"Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2174
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 11 Φεβ 2024, 13:59

πατησιωτης έγραψε:
11 Φεβ 2024, 09:37
Μαδουραίος έγραψε:
11 Φεβ 2024, 09:36
Ποιός πήζει είπαμε;
Γιατί χαίρεστε με τα ιδιωτικά παν/μια; εννοώ τι προσφέρουν;

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 11 Φεβ 2024, 14:03

Τι είναι το agle?
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34863
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Φεβ 2024, 15:13

Fata_Morgana έγραψε:
11 Φεβ 2024, 13:59
πατησιωτης έγραψε:
11 Φεβ 2024, 09:37
Μαδουραίος έγραψε:
11 Φεβ 2024, 09:36
Ποιός πήζει είπαμε;
Γιατί χαίρεστε με τα ιδιωτικά παν/μια; εννοώ τι προσφέρουν;
Δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης εδώ αλλά τέλος πάντων : το ένα είναι η εξοικονόμηση συναλλάγματος από πολλούς από όσους πηγαίνουν σήμερα στο εξωτερικό και φυσικά από τυχόν ξένους φοιτητές που θα πληρώνουν στην Ελλάδα.Στην Κύπρο π.χ. το 5% των εσόδων του προυπολογισμού προέρχεται από τα πανεπιστήμια.
Αλλά πιο βασικό για μένα είναι το αντιπαράδειγμα για να διορθωθούν και τα δημόσια.Εγώ θα ήθελα τα δημόσια πανεπιστήμια να έχουν αυτή την εικόνα.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... cale=el_GR

Δεν χρειάζεται να ψάχνουμε στην Αμερική, την Αγγλία ή… την Μποτσουάνα για να βρούμε ασφαλή και καθαρά campus Πανεπιστημίων που σέβονται το μαθητή και τους καθηγητές. Στην Αθήνα υπάρχει ένα πραγματικό ΣΤΟΛΙΔΙ, το Αμερικανικό Κολλεγιο Ελλάδος- Deree College.
Ένα Ιδιωτικό αλλά Μη Κερδοσκοπικό Ίδρυμα που από την επιβλητική του είσοδο περνάς μόνο μετά από έλεγχο και αν έχεις δουλειά να μπεις μέσα. Με μια από τις μεγαλύτερες- πιο σύγχρονες βιβλιοθήκες στην Ελλάδα. Με σύγχρονα μικρά αμφιθέατρα, με τάξεις εξειδικευμένες για κάθε μάθημα, με πισίνες, με εστιατόρια, με ανοιχτά και κλειστά Θέατρα και γήπεδα μπάσκετ και βολέι, με κανονικό γηπεδο ποδοσφαίρου και αμέτρητα γήπεδα τέννις. Με κάθε χώρο του να γυαλίζει από καθαριότητα πιο πολύ και από καθρέφτη, όπου φυσικά η ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΕΝΝΟΙΑ. Σας διαβεβαιώ πως από τα αρκετά Campuses που έχω επισκεφτει στην Αγγλία, ΕΛΑΧΙΣΤΑ είναι καλύτερα.
Ένα Κολλέγιο που αν αποφοιτήσεις με καλό βαθμό, θα σε δεχθεί ανετα το Χαρβαρντ ή η Οχφορδη για το μεταπτυχιακό σου, ενώ η ιδιωτική Ελληνική εργασίας σε εκτιμά, όπως τους απόφοιτους των 3-4 καλύτερων Δημόσιων Ελληνικών Πανεπιστημίων. Έχει χιλιαδες φοιτητές, κυρίως από την Ελλάδα βέβαια, αλλά και από το εξωτερικό. Αν είσαι αριστούχος απόφοιτος του, είσαι αρκετά καλος για το Harvard ή τη Microsoft αλλά το Ελληνικό Κράτος ΔΕΝ σε αναγνωρίζει. Θα χαρώ πολύ επιτελους να το κάνει με το νεο νόμο. Εγώ δεν έχω τιποτα εναντίον των Δημοσίων Πανεπιστημίων. Θέλω και αυτά να γίνουν ακόμα καλύτερα, αλλά θέλω επιτελους να υπάρχουν περισσότερες ΕΠΙΛΟΓΕΣ και στην Ελλάδα και η πατρίδα μας να πάψει να είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΣΤΑ ΑΕΙ.
ΥΓ: Και προς όσους δεν πιστεύουν πως το Deree είναι καλό πανεπιστήμιο. Μαντέψτε κάτι: ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΦΟΙΤΗΣΕΤΕ ΕΚΕΙ.
ΥΓ: Οι φωτογραφίες αδικούν τη πραγματικότητα.


Δεν την έχουν όχι επειδή δεν υπάρχουν καλοί καθηγητές και καλοί φοιτητές.Οι καλύτεροι μαθητές πηγαίνουν στα δημόσια και όχι εκεί.Αλλά το περιβάλλον κουρελαρίας που έχουν επιβάλλει οι αναρχομπάχαλοι,τα "προοδευτικά" κόμματα και το καθηγητικό κατεστημένο καταστρέφει τις δυνατότητές τους.Για να αλλάξει το κρατικό πανεπιστήμιο χωρίς τα ιδιωτικά πρέπει να γίνει στην Ελλάδα εμφύλιος πόλεμος.Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλά είναι μια πραγματικότητα ότι μόνο αν μπεί μέσα η αστυνομία και μείνει συνέχεια μπορεί να αλλάξει η κατάσταση.Δεν αξίζει το τίμημα που θα πληρώσουμε για αυτό.Εάν όμως εγκατασταθούν 5-6 καλά ιδιωτικά ο ανταγωνισμός θα αναγκάσει τους πάντες να αλλάξουν μυαλά ή να υποβαθμισθούν.
Την εποχή που πήγαινα εγώ σχολείο τα ιδιωτικά γυμνάσια θεωρούνταν πολύ κατώτερα από τα δημόσια.
Στα ιδιωτικά πήγαιναν όσοι ήθελαν απλώς να πάρουν απολυτήριο χωρίς άλλες φιλοδοξίες.Στις συζητήσεις των γονέων η φράση "τον έβαλε σε ιδιωτικό" σήμαινε ότι δεν μπορούσε να τελειώσει το δημόσιο.
Ύστερα ήλθε η μεταπολίτευση και η κατάσταση άλλαξε άρδην,η δημόσια μέση εκπαίδευση κατέρρευσε.Δεν κατέρρευσε επειδή δήθεν δεν δίνονταν λεφτά αλλά λόγω των καθηγητών της ΟΛΜΕ και των καταλήψεων.
Σήμερα πολλοί βάζουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά και πληρώνουν μόνο και μόνο για να αποφύγουν την κακοδαιμονία των δημοσίων.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 11 Φεβ 2024, 15:52

Αν η Μαγδα Φυσσα και ο Γιάννης Μαγγος,
μετά την δολοφονία των παιδιών τους το "έριχναν" στις προσευχές και "διοχέτευαν"
να το πω απλά, την δικαιολογημενη οργή και πίκρα τους σε τίποτα θρησκευτικές κατανυξεις και στον χώρο της θρησκείας γενικότερα, όπως έχει συμβεί με άλλους γονείς που βίωσαν τέτοιον πόνο καθώς ο καθένας έχει άλλες αντιδράσεις και άλλη θεωρηση για την κοινωνία και την πολιτική.
Δεν θα είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα
οι διάφορους καλοθελητες που έφτασαν στο σημείο να βλέπουν κίνητρα και προσωπικές φιλοδοξίες πίσω από τους δύο γονείς,
που και διαψευστηκαν οι ανοησίες αυτές και ένα συγνώμη ακόμα δεν άκουσαν από τους συκοφαντες.
Το γεγονος όμως ότι και οι δύο όπως και η οικογένεια Ζακ Κωστοπουλου δεν το έριξαν στις κατανυξεις και στην προσπάθεια δικαίωσης σε ψεύτικους παραδείσους αλλά συμμετείχαν και συμμετέχουν, ο καθένας με τον δικό του τρόπο, στο κίνημα και σε κινητοποιήσεις φορέων και συνδικάτων, όχι μόνο ενοχλεί και μάλιστα αρκετά τα διάφορα παπαγαλάκια αλλά έχουν φτάσει και πάτο στην αλητεία και στην προσπάθεια στοχοποίησης των γονέων.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Φεβ 2024, 17:40

Μία μικρή παρατήρηση
Ή λέξη "πατσαβουρα" για οποιαδήποτε γυναίκα είναι σεξιστικη μισογυνικη και ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ έκφραση

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 11 Φεβ 2024, 21:06

panos291 έγραψε:
11 Φεβ 2024, 10:13
Μαδουραίος έγραψε:
11 Φεβ 2024, 09:34
panos291 έγραψε:
11 Φεβ 2024, 09:24

Ρε πες μου ενα πουτσερμαν κολετζ με τμημα ιατρικης, ακομα περιμενω.
Σού έδειξα.Αυτοί θ ανοιξουν παραρτηματα.Καλό σφάξιμο.
Ωστε θα ανοιξουν τμηματα ιατρικης το Athens School of Managment και το ICBS Business School?
Για δες κατι πράγματα που μαθαινουμε.
https://www.aua.edu/academics/undergraduate-programs/

Αυτό π.χ. προσφέρει Health Sciences και undergraduate και graduate.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34863
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Φεβ 2024, 23:08

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Φεβ 2024, 17:40
Μία μικρή παρατήρηση
Ή λέξη "πατσαβουρα" για οποιαδήποτε γυναίκα είναι σεξιστικη μισογυνικη και ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ έκφραση
Όχι αν είναι δεξιά αυτή η γυναίκα σύμφωνα με τους "προοδευτικούς". :smt005:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 12 Φεβ 2024, 00:10

πατησιωτης έγραψε:
11 Φεβ 2024, 23:08
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Φεβ 2024, 17:40
Μία μικρή παρατήρηση
Ή λέξη "πατσαβουρα" για οποιαδήποτε γυναίκα είναι σεξιστικη μισογυνικη και ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ έκφραση
Όχι αν είναι δεξιά αυτή η γυναίκα σύμφωνα με τους "προοδευτικούς". :smt005:
Σαν οργανωμένο μέλος στον ΣΥΡΙΖΑ, δεν θα αποκαλούσα ΠΟΤΕ μία γυναίκα με τέτοια έκφραση ακόμη και ανήκε σε τελείως εχθρικό για εμένα πολιτικό χώρο ..

Καμιά γυναίκα δεν είναι "πατσαβουρα" , κανένας άνθρωπος δεν είναι "σαβουρα"


Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4501
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 15 Φεβ 2024, 10:17

Ενταξει δεν ηταν τιποτα "ακροδεξιοι" για να εχουμε εκτακτα δελτια διαγγελμα του πρωθυπουργου και 350 συλληψεις

Τα αγαπημενα τσιρακια του συστηματος ητανε

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34863
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: "Τι σημαίνει πατσαβούρα μπαμπά?" Η "κυρία" Κλείτου αγόρι μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 15 Φεβ 2024, 12:57

Κατά φωνή και ο Ρουβίκων.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... siografos/


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών