Το νομοσχέδιο ΔΕΝ περιλαμβάνει πουθενά & με ουσιαστικό τρόπο, τα ανθρώπινα δικαιώματα τ παιδιού & τ ανθρώπινα δικαιωματα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Το νομοσχέδιο ΔΕΝ περιλαμβάνει πουθενά & με ουσιαστικό τρόπο, τα ανθρώπινα δικαιώματα τ παιδιού & τ ανθρώπινα δικαιωματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 02 Φεβ 2024, 20:03

Το νομοσχέδιο δεν περιλαμβάνει πουθενά και με ουσιαστικό τρόπο, τα ανθρώπινα δικαιώματα του παιδιού και τα ανθρώπινα δικαιώματα των γυναικών.

Αναλυτικά:

Η επιθυμία για παιδί γίνεται δικαίωμα ΚΑΙ στο παιδί; Μήπως παραβιάζεται κάθε διεθνής σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού και για τα ανθρώπινα δικαιώματα των γυναικών; Στο πλαίσιο του «αλτρουισμού», σύμφωνα με τα στοιχεία του Πρωτοδικείου Αθηνών, δόθηκαν κάτω από τις μισές άδειες για παρένθετη κύηση σε γυναίκες συγγενικά πρόσωπα και σε πάνω από τις μισές η παρένθετη μητέρα είναι αλλοδαπή.
Η υγεία των γυναικών, οι επιπτώσεις στο έμβρυο και στο παιδί ούτε που λαμβάνονται υπόψη. Ακόμα και οι επιπτώσεις στα άλλα παιδιά στην οικογένεια της παρένθετης γυναίκας.
Το ερώτημα, λοιπόν, είναι: επιλέγουμε να κάνουμε διορθωτικές νομοθετικές παρεμβάσεις για να βελτιώσουμε την κατάσταση ή να αξιολογήσουμε τις δραματικές επιπτώσεις, δραματικές παραβιάσεις διεθνών συμβάσεων στις ζωές των ανθρώπων και να προχωρήσουμε στην απαγόρευση και εξάλειψη της παρένθετης μητρότητας;

Διαβάζουμε στο σχετικό ΦΕΚ: https://www.kodiko.gr/nomothesia/docume ... HzLJQaciYs

[ ..Το συνολικό ποσό αποζημίωσης κατά τα ανωτέρω για το δότη σπέρματος δεν επιτρέπεται να είναι κατώτερο από το ποσό των 400,00 ευρώ και ανώτερο από το ποσό των 700,00 ευρώ. Αντίστοιχα το συνολικό ποσό αποζημίωσης κατά τα ανωτέρω για την δότρια ωαρίων δεν επιτρέπεται να είναι κατώτερο από το ποσό των 2.200,00 ευρώ και ανώτερο από το ποσό των 3.000,00, συμπεριλαμβανομένης της αποζημίωσης για βιολογική καταπόνηση, η οποία ορίζεται στο ποσό των 1.700,00 ευρώ» ...]

Και το ερώτημα που εύλογα τίθεται είναι:
Τα υπόλοιπα χρήματα απο που θα τα πάρουν αυτές οι γυναίκες;

Νομιμοποιείται μέσω του νομοσχεδίου, η εμπορευματοποίηση των γαμετων απο πρακτορεία και μεσάζοντες αμφιβόλου προελέυσεως και προθέσεων!
Επίσης, ζητήματα όπως: Ανωνυμία και Άρνηση των Δωρητών των Δικαιωμάτων του Παιδιού.
Νομοθετική και οικονομική υποστήριξη των παρένθετων μητέρων.

Υπάρχει πληθώρα μελετών από δείγματα ασθενών, που υποστηρίζουν την ιδέα ότι τα υπογόνιμα ζευγάρια που ήδη χρησιμοποιούν -ή έχουν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν- δωρισμένους γαμέτες, δεν αποκαλύπτουν στους απογόνους τους ή δεν σκοπεύουν να πουν στο παιδί την προέλευσή τους ( Nielsen et al ., 1995 , Brewaeys et al ., 1997 , Gottlieb et al ., 2000 ). Αυτό είναι ένα εύρημα που αναφέρθηκε ακόμη και από χώρες όπως η Σουηδία, όπου υπάρχει νομοθεσία από το 1985 που δίνει στο παιδί που γεννήθηκε μετά από σπερματέγχυση από δότη το δικαίωμα, όταν είναι ενήλικο, να λάβει ταυτοποιητικές πληροφορίες για τον δότη σπέρματος ( Gottlieb et al ., 2000 ).
Το κύριο ζήτημα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αφορά το δικαίωμα του παιδιού να γνωρίζει την καταγωγή του έναντι του δικαιώματος του ενηλίκου στην ιδιωτική ζωή. Από την άποψη αυτή, οι ερευνητές έχουν σημειώσει ότι η τεχνητή γονιμοποίηση από δότη δυνητικά τοποθετεί την ιδιωτική συμβατική συμφωνία μεταξύ των ενηλίκων συμμετεχόντων σχετικά με τα γονικά δικαιώματα και τις υποχρεώσεις πάνω από το συμφέρον του παιδιού ( Elias and Annas, 1986 ; Brody, 1993 ; Jones and Cohen, 2001 ).
Τον Νοέμβριο του 2016, η Καμπότζη έγινε διεθνής πρωτοσέλιδο, όταν οι αρχές εξέδωσαν μια άμεση απαγόρευση για κάθε εμπορική παρένθετη μητρότητα, μέσω μιας οδηγίας του Υπουργού Υγείας. Την εποχή εκείνη η Καμπότζη ήταν ένας δημοφιλής προορισμός για ζευγάρια από όλο τον κόσμο που αναζητούσαν να δημιουργήσουν οικογένεια μέσω του CGS, ακολουθώντας τις πρακτικές που έκλεισαν στη γειτονική Ινδία, την Ταϊλάνδη και το Νεπάλ.
Η οδηγία είχε ως άμεσο αποτέλεσμα την αλλαγή του καθεστώτος των υπηρεσιών παρένθετης μητρότητας από νόμιμο —καθώς δεν υπάρχουν νόμοι που να απαγορεύουν την πρακτική— σε κάτι που ξαφνικά βρισκόταν σε αμφίβολο νομικό έδαφος.
Η νομική θέση των ήδη εγκύων παρένθετων, καθώς και των ζευγαριών και των παιδιών τους που γεννήθηκαν μέσω παρένθετης μητρότητας και βρίσκονται ακόμη στην Καμπότζη που περιμένουν να διεκπεραιωθούν τα έγγραφα για τη γέννηση και τη μετανάστευση, εκτοξεύτηκε σε κατάσταση σύγχυσης και θα παρέμενε έτσι για αρκετό καιρό.
Μέσα σε δύο εβδομάδες από την έκδοση της οδηγίας, μια Αυστραλιανή νοσοκόμα που διευθύνει μια υπηρεσία παρένθετης μητρότητας και δύο συνεργάτες της Καμπότζης συνελήφθησαν, κατηγορήθηκαν και φυλακίστηκαν για, μεταξύ άλλων, αδικήματα εμπορίας ανθρώπων.
Μέχρι το 2017, η κυβέρνηση της Καμπότζης ψήφισε επίσημα νόμους που απαγορεύουν την εμπορική παρένθετη μητρότητα. Ορισμένες χώρες, όπως οι Ηνωμένες Πολιτείες και η Αυστραλία, κανόνισαν αμνηστία για να αναθέσουν σε γονείς εν μέρει το ταξίδι της παρένθετης μητρότητας για να συλλέξουν τα παιδιά τους χωρίς φόβο σύλληψης.
Ωστόσο, η θέση της Καμπότζης ήταν σαφής: νέες υποθέσεις θα διώκονταν.
Ο τομέας της παρένθετης μητρότητας της Καμπότζης πέρα ​​από το να κλείσει, απλώς πέρασε στην παρανομία. Τον Ιούλιο του 2018 η αστυνομία της Καμπότζης συνέλαβε, απήγγειλε κατηγορίες και συνέλαβε 32 έγκυες παρένθετες και πέντε μεσάζοντες, και τον Νοέμβριο άλλες 11 έγκυες παρένθετες και επτά μεσάζοντες, για αδικήματα εμπορίας ανθρώπων.
Το σκεπτικό των αρχών της Καμπότζης διευκρίνισε ο αναπληρωτής διευθυντής της Εθνικής Επιτροπής για την καταπολέμηση της εμπορίας ανθρώπων: «Σκόπευαν να ανταλλάξουν τα παιδιά τους με χρήματα. Αυτό που δίνουμε προτεραιότητα ως θύμα είναι το μωρό μέσα στη μητέρα. Το να κάνεις παιδί και μετά να το πουλάς είναι απάνθρωπο ».
Η Καμπότζη δεν είναι η μόνη χώρα όπου οι νόμοι για την εμπορία ανθρώπων έχουν χρησιμοποιηθεί για την αστυνόμευση της εμπορικής παρένθετης μητρότητας. Στην Ισπανία, όπου τόσο οι εμπορικές όσο και οι αλτρουιστικές μορφές παρένθετης μητρότητας είναι παράνομες, πολλά ζευγάρια ταξιδεύουν στην Ουκρανία όπου η εμπορική παρένθετη μητρότητα είναι νόμιμη και ρυθμιζόμενη. Ωστόσο, τον Σεπτέμβριο του 2018, η ισπανική κυβέρνηση ουσιαστικά καθήλωσε σχεδόν 30 οικογένειες στην Ουκρανία, όταν σταμάτησαν να καταγράφουν τις γεννήσεις μωρών που γεννήθηκαν μέσω παρένθετης μητρότητας (μια απαραίτητη, συνήθως απλή διαδικασία, προκειμένου οι γονείς να φέρουν τα παιδιά τους στο σπίτι), επικαλούμενη πιθανή ιατρική αμέλεια και εμπορία παιδιών.
Σε σχετική μελέτη διαβάζουμε επίσης:
[...Αυτή η διαφοροποίηση του νόμου και της πολιτικής έχει ενθαρρύνει τους ανθρώπους σε χώρες με περιοριστικά νομικά πλαίσια ή ακριβά ποσοστά να αναζητήσουν υπηρεσίες παρένθετης μητρότητας στο εξωτερικό, σε δικαιοδοσίες με ανεκτικό ή χωρίς πλαίσιο και χαμηλότερο κόστος—φαινόμενο γνωστό ως «ιατρικός» ή, πιο συγκεκριμένα «αναπαραγωγικός τουρισμός». Η Ασία ήταν κάποτε ένας δημοφιλής προορισμός για εμπορική παρένθετη μητρότητα, με τις αγορές να ανθίζουν στην Καμπότζη, το Νεπάλ, την Ταϊλάνδη, την Ινδία και το Λάος. Καθώς αυτές οι αγορές έχουν κλείσει την τελευταία δεκαετία (όλες εκτός από το Λάος), τα κράτη της Ανατολικής Ευρώπης όπως η Ουκρανία και η Γεωργία, καθώς και η Ελλάδα, έχουν κερδίσει μεγάλο μέρος του «χαμένου εμπορίου» ...]

Η Ελλάδα ήδη αποτελεί μέρος του «χαμένου εμπορίου»

Σε άρθρο της “iatropedia” με ημερομηνία 19 Δεκεμβρίου 2023, διαβάζουμε τα ακόλουθα:

“ΕΛΙΤΟΥΡ – Τουρισμός Γονιμότητας: Έως και το 30% της παγκόσμιας ανάπτυξης διεκδικεί η Ελλάδα έως το 2030”
[ ...«Στο Ελληνικό Συμβούλιο Τουρισμού Υγείας ΕΛΙΤΟΥΡ θεωρούμε ότι η Ελληνική Επιστημονική Αριστεία είναι το διαβατήριο του Ελληνικού Τουρισμού Υγείας, η σφραγίδα και η εγγύηση, για τους ταξιδιώτες του κόσμου, σε όλους τους ιατρικούς τομείς ανάπτυξης του Ιατρικού Τουρισμού, πέραν του Τουρισμού Γονιμότητας» επεσήμανε ο κύριος Πατούλης, και πρόσθεσε ότι η αύξηση για τον Τουρισμό Γονιμότητας υπολογίζεται να σημειώσει ρυθμό 30%, φτάνοντας τα 6,2 δισεκατομμύρια δολάρια έως το 2030. ...] https://www.iatropedia.gr/eidiseis/elit ... mAI_OnlN8I ....

Η παρένθετη μητρότητα απαγορεύεται σε Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία, Αυστρία, Σουηδία, Νορβηγία, Φινλανδία, Βέλγιο, Λιθουανία, Σλοβακία, Λετονία, Ελβετία. Η Γαλλία ξεχωρίζει για τη μαχητικότητά της, στο όνομα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της αξιοπρέπειας του ανθρώπου.

https://www.facebook.com/TakisMoschov/p ... gQqKpsJh9l
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Το νομοσχέδιο ΔΕΝ περιλαμβάνει πουθενά & με ουσιαστικό τρόπο, τα ανθρώπινα δικαιώματα τ παιδιού & τ ανθρώπινα δικαιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 04 Φεβ 2024, 21:48

Κρατήστε ένα στοιχείο:
Μελέτη του 2018 καταγράφει ότι μόλις το 2% των περιπτώσεων παρένθετης έχουν αλτρουιστικό χαρακτήρα. Όλες οι υπόλοιπες κοινό εμπόριο.
Ετσι για να ξέρουμε τις στοχεύσεις.



Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Το νομοσχέδιο ΔΕΝ περιλαμβάνει πουθενά & με ουσιαστικό τρόπο, τα ανθρώπινα δικαιώματα τ παιδιού & τ ανθρώπινα δικαιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 05 Φεβ 2024, 19:40

Οι αριστεροί/προοδευτικοί άνθρωποι οφείλουν και ΠΡΕΠΕΙ να μην αποδεχτούν το νομοσχέδιο της ΝΔ.
Είναι ξεκάθαρα νόμος που λύνει θέματα εμπορίου και δεν ασχολείται σχεδόν καθόλου με τα πραγματικά δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και ΛΟΑΤΚΙ ανθρώπων.
Η ΝΔ θέλει εμπόρειο όχι δικαιώματα.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Το νομοσχέδιο ΔΕΝ περιλαμβάνει πουθενά & με ουσιαστικό τρόπο, τα ανθρώπινα δικαιώματα τ παιδιού & τ ανθρώπινα δικαιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 11 Φεβ 2024, 13:16

Να απο παιρνουν ιδεες η ΝΔ και η λοιπη δεξια φαρα.....
Το διεθνές εγκληματικό δίκτυο διακίνησης οργάνων έχει προσκολληθεί γερά στην Ουκρανία.
Σήμερα η Ουκρανική Βουλή (Ράντα) ψήφισε νόμο, σύμφωνα με τον οποίο, τα αναπαραγωγικά κύτταρα ανδρών και γυναικών στρατιωτών, που σκοτώνονται στον πόλεμο, δεν θα καταστρέφονται, αλλά θα διατηρούνται σε κρυοτράπεζες.
Ωάρια και σπερματοζωάρια θα διατηρούνται για 3 χρόνια με έξοδα του κράτους. Μετά τα 3 χρόνια, όσοι ενδιαφέρονται να τα αποκτήσουν θα τα διατηρούν με δικά τους έξοδα.
Η Ουκρανία είναι ένας προσφιλής προορισμός, για όσα ομοφυλόφιλα ζευγάρια αγοράζουν παιδιά, από παρένθετες μητέρες. Τώρα θα έχουν πρόσβαση και στην "πρώτη ύλη", ενώ το εμπορικό κύκλωμα θα κάνει χρυσές δουλειές.
Ολο και πιο κάτω!


Εικόνα

http://www.press-gr.com/2024/02/blog-po ... gDUc7QvzRc
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8192
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Το νομοσχέδιο ΔΕΝ περιλαμβάνει πουθενά & με ουσιαστικό τρόπο, τα ανθρώπινα δικαιώματα τ παιδιού & τ ανθρώπινα δικαιω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 16 Φεβ 2024, 23:56



Ολόκληρη η ομιλία:
SpoilerShow
Λοιπόν πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εδώ που με κάλεσαν να πω τη δική μου πλευρά της ιστορίας um ως παιδί που γεννήθηκε από παρένθετη μητρότητα και τώρα αγωνίζομαι κατά της παρένθετης μητρότητας. Είμαι ευγνώμων και εξαιρετικά τιμημένη που βρίσκομαι σε ένα τέτοιο μέρος, αυτό είναι περισσότερο από ότι περίμενα και είμαι πολύ συγκινημένη. Πρέπει να πω όλη μου την ιστορία. Θα τη μοιραστώ μαζί σας με πολλή ειλικρίνεια πολλή ταπεινότητα. Είναι τόσο πρώτη φορά που μιλάω μπροστά σε μια τόσο μεγάλη ομάδα ανθρώπων που είναι τόσο έξυπνοι, οπότε είμαι λίγο ταραγμένη, πρέπει να πω αλλά πιστεύω ότι τα λόγια μου σήμερα είναι σημαντικά γιατί πολύ συχνά δυστυχώς ξεχνάμε τους ανθρώπους που επηρεάζονται περισσότερο από την παρένθετη μητρότητα αλλά αυτοί οι άνθρωποι δεν δίνουν ποτέ τη συγκατάθεσή τους, δεν έχουν ποτέ το λόγο τους, και αυτά είναι τα παιδιά που γεννιούνται από παρένθετη μητρότητα.

Αυτά τα παιδιά που ξεριζώνονται από τη μητέρα τους για να πουληθούν σε αγνώστους κάπως σαν τα αυτοκίνητα που παραγγέλνεις από εργοστάσια που εννοώ διαλέγεις επιλογές που μπορεί να σου αρέσουν ή όχι και αυτά τα παιδιά θεωρούνται ακριβώς σαν χυδαία αντικείμενα και προϊόντα

Εγώ είμαι σήμερα ένα προϊόν παρένθετης μητρότητας που δημιουργήθηκε, που αγοράστηκε, και θα ήθελα να σας πω τη δική μου πλευρά της ιστορίας για να μπορέσετε να καταλάβετε πώς με επηρέασε και γιατί σήμερα δεν μπορούμε απλά να ρυθμίσουμε την παρένθετη μητρότητα, πρέπει να την καταργήσουμε καθαρά και απλά για το καλό του παιδιού και φυσικά για τα δικαιώματα των παιδιών. Ένα παιδί δεν θα έπρεπε ποτέ να είναι αντικείμενο μιας τέτοιας σύμβασης και πάνω απ’ όλα δεν θα έπρεπε ποτέ να είναι αντικείμενο μιας συναλλαγής έτσι όπως είπα θα ταξιδέψουμε τώρα 40 χρόνια πίσω. Τότε ξεκίνησε η ιστορία μου, ακόμα και πριν από τη δική μου γέννηση.

Οι υποψήφιοι γονείς μου, εννοώ η υποψήφια μητέρα μου, είχε ήδη έναν γιο με έναν άλλο άνδρα, οι γονείς μου είχαν μια πολύ επιτυχημένη επιχείρηση πολύ έξυπνοι άνθρωποι πρέπει να τους το αναγνωρίσω αυτό, η μητέρα μου ήταν 11 χρόνια μεγαλύτερη από τον πατέρα μου, τα χρήματα έτρεχαν, ήταν στο απόγειο της καριέρας τους και πιστεύω ότι κάποια στιγμή η μητέρα μου κάπως ξέχασε τη βιολογία της και έτσι κάποια στιγμή αποφάσισαν να κάνουν οικογένεια αλλά ήταν λίγο αργά.

Σε αυτό το στάδιο ο πατέρας μου ήταν 48 ο πατέρας μου συγνώμη ήταν 37 και η μητέρα μου 48 και η μητέρα μου είχε ήδη προβλήματα υπογονιμότητας. Σύμφωνα με τον πατέρα μου με τον οποίο είχα μια πρόσφατη συζήτηση, ήθελε ένα παιδί από τα δικά του τζιν του έτσι η υιοθεσία ήταν εντελώς έξω από την εικόνα, και η παρένθετη μητρότητα για αυτούς ήταν η μόνη επιλογή αντί να παραιτηθούν από την απόκτηση ενός παιδιού.

Εγωιστική απόφαση πιστεύω, αλλά είναι η ιστορία τους. Έτσι έψαξαν στις Ηνωμένες Πολιτείες και πιο συγκεκριμένα στο Λούισβιλ Κεντάκι για να βρουν ένα πρακτορείο που θα μπορούσε να τους βοηθήσει να βρουν μια παρένθετη μητέρα.

Οι γονείς μου πρώτα έδωσαν στο πρακτορείο φυσικά μια λίστα με κριτήρια σχετικά με τη γυναίκα που θα έπρεπε να είναι, πως θα έπρεπε να μοιάζει, εγώ προσωπικά γεννήθηκα με παραδοσιακή παρένθετη μητρότητα, όχι εθνική παρένθετη μητρότητα, οπότε η παρένθετη μητέρα μου είναι βιολογικά συγγενής μου αν και κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία απολύτως διαφορά αν η μητέρα είναι βιολογικά συνδεδεμένη με το παιδί ή όχι γιατί για μένα η μητέρα είναι αυτή που έχει το παιδί μέσα στη μήτρα της για 9 μήνες και φυσικά γεννάει το παιδί.

Περίπου ένας χρόνος περνάει όπου το 1991 οι γονείς μου είχαν μια παρένθετη μητέρα αλλά δεν κρατούσε τα έμβρυα και έτσι έπρεπε να γίνει εκ νέου αντιστοίχιση με αυτό που θα ήταν η βιολογική μου μητέρα και ευτυχώς αυτή έμεινε έγκυος μόλις δύο μήνες μετά την υπογραφή του συμβολαίου.

Λέγεται συχνά ότι τα πρακτορεία εξετάζουν την ψυχολογία των γυναικών μέσω πολύ ενδελεχών τεστ, ότι βεβαιώνονται ότι δεν έχουν κανένα χρέος να πληρώσουν, αλλά ξέρουμε ότι αυτό δεν είναι αλήθεια. 14 δις δολάρια ήταν η αγορά της παρένθετης μητρότητας το 2022 και πιστεύετε ειλικρινά ότι θα κοιτάξουμε πολύ προσεκτικά σε γυναίκες που μπορεί να λένε ψέματα κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τους; Δεν νομίζω.

Έτσι η περίπτωσή μου είναι ένα τέλειο παράδειγμα. Η βιολογική μου μητέρα δεν ήταν ψυχικά σταθερή, είχε ένα τεράστιο ιστορικό με κατάθλιψη αλλά και πάνω από αυτό λίγο πριν γεννηθώ είχε χάσει ένα γιο ηλικίας 2 ετών σε ένα απολύτως τραγικό οικιακό ατύχημα έτσι νομίζω ότι μπορείτε να μπείτε στη θέση της ψυχολογικά.

Δεν ήταν εκεί καθόλου, ήταν εντελώς συντετριμμένη, μετά από αυτό ήταν χρεωμένη και έπρεπε να παριστάνει ένα γενναίο πρόσωπο για την οικογένειά της τα παιδιά της και τον σύζυγό της

Αυτή η υπηρεσία που έβλεπε μόνο αυτό που ήθελε να δει όταν την προσέλαβε, και αυτό ήταν τα χρήματα που μπορούσε να παράγει.
Ήταν η κατάσταση μιας γυναίκας που χρειαζόταν χρήματα για να ταΐσει τα παιδιά της και να πληρώσει τους λογαριασμούς της, έτσι γεννήθηκα στις 10 Δεκεμβρίου 1991, μια ημερομηνία που επιλέχθηκε στην πραγματικότητα από τους παρευρισκόμενους γονείς μου, επειδή περιέργως έπεφτε μεταξύ των γενεθλίων της υποψήφιας μητέρας μου που γεννήθηκε στις 5 Δεκεμβρίου και της βιολογικής μου μητέρας που γεννήθηκε στις 15 Δεκεμβρίου

Έπρεπε να είμαι ένα μωρό των Χριστουγέννων στην πραγματικότητα, αλλά ακόμη και αυτό αποφασίστηκε για μένα. Μπορείτε να φανταστείτε ότι στην παρένθετη μητρότητα οι γεννήσεις μπορούν ακόμη και να προγραμματιστούν και να αποφασιστούν και δεν είμαι αρκετά σίγουρη πώς είναι αυτό το καλύτερο συμφέρον του παιδιού και εδώ είναι που γίνεται λίγο συναισθηματικό για μένα.

Μόλις γεννήθηκα δεν με έβαλαν στην αγκαλιά της βιολογικής μου μητέρας της μητέρας που με φρόντιζε για 9 μήνες, αυτή που με τάιζε αυτή που μου μιλούσε αυτή που ένιωσα κάθε συναίσθημα να εισβάλει σε αυτήν όταν ήταν έγκυος η γυναίκα που στο τέλος ήταν ο μόνος άνθρωπος που ήξερα, όχι να κάνω το μεγάλο άλμα του βρέφους από τη μήτρα της μητέρας μου στον κρύο και λιτό κόσμο των φώτων του νοσοκομείου.

Και έπρεπε να είμαι εμείς που πουλήσαμε και οριστικοποιήσαμε τη συναλλαγή στην αγκαλιά των θετών μου γονέων τους οποίους δεν γνώριζα και αυτό δυστυχώς ήταν το πρώτο τραύμα που θα έγραφε την υπόλοιπη ζωή μου το τραύμα της εγκατάλειψης.

Έτσι από παιδί ήδη έδειχνα σημάδια του τραύματος, το τραύμα της εγκατάλειψης, οι γονείς μου δεν μπορούσαν να με αφήσουν, με έπιανε υστερία, ήμουν ένα πολύ περίπλοκο παιδί, φοβόμουν πάντα την απόρριψη, είχα πρόβλημα να κάνω φίλους, οι γονείς μου δεν μπορούσαν να με αφήσουν πουθενά, πάρτι με ύπνο να έκανα, έπεφτα σε αυτή την υστερική κρίση και έτσι δεν μπορούσαν να με αφήσουν απλά φοβόμουν δυστυχώς ότι θα υπέφερα μια δεύτερη εγκατάλειψη κάθε φορά που με άφηναν αλλά εκείνη τη στιγμή περνούσα ήδη μια εσωτερική μάχη πώς θα μπορούσα να χτίσω τον εαυτό μου χωρίς να ξέρω από πού προέρχομαι.

Κατά τη διάρκεια της ενήλικης ζωής μου τα πράγματα χειροτέρεψαν βυθίστηκα στις εξαρτήσεις από το αλκοόλ ακόμα και βιάστηκα επειδή έβαζα συνεχώς τον εαυτό μου σε ενοχή, έκανα αρκετές απόπειρες αυτοκτονίας. Η ζωή μου δεν ήταν η καλύτερη, ήταν δύσκολο να έχω φυσιολογικές φιλίες, έπνιγα τους ανθρώπους γιατί φοβόμουν ότι θα με αφήσουν.

Ήμουν μόνη μου ήμουν πολύ πολύ μόνη μου, έπεφτα σε πολλές καταθλίψεις, λυπάμαι επίσης δεν μπόρεσα ποτέ να βρω μια καλή δουλειά, δεν ήμουν σταθερή και δυσκολεύτηκα να τελειώσω τις σπουδές μου, μετά, τότε, δόξα τω Θεώ γνώρισα τον άντρα μου ο οποίος σταδιακά με βοήθησε να ξαναφτιάξω τη ζωή μου όπως είναι σήμερα με πολύ υπομονή, πολλή αγάπη, με άφησε να ξεσπάσω όλα μου τα συναισθήματα και κατάλαβε ακριβώς γιατί αντιδρούσα με τον τρόπο που αντιδρούσα,

Σήμερα έχω τρία πανέμορφα παιδιά αλλά δυστυχώς και αυτά με τη σειρά τους υποφέρουν από τα δικά μου τραύματα η κόρη μου η μεγαλύτερη μου Elanar, υποφέρει από το τραύμα της εγκατάλειψης και ο γιος μου ο Theodore ο δεύτερος μου υποφέρει από το τραύμα της απόρριψης.

Δυστυχώς υποφέρουν και αυτά με τη σειρά τους από ένα τραύμα, γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι όλα αυτά είναι διαγενεακά, οπότε η παρένθετη μητρότητα δεν επηρέασε μόνο εμένα, δυστυχώς επηρεάζει και τα δικά μου παιδιά, που σήμερα φυσικά έχουν βοήθεια

Είχα την απόδειξη του γεγονότος ότι γεννήθηκα από παρένθετη μητρότητα μέσω ενός τεστ DNA όταν έγινα 30 χρονών, είμαι 31 σήμερα, αλλά αυτή ήταν η φυσική απόδειξη γιατί πάντα ήξερα μέσα μου ότι δεν ταίριαζα, είχα προβλήματα με τη μητέρα μου, έβλεπα ότι δεν συνδεόμουν μαζί της, συνδεόμουν με τον πατέρα μου λίγο περισσότερο γιατί ήταν βιολογικά συνδεδεμένος μαζί μου αλλά τα πράγματα δεν φαίνονταν σωστά και ήξερα μέσα μου ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.

Εμείς τα παιδιά δεν είμαστε χαζοί ξέρετε είμαστε πολύ πολύ πολύ έξυπνοι άνθρωποι, και όχι πολύ καιρό πριν διαγνώστηκα με διπολική νόσο δεν θα έπρεπε να σοκάρει κανέναν σας μετά από όλα όσα σας είπα για τη βιολογική μου μητέρα, οπότε η παρένθετη μητέρα μου παλεύει και η ίδια με ψυχικά προβλήματα, και πιστεύω ότι το κληρονόμησα αυτό από εκείνη, αλλά πώς να ξέρω, δεν είχα ποτέ πρόσβαση στα ιατρικά μου αρχεία από την πλευρά της και όλα ήταν κρυφά από εμένα και θα μπορούσε να έχει πει ψέματα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας.

Τελικά στην πραγματικότητα όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί την Έλενορ φοβήθηκα πάρα πολύ, φοβόμουν μέχρι θανάτου, γιατί δεν ήξερα τι θα κληροδοτούσα στο μωρό μου, τον καρκίνο μια γενετική ασθένεια, θέματα ψυχικής υγείας, όλα αυτά είναι στο μυαλό.

Μου είναι απίστευτο να διαπιστώνω ότι είναι προς το συμφέρον του παιδιού να κρύβεις όλες αυτές τις πληροφορίες από το παιδί από το παιδί σε όλη του τη ζωή. Συγγνώμη και αυτή είναι μια σύντομη περίληψη της ζωής μου. πολύ σύντομη, θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για τη ζωή μου και όλα τα προβλήματα που μου προκάλεσε η παρένθετη μητρότητα.

Πάντα υπάρχουν συνέπειες. Κοιτάξτε με, δύο άνθρωποι, οι υποψήφιοι γονείς μου, πριν από 31 χρόνια πήραν μια μικρή απόφαση, μετά μια μεγαλύτερη, και μετά μια πιο ασήμαντη και η μια απόφαση μετά την άλλη ήρθα στον κόσμο και εκείνη την ημέρα ήμουν η συνέπεια μιας μικρής επιλογής που έκαναν δύο άνθρωποι σε μια εποχή που εγώ δεν υπήρχα καν. Και αυτή η Επιλογή καθόρισε όλη μου την ύπαρξη.

Είμαι μια συνέπεια, και ελπίζω ότι σύντομα θα είμαι εγώ αυτή που θα επιφέρει συνέπειες για να καταργηθεί η θηριωδία της παρένθετης μητρότητας αλλά προσέξτε τα λόγια μου: εγώ δεν θα με δείτε ποτέ να κατηγορώ τους γονείς μου χρησιμοποίησαν μια διαδικασία που ήταν απλά μια προσφορά μια επιλογή που τους προσφέρθηκε σε ασημένιο πιάτο PL και δεν είχαν τη δύναμη να αντισταθούν.

Σήμερα δεν νιώθω κανένα μίσος για αυτούς, δεν τους κατηγορώ, τους αγαπώ, αλλά ωστόσο κατηγορώ το σύστημα που αργά αλλά σταθερά επιτρέπει την νομιμοποίηση της παρένθετης μητρότητας. Πρώτα εγκρίνουμε την χρήση της παρένθετης μητρότητας για ιατρικούς λόγους όπως η υπογονιμότητα μετά την αποδεχόμαστε για κοινωνικούς λόγους και μετά την αποδεχόμαστε για οτιδήποτε και για τα πάντα και για λόγους εμπορίας ανθρώπων, την πώληση παιδιών, την μη διαθεσιμότητα του ανθρώπινου σώματος για ηθικούς βιοηθικούς λόγους.

Η παρένθετη μητρότητα πρέπει να καταργηθεί, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, και δεν είμαι γιατρός, είμαι απλά ένα παιδί, ο μεγαλύτερος λόγος για να καταργηθεί αυτό το τερατούργημα είναι για το καλό του παιδιού για το δικό του ή του δικαιωμάτων του για μια ψυχική ισορροπία που αυτό ή αυτή όπως εγώ μπορεί να μην ξαναβρεί ποτέ.

Και θα τελειώσω με αυτό και αυτό είναι για όλους εσάς που μπορεί να νομίζετε ότι αυτό είναι φυσιολογικό, να εννοώ ότι η παρένθετη μητρότητα είναι φυσιολογική και ίσως θα έπρεπε να την ρυθμίσουμε αν μόνο ένα παιδί όπως εγώ έχει αντιμετωπίσει τόσα πολλά προβλήματα στη ζωή του ως αποτέλεσμά της αυτό θα πρέπει να είναι αρκετό για να πείσει όλους και όλες εσάς ότι δεν υπάρχει τίποτα καλό σε αυτή τη διαδικασία και ότι τίποτα δεν μπορεί να την κάνει ηθική παρά τις προσπάθειές σας να πείσετε τον εαυτό σας για το αντίθετο.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας
https://tomov.gr/2024/02/13/schetika-ti ... FOccYS-u9o
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών