Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29564
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 13 Φεβ 2024, 00:19

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:17
Golden Age έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:06
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:04
Καλά το damage control, ούτε για μπαμπουίνους με Αλτσχάιμερ. Ουδείς όταν λέει για πέναλτι μαϊμού, δεν λέει τον παίχτη μαϊμού. Δεν κάνουν θέατρο οι μαϊμούδες. Σκουπίδι και χεστης.
Τον λέει όταν θεωρεί ότι υποκρίνεται. Το μαϊμού στη λαϊκή καθομιλουμένη είναι συνώνυμο της απάτης. Το "μαϊμού επιχειρηματίας" δεν το έχεις ακούσει πχ;
Στην ποδοσφαιρική αργκω είναι βουτας, βουτηχτης, κλπ. Ουδείς ποτέ είπε κάποιον "ποδοσφαιριστή μαϊμού" επειδή έπεσε για πέναλτι. Το είπε καθαρά με λογική καφρικη.
Υπάρχει και το μαϊμού για κάποιον που υποκρίνεται.

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 13 Φεβ 2024, 00:20

Η μαϊμού λέει ή το μαϊμού ο καταδικασθείς δήμαρχος;

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15324
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Φεβ 2024, 00:27

Golden Age έγραψε:
12 Φεβ 2024, 23:50
Το μαϊμού το είπε γιατί θεώρησε ότι το πέσιμό του ήταν υποκριτικό, "μαϊμού" που λέμε για το ψεύτικο
Η απάντηση του Αχιλλέα Μπέου στο ρεπορτάζ της «Ζούγκλας»

Απαντήσεις για το περιστατικό με τον ποδοσφαιριστή της Κηφισιάς Ανδρέα Τετέι δίνει στην «Ζούγκλα» ο Αχιλλέας Μπέος...


Απαντήσεις για το περιστατικό με τον ποδοσφαιριστή της Κηφισιάς Ανδρέα Τετέι δίνει στην «Ζούγκλα» ο Αχιλλέας Μπέος. Σύμφωνα με την καταγγελία που έκανε στα social media ο ποδοσφαιριστής αλλά και σύμφωνα με το βίντεο που δημοσίευσε η ηλεκτρονική μας εφημερίδα, ο πρόεδρος της ΠΑΕ Βόλος χαρακτήρισε μαϊμού τον Ανδρέα Τετέι. Το θέμα πήρε διαστάσεις με δημοσιεύματα να κάνουν λόγο για ρατσιστικό παραλήρημα.

Η «Ζούγκλα» επικοινώνησε με τον Αχιλλέα Μπέο προκειμένου να ζητήσει απαντήσεις για το ζήτημα που έχει προκύψει.

«Θέλω να πως ότι δεν έγινε κανένα περιστατικό με κανέναν ποδοσφαιριστή. Είναι πάνω σε μια στιγμή έντασης όπου διαμαρτύρομαι προς τον διαιτητή και του λέω ακριβώς… η φρασεολογία αυτή είναι… όπως λέμε… μαϊμού αυτό, μαϊμού εκείνο, μαϊμού το πέναλτι. Λέω ότι αυτό το πέσιμο είναι μαϊμού, έπεσε μόνος του, είναι ψεύτικο, δεν έχει να κάνει με το πρόσωπο… με τον άνθρωπο», λέει μεταξύ άλλων ο δήμαρχος Βόλου και προσθέτει:

«Σε ό,τι αφορά λοιπόν την ιστορία μου 40 χρόνια στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει ποτέ στο παρελθόν αλλά ούτε και στο μέλλον να αναφερθώ απέναντι σε άνθρωπο προσβλητικά σε ότι αφορά το χρώμα ή την προέλευσή του. Είμαι απέναντι σε αυτά κάθετος. Θα μου πείτε όμως στην Ελλάδα που ζούμε στην πατρίδα μου δυστυχώς, με αφορμή το τελευταίο περιστατικό με τον Κασσελάκη, αντί να ασχοληθείτε με τον Κασσελάκη, ασχολείστε με τις δηλώσεις που έκανα εγώ. Κούρασε πια αυτό το πράγμα. Τόσο πολύ πουλάει ο Μπέος ; Για να το ξεκαθαρίσουμε λοιπόν… εγώ 40 χρόνια και πλέον στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν έδωσα δικαίωμα απέναντι σε κανέναν άνθρωπο για το χρώμα του ή για την προέλευσή του. Για να το ξεκαθαρίσουμε. Είχε να κάνει ότι ήταν ένα ψεύτικο φάουλ μαϊμού… μην το σφυρίζεις. Αυτό που έγινε είναι ψεύτικο, μόνος του έπεσε, ψεύτικα, για να πάρει το φάουλ. Πόσες φορές αποκαλούμε τη λέξη μαϊμού για διάφορα πράγματα, είτε γιατί είναι ψεύτικο ένα προϊόν , είτε μια ψεύτικη εταιρεία, ψεύτικο το πέναλτι. Είναι μια φράση που βγαίνει όταν κάτι είναι ψεύτικο και δεν είναι αληθινό.Δεν αναφερόμουνα στον Τετέι. Εάν το έκανα θα ζητούσα συγγνώμη. Πόσες φορές δεν πέφτουν και κοροϊδεύουν για να πάρουν μαϊμού πέναλτι, για να κοροϊδέψουν τον διαιτητή. Δεν είχα ποτέ στη ζωή μου τέτοιες ρατσιστικές απόψεις. Συναναστρέφομαι με όλους, με κάθε εθνικότητα και κάθε χρώμα».


https://www.zougla.gr/greece/i-apantisi ... -zougklas/
γολδεν, ποια η γνώμη σου για τον ρατσισμό ως φαινόμενο εν γένει;
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29564
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 13 Φεβ 2024, 00:29

Σενέκας έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:27
Golden Age έγραψε:
12 Φεβ 2024, 23:50
Το μαϊμού το είπε γιατί θεώρησε ότι το πέσιμό του ήταν υποκριτικό, "μαϊμού" που λέμε για το ψεύτικο
Η απάντηση του Αχιλλέα Μπέου στο ρεπορτάζ της «Ζούγκλας»

Απαντήσεις για το περιστατικό με τον ποδοσφαιριστή της Κηφισιάς Ανδρέα Τετέι δίνει στην «Ζούγκλα» ο Αχιλλέας Μπέος...


Απαντήσεις για το περιστατικό με τον ποδοσφαιριστή της Κηφισιάς Ανδρέα Τετέι δίνει στην «Ζούγκλα» ο Αχιλλέας Μπέος. Σύμφωνα με την καταγγελία που έκανε στα social media ο ποδοσφαιριστής αλλά και σύμφωνα με το βίντεο που δημοσίευσε η ηλεκτρονική μας εφημερίδα, ο πρόεδρος της ΠΑΕ Βόλος χαρακτήρισε μαϊμού τον Ανδρέα Τετέι. Το θέμα πήρε διαστάσεις με δημοσιεύματα να κάνουν λόγο για ρατσιστικό παραλήρημα.

Η «Ζούγκλα» επικοινώνησε με τον Αχιλλέα Μπέο προκειμένου να ζητήσει απαντήσεις για το ζήτημα που έχει προκύψει.

«Θέλω να πως ότι δεν έγινε κανένα περιστατικό με κανέναν ποδοσφαιριστή. Είναι πάνω σε μια στιγμή έντασης όπου διαμαρτύρομαι προς τον διαιτητή και του λέω ακριβώς… η φρασεολογία αυτή είναι… όπως λέμε… μαϊμού αυτό, μαϊμού εκείνο, μαϊμού το πέναλτι. Λέω ότι αυτό το πέσιμο είναι μαϊμού, έπεσε μόνος του, είναι ψεύτικο, δεν έχει να κάνει με το πρόσωπο… με τον άνθρωπο», λέει μεταξύ άλλων ο δήμαρχος Βόλου και προσθέτει:

«Σε ό,τι αφορά λοιπόν την ιστορία μου 40 χρόνια στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει ποτέ στο παρελθόν αλλά ούτε και στο μέλλον να αναφερθώ απέναντι σε άνθρωπο προσβλητικά σε ότι αφορά το χρώμα ή την προέλευσή του. Είμαι απέναντι σε αυτά κάθετος. Θα μου πείτε όμως στην Ελλάδα που ζούμε στην πατρίδα μου δυστυχώς, με αφορμή το τελευταίο περιστατικό με τον Κασσελάκη, αντί να ασχοληθείτε με τον Κασσελάκη, ασχολείστε με τις δηλώσεις που έκανα εγώ. Κούρασε πια αυτό το πράγμα. Τόσο πολύ πουλάει ο Μπέος ; Για να το ξεκαθαρίσουμε λοιπόν… εγώ 40 χρόνια και πλέον στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν έδωσα δικαίωμα απέναντι σε κανέναν άνθρωπο για το χρώμα του ή για την προέλευσή του. Για να το ξεκαθαρίσουμε. Είχε να κάνει ότι ήταν ένα ψεύτικο φάουλ μαϊμού… μην το σφυρίζεις. Αυτό που έγινε είναι ψεύτικο, μόνος του έπεσε, ψεύτικα, για να πάρει το φάουλ. Πόσες φορές αποκαλούμε τη λέξη μαϊμού για διάφορα πράγματα, είτε γιατί είναι ψεύτικο ένα προϊόν , είτε μια ψεύτικη εταιρεία, ψεύτικο το πέναλτι. Είναι μια φράση που βγαίνει όταν κάτι είναι ψεύτικο και δεν είναι αληθινό.Δεν αναφερόμουνα στον Τετέι. Εάν το έκανα θα ζητούσα συγγνώμη. Πόσες φορές δεν πέφτουν και κοροϊδεύουν για να πάρουν μαϊμού πέναλτι, για να κοροϊδέψουν τον διαιτητή. Δεν είχα ποτέ στη ζωή μου τέτοιες ρατσιστικές απόψεις. Συναναστρέφομαι με όλους, με κάθε εθνικότητα και κάθε χρώμα».


https://www.zougla.gr/greece/i-apantisi ... -zougklas/
γολδεν, ποια η γνώμη σου για τον ρατσισμό ως φαινόμενο εν γένει;
Δεν συμφωνώ με τον ρατσισμό

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15324
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 13 Φεβ 2024, 00:30

Golden Age έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:29
Σενέκας έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:27
Golden Age έγραψε:
12 Φεβ 2024, 23:50
Το μαϊμού το είπε γιατί θεώρησε ότι το πέσιμό του ήταν υποκριτικό, "μαϊμού" που λέμε για το ψεύτικο

γολδεν, ποια η γνώμη σου για τον ρατσισμό ως φαινόμενο εν γένει;
Δεν συμφωνώ με τον ρατσισμό
Θενκς. Ενδιαφέρον
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6417
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 13 Φεβ 2024, 06:45

:smt005::smt005::smt005::smt005:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7090
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 13 Φεβ 2024, 18:14

Golden Age έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:19
Υπάρχει και το μαϊμού για κάποιον που υποκρίνεται.
Toν όρο "μαϊμού" τον αναφέρουμε για προϊόντα που είναι απομίμηση των γνησίων..
Στην μπάλα όταν κάποιος υποκρίνεται συνήθως φωνάζουμε "Θέατρο..!"..

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 13 Φεβ 2024, 18:24

Golden Age έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:06
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:04
Καλά το damage control, ούτε για μπαμπουίνους με Αλτσχάιμερ. Ουδείς όταν λέει για πέναλτι μαϊμού, δεν λέει τον παίχτη μαϊμού. Δεν κάνουν θέατρο οι μαϊμούδες. Σκουπίδι και χεστης.
Τον λέει όταν θεωρεί ότι υποκρίνεται. Το μαϊμού στη λαϊκή καθομιλουμένη είναι συνώνυμο της απάτης. Το "μαϊμού επιχειρηματίας" δεν το έχεις ακούσει πχ;

Μόνος του έπεσε Η ΜΑΙΜΟΥ, δεν έχει σχέση με αυτό που λες.
Φιλικά το λέω. Εγώ χαίρομαι που υπάρχουν πολιτευτές σαν τον Μπεο. Με βοηθάει να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια μετά από μια μεγάλη καταστροφη
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10335
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 13 Φεβ 2024, 18:25

Ενδιαφέρον είναι πως οι αντιρατσιστές παθαίνουν υστερία με την παραμικρή αναφορά σε μαϊμούδες και αλλά πρωτεύοντα όταν υπάρχει μαύρος τριγύρω σε απόσταση παραγράφου ή ακτίνα χιλιομέτρου…
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23768
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 13 Φεβ 2024, 18:27

δεν μπορω να βρω το τουι που το μεσημερι εβριζε καποιους για κινδυνολογια και το βραδυ ελεγε σωστε τις οικογενειες σας ... ανεπαναληπτες στιγμες και ευτυχως υπαρχουν τα μκδ πλεον να καταγραφονται οι μαλακιες του καθενα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70687
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Φεβ 2024, 18:29

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:17
Golden Age έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:06
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
13 Φεβ 2024, 00:04
Καλά το damage control, ούτε για μπαμπουίνους με Αλτσχάιμερ. Ουδείς όταν λέει για πέναλτι μαϊμού, δεν λέει τον παίχτη μαϊμού. Δεν κάνουν θέατρο οι μαϊμούδες. Σκουπίδι και χεστης.
Τον λέει όταν θεωρεί ότι υποκρίνεται. Το μαϊμού στη λαϊκή καθομιλουμένη είναι συνώνυμο της απάτης. Το "μαϊμού επιχειρηματίας" δεν το έχεις ακούσει πχ;
Στην ποδοσφαιρική αργκω είναι βουτας, βουτηχτης, κλπ. Ουδείς ποτέ είπε κάποιον "ποδοσφαιριστή μαϊμού" επειδή έπεσε για πέναλτι. Το είπε καθαρά με λογική καφρικη.
Το καλύτερο στο πχόρουμ είναι όταν γίνεται ανάλυση από τους λόγιους της αριστεράς για τις μισαλλόδοξες εκφράσεις. :smt038
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23784
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Φεβ 2024, 18:36

Παει να κοπιάρει αποτυχημένα Μέγα Τίγραρο, ο δημαρχομπραβίσκος της καρδούλας των ακροδεκσχιώνε. Οταν ο Τίγραρος αποκαλούσε "μαϊμού" τον Κάκο σε ζωντανή εκπομπή, ο Μπέος ηταν ακομα στα δέντρα (σαν μαιμού).

Ωστόσο, και με το "μαιμου" δεν νομιζω να του κανουν και τιποτα νομικα, μπορει να επικαλεστει ο,τι δικαιολογια θελει. Τύπου Βλάχος στην αλλη περιπτωση, που και παλι δεν λεει κατι το "βαλτε τους σε σακο" απο μονο του, μπορει να το δικαιολογήσει σε στυλ "βαλ'τε τους να κανουν τσουβαλοδρομίες εννοουσα εγω, να δουμε ποιος θα κερδισει", έτσι και ο Μπεος μπορει να το δικαιολογησει σε φάση "εννοούσα οτι κάνει ακροβατικά σαν μαιμού πέφτωντας κατω μονος του" ξερω 'γω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70687
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Φεβ 2024, 18:47

vantono έγραψε:
13 Φεβ 2024, 18:36
Παει να κοπιάρει αποτυχημένα Μέγα Τίγραρο, ο δημαρχομπραβίσκος της καρδούλας των ακροδεκσχιώνε. Οταν ο Τίγραρος αποκαλούσε "μαϊμού" τον Κάκο σε ζωντανή εκπομπή, ο Μπέος ηταν ακομα στα δέντρα (σαν μαιμού).
Ποιοι είναι ο τίγραγρος και ο κακο βρε χαγιατόπληκτο ζουζούνι;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23784
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Φεβ 2024, 18:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Φεβ 2024, 18:47
vantono έγραψε:
13 Φεβ 2024, 18:36
Παει να κοπιάρει αποτυχημένα Μέγα Τίγραρο, ο δημαρχομπραβίσκος της καρδούλας των ακροδεκσχιώνε. Οταν ο Τίγραρος αποκαλούσε "μαϊμού" τον Κάκο σε ζωντανή εκπομπή, ο Μπέος ηταν ακομα στα δέντρα (σαν μαιμού).
Ποιοι είναι ο τίγραγρος και ο κακο βρε χαγιατόπληκτο ζουζούνι;
:sal13:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23784
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ρατσιστόμουτρο Μπέος «Μόνος του έπεσε η μαϊμού»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Φεβ 2024, 18:52

Λαθος βιντεο. Δεν αναφερει το μαιμου μεσα. Εδω το αναφερει, το οριτζιναλ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών