εκεί».

«Τράβηξαν χρήματα και έκαναν λογαριασμό 7.500 ευρώ στα μπουζούκια – Με απείλησαν»

Ο κ. Γιώργος κατήγγειλε και δύο άλλα περιστατικά που προκαλούν οργή. Το ένα αφορά σε χρήματα που τράβηξαν για να πάνε στα μπουζούκια και το άλλο ότι ο Πολυχρονόπουλος «τσέπωσε» 140.000 από δωρεά Ελληνοαμερικανού, όπως υποστηρίζει ο κ. Γιώργος.

«Όταν αντίκρισα αυτό το περιστατικό που έγινε, το ότι ήθελαν να πάνε στα μπουζούκια και με έστειλαν εμένα και ένα συγγενικό τους πρόσωπο να τραβήξουμε χρήματα για να πάνε σε γνωστό νυχτερινό κέντρο και να κάνουν λογαριασμό 7.500 ευρώ, ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Όταν ήρθα απέναντι στο κομμάτι να το αποκαλύψω, με απείλησαν και επειδή έχω παιδιά φοβόμουν μην συμβεί κάτι. Με απείλησαν και μου είπαν ότι θα μου σπάσουν τα πόδια. Τα άτομα που μου το είπαν δεν έχουν καλή φήμη. Έρχονταν πολλές φορές στη δομή, όχι συνέχεια όμως», αποκάλυψε ο πρώην εθελοντής.

«Τσέπωσε 140.000 ευρώ από δωρεά Ελληνοαμερικανού»

Και συνέχισε: «το άλλο περιστατικό αφορά σε μία δωρεά ενός Ελληνοαμερικάνου ύψους 140.000 ευρώ. Εγώ ήμουν εκεί γιατί είχα ένα πρόβλημα έξωσης και για να μου δίνουν τρόφιμα έπρεπε να κάνω τον εθελοντή εκεί. Όταν ήρθε ο Ελληνοαμερικάνος και με ρώτησε τα προβλήματά μου, τού είπα το πρόβλημα μου, και μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι αυτά τα χρήματα που έχουν μεταφερθεί στον «Άλλο Άνθρωπο» είναι καθαρά για απλήρωτα ενοίκια και για λογαριασμούς ρεύματος και νερού, οπότε μου είπε ότι θα βοηθηθώ από εκεί. Μόλις έφυγε εκείνος ο άνθρωπος και ρώτησα τον Πολυχρονόπουλο για τα χρήματα αυτά γιατί πιεζόμουν οικονομικά, μου είπε ότι δεν υπάρχουν χρήματα και ότι το καλό για μένα είναι να σηκωθώ να φύγω από την “Κοινωνική Κουζίνα”».

Όπως είπε ο ίδιος, «φυσικά και θα καταθέσω αν κληθώ από τις Αρχές. Περίμενα να γίνουν οι αποκαλύψεις, για να βγω να το πω, φοβόμουν μόνος μου. Και εκείνος και συγγενικό του πρόσωπο τζόγαραν μέσω τηλεφώνου. Τους έχω δει προσωπικά. Και τα περνούσαν εκείνη τη στιγμή τα χρήματα. Μόλις τα έχαναν, απλά έβγαιναν έξω από την «Κοινωνική Κουζίνα». Έχει παίξει αρκετά χρήματα. Τελευταία φορά που έπαιζε μέσω κινητού ο λογαριασμός είχε πάνω από 1.500 ευρώ και τα «πατήματά» του ήταν άνω των 2 ευρώ».

https://www.enikos.gr/society/katangeli ... n/2100420/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών