"Ο τραπεζικός δανεισμός των κομμάτων είναι το πιο ακραίο φαινόμενο διαπλοκής"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9957
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: "Ο τραπεζικός δανεισμός των κομμάτων είναι το πιο ακραίο φαινόμενο διαπλοκής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Φεβ 2024, 03:29

Kauldron έγραψε:
15 Φεβ 2024, 20:17
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Φεβ 2024, 16:23
Kauldron έγραψε:
15 Φεβ 2024, 16:04


Πάντως λεφτά σε προεκλογικές εκστρατείες δεν έδινε, και όμως τον ήξεραν όλοι. Και αυτό πριν το καιρό του Ίντερνετ. Τώρα πλέον δε χρειάζεται καν να συντηρείς τηλεοπτικό κανάλι.
Ο Τζήμερας από πού τα 'παιρνε?
Δεν έχω ασχοληθεί με τον κύριο
Τα λεφτά μπορεί να μη χρειάζονται, αλλά αν τα έχεις αποκτάς προβάδισμα. Αλλά πράμα να σου πιπιλάνε τον εγκέφαλο όλη μέρα τα διάφορα μποτάκια και μίντια και άλλο να μη στον πιπιλάνε, πώς να το κάνουμε.
Οι πολιτικοί παγκοσμίως ασχολούνται 90% του χρόνου τους με χρηματοδότηση, έτσι πάει. Και μετά χρωστάνε χάρες και προσπαθούν να τα συμβιβάσουν. Έτσι δουλεύει.
Και προκόψαμε.
E ναι, σκατά. Αλλά και τι να κάνεις;
Κάποτε είχα κάτι ψευδαισθήσεις ότι θα μπορούσαμε να έχουμε αμεσοδημοκρατία και να μην έχουμε ανάγκη όλους αυτούς τους γιόκες και τους μαφιόζους και τα κομματόσκυλα να μας κυβερνάνε. Αργότερα κατάλαβα πόσο τεμπέλης και άσχετος και αδιάφορος είναι ο κόσμος (ίσως κι εγώ ο ίδιος, μη βγάζω την ουρά μου απέξω), και αν τον έβαζες να ψηφίζει όλη την ώρα για το καθε τι, απλά θα πήγαινε στο γιόκα και το μαφιόζο να του πει τι να ψηφίσει. Οπότε ποιό το νόημα.

Η χρηματοδότηση με αντάλλαγμα χατήρια και διαφθορά είναι ακρογωνιαίος λίθος της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας, είναι ψευδαίσθηση ότι μπορείς με κάποιο νόμο ή κανονισμό ή διαδικασία να την εξαλείψεις.
Αυτό το σύστημα έχουμε μ'αυτό πορευόμαστε, τι να κάνουμε :102:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: "Ο τραπεζικός δανεισμός των κομμάτων είναι το πιο ακραίο φαινόμενο διαπλοκής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Φεβ 2024, 08:44

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Φεβ 2024, 03:29
Kauldron έγραψε:
15 Φεβ 2024, 20:17
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Φεβ 2024, 16:23

Δεν έχω ασχοληθεί με τον κύριο
Τα λεφτά μπορεί να μη χρειάζονται, αλλά αν τα έχεις αποκτάς προβάδισμα. Αλλά πράμα να σου πιπιλάνε τον εγκέφαλο όλη μέρα τα διάφορα μποτάκια και μίντια και άλλο να μη στον πιπιλάνε, πώς να το κάνουμε.
Οι πολιτικοί παγκοσμίως ασχολούνται 90% του χρόνου τους με χρηματοδότηση, έτσι πάει. Και μετά χρωστάνε χάρες και προσπαθούν να τα συμβιβάσουν. Έτσι δουλεύει.
Και προκόψαμε.
E ναι, σκατά. Αλλά και τι να κάνεις;
Κάποτε είχα κάτι ψευδαισθήσεις ότι θα μπορούσαμε να έχουμε αμεσοδημοκρατία και να μην έχουμε ανάγκη όλους αυτούς τους γιόκες και τους μαφιόζους και τα κομματόσκυλα να μας κυβερνάνε. Αργότερα κατάλαβα πόσο τεμπέλης και άσχετος και αδιάφορος είναι ο κόσμος (ίσως κι εγώ ο ίδιος, μη βγάζω την ουρά μου απέξω), και αν τον έβαζες να ψηφίζει όλη την ώρα για το καθε τι, απλά θα πήγαινε στο γιόκα και το μαφιόζο να του πει τι να ψηφίσει. Οπότε ποιό το νόημα.

Η χρηματοδότηση με αντάλλαγμα χατήρια και διαφθορά είναι ακρογωνιαίος λίθος της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας, είναι ψευδαίσθηση ότι μπορείς με κάποιο νόμο ή κανονισμό ή διαδικασία να την εξαλείψεις.
Αυτό το σύστημα έχουμε μ'αυτό πορευόμαστε, τι να κάνουμε :102:
τι να κάνουμε;
Στάση...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48647
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: "Ο τραπεζικός δανεισμός των κομμάτων είναι το πιο ακραίο φαινόμενο διαπλοκής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Φεβ 2024, 20:05

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Φεβ 2024, 03:29
Kauldron έγραψε:
15 Φεβ 2024, 20:17
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Φεβ 2024, 16:23

Δεν έχω ασχοληθεί με τον κύριο
Τα λεφτά μπορεί να μη χρειάζονται, αλλά αν τα έχεις αποκτάς προβάδισμα. Αλλά πράμα να σου πιπιλάνε τον εγκέφαλο όλη μέρα τα διάφορα μποτάκια και μίντια και άλλο να μη στον πιπιλάνε, πώς να το κάνουμε.
Οι πολιτικοί παγκοσμίως ασχολούνται 90% του χρόνου τους με χρηματοδότηση, έτσι πάει. Και μετά χρωστάνε χάρες και προσπαθούν να τα συμβιβάσουν. Έτσι δουλεύει.
Και προκόψαμε.
E ναι, σκατά. Αλλά και τι να κάνεις;
Κάποτε είχα κάτι ψευδαισθήσεις ότι θα μπορούσαμε να έχουμε αμεσοδημοκρατία και να μην έχουμε ανάγκη όλους αυτούς τους γιόκες και τους μαφιόζους και τα κομματόσκυλα να μας κυβερνάνε. Αργότερα κατάλαβα πόσο τεμπέλης και άσχετος και αδιάφορος είναι ο κόσμος (ίσως κι εγώ ο ίδιος, μη βγάζω την ουρά μου απέξω), και αν τον έβαζες να ψηφίζει όλη την ώρα για το καθε τι, απλά θα πήγαινε στο γιόκα και το μαφιόζο να του πει τι να ψηφίσει. Οπότε ποιό το νόημα.

Η χρηματοδότηση με αντάλλαγμα χατήρια και διαφθορά είναι ακρογωνιαίος λίθος της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας, είναι ψευδαίσθηση ότι μπορείς με κάποιο νόμο ή κανονισμό ή διαδικασία να την εξαλείψεις.
Αυτό το σύστημα έχουμε μ'αυτό πορευόμαστε, τι να κάνουμε :102:
Στο Ελλαδιστάν όμως, έχουμε και μπόνους το να διορίζονται οι ανώτατοι δικαστικοί απ' τη πολιτική ηγεσία, οπότε πρακτικά δεν υπάρχει καν Δικαιοσύνη.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών