Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 07 Απρ 2024, 13:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:05
Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:43

Καλά οκ οτι πεις. Πάντως 332 έχω τώρα ασφαλιστικές εισφορές και με τον επάρατο νόμο του Κατρούγκαλο πλήρωνα καμιά 250αρια. Αλλά είπαμε koulis forever.
Απ' ό,τι ήξερα όταν ήμουν εε, οι εισφορές και οι κλάσεις ανέβαιναν βάσει χρόνου, ανεξαρτήτως εσόδων.

Έχει αλλάξει κάτι;
Βασικά υπάρχει τα τελευταία 2 χρόνια οριζόντια αύξηση στις ασφαλιστικές εισφορές όλων. Πριν 2 χρόνια πλήρωνα εγώ 288 τώρα έχω φτάσει στα 330. Και μέσα σε περιβάλλον ακρίβειας.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 07 Απρ 2024, 13:20

πατησιωτης έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:14
Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:11
Μόνο εσείς; Οι ΔΥ με το Ενιαίο Μισθολόγιο απ' το 2012 έχουν χάσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
50 με 60 χιλιάρικα , προσωπικά.
Αυτό έλειπε να μη χάσουν κιόλας.Η Ελλάδα μπορεί να γραφεί στο βιβλίο Γκίννες - είναι η μόνη χώρα που χρεωκόπησε και προσέφυγε στο ΔΝΤ και ΔΕΝ απολύθηκαν δημόσιοι υπάλληλοι.
Και τι καταλάβατε; Οι ΔΥ κινούσαν την αγορά ,μετά πήρε το μπούλο κι ο ιδιωτικός τομέας ,η εισφοροδιαφυγή απ' τον ιδιωτικό τομέα κι οι νέοι άρχισαν να φεύγουν στο εξωτερικό.
Δηλαδή ήταν βλαξ ο Ρούσβελτ το 1933, όταν ανακοίνωσε το New Deal με δημόσια έργα κι ανέκαμψε η χρεωκοπημένη Αμερική;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19769
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Απρ 2024, 13:25

Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:20
πατησιωτης έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:14
Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:11
Μόνο εσείς; Οι ΔΥ με το Ενιαίο Μισθολόγιο απ' το 2012 έχουν χάσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
50 με 60 χιλιάρικα , προσωπικά.
Αυτό έλειπε να μη χάσουν κιόλας.Η Ελλάδα μπορεί να γραφεί στο βιβλίο Γκίννες - είναι η μόνη χώρα που χρεωκόπησε και προσέφυγε στο ΔΝΤ και ΔΕΝ απολύθηκαν δημόσιοι υπάλληλοι.
Και τι καταλάβατε; Οι ΔΥ κινούσαν την αγορά ,μετά πήρε το μπούλο κι ο ιδιωτικός τομέας ,η εισφοροδιαφυγή απ' τον ιδιωτικό τομέα κι οι νέοι άρχισαν να φεύγουν στο εξωτερικό.
Δηλαδή ήταν βλαξ ο Ρούσβελτ το 1933, όταν ανακοίνωσε το New Deal με δημόσια έργα κι ανέκαμψε η χρεωκοπημένη Αμερική;
Το έχω καταρρίψει πολλές φορές αυτό το ψέμμα στον ίδιο τον πατησιώτη μάλιστα αλλά πολύ βολικά το ξεχνάει για να μας αραδιάσει κάθε φορά τα κολλήματά του.

Φυσικά και έγιναν απολύσεις άσχετα αν δεν ονομάστηκαν έτσι. Το ελληνικό δημόσιο είχε την ιδιαιτερότητα του πολύ μεγάλου αριθμού συμβασιούχων, των οποίων η σύμβαση δεν ανανεώθηκε ούτε αντικαταστάθηακν από άλλους. Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2024, 13:27

Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:05
Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:43

Καλά οκ οτι πεις. Πάντως 332 έχω τώρα ασφαλιστικές εισφορές και με τον επάρατο νόμο του Κατρούγκαλο πλήρωνα καμιά 250αρια. Αλλά είπαμε koulis forever.
Απ' ό,τι ήξερα όταν ήμουν εε, οι εισφορές και οι κλάσεις ανέβαιναν βάσει χρόνου, ανεξαρτήτως εσόδων.

Έχει αλλάξει κάτι;
Βασικά υπάρχει τα τελευταία 2 χρόνια οριζόντια αύξηση στις ασφαλιστικές εισφορές όλων. Πριν 2 χρόνια πλήρωνα εγώ 288 τώρα έχω φτάσει στα 330. Και μέσα σε περιβάλλον ακρίβειας.
Δεν απάντησες σ' αυτό που έγραψα. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι οι ασφαλιστικές εισφορές στον οαεε, ανέβαιναν υποχρεωτικά κάθε τριετία, σε πλήρη αντιστοιχία με τις ασφαλιστικές κλάσεις, ανεξαρτήτως περιβάλλοντος και δήλωσης εσόδων.

Οπότε, μάλλον είσαι ακόμη νιούδι στη φάση. Ενιγουέι, προτείνω να την κάνεις με όποιο τρόπο μπορείς, όσο πιο γρήγορα γίνεται από το συγκεκριμένο ταμείο. Εγώ την έκανα αργά και βλαστήμησα την ώρα και την στιγμή, που έδινα ζεστό χρήμα από την τσέπη μου χωρίς περιφερειακούς υποστηρικτικούς πυλώνες, για να εισπράξω στο μέλλον μια ανταποδοτική εισφορά, που ούτε στο μισό των μηνιαίων μου εισφορών δεν παίζει. Εσύ συνέχισε να ταΐζεις τους άλλους πυλώνες μέχρι τα 67 και καλή σου τύχη. :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2024, 13:30

Green Dragon έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:25
Το ελληνικό δημόσιο είχε την ιδιαιτερότητα του πολύ μεγάλου αριθμού συμβασιούχων, των οποίων η σύμβαση δεν ανανεώθηκε ούτε αντικαταστάθηακν από άλλους.
Άλλο η πρόσληψη συμβασιούχων και άλλων μονίμων. Βασικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 07 Απρ 2024, 13:32

Green Dragon έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:25
Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:20
πατησιωτης έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:14


Αυτό έλειπε να μη χάσουν κιόλας.Η Ελλάδα μπορεί να γραφεί στο βιβλίο Γκίννες - είναι η μόνη χώρα που χρεωκόπησε και προσέφυγε στο ΔΝΤ και ΔΕΝ απολύθηκαν δημόσιοι υπάλληλοι.
Και τι καταλάβατε; Οι ΔΥ κινούσαν την αγορά ,μετά πήρε το μπούλο κι ο ιδιωτικός τομέας ,η εισφοροδιαφυγή απ' τον ιδιωτικό τομέα κι οι νέοι άρχισαν να φεύγουν στο εξωτερικό.
Δηλαδή ήταν βλαξ ο Ρούσβελτ το 1933, όταν ανακοίνωσε το New Deal με δημόσια έργα κι ανέκαμψε η χρεωκοπημένη Αμερική;
Το έχω καταρρίψει πολλές φορές αυτό το ψέμμα στον ίδιο τον πατησιώτη μάλιστα αλλά πολύ βολικά το ξεχνάει για να μας αραδιάσει κάθε φορά τα κολλήματά του.

Φυσικά και έγιναν απολύσεις άσχετα αν δεν ονομάστηκαν έτσι. Το ελληνικό δημόσιο είχε την ιδιαιτερότητα του πολύ μεγάλου αριθμού συμβασιούχων, των οποίων η σύμβαση δεν ανανεώθηκε ούτε αντικαταστάθηακν από άλλους. Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης.
Με τη διαβόητη απογραφή του ούγκανου του ΓΑΠ, βρέθηκε τελικά ότι είχαμε κάτω απ' το μέσο όρο ΔΥ στην Ευρώπη. :lol: Αλλά δε βόλευε στο αφήγημα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19769
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Απρ 2024, 13:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:30
Green Dragon έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:25
Το ελληνικό δημόσιο είχε την ιδιαιτερότητα του πολύ μεγάλου αριθμού συμβασιούχων, των οποίων η σύμβαση δεν ανανεώθηκε ούτε αντικαταστάθηακν από άλλους.
Άλλο η πρόσληψη συμβασιούχων και άλλων μονίμων. Βασικό.
Για απόλυση μιλάμε και είναι το ίδιο πράγμα. Απολύεις ή δεν ανανεώνεις για να μειώσεις το κόστος, το ίδιο ακριβώς είναι οπότε ο πατησιώτης συνεχίζει να ψεύδεται εν γνώσει του γιατί του το έχω πει 100 φορές αλλά συνεχίζει το ίδιο παραμύθι. Χαζός δεν είναι ούτε έχει αμνησία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19769
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Απρ 2024, 13:34

Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:32
Με τη διαβόητη απογραφή του ούγκανου του ΓΑΠ, βρέθηκε τελικά ότι είχαμε κάτω απ' το μέσο όρο ΔΥ στην Ευρώπη. :lol: Αλλά δε βόλευε στο αφήγημα.
Θα χάλαγε ο σχεδιασμός των καναλιών στο θέμα της προπαγάνδας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2024, 13:35

Είπαμε, η πασοκοπαθογένεια της μεταπολίτευσης, κατέστησε μια ασφαλιστική και μισθολογική διαταραχή, ως ένα λογικό κεκτημένο. Μια άλλη μορφή δικαιωματισμού.

Μπορεί να αλλάξει αυτό για τις επόμενες δύο ή τρεις πασοκοτραφείς γενιές; Σαφώς όχι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2024, 13:39

Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:32

Με τη διαβόητη απογραφή του ούγκανου του ΓΑΠ, βρέθηκε τελικά ότι είχαμε κάτω απ' το μέσο όρο ΔΥ στην Ευρώπη. :lol: Αλλά δε βόλευε στο αφήγημα.
Ο αριθμός των δυ στην Ελλάδα, δεν έχει την παραμικρή σχέση με την παραγωγικότητα και μονιμότητα των δυ στην Ευρώπη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 07 Απρ 2024, 13:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:39
Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:32

Με τη διαβόητη απογραφή του ούγκανου του ΓΑΠ, βρέθηκε τελικά ότι είχαμε κάτω απ' το μέσο όρο ΔΥ στην Ευρώπη. :lol: Αλλά δε βόλευε στο αφήγημα.
Ο αριθμός των δυ στην Ελλάδα, δεν έχει την παραμικρή σχέση με την παραγωγικότητα και μονιμότητα των δυ στην Ευρώπη.

Νομίζεις ,έχω ξαδέρφες με διπλή υπηκοότητα στη Σουηδία. Μου τα λένε κατά καιρούς. Κι εκεί το "ξύσιμο" goes cloud. :003:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34894
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Απρ 2024, 13:46

Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:20
πατησιωτης έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:14
Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:11
Μόνο εσείς; Οι ΔΥ με το Ενιαίο Μισθολόγιο απ' το 2012 έχουν χάσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
50 με 60 χιλιάρικα , προσωπικά.
Αυτό έλειπε να μη χάσουν κιόλας.Η Ελλάδα μπορεί να γραφεί στο βιβλίο Γκίννες - είναι η μόνη χώρα που χρεωκόπησε και προσέφυγε στο ΔΝΤ και ΔΕΝ απολύθηκαν δημόσιοι υπάλληλοι.
Και τι καταλάβατε; Οι ΔΥ κινούσαν την αγορά ,μετά πήρε το μπούλο κι ο ιδιωτικός τομέας ,η εισφοροδιαφυγή απ' τον ιδιωτικό τομέα κι οι νέοι άρχισαν να φεύγουν στο εξωτερικό.
Δηλαδή ήταν βλαξ ο Ρούσβελτ το 1933, όταν ανακοίνωσε το New Deal με δημόσια έργα κι ανέκαμψε η χρεωκοπημένη Αμερική;
Ήταν τελείως διαφορετικές οι αιτίες του προβλήματος της Αμερικής και του ελληνικού προβλήματος της μεταπολίτευσης που οδήγησε στη χρεωκοπία λόγω συνεχών ελλειμμάτων επί 30 χρόνια του προυπολογισμού.To 1933 το αμερικανικό δημόσιο χρέος ήταν ανύπαρκτο.
Ούτως ή άλλως το μνημόνιο θα έφερνε ύφεση διότι όταν έχεις να καλύψεις ένα έλλειμμα 15% του ΑΕΠ από τον προυπολογισμό ή θα κόψεις έξοδα ή θα βάλεις φόρους και μάλλον και τα δύο.Το θέμα είναι ποιό ήταν το προτιμότερο και το προτιμότερο ήταν να κοπούν οι δαπάνες και όχι να αυξηθούν οι φόροι.Το ελληνικό πολιτικό σύστημα επέλεξε το δεύτερο και τώρα γκρινιάζουν για την ακριβή βενζίνη όλοι με τη σειρά όταν είναι αντιπολίτευση. :D Δηλαδή εάν ο ΦΠΑ ήταν 20% και όχι 24% και αντ αυτού απολύονταν χιλιάδες ΔΥ θα είχε μεγαλύτερο πρόβλημα ο ιδιωτικός τομέας;
Tα όσα λέγονται και γράφονται τώρα δείχνουν ότι δεν υπήρξε κανένα μάθημα από τα μνημόνια και πως να υπάρξει άλλωστε,η γενική εντύπωση ήταν ότι κάποιος κακός Σόιμπλε βασάνιζε τους εκάστοτε πρωθυπουργούς και υπουργούς να υπογράφουν μνημόνια.Πολύ γρήγορα τα ξέχασαν όλα όλοι και συζητούν σαν να βρίσκονται στο 2009 πάλι.Δεν βρίσκονται όμως. :wink Ο οιοσδήποτε Κασσελάκης αναλάβει στο μέλλον θα βρεθεί αντιμέτωπος με αυτά που υπέγραψε ο προκάτοχός του Τσίπρας για το διάστημα μέχρι το 2060.Και τότε θα βγει κάποιος άλλος Κυρανάκης από την αντιπολίτευση να λέει αυτά που λέει τώρα ο ...Νταλαούρας για την ακριβότερη βενζίνη.Μόνο κανένας Τζήμερος θα πει ότι η βενζίνη μπορεί αύριο να γίνει φθηνή αν απολυθούν δημόσιοι υπάλληλοι και μειωθούν οι φόροι αλλά αυτός θα έχει 0,8%. :D


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2024, 13:48

Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:39
Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:32

Με τη διαβόητη απογραφή του ούγκανου του ΓΑΠ, βρέθηκε τελικά ότι είχαμε κάτω απ' το μέσο όρο ΔΥ στην Ευρώπη. :lol: Αλλά δε βόλευε στο αφήγημα.
Ο αριθμός των δυ στην Ελλάδα, δεν έχει την παραμικρή σχέση με την παραγωγικότητα και μονιμότητα των δυ στην Ευρώπη.
Νομίζεις ,έχω ξαδέρφες με διπλή υπηκοότητα στη Σουηδία. Μου τα λένε κατά καιρούς. Κι εκεί το "ξύσιμο" goes cloud. :003:
Καλά από κοινωνικές υπαιρεσίες στα προχώ κράτη ή από ξυσίματα ΚΑΙ στον ιδιωτικό τομέα, άλλο τίποτα.

Οι ιερές αγελάδες της δια βίου μονιμότητας βόσκουν το ίδιο χαλαρά και στα δικά τους λιβάδια; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 07 Απρ 2024, 13:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:48
Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:39


Ο αριθμός των δυ στην Ελλάδα, δεν έχει την παραμικρή σχέση με την παραγωγικότητα και μονιμότητα των δυ στην Ευρώπη.
Νομίζεις ,έχω ξαδέρφες με διπλή υπηκοότητα στη Σουηδία. Μου τα λένε κατά καιρούς. Κι εκεί το "ξύσιμο" goes cloud. :003:
Καλά από κοινωνικές υπαιρεσίες στα προχώ κράτη ή από ξυσίματα ΚΑΙ στον ιδιωτικό τομέα, άλλο τίποτα.

Οι ιερές αγελάδες της δια βίου μονιμότητας βόσκουν το ίδιο χαλαρά και στα δικά τους λιβάδια; :lol:
Ω ναι, αλλά με εξέπληξε το γεγονός ότι μπορεί να έχουν και 30! μαθητές ανά τμήμα :o
Δε μ' άρεσε το σουηδικό εκπαιδευτικό μοντέλο, είναι πιο χάλια κι από μας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών