Είμαι οργισμένος με τον εαυτό μου – Ντροπή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Είμαι οργισμένος με τον εαυτό μου – Ντροπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 12 Φεβ 2024, 18:47

Ένας αγρότης βλέπει απότομα την πραγματικότητα που αγνοούσε 50 χρόνια!

Οργή για Κ.Μητσοτάκη: «Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου» είπε αγρότης σε εκπομπή (βίντεο)
Εικόνα

Ο ορισμός της ανεστραμμένης πραγματικότητας στη συνείδηση των ανθρώπων και πως ο καπιταλισμός παράγει τους νεκροθάφτες του
Αγρότης είχε καταλήξει, πριν δεκαετίες, ότι η ΝΔ είναι λαϊκό κόμμα και είναι… με τους αγρότες! Τότε που το κόμμα του, μαζί με τα κόμματα του ΕΟΚικού τόξου και των Συνθηκών του, ετοίμαζαν την καταστροφή της αγρο-κτηνοτροφικής παραγωγής και της αυτάρκειας της χώρας μας, μέσω των ΚΑΠ.
50 χρόνια λέει την ψήφιζε (πρόσθεσε μια δεκαετία στη ρύμη του λόγου του). Και δεν κατάφερε ποτέ να βάλει την πραγματικότητα με τα ποδάρια της κάτω, αντί να τη βλέπει ανεστραμμένη με την ΝΔ ηγέτη του λαού!
Ήρθε όμως ο κυνισμός του καπιταλισμού να τον ξυπνήσει άγρια. Να του πει ότι επειδή με προσκυνάς δεν σημαίνει ότι δεν θα τη φας! Ουδείς εξαιρείται από το δρεπάνι του καπιταλισμού. Έτσι ο ίδιος ο καπιταλισμός σε συνδυασμό με τον αγώνα της πρωτοπορίας που μάχεται εναντίον του, πλάθει τους νεκροθάφτες του!

Ας παρακολουθήσουμε την τελευταία φάση αποκάλυψης της αλήθειας στον αγρότη.
[Είμαι αγρότης. Είμαι 73 χρονών. Δεξιός εκ παραδόσεως και 50 χρόνια οργανωμένος στη Νέα Δημοκρατία και φτύνω τον εαυτό μου που επίστευα ότι είναι λαϊκό κόμμα, δυστυχώς. Δεν είναι λαϊκό κόμμα, είναι ένα κόμμα. που υποστηρίζει τους εργοδότες και το κεφάλαιο. Εγώ λοιπόν παίρνω 447 ευρώ σύνταξη. Ούτε και εγώ δικαιούμαι λοιπόν το “διακοσάρι”. Μήπως εγώ ανήκω στους πλουσίους και δεν το κατάλαβα;.
(…)
Αυτό σας παρακαλώ να το μεταφέρετε στον εξ αριστερών σας που υποστηρίζει τη Νέα Δημοκρατία, γιατί εγώ την υποστήριζα 50 χρόνια οργανωμένος, από την εποχή του Αβέρωφ. Ντρέπομαι και φτύνω τον εαυτό μου που εψήφιζα 50 χρόνια. 50 χρόνια! Ντροπή! Να το ακούσει όλη η Ελλάδα, δεν είναι η ΝΔ για τον λαϊκό κόσμο. Είναι για τους πλουσίους, για τους εργοδότες και τους ημέτερους. Είναι η ΝΔ του γέρου Μητσοτάκη και του νεότερου, η… φιλελεύθερη.]
Το ερώτημα είναι: Είδε στ΄ αλήθεια την πραγματικότητα ή κάτω από νέες πιέσεις και εξαρτήσεις θα επανέλθει στα ίδια με άλλα πρόσωπα ή άλλα κόμματα;
Γιατί όσοι μελετούν την διαμόρφωση της πολιτικής και ιδεολογικής συνείδησης του λαού, έχουν διαπιστώσει ότι η αναστροφή των συνειδήσεων είναι αργή και δύσκολη και γίνεται όταν αυτές, πολλές φορές και όχι μία, ανακαλύπτουν ότι τα αδιέξοδα των καθεστωτικών πολιτικών που στηρίζουν, απειλούν την ύπαρξή τους. Ωστόσο, μόνο όταν η πολιτική αποκάλυψη της αλήθειας που δεν έβλεπε, ο αγώνας που κάνει τώρα και τα αδιέξοδα του καταστροφικού καπιταλισμού συναντηθούν στη συνείδησή του θα είναι σε θέση να διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος σωτηρίας από τον δικό του αγώνα και την ένταξή του στα χαρακώματα της ανατρεπτικής του καπιταλισμού πολιτικής και πρακτικής.
Ο αγώνας πλάθει νέες συνειδήσεις.
Ίδωμεν



υγ...δεν βρεθηκε αλλο βιντεο οποτε προσπερναμε τoν τιτλο περι του πρωην αρχηγου της αριστερας των καπιταληστων Τσιπρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Frappezitis την 12 Φεβ 2024, 19:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12813
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Είμαι οργισμένος με τον εαυτό μου – Ντροπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 12 Φεβ 2024, 19:02

Καλά να πάθει. Να μην έχει να φάει.
Αν υποθέσουμε βέβαια ότι υπάρχει πραγματικά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι οργισμένος με τον εαυτό μου – Ντροπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Φεβ 2024, 19:18

πόσες φορές έχει παίξει το έργο του 50 χρόνια νεοδημοκράτης αλλά μετάνιωσα και μου λείπει ο Τσίπρας ; Δε βαρεθήκατε ρε μαλάκες με τα παραμύθια σας;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Είμαι οργισμένος με τον εαυτό μου – Ντροπή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 13 Φεβ 2024, 20:46

Παλιά είχαμε τους κοψοχεριδες
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών