Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5732
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 05 Απρ 2024, 18:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Απρ 2024, 12:26
Και ποια από τα ζητούμενα σου θα καλύψει ο Κασσέλ στα εθνικά και κοινωνικά θέματα (της εγκληματικότητας συμπεριλαμβανόμενης);

Θέτω την πρώτη σου επιλογή, ισχύει και για τις επόμενες.
Ξεκινάμε από τα βασικά:
Θα μειώσει την δυναμη της ΝΔ. Ο, τι μειώνει το καθεστώς Μητσοτάκη (που κυβερνά) , είναι προς όφελος του Δημοκρατικού Κόσμου

Πάντα, ψήφιζα αντιπολιτευτικά, παντα όμως.
Το 2015, εκανα μια μλκια. Αυτό που ψήφισα βγήκε κυβέρνηση!
Δεν περιμενα να κερδίσει ο Τσίπρας!!
Αν το ήξερα, θα έριχνα κάτι άλλο!!!

Αλλά υπάρχουν κ συναισθηματικά κριτήρια.
Πχ μετά το Μάτι, δεν ψήφισα Τσίπρα.
Έπρεπε να τιμωρηθούν.

Τέλος, είναι υπέρ των κυβερνήσεων συνεργασιών. Φτάνει πια με τους ισχυρους του 50% βουλευτών. Μπας κ υπάρξει καλυτερος έλεγχος. Μπας...!

ΥΓ άκουγα ποντσκαστ από ΗΠΑ στο δημοκρατικό vox.
Εκεί έλεγε ο αναλυτής πψς οι ψηφοφόροι του Δημοκρατικού κόμματος παντα έχουν χαλαροτερη ψήφο.
Πλέον δεν θέλουν τον ηλικιωμένο Μπαιντεν. Ειδικά τώρα που μεγάλωσε κι άλλο. Τον ψήφισαν να φυγει ο Τραμπ, αλλά δεν τον θέλουν να ξαναβάλει υποψηφιότητα, οι νεότεροι τουλάχιστον. Κι έτσι, δεν θα τον ψηφίσουν.

Οι οπαδοι του Ρεπουμπλικανικου κόμματος, λειτουργουν εντελώς διαφορετικα, συνέχισε ο αναλυτής!

Υγ2. Στην εφαρμοσμένη πολιτικη, όλοι ίδιοι είναι. Ειδικά σε μια ΕΕ. Δεν έχει καμία ανωτερότητα ή ικανότητα ο Μητσοτάκης έναντι των άλλων. Αρκεί να ναι και λίγο σοβαροί οι άλλοι... Λίγο!
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 06 Απρ 2024, 15:26

"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5732
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 06 Απρ 2024, 16:23

50 χρόνια Ν.Δ., 5 χρόνια Μητσοτάκης:
Εικονικές «αλήθειες» και μύθοι

Ως αντίστοιχη εικονική πραγματικότητα, ο Κυριάκος Μητσοτάκης έστησε και την «εορταστική» εκδήλωση της Ν.Δ., που ονομάζει «συνέδριο».
https://www.ieidiseis.gr/politiki/24215 ... kai-mythoi

(Σχόλιο: Μπουχτίσαμε στην ΝΔκη προπαγανδα και στα Μητσοτακικα ψέματα. Φτάνει. )

Γράφει ο Λακοπουλος:

Η Eurostat τίναξε στον αέρα το αφήγημα του Κυριάκου Μητσοτάκη
  • πανάκριβο πασχαλινό τραπέζι
    δεν υπάρχει ούτε ένας τομέας στον οποίο να εχει πέτυχει
    Η πενταετία που βρίσκεται στα πράγματα είναι δραματική
    όλα πηγαίνουν άσχημα
    Οι βασικοί οικονομικοί δείκτες είναι αρνητικοί
    χώρα δεν βρισκόταν ποτέ σε τόσο περιθωριακή θεση,
    Ουδείς την υπολογίζει
  Οι Ευρωπαίοι πολιτικοί ηγέτες δεν τον συμπεριλαμβάνουν στις διεργασίες για τα κοινοτικά όργανα και μόνο η προπαγάνδα τον θεωρεί υποψήφιο για ευρωπαϊκό αξίωμα  

καταδίκη του για
  • τις παραβιάσεις του κράτους δίκαιου,
    τη χειραγώγηση της ενημέρωσης,
    τις υποκλοπές,
    τις παράνομες επαναπροωθήσεις μεταναστών
    και τώρα τα Τέμπη,
Στο εσωτερικό,
  • Συνεχίζεται η πολιτική αναδιανομής του εθνικού εισοδήματος,
    εμφανίζεται ως «ανάπτυξη» η πρόσκαιρη «μεγέθυνση»,
    κράτος πρόνοιας δεν υπάρχει,
    παραγωγικές βιομηχανικές μονάδες κλείνουν ή αποχωρούν.
    Η μεσαία ταξη εξαφανίζεται με τη μεταφορά ύλης στις «αλυσίδες» και τους μεγάλους της που κερδοσκοπούν ασύδοτα (ενέργεια, λιανεμπόριο, υπηρεσίες)
  η χρηματοδότηση από κοινοτικούς πόρους διοχετεύεται επιλεκτικά, αποκλείοντας τους μικρούς και μεσαίους επιχειρηματίες.  
  • Η Αστυνομία διαλύεται και η δημόσια τάξη είναι πλεον ανέκδοτο,
    το στράτευμα αποδιαρθρώνεται με συνεχείς αποχωρήσεις στελεχών,
    οι ανεξάρτητες Αρχές και η Δικαιοσύνη χειραγωγούνται, βασικοί κανόνες ζωής και οργάνωσης της κοινωνίας εκφυλίζονται.
Ο συνδικαλισμός εξαερώθηκε, με την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων και η αύξηση σε μισθούς σε συντάξεις συνιστά εξαπάτηση, αφού μειώνεται η αγοραστική αξία τους. Όπως εξαπάτηση συνιστά και η «ευρωστία» της οικονομιας με τα διαθρωτικά στοιχεία της, όπως οι εξαγωγές και η παραγωγικότητα να υποχωρούν.

  μύθο της «νέας Ελλάδας»με το λεγόμενο «επιτελικό κράτος»,
δεν συνιστά διακυβέρνηση χώρας αλλά διαρκή «αρπαχτή».  


Ένα πολιτικό μιντιακό και οικονομικό σύμπλεγμα πλουτίζει
λαϊκή δυσφορία για την αδιαφάνεια, τα σκάνδαλα και την αντιμετώπιση της χώρας ως οικογενειακό τσιφλίκι.

Μαρία Καρυστιανού που εχει γίνει η Ερινύα του Νεομητσοτακισμού:
  Ο πρωθυπουργός της χώρας είχε προγραμματίσει να βρεθεί στα εγκαίνια για το νέο σύστημα τηλεδιοίκησης που …δεν υπήρχε». Θα το εγκαινίαζε όμως…  
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 06 Απρ 2024, 19:10

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.


Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9312
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 07 Απρ 2024, 12:38

Μαδουραίος έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:28
Γιατί εμένα δεν μου καταλόγισαν και προσαυξήσεις στις ασφαλιστικές εισφορές και τις έστειλαν στο ΚΕΑΟ ενώ είχαν περάσει και καλά ρύθμιση οτι αναστέλλεται η πληρωμή τους για τους πλημμυροπαθείς? Και οταν πήρα τηλ στο ΚΕΑΟ μου είπαν δεν φταίμε εμείς πάρε στον ΕΦΚΑ. Και στον ΕΦΚΑ μου είπαν ναι κάτι έχει βγει αλλά δεν ξέρουμε και γίνεται αυτόματα και μαλακίες τούμπανο. Αποζημιώσεις ψίχουλα, οι υποχρεώσεις εννοείται πως τρέχουν, όπως και τα πρόστιμα αλλά οι εισφορές και οι λογαριασμοί τρέχουν. Ο Κούλης στη Θεσσαλία θα μαυριστεί.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2024, 12:41

Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:38
Μαδουραίος έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:28
Γιατί εμένα δεν μου καταλόγισαν και προσαυξήσεις στις ασφαλιστικές εισφορές και τις έστειλαν στο ΚΕΑΟ ενώ είχαν περάσει και καλά ρύθμιση οτι αναστέλλεται η πληρωμή τους για τους πλημμυροπαθείς? Και οταν πήρα τηλ στο ΚΕΑΟ μου είπαν δεν φταίμε εμείς πάρε στον ΕΦΚΑ. Και στον ΕΦΚΑ μου είπαν ναι κάτι έχει βγει αλλά δεν ξέρουμε και γίνεται αυτόματα και μαλακίες τούμπανο. Αποζημιώσεις ψίχουλα, οι υποχρεώσεις εννοείται πως τρέχουν, όπως και τα πρόστιμα αλλά οι εισφορές και οι λογαριασμοί τρέχουν. Ο Κούλης στη Θεσσαλία θα μαυριστεί.
Ε, τί να γίνει, σηκώνεις κι εσύ το κάρο των εε. Όταν πάρει την εξουσία ο σύριζας, θα το ελαφρύνει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9312
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 07 Απρ 2024, 12:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:41
Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:38
Μαδουραίος έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:28
Γιατί εμένα δεν μου καταλόγισαν και προσαυξήσεις στις ασφαλιστικές εισφορές και τις έστειλαν στο ΚΕΑΟ ενώ είχαν περάσει και καλά ρύθμιση οτι αναστέλλεται η πληρωμή τους για τους πλημμυροπαθείς? Και οταν πήρα τηλ στο ΚΕΑΟ μου είπαν δεν φταίμε εμείς πάρε στον ΕΦΚΑ. Και στον ΕΦΚΑ μου είπαν ναι κάτι έχει βγει αλλά δεν ξέρουμε και γίνεται αυτόματα και μαλακίες τούμπανο. Αποζημιώσεις ψίχουλα, οι υποχρεώσεις εννοείται πως τρέχουν, όπως και τα πρόστιμα αλλά οι εισφορές και οι λογαριασμοί τρέχουν. Ο Κούλης στη Θεσσαλία θα μαυριστεί.
Ε, τί να γίνει, σηκώνεις κι εσύ το κάρο των εε. Όταν πάρει την εξουσία ο σύριζας, θα το ελαφρύνει.
Καλά οκ οτι πεις. Πάντως 332 έχω τώρα ασφαλιστικές εισφορές και με τον επάρατο νόμο του Κατρούγκαλο πλήρωνα καμιά 250αρια. Αλλά είπαμε koulis forever.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5732
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 07 Απρ 2024, 12:49

Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:41
Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:38
Αποζημιώσεις ψίχουλα, οι υποχρεώσεις εννοείται πως τρέχουν, όπως και τα πρόστιμα αλλά οι εισφορές και οι λογαριασμοί τρέχουν. Ο Κούλης στη Θεσσαλία θα μαυριστεί.
Ε, τί να γίνει, σηκώνεις κι εσύ το κάρο των εε. Όταν πάρει την εξουσία ο σύριζας, θα το ελαφρύνει.
Καλά οκ οτι πεις. Πάντως 332 έχω τώρα ασφαλιστικές εισφορές και με τον επάρατο νόμο του Κατρούγκαλο πλήρωνα καμιά 250αρια. Αλλά είπαμε koulis forever.
Εννοείται πως οτιδήποτε άλλο εκτος Μητσοτάκη, είναι προς το συμφέρον των μεσαίων και κάτω επιχειρήσεων.
Μόνο τους μεγάλους ή πολυ μεγάλους συμφέρει ο Μητσοτάκης
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9312
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 07 Απρ 2024, 12:52

Γαληνός έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:49
Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:41


Ε, τί να γίνει, σηκώνεις κι εσύ το κάρο των εε. Όταν πάρει την εξουσία ο σύριζας, θα το ελαφρύνει.
Καλά οκ οτι πεις. Πάντως 332 έχω τώρα ασφαλιστικές εισφορές και με τον επάρατο νόμο του Κατρούγκαλο πλήρωνα καμιά 250αρια. Αλλά είπαμε koulis forever.
Εννοείται πως οτιδήποτε άλλο εκτος Μητσοτάκη, είναι προς το συμφέρον των μεσαίων και κάτω επιχειρήσεων.
Μόνο τους μεγάλους ή πολυ μεγάλους συμφέρει ο Μητσοτάκης
Eγώ τα έλεγα και σε συναδέλφους οταν έκραζαν για τον νόμο Κατρούγκαλου. Τώρα ήρθε η πίτσα.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5732
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 07 Απρ 2024, 12:57

Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:52
Eγώ τα έλεγα και σε συναδέλφους οταν έκραζαν για τον νόμο Κατρούγκαλου. Τώρα ήρθε η πίτσα.
Ομοίως, αλλά ΔΕΝ τους λυπάμαι καθόλου.
Μάλιστα μας έκλεψαν και επαγγελματικά ( επιστημονικά)
δικαιώματα. Πρώτα ο Βρουτσης και μετά ο Άδωνις.
Λογικά, έπεται συνέχεια.

Η δε Σαμαρική πρόεδρος, έβρισκε μόνιμα κλειστές πορτες στο Σημιτικό ΝΔκο σχήμα που χειρίζεται τις υποθέσεις...
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2024, 13:02

Γαληνός έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:57
Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:52
Eγώ τα έλεγα και σε συναδέλφους οταν έκραζαν για τον νόμο Κατρούγκαλου. Τώρα ήρθε η πίτσα.
Ομοίως, αλλά ΔΕΝ τους λυπάμαι καθόλου.
Μάλιστα μας έκλεψαν και επαγγελματικά ( επιστημονικά)
δικαιώματα. Πρώτα ο Βρουτσης και μετά ο Άδωνις.
Λογικά, έπεται συνέχεια.

Η δε Σαμαρική πρόεδρος, έβρισκε μόνιμα κλειστές πορτες στο Σημιτικό ΝΔκο σχήμα που χειρίζεται τις υποθέσεις...
Για όλα υπάρχουν λύσεις. Ψηφίστε Κασσέλ, θα φέρει τα πάντα στα ίσα του.

Μέχρι κι εγώ σκέφτομαι να τον ψηφίσω, έτσι για πλάκα.


Γιατί εδώ που φτάσαμε μόνον ως κωμωδία μπορεί να γίνει ανεκτό το σημερινό πολιτικό σκηνικό. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2024, 13:05

Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:43

Καλά οκ οτι πεις. Πάντως 332 έχω τώρα ασφαλιστικές εισφορές και με τον επάρατο νόμο του Κατρούγκαλο πλήρωνα καμιά 250αρια. Αλλά είπαμε koulis forever.
Απ' ό,τι ήξερα όταν ήμουν εε, οι εισφορές και οι κλάσεις ανέβαιναν βάσει χρόνου, ανεξαρτήτως εσόδων.

Έχει αλλάξει κάτι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 07 Απρ 2024, 13:11

Γαληνός έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:57
Arisvilla έγραψε:
07 Απρ 2024, 12:52
Eγώ τα έλεγα και σε συναδέλφους οταν έκραζαν για τον νόμο Κατρούγκαλου. Τώρα ήρθε η πίτσα.
Ομοίως, αλλά ΔΕΝ τους λυπάμαι καθόλου.
Μάλιστα μας έκλεψαν και επαγγελματικά ( επιστημονικά)
δικαιώματα. Πρώτα ο Βρουτσης και μετά ο Άδωνις.
Λογικά, έπεται συνέχεια.

Η δε Σαμαρική πρόεδρος, έβρισκε μόνιμα κλειστές πορτες στο Σημιτικό ΝΔκο σχήμα που χειρίζεται τις υποθέσεις...

Μόνο εσείς; Οι ΔΥ με το Ενιαίο Μισθολόγιο απ' το 2012 έχουν χάσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
50 με 60 χιλιάρικα , προσωπικά.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34891
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Νεα Δημοκρατια Γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Απρ 2024, 13:14

Στύξ έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:11
Μόνο εσείς; Οι ΔΥ με το Ενιαίο Μισθολόγιο απ' το 2012 έχουν χάσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
50 με 60 χιλιάρικα , προσωπικά.
Αυτό έλειπε να μη χάσουν κιόλας.Η Ελλάδα μπορεί να γραφεί στο βιβλίο Γκίννες - είναι η μόνη χώρα που χρεωκόπησε και προσέφυγε στο ΔΝΤ και ΔΕΝ απολύθηκαν δημόσιοι υπάλληλοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών